Spaghetti-western zonder vuurgevecht SPORT Verrassingen in lichte TT-klassen 'Ik werd van de ideale lijn gekwakt' Geluk en verdriet heel dicht bij elkaar' De Koning op zijn oude dag nog in trui i/an den Goorbergh moet genoegen nemen met bijrol in Assen De geheime oorlog na de TT DE PLOEG VAN LEONTIEN VAN MOORSEL Jan Ullrich onderstreept vorm met Duitse wegtitel Stel je eigen ploeg samen en win de Tour 1 www.leidschdagbiad.nl 1 of bel 0900-7070900 MAANDAG 2 JULI 2001 loor Peter de Jong assen - De TT-race in de konings- Jasse (500 cc) leek zaterdag uit e draaien op een geweldig vuur gevecht tussen drie Italianen, naar een regenbui zorgde in As- en voor een enorme anti-climax, rijf ronden voor het einde he loot de wedstrijdleiding de wed- trijd af te vlaggen. De zege ging laar Max Biaggi, omdat hij bij de ijftiende en laatste doorkomst oevallig op kop lag. iet leek een spannende spa- ijhetti-westem te worden, maar :ot een vuurgevecht kwam het -liet. Ook voor Jurgen van den Joorbergh, die met zijn drieci- inder Proton als negende over Ie finish kwam, was het een an ticlimax. Voor hem kwam de bui eertig minuten te laat. 's Och tends in de regen had hij im- teers tijdens de vrije training alle wereldtoppers helemaal zoek tereden. Hij bevestigde daar- jiee zijn reputatie als regenrij- :jer maar wist ook dat hij er ver ter niets mee opschoot. I „Het was leuk om even met Ie vuist op tafel te slaan. Maar an droogt de baan toch weer lelemaal op en kom je met deze aotor gewoon tekort", sprak hij ja de race teleurgesteld. „Maar c had in ieder geval weer het ertrouwen terug na die twee erschrikkelijk slechte trainings agen. De start was voor het erst dit seizoen goed. Bk kon aee met de eerste groep bleef aar uiteindelijk maar achttien econden achter. Ik wilde de ■roep in de laatste ronde inha- ;n. Ik had al precies gepland in relke bocht, bij het Meeuwen- peer. Maar toen kwamen de ro te vlaggen." j Toch was de in Monaco joonachtige coureur tevreden met zijn negende plaats, de eve naring van zijn beste seizoens prestatie en hetzelfde resultaat als in de TT van vorig jaar. „Het was het maximaal haalbare. Ik heb er hard voor geknokt en moest dieper gaan dan ooit. As sen is het snelste circuit uit de hele Grand Prix-serie en dan moet ik het afleggen bij de vier- cilinders. Dat is soms frustre rend maar ik weet zeker dat mijn tijd nog wel komt. Er ko men nog een paar leuke circuits aan. Als ik dan wel een goede training heb en een startplaats op de eerste of tweede rij, kan ik toch nog wel voor verrassingen zorgen." In de ereronde tracteerde Van den Goorbergh zijn fans op de speciaal naar hem genoemde tribune in De Strubben op een burn-out. Ze wisten het 'opro ken' van de achterband te waar deren. „Het zal me vast weer een boete opleveren omdat je niet mag stoppen tijdens de uit loopronde. Aan de andere kant heb ik hier voor heel veel publi citeit voor de sport gezorgd en dat weten de rijdersbond IRTA en de FIM-motorsportorganisa- tie ook. Misschien zien ze het daarom wel door de vingers." Na afloop van de race bleek de populariteit van Van den Goorbergh. Zijn pitbox werd be laagd door enkele honderden fans. „Dat waren wel even ang stige momenten. Ik werd bijna ingesloten. Het liep gelukkig al lemaal goed af want het was weer een gekkenhuis hier in As sen." De 92.000 toeschouwers - in clusief de trainingsdagen kwa men er 129.094 bezoekers naar de Drentse hei - zorgden voor dat gekkenhuis. Ze gingen er tij dens de 500 cc-race net goed voor zitten toen de bui losbarst ■H assen/gpd - Het gebeurde alle maal in een achterkamertje, tussen de huldiging en de offi ciële persconferentie van de eerste drie coureurs in de 500 cc in de 71ste TT van Assen. Op niet mis te verstane wijze luchtte de leider in de stand van het wereldkampioen schap, Valentino Rossi, daar tegenover een Italiaanse televi siezender zijn hart over de 'ge mene revanche van racedirec teur Paul Butler'. Butler zou veel te vroeg het sein voor de rode vlag - het stilleggen van de race - hebben gegeven en Rossi van een bijna zekere ze ge hebben afgehouden. Voor de wereldpers zwakte Rossi enkele minuten later zijn woorden af maar hield het er op dat de race ook wel een paar honderd meter later had kunnen worden afgevlagd. Naaste concurrent, Max Bia ggi, vond op dat moment de afgelasting een juiste keuze. Logisch want op die manier kreeg hij de zege in de schoot geworpen. Na afloop van de persconferentie gaf Biaggi wel toe dat er nog wel even had kunnen worden gereden. Voor Rossi is het nu echt oor log tussen de coureurs en But ler. Het conflict ontstond twee weken geleden in het Italiaan se Mugello. Daar sloeg de re gen eveneens toe maar liet Butler doorrijden totdat de coureurs het heft in handen namen, de hand op staken en stopten. Hoewel over zo'n ac tie niets in het reglement staat, is iedereen het er al jaren over eens dat zo'n beslissing bij de leiders in de wedstrijd ligt. De Italiaan Max Biaggi, de uiteindelijke winnaar, gaat door de bocht. Rossi. Foto: GPD/Harry Tielman Hij wordt gevolgd door de nummer twee, zijn landgenoot Valentino te. Er had zich een kopgroep vormd van de drie Italianen en Alex Barros. De Braziliaan moest afhaken omdat zijn Honda niet goed liep. Hij moest het doen met zijn tweede motor omdat de eerste haperde in de op warmrondes. Het Italiaanse trio leverde flink strijd om de koppositie, maar kon het gevecht niet afma ken. Valentino Rossi kwam ba lend de pitsstraat in rijden om dat hij vlak voor de race werd af gevlagd nog aan de leiding was. „Ik minderde even vaart omdat ik schrok toen de motor iets wegschoof bij het begin van de regenbui. Jammer, maar met de tweede plaats ben ik ook tevre den." Ook Capirossi baalde. Hij spaarde zijn banden en wilde pas in de slotfase van de race overgaan tot de aanval. Zijn aartsrivaal Max Biaggi kon er niet om treuren. „Dat is racen. Dat weet je", zo deed hij de ontevredenheid van zijn con currenten af met een dooddoe ner. De Romein doorbrak met zijn Yamaha de hegemonie van Honda, die al vanaf 1994 alle ra ces in de zwaarste klasse had gewonnen. De heersende we reldkampioen Kenny Roberts werd zesde. Barry Veneman uit Dalfsen viel met zijn zeventiende plaats net buiten de punten. assen/gpd - De lichte klassen bij de TT-races in Assen kenden verrassende winnaars. In de 125 cc-klasse boekte de Spanjaard Toni Elias zijn eerste zege in zijn pas twee jaar oude GP-carrière. Jeremy McWilliams won bij de kwartliters zijn eerste race. De 37-jarige Noord-Ier deed er achttien jaar over om zijn eerste overwinning te pakken. De regenrace in de 125 cc- klasse werd gekenmerkt door een serie valpartijen. Slechts 19 van de 34 deelnemers haalden de finish. De achttienjarige Toni Elias bleef keurig overeind op het spiegelgladde wegdek. Hij won het duel met de Fransman Amaud Vincent, die pal achter hem tweede werd. Op de derde plaats eindigde de Duitser Steve Jenkner, de enige van de eerste startlij die de finish haalde. De overwinning in de 250 cc- klasse ging vooral door een juis te bandenkeuze naar Jeremy McWilliams. De Noord Ierse Aprilia-rijder startte op interme diates, slicks, waar een profiel in gesneden is. De overige rijders uit de top tien van de trainingen - onder wie de toppers uit de WK-stand - rekenden op nog meer regen en hadden regen banden gemonteerd. De harde re regenbanden boden op de opdrogende baan minder grip, waardoor ze voorbij gestoken werden door de concurrentie met slicks. Bij de kwartliters scoorde Jar- no Boesveld uit Drempt in zijn eerste TT een punt met de vijf tiende plaats. De Achterhoeker had net als winnaar McWilliams zijn klassering te danken aan zijn bandenkeuze: slicks. Vincent van der Kooij toch tevreden met vijfde plaats op NK t numegen - Vincent van der Kooij heeft een Ijzersterk optreden tijdens het Nederlands kampioenschap op de weg voor neo-ama- teurs niet met een podiumplaats bekroond. Maar de 22-jarige Leiderdorper was er wel dichtbij. In het slotakkoord was hij één van de vijf vluchters die in Nijmegen om het iereschavot streden. Arno Wallaard versloeg J jn de eindsprint de verrassende Thijs Al 3 (tweede) en Maarten Lenferink. Vlak achter dit trio bleef ook Robin van der Pluijm de j Zuid-Hollander voor. Een week voor het NK had Van der Kooij 't er nog een hard hoofd in, dat hij een rol K van betekenis zou kunnen spelen. Na een sterk voorseizoen maakte de laatstejaars x espoir even een mindere periode door. Dverleg met inspanningsfysioloog Adrie van Diemen leidde tot een ongewone aan bak in de laatste voorbereidingsfase. „Bk ïeb in de loop van de week niet superin- 1 tensief op de fiets getraind. Twee bezoeken aan de sportschool hebben me eigenlijk dte 1 uiste prikkel gegeven. De dag voor het s Kampioenschap ben ik nog drie keer een dim in Beek opgesprint Uit het zadel en naar aanzetten. Daarna dacht ik: het moet nu goed zitten. En ik was zaterdag het hotel pog niet uit of ik voelde al dat ik superbe- s tien had." Het beeld van de wedstrijd werd groten- a ideels bepaald door de talenten uit de Ra- t pobank Amateurploeg en de sterke fonna- a Itie Löwik-Tegeltoko, die met maar liefst pestten renners aan de start verscheen. On- Q hanks het hoge tempo deed zich op het niet-selectieve parcours een spervuur aan demarrages voor. De attente Van der Kooij reed al een keer in een kleine kopgroep mee vooruit, maar toonde later in de wed strijd echt gevoel voor belangrijke demar rages te hebben. Samen met Lenferink en Van der Pluijm sprong hij weg om vervol gens het ontsnapte duo Wallaard/Al te achterhalen. Van der Kooij schuwde echter de samenwerking in de groep. „Door mijn 'oortje' begreep ik dat Nico Verhoeven het op een massasprint wilde laten aankomen. Onze rapste man is Roy Sentjens, die in de groep vlak achter ons reed. Hij heeft meer kans tegen rappe mannen als Wallaard." Maar het vijftal bleef vooruit. In de lichte afdaling naar de laatste bocht plaatste Al een tempoversnel ling, waardoor het talent op de moutain- bike samen met de meegesprongen Wal laard iets eerder de finishstraat indook. Van der Kooij: „Jammer dat het zo eindigt, want ik zat daarvoor perfect in het wiel van Wal laard, Ik werd niet heel erg gehinderd, maar wel van de ideale lijn gekwakt door Lenferink, Hij kwam binnendoor en ging heel laat in de remmen. Daardoor had ik een lagere snelheid." Ontvieden over zijn klassering is de Lei derdorper echter niet „Natuurlijk is een plek op het podium veel fraaier. Maar later realiseerde ik me, dat ik wel vijfde van Ne derland ben geworden. In een wedstrijd waarin je ziet dat veel coureurs het moeilijk hebben, omdat het een zware koers is. Bo vendien was ik de sterkste van de ploeg." Van der Kooij stelde zich aan het begin van dit seizoen drie hoofddoelen: minimaal één belangrijke overwinning boeken, een sterk optreden tijdens het NK én het af dwingen van een profcontract De zege kwam er: eind mei won hij de eerste editie van de Grote Prijs José de Cauwer, een om loop in België. Maar of zijn optreden en vijfde plaats tijdens de vaderlandse titel strijd de keuzeheren van de Rabobank ge noeg hebben overtuigd, weet Van der Kooij niet „Bk heb weer mijn visitekaartje afgege ven. Misschien is het voldoende. Ik ben be nieuwd Of ze nu eens een tipje van de slui er Willen oplichten. Ze hebben nog niets gezegd, omdat ze gewoonweg nog geen duidelijkheid kunnen geven over doorstro ming naar de profs. Ik moet gewoon ge duld hebben en zorgen dat ik goed blijf presteren." Een opsteker zou een plaats in de selec tie voor net Europees kampioenschap zijn. Maar Van der Kooij behoort - in tegenstel ling tot Hillegommer Gerben van ae Reep (op het NK 18de) - niet tot de eerste groep gelukkigen die deze week een traingsstage van drie dagen mogen volgen. „Hennie Kuiper had me wel min of meer een posi tieve indicatie gegeven. Zijn verhaal is niet duidelijk geweest, want ik zit er dus niet bij. Ik heb wel te horen gekregen dat er over de definitieve EK-selectie nog geen beslissin gen zijn gevallen. Misschien krijg ik van daag of morgen een belletje van de bonds coach." nijmegen/gpd - Louis de Koning is al wat grijs bij de slapen, heeft een heel wielerverleden achter zich. Nooit kwam de Zuid-Hol lander, noch als prof noch als amateur, in de buurt van het NK-podium. En juist nu, na een relatief gebrekkige voorberei ding, pakte de 33-jarige Louis de Koning de hoofdprijs bij de eli te-zonder contract. Het andere rood-wit-blauw als het ware. Het heet een wedstrijd in een wedstrijd. Wie wordt temidden van de profs de beste amateur? Welnu, de beste van allen was bijna een amateur. Louis de Ko ning uit Zwartewaal kwam gis termiddag in Nijmegen overall als derde over de streep, zelfs dus nog voor Michael Boogerd. „Ik had dus naar mijn mening én het brons én het goud voor de amateurs moeten krijgen. Al heb ik hier ook wel vrede mee", aldus de ex-prof van Panasonic (1988-1992), WordPerfect (1993- 1994) en TVM (1997). „Ik ben een maand geleden gevallen en heb sindsdien niet zo veel kunnen trainen. Wat dat betreft komt dit wel een beetje uit de lucht vallen". De Koning, lid van wielerclub Delta, reed het NK zonder veel ambitie. „Ik deed mee om een beetje recla me voor mijn rijwielzaak te ma ken. Ik ben in het verleden op het NK nooit verder dan een ze vende plek gekomen. Kwam trouwens pas ook als dertigste de laatste bocht door. Maar waar de anderen de buitenkant kozen, had ik de binnenbocht. Een voor een ging ik ze bijna al lemaal voorbij, alleen Koerts bleef buiten bereik, Kemna had ik bijna ook nog gepakt." Van Alebeek wint NK, vlak na het overlijden van haar vader 'Jeroen Blijlevens zou ik echt een ritzege gunnen' f1 Saterdag 7 juli start de Tour de France in Duinkerken. Lezers van deze krant kunnen meedoen aan de Franse wielerronde: als ploegleider van lun eigen wielerploeg. Bekende Nederlanders nemen alvast een voorschot op deze 'Tour de Kans' en maken hun ploeg bekend. Op de speciale 'ourpagina (vanaf 9 juli in de krant) kunnen lezers de verrichtingen van deze ploegen volgen, maar ook die van de beste ploegen die door le- 'c :ers zijn aangemeld. Allez, op naar Parijs met de ploeg van Leontien van Moorsel. »e Tour: „Ik volg de Tour op de n oet. Vooral als er etappes zijn 'ie ikzelf ook heb gereden.Vroe- er ging de Tour Feminin over dezelfde cols als de mannen nu rijden. Vooral aan Alpe d'Huez bewaar ik mooie herinneringen, ik klopte Jaennie Longo in een sprint. Dit jaar zal ik de eerste week van de Tour weinig kun nen zien, omdat ik de Giro rijd. Daarna zit ik elke middag thuis voor de buis om te kijken. Mijn ploeg: „Ik verwacht dat Armstrong voor de derde keer de Tour wint, voor Ullrich. Simoni heb ik als winnaar van de Giro ook opgenomen. De tourpresta ties van Michael Boogerd zijn al tijd wat onzeker, maar wie weet dat hij deze keer wel weer hoge ogen gooit. Jeroen Blijlevens zou ik echt een ritzege gunnen, ik venvacht dat hij geen kans maakt op de groene trui, die zal wel weer voor Zabel zijn. Erik Dekker hoort natuurlijk in elke Tourploeg. Knaven en Vainsteins heb ik ook genomen omdat wij voor dezelfde sponsor Farm Frites rijden. Als outsiders heb ik Azevedo en Bruylandts geselec teerd, die kunnen misschien voor een verrassing zorgen." door Edward Swier numegen - Tot een halve ronde voor de finish kon Sissy van Ale beek haar gedachten niet op een rijtje krijgen. Opeens kwam ech ter het besef. „Sis, dit is toch het NK. Voor die tijd was ik gewoon wat aan het fietsen, schoot er van alles door mijn hoofd. Ik was helemaal niet bezig met het kampioenschap." Enkele kilo meters later, op de Groesbeek- seweg in Nijmegen werd de 25- jarige Rotterdamse niettemin Nederlands kampioene. Slechts twaalf dagen na het plotselinge overlijden van haar vader. Als in een trance onderging de renster van Farm Frites, die de spurt van vijf medevluchtsters won, daarna de huldigingen. Met haar moeder knuffelde de blondine stilzwijgend aan de streep, familie en vrienden uit haar geboortedorp Schijndel weenden. Ploeggenote en harts vriendin Leontien Zijlaard-Van Moorsel, de hele dag in het pe loton verscholen, was het meest ontdaan. Schudde haar maatje door elkaar, liet de tranen de vrije loop. „Meid, ik heb hele maal kippenvel", riep ze twee, drie keer. De kopvrouwe: „Mis schien is dit wel een mooier ge voel dan het winnen van goud in Sydney. We hebben zoveel samen meegemaakt, Sissy is mijn beste maatje. We zijn vori ge week nog saampjes terugge gaan naar de plek waar haar va der is gestorven, en dan nu hier. Zo zie je maar, geluk en verdriet kunnen heel dicht bij elkaar lig gen." Van Alebeeks vader was maandag 18 juni, in het gezel schap van de ouders van Van Moorsel, even onder Parijs bij een restaurant in elkaar gezakt. Ze hadden juist een bezoek ge- Nederlands kampioene Sissy van Alebeek pinkt op het podium een traantje weg. Foto: ANP/Jasper Juinen families van de diverse rensters bracht aan de Spaanse ritten koers Emakumeen Bira, waar hun dochters aan deelnamen. Binnen de Farm Frites-ploeg kwam het nieuws keihard aan. Meer dan waar ook trekken de er met elkaar op. Sissy van Ale beek speelt een belangrijke rol binnen de ploeg. Ze was er zes jaar terug bij, toen Van Moorsel een ploeg oprichtte, groeide uit tot adjudant en werkt op het kantoor van de ploeg. Daar houdt ze onder meer de inter netsite bij. Pas op het podium kwam bij Van Alebeek een enkel traantje, tijdens de persconferentie was ze alweer koel. Ook nu zag je echter haar gedachten geregeld afdwalen. „Ik had onderweg moeite geconcentreerd te blij ven, terwijl ik vooraf toch juist zo gemotiveerd was." Het liefst praatte ze over tacti sche zaken. Zoals de handige move van Farm Frites om niet al te nadrukkelijk de kaart van Van Moorsel te spelen. „We wisten dat iedereen op Leontien zou letten. Toen wij veertig kilome ter voor het einde weggingen, kregen we dan ook vrij eenvou dig de ruimte. Pas in de voor laatste ronde had ik echter het idee dat we weieens weg zouden kunnen blijven." Geassisteerd door de jonge Friezin Bertine Spijkerman, vorig jaar derde op het WK tijdrijden voor junioren, en Saskia Kaagman, lid van de opleidingsploeg van Farm Frites, won Van Alebeek de spurt, ploeggenote Spijkerman completeerde het succes door tweede te worden. Martine Bras uit Helmond werd derde. Omdat bondscoach Herman Snoeyink te lang twijfelde over de te voeren tactiek bleef de na tionale selectie met lege han den. Mariëlle van Scheppingen, het enige selectielid in de kop groep, kwam iirde spurt te kort en werd vierde. Met name Chantal Beltman had het er moeilijk mee. De kandidate voor het rood-wit- blauw werd slechts negende, nog altijd wel ruim voor de an dere favorieten, Mirjam Mel- chers (36ste) en Van Moorsel (53ste). 1. Armstrong 2. Ullrich 3. Simoni 4. Boogerd 5. Zabel 6. Steels 7. Blijlevens 8. Dekker 9. Brochard 10.Knaven 11. Vainsteins 12.01ano 13.Beloki 14 Azevedo 15. Bruylandts bad dürrheim - Jan Ullrich heeft zijn stijgende vorm voor de Ronde van Frankrijk onder streept met het behalen van de Duitse titel op de weg. Daniele Nardello heeft in Ca- rate Brianza de Italiaanse titel veroverd. De renner van Mapei arriveerde na 247,7 kilometer solo aan de eindstreep. Didier Rous is in Frankrijk na tionaal kampioen op de weg ge worden. In Argenton-sur-Creuse bleef de renner uit de Bonjour- ploeg zijn teamgenoot Walter Bénéteau voor. In België ging de wegtitel ver rassend naar Ludovic Capelle. In Halle was hij na 230 kilome ter de snelste van een kopgroep van zo'n vijftien man. Capelle, 25 jaar en uit de AG2R-ploeg, is de opvolger van Axel Merckx. De Zwitserse titel ging in Bel- linzona naar Martin Elmiger. De 22-jarige coureur verwees Pierre Bourquenoud en Daniel Schni- der naar respectievelijk de twee de en derde plaats. Ivan Gutierrez is in Leon Spaans kampioen geworden. Gutierrez, rijdend voor de ON- CE-ploeg, was sneller dan Santi Blanco van Ibanesto.com. Brons was weggelegd voor Aitor Gar- mendia van de Coast-formatie. 33 fT

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19