'Nu hoor ik tot de orde van de samoerai' Oude walrus Crosb) is in zeer goede doei CULTUUR KUNST Van der Ploeg wil 20 miljoen voor archeologieverdra Michelangelo's Mozes weer te zit Eerste violi doet ook ii schilderijei 5Ik wil een Taad en geen Dada woensdag 11 juli 2001 alphen aan den rijn/anp - Staatssecretaris Van der Ploeg wil kabinet en Kamer zover krijgen, dat ze 20 miljoen gul den ter beschikking stellen aan gemeenten en provincies. Die kunnen daaruit de extra lasten betalen die voortkomen uit het Verdrag van Valletta. Dat verdrag beoogt onderzoek van het zogenoemde archeologische bodemarchief. Voordat ergens gebouwd wordt, moeten gemeenten, pro vincies en bijvoorbeeld ook projectontwikkelaars uitzoe ken, of de bodem archeologisch gezien waardevol is. Be langrijke vondsten moeten zij veiligstellen. De 20 miljoen gulden is alleen voor de overheden. Bedrij ven kunnen voorlopig nog niet op een fonds rekenen, al dus Van der Ploeg. De staatssecretaris was gisteren op be zoek bij een opgraving in Alphen aan den Rijn, waar in het centrum wordt gezocht naar restanten van een Romeins castellum. „Mogelijk zijn er op langere termijn wel moge lijkheden voor ondernemers die op zeer waardevolle vond sten en daardoor buitensporige kosten stuiten. Maar in principe geldt 'de vervuiler betaalt'", zei de staatssecretaris. De bewindsman zal al blij zijn als hij het kabinet zover krijgt met die twintig miljoen gulden over de brug te ko men. „Als je minister van economie bent bijvoorbeeld, dan wil je niet dat archeologie een hindernis zal zijn." Van der Ploeg verwacht dat het Verdrag voor de grondprij zen slechts 'bescheiden effecten' zal hebben. Hij den velen het belang van archeologisch onderzoek zulle zien. „In deze tijd van globalisering is het voor vele langrijk om naar de roots van hun omgeving op zi gaan, dat zou je 'glokalisering" kunnen noemen." Het Verdrag van Valletta stamt uit 1992. Van der vindt dat de uitvoering ervan in Nederland al veel ti op zich heeft laten wachten. Da Vinci in recordboeken londen - 'Paard en Ruiter', een tekening van Leonardo Da Vin ei, bracht op een veiling bij Christie's in Londen een re cordbedrag van 29 miljoen gul den op. Christie's schatte eer der dat het werk van Da Vinei minder dan de helft zou op brengen. De nieuwe eigenaar, die onbekend wenst te blijven, deed zijn bod per telefoon. Foto: AP Stripschapprijs voor Daan Jippes amsterdam - Daan Jippes krijgt de Stripschapprijs 2001. Jippes (55), die slechts één eigen stripalbum op zijn naam heeft staan (Twee voor Thee), is be kend van zijn werk voor de Disney-studio's. Hij schreef en tekende verhalen van Donald Duck en werkte aan tekenfilms als 'Aladdin' en 'The Lion King'. Het Stripschap noemt hem „een van de grootste talenten van de Nederlandse strip. Een tekenaar van wereldniveau." De prijs wordt uitgereikt tijdens de Stripdagen op 22 en 23 sep tember in Den Bosch. Chili Peppers in Utrecht utrecht - De Red Hot Chili Peppers geeft 23 augustus een eenmalig concert in de Prins van Oranjehal in Utrecht. De 'uit Californië afkomstige band speelde ruim een jaar geleden voor het laatst in Nederland. Inschrijven voor Jeugdthaterschool leiden - Vanaf heden kunnen belangstellenden zich inschrij ven voor de cursussen van de Jeugdtheaterschool Leiden die 15 september beginnen. Er zijn toneellessen, opleidingsklassen (drama, zang en dans) en dra maklassen (alleen drama). Ver der zijn er cursussen Theater dans en Camera Acteren (afge sloten met het opnemen van een scène uit Fort Alpha). Alle cursussen worden gegeven in Studio Ins Blau in het Kunst centrum Haagweg 4. informa tie: 071-5144614 De gevaarlijke poëzie van Leidenaar Ilja Leonard Pfeijffer door Marion Groenewoud leiden - 'Puistig provoceren op een popi podium is geen poëzie, want poëzie is geen performan ce', dichtte Ilja Leonard Pfeijffer (33) in zijn onlangs verschenen bundel 'Het glimpen van de welkwiek'. Hij was ook degene die een polemiek begon over de toenemende popularisering van jonge dichters die overal in het land - al dan niet rappend - hun zogenaamde poëzie voordragen. 'Ik zal uw helderheid verhelpen', formuleerde de classicus uit Lei den bemoedigend. Toch is het voordragen van zijn eigen poë zie voor hem zeker niet onaan genaam. „Ik ben niet tegen per- formen. De houd van voorlezen. Maar ik schrijf mijn gedichten er niet speciaal voor. Poëzie is geen cabaret. Ik heb wel iets te gen slechte gedichten. Waarbij een ritmebox wordt gebruikt om ze nog enigszins op te leuken. Je hoeft niet de poëzie te verraden om een groter publiek te krij gen." Zijn gedichten bekken lekker. Mooie klanken, veel onbekende en zelfverzonnen woorden ge volgd door duidelijke state ments. 'Elk woord vloekt als een horzel een halve nap zure melk uit een balkend schar minkel geknepen tussen lip pen gespleten van distels wordt een verleden verzwegen op een tong als een zinderend grindpad verwijt men de dag met een rochel...' „Ach, die polemiek is natuurlijk gewoon een spel. Ik word op mijn beurt weer aangevallen door andere dichters en zo ge ven we elkaar publiciteit." In het oude Griekse Alexandrië was de polemiek een veel voorkomende uitingsvorm voor dichters. „Op een poëtisch speelse manier zei men de meest afschuwelijke dingen over zijn tegenstander", glimlacht de docent Grieks ge noegzaam. „Het is een rol die je speelt. Dat doe ik ook in mijn poëzie. In 'Rede tot de burgers van de stad' speel ik een hoog verheven dichter die spreekt tot zijn volk. 'Of u mij maar wilt vol gen stadsgenoten ik zal u diep vervoeren mijn listen en lagen uw en mijn lachen.'" Pfeijffer laat zich inspireren door songteksten en maakt veel gebruik van (verborgen) citaten. „Aan dit gedicht ligt 'Sympathy for the devil' van de Rolling Sto nes ten grondslag. Het is eigen lijk de duivel die hier spreekt", verklaart de dichter, die eigenlijk vindt dat je poëzie niet moet uitleggen. „Het duivel-idee is belangrijk voor deze hele bun del. De dichter als duivel die de schepping kapotmaakt en op nieuw opbouwt. De duivel als schutspatroon, beschermheili ge." Pfeijffer spreekt bij voor keur van 'gevaarlijke poëzie'. „In elk geval het tegengestelde van veilige poëzie. Ik ontregel en verwar graag." Hij sluit zijn werkkamer af in de Rijksuniversiteit Leiden. Mo menteel geeft hij vooral college aan eerstejaars studenten. „We hebben vandaag de Oedipus be handeld. Natuurlijk in het Grieks. Tekstanalyse." Zijn vol ledige echte naam staat op de deur: dr. Ilja Leonard Pfeijffer. Wandelend door de stad wijst hij naar de dichtregels op de stadsmuren. „Nee, er is nog geen gedicht van mij bij. Het is een schande", zegt hij met spot tend lachje. Hij promoveerde op Pindarus, een Grieks dichter uit Thebe (518-438 v. Chr.). De grootste voor Pfeijffer. „Pindarus schreef in een krachtig experimenteel soort Grieks. Een zintuigelijke taal waarop je moet kauwen. Zijn taal zingt als het ware en er zit urgentie in. Hij is een profeet. Zijn teksten zijn dwingend. Die zelfde urgentie vind ik ook in de poëzie van Lucebert. Het gevoel dat je krijgt wanneer iemand tot je spreekt die je misschien niet helemaal begrijpt. Maar je be seft wel dat het enorm belang rijk is wat hij zegt." Het gedicht 'in memoriam c.m.j. sicking' is een lofdicht over de classicus Sicking: '...maar een Ilja Pfeijffer: „Poëzie moetje niet uitleggen." Foto: GPD mens kan wel eens iets van een mens leren je hoeft geen voor naam te zijn om voort te leven geen vader om te kiemen...' Pfeijffer ziet de inmiddels over leden docent als zijn leermees ter. „Zijn manier van denken en wetenschap bedrijven. Daar heb ik heel veel van geleerd. Zelf blij ven denken. Bijna op een obses sieve manier. Ook al beweren duizenden geleerden van naam en faam het tegendeel. Ze kun nen best allemaal ongelijk heb ben. Hij hield me voor dat je studepten altijd serieus moet nemen en hen altijd voorrang moet geven boven andere za ken." In zijn gedicht 'Zazen' schrijft Pfeijffer Yedi-master zou ik worden met twee dubbel ge vreesde zwaarden warlord die met vlijm- scherp toegekne pen ogen door de straten zwijgt van het onoverwinnelijk ge heim onder zijn jas...' Vroeger voelde Pfeijffer zich een cow boy. Die tijd is voorbij. „Nu be hoor ik tot de orde van samoe rai. Samoerai mogen niet dan sen. Dat is een erecode. Dansen is iets voor mooie mensen. Niet voor dichters. Die danst moet bevolen worden harakiri te ple gen", declameert hij plechtig. „Samoerai krijgen een levens lange training in het zwaard voeren op het slagveld, kalligra feren, dichten. Voor een samoe rai geldt opperste concentratie. Je stelt je leven in dienst van een bepaald ideaal en daar strijd je antwerpen/anp - Een derlander die vorige wei Antwerpen is geai bij de verkoop van een i oorlog gestolen schildei volgens een woordvoe van justitie in Antwa concertmeester en violist van het Noord Ne lands Orkest De man werd op hetere betrapt toen hij in een 1 werps café het schili Vergezicht van een w molen' van Jan Brueghe Oude te koop aanbood ;i omgerekend ruim anda miljoen gulden. Het verfechilderij op eikent ten paneel verdween ii Tweede Wereldoorlog het Nationaal Museun Dresden. Volgens justitie in Ant pen waren er aanwijzii dat de laatste tijd in het werpse milieu geregeld stolen schilderijen te I werden aangeboden, nieuwe informatie bleek er vorige week woensda een café een doek zou den aangeboden. Een observatieteam va politie hield het café i gaten. Toen inderdaad mand met een schilderij der de arm kwam aanlo werd deze persoon aa houden. Het bleek te j om de 47-jarige Nedei der, die overigens in werpen woont Bij huiszoekingen op adressen, waaronder van de Nederlander, nog zes schilderijen in slag genomen. Justitie derzoekt nu of het ook om gestolen kunstwei Ook zijn nog drie per» gearresteerd. Alle verd ten zijn in afwachting het onderzoek vrijgelate Directeur Vierkant Noord Nederlands 0 was gisteren nog niet 0 hoogte van de aanhou van de concertmeester. In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor de amateur-kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, schilderen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: de St. Jan's Fanfare uit Zoeterwoude. Ver buiten het Muziekcen trum in Zoeterwoude, waar de blazers en slagwerkers van het St. Jan's Fanfare Orkest hun wekelijkse repetitie heb ben, komt het geluid van aan zwellend koper je al tegemoet. Het is een bloedhete en be nauwde avond. Bewoners zit ten in hun tuintjes aan de straatkant en luisteren naar de kakofonie van geluiden die via de open deuren en ramen het voormalige patronaatsgebouw ontvluchten. Binnen wordt er flink gezweet. Het orkest oefent het program ma voor het Bondsconcours in november. Dirigent Rob Bal- foort probeert twee uur lang de moed bij de muzikanten erin te houden. „Dat loopje, wat zou het mooi zijn als.." In gedach ten hoort hij al de perfecte uit voering. „Wat zou het mooi zijn als.." Hij zal het nog vaak zeggen, die avond. St. Jan bestaat bijna 100 jaar. Jan Verhagen, geboren en ge togen Zoeterwoudenaar, zit al 56 jaar bij het orkest. Zijn opa is een van de oprichters. „Ik heb de fanfare in de loop der tijd zien veranderen", vertelt hij in een achterkamertje van het gebouw. „Toen ik als kleine jongen meeblies zaten mijn va der, drie broers en twee zusters ook in het orkest. Het was des tijds een echt familiegebeuren. Zo had je verder nog de familie De Boer en de familie Straat hof. Die hadden ieder ook zo'n zes gezinsleden die meede den." De St. Jan's fanfare was vroeger een begrip. Eén muzikant kwam zelfs uit Limburg, speci aal om mee te spelen. Verha gen: „We speelden in de top van de hoogste klasse." Om bij die top te komen werd er iede re week keihard gerepeteerd. Volgens trombonist Verhagen wel vier vijf avonden. „Op een gegeven moment is daar de klad in gekomen. De jeugd kwam in opstand. Jongeren bakkeleiden met het bestuur en wilden liever geld verdienen door veel op te treden. En niet meer zo veel oefenen. Dat kon natuurlijk niet goed gaan. Van 55 leden vielen we terug naar Dirigent Rob Balfoort: 'Wat zou het mooi zijn als..' Foto: Taco van der Eb 29. Dan moet je dus opnieuw beginnen." Inmiddels zit St. Jan, dat thans 43 spelende leden heeft, in de eerste divisie. Als ze in novem ber 85 punten behalen promo veren ze naar een hogere klas se, die van uitmuntendheid. Maar voor die tijd moet er nog wel het een en ander gebeuren. Bij de 'March of the Mindswee- pers' moet de inzet drie keer over. En bij 'North West Passa ge' tikt dirigent Balfoort veel vuldig af. „Die accenten moe ten strakker. Ik wil een 'Tdaaé' horen en niet een 'Daéaa'." De bespelers van de bugels, zeg maar de violen van het orkest, doen hun uiterste best om de hoge tonen uit hun blaasin strumenten te persen. Maar dat valt bij deze bedompte at mosfeer niet mee. Uiterlijk is het aan dirigent Bal foort niet te zien, maar af en toe wil het best wel eens stor men in zijn hoofd. Als loopjes fout blijven gaan of als de inzet maar niet lukt. Hij legt uit: „Het lekker spelen staat bij ons voorop. Door de muzikanten plezier te geven bij het spelen probeer ik hun prestaties naar een hoger niveau te tillen. Daarom is bij het uitkiezen van het repertoire ook rekening ge houden met de wensen van de spelende leden." De sfeer binnen de groep is zichtbaar goed. Er wordt veel gelachen. De noten kennen ze allemaal. Rob Balfoort moet daar nu nog een samenhan gend geheel van zien te maken. Dat gaat wel lukken, want re gelmatig klinken vanaf de vloer van het muziekcentrum - het podium wordt verbouwd - prachtige harmonieën en me lodieën. Casper Wichers muziek recensie Rick Treffers CPR - David Crosby met band. Gezien 10/6 Paradiso Zeven jaar geleden stond hij als gevolg van overmatig drank en drugsgebruik nog aan de rand van zijn graf. Maar volgende maand wordt David Crosby zes tig jaar. De zingende walrus trad gisteren vastberaden aan in een afgeladen Paradiso. Blakend van gezondheid en opvallend goed bij stem. Net na die cruciale levertrans plantatie in 1994 kwam de Cali- fomische toetsenist James Ray mond er achter dat de beroem de Crosby zijn biologische vader was. En het wonder geschiedde: herstellende vader en aanhan kelijke zoon met vergelijkbare stem vormden samen een aller aardigst bandje: CPR. De meeste fans, in hun nette jeans en kwaliteitsoverhemden, zijn natuurlijk gekomen om een vleugje Crosby, Stills, Nash Young-nostalgie op te snuiven. Maar hoewel het beroemde viertal vorig jaar met 'Looking Forward' nog een redelijke cd afleverde, is die magie tegen woordig voornamelijk nog te vinden in het jaren zeventig- grammofoonplatenmeubel. Crosby wil ook wel eens iets an ders. De bij de Byrds begonnen zanger is altijd al een vreemde snuiter geweest. Ook qua mu zieksmaak - met zijn voorliefde voor jazz, folk en van die typisch Amerikaanse classic rock met oprecht sentimentele Ameri kaanse teksten als 'you lead me like a spirit through the forest- /where I alone would surely fear to go'. Baanbrekend is het nieuwe re pertoire zeker niet, maar er is van alles wat. De zeer gedegen en soms stevig rockende band beweegt zich in sterke nummers als 'Breathless' en het poppy 'Je rusalem' in de contreien van de groep Toto, ook al van die be dreven muzikanten. Crosby's klassieker 'Déjé Vu' wordt erg lang opgerekt met een soort jazzsolo van zoonlief op elektri sche piano en in sommige in tro's komt de groep zelfs tjes in esoterische sferen t< Met het frisse rockertje Did', het dramatische en gens verre van zuiver g 'Gone Forever' en een kra versie van 'Long Time Go ten Crosby, Raymond, j Jeff Pevar, bassist Andrev en drummer Steve Dista horen dat CPR inmiddel prima ingespeelde band is Maar een supergroep, Daarvoor is het songma niet altijd even sterk en 2 muzikanten te inwisselbai kundig ze ook spelen en z Voor Crosby zijn zij echt riant vervoermiddel (en vil sa). Als hij voor het slotnumn nice - die het voorprogi verzorgde - uitnodigt 01 tweede stemmetjes te 1 verzorgen, brengt hij het c naar een beduidend hogei Niet vanwege de nachti van Venice, maar uitsl door de superieure kwaliti dat ene liedje. Dat liedji Ohio. Het is van zijn t v Neil Young. rome/anp - Michelangelo's be roemde beeld van Mozes is weer te zien in de S. Pietro in Vincoli in Rome. Het monumentale beeld siert het graf van paus Ju lius II en wordt beschouwd als een van Michelangelo's mees terwerken. Restaurateurs hebben het hele jaar gewerkt aan de restauratie van het beeld, dat was bedekt met een dikke laag roet. Nu is er een nieuwe steigerconstructie gebouwd, waardoor bezoekers het beeld kunnen zien terwijl de restauratiewerkzaamheden doorgaan. Verwacht wordt dat die later dit jaar worden afge rond. Paus Julius II bestelde de tombe en het beeld voor zich iv 1505, acht jaar voor zijn u De kunstenaar werd echte u leid door andere pro >1 waaronder de decoratie 1 ei Sixtijnse Kapel, en was 1 dien niet tevreden ov< el werk Julius II stierf in 1514ie chelangelo voltooide hefz monument pas in 1545.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 18