RIJN 8e VEENSTREEK Korte straat met een lange geschiedenis Wethouder stapt op als stadhuis nog duurder wordt Kinderopvangboot bij voorkeur in Zegersloot Twee gewonden botsing 0(sser verdronken .Nieuwkoop In overvallen mishandeld ietal opgepakt Bf overval ervallers gepakt ANNO 1976 Bromfietser verbrandt benen Jachtbouwer Van Lent toont Oranje Dok aan jan en alleman >Aj- iwkoop - Een 73-jarige man ^apelle aan den IJssel is za- agochtend in de Nieuw- pse Plassen verdronken. De j viste vanuit een roeiboot, standers zagen dat hij in het Sr viel en niet meer boven in. Zij waarschuwden de (ie. Ook de brandweer met duikploeg en twee ambu- es kwamen ter plaatse. Een er vond de man. Reanima- iaatte niet meer. Volgens de tie is de man vermoedelijk ?t water gevallen omdat hij el werd. metering - Een 69-jarige i is woensdagnacht in zijn Üng aan de Blauwemolen- in Rijpwetering mishan- en overvallen. De overval- bonden hem vast, bedreig- hem met een steekvoor- en eisten geld. Toen de hier niet op inging, werd kvaar mishandeld. De over- rs gingen er uiteindelijk een bedrag vandoor. Het itoffer, dat alleen woont, zijn buren waarschuwen, pa zij de politie weer alar- rden. De man is voor be- leling aan zijn verwondin- 3vergebracht naar het Rijn- Ziekenhuis. en aan den rijn - De poli- in Alphen heeft een Alk- :der en twee Alphenaren ehouden op verdenking let beroven van een piz- erier op 22 april. De koerier die zondagavond overval- adat hij op de Briljant - t een pizza bezorgde. Toen iet de lift naar beneden gaan, werd hem geld en ;sm afgenomen. Hij werd rij bedreigd met een steek- jverp. en aan den rijn - De poli- ;eft zaterdagnacht op de Bernhardlaan in Alphen nannen (een Alphenaar en Nieuwkopers) aangehou- Ze worden verdacht van ;ewapende overval op een lan de Van Nesstraat. Het •il drong het café binnen 5te geld. Omdat het na ngstijd was, was er geen lanwezig. De mannen gin- r zonder buit vandoor. 974 Tim Brouwer de Koning sen bij de coalitie van WD, CDA en D66 missen aan- lega Wienbelt van financiën. „Ik verbind mijn politieke HorKt \mr\r vnrn r*nrlonAriic ormnDrlohootriiHinn ir\nrro_ lr»t nac qqn Kot tKoator" rroi Kii a 1 c Ho -iQnKoctoHinn in aan den rijn - De Alphense wethouder Wien- rerbindt zijn politieke lot aan een overschrijding et budget voor het nieuwe stadhuis. Dat zei hij vo- ireek tijdens de gemeenteraadsvergadering, waarbij ilitieke partijen in hun algemene beschouwingen 'erk van burgemeester en wethouders beoordeel- Wienbelt, wiens budget voor het stadhuis inmid- )5 miljoen gulden bedraagt, kreeg complimenten zijn financiële beleid. Maar de oppositie verweet )llege te weinig aandacht te besteden aan de 'zach- tor'. PvdA, Groenlinks, SP en Christen Unie mis sen bij de coalitie van WD, CDA en D66 missen aan dacht voor zorg, onderwijs, armoedebestrijding, jonge ren en ouderen. Afslanken De SP ging het verst in zijn kritiek. Uit angst voor de kosten van het theaterbioscoopcomplex raadde de frac tie het college aan te kiezen voor een afgeslankt gebouw voor dans en muziek. „Dat past beter bij een middel grote gemeente als Alphen", zei fractievoorzitter Gro- nert. Anderen vinden dat het complex het centrum van Alphen juist meer allure kan geven. Wethouder De Leest durfde als cultuurwethouder niet zo ver te gaan als col lega Wienbelt van financiën. „Ik verbind mijn politieke lot pas aan het theater", zei hij, „als de aanbesteding rond is. In feite kunnen we niet meer terug, tenzij de ge meenteraad geen krediet beschikbaar stelt." Ook wethouder Blom kreeg kritiek op zijn plannen voor het nieuwe stadshart. Veel partijen twijfelen aan de belangstelling van ondernemers voor de nieuwe winkels in het centrum. Zij zijn bang voor leegstand. Blom daar entegen verwacht een run daarop, maar de oppositie en ook collegepartij CDA denken dat de hoge kosten win keliers afschrikken. Van een startsubsidie voor kandida ten, zoals CDA-voorman Vree voorstelde, wil de wet houder niets weten. uit de Leidsch DagbladAllCHIEYEN AN NO 1901 Dinsdag 2 Juli AMSTERDAM - In verband met de voordracht van B. en W. tot verbouwing van het stadhuis te Amster dam, dat de zetel der stedelijke regeering behoort verlegd te worden naar het eigenlijke raadhuis op den Dam, heeft dr. Cuypers een brief gestuurd: 'Men heeft bedorven, misbruikt een gebouw, dat een meesterstuk van Bouwkunst is en voor het gebruik volkomen aan zijn oorspronkelijke bestemming be antwoordt. Het is geen paleis en zal daarvoor nooit doelmatig kunnen worden verbouwd, terwijl het, voor het huis der gemeente is en zal blijven de glorie van Amsterdam. Er is wel eens gezegd, dat het Stadhuis niet meer aan de gemeente toebehoorde, maar deze bewering is onjuist. Koning Lodewijk noch Willem I hebben dit geschenk ooit willen aanvaarden; zij hebben slechts het gebouw in bruikleen genomen-, op dien grond zal er dus nooit bezwaar kunnen worden ge maakt om het gebouw tot zijn oorspronkelijke be stemming terug te brengen. Niet de stad Amsterdam, maar Nederland, het rijk als zoodanig, moet zorgen, dat zijn souverein over een woning kan beschikken in de hoofdstad, die met recht kan worden genoemd een koninklijk verblijf, en aan die rechtmatige verplichting wordt thans niet voldaan. Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Lelden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. Peter Sul krijgt ligplaats in recreatiegebied door Tim Brouwer de Koning alphen jlan den rijn - Kinder opvang te water kan in Alphen aan den Rijn het best in recrea tiegebied Zegersloot-Zuid ko men. Burgemeester en wethou ders verkiezen een ligplaats op de hoek van de Olympiaweg en sportpark De Bijlen boven een eerder genoemde plek aan de Sterrenlaan. Als steekhoudende bezwaren uitblijven, krijgt bo- tenaanbieder Peter Sul van Alci- des de kans om 109 kinderen een boot op de vijver achter de parkeerplaats bij De Bijlen en de hockeyvelden. Zowel Sul (bekend van de Lo vers-treinen en -boten), de ge meente als waterschap De Oude Rijnstromen vinden de ligplaats geschikt voor kinderopvangbo- ten. Het gemeentebestuur, dat de wachtlijsten voor kinderop vang wil inperken, wijst erop dat omwonenden ontbreken. Dat betekent dat de kans op overlast klein is. Alleen de Hengelsport vereniging Alphen (HVA) heeft als huurster tot 1 januari 2004 rechten in de vijver. Maar de ge meente kan op grond van een clausule de huurovereenkomst wijzigen. De hengelaars betalen nu een huursom van honderd gulden per jaar voor het visrecht in de vijvers van Zegersloot- Zuid. Gemeenteambtenaren spraken inmiddels met de hen gelaars over een alternatieve vis- plek. Daarnaast vindt het Alphense college de ligging geschikt, om dat de plek goed bereikbaar is voor ouders die in Utrecht, Den Haag of Rotterdam werken. Par keerplaatsen zijn er voldoende. De nabijheid van sportvereni ging, de scouting en tienercen trum Max bieden Alphen in de toekomst mogelijkheden tot sa menwerking met buitenschool se opvang. Volgens een woord voerster van de gemeente zijn ook de mogelijkheden voor een speelplaatsje bij de Zegersloot- vijver groter dan aan de Sterren laan. Bovendien is die laatste vijver kleiner. Nadelen van de beoogde lig plaats ziet alleen de gemeente lijke werkgroep Zegersloot Zij vindt dat kinderopvang niet past in een recreatiegebied. Om pre cedentwerking tegen te gaan willen burgemeester en wethou ders expliciet vermelden dat de kinderopvangboten een eenma lige uitzondering vormen op de recreatiebestemming van het gebied. Om toestemming te krij gen voor de ligplaats is een arti kel 19-procedure nodig voor een aanpassing van het bestem mingsplan Zegersloot. Ook de gemeenteraad moet zich nog over het voorstel buigen. woubrugge - Een 18-jarige bromfietser uit Woubrugge is gisteravond met ernstige brand wonden aan de bovenbenen naar het ziekenhuis gebracht nadat hij ter hoogte van de A. de Graaflaan in zijn woonplaats frontaal op een auto botste. De bromfiets vatte bij de botsing vlam. De botsing ontstond doordat hij niet voldoende rechts hield. Bij onderzoek bleek dat de bromfietser vermoedelijk geen helm droeg, niet in het be zit was van een geldig brom fietscertificaat en verzekering. De bestuurster van de bromfiets en haar kinderen van 7 en 11 jaar zijn opgevangen door buurtbewoners. hazerswoude-dorp - Bij een kop-staartbotsing zijn zaterdagmiddag omstreeks 15 uur op de Hoogeveenseweg in Hazerswoude-Dorp twee gewonden gevallen. De 52-jarige bestuurster van de voorste auto uit Hazerswoude-Dorp is samen met een 49-jarige inzittende vrouw van de achterste auto, eveneens uit Hazerswoude-Dorp met nekletsel naar het Rijnland Ziekenhuis gebracht. Het ongeluk ont stond doordat de voorste auto afremde om linksaf te slaan. Dokter Lothlaan vijftig jaar geleden vernoemd naar Woubrugse dorpsdokter naar de Rijnstreekhal weten te vinden: slechts het rechter kwart van de zaal bleef leeg, maar dat waren ook de ongunstigste plaatsen. Een goede zaalbezet ting was trouwens wel nodig, want de opbrengst van de proms gaat naar het Rode Kruis (elk jaar kiezen de orkesten en de sponsors een ander goed doel). Negen symfonieorkesten werken mee aan deze serie proms, en voor Alphen was dat het Gewestelijk Or kest voor Zuid-Holland, onder leiding van Heinz Friesen. Louis van Dijk verraste met een virtuoos ge speeld derde deel uit Mendelssohns pianoconcert in g, voorafgegaan door thema en variaties over het tweede deel van dat concert. Met zijn V0ste begeleiders gaf hij voorts enige be kende nummers uit zijn repertoire ten beste. De po pulaire noot in het programma werd verzorgd door het duo Cox en Halsema, die zich hoofdzakelijk be perkten tot overbekende succesnummers. tarry Oosterveen irugge - „Je wordt pas iruggenaar als je een keer Wetering hebt gelegen", Chtte dokter Leonard Loth oen hij bemerkte dat de ichtige Woubruggenaren als buitenstaander niet In accepteerden. Later viel rgzame man in de dorps maar de geschiedenis ver niet of hij zich vanaf toen echte Woubruggenaar t noemen. Dat bleek wel te zitten, want toen hij g jaar dorpsarts was, eerde emeente hem met een naam. ïrdag was het vijftig jaar ïn dat huisarts Loth zijn naamnaambordje mocht llen. „Dat was uitzonder- vant normaal werd een naar je vernoemd als je 1 was heengegaan", zegt iur-historicus Hans van rereld (53) uit Alphen aan fijn. „De onthulling was lappening, het hele dorp ip de been. Hier, op de van de Kerkstraat en de T Lothlaan, sprak de bur ster de dokter toe." Aan ;vel van de toenmalige weerkazerne, tegenwoor- t honk van de Modelbouw Iging Woubrugge, prijkte later zijn naam. „Dokter was verguld met 'zijn' bordje", weet Van der We- lie destijds niet bij de ont- g aanwezig was. „In een letuiging schreef hij de ge- te dat hij niet meer dan licht had gedaan." „Het is I eer voor mij", aldus Loth, r aanleiding van de ver- ig van deze gebeurtenis if Van der Wereld het 44 i's tellende boekje Vijftig Schrijver Hans van der Wereld in het markante Woubrugse straatje dat al vijftig jaar de naam van dokter Loth draagt. Foto: Henk Bouwman jaar Dokter Lothlaan. Over de reden om dit geschiedkundige werkje te schrijven is de ex-do- cumentalist duidelijk. „Ik kan me de man nog goed voor de geest halen, hoewel hij niet mijn huisarts was. Hij had ook pati ënten in Hoogmade, waar ik vandaan kom. Vorig jaar be dacht ik dat het dit jaar vijftig jaar geleden was dat naar Loth een straat werd vernoemd. Ik vond het aardig om omstreeks deze tijd een boekje klaar te hebben met aandacht voor dit historische feit. Daarnaast is de ontwikkeling van dit ruim hon derd meter lange straatje inte ressant." Het voornoemde bordje hangt niet meer op de plek waar het vijf decennia had gehangen. Aan de Dokter Lothlaan, schuin ach ter de hervormde kerk, staat nu een nieuw bordje op een paal met als onderschrift '40 Jaar ge meentearts in 1951'. „Leonard Loth werd in 1885 in Suriname geboren. Zijn vader was daar gouvernementslandmeter. Rond de eeuwwisseling vertrok Loth naar Nederland, want er waren geen opleidingsmogelijkheden in Suriname. In Utrecht stu deerde hij medicijnen. Na het afronden van zijn studie kwam hij in 1911 in Woubrugge te recht. Hij zou slechts kort zijn voorganger vervangen, maar bleef tot zijn dood in 1965. Per 1 januari 1959 nam een nieuwe gemeentearts zijn werkzaamhe den over. Begin jaren vijftig was de Dokter Lothlaan met een stel woningwetwoningen de eerste nieuwbouwstraat na de oorlog. Wegens Loths verdiensten kreeg de straat zijn naam." Al gauw vervulde de Dokter Lothlaan een publieke functie. „Naast de brandweer kwam er in 1951 een kantoor van het Groene Kruis, waarvan Loth ja renlang voorzitter was. Drie jaar later opende het nieuwe post kantoor zijn deuren en ook kwa men er twee bijzondere 'Holly- woodachtige' bungalows achter die heuvel", wijst Van der We reld aan. „In 1959 kwam er ver derop nog een bank." Volgens de geschiedkundige verdiende Loth de naar hem vernoemde straat. „Toen hij hier kwam wa ren de medische toestanden bar en boos. Mensen dronken water uit de Wetering. Daarom pleitte Loth voor een waterleiding. Zo als iedere huisarts uit die tijd verzorgde hij bevallingen, in to taal zo'n 3.500, zette hij gebro ken benen en trok hij eigenhan dig kiezen. Tevens was hij lijk schouwer. Loth verdiende onge veer 500 gulden per jaar. Het verhaal ging dat hij nooit vakan tie nam en dat hij er altijd was. Hij heeft zich hard ingespannen voor het wel en wee van de Woubruggenaren. Voor zijn boekje raadpleegde de historicus verschillende bronnen. „Zo diepte ik oude krantenartikelen over Loth op en dook ik in het gemeentear chief. Daarnaast heb ik via het bevolkingsregister één dochter opgespoord. Zij verschafte me oude foto's en informatie over zijn afkomst. De gemeente- raadsnotulen leerden mij over zijn aanstelling als huisarts. Ik deed bewust geen onderzoek onder de dorpsbewoners, want ik houd me liever aan de feiten dan aan eventuele gekleurde verhalen." Van der Wereld, die eerder al zo'n 25 boekjes schreef over Woubrugge en Hoogmade, werkte een halfjaar aan het boekje. De vijftig exemplaren geeft hij in eigen beheer uit. Nu Dokter Loth is voltooid, broedt de Alphenaar op een nieuw on derwerp. „Maar wat dat is, houd ik nog even onder mijn pet." WARMOND - Wie het dezer dagen nog niet warm ge noeg had kon in Warmond de li chaamstempera tuur nog wat opja gen door mee te doen met het hos- feest van harmo nieorkest Mat thias. Vijftien jaar geleden werd een dergelijk festijn voor het laatst in Warmond gehou den. Hoog tijd dus om dit volksver maak weer in ere te herstellen, vond Matthias voorzit ter De Vetten. Foto: Archief Leidsch Dagblad Vrijdag 2 juli ALPHEN AAN DEN RIJN - Miss Laura 1976 telt voor twee. Een verrassing van de jury die de heer Groenhart bij de bekendmaking op het Laurafeest in Avifauna danig in verlegenheid bracht. ,,Er is maar één bos bloemen", stamelde de Lauravoorzitter waarop de jury voor opluchting zorgde door een tweede bos tevoorschijn te toveren. Rosario Navorro y Morenata en - heel gewoon - Ina Verkerk, allebei Miss Laura. Rosario (23) is de enige Spaanse onder de Laurianen. Het toeval wil dat zij een schoonzus ter is van Annie (Navorro) Koren, dochter van de Laurasecretaris en, jawel Miss Laura 1962. Ina Ver kerk (18) vindt de verkiezing vooral leuk voor de ploeg waarin zij meerijdt, een dansschoolploeg. ALPHEN AAN DEN RIJN - De 'prom' zit er voor de Alphenaren dit jaar weer op. Velen hadden de weg door Saskia Stoelinga vervolg van voorpagina kaag - Nog nooit heeft de ko ninklijke familie een jacht be steld bij scheepswerf Van Lent op Kaageiland. Toch mocht prinses Margriet zaterdagmiddag het nieuwe dok openen, waar sche pen van meer dan zestig meter worden gebouwd voor de miljar dairs der aarde. Dat haar zuster, hare majesteit koningin Beatrix, diezelfde dag ook nog het predi kaat Koninklijk had verleend aan de firma Van Lent Zonen, maakte de feestvreugde com pleet. Zeker toen duidelijk werd dat de nieuwe bedrijfshal de naam Oranje Dok krijgt. Met het gouden kroontje erboven was, zo bleek nadat het doek was geval len, al stiekem rekening gehou den. Terwijl prinses Margriet nog op de pont stond, had een menigte dorpsbewoners, werknemers en bouwers zich al in de fraai ver sierde bovenring van de hal ver zameld. Dick van Lent (vierde generatie) had niet op een gast meer of minder gekeken. Jan en alleman was uitgenodigd om bij de scheepswerf binnen te kij ken. Of zoals Kaageilander Van Seggelen zijn komst na afloop van de festiviteiten verwoordde: „Drie keer per jaar zie ik zo'n prachtige boot naar buiten ko men. De ah's en oh's zijn dan niet van de lucht. Toch is Van Lent altijd geheimzinnig over zijn nering. Ze willen nooit iets kwijt over de eigenaar en de gouden kranen in de boten, laat staan dat je zomaar een hal bin nen mag komen om te kijken. Vandaag dacht ik: dit is mijn kans." Onder de bezielende lei ding van Liefde voor Harmonie uit Roelofarendsveen werd de prinses en haar gevolg binnen geleid. De nieuwe hal, het nieu we dok, dat de sprekende kleu ren felgeel met felblauw heeft, was ook nog eens opgesierd met zilverkleurige en blauwe ballon nen. Prinses Margriet, gehuld in een hardroze mantelpakje met blauwe hoed, stak daar char mant bij af. Zij leek onder de in druk van het immense dok, waarvoor 12.000 kubieke meter grond is afgegraven en een 700 ton stalen damwand voor in de plaats is gekomen. Ook Heieen Prinses Margriet kwam via de vooringang binnen, waar directeur Dick Van Lent klaarstond om haar rond te leiden in het nieuwe Oranje Dok. Foto: Taco van der Eb van Lent kon haar emoties maar net de baas, toen haar broer Dick de geschiedenis uit de doe ken deed. Haar huis, de boerde rij stammend uit 1672, moest het veld ruimen voor deze grootste uitbreiding. Niet dat ze tegen was, integendeel, Van Lent moest dit doen om mee te gaan in de vaart der volkeren. Het is nu eenmaal bekend dat er steeds meer opdraclilen komen van Amerikanen, Engelsen, Grieken en lieden uit het Verre Oosten om zwaardere, langere en nog luxer jachten te bouwen. En dat directeur Dick van Lent trots is op de handelsgeest van zijn familie, op de vierde be drijfshal, op zijn personeel, op zijn eiland liet hij blijken in zijn toespraak. Niet alleen aan de werknemers is gedacht bij de bouw, ook de bewoners heb ben, voordat de Eerste paal op 27 april 2000 de grojid in ging, mogen meepraten over de bouwplannen. „Aan de laatste milieueisen is voldaan, evenals aan een gezond (arbo)-klimaat voor de jachtbouwers. Voor het aangezicht gaan er nog 4.000 boompjes de grond in om de buitenkant van de loods on danks het mooie zilverachtige grijs - „die kleur weerspiegelt de lucht - te camoufleren. Het was daarna ook niet vreemd dat juist John Meijer, 35 jaar in dienst bij Van Lent, voor zitter van de personeelsvereni ging, lid van het Rode Kruis en geregeld te vinden als vrijwilliger op de Henry Dunant, een che que van 40.000 gulden aan de prinses mocht overhandigen voor datzelfde Rode Kruis, waar van zij bestuurslid is. De verblijde prinses keek na de officiële plechtigheid weer haar 'ogen uit toen ze even op zo'n luxe jacht van 02 meter lang en 10 meter breed mocht rondlopen. Dat op de andere twee hellingen slechts jachten van maximaal vijftig meter lang en acht meter breed kunnen worden gemaakt, leek haar niet te deren. Ze was even verbaasd over het vakmanschap. En kon maar ternauwernood begrijpen dat in het Oranje Dok nog grote re schepen komen, die als ze klaar zijn zomaar door een loods met sluisdeuren, waarmee het water naar binnen wordt ge haald, naar buiten varen. Op af stand verraadde de mimiek van haar gezicht zoiets van: 'De techniek staat voor niets.' Toch is de prinses geen onge letterde op het gebied van scheepsbouw, volgens mededi recteur Dirk Schonenberg. „Haar zoon Maurits, zo verklapt hij, bezoekt uit grote interesse scheepswerf Van Lent met re gelmaat. Misschien toch een ko ninklijk schip? Schonenberg ontkent dat in alle toonaarden. Op het moment dat hare ko ninklijke hoogheid in de heli kopter stapt om huiswaarts te gaan, is het feest onder in het dok in volle gang. Heerlijke hap jes, muziek, geroezemoes en veel gasten. Een prachtig gezicht als je boven op de reling staat en zo'n veertien meter naar bene den kijkt. Een oude dorpsbewo ner ontgaat dat ook niet. Het komt uit zijn hart: „Als ik op nieuw moet beginnen, meld ik me bij Van Lent. „Een betere baas is er niet." Werknemer Ro nald Holswilder die al naar de pont gaat, is het helemaal eens met die uitspraak. Hij en zijn vrouw hebben genoten. Met een design uitgevoerd oranje reken machientje als aandenken aan de opening van het Oranje Dok kan zijn wëèkëindë niét meer stuk.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13