Milosevic ziet tribunaal als politiek circus BUITENLAND Servië heeft vooral investeerders nodig Waarschuwing! Bush heeft erg weinig zin in bemiddeling Midden-Oosten Kostunica moet crisis bezweren 'Joegoslavië wilde helikopter Blair neerhalen' Macedonische militair gedood bij gevechten Fransman onder de Russen 1 Liter kunststof flessen Lipton Ice Tea Sparkling en Sparkling Light, beide met witte dop, kunnen spontaan barsten. Noord-Ierland in crisis door vertrek Trimble Backers duperen Dwaze Moeders buenos aires - Hackers hebben de harde schijven van compu ters van de Argentijnse Dwaze Moeders vernietigd. Daardoor teijn veel historische gegevens verdwenen. De Dwaze Moeders pijn de bekendste mensenrech- tengroepering in Argentinië. Ze eisen de waarheid over wat er is jgebeurd met de mogelijk 20.000 ^nannen en vrouwen die ver dwenen onder het Argentijnse militaire regime (1976-1983). Moeders hadden dit jaar al Jeerder te maken met hackers, "bok werd de dochter van een de moeders gemarteld en Jmet verkrachting bedreigd door mannen. Brandstichtingen hij Britse Aziaten Jonden - Een Britse familie van Aziatische origine is in het Noord-Engelse Accrington aan de dood ontsnapt, nadat hun winkel met bovengelegen wo rding door brandstichters in lichterlaaie was gezet. De fami lie kon zich ternauwernood ijedden. Het pand is volledig uitgebrand. Eerder op de dag verd in dezelfde steek een joentewinkel van Aziaten in Bumley in brand gestoken. Af gelopen week hield de politie irp2 mensen aan in Burnley, na libellen waarbij zo'n 200 blanke en gekleurde jongeren elkaar te lijf gingen. ongerstaking ist weer leven tanbul - Een Turks hon- gerstaakster is vrijdag na 221 dagen van vasten overleden. De 22-jarige Zehra Kulaksiz werd ko volgens de Turkse kranten van zaterdag de 26ste dode als van tal van hongersta kingen. Daarmee pogen vooral linkse activisten de Turkse rege ring ertoe te brengen recente hervormingen in het gevange niswezen terug te draaien. Neofascisten cel in voor aanslag 1969 Milaan - De rechtbank van Mi laan heeft zaterdag drie neofas cisten veroordeeld tot levens lang voor hun aandeel in de aanslag op 12 december 1969 op een bank in Milaan. Bij het 'bloedbad van de Piazza Fonta- na' kwamen zestien mensen om en raakten meer dan tachtig anderen gewond. De aanslag was de eerste in een reeks ter roristische acties van linkse en rechtse extremisten die Italië in tie jaren '70 en '80 teisterde. Delfo Zorzi, Carlo Maggi en Giancarlo Rognoni zijn alledrie veroordeeld tot levenslang. Spoedoperatie voor Pinochet Santiago - De Chileense oud- dictator Augusto Pinochet is gisteren voor een spoedopera tie in zijn mond in een militair ziekenhuis opgenomen. Pino chet werd opgenomen na klachten over zijn bloeddruk. [Tijdens het onderzoek werd Vastgesteld dat de klachten Werden veroorzaakt door een hiondinfectie, die meteen be handeld moest worden. Pino chet is aangeklaagd wegens ontvoeringen en moorden tij dens de dictatuur van 1973-90. Morgen zal het hof van Santia- ;o bellissen over een aanvraag >m de zaak tegen Pinochet van- vege zijn slechte gezondheid >p te schorten. rand op Duitse eerboot Oostzee elleborg - Op een veerboot an rederij Scandlines op weg n het Duitse Sassnitz naar het weedse Trelleborg heeft gis- ravond brand gewoed in de achinekamer. Niemand van e 237 opvarenden raakte ge wond. De bemanning slaagde .[erin het vuur in de machineka mer te doven. Het is niet be kkend hoe groot de schade is. Er waren voorbereidingen getrof- "fen om de passagiers in de red dingsboten te laten stappen, maar uiteindelijk bleek dat niet -nodig. Het schip kon niet meer op eigen kracht varen, en werd "teruggesleept naar Duitsland. 'Engel des doods' geeft zich over buenos aires - De Argentijnse ex-marineofficier Alfredo Astiz eeft zich vandaag gemeld bij politie. Die heeft hem aange- ouden op verzoek van een Ita- aanse rechtbank, die hem ver- enkt van betrokkenheid bij de ntvoering van Italiaanse taatsburgers. Astiz verwierf tij- ens de militaire dictatuur van 1976 tot 1983 de bijnaam 'blon- e engel des doods'. Hij was rucht wegens het martelen n mensen. Hij pochte zelf dat hij 'de best opgeleide man in gentinië was om journalisten en politici te doden'. MAANDAG 2 JULI 2001 londen/afp - Stafchef generaal Pavkovic van het Joegoslavische leger kreeg in mei 1999, tijdens de Kosovo-crisis, de opdracht om de Britse premier Blair te vermoorden. Dit zegt Pavkovic in een interview met de krant The Sunday Times. Blair bracht op 3 mei 1999 een bezoek aan Kosovaarse vluchtelingen in Macedo nië. Pavkovic zegt dat hij de opdracht had gekregen de helikopter van de Britse leider te 'vernietigen'. Het bevel kwam volgens de generaal 'van de top'. Hoewel hij geen na men noemt, betekent de formulering vol gens analisten dat het gaat om de toenma lige president Milosevic. Pavkovic zag uiteindelijk af van de aan slag omdat hij vreesde voor burgerslachtof fers en voor de relatie met Macedonië. Ook was hij bang te worden aangeklaagd we gens oorlogsmisdaden. Er zouden overi gens meer slachtoffers te betreuren zijn ge weest als de helikopter wel zou zijn vernie tigd. Aan boord was ook Blairs vrouw Che- rie Booth, evenals de Britse stafchef Gut hrie en Alastair Campbell, Blairs woord voerder. Pavkovic wijdt ook nog uit over het soort wapen dat hij had moeten gebruiken: een raketwerper die een projectiel lanceert dat vervolgens weer 288 bommetjes afvuurt. den haag-belgrado/anp-rtr - Ook nu Milosevic in een cel in Den Haag zit om te worden be recht, blijft hij het Joegoslavië- tribunaal afwijzen. Het is geen rechtbank, maar een politiek cir cus, zo liet de voormalige Joego slavische leider weten. Intussen proberen de autoriteiten in Bel grado de politieke schade te be perken die door de uitlevering van Milosevic is aangericht. „Servische broeders, vaarwel", zei de voormalige president, op het moment dat hij aan boord van een Servische politieheli- kopter stapte en een laatste blik op de Servische bodem wierp. De Belgradose krant Nedeljni Telegraf, bekend om zijn goede contacten met de veiligheids diensten, meldde dat Milosevic eigenlijk niet kon geloven dat hij echt naar Den Haag ging. De ex-president wordt mor gen voor het eerst voorgeleid. Hij krijgt de kans om zich schul dig of niet schuldig te verklaren op vier formele punten van de aanklacht. Het proces tegen Milosevic zal over acht tot tien maanden beginnen, en zeker een jaar duren. Er is ook een aanklacht tegen de voormalige president in voorbereiding we gens misdaden in Kroatië en Bosnië. Het is nog niet duidelijk of er dan één of twee processen tegen Milosevic komen. In Belgrado bekomen de au toriteiten intussen langzaam van de politieke schok die de uitlevering heeft veroorzaakt. President Kostunica begint van daag met de besprekingen voor het vormen van een nieuwe fe derale regering, die na het op stappen van premier Zizic uit een viel. Waarnemers denken dat de opgestapte Mon- tenegrijnse ministers van de partij SNP, oud-bondgenoten van Milosevic, op hun schreden terug zullen keren en in de nieu we regering zullen gaan zitten. De Servische premier Djindjic erkende dat de beslissing van zijn regering om Milosevic uit te leveren Joegoslavië interne poli tieke problemen heeft bezorgd, maar volgens hem wegen de voordelen van de uitlevering ruimschoots op tegen de nade len. Joegoslavië heeft op de do norconferentie in Brussel vrij dag meteen 3,3 miljard gulden aan steun binnengehaald. door onze correspondent Erwin Tuil Belgrado - „In zes jaartijd kunnen we een gemiddeld inkomen hebben bereikt dat over eenkomt met dat in Slovenië." De 28-jarige Sveta Matic, voormalig dissident en nu rege ringsadviseur en 'troubleshooter' van de Ser vische regering zegt het zonder blikken of blozen. Dat het Joegoslavische maandinko men nu zo'n 150 mark bedraagt en het inko men in EU-kandidaatlidstaat Slovenië tien maal zo hoog ligt, stoort hem nauwelijks. De klamme warmte die op Belgrado drukt weerhoudt Matic niet van een grenzeloos optimisme. Met de vrijdag op de donorcon ferentie in Brussel toegezegde 3,3 miljard gulden aan leningen en kredieten kan een begin worden gemaakt met een snelle we deropbouw. De werkloosheid van 50 pro cent moet aangepakt worden. De infrastruc tuur moet snel worden verbeterd. Het in cri sis verkerende onderwijs moet naar een ho ger niveau. De inflatie loopt dit jaar naar verwachting op tot 150 procent en de bui tenlandse schuld bedraagt dertig miljard gulden. Om te zeggen dat Joegoslavië een rooskleurige toekomst tegemoet gaat, lijkt onverantwoord optimistisch. Matic was een paar jaar geleden ook nog licht depressief over de toekomst van zijn land, maar de ingrijpende politieke veran deringen van de afgelopen negen maanden hebben hem en tal van andere twintigers omgetoverd tot energieke, idealistische doe ners. Ze zijn niet bezoedeld door het com munisme of gecorrumpeerd door het Milo sevic-regime. Sinds zijn terugkeer naar Joegoslavië, in ok tober vorig jaar, heeft Matic zijn handen la ten wapperen. Na succesvol bemiddelings- werk tussen Albanese en Servische non- gouvermentele organisaties in het onrustige Zuid-Servië heeft Matic nu de verantwoor delijkheid voor het op orde krijgen van de energievoorziening. Een niet geringe opga ve. want het energieverbruik ligt deze zomer al boven de productiecapaciteit. Soms is er in sommige delen van de hoofdstad geen stroom. Voor de komende winter wordt het ergste gevreesd want de meeste huishou dens verwarmen elektrisch. De uitlevering van Milosevic en de donor conferentie in Brussel werden dit weekeinde gevolgd door de nogal verrassende opmer king van de Servische vice-premier Labus dat zijn land open staat voor het Partner schap voor Vredeprogramma van de NAVO. Daarmee geeft de Servische regering aan te kiezen voor het Westen en te streven naar stabiliteit. Dat is nodig om investeerders over de streep te halen geld te steken in Joe goslavië. Want er is meer nodig dan een donorconfe rentie om wederopbouw en herintegratie in Europa mogelijk te maken, zegt ook Matic. „De donorconferentie kan alleen een aanzet zijn. Wat we vooral verwachten van het Westen zijn investeringen." De Servische re gering heeft recent een privatiseringswet aangenomen die in versneld tempo inves teerders moet aanlokken. Daarop vooruitlo pend zijn alle grote accountantsbedrijven, adviesfirma's en banken neergestreken in Belgrado, en de regering zoekt actief naar geïnteresseerden voor overheidsbedrijven. Doorslaggevend in het succes of falen van de ambitieuze plannen is de snelheid waar mee de herstructurering en wederopbouw plaatsvindt. Afgelopen herfst, toen de ver kiezing van Vojislav Kostunica tot federaal president de machtsovername door de voormalige oppositie voltooide, kreeg de nieuwe regering een tijdskrediet van een jaar. Gelukkig bleef een lange strenge vorst periode uit, maar als de komende winter geen wezenlijke verbetering te zien valt, dan zal de regering veel uit te leggen hebben. skopje/rtr-afp-anp-ap - Bij ge vechten tussen het Macedoni sche leger en Albanese rebellen is gisteren een Macedonische militair gedood. Dit heeft een woordvoerder van het leger be kendgemaakt. Rebellen be- stoolden de posities van het le ger bij de plaatsen Gajre en Sipkovica, in de buurt van Teto vo in het noord-westen van Ma cedonië. Het slachtoffer viel bij de beschietingen door de Alba nezen. Ooggetuigen meldden dat de rebellen vier dorpen bij de grens met Kosovo hebben ingeno men. De circa 600 bewoners van de dorpen werden gedwongen hun huizen te verlaten. Toen een voormalige legerofficier weigerde weg te gaan, zou hij zijn gedood, zo bericht de BBC. Gisteren waren er ook gevech ten ten noorden van de hoofd stad Skopje, bij het dorp Radusa dat door etnisch-Albanese re bellen is ingenomen. In Skopje kwam gisteren de Amerikaanse gezant James Par- dew aan. Pardew, die goed be kend is in de Balkan, is onlangs door president George Bush ge vraagd te proberen vredeson derhandelingen op gang te brengen tussen de rebellen en de Macedonische regering. Bij zijn aankomst uitte Pardew in direct kritiek op leden van de re gering die een harde opstelling tegenover de rebellen bepleiten, ondanks de bereidheid van pre sident Boris Trajkovski om te onderhandelen. Namens de EU is gezant Léotard vorige week al begonnen. st. petersburg - De Franse president Jacques Chirac in specteert de troepen in Sint Petersburg. De regeringslei der is in Rusland voor een officieel bezoek, waarbij hij met zijn ambtsgenoot Vladimir Poetin vooral wil proberen irri taties uit het recente verleden uit de weg te helpen. Chi rac wil ook bijzondere aandacht voor de inheemse volke ren die binnen de poolcirkel wonen. Eerder brachten de twee presidenten samen een bezoek aan het wereldbe roemde Hermitage museum. Foto: Reuters/Origori Dukor Unilever Bestfoods Nederland waarschuwt de consumenten voor kwaliteitsproblemen bij de 1 liter kunststof flessen Lipton Ice Tea Sparkling en Lipton Ice Tea Sparkling Light. Het gaat om de flessen met de witte dop die uitsluitend zijn verkocht bij de supermarkten. Door een productiefout is gist terecht gekomen in een aantal van deze producten, waardoor de druk in de flessen kan oplopen en deze met kracht kunnen scheuren. Slechts bij een beperkt aantal flessen treedt dit probleem op, maar Unilever Bestfoods Nederland wil geen enkel risico nemen en haalt alle verdachte flessen direct uit de Nederlandse markt. Wij adviseren iedereen die een of meerdere van deze flessen in bezit heeft, de volgende stappen te ondernemen: 1wikkel een handdoek om de fles; 2. draai de dop voorzichtig los, zodat eventuele druk uit de fles verdwijnt; 3. haal de handdoek van de fles en controleer of de code die links op het grote etiket staat eindigt met UC1". LET OP: Draai eerst de dop los alvorens de code te controleren. Wees extra alert wanneer flessen aan de onderzijde en/of aan de dop bol staan. Als de code eindigt op UC1", adviseren wij u de inhoud van de fles weg te spoelen. Alle andere flessen voldoen volledig aan de kwaliteitseisen en zijn dus geschikt voor consumptie. Deze geopende flessen kunt u nog enkele dagen in de koelkast bewaren. Consumenten die in het bezit zijn van een verdachte fles (witte dop en code UC1") krijgen het aankoopbedrag terug. Stuur het (stuk) etiket met de genoemde code, onder vermelding van uw naam, adres en het nummer van uw bank- of girorekening in een gesloten envelop zonder postzegel naar: Lipton, Antwoordnummer 1970, 3000 VB Rotterdam. Voor meer informatie kunt u bellen met de gratis Lipton Informatielijn: 0800-0223266. Wij bieden u onze welgemeende excuses aan voor het ontstane ongemak. Unilever Bestfoods Nederland door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Colin Powell heeft zijn plicht gedaan. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken is naar het Midden-Oosten ge reisd, heeft met Israëlische en Pa lestijnse leiders gesproken en de pers te woord gestaan. Veel wij zer zijn de partijen niet gewor den. Ze hebben min of meer de raad gekregen het zelf maar uit te zoeken. Het is overduidelijk dat de nieu we Amerikaanse regering geen zin heeft zich intensief met het Israëlisch-Palestijnse conflict te bemoeien. Dat is vooral het ge volg van de rampzalig gebleken 'bewaarschoolmethode' van president Bush' voorganger Clinton. Maar het heeft ook te maken met een gemis aan rich ting en houvast bij het Palestijn se en Israëlische leiderschap. Arafat en Sharon hebben geen flauw idee waar het heen moet. Ze weten wel dat ze elkaar niets te bieden hebben als het na een periode van wapenstilstand tot onderhandelingen zou komen. Een beperkte voortgang van het gewapende conflict daarentegen doet hun persoonlijke status en de stabiliteit van hun bewind geen kwaad. In zo'n situatie heeft internationale bemidde ling weinig zin. Dat president Bush uiteindelijk toch zijn minister van buiten landse zaken naar het Midden- Oosten heeft gestuurd, betekent niet noodzakelijk dat hij achter de wolken de zon ziet schijnen. Het lijkt er meer op dat hij met tegenzin gehoor heeft gegeven aan de oproepen van Egypte, Jordanië en de Golfstaten zich directer met het Israëlisch-Ara- bische conflict te bemoeien. Het zijn landen die hij nodig heeft bij zijn poging te slagen waar zijn vader heeft gefaald, dat wil zeggen in het beëindigen van het tijdperk Saddam Hussein. Het moet worden afgewacht of Powells plichtmatige missie iets heeft opgeleverd. Feit is dat de Palestijnen in Washington zel den zó impopulair zijn geweest als nu. Wat een ruime meerder heid van het Congres betreft is er maar één schuldige aan de malaise in het Midden-Oosten en dat is Yasser Arafat. Deze week bepaalde de subcommis sie voor buitenlandse betrekkin gen van het Huis van Afgevaar digden dat Bush moet aantonen dat de Palestijn werk maakt van terreurbestrijding. Kan hij dat niet, dan volgen er sancties. Dat is illustratief voor de sfeer in Washington. Bush kan, als hij dat per se wil, de aanbevelingen van het Congres negeren, maar hij is zelf allerminst een fan van Arafat. Negen maanden Aksa- intifada heeft de Palestijnse zaak op zijn zachtst gezegd geen goed gedaan. En nu moet Arafat het zich laten welgevallen dat Sharon hem een ultimatum pre senteert voor 49 dagen rust. Maakt hij geen eind aan de aan slagen, dan zal het Israëlische leger dat doen. Over het hoe en wanneer van zo'n militaire ope ratie heeft Sharon zich nog niet precies uitgesproken, maar zijn recente uitlatingen suggereren dat Arafat persoonlijk niet onge moeid zal worden gelaten. Van de Amerikanen hebben de Palestijnen weinig te verwach ten. Bush vindt de Israëlische eis van tien dagen plus zes weken 'totale rust' onrealistisch. Maar hij denkt er niet over zelf een minutieus uitgewerkt tijdsche ma op te stellen, laat staan a la Clinton als scheidsrechter op te treden. Powell drukte zich deze week diplomatiek uit door te zeggen dat 'de tijdslijn' voor de uitvoering van het advies van de commissie-Mitchell moet wor den uitgezet door de partijen zelf. Dat betekent dat de mach tigste van de twee lijntrekkers - Ariel Sharon - zijn zin heeft ge kregen. door onze correspondent Harm Harkema londen - De unionist David Trimble is gisteren zoals ver wacht afgetreden als eerste mi nister van de Noord-Ierse regio nale regering. Daarmee verkeert het Noord-Ierse vredesproces in de diepste crisis sinds de onder tekening van het vredesakkoord in 1998. Trimble is alleen bereid op zijn post terug te keren, als het verboden Ierse Republikein se leger (IRA) op korte termijn daadwerkelijk een begin maakt met ontwapenen. De Britse en Ierse regering gaan hierover de komende we ken in onderhandeling met on der meer Sinn Féin, de politieke tak van de IRA. Sinn Féin-leider Gerry Adams heeft echter op voorhand al een aantal eisen kenbaar gemaakt Zo moeten er volgens de republikeinen scher pere afspraken worden gemaakt over terugtrekking van het Britse leger uit Noord-Ierland, en te vens dient er in de nieuwe Noord-Ierse politiemacht plaats te zijn voor ex-IRA-terroristen. Dat laatste is onaanvaardbaar voor unionisten. Tijdens een toespraak in het Franse Thiepval bij een herden king van de slag aan de Somme zei Trimble dat hij niet langer vertrouwen heeft in 'de onver vulde beloften van republikei nen'. Wordt binnen zes weken geen uitweg uit de huidige im passe gevonden, dan dienen er nieuwe verkiezingen voor het Noord-Ierse regionale parle ment te worden gehouden. Ge vreesd wordt dat die slecht zul len uitpakken voor het vredes proces. Bij de verkiezingen voor het Britse parlement, afgelopen maand, hebben de radicale par tijen aan beide zijden behoorlij ke winst geboekt ten koste van gematigde partijen. De werkzaamheden van Trimble worden de komende weken waargenomen door zijn partijgenoot Reg Empey. Om verkiezingen te voorkomen en tijd te rekken zou de Britse rege ring na zes weken ook nog kun nen besluiten tot schorsing van de regering. Waarnemers verwachten dat het zover niet zal komen en dat het vertrek van Trimble slechts tijdelijk zal zijn. Zij wijzen erop dat de UUP-leider ervan uitgaat dat het idee dat zij het zonder hem moeten doen voor vrijwel alle partijen reden genoeg is om het toch weer eens te worden. Trimble had ook in zijn brief van 8 mei al laten weten dat hij bereid zou zijn het premier schap weer op zich te nemen. Bestand wankelt na liquidatie van drie Palestijnen door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv/gpd - De liquidatie door Israël van drie Palestijnse mili tanten dreigt een eind te maken aan het Israëlisch-Palestijnse bestand, nog vóór het officieel is ingegaan. Een Israëlische ge vechtshelikopter voerde afgelo pen nacht een raketaanval uit op een auto met drie activisten van de radicale groep Islamiti sche Jihad. Ze kwamen alle drie om. De moordaanslag werd uit gevoerd in de buurt van Jenin, op de Westelijke Jordaanoever. Zaterdagavond schoot het le ger in hetzelfde gebied twee Pa lestijnen dood. Ze zouden bezig zijn geweest een bom te plaat sen. Een 15-jarige Palestijnse jongen overleed het afgelopen weekeinde aan verwondingen die hij een paar dagen eerder had opgelopen, toen soldaten het vuur openden op stenen gooiers in de Gazastrook. Na de Israëlische aanslag van de afgelopen nacht hebben de Islamitische Jihad en Harnas be kendgemaakt dat ze hun bom aanslagen in Israël zullen her vatten. De twee radicale organi saties hebben zich niet aange sloten bij het door het Palestijn se bestuur afgekondigde staakt- het-vuren, maar wel hadden ze Arafat beloofd voorlopig af te zien van het uitroeren van aan slagen binnen Israël. In de Israëlische plaats Yahud, een voorstad van Tel Aviv, vielen vanmorgen meteen vijf gewon den door de ontploffing van twee autobommen. Dat meldde de Israëlische radio. Een van de bommen ontplofte naast een kleuterschool. De andere ont ploffing was daar niet ver van daan. Israël en het Palestijnse be stuur zijn een paar weken gele den een bestand overeengeko men, maar ze zijn het niet eens over de ingangsdatum. De Ame rikanen hebben zich neergelegd bij de eis van de Israëlische pre mier Sharon dat een week lange 'proeftijd' pas zal ingaan als er volledige rust heerst. Daarna wordt een zes weken lange af koelingsperiode van kracht.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5