Gemeente kan asielzoekers helpen 'Abortusboot' Aurora gaat weer vissen BINNENLAND Prins Bernhard: Geheugen Juliana weg Ambulances sneller door satelliet sturing Haags mammoetbot voor Leids Naturalis ïiphol vergeet eigenaren Iderbos te dagvaarden Gevangenen worden eerder op straat gezet Dam in gebruik genomen Uitlevering Milosevic vrijdag 29 juni 2001 iijk/anp - Het geheugen van prin- iana is eigenlijk weg. Vaak her- e de mensen niet meer. Ze heeft per dag verzorging. Dat zegt de ag 90 jaar geworden prins Bern- een interview in dagblad De Te- f is Bernhard reageerde zijn ondanks haar gezondheidstoe- wel op het nieuws van de relatie kroonprins met Maxima: „Toen ider en Méxima naar haar toe i om over hun verloving te vertel len, reageerde ze weer prima op het woord verloving. Dat was prachtig". Het Radio 1 Journaal liet vanochtend een fragment horen uit een interview dat de NOS vanavond vanaf 19.25 uur op Nederland 2 uitzendt. De prins zegt daarin letterlijk: „De laatste keer dat ze nog echt goed was, was toen ik de hele familie heb uitgenodigd voor ons zes tigjarig huwelijksfeest (1997) in Kenya. Toen ging alles nodig prima. Sinds haar heupbreuk is de zaak versneld. Het ge heugen is eigenlijk nul." De prins zegt ook dat hij nog een enor me wil heeft om te leven. „Omdat ik nog dingen heb die ik graag wil afma ken." Zelfs toen zijn gezondheid in mei 2000 hard achteruit ging na een zware buikoperatie in het Academisch Zie kenhuis in Utrecht, bleef Bernhard ge loven in het leven. „Ik heb nooit ge dacht dat ik dood ging. De familie kwam toen wel afscheid nemen, die zien de zaken wat serieuzer." Bernhard geeft zijn verjaardagscadeau, een cheque van 200.000 dollar, aan een nieuw, grensoverschrijdend natuurpark op het Afrikaanse continent. In de bele ving van prins Bernhard heeft dit ge bied de potentie uit te groeien tot een nieuw paradijs in Afrika. Het gaat om het Gaza-Kruger-Gonarezhou Trans- frontier Park, op de grens van Zuid- Afrika, Mozambique en Zimbabwe. Het park heeft een oppervlakte van ruim 100.000 vierkante kilometer. Met de gift van Bernhard - opgebracht door dona teurs van het Wereld Natuur Fonds - wordt een begin gemaakt met het aan leggen van een effectieve bescherming in het natuurgebied. Dat zal onder meer ruimte geven aan meer dan dui zend olifanten die over de grens van het Krugerpark hier een nieuwe toe komst kunnen opbouwen. De foto's tonen prins Bernhard door de jaren heen: in 1936,1954,1961,1964, 1985, 1990,1994 en 2000. Foto's Archief ANP. MC Meyboom, Max Koot en Fotopersbureau Dijkstra (tellen werk spoor uit r - De Nederlandse egen stellen de geplan- irvernieuwing tussen föort en Apeldoorn - de :e operatie uit de ge- nis van de spoorwegen - imer uit. De NS komen esluit na eisen van de inspectie. Het bedrijf :t op tijd voldoen aan ex- ligheidseisen die de Ar- ispectie stelt. De groot- ise vernieuwing van 49 ter spoor stond gepland 8 juli en 14 september. n school me kinderen iowAARD - Hoogbegaaf- lieren krijgen een eigen Ibare school. Leerlingen n IQ van 130 of meer na de zomervakantie olgen aan de onderwijs- ig Olympium in Heer- ard. De leerlingen wor- :t in klassen ingedeeld, innen zelf bepalen in jmpo zij studeren. geding over nerramp dam - De Amsterdamse lat Lalji heeft namens ital slachtoffers van de amp de Nederlandse tor de rechter gedaagd, dat de president van de k in een kort geding r Borst (volksgezond- lelast het epidemiolo- inderzoek onder bewo- de Bijlmer alsnog uit voeren. Borst besloot het onderzoek stop te omdat het niet lukte om bresentatieve groep men- Unden voor de controle- ^MLalji meent dat de over- n n3ch onvoldoende heeft in- 2 do in h ekt d( ois. Deer Vluchtelingen die weg willen maar nog niet kunnen nsti ten. rWat r; dhelt jktef. in vat, 1, zej De Haarlemse recht- eeft gisteren het onteige- irzoek van Schiphol voor 'enoemde Bulderbos ver- Schiphol was vergeten zes 350 eigenaren van het bos 'aarden. Het is de tweede Schiphol via een ontei- .verzoek probeert het Bul- in handen te krijgen. De iven heeft dit stuk grond 'oor de vijfde baan. Vorig ipaalde de rechtbank dat ieuvergunning voor deze og niet rond was. Advo- van den Biesen van Mi- tnsie meent dat er nog erart ft n rel' Ik we 'ik 1 !i noes ok ai 'keer den haag/gpd - Gemeenten mo gen asielzoekers die wel weg wil len, maar nog niet kunnen, een paar dagen langer onderdak bie den. Een reden kan zijn dat er maar één keer in de week een vlucht is. Dat uitstel mag echter geen weken gaan duren, heeft staatssecretaris Kalsbeek (justi tie) gisteren afgesproken met de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG). Uitgeprocedeerde asielzoekers, die terug moeten naar hun ei gen land, mogen officieel 28 da- den haag/gpd - Binnenkort zul len er wellicht toch weer gedeti neerden worden vrijgelaten voordat hun volledige straf erop zit, kondigde minister van justi tie Korthals gisteren in de Twee de Kamer aan. Het is een nood maatregel om het nijpende te kort aan gevangenispersoneel op te vangen. Korthals had vorig jaar nog beloofd gevangenen niet langer voortijdig naar huis te sturen maar de druk op de gevangenis sen is groot. Personeel is, onder meer door de krapte op de ar beidsmarkt, moeilijk te krijgen. Justitie huurt al particulier be veiligingspersoneel in om de ga ten te dichten. Korthals sloot tij dens een debat in de Kamer gis teren niet uit dat hij daarmee op korte termijn niet alle proble men kan oplossen. gen in de opvang blijven om hun reis te regelen. Verschillen de gemeenten hebben er grote moeite mee dat asielzoekers na die termijn zomaar op straat ge zet moeten worden. Kalsbeek gaat er nu mee akkoord dat zij iets langer blijven. „Het gaat dan wel om een paar dagen en om mensen die zo goed als weg zijn," onderstreepte zij op een persconferentie. Burgemeester R. Bandell van Dordrecht zei namens de VNG tevreden te zijn met die af spraak: „Mensen die getoond hebben van goede wil te zijn, moeten niet onder de blote he mel hoeven slapen." Uitgepro cedeerde asielzoekers die niet meewerken aan hun terugkeer horen niet in de opvang thuis, aldus Kalsbeek en de VNG. Dit is de grootste groep. Deze mensen leveren juist vaak problemen op in de gemeenten, omdat zij op straat terechtkomen en een zwervend bestaan gaan leiden. Justitie gaat de problemen in kaart brengen. Gemeenten zouden graag zien dat ook asielzoekers die via een ander Europees land in Ne derland terecht zijn gekomen en daar de asielprocedure zouden moeten doorlopen, opgevangen worden. Nu hebben zij geen recht op opvang terwijl ze de uitkomst van overleg tussen Ne derland en het andere land af wachten. Dat is op dit moment dom weg niet mogelijk, bij gebrek aan opvangcapaciteit, aldus Kalsbeek. Zij is in principe wel bereid de mensen onderdak te bieden. De VNG erkent dat hier een praktisch probleem ligt. Zij zal gemeenten die de vestiging van een asielzoekerscentrum af houden proberen over te halen 'toch hun deel van de verant woordelijkheid te nemen.' De Tweede Kamerfracties zijn tevreden over de uitkomsten van het overleg, vooral omdat de gemeenten niet op eigen houtje mensen gaan opvangen die eigenlijk weg moeten. D66 sluit echter niet uit dat gemeen ten in sommige gevallen toch weer door de knieën zullen gaan. steeds geen wettelijke milieuver gunning voor gebruik van de vijfde baan is. Volgens Milieudefensie heeft Schiphol de kadasters niet goed uitgeplozen om te achterhalen wie precies de eigenaren van het perceel zijn. Schiphol krijgt nu enkele weken de tijd om uit te zoeken waarom de zes bomen- bezitters niet zijn opgeroepen. Vervolgens krijgen de eigenaren van het stuk grond tot medio augustus de tijd daarop te rea geren. Het vonnis van de recht bank wordt eind augustus of be- ginseptember verwacht. amsterdam/gpd - Honderden Amsterdammers aan een mega- ontbijt op de Dam. Ochtendgym nastiek onder leiding van Angela Groothuizen, aubades en suiker strooien als teken van gastvrij heid. Met enige verbazing kijkt een Brits toeristenpaar het eve nement aan. „Is this free?" Van daag is het nationale plein van Nederland officieel in gebruik ge nomen. Bijna een jaar was het plein een grote bouwput, het ver keer werd volledig op zijn kop gezet. Van een chaotisch verkeersplein waar auto's, trams, fietsers en voetgangers door elkaar heen krioelden, is de Dam veranderd in een groot en overzichtelijk ver- blijfsplein. Stoepen, vluchtheu vels, tramhaltes en rijwegen en daarmee een groot deel van het wegverkeer zijn grotendeels ver bannen. Het plein is nu voorna melijk voor de voetgangers. Zo'n drie miljoen Portugese arduinkei tjes waren nodig om het plein over de volle lengte en breedte te plaveien. Omdat de keitjes teveel bolden, moesten slijpmachines de 18.000 vierkante meter Dam weer afvlakken. Inmiddels klinkt al weer de eerste kritiek. De tramrails zijn zo goed weggestopt tussen de keitjes, dat voetgangers worden overdon derd door aanstormende trams. Zebrapaden zijn vanwege hun rustige uitstraling nauwelijks te vinden. De metamorfose van de Dam kostte dertig miljoen gul den. Daarvoor moet het plein er zeker de eerste twintig jaar onbe kommerd bijliggen. Het wachten is nu al op de eerste veiligheids- ingrepen. Foto: ANP de ti ei ee \an. iano de lu nny Verbaan 1 hee} 'Ze hebben veel publiciteit gehad en daar ging het om' heeft hij zich nooit gemaakt en ook nu de terug is uit Ierland, blijft de Scheveningse enk Groen de onverstoorbaarheid zelve, -rgde zijn schip de afgelopen twee weken ireldnieuws omdat het als 'abortusboot' de ouwen zou helpen die hun zwangerschap an wilden maken. De organisatie Women is had het daartoe gehuurd van het Sche de sportvissersbedrijf. „Ze hebben veel publiciteit gehad en is het hen ook om te doen", blikt directeur roen terug. Zoon Erik, die eveneens in de werkzaam is, knikt. „Alles is gegaan zoals tevoren al hadden verwacht", zegt hij. In hun kantoortje met zicht over de haven is het deze donderdagochtend alsof er nooit iets is ge beurd. Desondanks is het nog geen acht uur gele den dat de Aurora terugkeerde van de meest tur bulente reis die het schip ooit maakte. Women on Waves heeft inmiddels plannen om ook naar Mal ta, Portugal of Polen te gaan. Maar of vader en zoon Groen ook dan de faciliteiten zullen leveren, kunnen ze niet zeggen. „We hebben slechts iets verhuurd aan een ldant, zoals anderen auto's ver huren", aldus Erik. Hij zal wel zien wat Rebecca Gomperts, de voor malige Greenpeace-arts die een van de belangrijke klachten was achter het initiatief, gaat doen. „Maar ik ga niet op ze zitten wachten. Dat doe ik bij niemand en ook niet bij Women on Waves". Waarschijnlijk vandaag wordt de Aurora alweer gebruikt voor de sportvisserij. Ook zet rederij Groen het schip geregeld in ten behoeve van de offshore-industrie. Gisteren ging het schip eerst naar de scheepshelling. Daar werd de container van het dek getakeld die de vrouwenorganisatie had ingericht voor gynaecologisch onderzoek en het uitvoeren van abortussen. Althans, dat had den ze verteld aan iedereen die het maar wilde horen. Henk Groen wist beter. Al eerder vertelde hij dat er beslist niet zou worden geaborteerd. Hij wilde dat eenvoudigweg niet hebben en zou dat ook hebben opgenomen in het huurcontract. „Bij het vertrek hebben Rebecca en ik elkaar op de loop plank nog de hand geschud en heb ik gezegd: geen illegale activiteiten", aldus Groen. „Die con tainer was alleen bedoeld om publiciteit te krij gen". Vader Groen biedt aan om even mee te gaan naar de Aurora. Rebecca blijkt nog aan boord te zijn. maar nog voordat ze iets kan zeggen komt woord voerster Joke van Kampen de kade op gesneld. Zij vindt het beter dat niet Gomperts, maar zij het verhaal doet En houdt vol dat Women on Waves wel degelijk van plan is geweest de ingrepen uit te voeren. Het ontbreken van de wettelijk vereiste vergunningen gooide even roet in het eten. „Ook kregen we van de Ierse autoriteiten geen toestem ming om met passagiers uit te varen", stelt Van Kampen. Zelf noemt ze de tocht 'een groot succes' omdat de hele wereld nu op de hoogte is van de Ierse wetgeving die abortussen verbiedt. Bovendien is aan boord onderzoek verricht, werd er voorlich ting gegeven en zijn voorbehoedsmiddelen en de morning after pil verstrekt. Van Kampen schudt haar hoofd wanneer ze met de woorden van Groen wordt geconfronteerd: „Dat is niet zo. die woorden zijn voor zijn rekening". Gomperts is minder stellig: „Er is gezegd dat wij niets illegaals mochten doen", erkent ze. „Of er nu wel of geen abortussen zouden worden uitge voerd, doet er verder niet toe". COMMENTAAR De uitlevering van Slobodan Milosevic aan het Joegoslavië- tribunaal in Den Haag kan om meer dan één reden worden beschouwd als een historisch moment. Met de berechting van deze oorlogsmisdadiger, die verantwoordelijk is voor de grootste etnische zuiveringen in Europa na de Tweede We reldoorlog, zegeviert het recht, zij het nog altijd veel te laat. De beslissing van de Servische regering om Milosevic, on danks constitutionele bezwaren uit te leveren, kwam onder zware internationale druk tot stand. In het verleden leek het tribunaal in Den Haag een onmach tig instituut en verloor de internationale gemeenschap aan geloofwaardigheid in zijn streven de excessen in de Balkan te berechten. De uitlevering en berechting van de oorlogsmis dadiger Milosevic kan een ommekeer betekenen die verder reikt dan alleen de schendingen van mensenrechten op de Balkan. Ernstige schendingen van de mensenrechten krijgen inter nationaal terecht steeds meer aandacht en de rechtszaak te gen Milosevic kan voor nationale regeringen en de interna tionale gemeenschap een stimulans vormen misdaden tegen de menselijkheid vasthoudender aan te pakken. De aanhou ding van Milosevic is een belangrijk signaal richting dictators en andere politieke misdadigers waar ook ter wereld dat zij niet langer ongestraft hun gang kunnen gaan. De uitlevering van Milosevic leert ook nog iets anders. De in ternationale gemeenschap, die via vredestroepen dominant aanwezig is in de Balkan, kan niet berusten dat andere hoofdverantwoordelijken nog altijd op vrije voeten lopen. Het blijft schrijnend dat sinistere figuren als de Bosnisch- Servische leider Karadzic en zijn generaal Mladic nog altijd op vrije voeten zijn. Als de internationale gemeenschap daadwerkelijk wil afrekenen met de zwarte episode op de Balkan, zal met de opsporing van deze oorlogsmisdadigers ernst moeten worden gemaakt. Beter beeld positie ziekenwagen door Olof van Joolen haarlem - Satellietapparatuur aan boord van ambulances kan het aantal ziekenwagens dat te laat komt verminderen. Dat stelt de vice-voorzitter van de zieken- vervoerdersorganisatie Ambu lancezorg Nederland, H. Groe nendijk. Voor de tien miljoen gulden die de apparatuur gaat kosten wil Ambulancezorg bij het Rijk aankloppen. Dit bedrag komt bij de 45 miljoen die de ambulancediensten al hebben gevraagd om hun ergste proble men op te lossen. Dankzij een zogeheten GPS- zender en -ontvanger Global Positioning System) kunnen cen tralisten precies zien welke auto waar rijdt. Hierdoor is altijd exact duidelijk welke wagens vrij zijn. Nu moeten centralisten dit beeld zelf helder krijgen op basis van radiomeldingen. Dit is een systeem dat nogal eens hapert. Een groot voordeel van het ge automatiseerde systeem is dat ook wagens uit andere regio's die toevallig in de buurt van noodsituaties zijn direct kunnen assisteren. Omdat centralisten nu vaak niet van hun aanwezig heid op de hoogte zijn, blijft de ze capaciteit regelmatig onbe nut. Er wordt dan een beroep op een andere ziekenwagen uit de eigen regio gedaan die er veel langer over kan doen om ter plekke te komen. Voor de chauf feurs heeft GPS overigens ook een ander voordeel. De weg zoeken op de kaart behoort tot het verleden want de appara tuur heeft ook een navigatie- functie. Volgens Groenendijk, in het dagelijks leven directeur van de GGD Zuid-Kennemerland in Haarlem, is in de praktijk met het satellietsysteem flink voor deel te boeken. „Als bijvoor beeld een wagen van ons ie mand heeft weggebracht naar het Leids Universitair Medisch Centrum kan het heel goed zijn dat hij leeg terug langs een cala miteit in Lisse rijdt. Dan is het zonde wanneer de bemanning en de centralisten dat niet we ten. Met dit systeem komen we ook tegemoet aan de wens van de minister om meer over onze grenzen te werken." Op dit moment lopen er twee proeven met de apparatuur, in Zwolle en Lelystad. Met de re sultaten hiervan in de hand wil Ambulancezorg Nederland naar de minister. Wat Groenendijk betreft zou het traceersysteem begin volgend jaar landelijk operationeel moeten worden. den haag/gpd - Wekenlang dacht de 85-jarige Una van Geest dat tegen het muurtje van een fiat vlakbij het Vredespaleis in Den Haag een stuk karton stond. Tot ze er op een dag met haar vriend langsliep. „Dat is een bot", riep deze meteen. „En voor een koeienbot is het veel te groot". Hij had gelijk. Hij stuur de het voorwerp naar het Leidse museum Naturalis, dat het on derzocht. 'Het stuk karton' bleek een nekwervel te zijn van een duizenden jaren geleden gestor ven mammoet. „Ik zag een paar weken geleden hoe stratenmakers de stoep hier openbraken", vertelt de bejaar de mevrouw Van Geest. „Ze" hadden dat bot kennelijk in het zand gevonden en het tegen de muur gezet. Ik dacht echt dat het een stuk karton was, omdat mijn ogen niet meer zo goed zijn. Toen ik er een week later met m'n vriend langs liep. stond het er nog. Toen hij ontdekte dat het een bot was, nam hij het mee naar huis." „Het is een bijzondere vondst", zegt Irene Groenendijk van het Natuur Informatie Centrum van het Leidse museum Naturalis. „Op zich komen er wel vaker dit soort vondsten bij ons binnen, maar niet vanuit de Haapse bin nenstad. We hebben hier een hoop botten liggen, maar deze hadden we nog niet". Ze ver moedt dat het bot afkomstig is uit zand uit de Noordzee of de Schelde. „Dat zand wordt vaak gebruikt op bouwlocaties en er zitten regelmatig oude dingen in. Maar ook op de plek waar nu Den Haag ligt hebben zo'n 30.000 tot 10.000 jaar geleden mammoeten gelopen". Voor de Haagse stadsarcheologe Corine Bakker is de vondst echter geen reden nu de grond waar het stuk gebeente is gevonden te gaan afgraven. Ze is ervan overtuigd dat het bot uit een zandput of uit zee komt. „Mammoeten leefden in het pleistoceen. Als het echt om een mammoet was gegaan die hier heeft rondgelo pen, had het bot nu op zo'n twintig meter diepte moeten zit ten".

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3