Microsoft hoeft zich niet op te splitsen ECONOMIE Senseo Crema niet aan te slepen Mobiel bellen op vakantie kostbare grap Frankfurt hoopt op| beursgang Schipho Luxemburger bedank voor baan Duisenberg KPN verkoopt belang in concurrent Vodafon ENCI draait goed resultaat Papieren vliegtickets verdwijnen Ahold naar Slowakije zaandam - Ahold wil na de Tsjechische markt nu ook de Slowaakse markt veroveren. In november opent Ahold zijn eer ste supermarkt in de Slowaakse hoofdstad Bratislava. Dat heeft het supermarktconcern giste ren bekendgemaakt. Ahold is tien jaar actief in Tsjechië, sinds het eind van het communisti sche regime. Nu is het concern marktleider in het land, met 152 Albert Heijn-supermarkten en 32 hypermarkten. DaimlerChrysler snijdt bij trucks frankfurt - Het Duits-Ameri kaanse autoconcern Daimler Chrysler schrapt 1120 banen bij zijn Amerikaanse truckdivisie Freightliner. Het aantal komt overeen met ongeveer zeven procent van het totaal. Een woordvoerder verklaarde don derdag dat de maatregel een antwoord is op de aanhouden de zwakte van de Amerikaanse vrachtwagenmarkt. De maatre- gél is onderdeel van een grotere reorganisatie waarvan de de tails in het najaar bekend wor den. Enkelwandige tankers verboden luxemburg/brussel - Olietan kers met een enkelwandige romp zullen in 2015 helemaal zijn verboden. Vanaf 2003 mo gen nieuwe schepen geen romp met een enkele wand meer hebben, om grote olierampen als met de Maltese tanker Erik- avoor de kust van Bretagne in 1999 te voorkomen. Daarover hebben de Europese ministers van Verkeer gisteren in Luxem burg overeenstemming bereikt. Het verbod wordt geleidelijk doorgevoerd, afhankelijk van leeftijd en maat van de tanker. 'Zes miljard faalkosten' den haag - In de bouwwereld wordt in Nederland per jaar minstens zes miljard gulden verspild. Dat blijkt uit een re cent onderzoek onder ruim 300 zeer uiteenlopende bedrijven in de bouwbranche. Het onder zoek is verricht door het bureau USP Marketing Consultancy in samenwerking met de Stichting Bouw Research. Uit het onder zoek blijkt dat meer dan een derde van de ondervraagde be drijfsleiders, architecten en aannemers geen idee heeft van de hoogte van deze 'faalkosten'. Een van de belangrijkste oorza ken van faalkosten zou zijn dat bij ontwerpen vaak te weinig rekening wordt gehouden met de uitvoerbaarheid ervan. Banenplan VW mislukt berlijn - Een plan om bij Volks wagen 5000 banen tegen rela tief lage kosten te scheppen is mislukt omdat de vakbond IG Metall bezwaar maakte tegen het betalen van lonen onder de als 'zeer royaal' geldende CAO- afspraken bij het autoconcern. Dat is de bond op veel kritiek komen te staan. Het stuklopen van het plan heeft veel stof doen opwaaien omdat het ge zien werd als een belangrijk sig naal dat ook in Duitsland werk gevers en werknemers de han den ineen slaan om banen te scheppen. Tot riu toe komt daar maar weinig van terecht. De regering van de deelstaat Nedersaksen heeft beide partij en opgeroepen opnieuw te overleggen vrijdai 29 juni 200 Concern stuurt aan op schikking van anti-trustprocessen washington/anp - Het Amerikaanse softwareconcern Microsoft hoeft zich niet in tweeën te splitsen, zo blijkt uit een uitspraak die donderdag een rech ter in hoger beroep heeft gedaan. Di rect na de uitspraak heeft Microsoft ge zegd mogelijkheden te zien om de anti trustzaak tegen het concern buiten de rechtszaal op te lossen. „Met dit vonnis is een nieuwe situatie ontstaan. Dit is een goed moment voor alle betrokken partijen om sa men om de tafel te gaan zitten", al dus Microsoft-oprichter Bill Gates. Hij meent ook dat de uitspraak de weg vrijmaakt om door te gaan met de plannen van Microsoft voor nieu we producten, inclusief het later dit jaar te lanceren besturingssysteem Windows XP. De rechtbank wees unaniem opsplit sing af als een te zware maatregel. Maar zij stelde tegelijkertijd ook vast dat Microsoft zich wel degelijk schul dig heeft gemaakt aan machtsmis bruik met zijn besturingsprogramma voor pc's. Na de uitspraak zijn er drie mogelijkheden open voor het vervolg. Een schikking, waar Bill Gates kenne lijk op aan wil sturen, opnieuw be handeling door een lagere rechtbank of een beroep bij het Hooggerechts hof. Hoe dan ook zal rechter Penfield Jackson die de zaak eerder behandel de, zich niet meer met de zaak mo gen bezighouden. Volgens het be roepshof heeft Penfield Jackson on der andere door uitspraken in inter views laten blijken vooringenomen te zijn. In 1998 waren negentien Ameri kaanse staten en het ministerie van Justitie naar de rechter gestapt om Microsoft aan te klagen. Ze waren het niet eens met de koppeling die het concern had aangebracht tussen zijn besturingsprogramma Windows en zijn internetprogramma Explorer. Het concern zou zich volgens de sta ten moeten opsplitsen in een aparte onderneming voor het besturings programma en een onderneming voor softwaretoepassingen (Word, Excel, Explorer). Topman Steve Ballmer van Micro soft heeft vorige week overleg gehad met Amerika's vice-president Dick Cheney. Officieel zouden de twee niet over de rechtszaak hebben gespro ken. Het Amerikaanse ministerie van Justitie liet gisteren blij te zijn met het oordeel van de beroepsrechter dat Microsoft zijn positie heeft misbruikt. De softwaregigant wist gisteren overigens aan een andere rechtszaa1 te ontsnappen. Microsoft besloot ie zijn nieuwe besturingsprogramrn Windows XP, dat eind oktober op d markt komt, de omstreden 'smai tags' weg te laten. Met dit systeem ka snel worden overgegaan naar intei netpagina's, in de praktijk uitsluiten verwijzingen naar eigen pagina's va Microsoft. Dat zou oneerlijke concu rentie zijn. Ook in dit geval hadde enkele Amerikaanse staten met rechter gedreigd. Maanden wachten op 'koffierevolutie' van DE en Philips De Senseo Crema van Philips en Douwe Egberts heeft maanden levertijd.Foto: GPD door Antoon Oosting den haag - Vindt het door tal van missers (video 2000, cd-i, mobiele telefonie) ge plaagde Philips ('Let's make things better') eindelijk weer eens iets leuks uit, is het niet aan te slepen. Wie nu naar de winkel gaat om de Senseo Crema te kopen, loopt de kans de koffiezetter pas over enkele maanden geleverd te krijgen. Philips en Douwe Egberts, samen verant woordelijk voor het concept van het ap paraat, zijn compleet overdonderd door het succes van 'de revolutie in koffiege- nieten'. Marketingdeskundigen staan versteld. Wat ten tijde van de introductie in marketingkringen werd afgeschilderd als een 'twijfelachtig huwelijk' tussen twee ouderwetse Nederlandse oermer- ken, blijkt 'een krankzinnig verkoopsuc ces'. Het geheim van de 'revolutie in koffiege- nieten' is een kopje koffie 'altijd vers, al tijd lekker, en in de smaak die jij wilt'. Senseo Crema is een volgens de makers 'revolutionair nieuw koffiezetsysteem' dat elk kopje vers zet, met binnen een minuut één of twee koppen koffie in vier smaken. Met op de koffie het crema- laagje als het ultieme bewijs van versheid en kwaliteit. Philips ontwikkelde het nieuwe zetsysteem. Douwe Egberts levert de 'coffee pads', speciaal voorverpakte 'koffiekussentjes' die precies in de hou der van het koffieapparaat passen. Appa raat en koffie zijn volledig op elkaar afge stemd. Het apparaat kost 129 gulden. De koffie kussentjes liggen - als het goed is - per verpakking van 18 stuks in de schappen van de supermarkten. Want ook dat is twijfelachtig. Menig supermarkt heeft het nieuwe produkt nog helemaal niet in zijn assortiment opgenomen. Het grote ver schil met een 'gewoon' espresso-appa raat is dat de koffie in de Senseo Crema niet onder hoge druk wordt gezet. Om de hoge druk in het espressoapparaat op te vangen worden hieraan andere, zwaar dere kwaliteitseisen gesteld die zich ver talen in een hogere aanschafprijs. De Senseo Crema is eind janyari met een stevige reclamecampagne in de markt gezet. De tv-spot 'hij was een groot talent met een groots idee, een machine voor een verse koffie' of twee...' was gelijk goed voor een enorme run op de winkels. Eind maart bij It's in Den Haag besteld, bete kende op 1 juni geleverd. Bij V&D in Den Haag waren de wekelijks geleverde 25 exemplaren binnen twee tot drie dagen uitverkocht. Twee weken geleden werden de laatste zeven afgeleverd maar nog steeds komen er dagelijks telefoontjes binnen waarbij gevraagd wordt naar de Senseo Crema. Maar voorlopig kan niet niet meer worden geleverd. Een verkoper bij Megapool omschrijft de leveringspro blemen als 'een soap'. Op de internetsite www.senseocrema.nl is te lezen dat het apparaat vanwege de grote vraag voorlo pig niet meer on-line kan worden be steld. Woordvoerder Lex de Rooij bij Philips Domestic Aplliances and Personal Care in Groningen geeft toe dat zijn bedrijf, maar zeker ook Douwe Egberts, over donderd zijn door het verkoopsucces van de Senseo Crema en daar onvoldoende op hebben kunnen anticiperen. De pro ductie in het Verre Oosten is sinds begin dit jaar voortdurend opgevoerd, de tv- spot is teruggetrokken en nog is de Sen seo Crema niet aan te slepen. „Het lijkt wel of elk gezin in Nederland zo'n appa raat wil hebben," zegt De Rooij. Advertising manager Bart de Vos heeft zo'n run op een apparaat nog nooit meegemaakt. De productie is er nu op gericht eind van dit jaar 250.000 tot 300.000 Senseo Crema's te hebben afge zet. Dat is volgens De Vos 'ongeëve naard veel' op een totaal van 1,1 miljoen koffieapparaten die jaarlijks in Neder land worden verkocht. „Dit maak je nooit mee. Alles watje nu levert, is al verkocht. Er is geen enkele voorraad, aldus De Vos. En voorraad wil Philips wel opbouwen want volgend jaar moet het apparaat in de rest van Europa wor den geïntroduceerd. Maar hij belooft na mens Philips dat dit niet gebeurd voor dat iedereen in Nederland die er een wil hebben, van een Senseo Crema is voor zien. EIGEN BEURS door Antoon Oosting Met een mobieltje bellen vanaf de vakantiebestemming is kost baar. Maar de slimmerik die denkt goedkoop uit te zijn door zich op vakantie in het buiten land uitsluitend te laten bellen, komt helemaal bedrogen uit. Uit gebreid kletsen omdat degene door wie je wordt gebeld toch be taalt, gaat niet op. De rekening valt bij thuiskomst verbijsterend hoog uit. Bij mobiel bellen in het buiten land brengt de buitenlandse te lefoonmaatschappij namelijk de kosten in rekening voor het leg gen van de verbinding tussen de grens en jouw mobiele telefoon. Hoeveel die kosten bedragen, kan sterk verschillen per tele foonaanbieder en het zoge naamde roaming-contract ('zwerfcontract') dat deze heeft met de telefoonmaatschappij in het buitenland. Je telefoon in het buitenland uitzetten, helpt ook niet want wie z'n voicemail aan laat staan, zal merken dat dit bij gebruik van de telefoon in het buiten land fors kan aantikken. Op het moment namelijk dat de gsm via een signaal heeft laten weten dat hij in het buitenland ver toeft, krijgt deze elke keer een bericht dat er een voicemail- boodschap wordt ingesproken. Wordt dat bericht niet aangeno men dan gaat het weer terug naar Nederland. Voor al dat be richtenverkeer moet de abonnee betalen. Dat wordt pas zichtbaar als de rekening thuis arriveert. Wie van plan is regelmatig van zijn mobiele telefoon in het bui tenland gebruik te maken, doet er daarom goed aan niet alleen te kijken naar het voordeligste abonnement in Nederland. Van belang is ook na te gaan hoe duur de telefoonaanbieder in het buitenland uitpakt. Zoek de verschillen: de kosten voor ge beld worden in Frankrijk lopen bijvoorbeeld uiteen van 56 cent (Telfort) tot 1,65 gulden (Dutch- tone pre-paid) per minuut. Om het nog ingewikkelder te maken, kun je in het buitenland vaak ook nog kiezen uit verschil lende aanbieders die weer in prijs verschillen. De Nederland se telefoonaanbieders sluiten per land vaak contracten af met meer aanbieders omdat zelfs in eigen land niet elke mobiele te lefoonaanbieder een even goede Ook wie zich alleen maar laat bellen op zijn mobieltje in het buiten land, kan bedrogen uitkomen. Foto: Ron Pichel netwerkdekking heeft. Hoe dan ook pakt mobiel bellen in het buitenland met een pre paid-telefoon vaak aanzienlijk duurder uit dan bij een abonne ment. Vorig jaar was er nog duidelijk verschil in de prepaid tarieven van de verschillende aanbieders te constateren. Om zich op de markt in te vechten waren de nieuwkomers op de markt, Dutchtone, Telfort en Ben vaak aanzienlijk goedkoper dan de gevestigde aanbieders KPN en Libertel-Vodafone. Dit jaar zijn de tarieven flink naar elkaar toe gegroeid. KPN en Libertel-Vodafone hebben eenheidstarieven voor het bel len in een groot deel van Europa ingevoerd terwijl Dutchtone en Ben hun tarieven voor het bui tenland flink hebben verhoogd. Telfort lijkt in veel gevallen mo menteel de goedkoopste. De eenheidstarieven van KPN en Libertel voor bellen in Europa brengen meer duidelijkheid in de tariefstructuur maar dat wil niet zeggen dat het er ook goed koper op is geworden. Volgens Consumentenbond woordvoerder Ewald van Kou wen betekenen de eenheidsta rieven voor de vakantieganger naar bijvoorbeeld Spanje en Ita lië een behoorlijke prijsstijging terwijl zakenbellers vaak voor deliger uit zijn. Maai' in vakan tielanden waar mobiel bellen nog niet zo is ingeburgerd en daardoor vaak duur is, pakt het eenheidstarief gunstig uit. Ben Woldring, die de internetsi te Bellen.com ontwikkelde, waar de tarieven met elkaar worden vergeleken, komt binnenkort met een aparte site die geheel is gericht op de vakantieganger die in het buitenland mobiel wil bellen. Er komt een checklist op aan de hand waarvan de bezoe ker zelf kan nagaan bij welke provider hij voor welk abonne ment het beste terecht kan. Op Bellen.com komt een bericht te staan wanneer de site er is en hoe deze internetpagina gaat heten. door Richard Mooyman Amsterdam - De ambities zijn groot. Samen willen Schiphol en Frankfurt naar eigen zeggen 'de succesvolste luchthavenontwik kelaar ter wereld' worden. Maar de alliantie tussen de Nederlan ders en.de Duitsers met de naam Pantares kan pas goed van de grond komen als Schiphol is ge privatiseerd. Topman W. Bender van Fraport, de exploitant van de luchthaven Frankfurt, hoopt daarom dat Schiphol snel wordt geprivatiseerd. „Ik duim voor Schiphol" aldus Bender gisteren in de marge van de jaarvergade ring van de luchthavenorganisa tie Airports Council Internatio nal. Hij wil zijn collega Cerfontai- ne graag met raad en daad bij staan. Fraport is eerder deze maand met succes naar de beurs ge gaan. Ondertussen is de privati sering van Schiphol opgeschort tot na de zomer. De Tweede Ka mer wil extra garanties dat de luchthaven geen misbruik zal maken van de monopoliepositie. Ook moet er meer duidelijkheid komen over de milieunormen. Volgens Bender is een snelle beursgang voor ambitieuze luchthavens onvermijdelijk. Hij wees er gisteren op dat de ko mende jaren wereldwijd vele honderden miljarden guldens de uitbreiding van luchthavei moeten worden gestopt om verwachte groei van het vliej verkeer op te vangen. Schiphol en Frankfurt wille' daarbij met Pantares een leide de rol spelen. Volgens Bender er relatief weinig concurrenti Amerikaanse onderneming! zijn volgens hem international nauwelijks actief en binnen Eic ropa is alleen de geprivatiseeri j Britse vliegveldexploitant BA een rivaal van betekenis. Er zijn geen plannen voor ei fusie tussen Schiphol en Fran j fort, zo verzekerde hij. „Volgei,, de inschatting van het manage ment heeft een fosie geen z Maar dat kan veranderen bij e( J wijziging van de marktomsta, digheden." Bender wil op al, terreinen met Schiphol same werken, maar bij het aantrekki van passagiers en vracht blijv ze concurrent. Luchtvaartmaatschappijen slaan de toenadering tuss Schiphol en Frankfort met gusogen gade. Een functional van het Duitse Lufthansa pleit, gisteren voor Europese regelg ving. Daarmee zou verhinde moeten worden dat luchthave allianties misbruik maken vi hun machtige positie, bij voc,, beeld door de tarieven op schroeven. frankfurt/anp - De premier en minister van Financiën van Luxemburg, Jean-Claude Junc- ker, is benaderd voor de opvol ging van Wim Duisenberg als president van de Europese Cen trale Bank (ECB). Juncker heeft geweigerd, zo zei hij in een aan tal internationale zakenkranten vandaag. De uitspraken van Juncker duiden erop dat het zoeken naar een opvolger voor Duisenberg is begonnen. De Nederlander werd in het voorjaar van 1998 benoemd voor een achtjarige termijn. Volgens Frankrijk he hij toegezegd halverwege, d over ongeveer een jaar, plaats maken voor Jean-Claude T< chet, de president van de Fran centrale bank. Maar Duisenbr c ontkent dat en Trichet is verwi keld in een justitieel onderzot naar zijn rol in een vorige fun tie bij het schandaal rond staatsbank Crédit Lyonnais. Fin benaderen van Juncker lijkt betekenen dat het geen uitje maakte zaak meer is dat Franc rijk de opvolger van Duisenbe n levert. velsen - Cementindustrie ENCI, met vestigingen in Maastricht, Rotterdam en IJmuiden, heeft over 2000 een goed resultaat be haald. De winst in Nederland bedroeg vorig jaar 143 miljoen gulden tegen een omzet van 880 miljoen gulden, even veel als in 1999. Ook de productie is nagenoeg gelijk gebleven, namelijk 3,6 miljoen ton cement. Algemeen directeur J. de Jong maakte dit gisteren bekend. De winstcijfers staan niet in een jaarverslag, omdat ENCI deel uitmaakt van de internationale Heidelberg- groep. den haag/anp - KPN heeft voor ongeveer 572 miljoen euro (1,26 miljard gulden) aandelen Voda- fone verkocht. Dat heeft het concern donderdag nabeurs be kendgemaakt. KPN gebruikt het geld om de schuldenlast te ver minderen. KPN kwam in het bezit van de bijna 220 miljoen Vodafone- aandelen door het afstoten van zijn indirecte belang in het Ierse mobiele belbedrijf Eircell. Eircell is de mobiele divisie van tele- combedrijf Eircom, waarin KPN een belang van 21 procent had. Een consortium van inves teerders, opererend onder de naam Valentia, neemt dat be lang over. Het deed recent een bod op alle aandelen van Eir com. De opbrengst voor KPN ligt vermoedelijk rond de 600 miljoen euro (1,3 miljard gul den). Het bod moet nog defini tief worden afgerond. KPN ver wacht dat een en ander in het vierde kwartaal zijn beslag krijgt. Daarmee zou KPN, inclusief de opbrengsten uit de verkoop van KPN Lease en onroerend goed en de Vodafone-aandelen, in totaal zo'n 1,2 miljard euro binnenhalen. Dat bedrag zit neden de doelstelling van de ca 5 miljard die KPN dit jaar binnenhalen door de verkc i van niet-kernactiviteiten, tene de de schuldenlast te vermin ii ren. f KPN zucht onder een totri schuldenlast van ruim 23 milj c euro. Het concern liet voie week weten voorlopig af te z i van een claimemissie om schuldenlast te verminder KPN zoekt naar partners. Belgische telecombedrijf Bel com geldt als mogelijke fo partner. Op het moment dat KPN in bezit kwam van de Vodafo aandelen, op 21 december v<1 jaar, was het pakket overig" aanzienlijk meer waard dan 572 miljoen euro die het nu hl1 opgeleverd. Gerekend tegen toen geldende koers waren 220 miljoen aandelen 875 ic joen euro waard. Volgëns spraak mocht KPN de Vodafo aandelen echter pas vanaf 12 ni van dit jaar verkopen. Sir december vorig jaar is de kor van het aandeel Vodafone circa 37 procent gedaald. amsterdam/anp - Voor vliegen is geen papieren ticket meer nodig. De papieren afhandeling gaat dan via de computer. Voorlopig kunnen consu menten in Nederland bij acht luchtvaartmaat schappijen een 'elektronisch ticket' boeken. Dat zijn Swissair, Sabena, British Airways, Lufthansa, United Airlines, Alitalia en Air France. Daarnaast bieden 125 reisagenten het zogeheten e-ticket aan. Volgens de International Air Transport Association (IATA) zullen snel andere reisorganisaties volgen. In februari is IATA in Nederland gaan proefdraai en. In april is het systeem echt van start gegaan. Er wordt volgens IATA-woordvoerder Desomer nog niet zoveel gebruik van gemaakt. „Maar het gr(1 dagelijks. In april waren van de 390.000 ticketss Nederland ruim 500 elektronisch en in mei stonden ruim 900 van de 400.000 uit e-tickets". Bij de KLM kunnen nog geen elektronische kets worden geboekt. „Wij hadden verwacht wij op het gebied van deze ontwikkeling bij toekomstige partner konden inhaken. Met na bij Alitalia", licht een woordvoerster toe. Door affietsen van de fosie loopt KLM nu achter, V gens de woordvoerster. De maatschappij verwa I1 vanaf begin 2002 ook e-tickets te kunnen aanb den.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 6