Aanklacht Milosevic uitgebreid Misleiding in minutieus opgezette operatie GRATIS LEIDSCH DAGBLAD zit je wel goed? Nog meer moorden en deportaties ME Videocamera had ook MHIHt een geweer kunnen zijn VANDAAG in deze krant circa 200 VACATURES Noordwijk bruist 'Zomerstop' Eerste Hulp op Rijnland Ziekenhuis C1000/1 'ot maandag! Bloemkool 1 AQ per stuk laTe 0.90 Rundergehakt wo 1.99 2.26: Lezers kunnen nu zelf Tour de France winnen Uitgerekend C1000 HIV-patiënt veroordeeld voor onbeschermde seks 2 WEKEN Artsen mikpunt na dood kind ito's vast snikhete anse snelwegen NR. 42656 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad ZATERDAG 30 JUNI 2001 krijgen st niet makkelijk Salou tbreiding adsgehoorzaal >g onzeker ■tsentekort eigt voor itwijk >rpse is arme van erfpop md Milosevic ert het ote gevaar 3. Lawrence ïrkelijke levenskunst >en antwoord te op zijn noden door Simone van Driel den haag - Koud een halve dag na zijn komst naar Den Haag heeft het Joegoslavië-tribunaal Slobodan Milosevic gisteren aan geklaagd voor nog meer moor den en deportaties in Kosovo. Dat heeft hoofdaanklager Carla del Ponte bekendgemaakt. De aanklacht is uitgebreid met moordpartijen op en deporta ties van burgers door Joegoslavi sche en Servische troepen die onder het gezag van Milosevic stonden. Meer dan driehonderd mensen vonden de dood en ten minste driehonderd anderen zijn vermist. Op verzoek van Del Ponte wordt Milosevic in het VN-cel- lencomplex in Scheveningen voorlopig tien dagen gescheiden gehouden van de Bosnisch-Ser- vische verdachten en verdach ten uit Servië zelf. Dit om veilig heidsredenen, maar ook om Milosevic geen kans te geven contact te hebben met verdach ten die zijn aangeklaagd voor zaken waarvan ook hij beschul digd kan worden. Zo zit in Scheveningen ook de Bosnische Serviër Talie. Hij was legercommandant in het noor den van Bosnië, waar de mos lims en Kroaten op huivering- vrij veel zon hthaven naar non vernoemd poL - De luchthaven van tse stad Liverpool heet komend voorjaar 'John [n Airport'. Dat heeft de Ie van het vliegveld mee- Id. Voor de ingang van de laven komt ook een beeld p in 1980 vermoorde oud- Lennon. Liverpool her- al een Beatles-museum. j)ep begon zijn carrière in vem Club in de Noord se havenstad aatsen romerijs Schaatsliefhebbers n dit jaar opnieuw mid- de zomer op het ijs te- Kunstijsbaan Kwintus n Dronten, die twee jaar n de nationale primeur morgen voor de tweede pen in de meteorologisch warmste periode van het ie zomerse ijspret duurt uli. Vorig jaar bleef de sbaan in de zomermaan- isloten wegens een ver- ng- hilversum/gpd - Het zag er zwart van de cameraploegen, maar toch lukte het geen enkele nieuwsrubriek opnames te ma ken van de nachtelijke aan komst van Slobodan Milosevic bij de gevangenis van het Joego slavië-tribunaal in Schevenin gen. Desondanks bracht het NOS Journaal vrijdagochtend opnamen van de eerste passen van de Servische oud-president op Nederlandse bodem. De nieuwsrubriek kocht de gewilde beelden van een omwonende, die het tafereel rustig vastlegde vanaf zijn balkon dat zicht biedt op de binnenplaats van het ge vangeniscomplex. Het Journaal betaalde een 're delijke' vergoeding voor dé beel den waar alle media de hele avond op aasden. De fortuinlijke (advertentie) U vindt de baan die bij u past in 51 www.leidschdagblad.nl (advertentie) wm Spectaculaire Opruimprijzen met kortingen tot wel 50%! Kom snel langs, want op is op. Met de auto: A4, afslag Leiderdorp (afslag 6). Parkeren is gratis. Informatie nummer: 071-5416585. MEUBELPLEIN LEIDERDORP KIJKEN KUN JEOVERAL, SLAGEN DOEJE BIJ MEUBELPLEIN LEIDERDORP. wekkende wijze werden 'gezui verd'. Naar de betrokkenheid van Milosevic bij de oorlogen in Bosnië en Kroatië doet het tri bunaal nog steeds onderzoek. Milosevic wordt dinsdag voor het eerst voorgeleid. Hij moet 'schuldig' of 'niet schuldig' ant woorden op de. punten in de aanklacht. De aanldagers legden hem misdaden tegen de mens heid en schending van het oor logsrecht ten laste: deportatie, moord en vervolging. Del Ponte heeft de aanklacht uitgebreid met brute moordpar tijen op Albanese inwoners van dorpen in Kosovo tussen maart en half mei 1999. In Istok scho ten op 22 mei bewakers hun ge weren leeg op gevangenen die zij hadden samengedreven in een sportcomplex. Overleven den probeerden zich te verber gen in riolen, gebouwen en kel ders, maar werden de volgende dag door bewakers en speciale politietroepen uit Servië be stookt met handgranaten en ko gels. Naar schatting vijftig men sen werden gedood. Milosevic wordt nu persoon lijk verantwoordelijk gehouden voor de moord op ruim zeshon derd Albanezen. Meer nieuws op pagina over Milosevic door Hans Leber valkenburg - Alle militaire vliegvelden in Nederland waren in de nacht van don derdag op vrijdag geopend. Op één er van, vliegveld Valkenburg, werd willens en wetens de indruk gewekt dat Slobo dan Milosevic daar zou landen. Uiteinde lijk landde diens toestel onopvallend op een vliegveld waar op dat tijdstip wel va ker vliegtuigen landen: de militaire vlieg basis Welschap bij Eindhoven. Milosevic zal er weinig waardering voor hebben gehad, maar zijn reis naar het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag was een minutieus opgezette operatie. Een anonieme zegsman op het Neder landse ministerie van defensie heeft het over 'ragfijne plannen, waarbij niets aan het toeval is overgelaten'. Engelsen, Ame rikanen, vertegenwoordigers van de Ver enigde Naties en Nederlanders werkten amateur-cameraman wist de landing van de helikopter met aan boord Milosevic vast te leg gen. Hoewel korrelig, schokkerig en donker met slechts een oran- jegelige gloed, is ook duidelijk te zien hoe de vroegere Servische leider te midden van twee poli tieagenten over de binnenplaats richting complex wandelt. In middels worden de opnames van de Scheveninger over de he le wereld uitgezonden. Volgens de bron binnen de omroep zeggen de beelden ook iets over de beveiliging van de Scheveningse gevangenis. „Die man heeft vrij zicht op de streng bewaakte binnenplaats. Hij had in plaats van zijn videocamera net zo goed een geweer kunnen pakken." samen om verdachte nummer één van de recente Balkan-oorlogen in handen van de internationale aanklagers te krij gen. Donderdagmiddag begon de reis voor Milosevic met een onverwacht en snel vertrek uit Belgrado. Zelfs zijn vrouw wist van niets. Mira Markovic ontstak in ra zernij toen zij pas bij de centrale gevan genis in Belgrado hoorde dat haar man er niet meer was. Zij wilde hem als op al le dagen bezoeken. Milosevic werd met een nog onbekend toestel naar het Bos nische Tuzla gevlogen. Mogelijk betrof het hier een Servische kist, omdat de in stemming van de Servische regering no dig was voor de 'arrestatie' door de Ver enigde Naties. Op Tuzla werd Milosevic overgeladen in een militair transportvliegtuig van de Britten. Aan boord werd hij bewaakt door Britse militairen, maar waren ook al Ne derlanders in het toestel om de over dacht in Nederland goed te laten verlo pen. Milosevic heeft zich tijdens de reis kalm gedragen, volgens VN-aanklager Del Ponte. De vlucht ging linea recta naar Eindhoven. Om mogelijke problemen het hoofd te bieden, waren in Nederland alle militaire vliegvelden open gehouden. Zo ook de Marine-vliegbasis Valkenburg, waar vele journalisten en belangstellenden in de loop van de avond de activiteiten van het luchthavenpersoneel zagen toenemen. Er arriveerde extra personeel van de Ko ninklijke Marechaussee in kogelwerende vesten, en er kwamen acht motoragenten opdagen om eventueel het vervoer van Milosevic over de A44 naar Den Haag te begeleiden. In alle rust werd ondertussen in Eind hoven Milosevic overgezet in een Neder landse politiehelikopter. Onder begelei ding van een tweede heli ging het regel recht naar Scheveningen, waar de lan ding op het gevangenisterrein iedereen verraste. Daar begon een van de meest delicate momenten van de operatie. Milosevic moest, geflankeerd door twee agenten, naar het gevangenisgebouw overgebracht worden. Voor een uitwijkmogelijkheid bij even tuele problemen met die landing gold tot het laatste Valkenburg als vervangende locatie. Vandaar de drukte. Maar het be richt van Milosevic' landing in Scheve ningen was in Valkenburg amper be kend, of al dat extra personeel stond met de jas aan klaar voor vertrek naar huis. „Milosevic zit al in Scheveningen," was alles wat de beveiligers van de vliegbasis meedeelden, een enkeling met een supe rieur glimlachje om de mond. noordwijk - Wereldmuziek, straatartiesten, beeldende kunstenaars, een internationale markt en een verscheidenheid aan voorstellingen. Daaruit bestaat het Straattheaterfesti val dat gisteravond in Noordwijk van start ging en dat het gehele weekeinde zal uit waaieren over pleinen en langs de boulevards van de badplaats. Voor de vierde achter eenvolgende maal luidt het credo: Noordwijk bruist. En dat doet het ook. Op de foto de Senegalese band Thiossane. Foto: Mark Lamers (advertentie) door Judy Nihof leiderdorp - Bij gebrek aan per soneel ziet het Rijnland Zieken huis in Leiderdorp de komende twee maanden geen kans om patiënten, die 's nachts opgeno men moeten worden, zelf op te vangen. Aan de Centrale Post Ambulancevervoer (CPA) is ge vraagd de patiënten vanaf mor gennacht eerst naar het LUMC te rijden. Daar worden zij 'klaar gemaakt' voor opname, waarna het Rijnland Ziekenhuis zich alsnog over hen ontfermt. De ervaring wijst uit dat het in de zomerperiode gaat om een of twee patiënten per nacht. De maatregel heeft te maken met onderbezetting op de Eerste Hulp van het Leiderdorpse zie kenhuis. E. van Royen van de Raad van Bestuur betreurt het dat het Rijnland Ziekenhuis een beroep moet doen op het Leidse ziekenhuis. „Maar we krijgen ons rooster dit jaar echt niet dicht. In de zomer hebben we een ontzettend knelpunt. Twee maanden lang is er vanaf elf uur 's avonds tot acht uur 's mor gens maar één verpleegkundige aanwezig. Die kan maar een be perkte hoeveelheid werk aan." Als patiënten 's nachts moe ten worden opgenomen gaat dat via de Eerste Hulp. „Bij op names moet van alles gebeuren: een infuus inbrengen, een car diogram, de eerste foto's wor den gemaakt. Vroeger gebeurde dat op de afdeling, maar'dan verstoor je de rust van andere mensen." Volgens Van Royen is het onmogelijk de afdelingen die taak te laten overnemen. Volgens Van Royen kunnen mensen die een hechting nodig hebben of een pols hebben ge broken, wel gewoon 's nachts op de Eerste Hulp binnen blij ven lopen. Volgens J. de Nooij, medisch adviseur van de Centrale Post Ambulancevervoer is de maatre gel niet zonder risico's. Pagina regio: Ambulancesector hekelt zomerstop Deze aanbiedingen zijn geldig op maandag 2 en dinsdag 3 juli 2001. door Maarten Dekker den haag/rijnwoude - Een 39- jarige man uit Rijnwoude is gis teren veroordeeld tot een gevan genisstraf van twintig maanden, plus tien voorwaardelijk. De rechtbank in Den Haag oordeel de dat de met HIV besmette man zich door het hebben van onbeschermde seks meermalen heeft schuldig gemaakt aan po ging tot doodslag. In februari van het vorig jaar had de Rijnwoudenaar een kort stondige relatie met een vrouw. Ze hadden seks met elkaar zon der een condoom te gebruiken. De man vertelde de vrouw niet dat hij geïnfecteerd was, ook toen ze een gesprek hadden over hun seksuele verleden. Bij een tweede vrouw, waarmee de Rijnwoudenaar daarvoor seks had gehad, was precies hetzelf de gebeurd. Hij had met nog meer vrouwen seks, maar die besloten geen aangifte te doen bij de politie. De advocaat van de man kon digde direct aan dat zijn cliënt in hoger beroep gaat. Pagina Rijn en Veenstreek: 'Rechtbank koos Leeuwarder aanpak' leiden - Een vaccin is er nog niet voor gevonden en ook de huis arts kan u niet aan een pilletje helpen. Dat hoeft ook niet want tourkoorts is namelijk ongevaar lijk. Wel besmettelijk. De eerste gevallen zijn al gesignaleerd. Dat is logisch, want over zeven da gen is het zo ver. Op zaterdag 7 juli namelijk worden in Duin kerken de eerste 8 kilometer ge reden van de 88e Tour de Fran ce, die 22 dagen en 3462 kilome ter later zal finishen op de Champs Elysées in Parijs. Voor de eerste keer organi seert deze krant Tour de Kans, een spel waarmee de lezer zelf de Tour en prachtige prijzen kan winnen. Meedoen is simpel. Uit het officiële rennersveld wordt een eigen ploeg samenge steld. Via het internet of een speciale telefoonlijn kunnen de namen worden doorgegeven. Wie de uitslagen van de etappes het beste voorspelt wint de Tour de Kans. Een speciaal compu terprogramma houdt dat alle maal bij. Gokken op de uitslag is al lan ger populair. Vrijwel op elk be drijf is er wel iemand die zijn collega's meesleept in collectie ve weddenschappen. De komst van het internet heeft aan spel len als dit een nieuwe dimensie gegeven. Deze krant gaat niet al leen 'het papier', maar ook de digitale editities gebruiken om Tour de Kans te spelen. Te mid den van het toumieuws wordt ook elke dag verslag gedaan van het Kansspel. Op internet is niet alleen het complete klassement te raadplegen, maar is veel meer informatie over het verloop van dit wielerspektakel te vinden. Bekende Nederlanders doen mee aan een apart prominen- tenklassement en zullen de ko mende week op de sportpagi na's de samenstelling van hun ideale ploeg toelichten. Omdat de proloog niet meetelt voor het klassement van het spel kunnen de lezers tot zaterdagavond via internet of telefonisch inschrij ven. Op een speciale pagina el ders in deze krant worden alle spelregels uitgelegd. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. (advertentie) kijk voor een baan van nu op www.exactpi.nl nijmegen/gpd - Frustratie bij fa milieleden over het overlijden van een 13-jarig kind heeft tot ernstige ongeregeldheden geleid op de kinderafdeling van het Nijmeegse Radboudziekenhuis. Uiteindelijk moesten twaalf agenten optreden om de artsen en verpleegkundigen te ontzet ten. Aanleiding voor de commo tie was het overlijden van een kind dat leed aan een ongenees lijke ziekte. De familie kon dit niet verkroppen. Sinds het kind van de Bra bantse familie op 4 mei in het Radboudziekenhuis werd opge nomen, bezorgde de familie personeel en andere patiënten overlast. Volgens het ziekenhuis zijn er geen medische fouten ge maakt bij de behandeling. Het kind werd begin mei ernstig ziek binnengebracht en al snel werd de diagnose gesteld dat het kind ongeneeslijk ziek was. „De fami lie verweet het ziekenhuis dat het niet genoeg deed om het meisje beter te maken", zegt een woordvoerster. Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controte bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr. Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad bi wchlb mm mm&L Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400121

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1