GELOOF SAMENLEVING Vasten tegen globalisering Wind blijft een ongrijpbaar fenomeen Vuilnis in het hoofd Christelijk congres over rol media bij oorlog en vrede Recordprijs voor erotische roman 15de-eeuwse paus Creatief geloven Woonwagens gezegend Religieuzen protesteren geweldloos tegen G8 WETENSCHAP Verbod op condooms kost levens' Britse predikant vestigt nieuw record preken Nooit meer bang voor een prik I Twee juli is de sterfdag van de befaamde Franse arts, astroloog en toekomstvoorspeller Mi chel Nostradamus (1503- 1566). Zijn profetieën wer den beroemd toen hij de bizarre dood van de Franse koning goed bleek te heb ben voorspeld. Omdat hij de geschiedenis van de mensheid tot de uiteinde lijke ondergang van de we reld beschreven zou heb ben, blijven de zestiende eeuwse profetieën heel veel mensen intrigeren. Nu nog verschijnen er talloze boe ken van zoekers die denken 'de sleutel' te hebben ge vonden die, de voor allerlei interpretaties vatbare pro fetieën, zullen ontsluiten. amsterdam/anp - Ruim vier honderd christelijke communi catiedeskundigen buigen zich begin juli in Noordwijkerhout over de vraag welke rol de me dia spelen in het spanningsveld tussen oorlog en vrede. Con frontatie, communicatie en ver zoening is het thema van het derde congres van de interna tionale vereniging voor christe lijke communicatie (WACC). Confrontatie is het gevolg van het afbreken van de communi catie, terwijl verzoening authen tieke communicatie is, zegt dr. A.H. van den Heuvel, voorzitter van de WACC. De bijeenkomst wordt woensdag door minister Herfkens van ontwikkelingssa menwerking geopend. Op de zesjaarlijkse vergade ring spreken mensen uit ver schillende continenten die een verzoenende rol bij conflicten hebben gespeeld. Tot hen be hoort Estela Carlotto, voorzitter van de Grootmoeders van het Plaza de Mayo in Argentinië. De grootmoeders willen ophelde ring over de verdwijning van hun kleinkinderen tijdens de militaire dictatuur. Bisdom Den Bosch vernieuwt priesteropleiding den bosch/anp - Het bisdom Den Bosch gaat het program ma van de priesteropleiding met ingang van het studiejaar 2002-2003 vernieuwen. Er komt meer samenhang tussen de vakken bijbeluitleg, geloof sleer en catechese (geloofs overdracht). Ook komt er meer aandacht voor prakti sche zaken als samenwerking, geloofscommunicatie en be stuurlijke vaardigheden. Ook wil de priesteropleiding ban den aanknopen met de Uni versiteit van Lateranen in Ro- parus/afp/dpa - Het manuscript van de 15de-eeuwse eroti sche brievenroman De geschiedenis van de twee geliefden Euryale en Lucretia van de latere paus Pius II heeft vrijdag 15,5 miljoen franc (5,2 miljoen gulden) opgebracht. Dat is in Frankrijk een recordbedrag voor een manuscript, aldus veilinghuis Drouot in Parijs. De naam van de koper, een Franse verzamelaar en me cenas, werd niet bekendgemaakt. Aeneas-Silvius Piccolo mini (1405-1464), die in 1458 paus werd, schreef de roman in juli 1444 in Wenen. Het geïllustreerde, in het Latijn ge schreven manuscript bestaat grotendeels uit de briefwisse ling van de geliefden Euryale en Lucretia. De roman is ge baseerd op de waargebeurde geschiedenis van de liefde van Kaspar Schlick, een vriend van keizer Frederik III, en een jonge vrouw uit Siena. BOEKBESPREKING CPD - De Geldropse dominee Bart Thijs heeft een studie gemaakt naar het thema 'creatief leven met het geloof. In het eerste gedeelte van zijn boek gaat hij op zoek naar filosofische en psychologi sche verklaringen voor creativiteit, waarbij hij een ruime belezenheid toont. Hij komt tot de conclu sie dat het postmodernisme het spoor bijster is en onderzoekt of (christelijke) spiritualiteit onder bouwing en richting kan bieden. Hij geeft onmiddellijk toe dat het kathechismus- geloof weinig kansen biedt aan creativiteit. Zoals aartsvader Abraham de afgodsbeelden van zijn vader stuksloeg, zo moeten oude beelden en syrrv bolen vernietigd worden om tot een nieuw geloof te komen, meent hij. Kunst zou kunnen helpen om nieuwe godsbeelden te vinden. Hij noemt de Nassaukerk-gemeente in Amster dam als een creatief voorbeeld: oecumenisch, ver nieuwend en op de buurt gericht. Hij ziet moge lijkheden in multicultureel bijbellezen, bijbelspe len en wandschilderingen. In het nawoord beweert hij dat een kerk waarin creativiteit en spiritualiteit samenkomen, een speel- en oefenruimte is waar de muziek van de toekomst al tot klinken komt. Die bereidheid tot spelen en oefenen schat ik niet erg hoog in; voor de meeste gemeenten zal het toekomstmuziek blijven. Titel: Het experiment schepping Auteur: Bart Thijs Uitgeverij: Meinema Prijs: 45 gulden VANDAAG MAANDAG 2 JULI 2001 roermond - Terwijl een van de bewoners een biertje achterover slaat, zegent monseigneur Castermans de woonwagens tijdens de Sinti-bede- vaart in Roermond. Doel van de bedevaart van Sinti en Roma (zigeuners in de volksmond) is om aandacht te vragen voor de levenswijze, de reli gie en de cultuur van de woonwagenbewoners. Foto: ANP/Bas Rutten genua/anp - Leden van klooster orden en congregaties blazen de ze maand hun partij mee tijdens de protesten tegen de globalise ring van de economie ter gele genheid van de top van de zeven grootste industrielanden en Rus land (G8) in Genua. De religieu zen zullen niet hun toevlucht ne men tot geweld en luidruchtige acties, maar door vasten en bid den hun solidariteit met de ar men tonen. „Door te vasten, laten we een typisch geweldloos geluid ho ren", zei de Italiaanse francis caan Alberto Tosini tegen het webmagazine van religieuzen, Vidimus Dominum. „Het is ook een manier om de dagen van de G8-top door te brengen in ge meenschap met degenen die geen brood hebben." De 'mobilisatie' van religieu zen in het kader van de top (20- 22 juli) staat vooral in het teken van het pleidooi voor kwijt schelding van de schulden van de armste landen. Maar de broeders, paters en zusters zul len tegelijkertijd 'alle grote vra gen van sociale gerechtigheid, respect voor het milieu en de rechten van kinderen' aan de orde stellen, kondigde een van de organisatoren, de jezuïet Giovanni La Manna, aan. De bijdrage van de religieuzen aan het protest tegen de globali sering bestaat er volgens La Manna vooral in dat ze 'het be wustzijn wakker roepen van een sobere levensstijl waarmee het rijke Westen moet bijdragen aan het lenigen van economische nood van de Derde Wereld'. De missionarissen onder de deelne mers kennen de levensomstan digheden in de armste landen uit de eerste hand en zijn daar door bij uitstek in staat om zich ten overstaan van de machtigen der aarde tot de 'stem van de ar men' te maken. „Wij missionarissen weten dat regeringen van arme landen, die gedwongen worden om hun schulden en de rente op die schulden te betalen, niet in ge zondheidszorg en onderwijs kunnen investeren", aldus Patri- zia Pasini van de Zusters Missio narissen Consolata. „Iemand in Tanzania of Kenia die ziek is, is veroordeeld tot ellende en uit buiting." De deelnemers voelen zich volgens La Manna gesterkt door het martelaarschap van de Ca nadese jezuïet Martin Royac- kers, die vorige week in Jamaica werd vermoord. Zijn dood heeft mogelijk te maken met bedrei gingen aan zijn adres in de voorgaande weken, in verband met een landhervormingspro ject waaraan hij als missionaris in Jamaica werkte. Aartsbisschop Dionigi Tetta- manzi van Genua loofde tegen over Vidimus Dominum de in zet van de religieuzen in het ka der van de G8-top. Ze leveren volgens hem vooral een spiritu ele bijdrage aan de protestbewe ging. Maar hij zei te hopen dat ze dezelfde ijver aan de dag zul len leggen bij het aanpakken van het probleem van het terug lopend aantal roepingen voor het gewijde leven. berlijn/afp - De afwijzing van] condoomgebruik door de Rooms-Katholieke Kerk kost in j de strijd tegen aids mensenle vens. Dat zei Peter Piot, de di- recteur van het aidsprogramma I van de Verenigde Naties i (Unaids), vrijdag in het Duitse' dagblad Frankfurter Rundschau. f „Wanneer priesters tegen het( gebruik van voorbehoedmiddel len preken, maken ze een em-j stige fout die mensenlevensj kost", aldus Piot. „We vragen dej kerk niet om het condoom aanj te prijzen maar alleen om op te^ houden het gebruik ervan te( verbieden." De paus zet volgens^ hem te eenzijdig in op seksuekj onthouding en wederzij dses trouw in relaties als manieren^ om de verspreiding van aids te-, gen te gaan. Piot hekelde verder het ver-, sluierende taalgebruik in het' plan voor aidsbestrijding dat de. Verenigde Naties woensdag" aannamen. Risicogroepen als^ homoseksuelen, «drugsverslaaf den en prostituees worden on-£ der druk van de islamitische^ landen niet bij name genoemd, maar als 'kwetsbare groepen'^ omschreven. „Je kunt geen ef-^ fectieve strijd tegen de epidemie5 voeren zonder de geïnfecteerder personen erbij te betrekken", aV dus Piot. D v g londen/rtr - Een Britse predi kant heeft zaterdag het wereld record preken gebroken. De An-^ glicaanse predikant hield een' preek van meer dan dertig uur1 over het Oude Testament, drie" uur langer dan het oude wereld-1 record. De 47-jarige Chris Sterry sprak1' vanaf zijn kansel in de kerk van1 Whalley, in het noorden van En geland, zijn toehoorders toer Een publiek van ongeveer hon derd mensen luisterde naar doj marathonsessie van de predik kant. Sterry wil met zijn record-? poging ruim 7000 gulden voofl een lokaal liefdadigheidsfond^ bij elkaar brengen. r< k Honderd jaar na Alois Alzheimer is er nog steeds geen medicijn Conferentie over invloed op bouwkundige constructies door Martijn Hover eindhoven - Over de invloed van wind op gebouwen is nog weinig bekend. De wind blijft voor de wetenschap voorlopig een on grijpbaar fenomeen. Volgens Ja cob Wisse van de Technische Uni versiteit Eindhoven moet er nog veel werk worden verzet. En dat is nodig omdat de wind voor gro te schade kan zorgen: de winter stormen van 1990 richtten in ons land bijvoorbeeld voor 1,8 miljard (verzekerde) schade aan. Deze week houdt de Technische Uni versiteit Eindhoven een interna tionale conferentie over de in vloed van wind op bouwkundige constructies. Een van de doelen van de conferentie is het helpen opstellen van uniforme, interna tionale bouwvoorschriften waar het wind hinder betreft. „Het Normalisatie Instituut in Delft werkt momenteel aan Ne derlandse criteria, maar ook in Europees verband moet de re gelgeving nog worden ge stroomlijnd", vertelt hoogleraar bouwfysica Jacob Wisse, die de conferentie voorzit. „Om windhinderregels te kunnen op stellen, moet je natuurlijk over wetenschappelijke kennis be schikken. Een conferentie als deze is mede bedoeld als bijdra ge aan die ambtelijke discussie." „Dit vak is eigenlijk pas goed een eeuw oud", zegt Wisse. „Het is geboren toen aan het einde van de negentiende eeuw in Amerika een brug instortte door de wind. Men wilde uiter aard graag weten hoe dat geko men was. Ook de bouw van de Eiffeltoren, ongeveer in dezelfde tijd, was een stimulans, net als iets later de eerste wolkenkrab bers in de Verenigde Staten. Na de ramp met de brug was im mers duidelijk dat de wind op dergelijke grote constructies een verwoestende invloed kan heb ben. Dus werd het van belang om daar bij de bouw ervan reke ning mee te houden." Ook een wat destructiever ele ment in de menselijke aard was van belang voor de ontwikkeling van de windwetenschap in het begin van de vorige eeuw, weet Wisse. „De ontwikkeling van strijdgassen in de Eerste We reldoorlog gaf ook een impuls aan het onderzoek. Generaals wilden immers graag weten waar de gifgassen die ze wilden inzetten, naar toe zouden waai en." Een van de redenen dat het met gifgassen op het slagveld nooit veel geworden is, is waarschijn lijk gelegen in de grilligheid van weer en wind. „Hoewel er te genwoordig heel aardige super computers beschikbaar zijn, verwacht ik dat het nog dertig tot veertig jaar zal duren voordat we over computers beschikken met voldoende rekenkracht om zelfs maar bij benadering te kunnen modelleren hoe de wind zich gedraagt", meent de Eindhovense hoogleraar. Zeker als het gaat om het bere kenen van de invloed van lucht verplaatsingen in de dampkring (meer is wind feitelijk niet) op gebouwen, ontbreekt het de huidige generatie wetenschap pers zelfs na honderd jaar on derzoek nog aan 'fundamentele kennis', zegt Wisse. „Als de wind tegen een gebouw aan blaast, zorgt dat voor allerlei turbulente stromingen", legt hij uit. „Dat zijn wervelingen in de lucht, die zich per definitie chaotisch ge dragen." Hij vertelt dat een van zijn stu denten ooit metingen heeft ver richt aan een aantal vensters in het hoofdgebouw van de TUE. „Dan halen we de ruit eruit, zet ten er een houten plank in met allerlei sensoren en beginnen vervolgens te meten." De onderzoeker vergeleek de windsnelheden die werden vast gelegd door de officiële wind- mast op het TUE-terrein, enkele honderden meters verderop, met de krachten die werden uit geoefend op de plek in de gevel waar het raam zich bevond. „Daar viel weinig peil op te trek ken", concludeert Wisse. „Zeker als je de gegevens van één raam vergeleek met die van een ander raam in dezelfde gevel, dertig meter verderop. Het was onmo gelijk om met behulp van die gegevens voorspellingen te doen over hoe de wind zich zou ge dragen." Toch is zulke kennis van belang, zeker naarmate ook in ons land meer hoogbouw verrijst. Niet al leen hoge bomen vangen im mers veel wind - hetzelfde geldt voor hoge gebouwen. Ze vangen de wind niet alleen, maar trans porteren hem ook nog eens naar de begane grond. En om dat het harder waait naarmate je hoger komt, kan hoogbouw er voor zorgen dat fietsers op straat van hun fiets geblazen worden. „Daar is op zichzelf best iets aan te doen", meent Wisse. „Maar in een land als het onze zit je dan met het probleem van de wet- en regelgeving. Als in Ne derland iets gebouwd wordt, is de aannemer alleen verant woordelijk voor de feitelijke bouwkavel. Dat windhinder als gevolg van het gebouw zich gro tendeels daarbuiten afspeelt, daar wordt in de regels nog geen rekening mee gehouden." Ook bouwkundig valt er trou wens veel te verbeteren als reke ning wordt gehouden met het gedrag van de wind, denkt de TUE-hoogleraar. „We hebben hier op de universiteit nog een ander onderzoek gedaan, waar uit bleek dat het maken van kleine gaatjes in de buitenmuur paradoxaal genoeg het binnen dringen van vocht verhindert. Als de wind namelijk tegen een gevel aanblaast, zorgt zij voor overdruk die het water «Joor kleine kiertjes en poreuze plek ken naar binnen kan persen. Als je gaatjes van 1 millimeter of zo in de buitenmuur boort, kan de wind in de ruimte tussen bui ten- en binnenmuur binnen dringen. De druk wordt daar dan gelijk aan die aan de bui tenkant, waardoor er geen vocht meer naar binnen geperst kan worden." door Kees Buijs Alois Alzheimer ontdekte bijna een eeuw geleden in de hersenen van een overleden vrouw de te kenen van de ziekte die naar hem is genoemd. Maar na zijn dood duurde het meer dan een halve eeuw voordat medici zich de ziek te van Alzheimer herinnerden. Auguste Deter werd pas na haar dood bekend. Zij stierf op 8 april 1906 in de Stedelijke Psychiatri sche Inrichting van Frankfurt. Na haar overlijden ontdekte een arts bij een onderzoek van haar hersenen talrijke kleine afzettin gen ter grootte van een rijstkor rel en geklonterde bundels ze nuwvezels. De arts was Alois Al zheimer, Auguste D. de eerste patiënte bij wie de ziekte van Al zheimer werd vastgesteld. Min of meer bij toeval kwamen 84 jaar later duizenden prepara ten van hersenplakjes te voor schijn waaraan Alzheimer had gewerkt. In de verzameling be vond zich een tweede alzhei- mergeval, dat in vergetelheid was geraakt: Johann Feigl, dag loner in München, in 1910 ge storven aan wat de ontdekker in zijn eigen handschrift 'ziekte van Alzheimer' noemde. In 1997 vond men in de kelder ook de hersenpreparaten van Auguste D. terug. Na de ontdekking van de ziekte werd het nog tientallen jaren vanzelfsprekend gevonden dat oudere mensen met het klim men der jaren vergeetachtig worden. Tot de ziekte zich in 1971 openbaarde bij de pas 43- jarige Rita Hayworth, Holly- woods roodharige seksgodin. Zij was een atypisch geval, want de symptomen treden meestal pas op bij mensen boven de 65. De filmster kreeg plotselinge woedeaanvallen, vergat haar tekst, liep in de zomer in een bontmantel vergeefs de ingang van een hotel te zoeken en moest regelmatig thuisgebracht worden wanneer ze over straat doolde. In de zak van haar man tel zat een groot vel papier met haar adres: zij moet vermoed hebben wat er met haar aan de hand was. Nadat ze in 1976 in Londen uit een zojuist geland vliegtuig was getuimeld, werd zij in het zie kenhuis opgenomen. Een zwaar geval van alcoholisme, luidde de diagnose. Zij kwam op een afde ling met andere alcoholisten. De symptomen van haar ziekte na men alleen maar toe. Pas vijf jaar later constateerden artsen de ziekte van Alzheimer. Wereldwijd lijden vijftien mil joen mensen aan de ziekte. Vol gens koele statistici zullen een op de zestien mensen boven 75 jaar en een op de vier mensen boven tachtig jaar doodgaan aan hersenverschrompeling. Door eiwitafzetting, dode ze nuwcellen en verwarde bundels in de hersenen raken zij lang- V zaam hun verstand kwijt. Hun i£ hoofd wordt een vuilnisbelt. Heit kan tot dertig jaar duren voordate de eerste symptomen zich voor-r doen. Over de ziekte, het onder-)] zoek en de ontdekker schreef e Michael Jürgs 'Alzheimer. Spu- ie rensuche im Niemandsland1 Een toepasselijke ondertitel, die ei in de Nederlandse vertaling is vervangen door 'De man, zijn leven. De ziekte, het onderzoek'ie In het feit dat het levenswerk n van Alois Alzheimer (1864-1915)?< zo lang in de medische wereld e vergeten werd, schuilt een boost aardige ironie. Zelf werd hij ooke niet oud. Wat er over zijn leven ir bekend is, heeft Jürgs nauwge- rt zet gedocumenteerd. Daarnaastc besteedt hij veel aandacht aan het wetenschappelijk onderzoekV en de verpleging van alzheimer-H; patiënten. Wat het eerste be- la treft, zijn al heel wat doorbrakerig gemeld, maar ze zijn vrijwel al- cl tijd op een zware teleurstelling ti uitgelopen. Een toevalstreffer n zou tot inzichten in de oorzakera, van de ziekte kunnen leiden, ei Over de ziekte is inmiddels veel ie meer bekend dan in Alzheimersei tijd, maar er bestaat nog steeds !o geen enkel middel tegent :i 'a Titel: Alzheimer IT Auteur: Michael Jürgs j Uitgeven Baarn, Tinon Prijs: 39,50 gulden. E) Leids biotechbedrijf vindt 'vaccinatiepleister' uit door Wilfred Simons leiden - Mensen die bang zijn voor injecties, hoe ven zich daar in de toekomst misschien niet meer aan te onderwerpen. Het Leidse biotechnologie bedrijf Crucell heeft namelijk een methode gevon den om vaccinaties toe te dienen met behulp van een pleister. Zulke pleisters zijn al in gebruik, bij voorbeeld om terminale kankerpatiënten morfine mee toe te dienen. Ook bekend zijn de nicotine pleisters, die rokers moeten helpen om van de si garet af te komen. Maar voor inentingen waren die pleisters tot nu toe nog niet geschikt. Samen met het Amerikaanse bedrijf Vaxin werkt Crucell aan de ontwikkeling van een hondsdol- heidvaccin. Mensen kunnen die ziekte krijgen na dat zij gebeten zijn door een hondsdol dier. In Eu ropa komt hondsdolheid (ook wel rabiës getv noemd) bij mensen nauwelijks nog voor, maar i£i Azië sterven er jaarlijks tussen de 60.000 en 80.001a mensen aan. Binnenkort kiest Crucell een tweedlci vaccin uit dat via een pleister kan worden toegeai diend. e Crucell en Vaxin stoppen het DNA van heel hondsdolheidvaccin in een verkoudheidsvirus dat van tevoren onschadelijk is gemaakt. Die vfo russen zijn in staat om in de huid binnen te drinft gen. Daar produceren zij een immuunreactie va* 1 het lichaam, zowel voor als na een beet met eeijk hondsdol dier. De vaccinatie is volstrekt pijnlooiel en daardoor geschikt voor mensen die bang zijbi voor injectienaalden. Ook is het afgelopen met hdui risico dat ziekten door vuile naalden van de enffi op de andere patiënt worden overgedragen. De invloed van wind op bouwwerken wordt nog slecht begrepen. Dat bleek het geval bij de Rotterdamse Erasmus-brug, waarvan de tuien bij een verkeerde wind vervaarlijk gingen vibreren. Foto: GPD/Niels van der Hoeven

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 10