Straattheater Festival trekt echte liefhebbers CULTUUR KUNST Sting maakt er een mooi feestje van Grenzen vervagen bijp Pop Meets Classic Leidse balletschool heeft een voorkeur voor vrolijk nieuws Sneeuwwitje de musical: een leuk kinderfeestje Muziek in't zonnetje Jong K&G scoort goed opWMC MAAND 2 JULI 20 muziek recensie Ton Ouwehand Concert: Sting met band. Gezien 1/7, universiteitsterrein Twente. Geen 'Message in a bottle'. En ook deed hij 'So Lonely' niet. Maar verder was er weinig te klagen bij het optreden van Sting gisteravond op het lus trumfestival van de Universiteit Twente in Enschede. Gordon Sumner maakte er bij zijn enige optreden op Nederlands grond gebied met een stel uitstekende muzikanten om zich heen een mooi feestje van. Redelijk wat stukken uit zijn Police-tijd, het beste uit de periode daarna en uiteraard een licht accent op het repertoire van zijn meest recen te, toch alweer bijna twee jaar oude cd Brand New Day. Het zou me niets verbazen als Sting zelf had bedongen dat er tussen het optreden van Ilse De- Lange (die voor de gelegenheid een Sting-T-shirt droeg) en hem een Beatlesplaat werd gedraaid. De volledige a-kant van Abbey Road schalde over het festival terrein voordat Sting met frisse zin op het podium stapte. De laatste officiële plaat van de Beatles klonk voor Sting. Alsof de bijna vijftigjarige Brit de pop geschiedenis hoogstpersoonlijk als een eenpersoons-Beatle had voortgezet. Sting had er zin in. En hij be speelde de juichende mensen massa voor zich met de uitstra ling van een man die het muziek maken er weliswaar als grootste passie op nahoudt, maar die ook belangrijker zaken als het redden van zoveel mogelijk re genwouden niet uit de weg gaat. En hij had een uitstekend stel muzikanten om zich heen. Drummer Manu Katche bijvoor beeld die een allesbepalende beat neerzette en de zeer func tioneel spelende gitarist Domi nic Miller. Een mooie rol ook van trompettist Chris Botti, die niet in elk stuk mee hoefde te toeteren, maar die op een paar plekken de gelegenheid tot im proviseren interessant invulde. Het was mooi weer, maar Ja son Rebello, die er al een be hoorlijke carrière als jazzpianist heeft opzitten, drukte de toetsen van zijn keyboard in met een ijs muts op zijn hoofd. Hij had een rol waar nauwelijks zweet bij vrijkomt, maar in zijn ene solo haalde hij werkelijk alles uit de kast. Toen Sting zich op Policestuk- Sting was in Twente bijzonder goed op dreef. Foto: GPD ken stortte maakte hij direct duidelijk dat de oud-Police-col- lega's Andy Summers en Ste wart Copeland niet meer dan fi guranten waren in die band. Sting was The Police. Na zo'n tachtig minuten zui vere speeltijd hing Sting voor de allerlaatste toegift een gitaar om zijn nek. Toen hij het intro van 'Fragile' over de menigte liet klinken, werd er nog iets duide lijk. Sting is eigenlijk gitarist. Het basspelen dat hij de hele avond had gedaan, is niet zijn sterkste kant. Maar dat zal hem zelf wei nig uitmaken. 'Be yourself no matter what they say' luidt ten slotte het credo van 'an English man in New York'. muziek recensie Rene van der Velden Musical Sneeuwwitje. Premiere Vlaamse Studio 100, Chassé Theater Breda. Gek dat Disney zelf niet op het wereldwijd bruikbare idee is ge komen. Men neme een sprookje en maakt er een musical van. De Vlaamse Studio 100 maakt er sinds enkele jaren goede sier mee. Gisteravond beleefde Sneeuwwitje de Nederlandse première in het Chassé Theater in Breda. Het verhaal is uiteraard over bekend. Die herkenbaarheid is voor kleine kinderen een voor deel, maar voor grotere kinde ren én hun ouders een nadeel. Verrassingen zijn immers bij voorbaat uitgesloten: je kunt de volgende scène wel dromen. Vooral na de pauze breekt dat deze voorstelling op. Ik zat te snakken naar de bruiloft van Sneeuwwitje met haar droom prins om de zwoele zomer avond buiten voort te zetten. De hele show is iets kinder achtiger dan de vorige productie van Studio 100, Pinokkio, die eind vorig jaar in Nederland te zien was. Des te vreemder is het dat de 'heks met de giftige ap pel' wel bijzonder beangstigend het huisje van de dwergen komt binnenvallen. Een golf van ver bijstering raast door de zaal. Maar evenals bij Pinokkio moet ook nu gezegd worden dat de show bijzonder vakkundig in elkaar gestoken is. Decors, kos tuums, belichting, allemaal af. En dat zonder Van den Ende fratsen. De prins zit bijvoor beeld gewoon op een stel dozen als hij toch geloofwaardig in een rijtuig rijdt. Minpuntje is de ver staanbaarheid, maar daar valt goed overheen te stappen. Ondanks de voortreffelijke prestaties van Annemieke van der Veer (Sneeuwwitje), Rein Kolpa (prins), Anne-Mieke Ruy- ten (stiefmoeder) en Door Van Boeckel (lakei) gaat de liefde van het jeugdige publiek uit naar de zeven 'echte dwergen'. De uit Engeland overgekomen lilliput ters zijn simpelweg de zeven dwergen zoals de gebroeders Grimm ze bedacht hebben. Vanaf hun opkomst zit je met dat 'hé-ho-hé-ho'-gevoel dat zo kenmerkend is voor de landeri ge sfeer van een vrijdagmiddag op de werkvloer. Morele bezwa ren nemen de kleine mannetjes in hun eerste lied al weg. 'Wij zijn de zeven dwergen, daar zit ten wij niet mee', zingen ze met hun Engelse accent. Doen wij er ook maar niet moeilijk over. Wat er overblijft? Een levend sprookje waar heel veel kinde ren in Nederland erg van zullen genieten. Vooral als theaters het uitje aankleden met attributen van het kinderfeest zoals ballon nen, snoep en schmink. Het Chassé Theater had dat gister avond prima voor elkaar. 'Sneeuwwitje' is verder o.a te zien in: Rotterdam (7 t/m 19 augustus), Den Haag (25 au gustus t/m 2 september), IJmuiden (il t/m 15 septem ber), Gouda (2 t/m 6 januari) en Zoetermeer (11 t/m 13 janu ari). muziek recensie Hans Keijzers Concert: Pop Meets Classic on the Boulevard 2001. Gezienn/7, Gat van Palace, Noordwijk. De stoelen in de tent bij het Pop Meets Classic concert zijn een half uur voor aanvang al aardig gevuld. Het Jeugdsymfonie Or kest van de Bollenstreek zit al klaar en op het podium is het behoorlijk dringen geblazen. Di rigent Erik Waerts komt nog even buurten bij de PA om te kijken of het geluid wel allemaal in orde is en met een snelle huppelpas swingt de bezige bij weer naar het podium. 'Also sprach Zarathustra' van Richard Strauss, bekend van de Silanreclame, is ook voor een di lettant op klassiek gebied een geheide binnenkomer en het up-tempo folky stuk van 'Lord of the dance' is het smakelijke vervolg. De Nederlandstalige band Bitterzoet krijgt bij 'Nooit meer vrij' een dubbele vioolbe geleiding maar door gebrek aan volume bij de zangstem komt het nummer niet helemaal uit de verf. 'Echte liefde' speelt de band zonder extra symfonietoe voeging en het heerlijke catchy nummer met de geraffineerde baslijn heeft dat eigenlijk ook niet nodig. Musicalzangeres Leoniek vi Kampen zingt vol overtuigii r& een medley uit Miss Saigon. 1 n Miss Fortune draagt de zanger de band. Het poppy 'Your worl je heeft een prachtig outro mQf violen en het laatste numm krijgt een licht fluit-intro me»| Lekkere nummers maar het zei* voorspelbare ritme stooL. enorm. Als beste van de drie bandjL£| komt zonder enige twijfel harfe rockformatie Bash uit de bije Zanger Fons Joy heeft een hees lijke volle stem en omdat ter vroeger zelf hobo heeft willfc, spelen, heeft dirigent Waerts lf_2 'Make my way' een hobo-arraief gement bedacht. 'Heaven' is <L( schitterende uitsmijter. Hijn komt niet alleen de band nraL ook het orkest vol crescentL door en vervaagt de grens ti|e sen klassiek en pop Tijd hierna om het publiek fliik 1 aan de gang te zetten en met tf*' vol enthousiasme meegestam^ te 'Radetsky mars' en het q tempo meegeklapte 'HornpipL. heeft de tent het flink naai- z|a zin. 'November Rain' van Gurje 'N Roses heeft een heerlijk klaU siek begin en hier overtreft fjja coverband uit Emmeloord C het Jeugdsymfonie Orkest zicj^ zelf. En dan moet het echte fe«e met 'Relight my Fire', 'Land L Hope and Glory' en 'My w£e nog beginnen. leiden - Getuige de uitnodiging hield de organisatie vooraf nog rekening met eventueel 'aanhoudend slecht weer' en een afgelasting die daarvan het ge volg zou kunnen zijn. Maar de folkdub Horus be hoefde zich daar gisteren geen zorgen over te ma ken. De zon scheen volop en het was derhalve pri ma weer voor het inmiddels traditionele muziekfes tival in de Leidse Hout. Moesten de muzikanten niet even uitblazen van de warmte, dan bliezen ze wel, zoals hier de spelers van The Hague Highland Pipe band, een Schotse deun op hun doedelzak. In en rond de muziektent, het theehuis en de vijver luis terde het publiek verder naar muziek uit onder an dere Marokko, Spanje en Ierland. Foto: Eric Taal theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: 'Dance Express', leerlingenuitvoering Leidse Balletschool. Gezien 30/6 Leidse Schouwburg. Veelzijdig en aantrekkelijk als een krant was de uitvoering van de Leidse Balletschool. Het pro grammablaadje zag eruit als een krant en heette dan ook toepas selijk 'Leidsch Dansblad'. De voorpagina bracht uiteraard de voorstelling zelf en verder was er nieuws over gangs, een protest tegen de te kleine behuizing van de balletschool en optredens van sterren als Madonna en Ja- net Jackson. Ven'assend was dat zelfs achter het weerbericht, het beursnieuws, de komst van de euro, een overlijdensadvertentie en reclame van een reisbureau dansnummers schuil bleken te gaan. De Leidse Balletschool heeft geen moeite gespaard om deze allround nieuwsshow in dans vorm tot een kleurrijk en onder houdend spektakel te maken. Schitterend waren de kostuums, het ene nog kleuriger en stijlvol ler dan het andere. Een auto het toneel op laten rijden was voor de school geen probleem. Vro lijk nieuws had de voorkeur. Zelfs de gewelddadige gangs bleken met hun wervelende breakdance een bron van ple zier. Het enige sombere mo ment, een sterfscène, had toch ook weer zoveel sfeer en myste rie, dat niemand er echt down van geweest zal zijn. Leuk was de in zwart/wit geklede groep die de kruiswoordpuzzel uit beeldde, waar doorheen meisjes in het blauw hun weg zochten, als de inkt van de pen. De massale moderne-dans- en showdansnummers werden energiek, soepel en gediscipli neerd uitgevoerd. De levendig heid spatte er vanaf. Het alle daagse leven kreeg een onalle daagse glans. Je zou zo bakker, schoonmaker of monteur willen worden als je ze hier op het to neel zag, om nog maar te zwij gen van de grappig weergegeven toeristen en het romantische boottochtje in Venetië. Roman tiek brachten ook de pikante re vue-shows en een knap staaltje stijldansen. Hoewel de mooie stukken klassiek ballet een eigen sfeer hadden, waren ze harmonieus in het geheel opgenomen. Hoe zou een onsterfelijke rubriek als het weerbericht mooier uitge beeld kunnen worden dan met een klassieke parapludans? En toen de bakkers hun reuzentaart hadden gepresenteerd, hoorde daar toch de klassieke limonade bij die door de dansende ser veersters werd opgediend. Schitterend waren de jongste deelnemers, die niet alleen speels hun dansjes lieten zien, maar ook prachtig gekleed wa ren. De Leidse Balletschool heeft laten zien dat dansen een springlevende activiteit in Lei den is. Eigenlijk zou iedereen mee moeten doen. Kerkrade - Tijdens het Wer Muziek Concours in het Zui Limburgse Kerkrade is show- marchingband Jong Kunst Genoegen (K&G) afgelopl weekeinde twee maal in de pil zen gevallen. Ook andere ban uit de Leidse regio scoord hoog. In de categorie Marswedsti den behaalden de jongeren K&G een puntentotaal van 92 Deze bijzonder hoge score w niet alleen goed voor een eers prijs (gouden medaille) ma werd ook nog eens beloond m een onderscheiding. Met respectievelijk scores 82.7 en 80.0 wonnen fare Tamarco uit Showband 75 uit ook een eerste prijs. Fans &G en Tamarco vielen elkaar de tribune juichend in de men, uit vreugde over resultaten. Bij de Showwedstrijden tie B) liet Jong K&G zien tot de absolute v te behoren. Wederom de band een eerste prijs, met een puntentotaal van Jeu de boules, djembé en bodypaint op de Noordwijkse boulevard door Casper Wichers Noordwijk - Wie het afgelopen weekeinde niets vermoedend een wandelingetje langs de Ko ningin Wilhelmina Boulevard in Noordwijk maakte, moet wel heel raar hebben opgekeken. Er gens halverwege staat een groepje Duitsers een spelletje jeu de boules te spelen. Even verder op tekent een Chinees uitziende man karikaturen en portretten van voorbijgangers en vanuit de verte klinken opzwepende trom melklanken van de Afrikaanse djembé. En dat is nog maar een fractie van wat het vierde Straat theater Festival Noordwijk ruim twee dagen lang te bieden heeft. De belangstelling is dit weekein de heel groot. Zondagmiddag, nog ruim voordat het festival zal eindigen, is artistiek leider Amo Bos er al van overtuigd dat het drukker is dan vorig jaar, toen er zo'n 60.000 bezoekers kwamen. „Het blijkt heel goed uit te ko men dat het festival is verhuisd van augustus naar het eerste weekeinde van juli. Het is nu namelijk nog geen echt strand weer. De mensen die er zijn, ko men heel bewust voor het straattheater. Dit belooft veel goeds voor de toekomst", aldus Bos. Vlakbij de vuurtoren is het voortdurend opvallend druk. Enkele jonge dames laten met de borsten bloot en plein public gewillig hun lichamen beschil deren. Een oudere man, die de ze bodypaint-act in de gaten krijgt, holt in de richting van het Bij het bodypainten was het tijdens het festival opvallend druk. Foto: Taco van der Eb vrouwelijk schoon. Tegen zijn vrouw, die zijn tempo niet kan bijhouden roept hij tegelijkertijd opgewonden en verontschuldi gend: „Dat is toch nog een hele kunst, niet?!" Maar liefhebbers van 'echt' theater komen op de Boulevard ook goed aan hun trekken. De uitvoering 'Volg de leider' door Amnesty Theatergroep De Ratel, maakt op enkele theatergasten diepe indruk. Moeders lopen met hun dreumesen snel door, hun kinderen toefluisterend: „Dit begrijp jij nog niet hele maal". Begrijpelijk, want in het zwart geklede acteurs met witte doodsmaskers voor hun gezicht, spelen een angstig aandoende scène, waarin hun slachtoffers op de grond liggen. Ze moeten de voeten van hun onderdruk kers kussen. Er wordt veel en hard geschreeuwd. Dit alles om aandacht te vragen voor de schending van de mensenrech ten. Lopend langs de vele, vooral Afrikaanse kraampjes stuit je plotseling op Khalid Co, een prachtige creatie van Sven Roe- lants. Hij ziet er uit als een Oos terse prins en zit op een enorm kameelachtig dier dat hij, lo pend op hoge stelten, zelf speelt. Vooral kinderen worden door deze 'kameel' niet met rust gelaten. Even later staat Roe- lants zelf bewonderend te kijken naar de dansende, jonglerende en goochelende Amerikaan Bo- barino Gravittini, die een groot publiek zelfs met een pingpong balletje meesterlijk weet te ver maken. Er wordt geschilderd bij Montmartre aan Zee. Rond Ho tel Oranje is deze Parijse wijk nagebootst met Franse chan sons, hapjes en drankjes, inclu sief jeu de boules. Vlakbij is Petit Montmartre, waar de kleintjes zich mogen uitleven met kwast en verf. Öp een bankje ligt een stapeltje boeken, met titels als: 'Picasso' en 'Matisse'. Aange moedigd door hun enthousiaste ouders zetten de kinderen hun 'eerste' streken op het doek. Er worden tijdens het straat theaterfestival twee prijzen uit gereikt. Op zaterdag gaat de Pop Boulevard Award voor regionale akoestische bands naar Pax. In een stampvolle theatertent op het Gat van Palace komt dit solo optreden van singer en songwri ter Jörgen Apperloo uit Sassen- heim als prijswinnaar uit de bus. Als beloning mag de Sas- senheimer een cd opnemen in een studio. Een dag later wordt de straattheaterprijs Keune Wurft Award uitgereikt. Die gaat naar Theatergroep Kartel uit Doetinchem. De groep bestaat uit jongeren, die een cursus straattheater volgen. Tijdens het festival verzorgden zij diverse acts. Als aanmoediging ontvangt Kartel 1500 gulden plus een uit nodiging van de organisatoren om volgend jaar van de partij te zijn op de vijfde editie van het straattheaterfestival. Veel bezoekers stonden vol bewondering stil bij dit levende beeld aan de boulevard. Foto: Taco van der Eb

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 16