N Een van de grootste veiligheidsgevaren I ZATERDAG 30 juni 2001 leidsch Dagblad Dutroux en handlangers voorlopig niet voor de rechter Daphne Deckers richt zich nu op schrijven Narcose is veiliger dan ooit Marten Toonder heeft het moeilijk met Nederland Met de komst van Slobodan Milosevic, de van oorlogsmisdaden verdachte Joegoslavische ex-president, heeft Nederland een van de grootste veiligheidsrisico's ooit binnen zijn grenzen. Aanslagen op Milosevic worden niet uitgesloten, wraakacties op Nederlandse doelwitten evenmin. Slobo - 'De slachter van de Balkan' - heeft tal van vijanden én vrienden, die als het op geweld aan komt, tot alles in staat worden geacht. door Ferdi Schrooten en Axel Veldhuijzen I iet alleen op de Balkan, maar in heel Europa lopen hon derdduizenden slachtoffers rond die Slobodan Milosevic (59) graag dood zouden zien. De voormalige president van Joegoslavië geldt als de grote regisseur van al hun leed. Hij wordt alom gezien als grote roerganger en ideoloog van alle re cente Balkanoorlogen, en eindver antwoordelijk gehouden voor etni sche zuiveringen, massaslachtingen en een reeks van andere misdaden tegen de menselijkheid. Zijn naam wordt niet voor niets in één adem genoemd met die van Adolf Hitler, Saddam Hoessein, Nicolai Ceau- cescu en Pol Pot. ,,Er zijn zat men sen die Milosevic zo'n grote schoft vinden, dat ze een proces in Den Haag nog te goed voor hem achten. Ook al belandt hij voor de rest van zijn leven achter tralies." Dat zegt prof. Mr. G. Strijards, hoogleraar in ternationaal recht aan de universi teit van Groningen en van 1994 tot 2000 verbindingsofficier voor onder meer het Joegoslavië-tribunaal. „Liever zien ze dat hij gelijk afge voerd wordt", doelt Strijards op een lot als dat van die andere Balkan dictator Ceaucescu. Na zijn afzet ting rekende het Roemeense volk met hem af: hij kreeg de kogel. Van zijn (voormalige) vrienden en strijdmakkers heeft Milosevic mis schien nog wel het meeste te vre zen. Zij hebben niet alleen het geld, de wapens en de connecties om de ex-president een kopje kleiner te maken. Ze hebben vooral een mo tief. Behalve verdachte is Milosevic voor het Tribunaal kroongetuige. Met zijn kennis van wat er zich ten tijde van zijn dertienjarig bewind heeft afgespeeld, kan Milosevic tal van kompanen in zijn val meesleu ren. Een pratende Milosevic kan andere gezochte oorlogsmisdadi gers, onder wie de Bosnisch-Servi- sche kopstukken Mladic en Karad zic, het leven nog heel zuur maken. Risico's Volgens kenners loopt Milosevic gevaar. Zelfs binnen de muren van de gevangenis in het speciale VN- cellenblok in Scheveningen is hij zijn leven niet zeker. Strijards: „Voor zijn mede-gevangenen die al in Scheveningen zitten is het een direct gevaar als Milosevic gaat pra ten. En laten we wel wezen: Milose vic trekt dan anderen mee, dat is een feit." Bovendien zou Milosevic in de VN-unit in aanraking kunnen komen met aartsvijanden, voor wie de moord op de ex-president nog steeds een diep gekoesterde wens is. In het VN-cellenblok hebben verdachten uit de diverse Balkan- gebieden dagelijks contact met el kaar. Er wordt geschaakt en geza menlijk gelucht in de extra bewaak te stalen kooi aan de achterzijde van de witte VN-unit, die is opge bouwd uit geschakelde en gestapel de containers. Er is nog een ander reëel risico op een aanslag binnen de gevangenis muren, zegt mr. Micha Wladimi- roff. De Nederlandse topadvocaat heeft al eerder verdachten van oor logsmisdaden verdedigd en is nu genomineerd om hetzelfde te doen voor Milosevic. Wladimiroff, die meermalen de W-unit van binnen heeft gezien, acht ook een aanslag vanuit het omliggende gevangenis complex voor 'gewone' misdadigers niet uitgesloten. „Er is vanuit die cellen altijd zich op de luchtplaats van de VN-gevangenen. Je moet wel eerst een wapen de gevangenis in krijgen en een raam forceren, maar dan heb je vrij zicht op de lucht plaats." Joegoslavische criminelen, die we reldwijd berucht zijn om hun ge welddadigheid en onverschrokken heid, hebben ook in Nederland al meermalen laten zien waartoe ze in staat zijn. Was het niet Milosevic' kameraatLArkarrrdcrvwigjaar geli- quideerde militieleider - eveneens gezocht wegens oorlogsmisdaden - die in de jaren zeventig en tachtig Nederland onveilig maakte? De specialist in gewapende overvallen op banken en juweliers belandde uiteindelijk in de Amsterdamse Bijl- Een verminkte poster van Slobodan Milosevic als uiting van woede en verdriet in Joegoslavië, over wat de voormalige president aanrichtte. Foto: AP/Darko Vojinovic Over bijzonderheden van de bevei liging rond Milosevic zwijgen poli tie en VN in alle talen. Elk prijsgege ven detail kan nieuw risico creëren, weten experts. „Een sluipschutter is het grootste gevaar. En in voorma lig Joegoslavië lopen nogal wat sni pers rond die hun sporen verdtaui hebben", zegt Remy de long va» Angel Guards Security (AGS). Het landelijk opererende beveiiigiBgS» bedrijf levert bodyguards-aan natio nale en internationale prctHBaen- ten. Daarnaast maakt het onderdeel uit van de grootste bodyguard-or ganisatie ter wereld, de EBA, die mensen onder de zwaarste omstan digheden traint. De Jong; „Een top- sniper is in staat om tot op een af stand van duizend meter een doel wit te doden." Spanningsboog De opgepakte ex-president zal tij dens zijn proces vrijwel dagelijks vervoerd moeten worden van zijn cel naar de rechtszaal en dat mis schien wel enkele jaren lang. Dat betekent dag-in-dag-uit target number one door Den Haag vervoe ren. Een wel hele lange spannings boog. Eén moment van onacht zaamheid was ook voor Mark Dutroux, in België voü»ijand nummer één, voldoeiroe om te ont snappen. Niet voor niets zal Milo sevic altijd geblinddoekt of met een zwarte skibril op vervoerd worden en elke dag een andere route afleg gen. Het dagelijkse gereis tijdens het proces blijft volgens ingewijden het echte mega-risico. Ronduit 'be roerd' noemt hoogleraar en OM- topfunctionaris Strijards dat. „Die vijftien kilometer door de straten van Den Haag met bepantserde wa gens is natuurlijk verre van ideaal." Niet voor niets krijgt het nieuwe in ternationale strafhof, dat ook in Den Haag wordt gevestigd, wèl cel len op eigen terrein. Bij het interna tionale strafhof moeten vanaf 2004 verdachten van misdaden tegen de menselijkheid uit de hele wereld te recht staan. Balkan- en VN-deskun- dige Dick Leurdijk: „Milosevic is dus nog maar het begin van wat ons te wachten staat." merbajes. Daaruit wist Arkan te ontsnappen om nog jarenlang dood en verderf te zaaien. En wat te denken van de schietpartijen dit en vorig jaar in Amsterdam, waarbij zware jongens als Sam Klepper en Jan Femer het leven lieten? Ook daar waren Joegoslaven bij betrok ken als bodyguards, maar waar schijnlijk ook als ingevlogen huur moordenaars. „Het leegpompen van een kalash- nikov in een tegenstander is in Joe goslavische kringen een mineur feit", zegt Strijards. Hij werkt in middels op een hoge post binnen het parket-generaal van het Open baar Ministerie in Den Haag, dat nauw betrokken was bij de voorbe reidingen voor Milosevic' komst. „Aanslagen zijn niet uit te sluiten. Er bestaan overigens tot dusverre geen indicaties voor. Maar dat zegt niks." Maffia Dick Leurdijk, Balkan- en VN-des- kundige van het instituut voor in ternationale betrekkingen Clingen- dael, zegt het nog stelliger. „De Bal kan is één groot tehuis voor maffia en misdaad. Mensensmokkel, pros titutie, handel in wapens en drugs, criminaliteit. Er zijn vertakkingen tot in elke hoek van de maatschap pij. Niet alleen in Joegoslavië, maar ook tot ver daarbuiten." Ter illu stratie: de machtige chef van de Servische geheime dienst, Rade Markovic, meldde zijn politieke te genstanders eind vorig jaar dat zijn 'kennissen uit de onderwereld' hem spontaan hadden opgebeld om te helpen afrekenen met de oppositie. Hoe beveiligt een braaf aangeharkt, democratisch land als Nederland zich in hemelsnaam tegen de meest geslepen criminelen van Europa? Feit is dat aanzienlijke aantallen Joegoslavische criminelen inmid dels vaste voet onder de grond heb ben in Nederland. En niet alleen meer als bekwame en schietgrage klusjesmannen, die het vuile werk opknappen voor gevestigde mis daadbendes. Een aantal beheert hier met succes een eigen winkel. Hun handelsmerk: geweld. Hun motto: niet praten, maar schieten. Hun assortiment: wapens, vrou wen, drugs; alles wat geld oplevert. De top van de Beveilings BV Neder land staat dus niet voor niets op scherp. Mocht zich 'direct levensbedrei gend geweld' voordoen in de cate gorie bomaanslagen, kapingen, of moordaanslagen door scherpschut ters, dan heeft Nederland een spe ciaal keurkorps achter de hand: drie Bijzondere Bijstands Eenheden (BBE's). Deze bestaan uit geselec teerde mensen van politie en krijgs macht, met een speciale training in bijvoorbeeld man-tot-mangevech ten en scherpschieten op lange af stand. „We zijn nu niet actief be trokken bij de beveiliging rond het tribunaal, maar wel altijd oproep baar", zegt Bram Visser, namens politie en justitie betrokken bij de inzet van BBE's. Milosevic is als het om aanslagen gaat niet het enige potentiële doel wit. Ook betrokkenen rond het pro ces tegen de ex-president lopen een risico. Desgevraagd stelt de BVD dat ze ook informatie vergaart over de mogelijkheid van aanslagen op prominente Nederlanders. Wraak acties van sympathisanten van Milosevic, in feite gericht tegen Ne derland als gastland van het tribu naal, vormen een laatste risico-ca tegorie. En dat geldt niet alleen per sonen. Ook Nederlandse bedrijven met naam en faam tot ver over de landsgrenzen, van Heineken en Philips tot Unilever, lopen zo be zien een risico. Dit is van over heidswege een nagenoeg niet te be veiligen 'doelgroep'. In Nederland is de Nederlandse po litie buiten de gevangenis en het tri bunaal verantwoordelijk voor de veiligheid van Milosevic. De Neder landse overheid draagt daar ook al le kosten voor. De bedragen zijn niet bekend, maar het gaat om ka pitalen. De berechting van de ex- president is immers een helse klus omdat elk risico moet worden uit gesloten. Zo voltrok zich ook rond het bezoek van de Amerikaanse president Bill Clinton in 1997 een mega-beveiligingsoperatie. Er zijn toen - bijvoorbeeld - langs de rou tes putdeksels dichtgelast en vuil nisbakken verwijderd met het oog op mogelijke bomaanslagen. We gen werden afgesloten en scherp schutters op strategische plekken gestationeerd. Het risico Milosevic

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1