Lange rijen door nieuw controlesysteem Schiphol BINNENLAND u: Korthals wil meer boefjes op tuchtschool NS-topman Huisinga trekt boetekleed aan Professor veegt vloer aan met leugendetector Asbest vrij bij brand Extra trein redt strandvakantie Pronk wil Kok, Kok wil Pronk Aidsdiner levert 350.000 gulden op Nutteloze blokkades Meer dan een leuk koppie Lichamen drie mariniers snel terug naar Nederland fipachte van [hietpartij vast - De politie heeft in .nacht van zaterdag op zon reen 30-jarige Rotterdam- it aangehouden op verden- rvan betrokkenheid bij een pee schietpartij in zijn (ïplaats. Bij de schotenwis- ig op een kruispunt kwam 35-jarige Rotterdamse om aeven. Een woordvoerster de politie meldt dat de aan- uden man en het slachtof- het verleden vermoedelijk >latie met elkaar hebben jmfietsdief int berouw ..t - Met een bos bloemen Jen nieuw slot heeft een jon- jjtrechtse bromfietsdief za- |ag berouw getoond. De 17- •e had voor een winkel een (fiets weggenomen, maar ras daarbij herkend door jgen. Die waarschuwden de «nares van de winkel die on adellijk begreep dat het om Ijongen uit de buurt ging. Ze Jt zelfs zijn woonadres maar |hem niet thuis en waar- jwde daarop de politie. Ter- |die een verklaring afnam in .inkel meldde de gezochte iigen zich. Volgens de politie dden alle betrokkenen begrip i v or het berouwvolle gedrag i i de jongen en wordt er, be- §l|l|ve dat hij wel genoteerd 4t, verder geen zaak van ge- Foto'fcü >N'er Schreuders 2) overleden {terdam - In zijn woon- 1 Utrecht is zaterdag op rige leeftijd Barend euders overleden, voorma- jmeenteraadslid en staten- de provincie Utrecht voor ommunistische Partij van ïrland (CPN). Schreuders ide tientallen jaren het ge- tvan de CPN in Utrecht, n zijn partij verwierf hij in _j kring aanzien als ge- intebestuurder. vee doden bij «geluk Duitsland ilsruhe - Bij een verkeerson- b* val op de A5 in Duitsland zijn Jerdagavond een hoogleraar en een studente (23) van de jholieke Universiteit Nijme- L1 (KUN) om het leven geko- Rn. Drie andere inzittenden li een busje met negen perso- h raakten gewond. Een van Jlachtoffers is de hoogleraar ssieke archeologie prof. J. de ele, het andere slachtoffer is J Studente archeologie Boukje iwold. m uitge- !de isinhf,*, #a treft ^Siardenconcours MAANDAG 2 JULI 2001 dllen zeg- ham - Een lichtflits gevolgd zevenaar - In Zevenaar is in de afgelopen nacht asbest vrijgekomen door een grote brand op vuilstort Zweekhorst. Zeven brandweerkorpsen houden zich bezig met het blussen van de brand. Voor zover bekend is niemand gewond geraakt. Het nablussen gaat volgens de woordvoerder nog ongeveer 48 uur duren. De brand is waarschijnlijk ontstaan door broei in een twintig meter hoge stapel bouw- en sloopafval, meldt de zegsman van de brandweer.Foto: GPD/Marc Pluim Personeel en passagiers moeten nog even wennen door Piet Arp schiphol - De rijen wachtende reizigers voor de bagagecontro les op Schiphol groeiden afgelo pen weekeinde tot recordlengte. Oorzaak is de nieuwe centrale aanpak, waardoor sinds zaterdag niet langer bij de slurf naar de vliegtuigen maar al direct bij het betreden van de ruimte achter de pascontrole de handbagage wordt doorgelicht. De maatregel om van decentrale controle over te stappen naar de centrale check ter hoogte van de douane moet het comfort van de miljoenen reizigers via Schip hol vergroten. Zij hoeven min der vaak in de rij te staan, is de opzet. De afgelopen paar dagen was het nog vooral erg wennen aan de nieuwe werkwijze, die op veel andere luchthavens al jaren gebruikelijk is. De maatregel vergroot in elk geval het aantal vluchten dat op tijd kan vertrekken, verwacht Schiphol. De kans op opont houd op het laatste moment neemt af. De reizigers merken op het eerste gezicht minder van de verbetering. Als zij aan boord gaan, moeten ze toch weer in de rij staan voor het af geven van de instapkaarten. Gisteren, vooral op de drukste uren, werkte het nieuwe contro lesysteem niet vlekkeloos. De passagiers wachtten tot buiten het stationsgebouw. Ook van morgen tijdens de drukste in- check-uren groeide de rij wach tenden voor de controles weer onrustbarend. Zodra de piek- druk voorbij was werkte de con trole probleemloos en haastten de reizigers zich vrijwel zonder vertraging naar de tax-free win kels. De beveiligingsmedewerkers merkten evenals de reizigers dat het systeem is veranderd. Een visitatiemedewerker: „Wij staan nu veel te lang achter elkaar, een kleine vier uur. Volgens het management zal dat snel veran deren. We zullen wel zien". den bosch/gpd - De NS hebben vrijdagavond speciaal voor ne gentien leerlingen van een gym nasium uit Heeswijk een extra trein laten rijden van Den Bosch naar Utrecht. De leerlingen, al lemaal vorige week geslaagd voor het eindexamen, wachtten op de voorlaatste trein naar Utrecht toen ze hoorden dat die drie kwartier vertraging had. Daarmee zagen ze een strandva kantie in Spanje, waarmee ze hun middelbare schooltijd wil denafsluiten, in rook opgaan. De aansluiting met de trein naar Schiphol leek niet meer te ha len. Monique Smulders uit Schijn- del wist de perronopzichter ech ter te bewegen tot het inzetten van een extra trein; een onor thodoxe oplossing voor het door personeels- en materieelgebrek geplaagde bedrijf. Een woordvoerster van de NS kan een dag later al niet meer achterhalen hoe het bedrijf de uitzonderlijke service heeft kun nen bieden. „Het is natuurlijk puur toeval dat er niet alleen een rijtuig beschikbaar is maar ook nog een machinist. Laten de leerlingen het maar als een godsgeschenk beschouwen." hilversum/anp - PvdA-minister Pronk (milieu) wil dat premier Kok nog een keer premier van Nederland wordt. Andersom zou Kok willen dat Pronk zich nog eens kandidaat stelt voor de Tweede Kamer en mogelijk voor een nieuw ministerschap, zegt Pronk. „Kok zegt tegen mij: doorgaan. Ik hoor het 'm fluiste ren", zei Pronk gisteren in het televisieprogramma Buitenhof. Pronk zit al dertig jaar in de nationale politiek en is al zestien jaar minister. Bij de vorige kabi netsformatie kwam hij tot zijn grote verdriet niet terug op ont wikkelingssamenwerking of bui tenlandse zaken, maar werd naar milieu verbannen. Dat mi nisterie hoeft Pronk niet nog een keer. Hij meldt zich wel weer aan voor de kandidatenlijst van de PvdA voor de verkiezin gen volgend jaar. Pronk vindt Kok niet te oud voor een nieuw premierschap. „Hij is 62. In Italië is de nieuwe minister van buitenlandse zaken 72. Waarom zou Kok niet nog vier jaar door kunnen gaan? De zittende persoon die het goed doet, is te preferen boven ieder ander die zich nog moet bewij- ,p nLJr een hevige knal bezorgde Na*> achthonderd bezoe- 1 de 2501s en m'ters van een paar- H j| iconcours in Den Ham de rik van hun leven. Wonder jen wonder raakte niemand stig gewond door de blik- jiinslag. Wel raakten veertien schouwers en ruiters licht Dnd omdat ze door de knal en de grond sloegen. Andere [wezigen klaagden over dui- 'ïeid en hoofdpijn. uche wordt endinnetjes op iping fataal ikelo/gpd - Wat een verkoe- Ie douche moest worden, ide uit op een catastrofe, fee vriendinnetjes van negen 1 den jaar oud uit respectieve- i Amstelveen en Duiven over- len zaterdagavond tijdens het ichen aan een koolmonoxi- Het drama vol- zich op Recreatiepark De :I in Markelo. vriendinnen, die allebei t hun ouders op de camping echts on- nden, gingen samen dou- tn. Toen ze lang wegbleven _gen de ouders kijken. De ie werden door een van de Iers bewusteloos aangetrof- in de douchebak. Hij sloeg 1 ruit in en bevrijdde de meis- uit de dampende ruimte. - ste hulp en reanimatie van it uitleg ipinggasten mochten niet inmiddels bi baten. In het ziekenhuis in eft vena- rigelo bleek dat ze waren jrleden. den haag/gpd - Minister Kort hals (justitie) wil meer jeugdige criminelen onderbrengen in de Glen Millschool in Wezep, een tuchtschool naar Amerikaans voorbeeld. Korthals, die kampt met een tekort aan cellen in jeugdgevangenissen, zou vijftig tot tachtig plaatsen willen 'ko pen'. De Glen Millschool werd in 1999 bij wijze van experiment gestart. Het zou geen probleem zijn om over enkele maanden veel meer criminele jongeren in de voormalige kazerne onder te brengen. Op de tuchtschool worden jongeren streng aangepakt. Er huizen momenteel zo'n 65 stu denten, zoals ze worden ge noemd, in leeftijd variërend van vijftien tot achttien jaar. Op de Glen Millschool wordt getracht negatieve groepsbeïn- vloeding óp jongeren om te bui gen in positieve prikkels. Ze moeten zich onderwerpen aan een vaste dagindeling. De stu denten staan 's morgens om half zeven op en zijn tot 's avonds tien uur in de weer met schoolonderwerpen, sport, cor vee en groepsgesprekken. Goed gedrag wordt beloond. Na mini maal anderhalf jaar tucht, krij gen ze gegarandeerd een betaal de baan. Wie zich niet houdt aan de afspraken, gaat (terug) naar een reguliere strafinstel- ling. Volgens de eerste, voorzichti ge resultaten vervallen jongeren van de school minder snel in de oude fout dan lotgenoten in jeugdgevangenissen. Tot nog toe hebben veertien jongeren de opleiding afgemaakt. Volgens de directie zijn twaalf van hen goed terechtgekomen. O-"ge gassen waren vrijge- leters bo-eien van de geiser, die in de- nuieken. 'de ruimte hing. Het gebrek niet zijn 1 ventilatie heeft er volgens die je politie voor gezorgd dat de slant (li- baarlijke dampen in de ruimte zodalti^en hangen. De meisjes had- de muurventilator niet aan zet en de ventilatiemogelijk- z/rf/i#den in het raam en de deur toeder üfzn onvoldoende. l-|e politie heeft de geiser in slag genomen voor een tech- sch onderzoek. Agenten gaan rder na of er een strafbaar feit gepleegd. De conditie en de erlang van de geiser vallen on- pr de verantwoording van de bruiker. utrecht/anp - President-direc teur Huisinga erkent dat er fou ten zijn gemaakt bij de uitvoe ring van het 'verbeterplan' Be stemming Klant, waar het ge wraakte 'rondje om de kerk' on derdeel van is. Hij constateert ook dat de door het spoorbedrijf geleverde kwaliteit niet door de beugel kan. „Die veranderingen kosten bij elkaar meer energie dan ik voor af had ingeschat. Ze hebben een zware wissel getrokken op onze medewerkers. Onze basiskwali teit is op een onacceptabel laag niveau gekomen", zegt Huisinga in het personeelsblad De Koppe ling. De NS werken inmiddels aan een nieuw plan van aanpak, on der de werktitel Bestemming Klant Nu. Dit moet ertoe leiden dat knelpunten snel worden op gelost. Het personeel wordt na drukkelijk betrokken bij de maatregelen die 'zo snel moge lijk merkbare verbeteringen' moeten opleveren. De communicatie over te ne men maatregelen liet tot nu toe te wensen over, erkent Huisinga tevens. „Daarom trekken we nu vanaf het eerste begin bedrijfs breed met elkaar op. Gezamen lijk, zoals dat ook eigenlijk moet. Dat hebben we tot nu toe te weinig gedaan en dat moet be ter." Een woordvoerster van de NS wilde zaterdag niet vooruitlopen op de nieuwe plannen. Er zijn teams gevormd die mogelijke maatregelen op een rijtje gaan zetten. A. van den Berg van FNV- Bondgenoten vindt het op zich verheugend dat de NS-top het boetekleed aantrekt. „Dit moet ik even verwerken. Het erken nen van fouten door de NS-di- rectie is geen alledaags ver schijnsel. Ik ben blij dat Huisin ga dat nu wel doet", zei hij in een reactie. De vakbondsbe stuurder stelt dat de arbeidsver houdingen bij het spoorbedrijf nog altijd verziekt zijn. Herstel van vertrouwen tussen leiding en personeel is absoluut nood zakelijk „Op dat vlak moet er nog heel wat gebeuren", aldus Van den Berg. Amsterdam - Het jaarlijkse benefietdiner in Amster dam voor het Aidsfonds heeft dit jaar ongeveer 350.000 gulden opgebracht. De opbrengst gaat naar Stop Aids Now!, waarmee het Aidsfonds zich inzet voor mensen in ontwikkelingslanden met HIV of aids. Van het geld worden onder meer projecten ondersteund voor de dertien miljoen aidsweesjes en projecten die medicijnen makkelijker bereikbaar moeten maken. Het Amsterdam Diner ten behoeve van het Aidsfonds werd voor de eerste keer georga niseerd in 1992 op de Dam. Dit jaar schoven ruim duizend gasten aan in de Amsterdam Convention Factory. Ongeveer 250 vrijwilligers werkten mee aan het diner.Foto: WFA/Bram Budel COMMENTAAR Boze boeren hebben vanochtend op enkele tientallen plaat sen de ochtendspits ontregeld om te protesteren tegen het beleid van landbouwminister Brinkhorst De acties, die leid den tot meer dan tweehonderd kilometer aan files, waren in alle opzichten nutteloos. De boeren en veehandelaren pro testeren met de blokkades onder meer tegen de sluiting van de veemarkten, maar de acties hadden veel meer weg van een ongerichte vertolking van algehele wanhoop. Dat de boeren een moeilijke tijd doormaken, zal niemand betwisten. Met de varkenspest en de BSE-crisis zijn ze de af gelopen jaren al op hoge kosten gejaagd, terwijl de bestrij ding van de mond- en klauwzeer dit voorjaar gepaard ging met een grootschalige vernietiging van gezond vee. Veel agrarische bedrijven staat het water tot aan de lippen en de toekomst ziet er allerminst florissant uit. Met hun blokkades van vanmorgen verspelen de boeren echter in rap tempo de publieke sympathie waarop ze - vooral tijdens de mkz-crisis - konden rekenen. Minstens zo belangrijk is dat het de organisaties van de boe ren zelf zijn die de afgelopen tijd bij Brinkhorst op harde maatregelen hebben aangedrongen. Ook in die kring woedt de discussie over de houdbaarheid van de intensieve land bouw en veeteelt De sanering van de sector die minister Brinkhorst voorbereidt, zal diep ingrijpen, maar is daarmee niet minder onvermijdelijk De boerenorganisaties lijken daarvan doordrongen, de achterban nog niet. Maar dergelij ke conflicten kunnen beter op een andere manier worden uitgevochten. JEANNE ROOS 1916 - 2001 'Donkere wenkbrauwen, haar wangen iets te dik, zo prettig gemoedelijk'. Zo werd de om- roepster Jeanne Roos van de eerste televisie-uitzending uit 1951 omschreven door een re censent. Roos, die vrijdag nacht op 84-jarige leeftijd is overleden, was in haar leven echter meer dan alleen een leuk koppie. Roos had ook een serieuze journalistieke kant Met colle ga's als Simon Carmiggelt en hartsvriendin Annie M.G. 1 Schmidt begon ze vlak na de Tweede wereldoorlog bij Het Parool Ze kreeg bekendheid door haar consumentenru briek Tip van Roos, na 1968 voortgezet als de Roos-pagina. Onder het motto 'Een pagina voor de vrouw, maar voor haar niet alleen' maakte ze een combinatie van luchtige, huishoudelijke rubrieken en feministische artikelen. Ze maakte deel uit van het - des tijds roemruchte - Parool-cba- ret De Inktvis. Naast haar dag bladcarrière was ze in de jaren zestig ook betrokken bij het VARA- middagprogramma Vrouwelijkheden Tot op hoge leeftijd was Jean ne Roos nog actief. Ze werkte mee aan het in 1994 versche nen boek 'Dicht bij later', een volgens de ondertitel 'meer dan informatief boek voor vijftig-plussers'. Roos, destijds dik in de zeventig, doet hierin een hoogst persoonlijk verslag van haar leven na haar schei ding. Van speciale aandacht voor de oudere medemens, zoals een ouderendag, moest Jeanne Roos niets hebben. „Mensen vallen op latere leeftijd uiteen in drie miljoen verschillende categorieën. Met allemaal ver schillende situaties, verwach tingen en wensen. Ouderen kan je niet in een groep on derbrengen, dat is onzin." Jeroen Keijzer den haag/gpd - Het gebruik van een leugendetector bij tbs-pati- enten om daarmee het gevaar op herhaling van een ernstig misdrijf in te schatten, is een 'slecht idee en zelfs onprofessio neel'. De leugendetector is on betrouwbaar en kan daarom niet worden gebruikt, vindt pro fessor Merckelbach, hoogleraar psychologie aan de universiteit van Maastricht. Merckelbach reageert op een dergelijk experiment bij de tbs- kliniek Veldzicht in het Drentse Balkbrug. Daar willen ze mede aan de hand van de detector - die hartslag, zweetintensiteit en bloeddruk meet - bekijken of een patiënt daadwerkelijk niet weer in herhaling zal vallen, zo- als-ie zegt. De leugendetector moet naast de verslagen van de behandelaren de beslissing on dersteunen of iemand voor kor te of langere tijd 'naar buiten' kan. De deelname aan het expe riment is vrijwillig. Volgens Merckelbach is een leu gendetector nutteloos. „Alle toe passingen van de leugendetec tor zijn onbetrouwbaar, op één na. Je kunt er wel mee controle ren of iemand bekend is met de omstandigheden en gebeurte nissen tijdens een misdrijf. Dat zegt dan nog niet dat-ie het ook gedaan heeft, maar hij weet er van. Maar dié vraag is bij deze tbs-patiënten niet aan de orde. De vraag is slechts: zullen ze zo iets weer doen?" Uit onderzoek van het weten schappelijk onderzoeks- en do cumentatiecentrum blijkt dat een op de zeven patiënten die uit de tbs worden ontslagen, binnen acht jaar opnieuw een ernstig delict pleegt. Het gaat hierbij doorgaans om ernstige zedendelicten of moord, of een combinatie van beide. Merckelbach is geïrriteerd over de 'wetenschappelijke luiheid' die volgens hem binnen het Ne derlandse tbs-wezen bestaat. „De forensische psychologen volgen de wetenschappelijke li teratuur niet en publiceren van uit de tbs al vijftig jaar lang geen beduidend wetenschappelijk werk Dat stoort me, zeker als je ziet dat ze beslissen over het vrijlaten van soms levensgevaar lijke mensen. Dit initiatiefis weer een voorbeeld. In tbs-land zijn ze getikt Een beetje ge wiekst iemand kan de leugende tector zo om de tuin leiden." Volgens Merckelbach veroor zaakt zo'n extra instrument ter beoordeling van de geloofwaar digheid van een patiënt al gauw meer ruis in plaats van duide lijkheid. „Wat gebeurt er als zo'n detector non-informatie geeft? Wat is het gevolg? Dat een ge vaarlijk iemand tóch de straat op gaat en daar slachtoffers maakt. Terwijl er hele goede tes ten bestaan waar ze in Amerika goede resultaten mee boeken. Die baseren zich op statistieken, op omstandigheden van de pa tiënt en op diens gedrag." kinston-enschede/gpd Defen sie probeert zo snel mogelijk de stoffelijke resten van de veron gelukte mariniers David E. Luij- endijk (19) uit Enschede, Jeroen Spijker (20) uit Slagharen en Janno Wegman (25) uit Slie- drecht naar Nederland te krij gen. Ze worden zeer waarschijn lijk morgen overgevlogen. Of de drie, die vrijdagnacht omkwa men bij een ongeluk in de Ame rikaanse staat North Carolina met militaire eer worden begra ven, hangt af van hun nabe staanden. De slachtoffers zaten in een gehuurd Chrevrolet-busje met zes andere Nederlandse mari niers van de 42ste infanterie- compagnie - die is gelegerd op Aruba - en twee Amerikaanse militairen. De bus werd door een Amerikaan bestuurd en was met twee andere wagens op de terugweg van de marinebasis Quantico in Virginia naar Camp Lejeune in North Carolina. Het gezelschap had een toeristisch uitstapje naar Washington ge maakt. Kort voor middernacht raakte de bus van de weg, sloeg enkele keren over de kop en kwam in een sloot terecht. De bestuurder heeft 130 kilometer per uur gereden, zo is uit poli tieonderzoek gebleken. Hij is mogelijk achter het stuur is slaap gevallen. Tegen hem loopt een onderzoek.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3