LEIDE Pieterskerk wacht grootse restauratie Meer Meters Met Minder Moeite Partners Meelfabriek zijn blij met elkaar Universiteit komt 16 miljoen tekort REGIO Pharming krijgt alleenrecht op nieuw medicijn Auto kopje onder Stel je eigen ploeg samen en win de Tour www.leidschdagblad.nl MAANDAG 2 JULI 2001 Mysterieus voorwerp blijkt vuilniszak Aquamaren Cleijn Duin niet samen .eidenaar van icooter beroofd eiden - Een 18-jarige Leidenaar gisteravond rond acht uur an zijn bromscooter beroofd, lij werd in de tunnel onder de Ihurchilliaan en Haagweg lemgereden door een andere iromscooter met daarop twee nannen. De passagier trok het lachtoffer van zijn scooter, die ervolgens in de bosjes beland- !e. De twee daders gingen er Ik op één bromscooter van- loor. longeman crijgt klappen eiden - Bij de ingang van V&D an de Aalmarkt ia een 15-jari- e jongen uit Leiden zaterdag- Biddag door een onbekende |»ngen mishandeld. Het slacht- jffer kreeg onverwachts een luw en daarop een vuistslag, evolgd door nog meer klap- en. Het slachtoffer raakte even uiten bewustzijn. De dader as in gezelschap van een an- ere jongen die toekeek. Het uo maakte zich uit de voeten chting Donkersteeg. De 15-ja- ge liep een zwelling achter |jn oor en een gescheurde oor- llop. tromfietser |e water Iiden - Een 19-jarige Leidenaar blandde zaterdagnacht rond alf twee met zijn brommer in Jjt Rijn-Schiekanaal. Hij reed jider invloed van alcohol op Et Cronesteinpad. Achteraf ^rklaarde hij tegen de politie jat hij niet goed had gezien dat I een bocht in de weg zat. Hij Jed dwars door een vissers- intje en schoot het kanaal in. ie jongeman wist op eigen {acht op het droge te komen. re brandweer viste zijn brom- ■jer uit het water. De jongen leeg een bon en een rijverbod. jrandje lij UVS jden - De brandweer moest .steren twee keer uitrukken har het parkeerterrein op het Jortcomplex van UVS aan de I egstgeesterweg. Onbekenden jjiken daar rond half zes 's middags en acht uur 's avonds 'Ibberen korrels in brand die f brden gebruikt voor de aanleg !3n een kunstgrasveld voor de j^etbalclub. De schade bleef |(^perkt maar de rookontwikke- =ig was groot. 'Gebouwen moeten net als mensen mooi oud kunnen worden' door Eric-Jan Berendsen vervolg van voorpagina leiden - Om de benodigde 15 mil joen voor het reddingsplan van de Pieterskerk op tafel te krijgen, ontplooit de stichting die het ge bouw beheert een groot aantal activiteiten. Zo worden grote be drijven, vermogende individuen maar ook het brede publiek be naderd om geld te doneren. Ook denkt de stichting aan het organiseren van allerlei evene menten in de kerk. Zo zouden bekende schrijvers lezingen kunnen geven met als thema verval, kunnen er benefietcon certen komen en staan er sport evenementen als schaakwed strijden of een mini-tennistoer nooi in de planning. Oud-bur gemeester Goekoop is inmid dels actief met het aanboren van fondsen in Amerika. Daarbij richt hij zijn pijlen vooral op de nazaten van de Pilgrim Fathers die historische banden hebben met de kerk uit 1121. Onder het motto 'vele klein tjes maken één grote' komen er ook publieksacties. Daarbij wordt gedacht aan een nieuws brief over de restauratie, een huis-aan-huis te verspreiden oproep om 'vriend' van de Pie terskerk te worden. Daarnaast wordt er een website over de restauratie opgezet, kunnen mensen leien dakpannen adop teren en gaat de stichting in merchandising:', het verkopen van hebbedingetjes die betrek king hebben op de kerk. De Pieterskerk heeft de ko mende jaren ongeveer 20 mil joen gulden nodig voor een in grijpend herstel. Van dat bedrag is bijna vijf miljoen binnen, via het zogeheten Kanjerfonds van staatssecretaris Van der Ploeg. Met verschillende acties hoopt de Stichting Pieterskerk Leiden het resterende bedrag binnen te krijgen. De Pieterskerk heeft vooral last van zes millimeter grote beestjes: bonte knaagkevers hebben de houten kapconstruc tie op veel plaatsen ernstig aan getast. Maar niet alleen het houtwerk is slecht. Ook de hoge glas-in-loodramen, het natuur- steenwerk van zuilen en gewel ven, de vieringtoren en het lei en loodwerk moeten hersteld of vervangen worden. De enorme opknapbeurt begint nog voor 1 september dit jaar. De renovatie moet in 2006 zijn voltooid. De twee architecten die het reddingsplan hebben gemaakt, Boudewijn Veldman en Paul Rietbroek, gaven gistermiddag een toelichting op de restaura tieplannen en uitleg over de op sommige plekken deplorabele toestand van de kerk. Vooral lekkages en condens spelen een grote rol. Dat vocht heeft een desastreuze invloed op hout, muren en natuursteen. Veldman en Rietbroek willen de problemen rigoureus aan pakken. Ernstig aangetaste balk- delen worden vervangen door nieuw hout en balkdelen die nog sterk genoeg zijn worden geïnjecteerd, voegwerk wordt hersteld en scheuren en slecht metselwerk worden ingeboet. Een aantal hoge vensters moet compleet vervangen en trekan- kers in zuilen worden ontroest en roestwerend behandeld. Daartoe moet een deel van de zuilen worden ontmanteld. Het glas-in-loodwerk wordt volledig gedemonteerd, behandeld en weer teruggeplaatst. Daarna wordt aan de buitenkant voor- zetbeglazing aangebracht. Ten slotte wordt een aantal leiden daken hersteld en gebreken aan het loodwerk van nokken, ke pers, goten, torens en hemelwa- terafvoeren gerepareerd. „Het is een moeilijke, maar geen onmo gelijke opgave, meent Rietbroek. „Gebouwen moeten net als mensen heel mooi oud kunnen worden." Ideeën voor acties heeft de Stichting Pieterskerk Leiden ge noeg. Maar één ding is er nog niet: een ijzersterke slogan. Daarom werd gistermiddag een oproep gedaan voor een leus die ervoor moet zorgen dat de kerk volop in de publiciteit staat ge durende de restauratie. Er wer den al een paar voorzetten gege ven. 'Laat de Pieterskerk niet barsten. Samen sterk voor de Pieterskerk. De Pieterskerk staat of valt met uw bijdrage en Pie terskerk of parkeergarage? Maar de 'gouden' slagzin zit er vol gens de stichting nog niet bij. Daarom deed pr-man Ernst Diek een oproep aan de aanwe zigen om toch vooral mee te denken. „En draag daana uw geloof in de Pieterskerk uit, want Leidens eerste, oudste en groot ste kerk moet behouden blij ven." Architect Paul Rietbroek (uiterst rechts) geeft in de Pieterskerk een toelichting op de restauratieplannen. Foto: Taco van der Eb door Wilfred Simons leiden - Het Leidse gentechbe- drijf Pharming gaat een genees middel verkopen dat erfelijk an- gio-oedeem kan genezen. Dit is een zeldzame en mogelijk le vensbedreigende aandoening die gekenmerkt wordt door acu te aanvallen van zwellingen in zachte lichaamsweefsels. De ziekte treft naar schatting één op de 10.000 tot 50.000 mensen. Het middel dat Pharming ge bruikt, is een eiwit met de naam 'recombinant humaan Cl-rem mer'. Het wordt geproduceerd in de melk van transgene konij nen. Pharming houdt die dieren in een productiebedrijf in het Belgische Geel. Voor de ontwik keling van het geneesmiddel kreeg Pharming zelfs een subsi die van het Vlaamse Gewest. Normaal gesproken is de pro ductie van een medicijn dat zo weinig mensen treft, niet renda bel. Het Europese registratiebu reau voor geneesmiddelen EMEA heeft het middel daarom de status van 'weesgeneesmid del' gegeven. Dat betekent dat alleen Pharming het eiwit de ko mende tien jaar mag maken en op de Europese markt mag ver kopen. Eerder al besloot ook de Amerikaanse Federal Drugs Ad ministration (FDA) de recombi nant humaan Cl-remmer de status van weesgeneesmiddel te geven. Daarmee heeft Pharming voor de komende tien jaar het exclusieve verkooprecht op twee van de belangrijkste wereld markten. Pharming, dat zijn hoofdvesti ging heeft in het Leidse Bio Sci ence Park, ontwikkelt het nieu we geneesmiddel samen met het Amerikaanse gentechbedrijf Baxter Healthcare. Het middel is in maart voor het eerst klinisch op angio-oedeempatiënten be proefd. leiden - Een 38-jarige Leidenaar en zijn zoontje van vijf zijn gister avond rond kwart voor zeven in het water van de sloot langs de Hade- wijchlaan in de Stevenshof beland. De man reed daar met zijn auto en raakte een stoeprand, probeerde de auto te corrigeren maar verloor de macht over het stuur. Daarop belandde de auto in de sloot. De vader kwam op eigen kracht uit de auto en slaagde er in met hulp van om standers zijn zoontje uit de auto te halen. Vader en zoon liepen bij het ongeluk een aantal kneuzingen en schaafwonden op. Foto: Hielco Kuipers door Robbert Minkhorst en Wim Wegman leiden - Vreugde over en weer, nu de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting en Meelhattan elkaar hebben gevonden. Sa men gaan ze de Meelfabriek ontwikkelen. Wethouder Pecht- old (D66 monumentenzorg) hoopt nu dat ze snel aan de slag gaan. Projectontwikkelaar A. van der Wiel, samen met Proper uit Leiden vennoot van Meelhattan, is verheugd dat Stichting Leidse Studentenhuisvesting mede-ei genaar wordt van de Meelfa briek. „SLS is ëen prima toege voegde waarde. Zij hebben de kennis om een goede invulling te geven aan enkele onderdelen van het complex. Zij weten wat er nodig is om gebouwen in te richten voor studentenhuisves ting en ze hebben ook de juiste contacten. Wij zijn heel blij met deze partner." Wanneer SLS mede-eigenaar wordt, is nog niet helemaal dui delijk. Dat hangt af van enkele kleine, formele zaken die nog geregeld moeten worden. Maar volgens Van der Wiel kan dat niet lang meer duren. Belangrij ker vindt hij in elk geval dat de samenwerking met de Stichting Studentenhuisvesting Leiden de afgelopen maanden al prima is geweest. „Je kunt dingen nog zo goed regelen in contracten, als het tussen mensen niet klikt ko men ze niet uit de verf. Maar met de SLS zijn de gesprekken heel soepel verlopen. Van span ningen is geen moment sprake geweest." Zeer gelukkig is de directeur van de SLS, L. Johnson. „Ik vind het echt hartstikke leuk", rea geert zij. „Het ontwikkelen van het Elisabeth-ziekenhuis is spannend, maar dit is nog gro ter." Jonhson zegt dat de nieu we eigenaren, die vanaf nu sa men De MeelFabriek Groep vor men, meer partners aan boord zullen halen. Bijvoorbeeld een woningcorporatie. In de fabriek komen appartementen, horeca, kinderopvang, opslagruimte voor Naturalis en plek voor eventueel ateliers, galeries, een museum of een hotel. Uiteindelijk verkoopt de SLS mogelijk een deel van haar aan deel in de fabriek weer, en houdt ze alleen het gebouw over waarin studenten en jongeren wonen. Dat de stichting op dit moment mede-eigenaar wordt, en bijvoorbeeld niet wacht zóals anderen, 'is om nu al invloed op de plannen te hebben', zegt johnson. Wethouder Pechtold staat nog niet te springen. „Gematigd po sitief', zoals hij zelf zijn gevoe lens over de nieuwe partners verwoordt. „Ik ben blij dat er ex tra geïnteresseerden zijn. Maar er moet wel tempo in. De ge meente en het rijk hebben alles gedaan, de voorwaarden ge schapen. Wij hebben ons huis werk af. En ik hoop dat het de SLS lukt." Want, zo maakt Pechtold een voorbehoud, „ze moet niet té veel hooi op haar vork nemen." Projectontwikkelaar Van der Wiel hoopt samen met de SLS binnenkort de uitgangspunten voor het hergebruik van de Meelfabriek te formuleren. Daarna willen ze op zoek gaan naar een architect die het karwei kan klaren. Als het aan Van der Wiel ligt, wordt het een gere nommeerd bureau. „Dat moet ook wel. Het is een enorm com plex gebouw. Alleen al het op meten zal maanden duren. Om het werk uit te voeren en te be waken, heb je een architecten bureau met een flinke staf no- dig." De projectontwikkelaar hoopt eind dit jaar een masterplan te kunnen presenteren voor de Meelfabriek. Als alles meezit, kan de verbouwing in 2003 be ginnen. (advertentie) lent u ook zo benieuwd naar ie ligfietsen? Kijkt u ook met ïn mengeling van nieuwsgie righeid en angst naar die zreemde tweewielers? Zou u ei genlijk best eens op zo'n karre- 3jje willen rijden? Noteer dan ;l[ondag 15 juli 2001 met hoofd- tters in uw agenda. Die dag is 5 jet namelijk ligfietsendag van le Fietsersbond Leiden en Om- treken én de Duin- en Bollen streek. let doel van de dag is om geïn teresseerden nader kennis te la ten maken met de ligfiets, een vervoermiddel dat in de eerste plaats uitermate geschikt is om langere afstanden makkelijker af te leggen dan op een gewone fiets. Dit fenomeen staat in lig fietskringen bekend als M5: Meer Meters Met Minder Moei te. Dit wordt in de eerste plaats bereikt doordat men op een lig fiets aanmerkelijk minder last heeft van luchtweerstand. Ken ners houden het op zo'n vijftig De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactié van Pablo Cabenda en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 439 procent minder. Bovendien be horen zadelpijn, lamme polsen en stijve nekken tot het verle den. Ook de beleving van fietsen krijgt liggend een nieuwe im puls. Het gevoel van vrijheid op een ligfiets is groot, het blikveld wordt verbreed en het verge zicht neemt toe. Verder is lig fietsen voor mensen met rug klachten vaak een manier om de mobiliteit te verbeteren en tegelijkertijd wat aan de condi tie te doen. Het is overigens de eerste keer dat 'Leiden' met de ligfietsendag meedoet. In de Duin- en Bollenstreek doen ze het al vijfjaar. Er wordt zondag 15 juli om ne gen uur 's ochtends verzameld. In Leiden bij het Centraal Sta tion, in Noordwijk bij het ge meentehuis. Volgens Henk van der Linden van de Fietsersbond Leiden en Omstreken is er dan vooral de gelegenheid tot oefe nen en het uitproberen ran de ongeveer twintig modellen lig fiets. „Want veel mensen die meedoen, komen voor het eerst. Het is dus zaak dat er rus tig een fiets wordt uitgezocht om daarna voorzichtig de eerste rondjes te rijden. Natuurlijk moet iedereen even aan een lig fiets wennen, maar vorige deel nemers hadden het kunstje bin nen de kortste keren onder de knie." Aantal eerstejaars moet omhoog Het gevoel van vrijheid op een ligfiets is groot, zo verzekeren gebruikers van het vervoermiddel. Foto: GPD/Joep van der Pal Heeft iedereen zijn of haar evenwicht op de ligfiets gevon den, dan wordt er rond Leiden of door de Duin- en Bollen streek een tocht gemaakt van ongeveer 40 kilometer. Een er varen ligfietser doet daar zo'n anderhalf uur over maar begin ners moeten op een uurtje of drie rekenen. Overigens is de dag geheel ver zorgd. Na de fietstocht is er een lunch. Na de lunch bestaat er de rest van de middag de gele genheid tot het uitproberen van allerlei modellen ligfiets en het verder oefenen daarop. Mensen die uiteindelijk besluiten tot aanschaf van zo'n vervoermid del over te gaan, moeten reke nen op minimaal een bedrag van 2000 gulden. Het kan ook meer worden, want ook voor ligfietsen geldt uiteraard een verhouding tussen prijs en kwa liteit. Deelnemers aan de ligfietsen dag kunnen zich opgeven bij Henk van der Linden: 071 - 5315355. E-mail: leiden@fiet- sersbond.nl De kosten voor de dag bedra gen 65 gulden. Dat is inclusief de huur van een ligfiets voor de hele dag, instructie en een lunch. Eric-Jan Berendsen door Wilfred Simons leiden - De Universiteit Leiden verwacht het boekjaar 2000 te kunnen sluiten met een tekort van 15,7 miljoen gulden. Dit blijkt uit gegevens die het colle ge van bestuur heeft verstrekt aan de faculteitsraad. Het colle ge hield al rekening met dit gat, dat vooral het gevolg is van de verminderde instroom van eer stejaars studenten. De universi teit heeft bovendien geld uitge geven dat zij eigenlijk nog niet heeft, maar dat zij de komende jaren verwacht Het geld is be steed aan nieuwe projecten. Voor het komend jaar ver wacht de universiteit de boeken met nog eens een tekort van 11,8 miljoen te moeten sluiten. Daarmee staat de universiteit voor het derde achtereenvolgen de jaar op verlies. In 1999 kwam de universiteit aam het eind van het jaar ook al 9,7 miljoen gul den tekort. Om het tij te keren, heeft de universiteit een bezuinigings plan gemaakt, de Kademota 2001-2005. De faculteit wis- en natuurkunde heeft tot haar gro te schrik al te horen gekregen dat zij de komende jaren maar liefst elf miljoen moet inkrim pen. Ook de rechtenfaculteit, letteren en de afdeling informa tisering moeten bezuinigen. Daarnaast verwacht de universi teit ook meer baten. Zij hoopt de komende drie jaar het aantal eerstejaars te kunnen vergroten van 2600 naar 3100 studenten. Daarnaast verwacht zij ook dat de studenten sneller afstuderen, waardoor zij minder lang een beroep doen op de dure docen ten. Vanaf 2003 moet het saldo dan weer positief zijn.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9