OZB Katwijk fors omhoog SUMMERSALE PUIN BOLLENSTREEK 'Willem van den Bergh moet geen wegstopplek worden' ^>1 Tweespalt in Bollenstreek.. De Koloniaal Co. Knutselen met beroepen Burgemeester Van Wouwe wil in Katwijk blijven en naar de Noordpool Nieuwe foamlaag voor De Caasbak Drie nieuwe velden voor KRV Meer bomen in Boslaan Katwijk 1000 M2 KOLONIALE MEUBELEN EN DECORATIEVE OBJECTEN voorhout - Sporthal De Gaas- bak in Voorhout moet op den duur verdwijnen, maar voor die tijd wordt de zaal eerst nog voor 40.000 gulden opgeknapt. Zo wordt de foamlaag, die op de muren zit om te voorkomen dat, zoals een ambtenaar het omschrijft, 'een al te enthousi aste voetballer letterlijk aan de muur blijft kleven', vervangen. De foamlaag is versleten. „Je weet hoe dat gaat", zegt de ambtenaar. „Als er een stukje van dat spul los zit, dan gaan kinderen er verder aan pulken en voor je het weet is het meer gat dan foam." Hoe lang De Gaasbak nog blijft staan, hangt overigens af van hoe snel de nieuwe sporthal in Voorhout - op het terrein van Van Diest - gebouwd kan worden. Dat is nog niet bekend. De gemeente voert momenteel een bodem onderzoek uit op die plek. katwijk - Sportcomplex De Kooltuin, de thuisbasis van de Katwijkse voetbalvereniging KRV, krijgt er twee voetbalvel den en een trainingsveld bij. Katwijk koopt daartoe voor bij na vier ton ongeveer achtdui zend vierkante meter grond van de erven van de familie Van der Marei. De gemeenteraad is daar gisteravond mee akkoord ge gaan. De verwachting is dat de nieuwe velden voor het voet balseizoen 2002/2003 klaar zijn. katwijk - In de Boslaan in Kat wijk komen na de opknapbeurt - waarbij een nieuwe riolering, nieuw asfalt en vrijliggende fietspaden worden aangelegd - meer bomen geplant dan de eerder geplande 27. In de Bos laan komen aan beide zijden in totaal 39 bomen. „Dat is een verrijking. Nu staan er alleen aan de kant van de huizen bo men", aldus wethouder A. van der Plas. De nieuwe riolering en de asfaltverharding worden van september tot en met novem ber aangebracht. De asfaltdek- laag wordt in april 2002 neerge- legd. Miljoenen van het rijk brengen grote plannen voor nieuwbouw, integratie en omgekeerde integratie steeds dichterbij Hnnr Antnn niaHrtrh wpn wp wppr nipnw nn hpf tpr- MHiHHi vpau is pr nu mpf Hp nrnvinr door Anton Diedrlch noordwijk - De Willem van den Bergh in Noordwijk krijgt 32 miljoen gulden van het rijk voor nieuwbouw en directeur Durk Kooistra is in zijn nopjes. Want de grote plannen die het zorg centrum heeft voor nieuwbouw, integratie en omgekeerde inte gratie komen steeds dichterbij het eindpunt: veel van de huidi ge bewoners in de omliggende dorpen laten wonen en mensen van buitenaf op het terrein van het zorgcentrum een huis bie den. Het stedenbouwkundig plan voor het terrein aan de Zwarteweg in Noordwijk is al klaar. Voor 32 miljoen kun je veel doen. En dat is maar goed ook, want de plannen die Kooistra al sinds zijn aantreden - bijna twee jaar geleden - verkondigt, zijn niet gering. Nieuwbouw op het terrein zelf, in de vorm van nieuwe woningen voor 121 hui dige bewoners. En daarnaast nieuwbouw in de omliggende dorpen, voor 74 cliënten van de Willem van den Bergh. De getallen stromen moeite loos uit zijn hoofd. „In de om liggende dorpen zijn we ook nog op een andere manier bezig", zegt Kooistra. „In Katwijk mo gen we vier huizen kopen en in Noordwijk zijn we in gesprek over die nieuwbouwwijk, Brons- geest." De directeur probeert zijn en thousiasme niet eens te onder drukken, dit is een flinke stap op de weg die hij voor zich zag toen hij begon in het zorgcentrum. „Voor het eerst sinds jaren bou wen we weer nieuw, op het ter rein", zegt Kooistra. Daarvoor moet wel eerst een oud gebouw worden gesloopt dat niet meer aan de eisen van deze tijd vol doet. „En de nieuwbouw voor 121 bewoners moet je op een plek zetten waar het de toekom stige ontwikkeling niet in de weg staat." De oude Orchidee wordt er voor afgebroken, dat is nog wel een mooi pand, bijna monu mentaal, maar niet meer ge schikt. „Voordat we het afbre ken, houden we hier eerst een manifestatie over de verande rende zorg. Dat willen we graag, want anders is er alleen maar neergang te zien, alleen het af breken en slopen." Dat bouwen komt later, maar als het goed is nog wel dit jaar. En over een jaar of twee wil Kooistra al aan het bouwen zijn voor mensen van buiten, voor de zogeheten omgekeerde inte gratie. „In 2010 hebben we nog 450 bewoners op het terrein zelf. Dat zijn ouderen, die hier vaak al langer wonen en niet weg wil len, of mensen met zowel een verstandelijke beperking als ge dragsproblemen. Zowel hen als hun omgeving maak je er niet gelukkiger mee door ze in een gewone buurt te laten wonen." Maar in 2010 zijn er dan ook drie- tot vierhonderd 'wooneen heden' op de Willem van den Bergh voor mensen van buiten, verwacht Kooistra. „Wat is te genwoordig het gemiddelde huishouden? Volgens mij 1,8 of 1,9 personen. Maal 300-plus. Reken maar uit, dat zijn zomaar veau is er nu met de provint w< overeenstemming bereikt o\ rd de contingenten. Over een paar jaar komt dat hele continge r tenstelsel toch te vervallen, dO staat ook in de Vijfde Nota v in Pronk. En daarnaast is het ni >1; in ons nadeel dat ze in deze ijv gio willen gaan bouwen. O st ds Directeur Durk Kooistra van de Willem van den Bergh staat voor De Orchidee, het gebouw dat gesloopt gaat worden om ruimte te maken voor nieuwbouw. Foto: Henk Bouwman 600 mensen die hier kunnen ko men wonen." Voor een deel van die woningen heeft Kooistra overigens het idee opgevat om ze te gebruiken voor de private ouderenzorg. Mensen van buiten op het ter rein van het zorgcentrum, dan is de omgekeerde-integratiemissie van Kooistra geslaagd. „De Wil lem van den Bergh is een heel mooie plek, echt een park", vindt Kooistra. „Maar het moet geen wegstopplek worden." Dus de bewoners naar buiten en an deren naar binnen, voor zover mogelijk. En als het doorgaat, huizen bouwen op het terrein. „Tot nu toe was het probleem dat als we hier huizen voor niet- bewoners zouden gaan bouwen, dat van de gemeentelijke con tingenten af zou gaan", zegt Kooistra. „Maar op ambtelijk ni- Maar eerst volgt dus nieuwbouw, waar 121 cliënl beter kunnen wonen dan v zij nu zitten. En daarmee \4j het al aardig. „Ouders of ver genwoordigers van de bewom i zijn nadrukkelijk betrokken de plannen voor hun nieuin woning", vertelt de directe^ enthousiast. „En ook naar wensen van de cliënten wordt zo veel mogelijk gelu terd. Er zijn het afgelopen jaai ft diverse groepsgesprekken j id weest met de architect, Fe Claus, een beroemde man ken ik nog uit mijn tijd als ig meentesecretaris van Haarlei-n mermeer. Hij heeft zich verdie in de speciale eisen die met 1 bouwen van deze woningen o paard gaan." Als voorbeeld noemt Koois dat cliënten met autisme niet veel prikkels moeten krijgt „daar worden ze onrustig vim Daarom zitten zij vaker en 1; r ger in hun eigen kamer dan deren." En dus komen er in plannen verschillende soort® kamers, de een wat groter de ander, omdat de een er m< tijd doorbrengt dan de andu „De gevel kan hetzelfde zijn in een gewone wijk, onze wen begint achter de gevel. En dc is het anders." si door Peter Blok katwijk - De Katwijkse burgemeester Van Wouwe wil dolgraag in Katwijk of in de omgeving daarvan blijven wo nen, maar hij vraagt zich inmiddels hardop af of dat wel tot de mogelijkheden behoort. „Het aanbod van huizen is zeer gering, laat staan het aanbod van enigszins betaalba re huizen die bovendien ook nog eens aan de wensen van mijn vrouw en mij voldoen", liet Katwijks eerste burger gisteravond desgevraagd weten. „Het wordt heel moeilijk, maar ik geef de moed nog niet op." Over het huis aan de Cantineweg, de voormalige dienst woning van het duinwaterleidingbedrijf DZH, waar hij bij na twee maanden eigenaar van was, wil Van Wouwe niets zeggen. „Ik heb daar geen enkele behoefte aan. Door an deren, en met name door raadsleden die politiek gezien en naar hun achterban toe wilden scoren, is er al zoveel over dat huis gezegd. Voor mij is het een gesloten boek." Hoewel het met een nieuw of ander huis nog altijd niet erg wil vlotten, heeft Van Wouwe voldoende ideeën over wat hij straks na zijn afscheid na 25 jaar burgemeester schap - in achtereenvolgens Klundert, Hardinxveld-Gies- sendam en Katwijk - wil gaan doen. Vooral reizen, reizen en nog eens reizen. „Ik wil meer van de wereld zien, zon der nu meteen een wereldreis te gaan maken. Wel wil graag vrij snel na mijn afscheid een week of vier, vijf na; de Verenigde Staten en Canada. Ook wil ik graag eens ee - keer naar Australië. Verder is het een oude wens van m om de Noordpool te bezoeken, maar ik vraag me af of iee mijn vrouw meekrijg. Maar ik hoop van ganser harte d;ie die wens, om een Noordpoolexpeditie te maken, een va de komende jaren in vervulling gaat." Gemeente moet ook bezuinigen door Peter Blok katwijk - De onroerend zaak-be lasting (OZB) stijgt volgend jaar in Katwijk met 16 procent. Dat is twee keer zoveel als de laatste jaren gebruikelijk is. De forse las tenstijging is volgens wethouder J. van der Plas (SOP/GPV) van fi nanciën nodig om een begro tingstekort van ruim 4,4 miljoen gulden te dichten. Katwijkers met een eigen huis dat is getaxeerd op 350.000 gul den betalen volgend jaar bijna zeventig gulden meer aan OZB. Dit jaar zijn ze 425 gulden kwijt, volgend jaar 493 gulden. Huur ders van woningen van 200.000 gulden zijn volgend jaar door de OZB-verhoging dertig gulden duurder uit en betalen 226 gul den in plaats van de 195 gulden die ze nu kwijt zijn. Met het meer dan anders spekken van de gemeentekas door alle Katwijkse huizenbezit ters en huurders heeft de afde ling financiën van de gemeente het lek overigens nog niet bo ven. Alle toekomstplannen, zo als bijvoorbeeld de opknapbeurt van de Boulevard, worden daar om de komende maanden tegen het licht gehouden. Dan moet blijken welke plannen op de lange baan worden geschoven en welke op korte termijn kun nen worden uitgevoerd. „De belastingverhoging is slechts een van de 'lapmiddelen' om het financiële plaatje voor 2002 rond te krijgen", verklaart Van der Plas. „Die verhoging vormt nog maar eenderde van het totaal. Tweederde willen we behalen door drastisch te bezui nigen." Met de, zeker voor Katwijkse begrippen, explosieve verhoging van de OZB-tarieven moet Kat wijk het financiële beleid van de afgelopen jaren loslaten. Daarin verhoogde de gemeente de OZB jaarlijks 'standaard' met 8 pro cent. 5 Procent daarvan is nodig om het voorzieningenniveau in Katwijk op te krikken (de uitvoe ring van 'Katwijk 2000'). Met de andere 3 procent wordt de infla tie - de waardevermindering van het geld - 'goedgemaakt'. Maar die tijd is, in ieder geval voorlopig, voorbij. Wethouder Van der Plas benadrukt dat Kat wijk tot op heden 'relatief goed koop' is (nummer tien in de top tien van goedkoopste Neder landse gemeenten) en dat de Katwijkers zelfs na de flinke OZB-verhoging, in vergelijking met veel andere gemeenten, nog steeds 'vrij voordelig1 uit zijn. „Maar de verhoging is natuurlijk behoorlijk en dat hadden we lie ver anders gezien. Maar het is gewoon broodnodig om ons huishoudboekje op orde te hou den." Dat de uitgaven voor 2002 groter zijn dan de inkomsten, baart Van der Plas 'de nodige zorgen'. „We hebben een seri eus probleem dat voornamelijk wordt veroorzaakt door een op eenhoping van grootschalige projecten. Daarom ben ik vrij somber over met name onze fi nanciële toekomst. Voor nieuw beleid is geen geld. Of dan moe ten we andere taken schrappen, die we als gemeente toch be langrijk vinden, want ze staan tenslotte niet voor niets op de begroting. En er moeten, veel meer dan anders, prioriteiten worden gesteld." Katwijk moet daarbij bijvoor beeld kiezen voor of een fiets- tunnel onder de N206, of voor een opknapbeurt van de Boule vard met al dan niet vrijliggende fietspaden, of voor de begraaf plaats Blekerij, of voor nieuw bouw of renovatie van zwem bad Aquamar en sporthal Cleijn Duin. Of voor een combinatie daarvan. Ook de, in sommige gevallen noodzakelijke, nieuw bouw van buurthuizen zou kun nen worden uitgesteld of in het extreemste geval kunnen wor den afgeblazen. „Al die plannen moeten we opnieuw bekijken en daarbij goede keuzes maken. Wat moet accuut gebeuren en wat kan eventueel wachten. Op al die vragen moeten antwoorden ko men", aldus Van der Plas. Daar over spreekt de gemeenteraad zich later dit jaar uit. Volgens wethouder Van der Plas is het 'op zichzelf simpel te verklaren dat de uitgaven hoger zijn dan de te verwachten in komsten. „Op dit moment en in de toekomst worden in Katwijk grote kapitaalwerken uitge voerd. Bovendien is het perso neelsbestand en het werk van de gemeente aanzienlijk uitgebreid. En dat brengt nu eenmaal kos ten met zich mee die we op de een of andere manier moeten fi nancieren. De OZB is daarbij een van de en in ieder geval een van de meest in het oog sprin gende inkomstenbronnen." 'Katwijkse belangen worden door Buddenberg niet goed behartigd Katwijkse leerlingen van De Horizon aan de slag met 'nep-wonden' op het Katwijkse strandplein. Verzor ging was een van de beroepen van het schoolproject. Foto: Taco van der Eb door Peter Blok katwijk/duin- en bollenstreek - Het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB), waarin alle tien gemeenten zijn vertegenwoordigd, dreigt uit el kaar te vallen. De belangen van de noordelijke Bollenstreek ('geen bollenstad') stroken niet met die van de zuidelijke ('geen of - bij sluiting - geen groot schalige bebouwing van Mari nevliegkamp Valkenburg en handhaving van de glastuin bouw bij Ifijnsburg'). Aan SDB- voorzitter en Noordwijks burge meester Van der Sluijs de taak om beide 'kampen' weer nader tot elkaar te brengen, zo maak ten de Katwijkse collegeleden gisteravond duidelijk. ,Als we verschillende koersen varen, heeft samen praten niet zoveel zin." De belangrijkste steen des aanstoots zijn de uitspraken van de Sassenheim.se burgemeester en tevens portefeuillehouder ruimtelijke ordening van het SDB Buddenberg. Die heeft vol gens Katwijk gezegd dat het vliegkamp al kan worden verge ven aan Leiden en dat de glas tuinbouw in Rijnsburg plaats kan maken voor huizen. Dat heeft met name in de grootste gemeente Katwijk kwaad bloed gezet. 'Onbegrijpelijk', 'onverstan dig' en 'geenszins in het belang van de héle Duin- en Bollen streek'. Daarmee vatten de Kat wijkse burgemeester Van Wou we en de wethouders A. en J. van der Plas gisteravond hun kritiek op de uitlatingen van Buddenberg samen. Zij willen dan ook een hartig woordje met Buddenberg en SDB-voorzitter Van der Sluijs spreken. „Zo ga je niet met elkaar om", vindt Van Wouwe. „Buddenberg vertolkt een geluid dat niet door de hele Duin- en Bollenstreek wordt gedragen. Dat weet ik ze ker. Katwijk, Rijnsburg en Val kenburg leggen hele andere ac centen, maar die legt hij volledig naast zich neer. Daar horen we uit zijn mond helemaal niets van en dat betreur ik." Wethouder J. van der Plas vindt dat Buddenberg allereerst naar de belangen van zijn eigen Sassenheim en daarna naar die van zijn buurgemeenten Lisse, Voorhout, Noordwijkerhout en Hillegom kijkt. De belangen van Katwijk, Rijnsburg en Valken burg verliest hij uit het oog en behartigt hij niet goed. „Hij wil geen bollenstad, dat is duidel Dat willen wij ook niet, maar zegt: offer dan vliegkamp kenburg en de glastuinbouw Rijnsburg maar op. Maar da te simpel. Daarmee legt hij probleem van de woningnc*' volledig op ons bordje, maar zijn we natuurlijk niet getrom1 Het probleem verplaatsen ki nen we allemaal, maar go< oplossingen bedenken dat een stuk lastiger", aldus Van 1 Plas. Van Wouwe denkt dat de 1 latingen van Buddenberg koj|J op de molen zijn van het rijk de provincie die ook graag 6 marinevliegkamp ombouv tot massale woonwijk van ri 8250 huizen. „Hij geeft ze r of meer een vrijbrief om vliegkamp vol te plempen r huizen. Zoals bekend zijn daar fel op tegen. Wij zien liefste dat het vliegkamp opj^ blijft. Zit dat er niet in, dan m er een mooie verantwoorde groene woonwijk worden bouwd met maximaal vijfcfv zend huizen zoals in ons p-d Valkenburcht. Maar we blijvd nog altijd hopen. De Twet'n Kamer moet nog steeds een k de knoop doorhakken over toekomst van vliegkamp Valkjst burg." d di door Willem-Paul de Mooij katwijk - Zodra Winfried Molenkamp van de Kat wijkse Zomeracademie wegloopt, zakt de toren in elkaar. Zeven kinderen van basisschool De Hori zon uit Katwijk proberen een ongeveer vijf meter hoge toren van wc-rollen met touwen in bedwang te houden. Maar er staat nogal een straf zeewindje op het met knutselspullen volgezette parkeerter- reintje bij de Zomeracademie aan de Katwijkse boulevard. Molenkamp loopt snel weer terug naar de to ren. „Hé, hou jij dit touw in je handen, dan moet je buurvrouw er even iets harder aan trekken. Kijk goed wat je doet, allemaal even strak houden en dan staat hij weer overeind." Hij is blij dat heel groep acht nu eindelijk geboeid met de toren be zig is: „Die leeftijd is moeilijk te interesseren, maar nu zijn ze toch aardig bezig." Alle 240 kinderen van de Katwijkse basisschool De Horizon waren gisteren bezig met het laatste onderdeel van een twee weken durend schoolpro ject met als thema beroepen. Van 's ochtends ne gen tot 's middags drie uur werd bij de Zomeraca demie ter hoogte van De Vuurbaak door alle leer lingen geknutseld aan het eigen thema, variërend van horeca tot politie. Koeien Een stukje bij de wc-rollentoren vandaan, staat een aantal schildersezels. Mark van der Kolk uit groep zes is druk bezig met een schilderij over de landbouw. Zijn thema is uitgestorven beroepen. „Ik verf samen met vier klasgenootjes, maar deze koeien hier, die heb ik gemaakt." Toch gaat zijn hart niet echt uit naar zijn kunstuitingen. „Want voetballen op het strand was toch wel het aller leukste", meldt hij. Zijn klasgenoten Bianca Berk, Meike Nieuwen- huis en Frans Spierenburg verven ondertussen een pottenbakkershuis. Vol concentratie doet Meike voor hoe zij een pottenbakkerspotje verft. „Maar de oven moet ook nog, hoor. Die doen we straks." Aan de knutseltafels maken Stef Onder water en Chris Meyvogel uit groep vijf politieau to's. Ze zijn bijna klaar. Ook zij hebben hun eigen visie op het klapstuk van het schoolproject. Chris: Alles was leuk, behalve het eten, want ik wilde liever spelen." Vader Verder wemelt het op het terrein van de verklede kinderen. Ze beelden allemaal een beroep uit. Van Joeri van Delft uit groep één die met zijn doua- nepak vader wil worden tot een klas vol zusters en dokters en patiënten. Van iedere klas wordt bo vendien een tableau vivant oftewel een levende schilderij-foto gemaakt. Als het tegen drie uur 's middags loopt, wordt er ingepakt. Volgens schooldirecteur Gerard Bol is het goed te merken dat de kinderen moe worden. „Net lag er al eentje twee uur te pitten in het ge bouw van de Zomeracademie. Je bent toch met z'n allen druk bezig aan strand en dat is best ver moeiend." Toch mogen de kinderen 's avonds nog een keer terugkomen naar het strand. Dan worden de kunstwerken tentoongesteld voor de ouders. „Met de kinderen erbij natuurlijk, als ze tenminste niet slapen." De wc-rollentoren, die volgens Molenkamp de zelfde constructie heeft als de zendmast bij Lopik, staat ondertussen weer helemaal overeind. De to ren hoeft niet meer vastgehouden te worden en de leerlingen leggen nu de laatste hand aan het bouwwerk. Boy van de Putten uit groep acht is er sceptisch onder. „Hij blijft toch niet staan tot van avond als de wind niet gaat liggen. Maar we zullen (advertentie) Meubel Outlet Store Lammenschansweg 134 Leiden (pand Kempeneers} Tel.: 071 5665626 Geopend: Woensdag t/m zaterdag 10.00 - 17.30 uur Donderdag koopavond tot 21.00 uur

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 12