Jans Koerts rekent af met machtsblok Loek van Wely koele kikker in tiebreak tegen Erik van den Doel 'Wil je een ster zijn, moet je geen umpire worden' SPORT 2 juli 2001 Honkballers jubileren met zege v- - j'j' 3 Schumi's maken in Fi opnieuw de dienst uit 8 founds Peking neeste kans Montreal - Volgens Dick jound maakt Peking de meeste ejans de Olympische Spelen van 1<|008 te mogen organiseren. De ^anadese vice-voorzitter van %t IOC, een belangrijke kandi daat voor de opvolging van fyan Antonio Samaranch als nreses, denkt dat de Chinese oofdstad duidelijk de voorkeur ijgt boven Parijs en Toronto. ong Oranje litgeschakeld dsario - Het Nederlands elftal gisteren in Argentinië op het IK voor voetballers onder 20 ar in de kwartfinales uitge- :hakeld. In Rosario won Egyp- met 2-1. Nederland stond bij ist nog met 1-0 voor, dankzij jaded Rafael van der Vaart, lak na rust kwamen de Afrika- en op gelijke hoogte. Amin :oorde tegen. De verdediger eeg de bal via de Nederlandse invoerder John Heitinga voor e voeten en aarzelde niet. Na- at Van der Vaart in de 59ste ïinuut de rode kaart (twee ser geel) had gekregen, kwam gypte op voorsprong. Ruim dntig minuten voor tijd maak- El Yamani na een individuele :tie de 2-1 voor Egypte. Alphe- aar Heitinga kreeg in de slot- ïinuut rood nadat hij een te enstander van achteren had eergehaald. loge claim fiscus ireigt voor Becker amburg - De voormalige ten- isvedette Boris Becker ligt on er vuur bij de Duitse belas- ngdienst. Volgens het week- ilad Der Spiegel dreigt voor Jecker (33) een naheffing van 5 miljoen mark, bijna 30 mil- >en gulden. Volgens Der Spie- el wordt Becker aangeslagen oor schijncontracten met fir- ïa's in Amsterdam. Ook zijn roningbezit in Monte Carlo jkt niet in orde te zijn. De ad- ocaten van de tennislegende ebben de vorderingen als on rechtmatig bestempeld en een ilaim ingediend om teveel be- nald belastinggeld terug te krij- len. Dat bedrag zou rond de pjf miljoen gulden liggen. [opa America "aar uitgesteld iuenos aires - Het voetbaltoer- iooi om de Copa America gaat ^lit jaar definitief niet door. De (uid-Amerikaanse voetbalbond ICSF) besloot het toernooi om veiligheidsredenen een jaar uit e stellen. De organisatie blijft h handen van Colombia. De £opa America had dit jaar in lolombia moeten plaatsvinden an 11 tot en met 29 juli. De V')SF had het toernooi vorige /eek al voorlopig geannuleerd 3n verband met de ontvoering ;r, an de vice-voorzitter Heman lejia van de Colombiaanse 1 oetbalbond. ni SC Heerenveen 'Verliest van Letten htPAjfl - SC Heerenveen heeft je eerste wedstrijd in de twee- je ronde van het Intertototoer- "|iooi tegen Liepajas Matalurgs Jerloren. De Letten wonnen Ssteren voor eigen publiek met i-2. Heerenveen kwam tot twee .eer toe op voorsprong door joelpunten van Denneboom jn Lurling, maar moet toch ko- 'liend weekeinde een plaats in je derde ronde zien veilig te tellen. Allerbeste volleyballers 'PtATowicE - De Amerikaan atarch Kiraly en de Cubaanse V^egla Torres zijn in Katowice ^itgeroepen tot de beste volley ballers van de vorige eeuw. De beslissing van de jury van de 'internationale Volleybalfedera- (FIVB) werd bekendgemaakt fond de finale van de World 'ffiague, die zaterdag door Bra zilië werd gewonnen. door Mare Kok Leeuwarden - Een maand geleden verloor schaker Loek van Wely tijdens een duo-parachutesprong even zijn ge zichtsvermogen en landde hij 'in het donker'. Gisteren, tij dens een noodzakelijk geworden tiebreak om het Neder lands kampioenschap, zorgde diezelfde Van Wely ervoor dat het Erik van den Doel zwart voor de ogen werd. De Til- burger verpulverde de 'arme' Leidenaar in de finale vol gens de Rapid-formule met 3-0. Loek van Wely had zich voorbereid op een taaie en 'on smakelijke' barrage. Maar zijn surplus aan ervaring in het Rapid-schaak (bedenktijd 20 minuten per persoon plus tien seconden extra voor iedere uitgevoerde zet) gaf gister middag overduidelijk de doorslag. Hetgeen voor Van den Doel, die na negen toemooironden klassiek schaak met Van Wely op 6,5 punt en een gedeelde eerste plaats was ge ëindigd, de anti-climax van een sterk toernooi betekende. Voor Van Wely is zijn tweede opeenvolgende nationale titel een bevestiging dat hij weer op de goede weg is. Want sinds januari dit jaar, het moment dat de Brabander de mondiale toptien was genaderd, kreeg hij met een flinke terugslag te kampen. Van Wely: „Het heeft me een maand je of drie gekost om alles weer op de rit te krijgen." De 28- jarige broodspeler besloot afscheid te nemen van zijn se condant Suat Atalik en voortaan zonder schaaktechnische begeleider op pad te gaan. „Ik merkte tijdens Corns dat de altijd prominent aanwezige Atalik mé veel te veel energie kostte. Soms leek het net alsof ik een klein kind bij me had", grinnikte Van Wely. „De afgelopen paar jaar had ik de hulp van secondanten nodig om structuur in mijn idee- en en openingsrepertoire aan te brengen. Ik heb nu het ge voel dat ik op eigen benen kan staan." Het liefst zou Van Wely, net als vroeger, als een wildebras de ene na de ande re flitsende aanvalspartij schaken. „Absoluut, maar het blijkt gewoon dat dat niet de meest efficiënte manier voor het spelen van toernooien is. Ik ben naar Leeuwarden ge komen voor prolongatie van mijn titel. Dat was het enige dat telde. Daarom speelde ik hier berekenend." Voor Van den Doel betekende zijn fraaie tweede plaats eerherstel. Want eind vorig jaar werd de 22-jarige door zijn schaakcollega's keihard afgeserveerd voor een uitverkie-' zing in het Nederlandse Olympiade-team. De vijf beste spelers volgens de nationale ranglijst besloten via een du bieuze stemmingsronde dat zij de nummer zes (Van den Doel) niet nodig hadden bij het wereldkampioenschap voor landenteams in Istanbul. Terwijl de historie leert dat Oranje altijd met zes schakers naar de Olympiade toog. „Die beslissing om mij niet naar Istanbul mee te nemen heeft pijn gedaan. Ik heb de betrokken spelers verteld dat ik het een vreemde gang van zaken vond dat zij mij uit het team hebben gestemd. Al was het überhaupt te gek voor woorden dat de schaakbond het toeliet schakers te laten beslissen over zulke zaken", aldus Van den Doel, die meent dat dat de zaak is van de KNSB-plaatsingscommissie. Het siert vice-Nederlands kampioen Van den Doel dat hij - ondanks de voor hem vervelende geschiedenis - na het NK 2001 geen lange neus wenste te trekken naar zijn collega-schakers die hem hebben laten vallen. „Ik heb geen rancune. Het liefst wil ik die zaak gewoon vergeten. En tevreden zijn met mijn prestatie hier. Want tweede wor den? Dat had ik vooraf nooit verwacht." Professionals op de stoel zijn schaduwen van Wimbledon door Martijn van Beeten londen - Ze zijn de schaduwen van Wimbledon, mannen en vrouwen in uniform. Niets mo gen ze zeggen over de goedbe taalde tennissers door wie ze zo vaak verbaal worden belaagd. Umpires, professionals die veer tig weken per jaar van huis zijn en het liefst onzichtbaar blijven. „Als je een ster wilt zijn, moet je geen scheidsrechter worden", zegt de 30-jarige Ier Fergus Mc- Murphy. McEnroe In het 'umpires-office' staat John Frame, de scheidsrechtersbaas die zelf bij drie mannenfinales op Wimbledon spelleider was. „Vertel niets over McEnroe", waarschuwt hij zijn twee 30-jari- ge collega's. „John who?", lacht Australiër Denis Overberg, zoon van een Limburgse vader. De man uit Melbourne stu deerde voor ingenieur, maar liet de kans op een mooie carrière schieten voor een onzeker be staan. „Ik ging naar Europa om umpire te worden. Een duur tic ket, een duur hotel en alleen maar onzekerheid. Op naar een toernooi en hopen dat je er mag werken. Het was knokken in het begin, vergelijk het met de satel liet-toernooien waar beginnen de tennisprofs zich doorheen moeten werken." Inmiddels heeft Overberg drie finales van de Australian Open geleid. Overberg is een topper, heeft de hoogste status. McMurphy nog niet, die zat zelfs nog nooit op de scheidsrechtersstoel van Wimbledons centre court. De Ier uit Dublin studeerde voor advocaat, leerde hoe de regels in zijn voordeel te buigen. Nu is rechtlijnigheid zijn voornaamste opdracht. De twee zijn zes jaar prof, wat sinds 1990 mogelijk is in het tennis. Elke dag een of meer wedstrijden, de hele week door. Dan het vliegtuig in, op naar een volgend toernooi. Een bestaan waar twintig arbiters, geen Ne derlanders, voor hebben geko zen. Niet voor het geld, bena drukken de twee. „Als je het ver gelijkt met andere sporten, ko men wij er niet best af', meent McMurphy. „En dat in een we reld waar zo ontzettend veel geld in omgaat. Klagen doe ik niet, want we zitten vaak in dure spelershotels, worden door chauffeurs opgehaald van het vliegveld en gaan de hele wereld over. De secundaire voorwaar den zijn geweldig." Stropdas Ze hebben dezelfde beige broek, hetzelfde groene colbertje, iden tieke stropdassen en ook de streepjesoverhemden zijn uni form. Ze zijn niet belangrijk, vinden de arbiters zelf. Proble men gaan de umpires uit de weg. Overberg moest elfmaal een wedstrijd van dezelfde speelster leiden, elfmaal verloor ze. „Zag ik op de US Open dat ik opnieuw haar wedstrijd moest doen. Ik heb dat duel aan een ander gegeven. Mijn aanwezig heid had bij haar mentaal een rol kunnen spelen en dat is niet goed. Hetzelfde gebeurt na ste vige incidenten. Dan blijven umpire en tennisser een tijdje uit eikaars buurt." Deze week riep John McEnroe op de BBC dat umpires een be slissing van de lijnrechter niet moeten overrulen. Dat leidt in zijn ogen alleen maar tot meer ophef en concentratieverlies bij tennissers. „Goh", zucht Mc Murphy, „dat juist hij dat roept. Ik geloof dat McEnroe meer dan wie ook protesteerde tegen be slissingen. Het lijkt me overi gens geen goed idee. Het zicht van een lijnrechter kan geblok keerd, zijn, dan moet je toch in grijpen. Gemiddeld gezien gaat het trouwens om hooguit een overrule per wedstrijd. Dat valt dus best mee." De twee zijn nu onderdeel van het stijve Wimbledon, het toernooi van de vergrijsde nor men en waarden. „Toch doen we het hier niet anders", vindt Overberg. „Op Wimbledon gel den dezelfde regels als op elk ander toernooi. Het enige ver schil is het gras, die kwetsbare grond moeten we beschermen. Gooit iemand op hardcourt door Ad Pertijs Nijmegen - Ze waren met acht tien, maar geen moment had het getalsmatig overheersende Ra- bobankblok gisteren het gevoel de koers om de nationale titel onder controle te hebben. „We hadden er al rekening mee ge houden", stelde ploegleider Theo de Rooy nadat de beresterke Jans Koerts namens de verzamelde concurrentie in de eindspurt had afgerekend met het machtsblok. hard met zijn racket, dan be staat alleen de kans dat het breekt. Hier gaat het ten koste van het gras, moeten we dus op treden. Nuanceverschillen zijn er altijd. In sommige landen kun je het schreeuwen van Jezus Christus toelaten, elders is dat absoluut not done." Scheldwoorden Wandelend tussen de twintig banen van Wimbledon zijn de umpires makkelijk te herken nen. Allemaal hebben ze een klein tasje in de hand, met daar in het heilige boekje met de spelregels. Achterin staat het hoofdstuk scheldwoorden. „In twaalf talen", vertelt McMur phy. Lachend zegt Overberg: „Ik versta een klein beetje Neder lands. Iemand als Sjeng Schal ken weet dat, kijkt wel uit als ik op de stoel zit. Dat is het voor deel van professionele arbiters. De spelers kennen je en weten wat ze aan je hebben. Ik zal bij voorbeeld nooit liegen. Protes teert een speler en weet ik zeker dat de bal uit was, dan zeg ik het. Twijfel ik, dan zeg ik iets an ders. Dat geeft een tennisser Taylor Dent gaat in discussie met umpire Javier Moreno Perez, rust." Foto: ap Een NK buiten Limburg voelde bij de rest aan als een buiten kansje en met een ongekende gretigheid werd de oranje briga de uitgedaagd. „Het is logisch dat iedereen ons de koers in handen geeft", zei De Rooy ge laten. „Inderdaad", beaamde de 31-jarige Koerts met pretoogjes. „We reden met de andere ploe gen niet tegen elkaar. Maar ze ker ook niet mét elkaar, hoor." Het enige dat die anderen niet logisch vonden, is dat Rabo geen echte spurter in de gelede ren heeft. Op het glooiende, maar zeker niet zware parkoers ten zuiden van Nijmegen, bleek dat de achilleshiel van het team. Rabo wilde de koers hard ma ken om de snelle mannen van de concurrentie voortijdig te eli mineren, maar in de praktijk kwam daar weinig van terecht. Integendeel. Na de eerste seri euze poging van Rabo in de openingsronde, zaten de man nen van De Rooy en Van Hou- welingen constant opgescheept met rappe kapers als Koerts, Kemna, Van Dijk en Van Hees- wijk. Dieptepunt van de onmacht om het kaf van het koren te scheiden, was de plaagstoot van Karsten Kroon. Hij mocht meer dan drie minuten nemen. Nie mand die reageerde. „Het was juist wel lekker. Was er even rust", stelde Batavus-kopman en spurter Kemna. Uit armoede opende Rabo daarom zelf maar de koers achter Kroon. Vanaf dat moment werd het de koers van Jans Koerts, de man die aanvankelijk niet ge loofde in zijn winstkansen op het nieuwe parkoers. Omdat hij bang was van een bepaald klim- metje dat er tijdens de verken ning helemaal niet in bleek te zitten. „Vanaf dat moment heb ik alles op het kampioenschap gezet." Hij trainde 1200 kilome ter achter de brommer van zijn 'kameraad' Jan Nijenhuis. Nij- enhuis zei er een 'zere reet' aan over gehouden te hebben, maar Koerts kreeg er de vereiste vorm mee te pakken. Niet onder de indruk van de impulsen van Rabo, besloot hij Jans Koerts is Nederlands kampioen. Achter hem slaat Michael Boogerd teleurgesteld op zijn stuur. Boogerd werd vierde. Foto: GPD/Vincent Jannink zelf de koers hard te maken. Boogerd was de enige goede Raborenner die hem kon volgen in een ontsnapping met negen renners. Knaven (Domo) ging van die negen alleen in de aan val en Rabo kreeg het gat niet dicht. De Rooy en Van Houwe- lingen besloten toen alles of niets te spelen en lieten hun overige renners het peloton in recordtempo terugrijden naar de kopgroep. Even was Koerts uit balans, maar snel herstelde hij zich weer. Tijdens de onvermijdelijke eindspurt hoefde hij alleen maar naar het wiel van de niet opge vende Boogerd springen om zijn ploeggenoot Leon van Bon op te volgen als kampioen. Hoe het nu verder moet met hem in het rood-wit-blauw is echter de vraag. Mercury moet verder zonder de failliete co- sponsor Viatel. „Dus het kan best zijn dat ik met deze trui vooral in Amerika moet koersen. In ieder geval rijden we wel de Vuelta." Binnen twee weken hoopt Koerts uitsluitsel te krij gen van teammanager John Wordin over zijn toekomst bij het team. Er zijn genoeg ploe gen die een snelle man als Koerts willen hebben. Rabo niet. Dat dankte hem enkele jaren geleden af. „Waar om weet ik nog steeds niet pre cies. Ik won kennelijk te weinig, maar dan hadden ze me wel moeten durven uitspelen." Wat dat betreft was de wraak ook een beetje zoet. „Ze waren goed nerveus in de Rabo-auto. Vol gens mij plaste Theo in zijn broek." De in de koers balende num mer vier Boogerd had na afloop snel vrede met de situatie. Hij roemde Koerts als een faire win naar en wilde niet klagen over het vlakke parkoers. „Een NK mag ook wel eens op andersoor tig parkoers worden gehouden. Komen ook andere renners een keer aan bod. Want het wielren nen in Nederland draait niet al leen om Michael Boogerd en Rabo."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17