'Wilde' blokkades boeren in Oud Ade Waterpolitie lacht om 'flitspaal van Valkenburg' 3Die middelvinger is eigenlijk voor minister Brinkhorsty GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Pieterskerk zoekt dringend 15 miljoen gulden voor restauratie 2 WEKEN E Tien gewonden bij explosie Eindhoven Staking voorbij op Mallorca, vertraging blijft Van Lent na 158 jaar koninklijk Extra filelengte van ongeveer honderd kilometer op Nederlandse wegen Ligfiets: meer meters met minder moeite Kinderopvang op boot in Zeegerplas t- '"S vrij veel zon J25-270 irt" oost 3 I Jan Koerts rekent af met machtsblok Loek van Wely koele kikker in tiebreak 0.0. Mdntyre Er bestaat niet zoiets als 'een klein beetje knoflook' Soep: ouderwets gerecht in een hip jasje Lange rijen voor bagagecheck op Schiphol Bush heeft geen zin in het Midden-Oosten ir Eric-Jan Berendsen ,-iden - De Pieterskerk is drin- {end op zoek naar 15 miljoen len. Dat geld is nodig voor ingrijpende reddingsopera- voor het monumentale ge- jw. Het houtwerk van de uit 121 stammende Pieterskerk is ;tig aangetast door bonte lagkevers. Verder moeten de je glas-in-lood ramen en het ituursteenwerk van zuilen en /elven onder handen worden tomen. Daarnaast is de ver- iging van de vieringtoren en het lei- en loodwerk dringend noodzakelijk. De kosten worden voorlopig geschat op ongeveer 20 miljoen gulden. Omdat de Pieterskerk eerder dit jaar 4,8 miljoen kreeg uit de zogeheten kanjerregeling van staatssecretaris Van der Ploeg (cultuur) gaapt er nog een gat van 15 miljoen. Met de enor me opknapbeurt wordt nog voor 1 september dit jaar be gonnen. De renovatie moet in 2006 zijn voltooid. Tijdens de werkzaamheden is de kerk ge woon open. Om het benodigde geld bijeen te krijgen is een fondswervings commissie opgericht waarin on der anderen oud-minister en Leidenaar Elco Brinkman en oud-burgemeester Cees Goe- koop zitting hebben. De bouw commissie staat onder leiding van oud-wethouder Tjeerd van Rij. De restauratie zelf wordt be geleid door de architecten Bou- dewijn Veldman en Paul Riet broek. Pagina Leiden: Pieterskerk wacht grootse restauratie Bedrijven ontruimd, omwonenden geëvacueerd eindhoven/anp - Bij explosies bij een bedrijf in Eindhoven zijn vanochtend zeker tien mensen gewond geraakt. De ontploffingen deden zich rond kwart over negen voor bij Hoek-Loos, een leverancier van industriële gassen. Rond kwart voor elf was de brand onder controle. De gewonden zijn waarschijnlijk allemaal werknemers. De verwondingen lopen uiteen te van snij- en lichte brandwonden tot kneuzingen. Een beroepsopleidingsschool in de buurt werd ontruimd. Het bedrijf op industrieterrein De Ka de ligt vlak bij de DAF-fabriek. De brandweer ging uiterst omzichtig te werk totdat duidelijk was dat alle explosiegevaar was geweken. Door de explosies is bij verschillende omlig gende bedrijven en woningen glas- en gevel- schade ontstaan. Een omwonende ontkwam ter nauwernood aan verwondingen nadat het dak van zijn huis instortte. Verschillende bedrijven zijn ontruimd. De mensen werden opgevangen in een sporthal, maar kregen rond kwart voor elf toestemming terug te keren naar hun huizen. De brand is waarschijnlijk ontstaan bij het vulstation, waar zich de eerste explosies voorde den. Op het vulstation worden langwerpige fles sen gevuld met bijvoorbeeld zuurstof, vooral be doeld voor medische doeleinden. Omdat derge lijke gassen brandbevorderend werken, kostte het de brandweer extra moeite het vuur onder controle te krijgen. door Gerard Baas en Rob Onderwater valkenburg - Volgens het Haarlemse bedrijf Gat someter kan de gemeente Valkenburg bestuur ders van te snelle boten op de Oude Rijn binnen kort in de kraag vatten. Burgemeester Van der Reijden opperde die wens afgelopen week. Gat someter, dat ook flitscamera's voor autowegen levert, heeft de kennis in huis om de snelheid van watervoertuigen te meten. Ondertussen schiet de waterpolitie van Amsterdam in de lach. „Technisch is het absoluut mogelijk", houdt woordvoerder A. Bierman van Gatsometer vol. .,Dat doen we met een zogeheten Doppler-radar. Ie meet de frequentie van- een object en vergelijkt dat met de frequentie die datzelfde object even later verderop heeft. Met die gegevens is het een simpele kwestie van optellen, aftrekken en ver menigvuldigen om de snelheid te bepalen." Haarlems bedrijf Gatsometer kan snelheid boten meten Gatsometer heeft ervaring met het meten van de snelheid van boten. En ook al had dat niets te maken met rechtshandhaving, het principe is hetzelfde. „Een jaar of wat geleden werd in de Amstel de Grand Prix van Amsterdam gevaren, een wedstrijd voor supersnelle speedboten. Wij maten, als een soort service aan het publiek, de topsnelheden. Vergelijk het maar met het meten van de opslag bij tennis." Hoewel Biermans bedrijf nog niet benaderd is om op de Oude Rijn zijn diensten te verlenen, wil de woordvoerder Wel alvast meedenken met de gemeente Valkenburg. „Snelheid is te bepalen, maar de vraag is op welke manier dat zo zuiver mogelijk kan gebeuren. Het probleem bij boten is dat ze natuurlijk niet per se in een rechte lijn varen. Waar en wanneer neem je dus de foto, die als bewijs van de overtreding nodig is? We hoe ven daarop op dit moment nog geen antwoord te hebben, want de opdracht is nog niet binnen, maar als Valkenburg belt moet dat wel." De waterpolitie van Amsterdam - die veel er varing heeft met hardvaarders - denkt op haar beurt anders over het meten van snelheid op het water. Een woordvoerder: „Een flitspaal om te snelle boten vast te leggen? Ha, ha, daar kan ik de humor wel van inzien. Een flitspaal heeft op de weg een vaste hoek en de auto's rijden over een zelfde punt. En alle voertuigen hebben achter en voor een nummerplaat. Bij een boot is dat an ders." Zo moeten snelle boten een registratie nummer hebben maar dat zit altijd op de zijkant van de boot. En dat is dus niet te fotograferen door een paal. „Op het water hoeft een boot ook niet per se recht vooruit te varen. Omdat een ri vier of gracht soms twintig meter breed kan zijn, is het voor een flitspaal sowieso onmogelijk om alle boten fotografisch vast te leggen." In Amsterdam heeft de politie wel geëxperi menteerd met een lasergiin. Met dat apparaat wordt op de weg inmiddels met succes door de politie gecontroleerd. Maar volgens de waterpoli tie is de controle allerminst waterdicht. „Een boot die schuine kanten heeft wordt niet door de laserstralen opgemerkt. Als de vlakken wat rech ter zijn, dat kan de snelheid wel worden geme ten. Ook met de lasergiin richten op de achter kant is doorgaans wel succesvol. Maar snelvaren de rubberboten ontspringen de dans, want zij kunnen niet door de lasergun worden waargeno men." Volgens de waterpolitie is er nog een lange weg te gaan voordat het meten van snelheid op het water in de wet geregeld wordt en overtreders daadwerkelijk gepakt kunnen worden. „De bur gemeester van Valkenburg kan wel veel willen, wij als politie kunnen wel veel willen, maar de in stantie die het uiteindelijk allemaal uitmaakt, is justitie." palma de mallorca/dpa-rtr - Hoewel de driedaagse staking van de buschauffeurs op Mal- lorca, Ibiza en Menorca is afge lopen, hebben toeristen van daag nog steeds te maken met flinke vertragingen in het vlieg verkeer van en naar deze eilan den. De toestand op de luchtha ven van Mallorca was vanoch tend weer redelijk normaal. Aankomende vakantiegangers werden weer met bussen naar hun hotels en appartementen gebracht. Er waren geen wacht rijen meer voor taxi's. Maar veel charters zijn nog vertraagd. In Groot-Brittannië liepen Mallorcagangers vertragingen op tot vijftig uur. Een vlucht van Gatwick naar Palma, die zater dagavond laat had moeten ver trekken, staat nu op het schema voor 00.30 uur vannacht, een vertraging van ruim 49 uur. An dere vertraagde vluchten wer den tussen het normale maan dagochtendschema gezet. De luchthavens op de eilan den moesten in het weekeinde bijna 2.300 vluchten met ruim een half miljoen passagiers ver werken. In drukke vakantie weekeinden handelt de luchtha ven van Mallorca zo'n veertig vluchten per uur af. In het afge lopen weekeinde werd dat aan tal gedurende langere tijd terug gebracht tot tien per uur. Ook op vele luchthavens in Europa waarvandaan toeristen naar Mallorca, Ibiza en Menorca wilden vertrekken, ontstonden lange wachttijden. Pagina gesprek van de dag: Taxi stopt in zicht chaos Ja, ik wil een abonnement I op het Leldsch Dagblad. Naam: I Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: j (i.v.m. controle bezorging] Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) I, Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) I O Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening J Bij machtiging tot 1 automatische bet: faling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch Ë&t Dagblad I DB WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leldsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, I 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl NR. 42657 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad MAANDAG 2 JULI 2001 Treinverkeer rond Leiden lamgelegd leiden - Door een storing aan het telerailsysteem is sinds van ochtend tien uur het treinver keer rondom Leiden nagenoeg lamgelegd. Het telerailsysteem maakt communicatie mogelijk tussen de machinisten en de verkeersdienstleider die wissels en de seinen bedient en is dus cruciaal. Rijkaard rond met Sparta Rotterdam - Frank Rijkaard wordt de nieuwe trainer van Sparta. De voormalige bonds coach tekent vanmiddag bij de Kasteelclub een contract van drie jaar. Rijkaard is de opvol ger van Van Hanegem, die vori ge week afzag van een langer verblijf in Rotterdam. Rijkaard stopte na het Europees kampi oenschap in 2000 als coach van Oranje. Hij liet vervolgens di verse aanbiedingen van toon aangevende clubs liggen. door Saskia Stoelinga kaag - Jachtbouwer Van Lent Zonen mag sinds zaterdag het predikaat 'koninklijk' voor de naam zetten. Bij de opening van het Oranje Dok, de nieuwe scheepsbouwhal, door prinses Margriet kreeg het bedrijf het schildje uitgereikt. „Omdat ze van onbesproken gedrag zijn, mogen ze voortaan 'Koninklijke scheepswerf Van Lent Zonen' heten", aldus de akte. Voor di recteur Dick van Lent en zijn fa milie een aangename verras sing. Het 158 jaar oude familiebe drijf is voor dat gouden kroontje overigens stevig onder de loep genomen. Onbesproken gedrag is een wijds begrip. Niet alleen moet je goede jachten kunnen bouwen, maar ook mogen er geen belastingproblemen zijn of ondeugdelijke financiële con structies worden gebruikt. Ver der staat een goed sociaal beleid voor het personeel hoog in het vaandel. Volgens directielid Dirk Schonenberg is er met veel mensen uit de branche gespro ken. „Van justitie tot arbeidsin spectie. Van vakvereniging tot andere scheepsbouwers. En we zijn er goed uitgekomen. Dat is ongelooflijk mooi." Pagina Rijn en Veenstreek: Kaag krijgt een kijkje achter de koninklijke schermen den haag/anp-gpd - Boze boeren en veehandelaren hebben vanochtend met tractoren verscheidene snelwegen in Ne derland geblokkeerd. In de Leidse regio begonnen om zes uur vanmorgen de 'wilde' blokkades van boeren en vee handelaren in Oud Ade, met een optocht van ongeveer dertig tractoren naar Roe lofarendsveen. Zij reden via de snelweg A4 terug naar Leiderdorp en de Leidse Groenoord- hallen. Op hetzelfde tijdstip reden zo'n zestig tractoren tussen Zoetermeer en Zoeterwoude. De blokkades in heel Ne derland leidden tot een extra filelengte van zo'n honderd kilometer, aldus het verkeersinformatiecentrum TIC in Utrecht. Even na negen uur werden op diverse locaties blokkades opgeheven. De boeren en handelaren keerden huiswaarts. Even voor tien uur was het gros van de blokkades verdwenen. De boeren en veehandelaren protes teren tegen de sluiting van de veemark ten, de administratieve rompslomp waarmee boeren na de mond- en klauwzeercrisis zijn geconfronteerd en de kosten van de verplichte testen op de gekkekoeienziekte BSE, aldus een woordvoerder. Bij het Binnenhof in Den Haag verza melden zich ongeveer twintig boeren en handelaren om leden van het kabi net op te wachten. De emoties liepen hoog op. De politie, met diverse wa gens aanwezig, had uit voorzorg het Binnenhof afgezet. Ongeregeldheden bleven uit. „Brinkhorst maakt de boe ren en de veehandelaren kapot en daarom staan wij hier. We gaan voorlo pig nog niet weg ook", aldus veehande laar Opperdam uit Arnhem. Hij is een veehandelaar die vanochtend voor dag en dauw al uit Gelderland is vertrokken om met zijn collega's actie te voeren in de regeringsstad. „We zijn zwaar te leurgesteld in onze landbouwminister", zegt woordvoerder Van Dijk. „Omdat hij ons veehandelaren onwerkbare re gels oplegt, waardoor bijvoorbeeld de veemarkten op dit moment gesloten zijn. Bovendien willen we in Europa voor veehandelaren een gelijke behan deling. Nu worden de Nederlandse handelaren achtergesteld bij bijvoor beeld de Belgen en de Engelsen en dat tast onze concurrentiepositie aan. Brinkhorst doet dat expres, omdat hij ons welbewust kapot wil maken. Daar om trekken we nu hard aan de bel." Later op de dag boden actievoerende veehandelaren een petitie aan het mi nisterie van landbouw, natuurbeheer en visserij aan. Dertig trekkers na warmdraaien op rotonde toch de snelweg op door Tim Brouwer de Koning oud ade - De eerste slachtoffers van de blokkade van veehande laren en boeren zijn de koeien uit Oud Ade en omstreken. Zij moeten deze maandagmorgen een uur eerder melk afstaan en hebben daar volgens diverse uitgeslapen actievoerders geen zin in. Maar een alternatief is er niet, want de boeren willen voor één keer om zes uur de weg op. Met een 'publieksvriendelijke' blokkade tussen Leiderdorp en Roelofarendsveen en een tocht je met de trekker over de rijks weg A4 onderstrepen zij hun eis om de veemarkten weer open krijgen. Als er om zes uur pas één trekker op het verzamelpunt bij de rotonde aan de Hofdijklaan staat, is 'oom agent' al ter plek ke. „Wat gaan we doen?", vraagt de Leiderdorpse diender aan or ganisator Sjaak van Seggelen. De veehandelaar uit Oud Ade legt braaf uit dat hij niet weet hoe veel trekkers er komen voor een gezamenlijke langzame rit over de provinciale weg. Tot opluch ting van de politieman bezweeit Van Seggelen dat hij geen plan nen heeft om de rijksweg te blokkeren. „Als jullie je beper ken tot de provinciale wegen, willen wij wel met een opvallen de auto achter de stoet aanrij den", zegt de agent welwillend. Andere tractoren druppelen binnen en de stemming wordt meteen wat grimmiger. „Na tuurlijk gaan we de snelweg op", zegt actievoerder Leon Castelijn strijdbaar. Van Seggelen zegt hem dat hij andere afspraken heeft gemaakt met de politie, maar zijn ogen schitteren. Na een koude start begint hij lol te krijgen in de blokkade met uit eindelijk meer dan dertig trek kers. Zij draaien warm met rondjes op de rotonde tussen de Leiderdorpse Leyhof en Oud Ade. Het verkeer loopt meteen van drie kanten vast. Wildwest taferelen doen zich voor als ge strande automobilisten door het Tractoren nemen bezit van de rijksweg A4 tussen Roelofarendsveen en Hoogmade. Foto: WFA/Engel Lameijer gras de rotonde willen omzeilen. Twee mini-botsingen zijn het gevolg. Slechts van een kant, uit de richting van Roelofarends veen, komt geen verkeer. „Dat zal de politie wel naar de rijks weg hebben doorgestuurd", zegt Van Seggelen. Hij voorvoelt op dat ogenblik al dat zijn lang zame colonne uiteindelijk ook op het asfalt van de A4 terecht komt. Na nieuw overleg laten de agenten de stoet breeduit van de afslag Roelofarendsveen naar Leiderdorp tuffen, waar zij van de snelweg af moet. Tot slot rij den de trekkers stapvoets naar de Groenoordhallen in Leiden, waar directeur André de Jong tien minuten met hen over de veemarkt spreekt. Na afloop is Sjaak van Segge len opgetogen. „Ik heb zoiets nooit eerder op touw gezet", zegt hij tevreden. „Als het moet, komen er nog andere acties. We gaan door tot minister Brink horst overstag gaat of opstapt. De reacties van het publiek wa ren verdeeld. Veel mensen sta ken hun duim op, een enkeling zijn middelvinger. Maar eigen lijk is die middelvinger voor de minister, die de veemarkt ver biedt, en het duimpje voor ons."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1