Sjiek uit eten op een Leids dorpsplein •azilianen gestraft dankzij mesty Groep Hazerswoude 'Klonen mens zal nooit veilig zijn' Rafter verslaat Agassi en speelt finale Nieuw zorgstelsel op komst St om ovSe™a3 Ziekenfonds- en particuliere verzekering verdwijnen DjrecMur De Jong ziet het somber loonmaken epen funest t>r Wadden Varkens kunnen worden getest op malsheid A VANDAAG Z1A in deze krant mÜ circa 140 VACATURES zaterdag 7 juli 2001 Duikers gaan op weg naar Koersk Edinburgh - Een internationaal duikteam dat moet helpen bij de berging van de gezonken Russische atoomonderzeeër Koersk, is gisteren uit het Schotse Aberdeen naar de Ba- rentsz Zee vertrokken. Het transportschip Mayo met Rus sische, Nederlandse en Noorse duikers aan boord, komt eind volgende week op de rampplek aan. Het 18.000 ton zware wrak van de in augustus 2000 gezon ken Koersk moet volgens plan ning in september worden ge licht. Verderop in deze krant een speciale pagina over de ber ging Miljoenen voor auto's Zwoisman soesterberg - Justitie heeft ruim 8,7 miljoen gulden gekre gen voor 33 van de 38 auto's van drugshandelaar en voor malig autocoureur Charles Zwoisman. Een rode Ferrari 250 GT SWB Comp. Alloy, uit 1960 bracht het meeste op: 2,6 mil joen gulden. Het wagenpark werd verkocht in het kader van ontnemingsvordering, omdat Zwoisman met hasjhandel cri minele winsten heeft behaald. Kotter haalt kanon boven vlissingen - Een kotter uit Vlis- singen heeft op de Noordzee een antiek kanon opgevist. Schipper Schroevers bracht het tweeduizend kilo wegende scheepskanon gisteren aan land. Het bronzen gevaarte ver keert in goede staat, er zitten al leen een paar vlekjes op. Op het kanon, met dolfijnen als hand vatten, staat het jaartal 1654, wat doet vermoeden dat het ka non in dat jaar gemaakt is. Het is in Den Haag gemaakt en is afkomstig van een koopvaardij schip. Het is een vierentwintig ponder, wat wil zeggen dat het kanon kogels van dat gewicht kon afschieten. Schroevers overweegt het kanon te verko pen. (advertentie) Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer:' (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 37,30) 16.93) Per kwartaal automatisch Per kwartaal acceptgiro Bank/giro nr: Handtekening BIJ machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met Jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400121 zaterdag badrljf i huiavas tlng 071 - 528 14 14 HAAGWEG 51 LEIDEN ftj rsliggende ins Philip ekt woede Blair PN verdient uk aan landelijk rlitienummer erecht verzet •iden tegen appelingswet' nnbinatie water i weiland maakt >r Aar zo uniek storische Blocmenkus isie-VW slland Rijnland esenteert zich eveheersbeestje oet linden isvrij maken HHHHHi riges rond volging van C-president chael lapoce putatie Is karakter nus datgene waarop sent betrapt londen/anp - Patrick Rafter speelt morgen net als vorig jaar de finale van Wimbledon. De Australiër werkte zich gisteren in de halve eindstrijd langs de Amerikaanse tennisser Andre Agassi. De titanenstrijd duurde vijf sets: 2-6 6-3 3-6 6-2 8-6. In de finale ontmoet Rafter, die vorig jaar in de finale van Pete Sampras verloor, de winnaar van de andere halve finale tus sen de Brit Tim Henman en de Kroaat Goran Ivanisevic. Deze partij werd gisteravond wegens de regen afgebroken. Henman leidde op dat moment met 5-7 7-6 6-0 en 2-1. Bij het invallen van de duisternis besloot de wedstrijdleiding dat de spelers hun partij vandaag moeten af maken. Als het dan niet regent. Pagina sport; Rafter knokt zich naar finale den haag/anp - Vanaf i januari 2005 moet iedereen verplicht een algemene verzekering hebben voor de noodzakelijke medische zorg. Daarmee verdwijnen de huidige ziekenfonds- en particu liere verzekering. Na een lange en politiek woelige voorbereiding stemde het kabinet gisteren in met de nota 'Vraag aan bod', van minister Borst en staatssecretaris Vliegenthart van Volksgezond heid. Naast een basisverzekering staat in de nota ook een wijziging van het gehele zorgstelsel beschre ven, waarin plaats is voor meer marktwerking. De grootste poli tieke gevoeligheden, zoals de omvang van het basispakket en de structuur van de premie, zijn doorgeschoven naar een vol gend kabinet. Toch prees premier Kok beide bewindsvrouwen gisteren uit voerig. Volgens hem is met deze hoofdlijn de weg geëffend om bij een kabinetsformatie in 2002 knopen door te hakken. De Tweede Kamer reageert zoals verwacht verdeeld, de werkge vers hebben forse kritiek, de vakbonden zijn gereserveerd en de patiëntenorganisaties in be ginsel positief. Het verzekeringsstelsel wordt publiekrechtelijk, wat inhoudt dat de overheid het grote wette lijk kader blijft vaststellen zoals nu ook bij de ziekenfondsen ge beurt. „Het hart van de plannen is de solidariteit. Omdat de overheid de handen steeds meer aftrekt van de zorg, is het nodig dat we de solidariteit in het sys teem inbouwen", zei Borst bij de presentatie. Belangrijkste veranderingen zijn dat zorgverzekeraars mensen straks niet meer mogen weige ren zodat ook ouderen en men sen met een ziekte of een ver hoogd risico daarop, zich altijd kunnen verzekeren. Bovendien betaalt iedereen voor het basis pakket dezelfde prijs en moet ie dereen zich verplicht verzeke ren. Daarnaast kunnen mensen zich aanvullend verzekeren voor extra of luxere zorg. De AWBZ voor langdurige zorg komt op den duur ook in de basisverze kering. De nota laat enkele heikele poli tieke kwesties in het midden. Bij de volgende kabinetsformatie wordt daarover besloten, zodat de partijen zich in het komende verkiezingsjaar met hun ideeën kunnen profileren voor de kie zers. Het gaat dan om wat in het nieuwe verzekeringspakket moet komen. Borst wil de huis arts altijd in het pakket maar de nota neemt daarover geen be sluit. Overigens blijft de over heid het basispakket straks wel centraal vaststellen. De structuur van de premiehef fing is vooruitgeschoven, omdat het kabinet vindt dat er teveel brede inkomenseffecten aan vast zitten. Globaal gaat men uit van een redelijk vast gedeelte van de premie, waarmee verze keraars kunnen concurreren. De politieke partijen staan op dit punt lijnrecht tegenover el kaar. De PvdA en Groenlinks willen dat de premie zoveel mo gelijk afhankelijk wordt van de hoogte van het inkomen. WD en CDA willen een vast bedrag en voor de lagere inkomens compensatie via de belastingen. D66 wil een mix daarvan. Wel zijn alle partijen tevreden met een algemene basisverzekering. door Robbert Minkhorst leiden - De Leidse Groenoord- hallen mogen in de toekomst kalveren verhandelen, mits di recteur A. de Jong aan een nieu we reeks 'absurde eisen' vol doet. De Jong weet nog niet of dat haalbaar is. „Er moet nog een grote hobbel genomen worden", zegt De Jong. „Iedereen die straks de veemarkt bezoekt, moet zich eerst omkleden en andere schoenen aantrekken. Het is te zot om over te praten. Dat bete kent dat ik driehonderd paar laarzen moet aanschaffen, en dat ik moet weten welke maten mijn klanten hebben. We moe ten ontsmetten en na afloop de gebruikte kleren zelfwassen." Verder moet rond de aanvoer en verkoop van vee alles tot in de kleinste details worden geregi streerd, stelt De Jong. Personeel wordt verplicht om een oplei ding te volgen in het werk op een veemarkt. „Ik heb jongens die al 25 jaar op de markt wer ken en die moeten nu nog een cursus gaan volgen", schampert de directeur. De Jong heeft er een hard hoofd in. Het ministerie van landbouw verwacht een protocol van hem, waarin hij aangeeft hoe hij de eisen denkt in te willigen. „Dat maak ik dan wel weer." Het ministerie moet het proto col goedkeuren. Pas dan mag De Jong zijn deuren weer ope nen, zij het dan voor een vee markt in afgeslankte vorm. Pagina economie: Einde van veemarkten nekslag transpor teurs 10-22° ltIHw4-5 Imonnikoog/gpd - Schip- pe hun ruimen wassen op ordzee zorgen voor over- p de stranden van de Wad- anden. Het schoonmaken p stranden levert een kos- st op voor de gemeenten jeswaterstaat. oordzeestrand van Schier angs over zeven kilometer Ud met paraffine. Burge er Fennema wijst beschul- p naar de Duitse schepen Inderweg zijn naar hun lavens. Tot zijn grote ver- e zijn de schoonmaakac- (idden op zee legaal. I Waddeneilandgemeenten jn al langer aan op aan hing van de regelgeving. Fennema bewijst de uurramp op zijn eiland bdzaak nog eens. larieta Kroft swoude - Mede dankzij inspanningen van de jsty Groep Hazerswoude, n veertien huurmoorde- in Brazilië onlangs lange .genisstraffen gekregen, de Hazerswoudse afde- leeft ook een groep in Por- (veel energie gestoken om fnde achter de tralies te Beide afdelingen zijn leen Braziliaanse procu- eneraal officieel per brief hoogte gesteld van de uit- bken vonnissen. Het inter- Jale secretariaat van Am- jin Londen checkte of de bp waarheid berust. „En leek het geval te zijn", al- bn trots lid van de Hazers- fce groep, Kees Verhage. |nde zou in 1988 veertien Indiaanse mensen, onder wie vijf kinderen, om het leven heb ben gebracht. Ze deden dat in opdracht van een houtexploi tant nadat indianen op vreedza me wijze protesteerden tegen het feit dat deze man hun tuin en jachtgronden in bezit had ge nomen. Na het eerste contact van de Hazerswoudse afdeling met de autoriteiten in Brazilië volgden vele verzoeken om informatie, pleidooien voor rechtsbescher ming van lokale indianen en de berechting van huurmoorde naars. Ook burgemeester Boe len van Rijnwoude schreef justi tie in Brazilië aan. Voor sommi ge acties trok Hazerswoude sa men met de afdeling in Portugal op. Al die jaren gebeurde er wei nig en konden, aldus de Amnes ty Groep Hazerswoude, de moordenaars ongestoord de fa milie van de slachtoffers bedrei gen. Diederik de Bruijn van de over koepelende organisatie Amnesty International Nederland zegt in een eerste reactie niet te kunnen bewijzen of de moordenaars zijn opgepakt dankzij de in spanningen van Hazerswoude. „Misschien kreeg het recht zijn loop. Maar als ik dit zo hoor, denk ik dat het een heel positief bericht is voor de Hazerswoud se groep. Hun correspondentie is niet genegeerd, want anders zouden de autoriteiten de groep niet van de vonnissen op de hoogte hebben gesteld. Boven dien weet ik dat het in Brazilië heel moeilijk is om personen die de mensenrechten hebben ge schonden, voor de rechter te krijgen." Onderzoekers vinden genetische afwijkingen in proefdieren londen - Het zal waarschijnlijk nooit mogelijk zijn mensen te klonen zonder grote risico's op genetische afwijkingen. Dat meldt de Britse krant The Inde pendent op grond van Ameri kaans onderzoek. De weten schappers denken definitief te hebben aangetoond dat het klo nen van mensen onverant woord is, nu zij in verder ge zond lijkende gekloonde dieren verborgen genetische defecten hebben aangetoond, afwijkin gen die hun leven waarschijnlijk zullen bekorten. Volgens de onderzoekers, die hun bevindingen komende week publiceren in het blad Sci ence, zijn bepaalde genen in ge kloonde muizen actief terwijl ze dat niet zouden moeten zijn, en andersom. Zij vermoeden dat dit te wijten is aan het ontbre ken van de normale samenwer king tussen mannelijke en vrou welijke chromosomen bij de vorming van lichaamscellen en genenpatronen. Dat proces vindt wel plaats bij een natuur lijke bevruchting, maar niet bij het klonen. Daarbij wordt be staand erfelijk materiaal 'geko pieerd'. Volgens de onderzoekers zijn de aangetoonde afwijkingen ernstig genoeg om niet te beginnen aan het klonen van mensen. Aan de bij het onderzoek betrokken muizen was dan wel niet te merken dat ze genetische afwij kingen hadden, maar volgens een van de wetenschappers kan op grond daarvan geen conclu sie voor de mens worden ge trokken. Hij sluit bijvoorbeeld geestelijke afwijkingen niet uit. Die kunnen bij muizen moeilijk worden vastgesteld. De Britse professor Ian Wilmut, die enkele jaren geleden het schaap Dolly kloonde, pleit op grond van de Amerikaanse be vindingen in The Independent voor een moratorium op proe ven met het klonen van men sen. „Hoe kan iemand het risico willen nemen om een baby te klonen als het resultaat onvoor spelbaar is", aldus Wilmut. In Amerika is het bedrijf Clonaid eerder dit jaar begonnen met het klonen van een mens.'Vijftig draagmoeders krijgen bij toer beurt een eicel geïmplanteerd, waarvan de celkern is vervangen door die van een twee jaar gele den overleden baby. Het grote aantal draagmoeders is nodig, omdat uit ervaringen met dieren blijkt dat vaak honderden po gingen nodig zijn om een ge slaagde kloon te produceren. NR. 42662 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,75 1,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad (advertentie) lelystad/anp - Varkens kunnen worden getest op de malsheid en smakelijkheid van hun vlees. Onderzoeksinstituut ID-Lely- stad ontwikkelde een onder zoeksmethode, die al wordt ge bruikt door Nederlandse fok kerijorganisaties. De nieuwe on derzoeksmethode is gebaseerd op het aantonen van verande ringen in twee genen die invloed hebben op de malsheid van het varkensvlees. De fokkers kun nen dieren zo uitzoeken op ba sis van de beste genetische aan leg voor lekker vlees. Het instituut probeert boven dien over twee jaar met een test te komen die kan bepalen wat de juiste voeding voor dieren is. Vooral onder zieke beesten ver schilt de behoefte aan aminozu ren. Directeur De Vries van ID- Lelystad zijn dergelijke investe ringen voorwaarde voor het be staansrecht van zijn instituut. „We verwachten dit jaar een rendement van 2,5 tot 3,5 pro cent op een omzet van honderd miljoen guldën. Met minder kunnen we ook geen genoegen nemen." Een opmerkelijk tafereel tijdens Culinair Festival Leiden. Een monnik van restaurant Catootje uit Voorschoten snijdt vlees van een ter plekke aan het spit geroosterd varkentje. Foto: Mark Lamers door Wim Wegman leiden - Het duurde even voor dat de nieuwste aanwinst van het Culinair Festival in Leiden écht publiek trok. De bezoekers wachtten lange tijd voor de in gang van de sjieke restaurant tent alsof het om een nog on- aangesneden taart ging: het ziet er lekker uit, maai- wie neemt de eerste hap? Maar nadat de eer ste paar festivalgangers dan toch maar waren aangescho ven, ging het snel en zat de tent in een mum van tijd bomvol. Na de noodeditie van vorig jaar - - toen het aloude Leiden Culi nair op het laatste moment was afgeblazen en Lakenfeest-orga- nisator Aad van der Luit daar om maar een nieuw, eenvoudi ger festijn uit de grond stampte - kan er op het Pieterskerkhof weer sjiek gesmuld worden. Ne gen restaurants van naam heb ben de handen ineengeslagen en presenteren in een luxueus ogende partytent een menu dat klinkt als een klok. Wat te denken, bijvoorbeeld, van 'Met truffelmayonaise ge marineerde kalfsmuis met een kleine salade en aceto balsami- cohoning' Of 'croustade gevuld met zeewolffilet en Canadese kreeft, gekonfijte pomodori to maat en gestoofde prei'.En dat allemaal voor 17,50 - of eigen lijk: 14 sleutels, want dat is de gangbare munteenheid tijdens het festival. Liefhebbers van wat minder sjiek eten komen op het plein ook aan hun trekken. Buiten de tent presenteren in kraampjes een Grieks restaurant, een In disch restaurant, een traiteur en een 'bourgondisch' restaurant iets snellere happen. De laatste, restaurant Catootje uit Voor schoten, doet dat trouwens ge heel in stijl. Verkleed als monni ken en nonnen serveren ze on der meer vlees dat ter plekke van een aan het spit geroosterd varkentje wordt afgesneden. Saskia Hagagg van Grieks res taurant Rhodos is nog niet hele maal in haar sas met deze editie van het eetfestijn. „Ik vind het een beetje stilletjes. Vorig jaar was het op vrijdag drukker. Maar we hebben de zaterdag en de zondag nog, dus wie weet. De sfeer is in elk geval leuk." Wilfred Tegelaar, een van de mannen achter de sjieke eet- tent, is echter nu al dik tevre den. „Het gaat perfect. De tent is stampvol en het loopt in de keuken gesmeerd. En dan te be denken dat daar mensen van negen verschillende restaurants moeten samenwerken. Het is echt uniek." Ook Lakenfeest-or- ganisator Aad van der Luit is een gelukkig man. „Ik vind het Pieterskerkhof nu net een gezel lig, ouderwets dorpspleintje. Er hangt een heerlijke sfeer, en er is voor elk wat wils. Dit is de ideale vorm voor het Culinair Festival." U vindt de baan die bij u past in

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1