Vreewijk is vooi betaald parkerei 7 LEIDEN 8f REGIO Remidi zorgt voor zicht in Ghana en Nigeria Portaal fuseert met Genuagroe Verbazing over Volstrekt onaannemelijk' verhaal 'Noodzaak delicate discussie ontbreekt op dit moment' Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 45,00 Utrecht legt Eurodusnie Leiden een dwangsom op Plexus opent in oktober Winkeldief gepakt leiden - Een 22-jarige Hagenaar deed gistermiddag rond half twee een greep in de kassa van een warenhuis aan de Haar lemmerstraat. Toen hij zich daarop snel uit de voeten maakte, liep hij bijna twee sur veillerende agenten omver. De ze zetten de achtervolging in en wisten de dief op de Volmolen gracht te achterhalen. Top-onderzoeker voor Crucell NV leiden - Het Leidse bio-techno- logiebedrijf Crucell NV heeft een top-onderzoeker aange trokken. Toon Stegmann, ex pert op het gebied van onder zoek naar onder meer het HIV- virus, wordt bij Crucell hoofd vaccin-onderzoek. Stegmann is afkomstig van de Franse Saba- tier-universiteit. Daarvoor was hij werkzaam voor de universi teiten van Basel (Zwitserland) en Yale (Verenigde Staten). Cru cell NV ontwikkelt onder meer vaccins tegen infectieziekten. Onlangs maakte het bedrijf be kend nog altijd zwaar verlies te maken. woensdag 11 JULI 2001 door Timoteus Waarsenburg Vervolg van voorpagina den haag - Zeven uur lang zaten de aanwezigen zowel in de zaal als op de publieke tribune aan hun stoel gekluisterd tijdens de reconstructie van de moord op Marianne van de Graaf. Verba zing, ongeloof en verbijstering wisselden elkaar af tijdens de behandeling van de zaak en vooral ook bij de verklaringen van de verdachte. Als de aard van de zaak niet zo serieus en ernstig zou zijn geweest, had ie dereen zich midden in het nieuwste verhaal van misdaad auteur Stephen King gewaand. De gebeurtenissen van die fatale vrijdag de dertiende ontvouw den zich als een zinderende thriller. Op vrijdag 13 februari 1998 vond rond half zeven 's avonds de vriend van het slachtoffer het ontzielde lichaam van de vrouw in haar slaapkamer in het huis aan de Beppy Nooijstraat. Mari anne van de Graaf blijkt door verstikking om het leven te zijn gebracht. Haar vriend was in al lerijl naar haar huis gekomen, nadat hij haar om 17.45 uur nog springlevend aan de telefoon had gehad. Haar stem deed toen echter vermoeden dat er iets ernstigs aan de hand was. Later wordt duidelijk dat de vrouw de hele dag gegijzeld is geweest in haar woning, vastgebonden en mishandeld en bovendien zijn die dag telefonisch een groot aantal aandelen van de vrouw verkocht. Ruim tweeënhalf jaar lang loopt de politie vast in de speurtocht naar de dader. Maar begin okto ber 2000, komt bij de politie in Leiden een tip binnen, waarin de verdachte genoemd wordt als moordenaar van de 42-jarige werkneemster van de KLM. En dat is direct reden voor de poli tie om de man te schaduwen. Op 25 oktober wordt de 35-jari- ge Leidenaar gesignaleerd in su permarkt Hoogvliet in Leiden waar hij een beker koffie haalt. Als hij het lege bekertje vervol gens op de Nieuwe Rijn in een prullenbak gooit, vissen recher cheurs het kopje eruit. Het be wijsmateriaal nemen ze vanwe ge mogelijke DNA-sporen mee. Direct wordt de verdachte gear resteerd omdat hij eerder die dag een fietsslot in de Hema aan de Haarlemmerstraat heeft ge pikt. Tijdens dat verhoor worden hem nog twee bekers koffie aan geboden, met het doel meer DNA-materiaal te verkrijgen. ema is de uitslag van het Nederlands Forensisch Instituut binnen: het DNA-profiel van de verdachte komt overeen met sperma en bloedresten die in het huis aan de Beppy Nooij straat zijn aangetroffen. Twee dagen later wordt hij gearres teerd op verdenking van moord op Marianne van de Graaf. Te gen de rechercheurs zegt hij dan: „Dat dacht ik al." Tijdens de aansluitende huiszoeking stuit de politie op tal van teksten en tekeningen van 'Dutroux- achtige aard' zoals de rechter zegt. De verdachte spreekt ech ter liever van 'puberfantasieën'. Keer op keer geeft de man een andere wending aan zijn be schrijving van de gebeurtenis sen van die dag. Hij maakt daar bij veelvuldig gebruik van een derde persoon die volgens hem de moord zou hebben gepleegd. Ondanks grondig speurwerk is deze mysterieuze derde man echter nooit boven water geko men. Wat wel duidelijk is ge worden tijdens het vooronder zoek is dat de man lijdt aan tal van gedrag- en persoonlijk heidsstoornissen. Desondanks heeft het Pieter Baan Centrum de man, die als zeer intelligent wordt omschreven, toch toere keningsvatbaar verklaard, waar door geen TBS geëist kan wor den. De verdachte vindt eigenlijk niets onlogisch. Zijn DNA is in het huis aangetroffen omdat hij de hele dag op basis van vrijwil ligheid intiem met het slachtof fer heeft doorgebracht. Zijn vin gerafdrukken zijn nergens aan getroffen omdat hij de afwas nog heeft gedaan en de tafel met een theedoek heeft afgenomen, de brute snijwond in de hand van het slachtoffer komt door een ongelukje met een keuken mes. Het tasje met daarin was lijn, tape, twee mesjes, elektrici- teitssnoer en chirurgenhand schoenen dat de dader achter liet, komen uit zijn sporttas die hij ook gebruikt als hij klusjes verricht. En als hij aan het einde van de dag na tien minuten van de wc komt, heeft een mysteri euze derde man die hij naar het huis had laten komen om zijn sporttas af te leveren, Marianne vermoord. Daarop maakt de Leidenaar zich uit de voeten om vervolgens twee jaar lang te zwijgen over het gebeurde. „Als ik toen de politie zou hebben gebeld, was ik direct een ver dachte geweest," verklaart hij tegen de verbaasd fronsende rechter. Tijdens de diverse schorsa van de zitting steken de aan zigen hun verbazing over1 rammelende verhaal niet o stoelen of banken. In grot geeft iedereen zijn of haar op de gebeurtenissen van dag en vooral ook op de daarin van de verdachte. Zo de officier van justitie, zij dan tijdens de zitting. De ve ringen van de verdachte acl volstrekt onaannemelijk, bestaan van de mysteri man zelfs onwaarschijnlijk Na een lange uiteenzetting alle gebeurtenissen en bewi feiten - nodig omdat de dachte niet heeft bekend - sluit zij haar requisitoir dan met de mededeling dat openbaar ministerie het 'w en overtuigend bewezen' dat de man met voorbeda rade Marianne van de Graaf het leven heeft beroofd vraagt daarvoor veertien jaai leiden - De gemeente Utrecht heeft het Leidse ac tiecentrum Eurodusnie een dwangsom van 50.000 gul den opgelegd. De dwang som moet worden betaald wegens het herhaaldelijk plakken van posters in de stad. Maar Eurodusnie is niet van plan te betalen. Utrecht legt de straf op naar aanleiding van posters die in juni werden geplakt, ter pro motie van de conferentie 'De wereld is niet te koop'. Maar Eurodusnie is niet van plan om te betalen: „We hebben de brief van de ge meente Utrecht meteen ver scheurd", aldus de woord voerder. „Wij betalen niet. Het gaat om enkele tiental len posters." Tien andere Leidse wijken willen alles bij het oude laten leiden - Het nieuwe studentencomplex Plexus in de Kaiserstraat na dert zijn voltooiing. Plexus gaat open op vrijdag 12 oktober. Vanaf die dag kunnen Leidse studenten er terecht om te studeren, e-mailen, fit nessen en lunchen. Het complex zal al in een eerder stadium worden betrokken door diverse studentenorganisaties, die er gehuisvest zul len worden. De opening voor studenten zal op 12 oktober de gehele dag worden gevierd, met onder meer speeches, rondleidingen en een groot feest in de avonduren. Foto: Henk Bouwman door Wim Koevoet leiden -Vreewijk kiest als enige wijk voor betaald parkeren. Dat heeft gisteravond wethouder Schultz (WD) bekendgemaakt in de raadsvergadering. In de ande re tien wijken rond het gebied met een parkeerrestrictiesysteem hebben de bewoners in een en quête aangegeven alles bij het oude te willen laten. De elf geraadpleegde wijken lig gen rond het parkeerrestrictie- gebied en ondervinden in toe nemende mate overlast van be zoekers van de binnenstad die hun voertuig achterlaten in stra ten waar niet hoeft te worden betaald. Een oplossing voor de ze wijken zou betaald parkeren kunnen zijn. Bewoners moeten Door Wim Koevoet Vervolg van voorpagina leiden - Leidse ambtenaren van de burgerlijke stand mogen niet weigeren homoparen in de echt te verbinden. Dat is de strekking van een motie die gisteravond door een meerderheid van de ge meenteraad is aangenomen. Fel verzet tegen de motie kwam vooral van Van As (Christen- Unie/SGP). Hij meent dat de 'ontijdige' motie er verantwoordelijk voor is dat de discussie in Lei den nu 'met hete hoofden en koude harten wordt gevoerd'. Van As betoogde dat in Leiden er niet één ambte naar is die homoparen weigert in de echt te ver binden. „De noodzaak om nu over dit delicate onderwerp te spreken, ontbreekt." Motie-indiener De Rooij (WD) zei dat hij die discussie gewoon wil voeren maar dan wel binnen de 'randvoor waarden' die in de motie staan. Van As: „Nederland is een land van minderheden. Dat moet worden gerespecteerd." En: „Trek de motie in, dat is in het belang van de democratie." De Rooij bleef koel: „Artikel 1 van de grondwet draait juist om respect", zei hij. Het debat leidde tot een aantal hevige aanvarin gen en de emoties liepen dikwijls hoog op. Bij voorbeeld toen Van As de vergelijking die in de motie wordt gemaakt tussen een ambtenaar die weigert een homohuwelijk te voltrekken met een ambtenaar die een vrouw weigert een stembiljet uit te reiken. Volgens Van As wordt daarmee een ambtenaar die uit geloofsovertuiging niet kan meewerken aan een homohuwelijk belachelijk ge maakt. De Rooij wees Van As er vervolgens fijntjes op dat juist Van As' partij, de Christenunie een lijstverbinding is aangegaan met een partij, de SGP, 'die het met vrouwenrechten niet zo nauw neemt'. Bleijie van het CDA vergeleek de motie met 'Be- rufsverbote', Sloos van LeefbaarLeiden riep uit dat hij uit eigen ervaring kan verzekeren dat homo's helemaal niet eng zijn en D66-voorman Welling betoogde dat het niet klopte dat destijds wel be grip bestond voor Leidse ambtenaren die weiger den CD-raadsleden te helpen en nu gemeente ambtenaren met gewetensbezwaren geen enkele ruimte krijgen. Dat werd wethouder Hillebrand van de PvdA, zelf homoseksueel, wat al te gortig. Hij zei dat hij het er erg moeilijk mee had dat homo's kennelijk op dezelfde lijn worden gesteld als racisten. „Waar mee maar weer is bewezen dat de acceptatie van homo's nog lang niet zo ver is gevorderd als wordt aangenomen." Burgemeester Postma, de officiële woordvoerder namens het college over dit onderwerp, hield zich op de vlakte. Hij deed niet een inhoudelijke uit spraak. De burgemeester erkende dat er afspraken in zijn raadscommissie waren gemaakt. „Maar een afspraak in een raadscommissie wordt 'over ruled' door de behoefte in een raadsvergadering om een uitspraak uit te lokken." dan 240 gulden per jaar voor een vergunning betalen en voor bezoekers kunnen speciale kaarten worden aangeschaft. Als tegenprestatie levert de ge meente parkeerwachters die de parkeerregels handhaven. De verwachting is dat hierdoor de parkeerdruk vermindert maar een garantie op een plek voor de deur geeft wethouder Schultz niet. Ze wilde de wijken niets opleg gen en de keuze aan de bewo ners laten. Vandaar de enquête. Het is maar een krappe meer derheid die Vreewijk aan een systeem met betaald parkeren heeft geholpen: 51 procent. De respons in deze wijk was het hoogst: 60 procent. Óndanks de nipte overwinning van de voor standers is het voor Schultz een uitgemaakte zaak dat in het ver volg moet worden betaald voor het achterlaten van auto's in de ze buurt. „Een meerderheid is een meerderheid." De afspraak was, memoreert ze, dat een uitslag geldig is als mini maal 25 procent van de bewo ners zou reageren op de enquê te. Aan die voorwaarde is ruim schoots voldaan. Van de ruim 11.000 verstuurde formulieren zijn er 45 procent terugge stuurd. De respons is in elke wijk hoger dan 34 procent. De wethouder is ingenomen met de grote respons. De ui verrast haar niet. „Hoew had verwacht dat ook kwartier zou kiezen voor bei parkeren. Houtkwartier en) wijk klagen het meest ove parkeerdruk van automobili die het bestaande pari restrictiegebied mij den In de andere wijken is er wel parkeeroverlast waai bewoners hun voertuig straten verderop moeten p ren, weet de wethouder. de problemen beperken meestal tot enkele str „Vreewijk is door zijn langgi te vorm en doordat die wijk pal tegen het parkeerresöi gebied aanligt extra in hei deel. Daar parkeren én bi kers van de binnenstad éi woners die geen parkeervei ning willen betalen." Hoe de parkeerregeling er cies uit gaat zien in Vreew nog een punt van bespre Schultz wil ook daarover m bewoners in de clinch, loop van volgend jaar wil 2 invoering van betaald pari overgaan. De wethouder denkt niet d discussie hiermee definitief digt. „Stel dat we een pat voorziening treffen bij een die nu tegen betaald pari heeft gestemd. Dat zou tot i we inzichten kunnen leiden "SS3K& T'-/" 'JE als je alles goed kunt sueel gehandicapt bent. Brillen. vi Jfg fenKSjgPi Remedi mocht bij De Tuinen, de gemoederen op de j ie je het niet goed, geld en verzekeringen zijn daar lT' imMJ Haarlemmerstraat 150, een gro- tie-afdeling van deze ki Geen gedwongen ontslagen Fijn hoor, als je alles goed kunt zien. En zie je het niet goed, dan kun je in de meeste geval len nog altijd een paar lenzen onder je oogleden schuiven. Of een bril op je neus zetten. Kost een paar duiten, maar zo hier en daar wil de verzekering ook nog wel wat bijleggen. In Nederland ten minste. In Afrika is het andere koek. Daar is het een stuk lastiger als je vi sueel gehandicapt bent. Brillen, geld en verzekeringen zijn daar een stuk schaarser. In Ghana bijvoorbeeld. En in Nigeria. Gelukkig zijn er mensen die zich het lot van deze Afrikanen aantrekken en actie onderne men. Zoals de mensen van het Leidse Remedi, dat allerhande gebruikte, maar nog goede me dische apparatuur en aanver wante artikelen verzamelt voor De Blauwe Steen, die ai 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Ad van Kaam en Enc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 439 Etkana: Je geeft iemand weer zicht met een bril." Foto: Dick Hogewoning hergebruik in ontwikkelingslan den. Dus ook brillen. Het project dat zo'n acht jaar geleden begon, is inmiddels zeer succesvol. „Want vergis je niet", zegt Elkana Waarsenburg van Remedi. „De vreugde daar is onbeschrijflijk groot Je geeft iemand weer zicht met een bril. Dat geldt in Nederland natuur lijk ook. Maar hier wordt dat als normaal ervaren. Daar niet." Remedi mocht bij De Tuinen, Haarlemmerstraat 150, een gro te doos neerzetten voor de ac tie. Iedereen die nog een bril heeft die hij niet meer gebruikt, kan deze daarin deponeren. Leidenaar Ruud Noest repareert ze indien nodig. En de volledig gereviseerde en nagekeken bril len worden uiteindelijk in een grote container naar Afrika ver scheept Remedi zelf stopt er op eigen rekening tweeduizend brillen bij. Het is de bedoeling dat de bril len in Ghana en Nigeria worden verkocht voor ongeveer tien gulden per stuk. Van de op brengst kunnen dan weer aller lei nieuwe medische voorzie ningen worden verwezenlijkt. Zoals het aanbouwen van een vleugel bij een Ghanees zieken huis. Of het opzetten van een werkplaats voor blinde jonge ren in Nigeria. Waarsenburg „Het is toch prachtig dat je met een in wezen zo'n simpel initia tief zoveel kunt bewerkstelligen? Voor meer informatie Elkana Waarsenburg: 06-24121760. Waar is de tafel? Waar is de tafel met bijbehoren de stoelen? Deze vraag houdt de gemoederen op de promo tie-afdeling van deze krant al een paar dagen bezig. De tafel en stoelen in kwestie stonden afgelopen weekeinde in de stand van het Leidsch Dagblad op het Culinair Festival op het Pieterskerkplein. Mensen kon den er onder het genot van een krantje en een kopje koffie even bijkomen van de vermoeienis sen van de Lakenfeesten. Door een misverstand is het meubilair maandagochtend echter niet opgehaald en plots klaps bleken tafel en stoelen te zijn verdwenen. Een zoekactie en talloze telefoonhes hebben nog niks opgeleverd. De spullen zijn nog steeds zoek. En het ver velende is dat ze geen eigen dom van deze krant zijn maar in bruikleen waren. Inmiddels zijn er in de Pieters- wijk huis-aan-huis brieven ver spreid met de vraag of iemand iets gehoord of gezien heeft. Het gaat om een grenen, ver weerde tafel van drie meter lang en er stonden 8 aluminium ter rasstoelen omheen. Tips en informatie kunt u tij dens kantooruren doorgeven aan Tineke Bark: 071-5356362. Herman Joustra Eric-Jan Berendsen door Eric-Jan Berendsen Portaal Woonstichting gaat per 1 januari 2002 fuseren met de Genuagroep in Baam. Met in gang van volgend jaar ontstaat er een corporatie met 60.000 woningen en ruim 550 mede werkers. De nieuwe organisatie behoort tot één van de vijf grootste corporaties in Neder land. De bestuurszetel komt in Baam, het huidige groepskan- toor van de Genuagroep. Verde re verhuizingen van afdelingen staan niet op het programma. Er vallen geen gedwongen ontsla gen. De nieuwe naam is nog niet bekend. Volgens Johan de Greef, directeur van Portaal Lei den zijn er geen mensen in Lei den die in Baam gaan werken. „Onze belangrijkste taak is ver huur en onderhoud. Hier staan de woningen en hier zijn de klanten die je moet bedienen." Vorig jaar maart nog ging Wo ningbouwvereniging Leiden (WBL) over in Woningstichting Portaal Arnhem en Nijmegen. WBL heet vanaf dat moment Portaal Leiden. De vereniging werd opgeheven en omgezet in een stichting die fuseerde met Portaal. Dat ging gepaard met de nodige beroering onder de WBL-leden. Tijdens vergaderin gen liepen de emoties soms hoog op. Fusiepartner Portaal had op dat moment 18.000 hui zen in Arnhem en Nijmegen. Volgens directeur De Greef van Portaal Leiden was die stap geen vrijwillige keuze en ingej vanuit de slechte financiële atie van WBL. „Maar deze is volstrekt vrijwillig. We v elkaar prima aan." Hij zeg de fusie vooral is bedoek 'nieuwe wegen in te slaan we op dit moment geen d vlak hebben'. Hij doelt dl op nieuwe woonvormen i toekomst en op dienstverk „Het moet eenvoudiger wi ons te bereiken want dat ga te moeilijk." Daarbij den aan een professionele klai service. „Als er naar ons gebeld moet 80 procent va vragen en klachten in één kunnen worden beantwooi afgehandeld. Dat wordt deze fusie mogelijk." Een andere reden voor del is dat de financiële slagk van de nieuwe organisatie i vergroot zodat er krachtige worden gewerkt aan sted vernieuwing. De fusiepai krijgen zo'n 10.000 woning hun bestand die moeten den 'geherstructureerd'. Genuagroep is niet allee Baam maar ook in Utrecl vestigd. Portaal zit in Le Arnhem en Nijmegen. Naai beheer van woningen zijn siepartners actief op ontw lingslocaties in Leidsche (Utrecht), Vathorst (Amersl Schuijtgraaf (Arnhem) Waalsprong (Nijmegen). Ii taal worden er daar op tö 5000 woningen gebouwd.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 16