Zuivering of corruptie bij opvolging Samaranch De troonopvolgers 7 JULI 2001 wlekënobu lage van Leidsch Dagblad Zelfs voorzitter Juan-Antonio Samaranch trok een paar jaar geleden in het openbaar het boetekleed aan. Uitgerekend de man die door IOC-leden aangesproken wenst te worden als Zijne Excellentie. Foto: AP/Jean-Marc Bouju IOC moet kleur bekennen Het 112de congres van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) volgende week in Moskou is op voorhand historisch. Op de slotdag krijgt Juan- Antonio Samaranch, die 21 jaar lang voorzitter is geweest van het IOC, een opvolger. Het antwoord op de vraag wie in zijn voetsporen gaat treden, is medebepalend voor het antwoord op de vraag of het IOC serieus aan het afrekenen is met zijn corrupte verleden. door Vincent Ronnes ai at jammer nou, dachten journalis ten twee jaar geleden. Het waren de dagen dat leden van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) diep door het stof moesten. Zij die zich tientallen jaren lang hadden gedragen alsof zij boven alle aardse wetten waren verheven, moesten hun fouten erkennen. Waarmee er voor journalisten een einde leek te zijn geko men aan de verhalen over corrupte IOC-leden. Weg smeuïge anekdotes over oude mannen die in hun hotelsuites prostituées in alle soorten en maten lieten opdraven. Geen intriges meer rond IOC-leden die werden 'gelijmd' met studiefacili teiten of dikbetaalde banen voor hun kinderen of vrienden. Zelfs voorzitter Juan-Antonio Samaranch trok in het openbaar het boetekleed aan. Uitgerekend de man die door IOC-leden aangesproken wenst te worden als Zijne Excellentie. Maar zo snel verandert het beestje niet van aard. Dat bleek tijdens Sydney 2000 waar Samaranch de Australische autoriteiten voor het hoofd stootte door te pleiten voor het toelaten van de Russische boksofficial Gafur Rakhomov en Carl Ching, vice-president van de internationale bas ketbalfederatie. Mannen met een criminele ach tergrond. Tijdens het congres in Moskou volgende week wordt niet alleen de plaats van de Spelen van 2008 gekozen. Van nog groter belang is de op volging van Juan-Antonio Samaranch, die 21 jaar lang voorzitter is geweest van het comité. De kandidatenlijst voor de opvolging van Sama ranch doet de wenkbrauwen fronsen. Alleen al het feit dat Un Yung Kim uit Zuid-Korea, bijge naamd Dynamite Kim, tot een van de vijf offici ële kandidaten behoort zegt genoeg. Bij de Gro te Schoonmaak van 1999 - na de onthulling van onder andere omkopingspraktijken bij de ver kiezing van Salt Lake City - behoorde Kim tot de categorie leden die toen net niet werden ge schorst. Bewezen is dat hij als voorzitter van de Kore aanse boksbond boksscheidsrechters tijdens de Spelen van Seoul op grote cadeaus en prostitu ées trakteerde, waardoor Koreaanse boksers on terecht medailles wonnen. Ook kreeg Kims zoon een baan in Salt Lake City in ruil voor een gunstig oordeel over de stad als locatie voor de Spelen. Niemand die er geld op durft te zetten dat deze man geen schijn van kans maakt. Tenslotte is hij ook voorzitter van de GAISF, de wereldwijde overkoepelende organisatie van alle olympische en niet-olympische sportbonden. Zijn verkiezing zou een enorme stap terug bete kenen. Enkele IOC-leden hebben al aangekon digd in dat geval te zullen opstappen. Wil het IOC weer respect en aanzien krijgen, dan moet het hopen op de verkiezing van de Belg Jacques Rogge of Canadees Richard Pound. Zakelijke en kundige mannen, die daadwerkelijk veranderingen willen doorvoeren. Verkiezing Elk IOC-lid zal ontkennen dat de verkiezing van de nieuwe voorzitter (16 juli) iets te maken heeft met de verkiezing (13 juli) van de olympische stad voor 2008. Maar in werkelijkheid is elk we relddeel bang dat een ander contingent te veel zijn zin krijgt. Istanboel, Osaka, Parijs, Beijing en Toronto zijn de kandidaatsteden. De eerste twee kwamen er niet goed van af in het rapport van de IOC-onderzoekscommissie Als Toronto wordt gekozen, kan ook niet nog eens drie dagen later een Canadees tot voorzit ter worden benoemd, is de algemene - onuitge sproken - mening. Toronto is een sterke kandi daat, maar de Amerikaanse lobby werkt tegen, omdat president Bush in 2012 de Spelen naar 'zijn' Texas wil halen. Wat Parijs betreft: er zijn al tientallen miljoenen gestoken in het promo ten van de Franse hoofdstad. Maar toch zou het wat vreemd zijn als na Athene 2004 opnieuw een Europese stad wordt uitverkoren. ,,Dat is ook helemaal niet de bedoeling", zo fluisterde een Parijse ingewijde onlangs. „Dit is een voorschot op een volgende poging. Intern is al lang besloten zich over vier jaar weer kandi daat te stellen, nadat de Spelen in 2008 op een ander continent zijn geweest." Parijs lijkt hiermee te gokken op het effect van Beijing, dat in 1993 de verkiezing voor 2000 zo jammerlijk met twee stemmen verschil verloor van Sydney. Ondanks de mensenrechtenkwestie is men het erover eens dat de Chinezen nu ein delijk eens aan de beurt moeten komen. Grote Schoonmaak Een van de belangrijkste uitkomsten van de Grote Schoonmaak in 1999 was het besluit om IOC-leden te verbieden individueel nog langer kandidaatsteden te bezoeken. Het vergelijkend onderzoek werd in handen gelegd van een spe ciale commissie onder leiding van de Nederlan der Hein Verbruggen. „Wat er ook allemaal ge schreven mag worden, van enige beïnvloeding door wie dan ook, is absoluut geen sprake ge weest", zegt hij. Verbruggen, als voorzitter van de internationale wielerunie ook lid van het IOC, staat bekend als een bekwaam bestuurder. Bepaald niet het om streden type dat het IOC zo'n slecht imago heeft bezorgd. Dat hij niets moet hebben van het ge konkel is duidelijk, maar nu hij een van de voor trekkers is geworden van de nieuwe beweging binnen het comité reageert hij heftig op alle aantijgingen. „Er wordt zo ontzettend veel ge schreven waar niets van kan worden of is bewe zen", zegt hij. „Misschien ligt dat ook wel een beetje aan onze public relations. Daar zouden wij wel iets aan mogen doen." Samaranch onderkende dat probleem ook al, want toen in 1999 alle corruptie naar buiten kwam werd meteen het gerenommeerde pr-bu- reau Hill Knowlton in de arm genomen om voor een vergoeding van vijf miljoen gulden - alleen al voor het jaar 1999 - het imago op te poetsen. Het Internationaal Olympisch Comité heeft moeite om zich aan te passen aan de moderne tijd, wat samenstelling, organisatie en mentali teit betreft. Lange tijd was het een aristocra tisch, Europees getint gezelschap. Aangezien de meeste leden tot hun tachtigste zijn benoemd zal het nog even duren voordat het ideale gezel schap is geschapen. Daarbij staat het benoemen van 'onbenaderbare' mensen als Nora van Liechtenstein, prinses Anne of prins Willem- Alexander enigszins haaks op het streven naar openheid en toegankelijkheid. Overigens heeft de prins zich tijdens diverse vergaderingen al dusdanig geroerd dat van hem moeilijk volgehouden kan worden dat hij er uit sluitend als 'prinselijke versiering' bij zit. Wel werd de onmogelijkheid van Willem-Alexanders positie duidelijk toen hij door Samaranch in een commissie werd gezet om kandidaatleden te screenen. Dit had tot politieke complicaties kunnen leiden. Na ruggespraak met premier Kok heeft de prins voor de eer bedankt. Meer nog dan de verkiezing van de Olympische stad voor 2008 staat het IOC-congres van volgende week in Moskou in het teken van de opvolging van Juan Antonio Samaranch. Op 16 juli kiezen de leden van het IOC hun achtste voorzitter sinds 1894. Jacques Rogge wordt alge meen beschouwd als de favoriet. De chirurg uit Bel gië geniet, als voorzitter van de verzamelde Europe se Olympische Comités (EOC), in het eigen wereld deel brede steun. Rogge heeft al aangekondigd de lijn van zijn voor ganger te willen voortzetten, maar met nuances. „Geen privé-jets, geen gevlieg over de wereld, geen cadeau's, geen diner-party's. Wel werken." Rogges grootste tegenstrever is ongetwijfeld Ri chard Pound, uit Canada. Ook hij wil het feestge druis terugdringen en de organisatie moderniseren. Pound is voorzitter van het WADA, het anti-doping- bureau. Een sterke troef is dat hij als voorzitter van de IOC-commissie marketing miljarden guldens heeft binnengehaald. Daar staat tegenover dat Pound over lijken gaat en weinig vrienden heeft ge maakt. In de race: Anita DeFrantz (VS), advocate en IOC-lid sinds 1986. Won brons bij het roeien op de Olympische Spelen van 1976, en zilver bij het roeien op het WK van 1978. Un Yong Kim (Zuid-Korea), politicus en IOC-lid sinds 1986. Sinds 1997 lid dagelijks bestuur IOC, voorzitter IOC-commissie televisie, voorzitter inter nationale taekwondo-federatie, mede-organisator Olympische Spelen Seoul (1988). Richard Pound (Canada), advocaat en IOC-lid sinds 1978. Lid dagelijks bestuur IOC van 1983 tot 1991 en van 1992 tot 2000. In beide periodes vier jaar vi- ce-voorzitter, voorzitter IOC-marketing commissie, sinds 2000 voorzitter anti-dopingbureau ^^DA. Was zesde als zwemmer op 100 meter vrij en vierde bij de 4x100 estafette op de Olympische Spelen van 1960. Jacques Rogge (België), chirurg en IOC-lid sinds 1991. Sinds 1998 lid dagelijks bestuur IOC, lid me dische commissie IOC, voorzitter coördinatie-com missie Olympische Spelen Sydney 2000 en Athene 2004, voorzitter verenigde Europese Olympische Comités (EOC), chef de mission van België bij vijf Olympische Spelen. Was als zeiler drie keer (1968, 1972,1976) deelnemer aan Olympische Spelen, twee keer wereldkampioen in de Finn-klasse. Pal Schmidt (Hongarije), diplomaat en IOC-lid sinds 1983. Van 1991 tot 1999 lid dagelijks bestuur IOC, waarvan de laatste vier jaar als vice-voorzitter, voorzitter IOC-commissie van milieu, voorzitter NOC Hongarije. Werd als schermer Olympisch kampioen in landenwedstrijd degen op Spelen 1968 en 1972. Analyse Bijbels themapark in Florida doet het Heilige Land herleven Weinig kans op comeback - van monarchie op de Balkan Politiekorpschef Anja Brink wil dicht bij de werkvloer staan

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1