Laurus verliest snel kwart beurswaarde ECONOMIE Onzekerheid over toekomst Microsoft Soep: ouderwets gerecht in een hip jasje CBS: Handelsoverschot groeit 45 lilever waarschuwt voor heurende flessen ijsthee ugeot en Toyota gaan linen kleine auto maken Guiness Book of Records verkocht, zonder prijsrecord te breken Flinke storing KPN stopt bijbetalingen vast internet met pinpas in Duitsland Kilopakken Jozo tegen dreigend ontslag Konmar-supermarkten behalen onvoldoende omzet Protest tegen de 'afgod globalisering' n rkse economie Impt fors ~3ibul - Het bruto nationaal 'Tuct van Turkije is over de te drie maanden van dit jnet 4,2 procent afgeno- 4 Dit als gevolg van de fi- :iële crisissen die het land jvember en februari teister- i. In het eerste kwartaal van gijaar was er nog sprake van logroei met 4,2 procent. Het l0Ste cijfer werd zaterdag [o'het statistisch instituut iode Turkse overheid vrijge- Begin dit jaar rekende de )0heid voor heel 2001 nog iooptimistisch op een groei |q!,5 procent. Maar de crisis jobruari frusteerde die ver- !5lting definitief. Als gevolg [piie crisis verloor de Turkse )o|teenheid, de lira, meer dan procent van zijn waarde. )0 )0 meente Urk §g uit visafslag 50 so- Burgemeester en wethou- '°van Urk willen de gemeen de aandelen van de plaatse- 55visafslag in het geheel ^loen aan de aanvoerbe- 35en. De gemeente was volle- 3ojgenaar van de afslag. Als jannen doorgaan, wordt oölngen de enige van de elf 00frlandse visafslagen die 2Qiiet is geprivatiseerd. Met 50ivatisering is een bedrag ®°|2 miljoen gemoeid. Het 35f college en directeur T. 85jr van de NV Visafslag wil- g^nelle privatisering omdat osiling de gemeente is ont- 30d. De gemeenteraad be- ygionderdag over het voor- 50 40 20 ckwool Lapinus irapt 170 banen 5^k»ond - Bij steenwolfabriek oöwool Lapinus in Roer- 4® verdwijnen 170 van de ^arbeidsplaatsen. De direc- 75gt gedwongen te worden j^nen te schrappen door de 'sökende bouwmarkt en de 55nde loonkosten. Verder g^r werknemers overbodig '25rden door verbeteringen productieproces, zo ;3(jte de directie vrijdag be- !sq Met de bonden is overleg ■|^ie over een sociaal plan We vijftig kantoor- en 120 .55jctiemedewerkers die weg '2^en. Ontslagen worden zo omogelijk voorkomen door •^jke contracten niet te ver- ,40 ,50 ssair verkoopt ang Littoral :,45 Swissair Group draagt ainderheidsbelang in Air lal over aan de voormalige an en meerderheidsaan- i.kouder Marc Dufour van ojFranse luchtvaartmaat- y pij. Partijen maken geen 2jpiële details over de trans- 3,4hekend. Dufour, die vorig g ga een conflict met Swiss- o!4istapte als topman van Air L|al, wil de noodlijdende s'orneming via een reorgani- aiaveer op de been helpen. g^repen. zouden ten koste i3^an 20 tot 30 procent van '5,200 arbeidsplaatsen. 13,11 11,9 ,0 ),4j J dam/anp - Unilever waar- vt dat de 1 liter kunst- ïssen Lipton Ice Tea ling en de 'light-versie' van drank spontaan kunnen jarsten. Dit komt door een ictiefout waardoor in deze h gist is terechtgekomen, het concern. gaat volgens Unilever om -n met een witte dop die in bermarkt zijn gekocht. Het m weet van twee consu- die met scheurende 1 te maken kregen. Vol len woordvoerder staan er inkele duizenden' van de ze flessen bij consumenten thuis. De producten hebben volgens het concern ook een af wijkende smaak en/of geur. Het drinken van de ijsthee levert geen risico op voor de gezond heid, aldus Unilever. De fabrikant adviseert dé con sument de fles in een handdoek te wikkelen en vervolgens de dop voorzichtig open te draaien, zodat eventuele druk uit de fles verdwijnt. Vervolgens moet op het etiket worden gecontroleerd of de code eindigt op Cl. In dat het geval, dient de inhoud weg te worden gegooid. 28|iaac/cpd - Peugeot en Toy- i6,0prken samen aan de bouw [|32^n kleine auto voor de Eu- 002e markt. De nieuwe kleine 3^n de klasse onder de Toy- I45jpris en Peugeot 206, moet lenlijk in een fabriek wor- jebouwd maar apart onder ian-'Sen merknamen op de iet i worden gebracht. 'an onderhandelingen tussen IJ ot, waartoe ook Citroen 0- jrt, en de Japanse auto- gul'er Toyota zijn er op gericht juli een akkoord te kun- ekenen. Volgens berichten ipan overwegen de con- voor de bouw van de klei- Ito een nieuwe fabriek in g Europa op te zetten. De liwerking past in het pro lan schaalvergroting. Dat js wordt ingegeven door de 24 6 h°8ere kosten van ont- iling van nieuwe automo- -385J als gevolg van de steeds 430jere eisen op het gebied jilieu en veiligheid. Beide concerns ontkennen dat er sprake kan zijn van ver dergaande vormen van samen werking. Op wereldschaal be hoort de Franse PSA-groep (Peugeot en Citroën) tot de klei nere concerns en wordt door kenners van de markt qua schaal te klein geacht om op lange termijn zelfstandig te overleven. Daar komt bij dat het merk Peugeot zelf het wel goed doet maar Citroën matig draait. Toyota daarentegen is een enorm rijke autobouwer die echter altijd heeft geroepen geen ander merk te willen over nemen maar uitsluitend te kie zen voor strategische allianties. Eerder werkten ze samen bij de ontwikkeling van een bestelwa gen met Volkswagen en anders zins ook met General Motors. Het concern is jaarlijks goed voor een productie van zes mil joen auto's waarmee het een stuk groter is dan PSA. londen/anp - Het Britse amusementsconcern Gullane koopt Guiness World Records (GWR) van drankconcem Diageo voor 45,5 miljoen pond (circa f 164 miljoen). Dat hebben de onder nemingen gisteren bekendgemaakt. Guiness World Records (GWR) verzamelt, keurmerkt en pu bliceert informatie over wereldrecords op alle denkbare terrei nen. Van de grootste legpuzzel tot het aantal door één vrouw gebaarde kinderen. Het Guiness Book of World Records bereikt jaarlijks 70 miljoen consumenten in 82 landen en verschijnt in 24 talen. De aandeelhouders van Gullane moeten nog him goedkeu ring geven aan de transactie, die als alles goed gaat nog deze maand helemaal rondkomt. Het afstoten van GWR door Diageo, eigenaar van merken als Johnnie Walker en Smirnoff, past in de strategie van het con cern om zich te concentreren op zijn kernactiviteiten. Diageo is wereldleider op het gebied van sterke dranken. rijswijk/anp - Het elektronisch betalingsverkeer in onder meer winkels en benzinestations is zaterdag en zondag onderhevig geweest aan storingen. Dit als gevolg van een mankement en onderhoud aan de computers van Interpay, de onderneming van de banken die de betalingen per pinpas verzorgt. Interpay schat dat zaterdag 18.000 men sen verspreid over het hele land door een storing in een van de vijf computers tevergeefs heb ben geprobeerd met hun pinpas af te rekenen. Een storing van die omvang doet zich volgens een woord voerster van Interpay eens in het kwartaal voor. Interpay ligt al enige tijd on der vuur van de grote super markten. Die zeggen dat het netwerk steeds vaker overbelast is en uitvalt. den haag/anp - KPN stopt als aanbieder van vast internet in Duitsland. Dochter Planet Inter net Deutschland gooide gisteren al de deur dicht. KPN probeert wel de 100.000 abonnees aan een andere intemetprovider te verkopen. Het verdwijnen van Planet In- temet Deutschland betekent dat 73 medewerkers hun baan ver liezen. Een team blijft op het hoofdkantoor in Berlijn achter om de bestaande contracten af te wikkelen. Het bedrijf startte nog geen jaar geleden Planet In- temet Deutschland met als doel een miljoen abonnees aan het eind van dit jaar. Via E-Plus wil KPN overigens in de toekomst wel internet aan bieden aan eigenaren van mo biele telefoons. 158 door Ellen Scholtens Mensen in de rij voor een snel soepje. Foto: GPD/Joep van der Pal hengelo/gpd - Publiek op de markt in Hengelo werd zaterdag door medewerkers van het zout- bedrijf van Akzo Nobel verrast met meer dan 2000 kilopakken Jozo keukenzout. Deze weg geefactie was een protest tegen de plannen om 200 banen te schrappen en de afdeling ver pakkingen naar Duitsland te verplaatsen. De pakken zout waren voorzien van een rode sticker: „Na meer dan tachtig jaar het laatste keukenzout uit Twentse bodem?" De actievoerders deelden ook een open brief uit. Waarin de passanten onder meer konden lezen dat recordwinsten altijd maar verder omhoog moeten, en dat aspecten als historie en emotie daaraan ondergeschikt zijn gemaakt. Er staat ook in dat het niet de laatste actie zal zijn: „Alle betrokken Hengelose in stanties, van management tot vertegenwoordigend overleg en werknemers, gaan zich mobili seren..." De werknemers klam pen zich vast een klein lichtpun tje: de Raad van Bestuur van Ak zo Nobel heeft nog geen hand tekening gezet onder het reorga nisatieplan. den haag/gpd - Supermarktcon cern Laurus is vanmorgen kei hard afgestraft op de Amster damse beurs voor de problemen met haar Konmar-ombouwope- ratie. Het bedrijf raakte een kwart van haar beurswaarde kwijt in het eerste half uur van de effectenhandel. Het aandeel werd gedumpt na nieuwe berich ten over een bestuurscrisis bin nen het concern. Volgens plan loopt de ombouw van de achthonderd winkels van Edah, Nieuwe Weme, Lekker en Laag, Groenwoudt, Konmar ou de stijl en Super De Boer door tot in het derde kwartaal van 2003. Laurus heeft haar ambiti euze ombouwprogramma nu deels stilgelegd. P. Stuyts coör dineert de reorganisatie. On langs haalde hij in het branche blad Distrifood uit naar de eigen formule. Stuyts was ontevreden over de prijzen en de verse pro ducten. Sinds vorige week maandag zit hij ziek thuis. Top man Van der Straaten is in korte tijd zo twee bestuursleden kwijt geraakt na conflicten over de Konmar- operatie. De nieuwe Konmar-vestigin- gen blijken onvoldoende omzet te maken. De financiering van het ombouwen van Super De Boers en Edah-vestigingen naar de Konmar-formule, is voor een belangrijk deel afhankelijk van die omzetcijfers. Marktonder zoeksbureau Gfk uit Dongen heeft becijferd dat de klanten bij Konmar gemiddeld acht gulden minder uitgeven per bezoek en dat kan Laurus op jaarbasis 1,6 miljard gulden van de omzet kosten. In het Laurus-concem heerst toenemende ongerustheid over deze ontwikkelingen. Franchise- houders die vestigingen van Su per de Boer en Edah uitbaten, verzetten zich tegen een snelle omschakeling naar de Konmar - vlag. Ze zouden dat vorige week dinsdag duidelijk hebben ge maakt aan de concern-leiding. Laurus-directievoorzitter Van der Straaten zou de omschake ling nu geleidelijker willen laten verlopen. De nieuwe Konmars zouden bovendien scherper op prijs moeten kunnen concurre ren. voorburg/anp - De export van goederen vanuit Nederland is in april ten opzichte van dezelfde maand van vorig jaar met 14 procent gegroeid tot ruim f 43 miljard. De invoer steeg met 9 procent tot bijna f 40 miljard. Hierdoor is het handelsover schot verder toegenomen, tot f 17 miljard in de eerste vier maanden van dit jaar. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vanmorgen be kendgemaakt. De gevolgen van de mond- en klauwzeercrisis op de buiten landse handel lijken volgens het CBS beperkt. De handel in vee, vlees en zuivel omvat slechts 2 procent van de totale invoer en 5 procent van de uitvoer. Wel drukken de vervoers- en export verboden op het handelsover schot. rotterdam/gpd - Voor soeplief hebbers die van oud en ver trouwd uit pakje, zakje of blik houden, is het even wennen in de Soup Factory in Rotterdam. Soep is soep, zou je zeggen, maar in de eerste door Unox opgezette soepshop, waarvan er dit jaar meerdere in Nederland zullen open gaan, is soep iets bijzon ders. Een broodje tussen de middag is uit. Een beetje stadsmens slurpt tegenwoordig een rijk gevulde bouillon naar bi'nnen. Met verse groenten. En zogeheten top pings die gewoon een paar rin getjes lente-ui blijken te zijn. Of bieslook. Of Parmezaanse kaas. De soep wordt heet opgediend - of koud als je Spaanse gaz- pacho bestelt. Op het vuur staan tienliter-pannen te pruttelen in een jaren zeventig interieur met design zitbanken en dito bijzet tafels. Geel, oranje en wit zijn de snelle huiskleuren in de Soup Factory waar blow-ups van groente en fruit aan de muur hangen en waar je, bij wijze van fastfood, even snel een lekker en gezond soepje kunt eten - maar wel met langzame house-mu- ziek op de achtergrond. Want het loungen is blijkbaar ook tot de soepwereld doorgedrongen. De classics, specials of zomer- specials, zoals de soepen zijn gerubriceerd, kunnen ook wor den meegenomen. In dat geval krijg je een kartonnen beker mee met de plastic variant van een speciaal voor de Soup Fac tory ontworpen lepel. „Zo'n ex tra diepe lepel eet veel lekker der," zegt bedrijfsleider Albert de Heer die veel vertrouwen Medewerkers van Akzo delen kilopakken zout uit op de markt in Hengelo. Foto: GPD/Reinier van Wiligen heeft in het Rotterdamse ant woord op al eerder geopende soepspeciaalzaken in Amster dam en Utrecht: „Want vanaf acht gulden heb je al een com plete maaltijd met brood, fruit en soep." De klantenkring, zo is gebleken in vestigingen als Suppa en Soup en Zo, blijkt vooral te be staan uit jonge soepeters die niet altijd zin of tijd hebben een maaltijd te bereiden. Vooral voor alleenstaanden zijn de take away-soepen een uitkomst. „Want voor je eentje maak je geen hele pan soep," zegt een mevrouw nadat ze een proefbe- kertje komkommer-dillesoep heeft geprobeerd en goedge keurd. Hoe populair de meeneemsoe- pen ook zijn, het heeft het lang geduurd voordat de eerste soep shops hun deuren openden. Nederland is van oudsher een soepland, maar in Japan is het al veel langer de gewoonte om met z'n allen aan een counter te le pelen. Regisseur Juzo Itami maakte ooit een film over de noedelmaaltijdsoep waarin deze zo ongeveer tot kunst werd ver heven. Japan kent honderden soorten noedelsoep: een traditie die - met een aangepaste for mule, dat wel - is overgewaaid naar New York, Londen en nu dus het vasteland. Honig was de eerste soepfabri kant die zich stortte op snelle, voedzame en gevarieerde soe pen. Unox haakt in op de trend door vanaf september in de su permarkt dezelfde basissoepen aan te bieden waarmee wordt gewerkt in de Soup Factory: rundvlees - of kippenbouillon waaraan je zelf 'spelenderwijs' verse ingrediënten kunt toevoe gen. Voor hun stevige erwtensoep is het nog een beetje te vroeg in het jaar. Stevige groentensoep is er wel en ook extra gevulde champignonsoep. Maar ook al is de Rotterdamse soepfabriek nog maar net open, De Heer merkt nu al dat er vooral veel vraag is naar speciale soepen. Geen tomatensoep met ballen, maar de Mediterrane tomaten soep met een flinke schep pesto. Plus wat extra toppings. Soep is niet meer wat geweest is. door onze correspondent Jaap van Wesel Washington - Microsoft en de overheid be weren allebei dat ze gewonnen hebben na de uitspraak van het Federale Gerechtshof eind vorige week. Hierin ging om de vraag of Microsoft zijn monopoliepositie op de softwaremarkt misbruikt en of het bedrijf daarom in stukken moet worden gehakt. Het Hof besliste in het hoger beroep, net als de lagere rechter, dat Microsoft inderdaad misbruik heeft gemaakt van zijn monopolie positie. Maar het vonnis van de lagere rech ter Thomas Jackson werd desondanks ver nietigd omdat het hof eenstemmig tot de conclusie was gekomen dat deze rechter zich niet voldoende onpartijdig had opge steld en de schijn had gewekt vooringeno men te zijn. In kranteninterviews had de rechter sterke anti-Microsoft uitspraken ge daan. De zaak werd derhalve teruggewezen naar een andere rechter die opnieuw een strafmaat moet bepalen voor Microsoft. De sanctie kan dezelfde zijn, dat Microsoft moet worden opgesplitst, maar dat hoeft niet. Het gevolg is dat de toekomst van Mi crosoft de komende tijd onzeker is. Partijen kunnen tegen het arrest van het Hof in beroep gaan bij het Hoog Gerechtshof. Of dat zal gebeuren is nog onzeker. Die onze kerheid wordt nog vergroot omdat het standpunt van de Bush regering niet duide lijk is. De nieuwe president is veel meer 'pro-business' dan zijn voorganger Clinton die het proces tegen Microsoft begonnen is. De zeer conservatieve minister van justitie Ashcroft noemde de uitspraak van het Hof een overwinning voor zijn ministerie van justitie. Maai- het is heel goed mogelijk dat deze aartsconservatieve minister vervolgens zal proberen een onderhandse regeling met Microsoft te sluiten die het monopolie van Microsoft grotendeels in tact laat. Tijdens de regering van Clinton liepen deze onderhandelingen vast, maar de regering van George W. Bush zal wellicht veel gunsti ger voorwaarden stellen voor Microsoft. Het is duidelijk dat Microsoft van zijn 'fou ten' van het verleden niet geleerd heeft. In de jaren negentig ging het om de vraag of Microsoft zijn machtige positie misbruikte door met zijn softwarepakket die toegang verleent tot het internet concurrenten van de markt te drijven. Dit najaar komt Micro soft met een nieuw softwarepakket waar mee het hoopt concurrenten op het internet weer een slag voor te zijn. Het nieuwe Windows-systeem bevat een Media Player met muzieksoftware voor het internet. Dat is een geweldige groeimarkt. De belangrijk ste concurrent op dat gebied is Real Player. Door het Microsoft muziekprogramma te koppelen aan het nieuwe Windows-pro gramma krijgt Microsoft een belangrijke voorsprong op zijn concurrent die sterk doet denken aan Microsofts manier van werken in het verleden inzake de browser die toegang verleent tot het internet en die het hof evenals de lagere rechter onrecht matig heeft genoemd. Het probleem voor de rechters is dat zij ach ter de feiten aanlopen. Het is schieten op een voortdurend bewegend doel. De oor spronkelijke zaak waarover rechter Jackson besliste ging over de strijd om de toegang tot het internet van de jaren negentig. Maar nu gaat de concurrentieslag over de strijd op het internet zelf. En als de rechter over een jaar of zo tot de volgende uitspraak komt dan kan de inzet weer een heel andere zijn. salzburg - Een betoger probeert een Oosten rijkse agent met een stok te slaan, gisteren in Salzburg tijdens urenlange demonstratie te gen globalisering. Het kwam tot enkele schermutselingen toen zij probeerden een po- litiebarricade te doorbreken, maar verder ver liep de betoging redelijk rustig. De politie heeft elf aanhoudingen verricht. Vijf agenten raakten gewond bij de botsingen met de de monstranten, van wie één zwaar. Hij had zijn helm verloren en was bij een val met het hoofd op de grond gebotst. De betogers - vol gens de politie zevenhonderd, volgens de or ganisatoren 2000 - protesteerden tegen 'de dienaren van de afgod globalisering'. In Salz burg wordt tot morgen het 'Weltwirtschafts- forum Osteuropa' gehouden. Het forum is een soort afsplitsing van het World Economie Forum dat jaarlijks in Davos in Zwitserland wordt gehouden. Ongeveer 650 politici en za kenlieden uit Oostenrijk en landen in Midden- en Oost-Europa treffen elkaar in Salzburg om over de economische ontwikkelingen in de re gio en over de Europese integratie te praten. Onder de deelnemers zijn de Servische pre mier Djindjic, de Macedonische president Trajkovski en de secretaris-generaal van de NAVO Robertson. Met de gewelddadige pro testen van Seattle, Praag en Gotenburg in het achterhoofd hadden de Oostenrijkse autori teiten in Salzburg zo'n 4000 politiemensen ingezet om rellen te voorkomen. De omge ving van het conferentiecentrum is afgezet. Oostenrijk heeft een week geleden het ver drag van Schengen voor een week opge schort. In die periode controleert het de gren zen met Duitsland en Italië scherp om te voorkomen dat gewelddadige activisten te gen globalisering het land binnenkomen. Fo to: AP/Darko Bandic

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7