Taxi stopt in zicht chaos GESPREK VAN DE DAG s Homo's Belgrado aangevallen Vliegangst MAAr" 2iui1 MENSELIJK Een jonge FRANQAISE is tijdens haar proeftijd ontslagen als postbode wegens haar geringe gewicht. De postbode begon eind april haar werk in Eymet in het departement Dordogne. De departementale directie van de posterijen meent nu echter dat haar gewicht van 42 kilogram niet in overeenstemming is met haar taken. Het medisch rap port geeft volgens de directie reden tot twijfels over haar geschiktheid om stukken of pakketten te dragen. Colle ga's zijn volgens de omroep TF1 een actie begonnen om de slanke bezorgster te behouden voor 'la Poste'. BERT en ERNIE uit Sesamstraat vermaakten gisteren in het Drunense Land van Ooit een grote groep kinderen en hun ouders. Het debuut van de kinderhelden in het pret park was de eerste in een reeks voorstellingen die voort vloeit uit een samenwerking tussen Het Land van Ooit en de Sesame Workshop New York. Het is de bedoeling dat daar over een aantal jaar een Sesamstraat-theater, - speeltuin en -winkel aan toegevoegd worden. De werkzaamheden om HITLERS ADE LAARSNEST in Berchtesgaden in de Zuid-Duitse deelstaat Beieren in een toeris tisch centrum te ver anderen, zullen vol gende maand begin nen. Dat meldde de Duitse krant Welt am Sonntaggisteren. Het voormalige comman docentrum van Hitier wordt tot een luxueus hotel met 140 bed den omgebouwd. De kosten van het pro ject bedragen rond de 157 miljoen gulden. De Beierse deelrege- ring is al enkele jaren van plan het Ade laarsnest in een toe ristisch centrum te veranderen en heeft altijd benadrukt er voor te waken dat het geen 'pelgrimsoord' wordt voor neo-nazi's. De Amerikaanse vice-president DICK CHENEY heeft zaterdag een pacemaker geïmplanteerd gekregen. Van zijn artsen mocht hij vandaag weer aan het werk. President George Bush zei na een telefoongesprek met Cheney dat hij geen aanleiding zag om taken van Cheney door anderen te laten vervullen. De vice-presi dent heeft in 25 jaar tijd vier hartaanvallen gehad en had de laatste tijd last van een onregel matige hartslag. Zijn pacemaker kan het hart zowel sneller als langzamer laten kloppen. Een 102-JARIGE IRAKEES is na een scheiding van vijf tig jaar opnieuw getrouwd met zijn ex-vrouw (90). Dat meldde het Iraakse weekblad Sawtal Talaba. Het echt paar, dat aan elkaar is verwant, scheidde vijf decennia geleden wegens familie-problemen. De reden van het nieuwe huwelijk is echter niet bijzonder romantisch. Vol gens het weekblad wilde het tweetal een gemeenschap pelijke erfenis niet delen. GIANNI ROMME, tweevoudig Olym pisch kampioen schaatsen, sneed het afgelopen weekend de bruidstaart aan met zijn vrouw, voor malig Nederlands kampioene baanwiel- rennen MARIELLE VAN SCHEPPINGEN Een nichtje van de bruid, Quita van Scheppingen (3), was bruidsmeisje. Na de huwelijksvoltrek king vertrok het paar naar IJsland voor een huwelijksreis van een week. China, dat enkele decennia geleden nog moeite had de eigen bevolking te voeden, telt steeds meer mensen met OVERGEWICHT. Inmiddels valt 50 procent van de CHI NEZEN onder de definitie van overgewicht die de We reldgezondheidsorganisatie (WHO) hanteert. In 1982 had maar 7 procent van de Chinese bevolking overge wicht. In 1992 was dat al gestegen tot 15 procent, aldus de krant Beijing Chenbao. GREGORI POPOV nam een fikse omweg om vrienden in Denemar ken op te zoeken. Acht jaar gele den vertrók hij met zijn surfplank uit Rostov aan de Don (Rusland). Via de Zwarte Zee in het zuiden van Rusland en de Bosporus (Turkije) belandde hij in de Mid dellandse Zee. Van daar surfte hij langs de kust de Atlantische Oceaan op, om zaterdagavond in Zeeland aan te komen. Gregori is biofysicus van beroep. Vorige week werd hij zestig jaar - alleen, op zijn surfplank. Op die vijf me ter lange plank vervoert hij zijn spullen. Voor navigatie heeft hij een GPS {global position system) aan boord, gevoed door een zon nepaneel. Meteen beetje Frans, Engels en Spaans weet hij zich redelijk verstaanbaar te maken in zijn aanlegplaatsen. Gregori zoekt onderweg sponsors om aan zijn kostje te komen, hij slaapt in zeemanshuizen, jeugdherbergen en bij het Rode Kruis. Gregori hoopt dit jaar eindelijk zijn vrien den in Denemarken te bereiken. Eenmaal thuis in Rostov wil hij een boek over zijn reis schrijven. LO CL CC. LU Q Z u O Lopen met bagage richting luchthaven Voor de luchthaven van Ibiza lig gen ze op de dekens. Anderen staan al meer dan drie uur in de brandende zon op vervoer te wachten. Reisorganisaties delen met de moed der wanhoop fles jes water uit maar het vakantie leed voor duizenden toeristen is al ruimschoots geleden. Party-ei land Ibiza herbergt vele gevaren: te veel zon, te veel drank en pil len en te veel feesten. Maar dit weekeinde komt de ellende door stakende buschauffeurs. Vertrekkende en aankomende vakantiegangers, vele tiendui zenden dit weekeinde, worden daarom niet vian hun bestem ming gebracht of afgehaald. Al dagen gonst het van de gruwel verhalen op de Spaanse eilan den: uren met je koffers langs de kant van de weg moeten staan en maar hopen dat een taxi je meeneemt. Vechtpartijen op de luchthaven. Spijkers op de weg om illegale vervoerders uit te schakelen. Vertragingen van meer dan twaalf uur. De verrassing is dan ook aange naam en groot als een briefje van de reisorganisatie melding maakt van een taxi voor de rit naar het vliegveld, dat inmiddels wordt omschreven als een hel. Het blijkt een busje te zijn waar in nog vier andere Nederlanders vakantiegangers op weg zijn naar huis. Opgewonden gebab bel over veel mazzel hebben. De route lijkt wel heel afwijkend, maar een kniesoor die daar on der deze omstandigheden op let. Na een minuut of tien zet de chauffeur het busje stil op een verlaten, onverharde weg en zegt finito'. Einde? Hoezo, geen benzine, grapje? Maar hij be gint de koffers al uit te laden. „Driehonderd meter. Vlieg veld", wijst hij de weg af en rijdt er vervolgens als een speer van door. Lopen met bagage rich ting luchthaven, waarna enige tijd een rij van een paar dui zend mensen opdoemt. Half ontkleed vanwege de warmte. „Zevenduizend mensen voor een taxi", zegt Suzanne van OAD later. Dat de chauffeur niet tot de luchthaven wilde rij den verbaast haar niet. „Er zijn gisteravond vier taxichauffeurs ernstig mishandeld door bus chauffeurs", zegt ze. De sfeer is heel agressief'. Op de luchthaven heerst chaos. Mensen op dekens en op lucht bedden die bedoeld zijn om mee op de Middellandse Zee te dobberen. De marmeren vloer is bezaaid met afval. Ouders, veelal van heel jonge kinderen vanwege het voorseizoen, die radeloos hun kinderen in slaap proberen te sussen. „Het klinkt om te lachen, maar hier is het nog goed geregeld. In Palma de Mallorca is het vliegveld ge woon helemaal gesloten", zegt Suzanne, Om te voorkomen dat er nog meer toeristen stranden op de Balearen, zijn de Engelsen, de grote meerderheid van de toe risten hier, gestopt met de aan voer van nieuwe vakantiegan gers. Voor een groot aantal En gelsen wordt er een overnach ting in een hotel geregeld, wordt er omgeroepen. Maar hoe komen die daar zonder bussen? Het wachten op de vlucht naar Amsterdam gaat ook nog door. Maaike Oppier Er zit niets anders op dan wachten, wachten en wachten. Foto's j: Reuters Enkele tientallen extreme Servische nationalisten heb ben zaterdag in de hoofdstad Belgrado deelnemers aan de eerste gay-pride parade aangevallen. Minstens vier mannen en een agent raakten gewond. De hooli gans gooiden stenen naar de oproerpolitie. Agenten losten waarschuwingsschoten in de lucht. De aanvallers, velen zwart gekleed met kaalgeschoren hoofd, droegen insignes van de voetbalploegen Rode Ster en Partizan Belgrado. Ze riepen „Geen homo's in Servië". Elders in Europa was 'roze zaterdag' vooral een uit bundig feest, met de inmiddels bekende carnavaleske beelden van exotisch geklede of juist miniem uitge doste deelnemers. Roze Zaterdag of Gay Pride is int leven geroepen als de gelegenheid waar homoseksu len demonstreren voor hun rechten, en zich kunnei laten zien. „We vinden het fantastisch dat uzogeze zichtbaar bent. Gewoon bijzonder, ik zou willen ze[ gen bijzonder gewoon", aldus burgemeester Opstel van Rotterdam, waar dit jaar de Nederlandse optod werd gehouden. De publieke belangstelling overtro eerdere edities. Naar schatting zijn er tussen de 25.1 en 30.000 mensen komen kijken naar de parade vanaf half twee door de stad trok. Een half miljoen deelnemers telde de homoparade in Berlijn (foto links boven), zo'n 30.000 mensen waren op de been in Rotterdam (onder), terwijl duizenden door de straten van Mexico-stad trokken (rechts! der). In Belgrado vielen raken klappen. Foto's DPA, GPD, AFP, EPA Van de drie miljoen lijders aan vliegangst die ons land telt, zit er één rechts van mij, aan de andere kant van het gangpad. Het moderne luchttransport mag dan volgens de statistieken als veilig te boek staan, het zorgt al voor het opstijgen voor gebro ken gezinnen. Drie van ons zijn neergezet op stoel D, E en F, ik ben in het linkerrijtje verban nen naar stoel C. Net als in de meeste gebroken gezinnen, zijn de kinderen toegewezen aan de moeder. Bij haar heeft de vliegangst in de loop der jaren Dennis Bergkamp-achtige vormen aangenomen. Gedrogeerd door een mengsel van adrenaline en berusting ziet ze hoe mijn jongste nazaat (4) de geplastificeerde kaart met veiligheidsgegevens uit de zitting van de stoel voor hem haalt, en gedurende de hele vlucht gebiolo geerd naar de plaatjes staart. Voor als we neerstor ten", vertrouwt hij haar bemoedigend toe. De ene keer per jaar dat ik mezelf in een vliegtuig waag, houdt Transavia de stoelen naast mij vrij voor een weduwevrouw met een zwakbegaafde zoon van middelbare leeftijd die, zoals alleen tiuee tot elkaar veroordeelden dat kunnen, de hele vlucht ruziën om onbenulligheden. Het is zo'n lijndienst van 2 uur en 6 minuten (Amsterdam-Alicante) waarop het cabinepersoneel zo druk heen en weer racet met maaltijden, parfums en sigaretten, dat het aanbieden van geluiddempende koptelefoons er even bij inschiet. „Kijk, zo moet je eruit als het vliegtidg is neerge stort", wijst mijn zoon aan de overkan t zijn moeder op de afbeelding waarop montere passagiers het wrak via de opblaasbare glijgoten verlaten. Mijn eega knikt afwezig. „En waar zijn die dingen voor? vraagt hij, wijzend op een plaatje waarop ieder een met een geldig ticket een oranje Turks mutsje voor zijn mond heeft, dat via een elastiekje om het achterhoofd opzijn plek wordt gehouden. „Z-u-u- r-s-t-o-f', zegt mijn vrouw, wat moeizaam adem halend, terivijl de hoogtemeter van de drukcabine waarin we ons bevinden nog maar 3,5 meter boven NA.P. aanwijst. Vooral het opstijgen is elke keer weer een beetje sterven voor lijders aan vliegangst, die (weet ik uit deze krant van directeur Lucas van Gerwen van de stichting Vliegangst Bestrijding Leidse Universiteit KLMzijn oorzaak kan vinden in claustrofobie, controledrang hoogtevrees of sociale angst. Zelf zou ik daar de vrees om te pletter te slaan wel aan toe willen voegen. Om die angst te cultiveren wor den vliegtuigen zo gebouwd dat ze tijdens het op stijgen altijd fracties van seconden weer even terug naar de aarde lijken te zakken. Elke hapering in de steile klim wordt door mijn zoontje begeleid door de nuchtere vaststelling: „We storten neer.Hij kijkt erbij alsof hij deze informatie zojuist vanuit de cockpit heeft doorgekregen en herhaalt de on heilstijding gedurende de 1700 kilometer die we in de lucht zijn bij elk minste of geringste spoor van turbulentie. „Westorten neer." Tussendoor wil hij van mijn echtgenote weten hoe hij het zwemvest onder de stoel voor hem vandaan krijgt („Ik wil even op het fluitje blazen") en herin nert hij haar aan de beelden uit de film Titanic waarop honderden passagiers in deze luchtkussens ronddobberden. Dood. Ze wordt alleen even van haar kwelgeest verlost als ik word ingeschakeld voor zijn rituele gang naar liet toilet. Vreemde plekken werken op zijn blaas Hij is een rare toiletten-fetisjist die kickt op bijzon dere plekken om te urineren. Doortrekken mag ik de hoge-drukwc pas als hij weer terug op zijn s zit (hij lijdt aan het-geluid-van-doortrekkerm vliegtuigtoilettenangst), wat nog heel wat um vergt aan de rij met hoge nood die zich imnw voor het kleinste kamertje aan boord heeft ven meld. Vlak voor de landing komen we in een omveer, terecht die het toestel enkele tientallen meters b ven de landingsbaan nog even doet kla Mijn zoontje („We storten neer") oefent metuf negenjarige zusje de lichaamshoudingen die je moet aannemen als het toestel te pletter slaat (i chaam gebogen, hoofd tussen de knieën, zodat lichaamsdelen voor het Rampen Identificatie overzichtelijk bij elkaar liggen.) Als alle passagiers het toestel al via de slurf J verlaten, discussiëren een aangeslagen moeder het cabinepersoneel nog met een klein jongetje- Hij wil via de glijbaan. Reageren?: column@dickvandcrplas.nl t

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2