Onveiligheid vervoer hard aangepakt Recordomzet bij bloembollenveiling in Lisse LEIDSCH DAGBLAD Totaal vernieuwd! Meer dan 35.000 occasions 'Sluipmoordenaar' slaat toe in Spanje Brand verwoest topetage VNU Tijdschriften Groene Hart-tunnel drijft Waar volksfeest in Split na in delen door Hoogmade Wimbledon-titel Ivanisevic 2 WEKEN GRATIS Handboeien voor controleurs Lummen fier op Mare Wauters Een uitslaande brand heeft gisteren aan het eind van de middag forse schade aangericht aan het gebouw van de VNU Tijdschriftengroep in Hoofddorp. De brand ontstond op het dak van het zeven verdiepingen hoge kantoorge bouw. Gewonden zijn er niet gevallen. Het treinverkeer tussen Schiphol en Amsterdam werd uit voorzorg een half uur stilgelegd. De brandweer vermoedt dat de brand het gevolg is van werkzaamheden op het dak. Bij de brand zijn ook enkele manshoge gasflessen geëxplodeerd. Door die knallen werd het personeel gealarmeerd, waarna de mensen snel het gebouw verlieten. Pas toen de meesten beneden waren, ging het brandalarm. De gevolgen voor het uitbrengen van de VNU-weekbladen blijven beperkt. Panorama, Story en Autoweek hadden kort voor het uit breken van de brand hun productie verstuurd naar de drukker. Alleen Nieuwe Revu had nog vier pagina's open liggen. Die zijn gisteravond bij een andere opmaker afge rond. Foto: Hielco Kuipers utrecht/rotterdam/cpd - De toenemende agressie in het openbaar vervoer wordt binnen kort op diverse plaatsen aange pakt. Politie, justitie en gemeen tebestuur in Rotterdam gaan controleurs van de RET uitrusten met handboeien. De invoering - al binnen enkele weken - wacht nog op toestemming van de mi nister van justitie. In Utrecht worden alle 168 stadsbussen vóór 1 oktober uit gerust met een videobewaking systeem met zeker twee came ra's. De beveiliging, die twee miljoen gulden kost, moet de agressie tegen chauffeurs en passagiers beteugelen. Sinds be gin dit jaar reizen al speciale controleurs mee op de stads bussen. Connexxion, dat het busvervoer in de Randstad verzorgt, heeft ook camera's in haar bussen, maar alleen op 'risicolijnen.' „Wij gaan het aantal camera's wel uitbreiden, maar alleen op plekken waar het noodzakelijk is. Wij plaatsen niet klakkeloos camera's in al onze bussen", zegt een woordvoerder. Ook op rijksniveau is er aan dacht voor de veiligheid in het openbaar vervoer. Om de veilig heid in de bus, tram en metro te verbeteren krijgt het openbaar vervoer de komende vijfjaar 140 miljoen gulden extra uit Den Haag. Negen openbaar-vervoer bedrijven trokken een half jaar geleden aan de bel over het groeiende geweld. Het 'handboeien-akkoord' in Rotterdam betekent een door braak. De controleurs van de RET dringen al tien jaar aan op een betere uitrusting tegen ge welddadige reizigers. In 1992 hielden zij vergeefs een werkon derbreking om de invoering van handboeien en wapenstokken te forceren. Toenmalig minister Dales (binnenlandse zaken) vond bewapening van contro leurs 'te ver' gaan. Het voorstel maakt nu veel meer kans, omdat de agressie is ver hard. Volgens de cijfers van de politie waren er vorig jaar 1.600 incidenten in het openbaar ver voer in Rotterdam. Daarvan worden er 750 omschreven als ernstig. Van deze incidenten hadden 760 betrekking op ge weldsdelicten zoals agressie, be dreiging, geweldpleging en ge wapende overvallen. Vechtpar tijen met kaartcontroleurs ne men hand over hand toe. De druppel die de emmer deed overlopen was de mishandeling van vier controleurs in maart. Zij werden door agressieve trampassagiers en omstanders met een hamer bewerkt. Andere in de havenstad zijn de invoering van tourniquets op de metrostations en conducteurs in de trams. Alleen dat laatste kost, inclusief het ombouwen van de trams, ongeveer 170 miljoen gulden. De toumiquetskosten becijfert de RET op nog eens 70 miljoen gulden. door Tim Brouwer de Koning hoogmade - Hoogmade kan zich drie jaar vergapen aan drij vende stukjes van de Groene Hart-tunnel. Het vervoer van de ongeveer 35.000 tunnelelemen ten over het water verdient vol gens de gemeente Jacobswoude de voorkeur boven jarenlang transport over de weg. Vanaf ok tober moeten de betonnen pla ten, gefabriceerd in een fabriek bij het Belgische Amay ten zui den van Luik, op het HSL- bouwterrein in de Leiderdorpse Bospolder aankomen. Het grootste deel van het transport gaat met binnenvaartschepen over grote waterwegen. Bij vervoer over het water moet de dorpsbrug over de Does zes keer per dag extra open voor murcia/gpd - De Spaanse ge zondheidsdiensten voeren al ja ren een felle strijd tegen de do delijke legionella-bacterie. Een nieuwe explosie in de stad Mur- cia bewijst dat de sluipmoorde naar nog steeds rondwaart. Er zijn al 71 bevestigde gevallen, terwijl 210 mensen verschijnse len van de veteranenziekte ver tonen. Nederland kreeg in 1999 te ma ken met een uitbraak van vete ranenziekte op de Westfriese Flora in Bovenkarspel. In maart van dit jaar overleed daarvan nog een 32ste slachtoffer. De le gionella-bacterie is een sluip moordenaar, die gezondheids diensten radeloos maakt, zo ook pontons met delen van de tun nel. 's Winters kan er volgens het gemeentebestuur een di lemma ontstaan als er ijs ligt. Het bouwconsortium Bouy- gues/Koop biedt Jacobswoude twee mogelijkheden: vervoer over de weg vanaf de bocht bij de Wijde Aa in de buurtschap Ofwegen, of vervoer over het water, vanaf het Paddegat tus sen Roelofarendsveen en Wou- brugge. In het eerste geval on dervinden weggebruikers op de drukke provinciale weg N446 tussen zeven uur 's ochtends en zeven uur 's avonds last van de tunnelstukken. Het langzame transport over het water acht Haasbroek minder bezwaarlijk. Pagina Rijn- en Veenstreek: 'Vervoer over water alternatief in Spanje. Daar maakt men zich vooral ook zorgen over de toe ristenoorden. Legionella is één van de grootste vijanden van een succesvol seizoen. Algemeen wordt aangenomen dat de koeltorens van grote ge bouwen (inclusief ziekenhuizen) in veel gevallen de boosdoeners zijn. De legionella-bacterie nes telt zich graag in lauw-warm water. Als dit wordt verstoven of verneveld, komt de bacterie in de lucht terecht. Zo wordt hij in geademd. Specialisten struinen daarom zwembaden, sauna's, vijvers en fonteinen, af op zoek naar de killer. Zelfs helikopters worden ingezet om op daken de koeltorens van de airconditio ning op te sporen. split/rtr - De laatste bal op Wimbledon gleed van het racket van Patrick Rafter zacht in het net. Het was het startsein voor een volksfeest in Split, de woon plaats van de Kroatische win naar Goran Ivanisevic. Het cen tre court in Wimbledon stond gisteren op zijn kop, maar het zelfde gold voor het centrum van Split. Met vreugdeschoten werd de triomf gevierd. Uit cafés in de stad schalde een oude Kroati sche hit met de tekst 'je bent een genie, een wonder der na tuur'. Dat nummer is in Ivanise vic' vaderland een symbool voor hem geworden. De tekst refe reert aan de uitspraken van de tennisser zelf, die cynisch vast stelde dat hij wel een genie moest zijn om zo ver te komen terwijl hij volgens zijn criticas- Spanje heeft nogal eens last van de ziekte. In totaal hebben de afgelopen vijfjaar in Spanje 500 mensen de veteranenziekte op gelopen. Van hen zijn er 26 overleden. Ondanks intensief speurwerk kon de besmettings haard zelden worden achter haald. Madrid komt daarom binnenkort met strenge maatre gelen. De angst voor een toeristische dip door legionella is niet denk beeldig. Toen vorig jaar in Ne derland een zwarte lijst van ris kante hotels circuleerde, was er meteen een terugloop in het aantal boekingen te zien. Het ministerie van volksgezondheid waarschuwt op zijn website (minvws.nl) voor 'verdachte' ters 'alleen maar kan serveren'. Kroatië verkeerde gisteren in de ban van het tennis. Overal was dat te merken. Zowel in Split als in hoofdstad Zagreb was het stil op straat tijdens de finale. Pre mier Ivica Racan keek aan het einde van een persconferentie op zijn horloge en merkte op: „mooi, we zijn op tijd om naar het tennis te gaan kijken." Na de eindstrijd was het straat beeld in met name Split totaal anders. Lange rijen toeterende auto's gingen in de richting van het stadscentrum. Duizenden mensen, getooid met Kroatische vlaggen en vaandels van Iva nisevic'. favoriete voetbalclub Hajduk Split liepen op straat. Pagina sport: De voorbestemde zege van Iva nisevic hotels en verblijfslocaties in het buitenland. Nadeel van deze in formatie is dat ze minimaal een maand oud is. Eind vorig jaar hebben de tour operators, verzameld in de AN VR, bindende afspraken ge maakt over de aanpak van een legionella-verdepking. Als er daadwerkelijk een besmetting wordt vastgesteld, stoppen de touroperators de boekingen bij het bedrijf totdat het vrij van le gionella is. Toekomstige gasten worden op de hoogte gesteld en eventueel wordt hen een alter natief aangeboden. Mensen die eerder op de verdachte locatie waren, worden achteraf van de besmetting op de hoogte ge bracht. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 37,30) 16,93) Per kwartaal automatisch Per kwartaal acceptgiro Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl (advertenties) O Y cd co co cd EXTRA KASSAKORTING OP ALLE REEDS STERK IM PRIJS VERLAAGDE ARTIKELEN Met uitzondering van Bentley en Rat. Deze korting geldt niet in combinatie met andere kortingspercentages. De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf (2^) rika wil n Unie als Europa waliteit mossels ll >cht, seizoen jtgesteld edérland in de e n van jlkenkrabbers lei l| in i kracht van phen aan den ie n is de variatie ei 'I se opent jacht stilstaande n totmobielen ei 'armond on heels'wordt n spektakel mêfiéwÊÊÊÊKÊÊ rel ionckheere >ral in het oerwoud ons lichaam dringt beschaving moeilijk Dr Hf buils }-20° UI" iw s -7 itballer beboet 1 r kopstoot 'leiderdorp - Een 40-jari- lerdorper moet van de duizend gulden betalen je een kopstoot die hij in i van dit jaar uitdeelde [voetbalveld tijdens het iodenburg - De Sleutels, van dit bedrag is een [de andere helft een scha- ieding aan het slachtof- man kopte de scheids- nadat hij een rode kaart kregen. Volgens de spe- was hij uitgegleden en le leidsman gebotst. Al werd de speler door de voor twee jaar geschorst qqV zijn club Roodenburg 01 erd. uw schrikt "kreeft hhoef - Een Hilversumse isteren de schrik van jven toen ze oog in oog met een veertig centime- Jte kreeft die knippend in scharen in Kortenhoef ot iplitiemannen zagen de 'verschrikt achteruit lo- f namen poolshoogte, '(loffelijk heeft de politie de 3 3djambulance ingeschakeld 7!95lvvaterkreeft op te halen. 3,50 ,75 h Jandicapten jer crimineel bvc - Steeds meer ver- STJijk gehandicapten blij- iq var1 scUuldig te maken aan lijndjele feiten. Bovendien "n de delicten die zij ple- ;E%ds ernstiger van aard. gissende behandeling van ng Jele gehandicapten ont- lagblveelal. Dat zegt het ex- ar «centrum De Borg in een ^oek in opdracht van Jr' lecretaris Vliegenthart >ud«ezondheid). eist otfvei van Vliet rieden (en - Voormalig wielren- ie van Vliet is gisteren op ke leeftijd in zijn woon- fVoerden overleden. Van ^roverde in 1936 goud op 3rdP meter tijdrit tijdens de jische Spelen van Berlijn, is al 41 jaar toen hij in Ijn indrukwekkende car- jfsloot met een tweede op het WK sprint voor Tussen 1934 en 1957 lij vier keer wereldkampi- nr. 42664 losse nummers 2,251,02 zaterdag 2,751,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART "I860 Dagblad lummen/gpd - Het wegdek in de Thiewinkelstraat is geel. Gister avond nog gingen fans van etappewinnaar én geletruidra ger Mare Wauters met de kwast aan de slag. Lummen is name lijk fier. Fier op de gisteren zo succesvolle Raborenner. „Want hij is van hier." De grote vraag deze dinsdag ochtend: houdt Mare Wauters halt? En zo ja, waar in de ge meente? Is het voor de Total - pomp aan de Thiewinkelstraat? Zijn ouders zullen daar immers gaan staan. Of toch bij café De Luman, daar waar zijn suppor ters zich verzamelen. Bij koffie- en eethuis Cardy we ten ze nog dat de Tour ook in 1962, de tijd van Rik van Looy, en 1983 door Lummen kwam. „In 1962 zag het zwart van de mensen. In 1983 was het min der, maar vandaag zal het toch zeker weer bijzonder zijn. Ene vqn Lummen in het geel, dat maakt u toch nooit mee", aldus de gastvrouw. „Het is echt een grote dag voor Lummen, voor het gehucht Thiewinkel in bij zonder. Ik ben vooral ook blij voor zijn ouders, dat zijn heel sympathieke mensen. Mare zelf ken ik niet zo goed, hij is vaak weg. Maar het is een fijne jon gen." Burgemeester Roger Renders werd gisteren nogal overvallen door de zegetocht van Wauters. „De Tour in Lummen zorgt voor flink wat overlast. Bijna iedereen is ingeschakeld om alles correct te laten verlopen." Maar ook Renders deelt in de feestvreug de. „Ik neem vrij op m'n werk om dit evenement niet te mis sen." Pagina sport Knecht slaat toe in België door Roza van der Veer lisse - De Lissese bloembollenveiling CNB heeft voor het vierde achtereenvol gende jaar een recordomzet gedraaid. De bollencoöperatie heeft het afgelopen sei zoen een omzet van 618 miljoen gulden behaald, bijna 20 miljoen gulden meer dan het jaar ervoor. Ook bij het bloem bollenbemiddelingsbureau Hobaho uit Lisse is de omzet groter dan ooit. Daar werd voor 428 miljoen gulden omgezet. Het is overigens voor het eerst dat Ho baho de cijfers publiceert. Volgens CNB-woordvoerder A. van Zeist is de stijging van de omzet voor een deel te danken aan een grotere aanvoer van bollen en voor een deel uit goede prijzen voor tulpen en hyacinten. „En wellicht is ons marktaandeel iets gestegen maar dan hebben we het over tienden van procen ten", aldus CNB-woordvoerder A. van Zeist. De CNB heeft zo'n vijftig procent van de omzet aan bloembollen in han den. De rest van de markt is in handen van het bloembollenbemiddelingsbu reaus Hobaho en Cebeco. Het overgrote deel van de omzet van bei de bedrijven is gemaakt door de provisie op de bemiddeling bij de bollenverkoop. Die omzet steeg bij CNB van 570 tot 602 miljoen. Bij Hobaho ging het om 382 mil joen gulden. De omzet van de klokveiling bij CNB halveerde bijna: van ruim 28 miljoen gulden naar 15 miljoen gulden. Dat is een direct gevolg van de poging van CNB vorig jaar om de veiling, waar zo'n drie procent van de bollen wordt verhandeld, kostendekkend te maken. De tarieven voor koper en verkoper werden vorig jaar zomer fors opgetrokken naar respectievelijk 3,5 en 8 procent. Een paar maanden verlaagde CNB de tarieven weer naar 2,5 procent omdat verkopers hun bollen voor de veel goedkopere klok bij concurrent/buurman Hobaho brach ten. Die zag de omzet voor de klok ook stijgen van 24 naar 35 miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1