De 'Twee van Putten' GESPREK VAN DE DAG Joop Visser waarschuwt Maxima: 'Laat Alex niet verdwijnen' 'We zijn onschuldig, maar zullen altijd een smet blijven dragen' De handbomen van de groeve 29 juni MENSELIJK Een Amerikaanse STOPLICHTINSTALLATEUR die ont slagen werd omdat hij rode kabels niet kon onderschei den van groene, heeft zijn ontslag aangevochten. De 54- jarige Cleveland Merritt vindt dat de overheid van Palm Beach County, bij wie hij in dienst was, de gehandicap tenwet heeft overtreden. Palm Beach County meent dat zij geheel volgens de wet heeft gehandeld omdat Merritt zijn werk niet kon doen. Voor het installeren van een stoplicht moet de installateur onderscheid kunnen ma ken tussen negentien kabels in diverse kleuren. Maar Merritt zegt, dat hij ander werk had moeten krijgen van wege zijn kleurenblindheid. Hij eist het salaris dat hij sinds zijn ontslag in 1997 heeft gemist. Volgens een Commissie voor Gelijke Arbeidskansen heeft de overheid Merritt gediscrimineerd. Maxima Willem- fllexanüer Joop Visser heeft een nieuwe single uitgebracht. Niet onder zijn eigen naam, maar als Joop Zondermeer, een naam die hij drie jaar geleden ook al ge bruikte voor een schijfje met de liedjes Onze Kok en Emily. Dit maal staan de kroonprins en zijn aanstaande echtgenoot centraal. In het lied Mdxima waarschuwt Visser de Argen tijnse: 'Laat hem niet verdwij nen'. ,,Ik had het lied al een tijdje hoor", vertelt de eigenzinnige Haarlemse zanger/liedjesschrij ver. En ik had hem eigenlijk nog even willen laten liggen om hem op een 'grote' cd te zetten. Maar ja, toen kondigde die jon gen aan dat hij in februari ai ging trouwen. Het vervelende is datje aan zo'n single niets ver dient. Je mag blij zijn als je uit de kosten raakt. Ik wil niet meer vragen dan een tientje. Dit is bedoeld als cadeautje, dan moet het wel leuk blijven." Joop Visser zou Joop Visser niet zijn als hij niet zijn geheel eigen licht over de kwestie Maxima zou laten schijnen. Ze mag hem best hebben hoor, onze Alex, aldus de zanger. Zolang het maar bij een vakantie in Lech blijft. 'Martelen en pats-boem weg, dat mag dus niet gebeu ren'. Hoe zou de RVD dat im mers moeten uitleggen? Maar er zijn meer bezwaren, zo wordt uitgelegd in de mooiste regels van het lied: Trouwens, 't is niks voor Bea trix, met een hoofddoek op een plein een beetje gaan staan roepen: Waar zou Alex nou weer zijn? Op het schijfje staat ook het lied Willem-Alexander, dat zo'n twaalf, dertien jaar geleden al op het album Opnieuw opgeno men verscheen. Visser: „Toen voorspelde ik al dat Alex met een buitenlandse zou trouwen. Daarna kwam Emily ertussen. Dus heb ik in het nummer over haar drie jaar geleden uitgelegd dat dat een tijdelijke zaak zou zijn. Ik heb trouwens ook een nummer over Friso. Ik weet het, het zou makkelijk een Oranje album kunnen gaan vormen, zo bij elkaar. Wat de liedjesschrijver van Maxima vindt? „Moeilijk. Die vader, dat is duidelijk: Dat is, kort samengevat: 'geen held'. Maar zij..." Tien minuten belt hij terug: „Ik geloof d dit hele verhaal vooral Wi Alexander kwalijk neem. jongen had haar dat toch moeten aandoen? Het is leuke blonde juffrouw, m daar zijn er zoveel van in wereld." Maxima Willem-Alexan van Joop Zondermeer ko: gulden en is uitsluitend e leen te verkrijgen in Boek del Bloemendaal aan de mendaalseweg 123 in Blo daal en via de website vai Haarlemse liedjesschrijve w.joopvisser.nl. Richard Stekelenburg Onderzoek van weefsel dat bij PIETER VAN VOLLENHO VEN wegens huidkanker was weggenomen, heeft aange toond dat er geen uitzaaiingen zijn bij de man van prin ses Margriet. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst giste ren meegedeeld. De artsen noemen Pieters prognose gunstig, maar hij blijft wel onder controle. Van Vollenho ven werd 21 juni geopereerd in het Nederlands Kanker Instituut/Antoni van Leeuwenhoekziekenhuis in Amster dam. Een 25-jarige OPPASSER in het Zoölogisch Park Walvo ten noordoosten van Madrid is gisteren door VIER LEEUWEN gedood, aldus het Spaanse persbu reau Efe. De 25-jarige Ro berto Izquierdo Martin werd aangevallen terwijl hij bezig was het dagver blijf van de dieren in ge reedheid te brengen. Vol gens een woordvoerder van de dierentuin had hij waar schijnlijk een hek niet goed afgesloten, waardoor de leeuwen uit hun nacht verblijf konden ontsnap pen. Het ongeluk gebeurde terwijl er ongeveer 180 be zoekers in de dierentuin waren, van wie bijna de helft kinderen. Nadat zij naar buiten waren geleid, moesten andere oppassers de leeuwen verdoven om het ontzielde lichaam van hun collega te kunnen ver wijderen. Op het terras van het beroemde BLUEBIRD CAFÉ in Kings Road in de Londense wijk Chelsea kunnen HON DEN samen met hun baas of bazin een hapje gaan eten. Eigenaar sir Terence Conran, beroemd en rijk geworden met zijn Habitat-winkels, heeft een speciale kaart voor viervoeters bedacht. De viervoeters krijgen hun 'top dog'- hapjes geserveerd in design-etensbakken. De hoofdge rechten zijn 'soep van de dag', hamburger, gegrilleerde kippenborst met bacon en gegrild lamslapje met aardap pelpuree. Actrice JULIA ROBERTS en haar vriendje BENJAMIN BRATT hebben een punt gezet achter hun vier jaar durende re latie. De agent van de 37-jarige Bratt bevestigde donderdag be richten in een Amerikaans bou levardblad dat de twee uit el kaar zijn. Volgens The New York Daily News zou de breuk ont staan zijn omdat Roberts, die dit jaar nog een Oscar won voor haar rol in de film Erin Brokovi- ch, zich niet wilde binden. Ze wilde niet trouwen en Bratt zou daarom hebben aangestuurd op het verbreken van de relatie. Onduidelijk is wanneer het paar precies de knoop heeft doorgehakt. Roberts' liefdesle ven domineert al lang de pagi na's van de roddelbladen. In 1991 was ze verloofd met acteur Kiefer Sutherland maar ze ver brak de relatie kort voordat ze zouden trouwen. In 1993 huw de ze country-zanger Lyle Lo- vett maar ook die relatie was geen lang leven beschoren. Na twee jaar scheidden ze. Vervol gens werd Roberts in verband gebracht met Liam Neeson, Da niel Day-Lewis, Matthew Perry en Jason Patric. De 'Twee van Putten', Herman du Bois en Wilco Viets, met hun vrouwen: 'Onze humor heeft ons op de been gehouden.' Foto: WFA/Ruben Schipper De 'Twee van Putten' zijn na de uitspraak de Hoge Raad van ver oordeelden weer ver dachten. Vermoedelijk aan het eind van het jaar moeten ze voor het gerechtshof in Leeuwarden verschij nen. Ze hebben hun straf al uitgezeten, maar vrij voelen ze zich pas na vrijspraak. Anoniem zullen ze nooit meer door het leven gaan, weten Herman du Bois (40) en Wilco Viets (30). Voor de rest van hun leven zijn ze getekend als de 'Twee van Putten'. „Op vakan tie in Zwitserland kwamen Ne derlanders naar ons toe met de vraag: 'Hé, jullie zijn toch die twee... Wat erg!' Dat soort reac ties doetje best goed. Maar het is niet prettig om er altijd weer mee te worden geconfronteerd. De zaak laat je nooit meer los," vertellen de zwagers. Herman du Bois en Wilco Viets zijn slachtoffers van de grootste dwaling in de rechtsgeschiede nis van de vorige eeuw, vinden vooraanstaande medestanders als oud-politiecommissaris Jan Blaauw, die in zijn boek de 'Puttense Moordzaak' een ver nietigend oordeel velt over de wijze waarop de twee tot tien jaar cel zijn veroordeeld. Hun leven zal nooit meer als vroeger zijn. Herman du Bois is een echte 'Putter'. Hij had vroe ger een baan bij het spoor en werkte later bij een café in het naburige Ermelo. De horeca trekt nog steeds. Wilco Viets is van oorsprong Barnevelder en kwam in Putten terecht doordat zijn ouders er een winkel be gonnen. Hij volgde een oplei ding tot vrachtwagenmonteur. Sleutelen is nu nog zijn lust en leven. Dat 'De Zaak' en zes jaar gevan genis hun leven compleet over hoop hebben gegooid, is een groot eufemisme. „Voor veel mensen zullen we denk ik zelfs nog een smet blijven dragen als de echte dader is gepakt," zegt Du Bois. Het is zover gekomen, doordat ze onder de druk van de politieverhoren bezweken en murw geslagen een bekente nis hebben ondertekend, zo vertellen ze al jaren. Voor de rechtbank trokken ze die be kentenissen in, maar het mocht niet baten. In de gevangenis hebben ze de hoop nooit opgegeven, zegt Du Bois. Na hun veroordeling in hoger beroep ondernamen de twee met een reeks advocaten voortdurend nieuwe juridische pogingen de zaak heropend te krijgen. Ze worstelden vooral met het grote mysterie wie de dader was, vertellen ze. Viets: „We doen niet mee aan specu latie. Er gaan al zes jaar verha len over mogelijke daders, de wildste geruchten doen de ron de. Zo raken nog meer mensen beschadigd." Sinds ze vrij zijn, vinden de twee mannen het geen punt over 'De Zaak' in discussie te gaan. „Als iemand gewoon zijn oordeel geeft en ik daar de fei ten tegenover kan stellen is er niets aan de hand," zegt Her man du Bois. Op straat lopen ze soms rechercheurs van destijds tegen het lijf. Wilco Viets: „Ze lopen met een grote boog om je heen. Ze schamen zich volgens mij een slag in de rondte." Du Bois denkt dat sommigen bang worden voor hun baan. „Bij het hof zal een aantal moeten ge tuigen over de verhoormetho den. Daar zien ze niet naar uit." Viets vindt dat de zaak bij vrij spraak in Leeuwarden ook ge volgen moet hebben voor de rechercheurs. Sinds hun vrijlating in april vo rig jaar hebben ze, voorzover dat gaat, hun normale leven weer opgepakt. Wilco stond het eerste half jaar nog onder elek tronisch toezicht, wat inhield dat hij een hermetisch gesloten alarmband om zijn enkel had. „Het leek aardig dat ik weer thuis was, maar van die band werd je knettergek. Dertig me ter buiten de deur ging het alarm al af." Onder elektro nisch toezicht kon hij niettemin zijn werk als monteur hervat ten. Nog in de gevangenis solli citeerde hij met succes bij een transportbedrijf in Barneveld, waar hij intussen een vaste baan heeft. Du Bois werkte aan vankelijk voor justitie als sociaal werker met randgroepjongeren in Deventer, waardoor hij met een veel contact had met de re classering. Het resulteerde niet in een vaste betrekking. Intus sen werkt Du Bois bij een visbe- drijf in Harderwijk. l Ze zijn nog altijd niet bek van de feestelijkheden na uitspraak. Al in Den Haa er flessen champagne do É*aan. Aan de gevel van h ning was een spandoek t tigd met de tekst: 'Ga ten start, u hoeft niet naar de vangenis.' „Typisch onze mor," zegt Anja du Bois. heeft ons ook op de beer houden." Maar ondanks de gunstij ,e spraak van de Hoge Raae ;r ze nog altijd verdachten, handeling bij het hof mo volgen. Op zijn vroegst z; in december zijn, verwac ,a ze. „Het hof moet tijd he lt om de zaak fatsoenlijk te handelen." Ze zullen in val niet rusten voor ze valv blaam zijn gezuiverd, zej ,c BRAD PITT en zijn vrouw JENNIFER ANISTON bezochten gisteren de presentatie van de nieuwe Armani- collectie voor mannen in Mi laan. Samen met GEORGE CLOONEY vermaakten zij zich prima. Foto: AP/Luca Bruno Ik droomde dat ik dood was. Het bleek erg mee te vallen. Van hemel, hel of vagevuur was geen sprake. Met de handbomen der groe ve was ik, zoals in het bijbel boek Job staat, ondervaren naar het graf. In het do denrijk had ik mijn tent gespreid. Ik dacht aan wat Andrew Marveil had geschreven: The grave is a nice and private place, but none, I think, dost there embrace. Het graf is een prettige ruim te met veel privacy, maar tot omhelzingen komt het daar niet. Ach, die omhelzingen, wat zou dat? Omhelzen is verrukkelijk, maar zelden vrijblijvend. Er volgt altijd een lange nasleep. Nee, waar ik op eens spijt van bleek te hebben, was dat ik nooit een ballonvaart had gemaakt. Zowel Arthur Koestier als Rascha Peper hebben daar zo sma kelijk over geschreven dat ik altijd al denk: dat moet ik ook eens doen. En Karei van het Reve heeft me een keer gezegd: 'Een ballonvaart, moet je beslist doen, het is heel stil daarboven en je ziet opeens dat Nederland voornamelijk bestaat uit achtertuintjes. Wat ik ook jammer vond, was dat ik nooit in een helikopter had gezeten. Ik weel nog hoe hels jaloers ik was op ach terneefjes die in februari 1953 op Schouwen Duiveland met een helikop ter van het dak waren gehaald. Wat vond ik het toen vreselijk jammer dat Maassluis maar voor de helft was ondergelopen. Uiteraard woonde ik natuurlijk net in het gedeelte wat het water ont zien had. Wat was ik graag met een helikopter of zo'n amfibievoertuig gered! Ik had toen, in 1953, zelfs nog nooit in een auto gezeten. Wat de auto betreft: dat ik m'n rijbewijs niet had gehaald, deerde me niet meer. Daar heb je in 't graf toch niets aan. Bovendien: krijg je ie mand op bezoek die met de auto komt, dan is hij twee uur te laat. 'In de file gezeten.Krijg je iemand die met de trein komt, dan is hij keurig op tijd. 'Ik kwam veel te laat op het station, maar gelukkig was m'n trein vertraagd, die kon ik nog net halen. Toen schoot opeens door me heen: 'Als je dood bent, hoefje nooit meer op reis', en ik begon zachtjes de triomfmars uitAïda van Verdi te neuriën. Terwijl ik opgetogen die muziek hum de, ging opeens de telefoon. Warempel, ze heb ben Moby bij me in de kist gestopt, dacht ik. Ik pakte hem op, zei: 'Met 't Hart. Aan de andere kant van de lijn klonk de stem van m'n pianole rares. 'Ik wou je er even aan herin neren da t ik je straks venvacht.'Ja', zei ik, 'maar ik ben dood, ik kan nou toch niet meer op les komen?' 'Dood', zei ze, 'wat doet dat er nou toe, hoe be roerder je eraan toe bent, hoe groter de ti die de muziek biedt, dat zie je aan Mirei Mireille is één van haar leerlingen die ee terst riskante operatie heeft ondergaan, haar herstel heeft ze dag en nacht piano fend, en nu speelt ze de sterren van de tu in zegt dat de muziek haar erdoorheen heej sleept. 'Ik reken erop dat je komt', zei m'n Ier art 'Ik heb hier helemaal niet kunnen oefem ik, 'ik heb hier geen piano.'Dat geeft nie1 ze, 'dan studeren we wel in de les.'Ik we)r of ik hier wel uit kan komen', zei ik, 'ik l :r diep onder de grond. Wat een smoesjes opeens', zei ze, 'dat bei lemaal niet van je gewend. 'Nou, dood, dat vind ik toch geen smoesj'e Natuurlijk wel', zei ze, 'Mozart is ook al ie dood, en toch blijkt hij op les iedere keer springlevend te zijn.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2