Vechtjas zorgt voor sensatie SPORT Grensrechters in hoofdklasse dreigen te worden afgevlagd Oranje via Angola naar kwartfinale Lindsay Davenport: vrouw in een meisjeswereld Van Wely profiteert van reeks remises Schansspringer raakt ernstig VRIJDAG 29 juni 2001 Oudere assistent-arbiters uit de hoofdklasse weigeren toets en test rong, vlak voor het begin laatste etappe in Zwitser- oto: EPA eg Armstrong irlopig vrijuit Lance Armstrong en zijn genoten van US Postal :n met een enigszins ge- art aan de Ronde van rijk beginnen. Het parket ijs liet gisteren weten dat ;rste onderzoek naar mo- dopegebruik binnen de in de Tour van vorig jaar iets heeft opgeleverd. De [j iger in Parijs laat urine- ledmonsters opnieuw on- eken. De uitslag van de onderzoeken zullen niet dan aan het einde van ,j nende Tour de France ikbaar zijn. De Franse rit- r ers begint 7 juli in Duin- i. Armstrong won giste- Ronde van Zwitserland. u ritser Oscar Camenzind j, ;f de laatste etappe over [ometer van Lausanne .ausanne op zijn naam. j icoach i >t ermee rdam - Nog geen halfjaar aantreden heeft roei- Steffen de Vries ontslag ïen. De verantwoordelij- n bij de zware vrouwen- tn moest naar eigen zeg veel aandacht besteden ken naast het roeien en niet toe aan het daad- lijk begeleiden van zijn S|en. „Ik had al mijn ener- dig om de boot varende den, laat staan dat ik toe- aan technische of fysieke ckeling. Voor mij was de tf." De Vries leidde de ltwee van Piëta van Dis- en Eeke van Nes naar veren medaille in Syd- Is dagelijks en persoonlijk ider, naast bondscoach irzeniowski. ie Jochemsen r FC Utrecht Door Loman Leefmans leiden/zeist - Het is eigenlijk een soort ere baantje; grensrechter in de hoofdklasse van het amateurvoetbal. In veel gevallen gaat het om oud-scheidsrechters met een lange staat van dienst, die fysiek niet meer helemaal in or de of te oud zijn om te fluiten, maar als vlagge- nist door hun ervaring nog goed van pas ko men. Aan dat fenomeen gaat de KNVB onbe doeld een einde maken door ook voor deze groep een conditietest en een spelregelexamen in te stellen. Dit tot ergernis en frustratie van de betreffende assistent-scheidsrechters die vooralsnog deelname weigeren. Leen van Kreuningen is zo'n voorbeeld. De Alphenaar floot vroeger op het hoogste ama- teumiveau tot verschillende blessures, waar onder een hernia, dat onmogelijk maakte. „Ik ben toen door de KNVB benaderd of ik niet door wilde gaan als vlagger. Dat kon ik fysiek nog wel aan en dat verloopt grandioos. Maar een conditietest zie ik niet zitten. Ik vermoed dat de KNVB van ons af wil en daarom die ei sen heeft ingesteld. Zeg dat dan gewoon en verzin niet een smoesje van een conditietest. Momenteel word ik regelmatig gevraagd door hoofdklassers in de regio of ik in de aanloop op het nieuwe seizoen bij oefenwedstrijden wil vlaggen. Daar kan ik geen antwoord op ge ven. Ik moet eerst van de KNVB horen hoe het nu verder moet", aldus Van Kreuningen. Woordvoerder Gieske van de KNVB in Zeist bestrijdt dat de bond van de 'vaste' grensrech ters af wil. „We willen ze juist wél graag be houden. Maar het is waar dat ze een conditie test moeten doen en hun spelregelkennis wordt getoetst. Die test valt best mee. Er is een slagingspercentage van 99 procent. Wie niet voldoet of de test niet ondergaat, wordt in een lagere groep geplaatst. Het probleem daarbij is dat er in de klassen onder de hoofdklasse geen grensrechters worden aangesteld", zegt Gies ke. Voor Van Kreuningen betekent dit wellicht het einde van zijn loopbaan als (assistent-) ar biter. Datzelfde geldt voor leidsman Gerrit Verhoog. Toen hij de 'pensioenleeftijd' voor scheidsrechters bereikte, ging hij verder als hoofdklassevlagger. De 55-jarige Leidenaar weigert ook aan een conditietest mee te doen. „Hoe het verder moet, weet ik niet. Ik heb een brief gekregen waarin stond dat ik zelfs even tueel in aanmerking kom om te vlaggen bij re serve-elftallen van het betaalde voetbal. Daar heb ik helemaal geen zin in. Dat is op doorde weekse avonden voor pakweg 75 toeschou wers in de regen staan. Ik wil juist in de hoofd klasse blijven. Als dat niet kan of mag, blijft er niets anders over dan weer te gaan fluiten op een lager niveau. Nou ja lager, ik mag nog het eerste elftal van Docos in de tweede klasse lei den. Dat is voor iemand van mijn leeftijd na tuurlijk ook kolder. Ach, ik ga morgen op va kantie en maak me er niet meer druk om." Wijnand Rijsdam, het regionale opperhoofd van het arbiterkorps, zit met deze gevallen in zijn maag. Behalve Van Kreuningen en Ver hoog herbergt Leiden en omstreken nog zes collega's die in hetzelfde schuitje zitten. „Maar ik kan er niets aan doen. Dit is geen zaak van ons district, maar wordt rechtstreeks vanuit Zeist bepaald", aldus Rijsdam. Leiderdorper Cor Cozijn van de COVS heeft een voorlopige oplossing bedacht. „Vooropge steld, ondanks dat ik voorzitter ben van een belangenvereniging voor scheidsrechters, vind ik de eisen niet onredelijk. Het gaat om top- amateurvoetbal en daar mogen best top-eisen aan worden gesteld. Een spelregeltoets is es sentieel omdat er regelmatig wijzigingen op treden en de conditietest - een zogeheten shuttlerun - is minimaal. Wie een beetje be weegt, haalt het." „Trouwens, die toets en die test hebben al tijd al bestaan, alleen heeft de bond daar niet de hand aan gehouden. Nu een niet onaan zienlijk deel van de assistent-scheidsrechters heeft geweigerd deel te nemen, hebben wij van de COVS Leiden en omstreken voorgesteld om een herkansing te organiseren. Dat ver zoek is door de KNVB gehonoreerd. Wanneer deze test wordt gehouden, is nog onbekend. Maar de arbiters in kwestie liggen er dus nog niet helemaal uit" Van der Schans wint eerste slag it - Drie dagen voor de training van het nieuwe n heeft FC Utrecht de se- V( ond. Vandaag presen- e voetbalclub rechtshalf Dchemsen van Feye- doelman René Ponk van echt'90 en mogelijk Ro- oest van Fortuna Sittard. Inst van centrumverdedi- lest hangt af van de ont- Rujingen rond Mitchell van Die werd gisteren ge- bij Maritimo Funchal in waar hij voor twee jaar :enen. 2)z /B: andere fusieclub - De KNVB heeft 6 -vogels en Telstar ge- 62gJ een andere naam te be- 6 7-p voor hun fusievereni- g'Jjlet door beide clubs be- 7-$ Stormvogels Telstar ceM^natie vindt de bond te 6-4foorzitter Van Kooten van arTJeclub wil echter niet dat Da\|an de afkorting STC MjstJgebruikt. De besturen iat (fermvogels en Telstar zijn naar de notaris gegaan te bekrachtigen. direct nadat de 7-6Itse rechtbank uitspraak :r(D(jdaan in het kort geding ïova 1 Velserbroekse club VSV KNVB had aangespan- -Piije amateurvereniging wil- fusie tegengaan, maar 'Or de rechter in het on- 'esteld. arnhem/gpd - Groom Daphne Carree glom gistermiddag van trots op de eerste dag van het Europees kampioenschap sprin gen op sportcentrum Papendal. Gelukzalig zag ze de huldiging van haar baas Wout Jan van der Schans en zijn paard Broere VDL Corland. De combinatie boekte een sensationele overwinning in het openingsnummer van het EK, het jachtspringen. Het Wilhelmus weerklonk in de hippische arena. Volgens Carree genoot ook de in drukwekkende viervoeter van de muzikale hulde: „Hij heeft een hoge eigendunk." De hengst had eerder al naam gemaakt als een krachtpatser, die zich niet snel van de wijs laat brengen door manshoge hin dernissen. Bovendien was het prachtige dier in staat om der gelijke, zware opgaven in een hoog tempo te kunnen voltooi en. De keuze van bondscoach Bert Romp voor de combinatie Van der Schans/Corland was op voorhand toch discutabel ge weest. De ruiter uit Lunteren was zelf immers geblesseerd. Bij een training kwam Van der Schans twee weken geleden on gelukkig ten val, waarbij een sleutelbeen het begaf. Medisch ingrijpen en intensieve behan delingen van een fysiotherapeut deden echter wonderen, met dank aan NOC*NSF-arts Frits Kessel die hem naar een kliniek stuurde in Rozendaal. Boven dien doorstond de 40-jarige Van der Schans met glans een laatste test op het concours in het Duit se Norten-Hardenberg. Over Corland behoefde nie mand zich zorgen te maken. „Hij weet dat-ie goed is", legde groom Carree uit. „Hij houdt bovendien van alle aandacht. Maar in de ring gaat hij echt voor je. Corland is een enorme vechtjas, die een ruiter nooit in de steek zal laten. Hij wil altijd alles voor je doen." In het toch niet bepaald kin derachtige parcours, voldeed Corland boven verwachting. „Al had ik - echt waar - vooraf al een goed gevoel over onze rit", ver telde Van der Schans. De com binatie denderde daadwerkelijk door de ring. Zelfs topfavoriet Ludger Beerbaum uit Duitsland beet met de merrie Gladdys S zijn tanden stuk op de tijd van de combinatie Van der Schans/Corland. En ook de ove rige concurrenten hadden het nakijken. De vreugde over de dagzege van Van der Schans, werd wat betreft bondscoach Bert Romp echter overschaduwd door de tegenvallende prestaties van met name olympisch kampioen Jeroen Dubbeldam met De Sjiem en Jan Tops met Roofs. Romp zag de medaillekansen van Nederland al enigszins slin ken. In het tussenklassement heeft Duitsland de leiding, op een grote achterstand gevolgd door Ierland, Zweden, België en Nederland. „Dit is leuk voor Wout Jan, maar ik wil liever de landenwedstrijd winnen", aldus Romp. rosario/anp - Nederland heeft bij het WK voetbal voor spelers onder 20 jaar in Argentinië de kwartfinale bereikt. Daarin is Egypte zondag de tegenstander. Jong Oranje, gecoacht door Louis van Gaal, won gisteravond in Rosario met 2-0 van Angola. Verdiend was dat niet De Afrikanen, fysiek sterk en tech nisch begaafd, speelden bijna voortdurend beter, maar faal den in de afwerking. Ook PSV- doelman Gino Coutinho had daarin de hand. Hij verrichtte een reeks knappe reddingen. Bovendien weigerde de scheids rechter een strafschop te zien in de duw die Ajacied Heitinga uit deelde. Nederland kwam er op het harde, slecht bespeelbare veld voor rust amper aan te pas. Pas nadat Groninger Arjen Robben zijn opwachting had gemaakt, begon het talententeam offen sief iets voor te stellen. Het suc ces liet bovendien niet lang op zich wachten. Een vloeiende aanval, begonnen bij Robben, eindigde bij Rahamat Musta- pha. De speler van Vitesse schoof de bal in de 51ste mi nuut koeltjes langs de Angelose keeper. Voor de Afrikanen was dat het sein een stormloop te ontkete nen. De Nederlandse defensie, niet het sterkste deel van de ploeg, wankelde. Alleen Coutin ho gaf geen krimp. Achter elke bal kreeg hij een vuist. In de slotfase besliste Klaas Huntelaar het duel met een kopbal van dichtbij. Hij werd daartoe in staat gesteld door Spartaan Da vid Mendes da Silva, die een vrije trap, gekregen na een over treding tegen Robben, met het hoofd terug legde. leeuwarden/anp/gpd - Loek van Wely is terug aan kop bij de strijd om de nationale schaakti tel. In de zevende ronde kwam de titelverdediger als enige tot winst. Met de verrassend sterk opererende Leidenaar Erik van den Doel voert hij de ranglijst aan. Vandaag vindt het onder linge treffen plaats. Leiderdor per Jeroen Piket loopt een half punt achter. Zijn kansen zijn ook nog niet verkeken. Van Wely profiteerde gisteren van de puntendelingen van zijn concurrenten. Hij versloeg Mark van der Werf in een eindspel, waarin hij suprematie van het loperpaar boven de combinatie paard en loper bewees. Koplo per Van den Doel kon de teleur stelling over het feit dat hij Sipke Ernst niet kon overmeesteren niet verbergen. Hij zag iets sim pels over het hoofd. „En als ik dat doe is het natuurlijk niet goed." In een Open Spaanse partij plaatste de Fries op de ne gentiende zet een dubieus kwa liteitsoffer. Met een gepaste re actie zou Van den Doel zich een prachtig stelling hebben weten te creëren. Hij miste die kans. Piket kwam met de zwarte stukken in de voorbereiding van Paul van der Sterren terecht. Hij moest nauwkeurig spelen om niet in grote problemen te ko men. Het spel nam een gefor ceerd verloop naar uiteindelijk een gelijkstaand eindspel. Eindigen morgen twee of meer spelers op de eerste plaats, dan volgen er in de tiebreak twee rapidpartijen. Is er daarna nog geen beslissing gevallen, dan wordt via snelschaakpartij en net zo lang doorgespeeld 'tot de dood er op volgt'. Titelverdedigster Peng kan vandaag met nog twee ronden te gaan haar titel al veilig stellen. Gisteren won ze tegen de nog puntloze 15-jarige debutante Bi- anca Mühren, na eerst verloren te hebben gestaan. >ep De Boer 'i6 en 27 juli t) (dam - Frank de Boer 3.8ich met zijn team van ios)52ften en deskundigen op i)3.3weer in Nyon te melden van de Eu- 1 voetbalunie. Op die dag !onjë de behandeling van het 1 Bberoep dat de intematio- p^ji Barcelona heeft aange- a (Spj tegen zijn schorsing 39on$n jaar wegens doping. A heeft ook 27 juli in moTrijgehouden voor de be- jimaommissie en het team- Volgens advocaat Cor mran zijn er geen nieuwe fkelingen in de doping- 'ld Top Darts r Rotterdam iag - Het World Top [oumament verhuist van aag naar Rotterdam. De Satie ziet zich gedwongen rijken, omdat Den Haag j de bijdrage in de kosten logen. Door Martijn van Beeten londen - Lindsay Davenport, vorig jaar verliezend Analiste op Wimbledon, is een vrouw in een meisjeswereld. Waar de zusjes Williams in Londen hun honcf- jes tot hoofdzaak bombarderen, houdt ze zich bezig met 'grote- mensen-zaken'. Met haar tegen leukemie vechtende dubbel- partner Corina Morariu bijvoor beeld. Zelfs met een mogelijk af scheid. De Amerikaanse is pas 25, moet nog in de kracht van haar leven komen, maar voelt zich in alles routinier. De voor malig nummer een van de we reld haalde gistermiddag de der de ronde, won met 6-4 en 6-2 van de Australische Alicia Molik. Serena Williams schijnt niets lie ver te willen dan haar zus opvol gen als Wimbledon-kampioene, maar raakt niet uitgepraat over haar pittbull Bambi. Ze heeft een foto in haar portemonnee, kijkt er elke dag naar. Een pers conferentie moest woensdag zelfs worden afgebroken, Serena werd te emotioneel. Grote zus Venus, titelverdedi ger op The All England Club en gisteren te sterk voor Daniela Hantuchova, beschouwt haar eerste duels als opwarmpotjes, heeft het nog veel moeilijker met de afwezigheid van haar Yorkshire terrier Bobby. Die mag door quarantaineregels niet naar Engeland, het is werkelijk verschrikkelijk. Het schoot hondje schijnt zich ook nog te misdragen. „Bobby mist z'n moeder," treurt de kampioene. Dan Lindsay Davenport. Drie maanden lang was ze uit de roulatie met een zware kniebles sure. Ze moest Roland Garros laten schieten en hoorde kort daarvoor dat collega en vooral Lindsay Davenport haalde gistermiddag op Wimbledon de derde ron de. Zij won met 6-4 en 6-2 van de Australische Alicia Molik. Foto: EPA vriendin Morariu ernstig ziek was geworden. De Amerikaanse benutte de revalidatie om haar dubbelpartner te steunen. Zaten ze samen in het ziekenhuis te geinen en over van alles te pra ten. „Maar niet over haar ziekte en mijn tennis," aldus Daven port. „Zij levert een loodzwaar gevecht, kan wel wat lol gebrui ken." De vrouw die drie Grand Slam-titels op haar naam heeft staan - de Australian Open (vo rig jaar), Wimbledon (1999) en de US Open (1998) - zegt aan een tweede carrière te zijn be gonnen. „De ziekte van Corina heeft mijn beleving van tennis veranderd. Voorheen had ik soms moeite om te genieten, nu doe ik dat altijd. Het voelt nu als een voorrecht om te kunnen strijden voor grote titels." Dat mag ze sneller dan ver wacht. Vorige week maakte Da venport haar rentree op het gra- stoernooi van Eastbourne en meteen pakte ze de hoofdprijs. Op Wimbledon stond ze in twee partijen nog geen set af, lijkt ze in staat net als in 1999 de titel te veroveren. Vorig jaar moest 's werelds nummer drie in de fina le door een dijbeenblessure bui gen voor Venus Williams. „Ik was enorm benieuwd hoe het zou gaan na mijn blessure zegt Davenport. „Een maand lang had ik geen bal geslagen, dat is me nooit eerder overkomen. Misschien zijn die maanden af wezigheid wel in mijn voordeel. Ik ben fris en gretig." Fris, maar wel op weg naar de finish. Nog drie jaar, dan is het tijd voor een volgend leven. Voor kinderen. „Daar verlang ik echt naar. Het leven biedt meer dan tennis en ik wil graag een jonge moeder zijn. Zo vreemd is dat niet. In het vrouwentennis ben je vanaf je veertiende ont zettend serieus bezig, maak je dingen mee die anderen op die leeftijd niet ervaren. Dan is het begrijpelijk dat je als mid-twinti- ger het einde voelt naderen." Davenport begint zelfs al te rug te kijken, naar de tijd dat ze nog wel een meisje was. Ook zij maakte fouten, begrijpt de ver gissingen van Jennifer Capriati en Martina Hingis in het verle den. „Het zo makkelijk om te oordelen, maar heb dan wel oog voor de vreemde wereld die het vrouwentennis is Hingis was 18 1H W1 Tl tl 1 Tl Tl pl toen ze in de finale van Roland gCUlC33CCl U ±11 VVlllUlUlUltl Garros tegen Steffi Graf in de fout ging. Zo jong nog. Ik weet helsinki/den haag/gpd - 2000 voor Nederland uit in het nog goed dat ik op mijn zestien- Schansspringer Ingemar Mayr internationale wedstrijdcircuit, de het huis uit ging om te begin- heeft na een val in een windtun- Hij vormt met Jeroen Nikkel, nen als professional. Mijn ou- nel zijn urinebuis en endeldarm Niels de Groot en Boy van Baar- ders kregen kon daarna proble- gescheurd. De 25-jarige Duitser le de nationale selectie die on- men, dat trok ik me aan. Was ik met een Nederlands paspoort der leiding staat van bonds- maar wat vaker thuis geweest, gleed dinsdag uit tijdens een coach Horst Tielmann. De vier dacht ik. Het hield me ontzet- testtraining in Helsinki. Mayr maken een kleine kans zich te tend bezig. Nu besef ik dat men- raakte bij een windsnelheid van kwalificeren voor de Winterspe- sen hun eigen sores zelf moeten 115 kilometer per uur uit balans, len van 2002. oplossen." viel achterover en met zijn on- „Ingemar heeft gewoon pech De toekomst ziet de Califomi- derrug op een hard stuk ijs. gehad", legt Tielmann uit. „Ik sche verlangend tegemoet, zeker Mayr, zoon van een Neder- heb dit nog nooit meegemaakt, niet met angst. „Nee, het lijkt landse moeder, is dezelfde dag Het heeft niets te maken met de me heerlijk om iets heel anders in Helsinki geopereerd en moet windtunnel, want die trainings- te gaan doen. Toen Steffi Graf ten minste nog vier dagen in het vorm is nog het minst gevaarlijk, stopte, vond ik dat moedig. Ze Finse ziekenhuis blijven. Het zal Het is domme pech, zoals je tij kon nog jaren mee, maar vond een maand duren voordat hij de dens een bosloop ook je enkel het mooi geweest. Parijs gewon- trainingen mag hervatten. In kunt verstuiken. Gelukkig heeft nen, finale Wimbledon, klaar, een korte reactie gaf hij aan dat het geen consequenties voor de Daarom verbaast het me zo dat 'de kansen op olympische kwa- winter. Ik ben optimistisch, ze nu 25 weken per jaar met An- lificatie niet in gevaar komen'. want Ingemar is mentaal en li- dre Agassi meereist. Maar ja, ze Mayr komt sinds december chamelijk heel sterk." gk is verliefd. Prachtig toch?" Davenport is een uitzondering in een wereld die steeds meer cn/%BTA/aCAinA lijkt te draaien om goddelijke li- 5POKTAÖÉNÜA chamen, strakke jurkjes, onder- linge twisten, vreselijke vaders en rechtszaken. Ook zij heeft CRICKET Begintop maandag honden, twee Rottweilers en zal voorschoten: ld circuit forescatebi ci-di ze ongetwijfeld missen. Maar eerste klasse: A,a.L-vRA(ii.oo) Davenport heeft wel belangrij- HONKBAL Ter Aar: LD Circuit LangeraarDl ker zaken aan haar hoofd. .rt TBai TWEEDE KLASSE: Alphians-UW MOTO RS PO RT TWEEDE KLASSE: Alphians-Centrals Assen: TT Grote Prijs van Nederland (za. 9.00) v. SCHAKEN Noordwijkerhout: Triatlon van Noordwi|kerhout (zo) Leeuwarden: StadschouwburgNK (vr-za) POLO TENNIS Wassenaar: Renbaan Duindigt, The Orange Po- T«,n imdii lotoemooilM io 13 0011 Leiden: De Merenwi|k LD Circuit Bl-Cl -Dl u/itiBCkiucu Katwijk: Het Krom LD Circuit Graveltoernooi WlfcLKfcWiMfcW Cl-Dl r.w/ Noordwijkerhout: LD Circuit De Boekhorst Cl Leiden: Switt De Bult, Gouwetocht 35-60 km 01 (zo. 8.30-12.00) Woubrugge: LD Circuit Dubbeltoernooi 35+ Groesbeek: NK prots, elite, neo's en vrouwen Cl-Dl (za. 8.30-zo. 11.30) De combinatie Wout-Jan van der Schans en Broere VDL Corland denderde gisteren door de ring. Foto: ANP/Marcel Antonisse

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17