Philips fors in het rood A r rui Jir t 'Geen actie beschadiging Kim' GRATIS LEIDSCH DAGBLAD S VAN ROY A EN VISSERS C.S. Gel. (071) 5122362. raSBH Blijlevens 'heeft niks in de benen' Verlies van 1,7 miljard verrast analisten Vierdaagse voert 38.409 wandelaars door de Betuwe kritiek op Leidse afdeling groen na Plantsoen-debacle Belgische professor adviseert NS Babylijkje in wasserette Koudekerk 2 WEKEN Vrouw verdacht van 12 moordpogingen baby's NR. 42670 LOSSE NUMMERS 2,25 1,02 ZATERDAG 2,75 1,25 dinsdag 17 JULI 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 gj«ME OISASra Klimaattop n Bonn van start Leidsch Dagblad ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden Wanhoop onder Twentse laardenbezitters Waarschuwing voor straling bij mobieltjes Schatgraven in tuin voormalig laboratorium Rijk pompt geld in Grote Polder tenovatie De Engel jitgesteld aix-les-bains/anp - Bijna opge lucht stapte Jeroen Blijlevens gisteravond in Génève in het vliegtuig dat hem naar huis zou brengen. Een lijdensweg was ten einde. De Ronde van Frank rijk duurde voor de sprinter van het Belgische Lotto net geen ne gen etappes, ritten waarin hij voornamelijk achter het peloton aan reed. In de rit van Pontarlier naar Aix- les-Bains, aan de voet van de Al pen, hield Blijlevens het voor gezien na zo'n tachtig kilometer. „Ik voelde me bij de start niet eens zo slecht, maar op de eer ste klim moest ik al weer los sen." Samen met de Belgische kampioen Capelle reed hij half weg al op meer dan zeven mi nuten van het peloton dat op nieuw gekozen had voor snel treinvaart. „Dan weetje dat het gebeurd is. Er zat niks in mijn benen vandaag." Bij de bevoorrading stapte Blij levens af. Weer een triest einde van de Ronde van Frankrijk, op een steenworp afstand van de plaats waar hij in 1998 in Zwit serland de dopingtour als opge jaagde TVM'er ontvluchtte. Een verklaring voor zijn slechte rijden had hij niet. „Het is frus trerend, je wilt hier goed zijn. De Tour is de grootste wedstrijd van het jaar." Zijn contract bij Lotto heeft een looptijd van een jaar. Nog zonder zege is zijn on derhandelingspositie niet sterk. „Ik besef dat ik in het najaar iets zal moeten laten zien." Pagina Tour de France: Blijlevens blij dat hij er vanaf is amsterdam/gpd/anp - Philips heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een onverwacht groot verlies geboekt van 1,7 miljard gulden. Vorige maand waarschuwde het elektronica concern al voor tegenvallende resultaten. Maar de rode cijfers zijn dramatischer dan analisten hadden verwacht; die hielden reke ning met een verlies van niet meer dan 660 miljoen gulden. Op de beurs was het aandeel Philips om elf uur vanmorgen met 3,5 procent gedaald naar 28,20 euro. Met het slechte kwartaal kwam ook het eer ste halljaar van 2001 uit op een verlies: 1,5 miljard tegen 10,3 miljard gulden winst over de eerste zes maanden van 2000. De kwar taalomzet nam af van 20 tot 16,9 miljard. Over de eerste helft van het jaar zakte de omzet daardoor van 38,5 naar 35 miljard gulden. Philips had het slechte weer zien aankomen. Het concern waarschuwde vorige maand al dat het tweede kwartaal weinig reden tot vreugde zou geven, met een geschat opera tioneel verlies van 385 miljoen alleen al voor de halfgeleiderdivisie. Maar de pijn zit niet alleen in die hoek. Top man Kleisterlee wees er vanochtend op dat „de economische vertraging die vorig jaar in de VS begon zich heeft verspreid tot andere delen van de wereld". De tegenslagen raken daardoor ook de divisies Componenten en Consumentenelektronica. De Philips-on- derdelen die goed blijven presteren zijn ver lichting, huishoudelijke apparaten en de medische divisie. Kleisterlee verwacht dat Philips ook een moeilijk derde kwartaal tegemoet gaat, maar dat dan de pijn voorbij is. Om de verliezen te beperken wordt een bedrag van 550 tot 660 miljoen gulden uitgetrokken voor reor ganisaties, bovenop de ruim 2,2 miljard die al eerder dit jaar opzij werd gezet. Verder wordt nog nadrukkelijker gekeken hoe kos ten kunnen worden teruggedrongen en voorraden beperkt. Investeringen zijn in middels teruggeschroefd tot 4,6 miljard. Philips zegt de maatregelen te kunnen door voeren zonder dat het concern financieel al te veel pijn lijdt. Kleisterlee heeft nog goede hoop 2001 zonder of hooguit met een heel klein verlies af te sluiten. Philips kreeg vanochtend op de Amster damse beurs direct de rekening gepresen teerd. Het elektronicaconcern schoot 5,45 procent omlaag naar 27,61 euro en was daarmee de grootste daler onder de hoofd fondsen. Philips trok de hele ICT-sector mee naar beneden. Ook Versatel, ASML, Getro- nics en KPNQwest leverden flink in. Gerd de Ley Scheppers schoppen het nooit zo ver als opscheppers 11$ B m WÊ T- "'W -• A ->• 'A-SA'/-' 120° -.'fCtfij ZW3-4 iteurs kunnen niwelijks leven n literair werk haag/gpd - Slechts een»op Ine Nederlandse auteurs kan n van de inkomsten die hij schrijven verdient. Gemid- beurt een schrijver 75.000 len bruto per jaar, maar de helft van de auteurs it het doen met minder dan 00 gulden. Een op de vijf au- s incasseert meer dan een per jaar. Dit blijkt uit een erzoek in opdracht van het kblad Vrij Nederland. \ierde van de schrijvers doet beroep op het Fonds voor etteren. De subsidies lopen en van twee- tot vijftigdui- 1 gulden. De gemiddelde h, lur treedt niet meer dan tien per jaar op en ontvangt /inJvoor een bedrag van maxi- il 500 gulden. Slechts een Wie groep (13 procent) krijgt r dan duizend gulden voor lezing of een voordracht, een gemiddelde van bijna ïur per dag en vijf dagen per k lijkt het auteursbestaan a een gewone baan. Slechts irocent lijdt aan een mania- vorm van schrijverschap en per dag zestien uur of r. Een op de tien auteurs /ihet werk 's nachts. f meer dan de helft van de ervraagde schrijvers heeft een literaire prijs gewon- R Een kleine vier procent ■fl geëerd met een prijs van ton, voor 20 procent was uizend gulden het maxi- 1 haalbare. schrijvers is ook gevraagd zij het belangrijkst vinden, neer het gaat om 'succes', blijkt dat ze geen klagen >en over het oordeel van re- enten, maar ook nauwelijks ide aan dat oordeel te hech- Daarentegen zouden au- s meer literaire prijzen en |re verkoopcijfers willen >en dan hun in werkelijk- ten deel vallen. w mm sl f .jummuvj «bb na 11 "f 1^1 t l'\ BBBS «SS9 J Bi 1 BBR J 9 In Nijmegen zijn vandaag 38.409 wandelaars begonnen aan de 85ste Vierdaagse van Nijmegen. De eersten gingen al om vier 's ochtends op pad. Het zijn er 2.000 minder dan in het millenniumjaar 2000, toen een recordaantal van 40.790 lopers aan de start verscheen. Op het programma stonden vandaag wandeltoch ten van 30,40 of 50 kilometer door de Betuwe. De route voerde de deelnemers langs Bemmel, Eist en Arn hem. Het grootste wandelevenement ter wereld werd gisteravond officieel geopend met een vlaggenpara- de in het Goffertstadion in Nijmegen. De afgelopen nacht knipte marsleider Wim Jansen de eerste wandel- kaart, waarna de eerste stappers op weg gingen. Er hadden zich 40.219 mensen ingeschreven, maar ruim 1.800 mensen haalden hun startkaart niet op. Onder de deelnemers uit 49 landen zijn zo'n 5.300 militairen uit binnen- en buitenland. De oudste is 88 jaar, de jongste twaalf. De 86-jarige Annie Berkhout uit Voor burg laat een bijzonder feit noteren. Zij verscheen vanochtend voor de 65ste keer aan de start. Vlak voor het startsein overleed een 55-jarige agent uit Nijmegen. De hoofdagent van de vrijwillige politie kreeg een hartaanval. Ambulancepersoneel probeerde vergeefs de man te reanimeren. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Brief kroonprins speelt tegenstanders Zuid-Koreaan in de kaart door Vincent Ronnes moskou - De brief die tijdens het congres van het Internatio naal Olympisch Comité in Mos kou voor de meeste opschud ding zorgde, was van de hand van niemand minder dan van de kroonprins der lage landen. Willem-Alexander wond er gis teren geen doekjes om. Dagen lang al hoorde hij gemchten dat kandidaten voor het voorzitter schap de IOC-leden een vergoe ding van 50.000 dollar per jaar in het vooruitzicht stelden. „Ik vond dat ik de ethische com missie moest vragen zich daar over te buigen", aldus de kroon prins. De letterlijke tekst van zijn brief wilde hijzelf noch het IOC ge ven. Maar namen heeft hij niet genoemd, verklaarde Willem- Alexander. Pikant detail is dat het IOC in een persbericht wel de naam van de Zuid-Koreaan Un Young Kim noemde. Hogere krachten-binnen het IOC zou den niet zitten te wachten op een omstreden man als Kim als voorzitter. De brief van de kroonprins zou op deze wijze gebruikt zijn om in de laatste uren voor de voorzittersverkie zing nog snel even een tikje uit te delen aan Kim, zo werd giste ren in Moskou door ingewijden geredeneerd. „Ik wilde niet meer en niet min der dan dit onderwerp aan de orde stellen", aldus Willem- Alexander. Dergelijke verkie zingsbeloften zijn uit den boze sinds de grote schoonmaakope- ratie in het IOC na de onthullin gen van de omkoopaffaire van Salt Lake City. Volgens Willem- Alexander was het van zijn kant zeker geen actie beschadiging- Kim. Dat een van de slechts 23 stemmen die Kim gisteren kreeg evenwel afkomstig is van de Ne derlandse kroonprins is uitge sloten. Zeer waarschijnlijk heeft hij gestemd op de winnaar: de Belg Jacques Rogge. Willem- Alexander: „Ik heb altijd heel goede contacten met hem ge had. Ik ben er ook van overtuigd een intentieverklaringgetekend, maar wil het akkoord formeel niet bevestigen omdat vanmid dag nog het overleg met de OR moet plaatsvinden. OR-voorzit- ter G. Wold beschouwt het ak koord als 'de ultieme poging' om uit de impasse tussen de di rectie en het personeel op het spoor te komen. „Als dit niet lukt zijn we met z'n allen inca pabel en moeten we opstap pen." Willem-Alexander. Foto: AP dat hij een zeer goede voorzitter van het IOC zal zijn." Lees ook pagina's binnenland en sport door Marcel van Silfhout utrecht/gpd - De NS-directie gaat akkoord met het inhuren van de Belgische professor Pee- ters om de vertrouwensrelatie met het rijdend personeel te herstellen en zo de chaos op het spoor te beëindigen. Pee tere zal samen met de onderne mingsraad een alternatief dienstrooster ontwikkelen. Hiermee is een uitweg gevon den in het lang slepende con flict om het gewraakte 'rondje kerk.' De NS-directie heeft inmiddels Pagina binnenland: NS vinden geen rijtuigen, wel ex tra personeel door Marieta Kroft koudekerk aan den rijn - Het personeel van een wasserij uit Koudekerk aan den Rijn heeft gistermorgen een babylijkje tus sen het wasgoed gevonden. Een team van twintig rechercheurs onderzoekt waar de onvolgroei de baby vandaan komt. Dat heeft het openbaar ministerie (OM) meegedeeld. Politie en justitie hopen er achter te ko men of de foetus in de wasserij, tijdens het vervoer of bij de in stellingen waar het wasgoed vandaan komt, tussen de vuile was is terechtgekomen. Bij de Koudekerkse vestiging van Clean Lease Randstad BV aan de Hoogewaard komt het wasgoed van ziekenhuizen uit de omgeving terecht. Vandaag wordt sectie op de foetus ver richt om de doodsoorzaak te achterhalen. Persofficier van justitie Rijsdorp benadrukt dat zij niet weet of er sprake is van een strafbaar feit. „Zeker is dat hier iets niet klopt. Het gaat om een foetus die mo gelijk net wel of niet levensvat baar was na de geboorte. Als uit onderzoek blijkt dat de foetus niet levensvatbaar was, kan er sprake zijn van een bijzondere slordigheid." Over het algemeen is een baby levensvatbaar na circa 25 weken zwangerschap. De moeder heeft zich, aldus Rijsdorp vanmorgen, nog niet gemeld. Productiedirecteur M. Hartog van Clean Lease zegt dat het personeel enorm is geschrokken van de lugubere vondst „Het personeel heeft slachtofferhulp gekregen", zegt ze. „Wie daar aan behoefte heeft kan vandaag weer hulp krijgen." Hogendorpstraat in 3 jaar gesloopt leiden - De bewoneré van de Van Hogendorpstraat in het Leidse Noorderkwartier lijken te berusten in hun lot: hun wo ningen, te slecht om voor reno vatie in aanmerking te komen, worden over drie tot vier jaar gesloopt. De gemeenteraad be slist na de zomervakantie over een voorstel hiervoor. Dat bleek gisteren tijdens een bewoners bijeenkomst in de Groenoord- hallen. Terwijl de bewoners een paar maanden geleden pisnij dig een eerste informatiebijeen komst verlieten, kon het groot ste deel zich gisteravond vinden in de plannen. Pagina Leiden Wim Wegman w De afdeling groen van de ge- nte Leiden ligt onder vuur nu is vast- •ld dat bomen in het Plantsoen er na renovatie alleen maar slechter aan djn. Omwonenden van het park, die ten bezorgd zijn over de toestand het Plantsoen, menen dat ambtena- de noodzakelijke kennis ontberen, een van de deskundigen die het park |en onderzocht, J.W. de Groot van ■eiderdorpse bedrijf Pius Floris, laat in die zin uit. Floris komt in een onderzoeksrap- tot de conclusie dat de bodem en ook een flink aantal bomen in het Plant soen in zorgwekkende staat verkeren. Vooral het diep omspitten van de grond in het park heeft de bomen veel schade toegebracht. Daardoor zijn hun wortel stelsels ernstig aangetast. Gebeurt er niets, dan zullen er de komende jaren verscheidene bomen het loodje leggen. Onderzoeker De Groot wil geen direct oordeel geven over het werk van de ge meentelijke dienst. Toch zegt hij: „Als u vraagt of een bomendeskundige op de hoogte hoort te zijn van de gevaren van het diep omspitten, dan zeg ik: ja. Een beginnersfout? Die term zal ik niet in de mond nemen, maar ik kan me voorstel len dat iemand zo'n conclusie trekt." Volgens de bewonersgroep van het Plantsoen kampt de afdeling groen al ja ren met een gebrek aan deskundigheid. „Door de bezuinigingen van de gemeen te, die tien jaar geleden zijn begonnen, zijn daar de echte experts verdwenen. De mensen die er nu zitten, zijn kennelijk niet in staat om een groot project als dit in goede banen te leiden", zegt M. van der Velden, lid van de bewonersgroep die de werkzaamheden in het park volgt. Extern projecdeider F. Meelker van de gemeente wil nog geen uitgebreide reac tie geven op de kritiek. „Maar deze vra gen stellen we onszelf ook. Ze zijn dan ook aanleiding voor ons om een onder zoek in te stellen. Daarbij proberen we zo goed mogelijk te achterhalen wat er is ge beurd, waar het is gebeurd en op welk tijdstip. Probleem is alleen dat de meeste mensen die we voor dit onderzoek nodig hebben, nu op vakantie zijn." In het onderzoek komt volgens Meelker ook aan de orde of de gemeentelijke af deling groen over voldoende kennis heeft beschikt. „Ik ben ervan overtuigd dat het allemaal weer goed komt met het Plant soen. Pagina Leiden: Reddingsactie lijkt nekslag voor Plantsoen door Olof van Joolen haarlem - Justitie verdenkt een 25-jarige Hoofddorpse van twaalf pogingen tot moord op zes baby's. De vrouw zou zich daaraan hebben bezondigd tus sen 1997 en begin dit jaar tij dens haar werk bij twee Haar- lemmermeerse kinderdagver blijven. Justitie vermoedt dat de vrouw lijdt aan het syndroom Munchausen by proxy. Dit is een aandoening waarbij een moeder of verzorgster kinderen mishandelt om zelf aandacht te krijgen. De slachtoffertjes heb ben geen blijvend letsel aan de incidenten overgehouden. De zaak kwam in maart aan het Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) I Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) 16,f' Per kwartaal automatisch I Per kwartaal acceptgiro Bank/giro nr: .93) licht. De Hoofddorpse werkte tot januari bij kinderdagverblijf Dui melot op Schiphol-Rijk. Ze werd na een serie incidenten ontsla gen. De leiding rook onraad doordat drie baby's verstikkings verschijnselen hadden vertoond. Onderzoek door een arts leverde hiervoor geen medische verkla ringen op. Het kon dus niet an ders dan dat iemand had gepro beerd de kinderen te verstikken. Toen de politie in het verleden van de verdachte dook, bleek dat zich bij haar vorige werkgever, kinderdagverblijf Les Petits in Nieuw-Vennep, soortgelijke inci denten hadden voorgedaan waarbij de Hoofddorpse een zelf de rol speelde. I Handtekening I I I I I I I Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: i Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 100S0, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: I www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1