Milosevic na weekeinde voorgeleid poorwegen verminderen aantal diensten in Randstad Aanklacht tegen Milosevic: misdaden tegen de menselijkheid GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Uitlevering ex-president leidt tot politieke onrust in Joegoslavië :idse regio blaast fors partijtje mee op WMC Maandag wegblokkades boeren en veehandelaren Radio 1 protesteert met 'piraat' 2 WEKEN ■L. nr. 42655 losse nummers 2,25 zaterdag ƒ2,75 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 VRIJDAG 29 juni 2001 VRAGEN Dagblad ru!«, 071-5128030 oord-Ierse redesproces gt op apegapen jortusboot lat weer woon vissen aanden achten op de >nseo Crema iinderen zijn et brutaler in vroeger' jnwoude wil et Anker als irk behouden den haag/cpd-afp - De voor malige Joegoslavische president Milosevic zal maandag of dins dag voor het eerst voorgeleid worden voor het Joegoslavië-tri- bunaal. Dit heeft hoofdaankla ger Carla del Ponte vanmorgen gezegd. Tijdens zijn eerste voor geleiding moet Milosevic ver klaren of hij schuldig of niet schuldig is aan de delicten die hem ten laste zijn gelegd. „Het gaat om een normaal verhoor", aldus Del Ponte. Hij heeft zijn eerste nacht in de gevangenis in goede gezond heid doorgebracht. Dat blijkt uit een voorlopig medisch on derzoek, zo heeft het tribunaal vandaag bekendgemaakt. Inmiddels lijkt een regerings crisis in Joegoslavië onvermij delijk na het besluit van de Ser vische premier Djnidjic om Milosevic uit te leveren. De Servische president Kostunica heeft de uitlevering illegaal en in strijd met de grondwet ge noemd. Kostunica zei niet op de hoogte te zijn geweest van het besluit van Djindjic. Ook de Joegoslavische premier Zizic (SNP) had het over een on grondwettelijke daad. Hij sloot verdere samenwerking van zijn partij, die fel tegen uitlevering was, met de hervormingsgezin de partners in de federale rege ring uit. De Montenegrijnse SNP, met zes ministers vertegenwoor digd in het Joegoslavische kabi net, wil uit de coalitie stappen. Ook de kloof tussen president Kostunica en meer liberale le den van zijn partij DOS lijkt al leen maar breder te zijn gewor den. Als de regering uiteenvalt, betekent dit een ernstige be dreiging voor het voortbestaan van de Joegoslavische federa tie, een samenwerkingsver band van Servië en Mon tenegro. Onder de grootste ge heimhouding was de oud-pre sident van Joegoslavië afgelo pen nacht naar de streng be veiligde strafgevangenis van Scheveningen gebracht, waar een speciaal cellencomplex is voor verdachten van oorlogs misdrijven in Joegoslavië. Het Joegoslavië-tribunaal en verschillende westerse leiders reageerden verheugd op de uit levering van Milosevic. „Men zal zich deze dag herinneren als een belangrijke mijlpaal in de internationale rechtsple ging", aldus hoofdaanklager Carla del Ponte. Navo-chef Ro bertson feliciteerde de Servi sche autoriteiten met deze „wijze en dappere beslissing". EC-voorzitter Romano Prodi liet weten „altijd vertrouwen te hebben gehad in de Servische democratie". Volgens de Ame rikaanse president George Bush kiest Joegoslavië voor „een betere toekomst". De VS zullen, net als de EU, het land helpen bij de economische en democratische hervormingen. Meer nieuws op een extra pa gina over Milosevic Milosevic wordt de gevangenis in Scheveningen binnengeleid nadat hij per helikopter op de binnenplaats is aangekomen. Voor de beelden, gemaakt door een amateurfilmer, bestaat wereldwijd belangstelling. De NOS kocht de opnamen en verspreidt ze. Om hoeveel geld het gaat, wil de NOS niet bekendmaken. Foto: Ron Pichel/foto van tv-beeld NOS Eerst buien j-zo'crflBj zw 3 -6 door Simone van Driel den haag/gpd - Grootschalige moord partijen, massale deportaties, terreur, aanvallen op dorpen, vernietiging van huizen, winkels en cultureel erfgoed: de tactiek van zuiveringen die de Ser viërs in Kroatië en Bosnië toepasten, werd in 1999 onder leiding van Slobo dan Milosevic herhaald in Kosovo. Op 22 mei 1999 klaagde het Joegoslavië- tribunaal hem aan voor misdaden te gen de menselijkheid en oorlogsmisda den. Milosevic wordt persoonlijk ver antwoordelijk gehouden voor de ver drijving en vervolging van 740.000 etni sche Albanezen en de moord op 340 van hen, onder wie kinderen en bejaar den. Hij kan maximaal levenslange ge vangenisstraf krijgen. De aanklagers beschuldigen hem van het plannen, voorbereiden en (laten) uitvoeren van de etnische zuiveringen in Kosovo. Vanwege zijn vele hoge functies is Milosevic bovendien als superieur ver antwoordelijk voor misdaden van on dergeschikten. j\nders dan de Bosnisch-Servische ex-leiders Ratko Mladic and Radovan Karadzic is Milosevic niet beschuldigd van wat als de grootste misdaad wordt beschouwd: genocide. En hoewel het tribunaal heeft gezegd dat de aanklacht zal worden uitgebreid met Milosevic' rol als aanstichter van de oorlogen in Bosnië en Kroatië, is dat nog steeds niet gebeurd. Tijdens eerdere proces sen voor het tribunaal is de betrokken heid van Servische troepen en die van het voormalig Joegoslavisch leger JNA bij misdaden in Kroatië en Bosnië her haaldelijk vastgesteld. Behalve honderden getuigenverkla ringen had het tribunaal voor de eerste Kosovo-aanklacht, waarin nog vier Ser vische kopstukken werden aange klaagd, ook politiek gevoelig inlichtin genmateriaal losgekregen van de Navo- üdstaten. Bij onderzoek naar de verant woordelijken voor de misdaden moet Milosevic alras in beeld zijn gekomen. Als president van Joegoslavië was hij bevelhebber van het Joegoslavisch le ger dat in Kosovo heeft huisgehouden, en lid van de Hoge Defensieraad, waar het nationaal defensieplan werd vast gesteld. Toen hij op 24 maart 1999 voor Kosovo de staat van oorlog afkondigde, kwamen ook de politiemachten van de republieken Servië en Montenegro (sa men Joegoslavië) en van de federatie onder zijn bevel. De facto maakte de ras-politicus en intrigant Milosevic ook de dienst uit in tal van overheidsorganen. En zoals alle oorlogen in ex-Joegoslavië hebben la ten zien: als er onderhandeld moest worden, dan deed de internationale gemeenschap alleen zaken met de man in Belgrado. ade/leiden - Het 14de We- duziek Concours, dat tot et zondag 22 juli in Kerkra- urdt gehouden, is gisteren ind. Het vierjaarlijkse con- kan rekenen op sterke ame uit de Leidse regio, is deze 50ste editie strijden aal 290 blaasorkesten, slag- nsembles en show- en lingbands (in totaal 17.000 anten) uit 35 verschillen den om bronzen, zilveren uden medailles. K G uit verdedigt er zijn twee ltitels. itaande zondag doen be long K&G ook drumfanfa- larco uit Leiderdorp en id 75 Uit Leidschendam ien week later, op zater- juli, is het de beurt aan en Showfanfare Door dschap Sterk (DVS) uit jk en de Flora Band uit 1 )urg (eredivisie). Muziek- iging Laurentius uit Voor- en betreedt op zondag 8 het strijdperk, evenals melgroep West Nederland, ntius, dat ook uitkomt in divisie, won bij het vorige )urs al eens een eerste en iveede prijs. De vereniging mee met het onderdeel Eén van de grote concur- van K&G, Adest Musica i issenheim, doet op zater- Als stukken op een levensgroot schaakbord, zo marcheerden de bandleden gisteravond op het festival terrein in Kerkrade. Foto ANP/Bas Rutten dag 14 juli een gooi naar het goud en naar de wereldtitel in de eredivisie. In 1997 behaalde Adest Musica al de titel vice-we- reldkampioen. De senioren van K&G komen pas de allerlaatste dag in actie. Dan moet blijken of ze het succes van vier jaar gele den kunnen evenaren. door Herman Joustra en Tim Brouwer de Koning oud ade/leiden - Veehandelaren en veehouders uit heel Neder land gaan komende maandag wegen blokkeren. Op deze ma nier willen zij minister Brink horst van landbouw ervan over tuigen dat hij de veemarkten alsnog open moet stellen. Bij de acties, die van zes tot negen urn 's ochtends duren, proberen de agrariërs het publiek met een goed verhaal aan hun zijde te krijgen. De Nederlandse Bond van handelaren in Vee neemt af stand van de 'wilde' actie. Ook directeur A. de Jong van de Groenoordhallen in Leiden weigert de handdoek in de ring te gooien. Dit weekeinde pro beert De Groep Nederlandse Veemarkten in een laatste po ging de nog twijfelende Tweede Kamerleden op andere gedach ten te brengen. Faalt die poging dan is sluiting van de Leidse veemarkt, en de zeven andere, onafwendbaar, zegt De Jong. Landelijk coördinator J. van Brenk verwacht dat de actie aanslaat. „De veemarkten moe ten weer open. Onze bond, waarvan ik overigens wel lid ben, reageert te lauw. Daarom vermoed ik dat ook veel leden aan onze actie meedoen." Voorzitter Piet Thijssen van de Nederlandse Bond van Veehan delaren verwacht dat niet. „In mijn kringen heb ik weinig steun voor de actie beluisterd", zegt hij. „Ik neem ook afstand van de vorm van de actie, want met een blokkade hinder je mensen in de uitoefening van hun beroep. Wij bewandelen de democratische weg. De politiek is nu aan zet." Spreekbuis Van Brenk van de actievoerders denkt dat het pu bliek begrip heeft voor de vreed zame acties die tot heropening van de veemarkten moeten lei den. Als de politie of ME maan dag optreedt, beloven de actie voerders meteen te gehoorza men. De oproep tot blokkades vindt in elk geval gehoor in Oud Ade. Daar verzamelen veehan delaren en veehouders uit de omtrek zich maandag in alle vroegte om in de buurt wegen af te zetten. Veehouder Koert van der Heden uit Oud Ade: „De ac tie heeft volgens mij een grote kans van slagen, want wij bun delen onze krachten." Pagina Leiden: Leidse vee markt geeft hoop nog niet op Ruud Sep/ANP cht/leiden - De Nederlandse Spoorwegen den deze zomer in het dienstrooster om de ekeurige uitval van treinen te beperken. In ite instantie wordt het aantal diensten in de idstad verminderd. Dat hebben de NS giste- gemeld. e spoorwegen onderzoeken nog welke dien zij kunnen laten vervallen. Volgens de NS dt dat onderzoek 'hoofdzakelijk gekeken het laten vervallen van stoptreinen, op een erkt aantal lijnen in de Randstad'. Uitgangs- it is verder dat er alleen wordt geschrapt op lijnen waar onder de normale dienstregeling mi nimaal ieder kwartier een trein rijdt. In de prak tijk betekent dat, dat in principe alle hoofdver bindingen in de Randstad in aanmerking komen voor een uitgeklede 'zomerdienstregeling'. Lijnen waar de treinen minder frequent rijden, zoals de verbinding Leiden-Alphen aan den Rijn-Utrecht, blijven onaangetast. Bij de NS vallen sinds de invoering van het nieuwe dienstrooster op 10 juni dagelijks tiental len treinen uit door gebrek aan personeel en ma terieel. Volgens de NS staat de dienstuitvoering echter 'al sinds het najaar van 2000 onder druk'. Toch grijpen de NS nu pas in. „Het ziektever zuim daalt niet en de periode van het gegaran deerde vakantieverlof is nu begonnen", aldus een woordvoeder. Al het NS-personeel heeft in de vakantieperiode recht op drie weken onafge broken vakantie. „We kunnen in deze periode dus geen verloven intrekken zoals we de laatste tijd wel hebben kunnen doen." Pas volgende week weten de NS precies welke treinen op wel ke trajecten zullen uitvallen en hoelang de uitge klede dienstregeling van kracht zal zijn. Het Ugt in de planning om de nieuwe dienstregeling te laten ingaan zo snel als technisch mogelijk is." De Consumentenbond vindt het onvoorstel baar dat de NS niet in staat zijn op tijd in te schatten wat de consequenties zijn van de mate riaal- en personeelsproblemen en de vakanties. „De NS moeten maar eens met de billen bloot. De schijn wordt opgehouden dat er niets aan de hand is. Inzicht in de problemen krijgen we niet." De Consumentenbond wil een betere schadevergoedingsregeling. Nu krijgen mensen bij een vertraging van 30 minuten of langer geld terug.Als je elke dag rond de 20 minuten vertra ging hebt, is dit ook flink vervelend." De bond stelt nu een spaarsysteem voor. Mensen die in een periode een bepaalde hoeveelheid vertifr- gingsminuten hebben opgebouwd, moeten een vergoeding krijgen. door Ruud Sep leiden - De strijd tegen de voorgenomen herverdeling van radiofrequenties verlegt zich naar dë illegaliteit. Vol gende week woensdag, wan neer de Tweede Kamer over de omstreden frequentie-vei ling debatteert, gaan Radio 1- verslaggevers Max Sipkes en Maino Remmers de lucht in met de tijdelijke piratenzen der Radio Monique, ver noemd naar staatssecretaris mediazaken Monique de Vries. De piraat is een protest tegen de 'witte vlek' die ont staat door de herverdeling van de frequenties: in een langge rekte strook van Leiden naar Gouda zal Radio 1 buiten de kabel om niet of nauwelijks meer te ontvangen zijn. De ra diomakers willen om die re den de illegale zender ergens in deze regio neerzetten en de speciale uitzendingen van Ra dio Monique op locatie gaan verzorgen. Voorlopig zijn de radioma kers nog op zoek naar een ille gale zender. „We zoeken een goede zender van 50 Watt. Met de nadruk op goed: we kunnen het ons niet veroorlo ven dat de Boeings uit de lucht komen vallen als gevolg van onze uitzending", vertelt Sipkes. Morgen verschijnt in een aantal kranten een adver tentie waarin een zender te koop wordt gevraagd. De radiomakers willen met de actie aantonen dat ze zich niet zonder slag of stoot uit de lucht laten halen. Sipkes: „De boodschap moet zijn: een journalist laat zich niet van de zender drukken. Dat pikken we gewoon niet. We hopen dan ook dat wanneer we door de radiocontroledienst uit de lucht worden gehaald, we meteen weer met een andere zender door kunnen gaan." Proces Milosevic live op internet den haag - Het proces tegen Slobodan Milosevic zal 'live' te volgen zijn via internet. Via http://domovina.xs4all.nl kan iedereen wereldwijd meeluiste ren met de zittingen van het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag. Domovina Net, opgericht in 1994 om Bosnische vluchte lingen te helpen elkaar terug te vinden, zendt sinds juli 1998 de zittingen uit van het tribunaal, zowel in het Engels als in het Servisch, Bosnisch en Kroa- tisch. Huisarts altijd in basisverzekering den haag - Als het aan minister Borst van volksgezondheid ligt, komt de huisarts standaard in de toekomstige basisverzeke ring. Daarmee gaat zij in tegen een onderdeel van het advies van de Sociaal Economische Raad (SER). Die wil dat mensen ook kunnen kiezen voor een verzekeringspakket waarin geen huisarts zit. Dat melden goed ingelichte kringen in Den Haag. Voor dit kleine pakket zouden mensen dan minder premie be talen. Juliana is haar geheugen kwijt soestduk - Prinses Juliana is haar geheugen kwijt. Haar echt genoot prins Bemhard heeft dat vandaag gezegd in een vraaggesprek. Vaak herkent ze de mensen niet meer. Ze heeft 24 uur per dag verzorging, zo vertelt de prins, die vandaag 90 jaar is geworden. Pagina binnenland Castro praat over opvolging new york - Fidel Castro ziet in zijn broer Raul de meest ge schikte persoon om hem op te volgen, heeft hij gisteren in een vraaggesprek met de Ameri kaanse omroep NBC gezegd. Werkgelegenheid groeit nog door voorburg - De groei van de werkgelegenheid in Nederland gaat nog steeds door. In het eerste kwartaal van dit jaar wa ren er 193.000 meer banen dan in de eerste drie maanden van 2000. Omgerekend naar voltijd banen is dit een stijging van 2,6 procent. Vrouwen nemen met 125.000 nieuwe banen het grootste deel van de banengroei voor hun rekening. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) vandaag heeft gepubliceerd. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: I Voorletl Adres: I Postco< Plaats: i l i i i i i l Handtekening Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37.30) Per kwartaal automatisch 106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 4 114 !t/m

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1