Rwandees in Leiden opgepakt I Leidse Sterrewacht in verval Na peuter nu ook hond naar crèche Pech voor Armstrong in eerste confrontatie GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Bloemenrijder in Italië met lading drugs gepakt Muzikant zette aan tot genocide Bewakers veiling Flora verijdelen roofoverval Ernstige onlusten in katholieke wijk Belfast Onderzoek naar bijna-ramp in Schipholtunnel 2 WEKEN rocessierups «dreigt ferdaagse sndsverzekerde an voor operatie aar buitenland lijk moet meer ;eld stoppen i ICT-onderzoek idenaars pkarakter i Vierdaagse rotest Leidse !gio tegen imerdienst NS arwoude loet huizen Zijn veel vlinders die ennen ooit rups te geweest onbestendig 17-20° rtX ZW3 -4 NR. 42667 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,75/€1,25 vrijdag 13 JULI 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 j Leidsch lil Dagblad dS an Ivanisevic it voetballen Wimbledon-kampioen 1 Ivanisevic gaat voetbal - Hajduk Split. Voorzitter heeft hem een contract jboden en de tennisser meteen getekend. Mo- trwijs speelt de tennisser istus mee in het duel te- irencvaros in de voorron de Champions League, it dat gezien het belang Ie wedstrijd niet doorgaan, laakt Ivanisevic zijn op ting in het competitieduel fajduk tegen Dinamo Za- 1e betrokkene zelf is dol- dg: „Ik had twee dromen: jledon winnen en een keer lajduk spelen. Het hangt |e stand af of ik kan mee- Anders wil ik graag in de etitie spelen. De wedstrijd Dinamo lijkt me wel wat. ninuten is genoeg." rechaussee (huldig rijnsburg - Een 39-jarige Rijns- burgse bloemenrijder is in de Zuid-Italiaanse havenstad Bari opgepakt met een lading hard drugs in zijn vrachtwagen. Hij zit al enkele weken in voorarrest en is inmiddels in staat van be schuldiging gesteld, zo bevestigt het ministerie van buitenlandse zaken. De chauffeur zou ook zwart geld bij zich hebben ge had. Volgens zijn werkgever, de grote exporteur Zurel, maakte de man een ronde door Bulgarije, Grie kenland en Italië. Bari was zijn laatste halte. Hij zou daar bloe men afleveren bij een klant en dan terugrijden naar Nederland. Volgens directeur Spape heeft het bedrijf tot op heden nog geen enkel contact met de man kunnen hebben. De Italiaanse justitie laat alleen familie en de Nederlandse consul als bezoek toe. Zurel heeft juridische bij stand aangeboden, maar de chauffeur is al een advocaat toe gewezen door de Italiaanse staat. Volgens Spape is het de eerste keer dat er drugs zijn ge vonden in een wagen van Zurel. „We zijn er hier ook erg van ge schrokken." Het is nog niet bekend wanneer de zaak voorkomt. Zeker is wel dat de man een langdurige cel straf boven het hoofd hangt wanneer hij schuldig wordt be vonden aan drugssmokkel. door Peter Groenendijk leiden - De Rwandese muzikant Simon Bikindi is gisteren in Lei den gearresteerd. Hij wordt ver dacht van aanzet tot de massa moord op Tutsi's in Rwanda in 1994 en werd gezocht door het Rwanda-tribunaai. Ook in Zwit serland en België zijn gisteren sleutelfiguren van de volkeren moord aangehouden. Bikindi werd gistermiddag aan de Lammermarkt door agenten van zijn fiets getrokken en mee gevoerd naar het politiebureau aan de Langegracht. Vandaag wordt hij voorgeleid voor de rechter-commissaris in Den Haag. Hij verbleef eerder in Bel gië, maar daar werd de grond hem te heet onder de voeten. De Rwandees was naar Leiden gekomen om een asielaanvraag in te dienen. Bikindi verbleef tot gisteren in het asielzoekerscen trum in Leiderdorp. Hij was daar sinds september 2000. Af gelopen maandag waren mede werkers van het Rwanda-tribu naai in Den Haag om opdracht te geven tot de aanhouding. De Rwandees Bikindi heeft lie deren geschreven en gezongen die aanzetten tot massamoord op Tutsi's. Bovendien was hij één van de oprichters van een radiostation, dat veelvuldig op riep tot wraakacties tegen de Tutsi-minderheid. Bikindi wordt door het Rwanda-tribunaai van wege die daden gezien als een sleutelfiguur in de massaslach tingen in 1994, waarbij hon derdduizenden mensen zijn ge dood. In Tanzania is inmiddels het Rwanda- tribunaal gesticht dat, naar voorbeeld van het Joego- slavië-tribunaal in Den Haag, oorlogsmisdadigers berecht. Hoofdaanklager is ook daar Car- la del Ponte. Zij prees gisteren tijdens een persconferentie in het Zwitserse Genève het optre den van de Nederlandse autori teiten bij de aanhouding. In België is gisteren de voorma lig minister van financiën van Rwanda, Emmanuel Ndinda- bahizi, opgepakt. In Zwitserland is ex-legerhoofd Emmanuel Ru- kundo aangehouden, eveneens wegens zijn rol bij de genocide van 1994. 2 - De rijksrecherche 4'! niet kunnen vaststellen j': edewerkers van de mare- 1 isee (KMAR) op Schiphol J chuldig hebben gemaakt lishandeling bij het uitzet- n vreemdelingen. Naar .J ding van vier klachten lvocaten had de hoofdof- fan justitie in Arnhem de cherche opgedragen tar onderzoek te doen. De icherche hoorde zowel de len KMAR-functionaris- een reeks andere getui- Jnder wie medewerkers Jiegtuigmaatschappijen. "derzochte incidenten de- ich voor in november en iber 2000 en in januari jtjaar. 6.000 banen bij Motorola '0 - Bij het Amerikaanse jtn Motorola, fabrikant lecomapparatuur en iterchips, verdwijnen dit Jg eens 6.000 arbeids- en, bovenop de 24.000 die het eerste halfjaar al irdwenen. Het concern met deze en andere kos- sparende maatregelen ks 1,8 miljard dollar uit te Topman Galvin liet zich iag ondanks slechte laicijfers nog optimistisch ■r de toekomst: „De chip- rie zal volgend jaar weer n, met minimaal 10 pro- rijnsburg - Alert optreden van zowel de bewakingsdienst van Flora als de politie heeft gisteren een mogelijke overval op de bloemenveiling voorkomen. De politie arresteerde drie van de vijf verdachten, maar moest die weer op vrije voeten stellen we gens gebrek aan bewijs. De bewakers van het Florater rein zagen gisteren aan het ein de van .de middag hun tv- schermpjes donker worden: de bewakingscamera's werden af geplakt. Ze alarmeerden de poli tie, die snel ter plekke was. De vijf mannen die vrijwel zeker be- (advertentie) zig waren met de voorbereidin gen voor een overval en spron gen in een gereedstaande auto. De politie wist na een korte ach tervolging drie van de vijf man nen op te pakken. Om de ande re twee te pakken te krijgen, cir kelde ongeveer een uur lang een helikopter boven het dorp, maar die actie bleek vergeefs. De drie mannen van 27, 28 en 31 jaar die wel werden opge pakt, zijn uiteindelijk weer op vrije voeten gesteld op last van de officier van justitie. Het af plakken van een beveiligingsca mera is geen misdrijf. Ook voor de beschuldiging van het treffen van voorbereidingen voor een misdrijf oordeelde de officier dat het bewijsmateriaal te mager was om de zaak voor de rechter te brengen. Het markante gebouw van de Leidse Sterrewacht: op afstand nog steeds 'een plaatje', maar van dichtbij is duidelijk zichtbaar hoe het verval toeslaat. Foto's: Hlelco Kuipers door Peter Groenendijk leiden - Het gaat slecht met de Leidse Sterrewacht. Door ach terstallig onderhoud en ondes kundig gebruik is geen enkele plek in het gebouw ontkomen aan verval. Binnen bladdert de verf van de muren, buiten vallen stukken verrot metaal en hout van hun plaats. De vloeren en het dak zijn in zeer slechte staat. Volgens Vincent Icke, Leids as tronoom en thuis in de Sterre wacht, is restauratie heel hard nodig. „Het is vijf voor twaalf', zegt hij.Als er nu niets gebeurt, zal de Sterrewacht het niet red den. In Utrecht is dat al ge beurd: daar staat de sterren wacht al niet meer overeind. Dat mag in Leiden niet gebeuren." De redding lijkt nabij: vandaag zijn omwonenden op de hoogte gebracht van een voorgenomen herinrichting van het gebied rond Sterrewacht en Hortus Bo tanicus, die zeker twintig mil joen gulden gaat kosten. Restau ratie van de Sterrewacht is on derdeel van die plannen. Erik Schilp, namens de stichting Campagne voor Leiden verant woordelijk voor de fondsenwer ving voor het project: „De res- Dierenpensions spelen in op gat in de markt Zaterdag 14 juli open. Chr. Huijgensweg 2 Industrieterrein Molenwetering Alphen aan den Rijn Tel: 0172-46 01 30 www.erbi.nl Ma. t/m vr. open van 09.00-17.00 uur De 2e zaterdag van de maand geopend van 09.30-15.30 uur den haag/gpd - Naast het kinderdagverblijf heeft Nederland nu ook het hondendagver blijf. Er blijkt een sterk groeiende behoefte te bestaan aan dagopvang voor honden. En dierenpensions spelen spelen graag in op dit gat in de markt. Tegelijk met de peuter wordt nu ook de hond naar de crèche gebracht. „Het is een nieuwe trend," zegt Gerrit van den Berg van het Dierenpension Zwolle in de gelijknami ge stad. „De één brengt zijn kinderen yoor een dag weg, de ander doet dat tegenwoor dig met zijn honden. Wij adverteren er niet mee, maai' krijgen toch steeds meer van zul ke klanten. We zijn er zelfs voor aan het ver bouwen om beter aan die vraag te kunnen voldoen," aldus de eigenaar. Steeds vaker brengen werkende mensen hun huisdier naar de dagopvang, voor één of twee dagen, of voor een hele week. Ze le veren het dier rond een uur of acht in de morgen af en halen het na de middag weer op. Gemiddeld betalen ze vijftien gulden per dag. Voor dat geld krijgt de hond voer en wordt hij uitgelaten. De trend is bij alle 457 officieel geregistreerde hondenpensions in Nederland waarneembaar, zo blijkt uit een onderzoek van de Stichting Met Dieren Meer Mens. Was een verblijf van de hond voor de duur van een vakantie al gebruike lijk, inmiddels is ook de crèche een alge meen verschijnsel geworden. „Dagopvang is ideaal en diervriendelijk en past prima in deze drukke tijd," zegt Henrieke Crielaaard van voornoemde stichting. „Het is een gat in de markt. Een ideale oplossing voor bij voorbeeld tweeverdieners met onregelmati ge werktijden, wantje kunt een hond niet urenlang opsluiten zonder hem uit te la ten." Volgens haar bestaan er waarschijnlijk ook al oppasmoeders voor honden, zoals die ook bestaan voor baby's en peuters. Arian Tak van Dierenpension Hoevekestijn in het West-Brabantse Wouwse Plantage il lustreert hoe belangrijk de toenemende rol van de hondencrèche is. „Mensen komen hier eerst informeren naar de mogelijkheid voor dagopvang voor hun hond alvorens ze akkoord gaan met een nieuwe baan of met uitbreiding van hun bestaande werkzegt hij. Wat katten betreft is er overigens veel minder vraag naar dagopvang. Die kunnen kennelijk beter alleen thuisblijven dan hon den. bar-le-duc/anp - De eerste seri euze tik van Lance Armstrong aan Jan Ullrich in de Ronde van Frankrijk werd gisteren na de val van twee US Postal-rijders slechts een plaagstootje. De Amerikanen bleven in de ploe gentijdrit het tegenvallende Team Telekom nog wel 24 se conden voor, maar moesten ruim toegeven op de verrassen de winnaar Crédit Agricole, de ploeg van geletruidrager Stuart O'Grady. Van de klassementsrijders wer den Joseba Beloki (tweede met ONCE) en Christophe Moreau (derde met Festina) de grote winnaars. Tevreden gezichten waren er ook in het Rabo-kamp. Na twee moeilijke dagen finishte de ploeg als zesde, net achter US Postal en Kelme, maar voor Telekom. „De ploeg toonde vandaag enorme veerkracht", vond ploegleider Theo de Rooy. „Veel jongens hebben woens dag een zware dag gehad. Daar bij waren we een dag ervoor ook nog de gele trui kwijtgeraakt. Dit voelt alsof we weer terug zijn." Tussen Verdun en Bar-le-Duc (67 kilometer) lagen vele valkui len: glooiend terrein, wind en regen, spekgladde wegen. Dat laatste kostte US Postal een goe de klassering. Een kleine 20 kilo meter voor de streep gleed de Amerikaan Vandevelde onderuit en nam in zijn val de Spanjaard Heras mee. Wachten, was het bevel van kapitein Armstrong. De ploeg verloor naar schatting een minuut. Pagina Tour de France: Lance Armstrong laat in zijn kaar ten kijken Ruim honderd agenten gewond tauratie van de Sterrewacht zal niet op zichzelf staan. Ook delen van de Hortus worden opge knapt. En dat alles is een goede aanleiding om het hele gebied tussen het Paterstraatje en de Kaiserstraat te onderwerpen aan een herinrichting." In de com missie die verantwoordelijk is voor deze operatie, het 'Belve dère-project', zitten onder meer vertegenwoordigers van de ge meente Leiden en de universi teit. Pagina Leiden: Masterplan voor Hortus en om geving belfast/ap - Na afloop van een grote oranjemars van protestan ten zijn gisteravond in de Noord-Ierse hoofdstad Belfast hevige onlusten uitgebroken. Bewoners van de wijk Ardoyne gooiden brandbommen, flessen en stenen naar de politie. Zeker 113 agenten raakten gewond, net als een onbekend aantal be togers. De rellen braken uit toen de orangisten de overwegend rooms-katholieke wijk Ardoyne in het noorden van Belfast pas seerden. Die buurt was eind vo rige maand ook al het toneel van gevechten tussen protestan ten en katholieken. Zo'n 200 ka tholieke demonstranten lever den urenlang slag met de op roerpolitie, die hen probeerde te scheiden van de orangisten. Volgens de politie braken katho lieke demonstranten door een blokkade die was opgericht om de twee partijen uit elkaar te houden. Katholieken zeiden echter dat de politie het vuur op hen had geopend toen ze vreed zaam demonstreerden. Negen tien agenten, van wie er twee waren getroffen door brand bommen, moesten naar het zie kenhuis. Eén politieman raakte den haag/schiphol - De Raad voor de Transportveiligheid (de vroegere Spoorweg Ongevallen raad) gaat een oriënterende stu die doen naar aanleiding van de bijna-ramp van dinsdag in de Schipholtunnel. Dat laat de voorzitter van de raad, mr. Pie- ter van Vollenhoven, bij monde van zijn zegsman weten. Aan de hand van de uitkomsten van de studie wordt besloten of er een uitgebreider onderzoek komt. De oriënterende studie zal enke le weken in beslag nemen. Na een ontploffing in de Schip holtunnel viel de stroom uit en kwamen vijf treinen tot stilstand in de tunnel. In die treinen za ten ongeveer 2.500 mensen. Een deel van hen kon pas na twee uur de treinen uit en via de nooduitgangen de tunnel verla ten. Gisteren werd bekend dat sinds de oplevering van de nieuwe Schipholtunnel in 1999 nimmer een rampenoefening is gehou den. De laatste keer dat in de oude tunnel is geoefend, dateert van begin jaren '90, aldus R. Wever, woordvoerder van Schiphol. Volgens Wever zijn re cent wel onderdelen geoefend, zoals de evacuatie van reizigers en het afsluiten van de stroora De WD-kamerleden Hofstra en Van der Doel hebben staatsse cretaris De Vries van binnen landse zaken inmiddels om op heldering gevraagd over het uit blijven van oefeningen. Pagina binnenland: Kamerleden ontstemd over uit blijven rampenoefening zwaargewond toen hij klappen kreeg met een pikhouweel. In de op één na grootste stad Londonderry bleven de deelne mers aan de Oranjeparade een uur stil staan bij agenten die hen de toegang tot de katholieke wijk Bogside versperden. Hier en daar ontstonden wat scher mutselingen. Enkele uren voor de parades begonnen raakten politieagenten en relschoppers slaags in Portadown, waar vier dagen geleden al een zeer om streden parade heeft plaatsge vonden. Toen kon geweld wor den vermeden door de twee be volkingsgroepen gescheiden te houden. Voor het overige verliep de be langrijkste dag van het marssei zoen in Noord-Ierland betrekke lijk geweldloos. Britse militairen bewaakten de wegen waar in heel Noord-Ierland honderden grote en kleine parades van de protestantse Oranjeorde langs trokken. De marsen vonden dit jaar plaats op een moment van politieke crisis. Moeizaam verlo pende besprekingen tussen de partijen, die vooral verdeeld zijn over de uitblijvende ontwape ning van de IRA, zijn vandaag in Engeland hervat. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) 16,93) Per kwartaal automatisch Per kwartaal acceptgiro i i Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- S128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1