Milosevic zwijgt voor tribunaal Bedreigde Sassenheimse jongen in cel Eigenaar Antonius Zalencentrum bouwt in Leiden 'Hotel Four Seasons' Federer maakte einde aan droom Sampras Slobo heeft zijn eigen spoorwegovergang GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Bram de Groot kijkt uit naar debuut in Ronde van Frankrijk 2 WEKEN Vooruitblik op de Tour Oranjemars door katholieke vijk verboden b 'Interpay moet pin-storingen ;aan vergoeden' [('Stedelijk lögymnasium 'fors groter Avontuurlijk gedrag loont in polders Sportpark Elsgeest nog 28-29° cfiOBj] 03-4 rergang naar >nmar te snel NR. 42658 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,75/€1,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad 3 JULI 2001 071-5128030 door Wim Koevoet leiden- Four Seasons wordt de naam. De Leid- se ondernemer R. van den Berg, eigenaar van het Antonius Zalencentrum, wil met zijn hotel aan de Lange Mare in Leiden vooral toeristen en zakenlieden aantrekken. Alle seizoenen van het jaar dus. „Ik wil er een driesterrenhotel met de allure van een vijfsterrenhotel van ma ken, met minimaal twintig kamers." Zijn Antonius Zalencentrum blijft gewoon intact. De nieuwbouw meet zo'n 500 vierkante meter en bevindt zich vooral aan de achter kant van het pand. Van den Berg heeft twee scenario's. Een voor het geval dat het psycho- medisch centrum Parnassia voor alcohol- en drugsverslaafden, dat zijn onderkomen bij hem huurt, blijft. Dat kan, zegt de onderne mer, maar dan verplaatst hij het richting Cae- ciliastraat in het nieuwbouwgedeelte van het hotel. Het eigenlijke hotel komt er bovenop. Het andere scenario voorziet in een verhui zing van Parnassia en levert Van den Berg 15 kamers méér op. Hij heeft echter de indruk dat de gemeente Parnassia liever op zijn plek houdt. „Omwonenden klimmen direct in de hoogste boom als ze zo'n centrum in hun wijk krijgen, maar hier heeft het nauwelijks tot geen problemen opgeleverd." Voor het parkeerprobleem weet Van den Berg al een oplossing. Hij wil met de Stichting Stadsparkeerplan een deal maken voor vaste plekken voor zijn gasten op het parkeerterrein aan de Haagweg. De gemeente staat zeer welwillend tegen over Van den Bergs plannen. Wethouder Schultz {WD/economie), die hamert op het belang van toerisme voor Leiden, steunt Van den Berg. Ze maakte onlangs bekend dat er nog vijf plannen in de maak zijn, waarvan er twee neerkomen op uitbreidingen van Nieuw Minerva en de Haagse Schouw. Van den Berg lijkt het verst. Ambtenaren van bouwen en wonen hebben laten weten dat ze de tekeningen van de Leidse ondernemer met een positief advies naar burgemeester en wet houders zullen sturen. Zonder beren op de weg kan Four Seasons in 2003 open, voorspelt Van den Berg, die de dagelijkse bedrijfsvoering wil overlaten aan een hotelmanager. Ex-president weigert schuldverklaring haag - Het moordende jpo waarmee 800 winkels den omgebouwd naar de iwe supermarktformule imar doet het Lauruscon- de das om. Wekelijks wor- soms vijftien winkels tege- aangepakt. Dat tempo valt jens critici niet vol te hou- '°"tot 2003. jna economie ïtvoerd aapje rug in Apenheul ldoorn - Een doodshoofd- 'ie dat half mei door een be ker van de Apenheul in ldoorn werd gekidnapt, is gren weer teruggezet bij zijn rtgenoten. Het aapje was 17 r medewerkers van de Alge- le Inspectie Dienst (AID) bij particulier in de Randstad ES getroffen. Een microchip in 17 flier leidde de AID naar de nheul. Het beestje was sterk nagerd en herhaalde steeds !8 03blfde bewegingen. Volgens [erzorgers zal het diertje ij spoedig weer normaal 2h gedragen. ƒ41 x idvat koopt "its Superdrug swoude Drogisterij Kruidvat (b'int de Britse branchegenoot en toerdrug over. Daarmee be rt Kruidvat naar eigen zeg- tot de drie grootste drogis- ketens van Europa. Kruid- sJpeheer koopt Superdrug a detailhandelsconcern King- nenv£r. Dit is vandaag bekend- et Lgaakt. Het bedrijf houdt het JSC 'mamebedrag voor zich. r Grate1' zei Kingfisher af te zien de verkoop van Superdrug. len©;bedrijf zou naar de beurs lte racht worden. m lerenleider oorgedraaid' sum - Actievoerder Ton °|dra van de boerenblokka- is gisteren op aandrang van en opgenomen in 'psychiatrische inrichting. Veehandelaar uit Welsum, vorige week uit onvrede met beleid van minister Brink- pt van landbouw, nog op- I tot oorlog is volkomen irgedraaid'. ina binnenland door Marjolijn de Cocq en Simone van Driel den haag - Omdat Slobodan Milosevic weigerde voor het vol gens hem onwettige Joegoslavië- tribunaal een verklaring over zijn schuld of onschuld af te leggen, heeft rechter May vanmorgen namens de ex-president een 'niet schuldig' uitgesproken over de misdaden die hem ten laste zijn gelegd. Op elke vraag van de rechter antwoordde Milosevic dat hij het tribunaal een vals en illegaal instituut vindt. En op de vraag of hij de aanklacht voorgelezen wilde krijgen, antwoordde Milo sevic bot: „Dat is uw probleem." Hij bracht het nog wel op om bij het binnenkomen en vertrekken van de rechter net als iedereen op te staan. May gaf Milosevic vanwege zijn weigerachtige houding niet de standaard dertig dagen de tijd om alsnog een schuldig of onschuldigverklaring af te leg gen. De rechter had zich duide lijk voorgenomen zich niet door hem te laten provoceren. Milo sevic speelde zijn eigen advo caat, een unicum in de geschie denis van het tribunaal, zoals het ook een unicum is dat een ex-staatshoofd zich in Den Haag moet verantwoorden. Het is Milosevic ernst met zijn weigering een officiële verdedi ging te voeren, zoals twee Servi sche advocaten gisteravond na een drie uur durend gesprek met de oud-president van Servië en Joegoslavië bekendmaakten. Maar zijn schoenen zijn, zoals de advocaten gisteren tot hilari teit van de verzamelde pers al meldden, blinkend gepoetst. De aanklagers houden Milo sevic persoonlijk verantwoorde lijk voor misdaden tegen de mensheid en schendingen van het oorlogsrecht. Hij zou op dracht hebben gegeven voor de deportatie van 740.000 Albane zen en moord op ruim zeshon derd Albanezen, onder wie kin deren en bejaarden. Als presi dent en opperbevelhebber draagt hij bovendien superieure verantwoordelijkheid voor de gruweldaden die troepen van het Joegoslavisch leger en de politie van Joegoslavië en Servië hebben gepleegd. Milosevic denkt heel anders over de acties in Kosovo. Bij monde van advocaat Zlatko To- manovic liet Milosevic weten dat hij trots is op wat hij heeft gedaan en dat hij alleen maar in Den Haag is 'omdat hij de NAVO tegengehouden heeft'. Er hangt hem meer boven het hoofd: hoofdaanklager Carla del Ponte werkt hard aan aanklach ten over Milosevic' leidende rol in de oorlogen in Kroatië en Bosnië. Pagina buitenland: May is streng maar rechtvaardig Ex-president Milosevic van Joegoslavië werd vanochtend onder escorte van een veiligheidsagent de rechtszaal van het tribunaal binnengeleid. Na ongeveer tien minuten stond hij weer buiten. Foto: REUTERS/Jerry Lampen londen/rtr/anp - De droom van Pete Sampras van een acht ste Wimbledontitel is uiteenge spat. Voor het eerst sinds zijn aanvaring met Richard Krajicek in 1996 trof de Amerikaan een meerdere op het 'heilige gras'. Aan elk tijdperk komt een ein de, Sampras erkende het na af loop als eerste. Dat hij gisteren van Roger Federer verloor, kwam voor hem als een com plete verrassing. De 19-jarige Zwitser is nog geen grote naam in het tennis, maar mag zich na de dramatische vijfsetter (7-6 6- 7 6-4 6-7 7-5) in de vierde ronde wereldberoemd noemen. De 29- jarige Sampras beschouwt Wim bledon als zijn huiskamer. De houder van dertien grandslamti- tels had zijn zinnen gezet op een achtste titel, waarmee hij het re cord zou breken van William Renshaw uit de negentiende den haag/gpd - Hij is nog geen week in Den Haag, en nu al heeft Slobodan Milosevic zijn ei gen spoorwegovergang. In een paar uur tijd hebben wegwer kers gisteren in de vrije tram baan op de Eisenhowerlaan een spoorwegovergang gelegd. De Joegoslavische ex-president werd vanmorgen voor het eerst via die doorgang naar de zit tingszaal van het Joegoslavië-tri- bunaal geleid. Er was een enorme belang stelling voor die voorgeleiding. Bij het tribunaal stonden de te levisiewagens uit heel Europa bumper aan bumper. Aan de poort van de Scheveningse strafgevangenis was het tafereel gisteren niet anders. Acht came ra's stonden al vroeg in het gelid voor de ingang van de bajes. In een veldje verderop lagen de fo tografen en cameramensen van Reuters, AFP, Rai, BBC en NOS te wachten op de advocaten van Milosevic. Het journaille keuvelde wat over vakantieplannen en eerde re ontmoetingen op de Balkan toen plotseling een donkerblau we taxi arriveerde. 'Attentie', riep de verslaggever van SBS. De cameramannen focusten hun lenzen, de fotografen klikten met hun camera's als mitrail leurs. Maar toen stopte de gekte als bij toverslag. Niet een advo caat maar wéér een verslaggever van het Italiaanse RAI stapte uit. De Italianen lijken een equipe van Olympisch formaat naar Den Haag te hebben gestuurd. Toen de echte taxi met de twee advocaten van Milosevic alsnog arriveerde - de vertraging was te wijten aan een zoekge raakte koffer - brak in het pers kamp voor de gevangenis ru moer uit. Dat trok de aandacht van een groep Duitse fietstoeris- ten, die even bleef staan om fo to's te maken. „Da ist der Slobo. Toll nicht?" Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Illegale handel in cd's ten laste gelegd door Peter Blok sassenheim - De Sassenheimse jongen die op de vlucht was voor in illegale cd's hande lende criminelen, zit net als drie van zijn be lagers in de gevangenis. Justitie beschouwt hem nu ook als verdachte. Dat heeft justitie vanmorgen bevestigd. „Illegale cd-handel in georganiseerd ver band", luidt de officiële aanklacht tegen de Sassenheimer die al sinds 12 juni vastzit. 'Om privacyredenen wordt de leeftijd van de jongen niet prijsgegeven. De bedreigingen van de jongen begonnen eind mei nadat de Sassenheimer bij de poli tie zijn mond voorbij had gepraat en namen van andere handelaren in illegale cd's had genoemd. Die wilden daarop hun gram ha len en meldden zich bij de woning van de jongen in de Sassenheimse Koningstraat. Eén keer werd de zoon des huizes voor de ogen van zijn overige familieleden met een vuurwapen bedreigd. De politie ging vervol gens over tot het dag en nacht bewaken van het huis waar de jongen woont. Drie mannen van 33, 34 en 40 jaar uit de regio Utrecht zitten in de Sassenheimse be dreigingszaak vast op verdenking van han del in illegale cd's in georganiseerd verband, bedreiging, wederrechtelijke vrijheidsbero ving en afpersing. De Sassenheimse jongen is alleen handel in illegale cd's in georgani seerd verband ten laste gelegd. Volgens justitie is het niet uitgesloten dat er in deze zaak nog meer aanhoudingen worden verricht. Gaat de Tourzege 'gewoon' naar Lance Armstrong of maakt Jan Ullrich het hem dit jaar echt lastig? Worden de bergetappes weer door de Spanjaarden beheerst? Speelt Michael Boogerd deze editie van de Tour de France nog een rol van betekenis of moeten 'wij' het dit jaar weer van Erik Dekker hebben? Vanaf vandaag beschouwt deze krant dagelijks de Tour de France 2001 voor met verhalen, interviews en achtergronden op een extra pagina. Zaterdag volgt een compleet overzicht van de deelnemers en de route die zij gaan afleggen. Voormalig bezorger van deze krant uit Zevenhoven in RABO-ploeg door Edward Swier zevenhoven - Vooraan rijden om de kopmannen Michael Boogerd en Erik Dekker te beschermen. „En zelf hoop ik ook een keer in een ontsnapping mee te zitten, hoor." Bram de Groot uit Zevenho ven weet wat hem te doen, maar niet wat hem te wachten staat. Zaterdag debuteert de 26-jarige wielrenner met de Rabobankploeg in de Ronde van Frankrijk. „Heel mooi", vindt De Groot, die vijfjaar lang hpt T piHsrh Dnahlarl hp7nrodp in 7iin wnnnqlaaK zijn uitverkiezing. „Als je met mensen praat over wielrennen, dan vragen ze altijd: heb je de Tour gereden? Voor heel veel mensen is het dé wed strijd. Het hele circus eromheen maakt het zo bij zonder." In Spanje deed De Groot al ervaring op met een lange ronde, maar de Tour zal zwaarder zijn, vanwege de langere etappes en omdat er meestal harder wordt gereden. Van Bram de Groot mag het wat minder warm zijn dan vorige week, toen het er 40 graden werd, maar van regen houdt hij niet. Dat maakt de kans op valpartijen nnc orntpr T-Tpt Inkt in «nmmiap Hplpn van Frankrijk alsof er een olielaagje op de weg ligt." De meeste bergen in het parcours zijn onbekende grootheden voor de renner, die bij de amateurs als een redelijke klimmer bekend stond. Maar de profs gaan veel harder omhoog, beseft de debu tant. „Ik vraag me af hoe het zal zijn. Ik heb er wel een beetje angst voor." Twee jaar geleden reed Bram de Groot zijn eer ste profwedstrijd, in de Ronde van Zweden. De renner was toen nationaal kampioen bij de elite renners zonder contract. Het was zijn derde rood- wit-hlanwp tnii na ppi-Hptp nafinnalp titplc nn dp mountainbike en als veldrijder. Pas op zijn zes tiende werd hij veldrijder, pas op zijn 21ste richtte hij al zijn pijlen op de weg. Zijn entree in het prof peloton werd vertraagd door de ziekte van Pfeif fer, die hem twee maanden van de fiets hield. Vo rig jaar had De Groot weer pech; een val in maart kostte hem de Giro. Pagina sport: Bram de Groot bleef nooit thuis voor de Tour. Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: f/.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Bellen kan ook: 071-5128030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1