Becker-mythe vertoont ernstige scheuren Haringa's honger nog niet gestild Van der Weerden hoopt bij FC Twente op betere tijden SPORT bo juni 2001 zet de tv aan: Boris Becker. Slaat een tijdschrift open: Boris Becker. Luistert ar de radio: iemand heeft het over Boris Becker. Boris en z'n ex-echtgenote rbara. Boris en z'n Russische 'fotomodel' Ermakova. Boris en diens itenechtelijke dochter. Boris en alweer een nieuwe geliefde. Boris en zijn illiete internetbedrijf. Boris aan het golfen met Tiger Woods en die andere litse volksheld, Franz Beckenbauer. De Boris Becker-saga levert dagelijks euwe anekdotes op. Maar trendwatchers waarschuwen: het einde van Boris ckers 'Ik'-tijdperk is in zicht. 9T Wierd Duk was een klein stukje in de nt: 'Internetbedrijf Boris :ker failliet'. De voormalige nis-ster (33) kwam er slecht ïaf. Sinds de oprichting van internetportal Sportgate Becker ruziënd met zijn za- ïpartners de kolommen van boulevardblad Bild gevuld, irtgate was een goed idee. het internet moesten Duitse pteursporters met elkaar in itact worden gebracht. Maar project strandde na drie anden al op een botsing van i's. Het grootste ego heette ris Becker. Iet bankroet van Sportgate is :kers zoveelste mislukking in te tijd. Zijn privé-leven, in- sief alle pijnlijke details over 'zaadroof door een Russin le bezemkast van een dure idense eetgelegenheid, ligt naanden op straat. Nu komt ir zijn zakelijke falen bij. De itse mythe vertoont ernstige euren. „De ego-cultus van ellebogenmaatschappij heeft hoogtepunt gehad", orakel een psycho-analyticus in het ikblad Der Spiegel. „Het kan even duren, maar Beckers >ulariteit zal zeker afne- n." eventien was Boris Becker n hij als jongetje uit het dorp men, bij Heidelberg, Wim- don won. 'Bobele' was de gste winnaar in de geschie- ïis van het toernooi en hij te zijn sport in Duitsland in klap op de kaart. „Deze rwinning kan het Duitse nis veranderen", begreep de ior toen al. „Misschien heb- ze nu eindelijk een idool." anaf die zevende juli 1985 eide Boris Becker op in het inbaar. Hij won meer grote mooien, werd even de num- r 1 van de wereld en kreeg wegens zijn snoeiharde opslag de bijnaam 'Boom Boom' Beck er. Maar een fenomeen werd Becker vooral door zijn oncon ventionele uitlatingen en zelf bewuste optreden. De sportman bleek opinies te hebben. Hij sprak zich Uit over maatschappelijke problemen, zoals racisme, sympathiseerde met krakers, bekritiseerde het hectische ritme van het prof tennis en huwde in 1993 een gekleurde vrouw: Barbara 'Babs' Feltus, actrice annex fo tomodel uit München, dochter van een Amerikaanse GI. Boris en Babs waren jarenlang Duits- lands equivalent van Charles en Diana. Het 'society paar' stond op vriendschappelijke voet met bondskanselier Schroder en ging met Nelson Mandela op de foto. Ze verbleven in huizen op Mallorca, Monaco, München en Miami. Barbara kleedde Bo ris in dure Italiaanse pakken. Het paar, dat werkelijk van el kaar leek te houden, kreeg twee zoontjes: Noah Gabriel en Elias Balthasar. In zijn autoriteitsgevoelige vaderland gaf Beckers autono me optreden aanleiding tot irri tatie, maar vooral tot bewonde ring. Becker groeide voor een complete generatie Duitsers uit tot een authentieke held, die zelfs durfde dreigen Duitsland de rug toe te keren als het racis tische gezeur over zijn 'koffie bruine'-vrouw niet ophield. 'Becker is de enige wereldster naast Mariene Dietrich, die Duitsland in de twintigste eeuw heeft voortgebracht', schreef de Frankfurter Allgemeine Zeit- ung. Anderen noemen Becker graag in één adem met Franz Beckenbauer, der Kaiser, die eveneens boven kritiek is ver heven en wiens gezicht al even min van de beeldbuis is te slaan. Al meer dan vijftien jaar be heerst Becker de Duitse media. Zijn verschijning werd met de jaren eleganter, de wat boertige sproetenkop veranderde - on der invloed van modegevoelige Babs, weten 'de bladen' - in een aantrekkelijke, goed geklede kosmopoliet, die zich met even veel gemak beweegt in de jetset van New York of Parijs als in zijn thuishaven München. Zijn interesses dreven eveneens mee met de tijdgeest. Zo werd Boris Becker in Duitsland het gezicht van de internetrevolutie door zijn optreden als digitale onbenul in reclamespots voor America Online. Zijn vraag 'Bin ich drin?' werd na het nieuws over Beckers seksuele escapa des dankbaar voer voor ironi sche commentaren. Becker verdiende rond de 350 miljoen mark aan prijzengeld en met het commerciële ge bruik van zijn naam, die hij bij het Duitse merkenbureau liet deponeren. Zelfverzekerd als hij is, wil Becker op den duur met die naam naar de beurs. „Ik ben toch niet slechts een natio nale grootheid", analyseerde de tennisser ooit. „Ik ben wereld beroemd." Nadat hij in 1997 het proften nis vaarwel had gezegd lag een overstap naar de zakenwereld voor de hand. Becker was im mers het vleesgeworden succes: in de sport, in de liefde, als va der, als wandelende reclame zuil en als vertegenwoordiger van een eigentijds, meer tole rant en niet langer uitsluitend blank Duitsland. Met zijn naamsbekendheid moest hij als ondernemer wel slagen. Nog tijdens zijn carrière kocht Beck er drie Mercedesdealers, hij ging in de sportmarketing en - management en wierp zich op de digitale snelweg. En nu dit. „Door al zijn privé- Becker groeide voor een complete generatie Duitsers uit tot een authentieke held. Foto: Reuters problemen heb ik Becker eigen lijk nauwelijks gezien", beken de medeoprichter Helmut Tho- ma, na het echec van Sportgate. Boris zat voornamelijk in het vliegtuig naar de Verenigde Sta ten waar hij de scheiding van zijn vrouw uitvocht. Na zeven jaar bleek het sprookjeshuwe lijk geëindigd in een nachtmer rie. En ook in deze donkere tij den zocht Becker de publiciteit. Waar hij deel van het zaken- nieuws had moeten worden, stond Boris op de voorpagina's van de boulevardbladen. Bar bara's vlucht naar Miami ('Met de kinderen!'), de reacties van zijn moeder ('Mijn beste vrien din'), zijn 'worsteling' met de scheiding. Babs had een gat in d'r hand. Ze kon per dag 50.000 mark uitgeven, en ze had te weinig belangstelling voor haar gezin. Becker: „Op een zeker moment zei ik tegen haar: 'Hoor eens meisje, dit is Scheisse, zo kan het niet lan ger." Toen werd tot overmaat van ramp bekend dat de Russin An gela Ermakova een dronken Becker erin had geluisd. Becker bleek de vader van haar doch tertje Anna, verwekt tijdens een 'quickie' in een Londens res taurant. Of Becker met enkele miljoenen marken over de brug kon komen? „Het duurde vijf seconden en voor die fout zal ik mijn leven lang moeten boe ten", aldus de vader. 'Wie zo met zijn vrouw om gaat en daar nog geld mee ver dient ook, is een schoft'. De re acties op internet logen er niet om. In een nieuwe AOL-spot was Becker te zien als eenzame, gescheiden mane-mailend met zijn moeder. „De was is vies en ik heb ook al tijden niet fatsoenlijk gegeten", aldus Bo ris. Het was grappig bedoeld, maar de voor Becker karakteris tieke vermenging van het priva te met het openbare schoot veel van zijn landgenoten in het ver keerde keelgat. Voor Becker, die zelftwijfel niet lijkt te kennen, moet dit in zicht een schok zijn. De man die geen tegenspraak duldt, is de situatie niet langer meester. Zijn imago spreekt niet meer tot de verbeelding. „Nieuwe signalen duiden erop dat de tijdgeest verandert", wist de psycho-analyticus in Der Spie gel. „In de plaats van triomfan telijke egocentristen, zoals Becker, is er behoefte aan soci alere persoonlijkheden." Kort om: Duitsers hebben nu be hoefte aan alles wat Becker niet vertegenwoordigt. In een lang interview met Der Spiegel lijkt Becker nog niet verslagen. De kop 'Ich' was een treffende samenvatting. Becker als de verpersoonlijking van de 'Ich GeseÜschaft', waarin alles draait om persoonlijke promo tie. Zijn openlijke zelfoverschat ting kwam hem op vernietigen de ingezonden brieven te staan. „Bespaar ons de onverdraaglij ke ontboezemingen en puber wijsheden van de heer Becker. De uitlatingen over zijn huwe lijk en zijn relaties zijn ronduit infantiel", aldus een briefschrij ver. Becker bleek niet onder de indruk. „Ik splijt de natie al vijf tien jaar. Ik ben niet anders ge wend." Oud-topwielrenster maakt rentree r Annemiek Steenbekkers is haar vooral te doen om deelnemen, even lekker erijden, maar Ingrid Haringa Ingrid Haringa niet zijn als lij haar onverwachte terug- r op de baan niet een beetje tucht om de hoek kwam kij- „Ik wil wel een serieuze statie neerzetten. Dat fana- e koppie zit er nog steeds Eigenlijk zijn de kriebels )it weggegaan", bekent In- 1 Haringa. In 1997 beëindig- :e haar profcarrière als wiel- ster. Noodgedwongen, om- ze bij een val de voorste iband van haar rechterknie jheurde en de meniscus be- adigde. „Echt last van die heb ik niet meer. Hardlo- gaat prima en fietsen is al imaal geen probleem." eventien nationale titels, Eu- ees goud, vijf wereldtitels, ns op de Olympische Spelen Barcelona (1992), zilver en ns op de Spelen van Atlanta )6). Niet de minste erelijst en is de honger van de 36-jari- laringa nog steeds nierge- I. Volgende maand maakt ze r rentree als baanwielrenster iet NK in Amsterdam en dan de 500 meter en de ki- eter. „Ik wil geen verkeerde vachtingen wekken. Mijn 1 is om lekker en goed te rij- Ik weet dat ik hoog kan ein- in, maar ik pin me zeker niet op een podiumplaats. Ik wil niet meer dan nationaal af oe een wedstrijdje rijden." e aankondiging van haar te- ceer brengt meer teweeg dan ilf had kunnen bedenken: „Dat verbaast me. Natuurlijk, als je zo'n carrière achter de rug hebt als ik, levert dat automa tisch reacties op. Negatieve re acties van 'zou je dat wel doen?', maar ook heel positief. Dat streelt me ook wel. Maar de ren tree van een vrouwelijke prof is kennelijk opzienbarender dan een man die terugkeert in het amateurpeloton. Negen jaar draaide Haringa mee in de wielrennerij. Ze rolde daarna welhaast automatisch in het vak van coach en assisteerde Jean Paul van Poppel bij de na tionale vrouwenploeg op de weg. Het politie-uniform dat ze in haar werk droeg, ging de kast in. Via haar toenmalige pupil Mariëlle van Scheppingen raak te ze in contact met haar vriend Gianni Romme, die ook op de fiets en op de baan trainde. Van het een kwam het ander en Ha ringa kreeg de mogelijkheid bij Spaar Select als schaatscoach aan de slag te gaan. Tot de Ame rikaanse coach Peter Mueller besloot dat twee kapiteins op één schip teveel waren. Haringa werd bedankt. Wat wel doorliep, was het be geleiden van wielrensters. Na de nationale vrouwenselectie train de Haringa de junior-dames op de baan. „Nu doe ik niet meer dan wat mensen individueel be geleiden. Doordat ik steeds coachte, ben ik al die jaren ook mee blijven fietsen. Ik train een paar keer in de week op de weg en inmiddels ook twee keer in de week op de baan. De conditie om 60 kilometer op de weg of klassiekers te rijden, heb ik niet, maar ik ken mijn kwaliteiten op de baan. Het NK is geen kwestie Ingrid Haringa nam in oktober 1997 afscheid. „Eigenlijk zijn de kriebels nooit weggegaan." Foto: Joop Boek van op de fiets stappen en rij den. Ik heb iemand die met me meegaat om het een en ander in de gaten te houden en ook mijn oud-soigneur springt bij. Dat op zich is al hartstikke leuk, dat ou de clubje weer bijeen. Ik weet dat ik een risico neem en dat het NK voor mij gigantisch kan te genvallen, maar eigenlijk ver wacht ik dat niet. Op de dag dat ik moet rijden, 11 juli, ben ik ook jarig. Een leuk verjaardags cadeautje, al zeg ik het zelf." door Gijs Eijsink Het is na zes jaar tijd voor een andere werkge ver. Met zo'n 260 competitie-, beker- en Europa Cup-wedstrijden in zijn bagage heeft hij al een aardige loopbaan opgebouwd, maar Chris van der Weerden (28) is ook synoniem voor pechvogel en ongelukskind. Bij Twente, dat hem deze week voor drie jaar vastleg de, hoopt hij op betere tijden. Bij PSV was hij de laatste tijd zo ongeveer de achttiende man van de selectie, maar FC Twente kan de verde diger goed gebruiken, omdat het met Dennis Hulshoff slechts over één rechtsback van formaat beschikt en ook omdat de gerouti neerde PSV'er op meerdere posities in zetbaar is. Van der Weerden was in het ene jaar ('94-'95) dat hij voor Vitesse uitkwam, regel matig actief als verde digende middenvelder en deed dat meerma len uitstekend. Zo speelde hij destijds PSV-spits Ronaldo uit de wedstrijd. Ook Dick Advocaat zette hem na zijn overgang naar PSV regelmatig op die posi tie. „Diep in mijn hart zou ik het liefst op het middenveld spelen. Dat is mooi voetballen. Ik ben het, denk ik, niet verleerd", zei Van der Weerden ooit in een interview. Hij be vond zich in die tijd in een voorspoedige fase van zijn loopbaan en werd zelfs zo nu en dan in ver band gebracht met het nationale elftal. Maar de voortgang van het leven van een topvoetballer is bijna niet te voorspellen, zo bemerkte ook Van der Weerden. Het seizoen '97-'98 zou voor hem een rampjaar worden. Eerst was hij door een slepende blessure lange tijd uit de roulatie, vervolgens maakte hij een dramatische rentree door op 1 ok tober in de uitwedstrijd tegen Barcelona tegen een rode kaart op te lopen na een domme overtreding op Figo. Daarna kreeg hij een spierscheuring en korte tijd later werd bij hem de tamelijk onbeken de ziekte van Crohn, een chronische ontsteking van de dunne darm, vastgesteld. De revalidatie voltrok zich met vallen en op staan. Pas ruim een jaar later maakte Van der Weerden zijn rentree in De Goffert tegen zijn ou de club NEC. Hoofd coach Bobby Robson was er blij mee. De Engelsman stelde hem meteen weer op tot zelfs de duels om de Europa Cup toe en ontdekte nog een an dere sterke kant van de rechtspoot. Die bleek namelijk ook uitstekend als linker verdediger uit de voe ten te kunnen. Onder Eric Gerets was Van der Weerden slechts gedurende korte fases van het seizoen basisspeler. „Ik was honderd pro cent fit, maar kreeg heel weinig kansen. Dan ga je nadenken over je siUfctie", zei Van der Weerden. Zijn zaakwaarnemer Rob Jansen ging op zoek, ook in het buitenland. „Toen FC Twente be langstelling toonde, dacht ik: „Waarom niet?" Het is absoluut een mooie club, die zich altijd probeert omhoog te werken en die komend seizoen UEFA - Cu p voetbal speelt. Voor mijn ge zin is het ook fijner om in Nederland te blijven spelenaldus Van der Weerden, die vader is van twee kleine kinderen. Bij FC Twente komt hij in Tom van der Leegte, Boudewijn Pahlplatz, Jan Willem van Ede en Björn van der Doelen een kwartet oude bekenden van PSV tegen. „Net als zij heb ik ook bij PSV een fijne tijd gehad. Ik ben er zes jaar gebleven en dat zegt genoeg. Het is niet gemakkelijk als talentvolle voetballer bij een topclub te komen, maar er ver volgens te blijven, is nog moeilijker." Chris van der Weerden nog in PSV-shirt (rechts) In duel met Katwijker Dirk Kuijt van FC Utrecht. „FC Twente is absoluut een mooie dub." Foto: Kees van Hoogdalem

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 35