Rabo: Moeilijke tijden voor autodealers HYunoni WEG WIEL 2 nsi Nieuwe BMW 7-serie zonder versnellingspook Hyundai Sonata betaalbare zakenauto m JSSMAN Computer neemt steeds meer taken chauffeur over passingen ti Chrysler 300 'oam - Chrysler heeft zijn I 300 vernieuwd. Enkele ïtische aanpassingen, een 1» latisch dimmende bin- piegel en naar beneden lende buitenspiegels zo- c achteruitversnelling t ingelegd. Ook radiobe- ng vanaf het stuurwiel en bags zijn voortaan stan- net als het audiosysteem elf luidsprekers, ABS, auto- sche airco, centrale ver deling, elektrisch verstelba- tuurdersstoel, cruise con ti lichtmetalen wielen die ito al had. De 300 M blijft baar met 2.7 en 3.5 liter inemotoren voor 96.915 en 00 gulden. 9-5 beste Inklasser' uit - dat de komende jaren grote autoshows ver- dene studiemodellen van ind van de Duitse designer iel Mauer gaat laten zien, in de luxe middenklasse iste auto. Dat althans is de mst van de bevindingen iet Amerikaanse bureau JD ir, dat klachten van eige- van nieuwe auto's verge- De Saab 9-5 werd beter be eld dan de BMW 5 en de edes E-klasse. De 9-5 1 in 1997 op de markt als broer van de 9-3. ing importeur Senelux Hessing De Bilt heeft t hoofdkantoor van BMW ïnchen het exclusieve act ondertekend voor de op van Rolls-Royce in Ne- nd, België en Luxemburg, ng is verheugd als eerste incur ter wereld benoemd 1. Rolls-Royce, opgericht D l, nam in 1931 het merk ey over. In 2003 zullen merken weer hun eigen jaan: Rolls-Royce onder de an BMW, Bentley onder mVW. like brengt op de markt - In de kleine wereld van iproducenten neemt de e zijspanbouwer Side Bike ^merkelijke plaats in. Dat modellen met mystie- als de Kymos en Me- en navenante vormen. rijtje is de driepersoons M ^ikë Zeus toegevoegd. Het in is opgebouwd zonder lik te maken van donoron- ilen van bestaande moto- De creatie is voorzien van 1 liet midden geplaatst rblok. Het achter- en zij- viel worden aangedreven een vloeistofgekoeld Peu- blok dat 139 pk levert uit ïhoud van 2.0 liter. De m de exclusieve Zeus is esteld op 62.375 gulden. ar bouwen 'ernetsite lem - Met een paar muis in je persoonlijke Jaguar 'en op internet. En wie dat 11 die nieuwe auto meteen Hen van het net. De ver- tingen van de importeur .;t dat laatste betreft niet spannen. Hij verwacht iten vooral in de show voor een proefrit of een ?k over koop of leasing, voren al een beetje een wil krijgen van kleuren, lijkheden en prijzen kan 11 opwww.jaguar.nl of X TYPE.com. Via die laat- e kan het ontwerp van de imengestelde Jaguar wor- oorgezonden naar een re- al Jaguar Centrum, waar dealer contact opneemt. Tomos Loekie 100% service neerdan 100 modellen valiteit in tweewielers ■wieiers b. v. Levendaal 76 Leiden Tel: 071 -5131515 i aat/hoek Willem de Zwijgerlaan identel.:071 -56806 80 GEENJAAR AUTOBEDRIJF B.V. HALLENWEG 2 (naast de Groenoordhallen) LEIDEN TEL. 071-5225575 Veel ondernemers klem tussen magere winstmarges en eisen fabrikanten utrecht - Voor de autodealers in Ne derland ziet de toekomst er somber uit. Van de huidige circa 2.200 zelfstandige autodealers verdwijnt 20 tot 30 pro cent door overnames, fusies of omdat de zelfstandige ondernemer de hand doek in de ring gooit. Dat voorspelt de Rabobank. Volgens een onderzoeksrapport van deze bank zitten veel dealers klem tussen ener zijds magere winstmarges op zowel de verkoop van nieuwe als gebruikte au to's en anderzijds de eisen van impor teurs en autofabrikanten. Die dwin gen dealers dure investeringen te ple gen in grote glaspaleizen waarin de nieuwe modellen zo voordelig moge lijk geshowd moeten worden. De teruggang van het aantal dealers is al enkele jaren aan de gang. Om de in vesteringen te kunnen opbrengen gaan steeds meer zelfstandige dealers op in grote regionaal opererende be drijven. Fer Koehorst, hoofd advise ring midden- en kleinbedrijf bij de Ra bobank, zegt zich erover te verbazen hoe ondanks de minieme rendemen ten de afgelopen jaren nog veel kleine dealers overeind hebben kunnen blij ven. Maar de bank voorspelt dat aan die veerkracht de komende jaren een eind komt. Volgens Wijnand de Geus, secretaris van de Nederlandse Dealer Associatie, een afdeling van de Bovag, is de afge lopen vijf jaar het aantal vestigings- punten van autodealers al teruggelo pen van 3.600 naar 3.100. Gezien het aantal zelfstandige dealers, een kleine 2.200, betekent dit dat ze met steeds meer vestigingen een steeds grotere omzet moeten behalen. Die grotere omzet heeft ondanks de topverkopen van voorbije jaren volgens De Geus de autodealers echter weinig winst opge leverd. Volgens het Rabobank-rapport be droeg de omzet van de circa 2.200 merkgebonden dealers, met in totaal 45.000 werknemers, afgelopen jaar ongeveer 65 miljard gulden. Dat lijkt veel maar het gemiddelde rendement (winst) van de autodealers bedroeg af gelopen jaar slechts 0,71 procent. Heel weinig in vergelijking met beursgeno teerde bedrijven waarvoor winsten van tussen de 15 en 20 procent gang baar zijn. Nu de jaren van topverkopen voorbij lijken te zijn, dreigt het er de komende tijd voor de autodealers alleen maar moeilijker op te worden. Na topverko pen van 612.000 nieuwe auto's in 1999 en 597.000 in 2000 loopt de nieuwver- koop dit jaar naar verwachting terug tot 530.000 en mogelijk zelfs 500.000. Tegelijkertijd worden dealerbedrijven gedwongen hogere salarissen te beta len. Van de bedrijven heeft 45 procent moeite om aan voldoende persorieel, vooral monteurs te komen. Goedkope detector waarschuwt te laat door Mario Vos HAARLEM - Bij een toenemend aantal automobilisten rolt zo af en toe een bekeuring voor een snelheidsovertreding op de mat. Meestal gaat het om kleine overtredingen van slechts enke le kilometers te hard, maar met een paar per jaar telt dat toch lekker op. Daarom zijn radar verklikkers niet langer alleen populair bij automobilisten die systematisch te hard rijden, maar ook bij anderen. Het aan bod aan goede apparatuur is evenwel nog altijd ldein. De meest bekende radarverklik ker is de Stinger Ventura, een uit Amerika geïmporteerd toe stel van het merk Bel-Tronics, dat volgens de toenmalige im porteur, Stinger uit Lisse, werd aangepast voor gebruik in Ne derland. Inmiddels is. er echter een andere importeur aange steld, Target Automotive in Soest, die een soortgelijke ra darverklikker als Bel Vector Eu rope 966R verkoopt. De prijs van bijna 2000 gulden exclusief inbouw is voor veel mensen echter een drempel. Een betaalbaar alternatief is een zogenaamde raamdetector, een klein kastje dat je met twee zuignappen aan de binnenkant van de voorruit bevestigt. Dit type radarverklikkers is er al vanaf ongeveer 300 gulden. Maar goedkoop kan hier snel op duurkoop uitdraaien als de verklikker niet op tijd waar schuwt, en helaas gebeurt dat nogal eens, zo blijkt uit een proef die we met twee verklik kers namen. De goedkope verklikker uit onze bescheiden test is een Roadie EU 500, met een consumenten prijs van 499 gulden. Het duur dere type is de Target Euro 550 met een consumentenprijs van 1.295 gulden. Zowel de Roadie EU 500 als de Target Euro 550 claimen ge schikt te zijn voor het detecte ren van radarapparatuur en de door de politie nu nog spora disch gebruikte laserguns. Bij een snelheidsmeting met een lasergun is de automobilist ech ter zelfs met een detector vrij wel altijd de pineut. De nauwe bundel van een lasergun geeft veel minder reflecties op voor werpen en auto's en is door de verklikker dus ook moeilijker waar te nemen. Als de detector een laser signaleert, is het vrij wel altijd al te laat omdat de meting reeds is geschied. Computer moet ook beroepsvervoer veiliger maken. Foto: GPD haarlem - De computer kan het autorijden nu en in de toekomst een stuk veiliger maken door menselijke fouten te voorko men. Zo kan het zogenaamde SAVE-systeem, waarin een com puter de conditie van de chauf feur in de gaten houdt nu al worden toegepast. Het beroeps vervoer heeft grote belangste- ling voor deze innovatieve tech niek. En dat is wel te begrijpen want negentig procent van de ongelukken is het gevolg van menselijk falen. Het systeem kan onder meer aan de hand van het aantal knipperingen van de ogen de fy siologische toestand van de chauffeur in de gaten houden. Constateert de computer dat er iets niet in orde is dan waar schuwt het systeem de chauf feur of bijvoorbeeld de bijrijder. Maar er zijn ook computertoe passingen die de chauffeur ge heel overbodig maken. Op be drijventerrein Rivium in Capelle aan den IJssel rijdt de zoge noemde 'people mover', het eerste voertuig in Nederland dat niet door een chauffeur, maar door de computer wordt be stuurd. Het rijdt op een geïso leerd spoor. Later dit jaar maakt de computer als bestuurder in Nederland echter ook zijn de buut in de hectiek van het druk ke stadsverkeer. In Eindhoven begint dit najaar een proef met de zogenoemde Phileas, een zeer lange bus die wordt aangeprezen als een voertuig met de voordelen van de tram en metro, met de lage kosten van de bus. Het voertuig krijgt een chauffeur, maar óók een elektronisch geleidingssys: teem. Dat wordt in eerste in stantie benut om het voertuig snel en efficiënt op de ideale plek langs het perron te parke ren. Acht zwenkwielen maken dit mogelijk. Verder zorgt de elektronica ervoor dat de chauf feur geleidelijk optrekt en af remt, hetgeen gunstig is voor het rijcomfort en het energie verbruik. Lage vloeren, een laag gewicht, een capaciteit van 200 passagiers en een hybride-mo tor gelden als andere pré's van het vervoermiddel, dat interna tionaal inmiddels als één van de meest vergaande projecten op het gebied van geleide voertui gen wordt gezien. DE UITLAAT(KLEP) rijswijk/gpd - De nieuwe BMW 7-serie, die medio november de weg op gaat, valt vooral op door het ontbreken van een conven tionele versnellingspook in de middenconsole. De belangrijk ste bedieningselementen zijn aan of rond het stuur geplaatst. Daar zitten een kleine versnel lingshendel, Steptronic-schakel- toetsen, cruisecontrol en knop jes voor radio en telefoon. BMW heeft de hele bediening kritisch onder de loep genomen, ook de vorm en plaatsing. In het nieuwe concept dat iDrive is ge doopt, 'sneuvelde' niet alleen de aloude versnellingspook maar ook de contactsleutel. Net als bij de Renault Laguna moet je een soort creditcard in een gleuf ste ken om te starten. Op de vertrouwde plek zijn de richtingaanwijzers en ruitenwis- serhendel blijven zitten. Dat geldt ook voor kachel en airco. Nieuw is de 'joystick' op de middenconsole. Deze controller herbergt honderden functies op het vlak van communicatie, in formatie en navigatie. De wap- ondersteunde BMW intemet- portal is ermee op te roepen op een beeldschermpje. Boven aan een lijst technologi sche hoogstandjes voert BMW de achtcilinder motor op. Ken merkend is de traploze variatie van klep timing (Bi-Vanos), licht- hoogte van de kleppen (Valvet- ronic) en lengte-van de aanzuig- buizen. Het brandstofverbruik daalt met veertien procent, ter wijl het vermogen met veertien procent stijgt. De prijs van de BMWs uit de nieuwe 7-serie die zijn wereld première beleeft in september tijdens de IAA 2001 in Frankfurt, is nog niet bekend. door Peter Lodewijks door Edward Dekker Elke week komt op deze plek ie mand uit de autowereld aan het woord. In deze laatste afleve ring voor de zomer is het de beurt aan René de Jong. De 33- jarige inwoner van Nieuwkoop is manager verkoop bij Auto Marestad in Leiderdorp. De Peugeot-dealer zit inmiddels 3 jaar in het pand aan de Van der Valk Boumanweg waar'op dit moment 22 mensen werken. 'Als mannen als vrouwen gaan rijden, gebeuren er minder on gelukken stelt 3VO. Op zich hebben ze daar wel ge lijk in. Vrouwen zijn toch voor zichtiger dan wij. Als ik naar mezelf kijk: ik rijd toch altijd nog ergens even gauw heen. Vrouwen rijden een stuk netter. Mannen zijn meer aanwezig op de weg, zonder dat dat overi gens gevaarlijk hoeft te zijn. Op welke verkeerszonden kun nen we u betrappen? Te hard rijden. Daar heb ik ge noeg bekeuringen voor gehad. Opmerkelijk genoeg krijg ik er de laatste jaren niet zoveel meer, terwijl ik niet anders ben gaan rijden. Misschien tref ik het. Maakt u veel autokilometers per jaar? Valt wel mee. Ik denk zo'n 15.000. Natuurlijk in een auto van de zaak? Ja, maar in principe rijd ik altijd in een Peugeot 406 mét cd-wis- selaar. Muziek heb ik altijd aan staan, dat vind ik prettig. Ook als ik 'ns een klant meeneem. Ik hou van Froger, Houston, dat soort muziek. Wat was uw eerste auto? Een Kadett Coupé uit 1973. Die kocht ik van m'n baas. Ik was destijds 18 jaar en werkte bij een autoschadebedrijf. Dui zend gulden betaalde ik ervoor en dat was-ie voor mij ook waard. Die Kadett was klokgaaf. En, lang plezier gehad? Ik heb er een jaar mee gereden en toen wéér voor duizend gul den aan een collega verkocht! Jammer genoeg reed die 'm na drie weken total loss.'Jammer, want het was een echt liefheb bersautootje. De auto van Kok 'doet' dik drie ton... Heb ik gezien ja. Hij is gepant serd hè en heeft van die licht René de Jong.Foto: Hielco Kuipers metalen velgen die niet stuk kunnen... Het is bijna een tank. Ik vind het nog al wat. Je zou toch denken dat Kok wel veilig door Nederland kan. De nieuwe minister van verkeer in Engeland heeft geen rijbe wijs... Zou ik in Nederland geen moei te mee hebben. Dat is toch niet nodig om een oordeel te kun nen hebben over de automo bielbranche? Misschien kijkt hij er juist anders tegenaan. Bo vendien heb je als minister toch een chauffeur tot je beschik king? Wat vindt u en>an dat Maxima 1.4 miljoen per jaar gaat verdie nen? Ze mag het hebben van mij. Ik zou niet in haar schoenen wil- len staan. En of ze nou 1,4 of 1 miljoen gulden krijgt, dat maakt ook niet zoveel uit. Je weet dat zulke mensen bepaalde voorde len genieten, maar nogmaals ik hoef niet te ruilen met haar. Over geld gesproken: na Leidens Ontzet kampen ook de Leidse Laken/eesten met geldgebrek- De Lakenfeesten? Die zeggen me niets. Ik vind in z'n alge meenheid wel dat als een stad of dorp iets in het verleden ge organiseerd heeft, en dat leeft onder de bevolking, dat je dat niet vanwege de kosten moet afgelasten. Koninginnedag schaffen we ook niet af omdat het te duur wordt. Als er geld nodig is, moeten andere orga nisaties ook een bijdrage leve ren. sassenheim - In de vrij lange tijd dat de Hyundai Sonata bij ons op de markt is, is deze royale Koreaan talloze malen onder het mes geweest. We waren nog niet gewend aan het nieuwe ui terlijk of een volgende facelift diende zich aan. Aan dat ver moeiende proces komt nog geen einde, want wederom toont de Koreaanse autofabri kant eeri nieuwe gedaante voor zijn Sonata. Dit keer laat Hyundai duidelijk zien wat de bedoelingen zijn met deze zakenauto. Want het uiterlijk vertoont onmiskenbare trekken van de nieuwste Merce- dessen en de 'kleinere' types van Jaguar. De fabrikant doet daar ook niet moeilijk over en zegt gewoon dat de ontwerpers heel goed naar deze wagens hebben gekeken toen ze de So nata tekenden. Althans, aan de voor- en achterkant, want aan de zijkant is nog duidelijk de So nata van weleer te herkennen. De nieuwe meet 4,74 meter en dat is langer dan het vorige mo del. Ook de spoorbreedte nam toe. De nieuwe maten hebben een overvloedige binnenruimte tot gevolg. De nieuwe Sonata moet dus een Alweer een nieuwe Sonata. Dit keer met Mercedes- en Jaguar-invloeden. Foto: Greenib betaalbaar alternatief zijn voor de zakenauto van vandaag, als Audi, Mercedes, BMW en sinds kort ook Jaguar. Betaalbaar is hij zeker met een basisprijs van 56 mille en daar zit een automaat bij in. De motor is in dat geval een 2.0 liter 4-cilinder met 140 pk. Voor een mille of acht meer krijgt men de 2.7 V6-motor (172 pk) uit de Trajet en Santa Fe. Op korte termijn volgt een moderne 2.5 liter 5-cilinder common rail diesel uit eigen huis. De Sonata is in Duitsland ont wikkeld en dat zou moeten re sulteren in meer rijcomfort en kwaliteit in de richting van de Duitse merken. Wat uitrusting betreft is het in ieder geval dik voor elkaar bij de Sonata: auto matische airco, cruise-control, ABS, boordcomputer, elektrisch verstelbare buitenspiegels, af- standsbediende centrale ver grendeling, elektrisch bediende zijruiten, in hoogte verstelbaar stuur, lichtmetalen velgen, houtaccenten in het interieur en vier airbags. BMW's komende 7-serie zet nieuwe maatstaven. Geen versnellingspook (zie inzet), een creditkaart als contactsleutel, een 6-traps automati sche transmissie, een multifunctionele 'joystick' op de middenconsole, een onderstel van aluminium, continu verstelbare schokbrekers en meer van die zaken maken de Beierse limo tot een absolute topauto. Foto: BMW

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 23