Geen twijfel bij college over projecten LEIDEN REGIO linke gift voor nternetstation Kolk 'Mensen moeten recht krijgen om eigen leven te beëindigen' ector verlaat Gymnasium www.autoheemskerk.com vrijdag 29 juni 2001 [KLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, lit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt aar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden estuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl MIDDEN \DEMIEWIJK In de Hortus beginnen donderdag 2 augustus twee uwe cursussen. In de cursus 'Botanisch tekenen en schilderen' de aandacht vooral op het natuurgetrouw en botanisch verant- ord weergeven van de planten. De workshop 'Zomer in de Hor- behandelt de verschillende teken- en schildertechnieken en ma's als onderwerpkeuze, nat in nat schilderen, omgaan met ie en kleur. De workshops worden gegeven door schilderes z Merhottein en Anita Walsmit Sachs, die werkzaam is als bota- ch tekenaar bij het Nationaal Herbarium in Leiden. De kosten Iragen 350 gulden voor vijf dagen of 200 gulden voor vijf dagde- Deelname voor één dag kost 80 gulden. Deze kosten zijn ex- sief materiaal, maar inclusief de toegang tot de Hortus. De cur- sen worden gegeven op 2, 3, 9, 10 en 16 augustus van 10.15 tot 10 uur en van 13.15 tot 15.30 uur in de Hortus botanicus, Ra- ïburg 73. Informatie telefoon 5277249 en 5275144. l/ENWIJK De Stichting tot instandhouding van de begraafplaats iienesteeg Leiden houdt zondag van 13.00 tot 16.00 uur 'open waarbij ook de aula van de begraafplaats aan de Groenesteeg te bezichtigen is. :h NOORD jRENWIJK In buurthuis Op Eigen Wieken kunnen liefhebbers het bingospel maandag om 14.00 uur bingo spelen. Per ronde ragen de kosten één gulden en ook de toegang is één gulden, zaal van het buurthuis aan het Valkenpad 5 gaat om 13.30 uur :n. Verdere informatie: 5212893. IENOORD In de Groenoordhallen is zondag van 9.00 tot 16.00 een Snuffelmarkt. De Groenoordhallen zijn te vinden op de k van de Willem de Zwijgerlaan en de Gooimeerlaan. WEST VENSHOF Natuur- en Milieu Educatie Leiden houdt dinsdag 3 van 18.30 tot 20.30 uur een open avond over 75 jaar schooltui- in het schooltuinencomplex in de Stevenshof. JWENHOEK Niet iedereen die op vakantie gaat, is op de hoogte a de 'foute' souvenirs. Daarom zijn er in Naturalis zaterdag 7 en (l] uli informatieve bijeenkomsten over souvenirs, gemaakt van reigde planten en diersoorten. Er zijn medewerkers van de Al- ïene Inspectie Dienst, de douane en het Wereld Natuur Fonds wezig om te vertellen waar deze souvenirs gekocht kunnen den en welk dier of plant ervoor gebruikt is. Maar ook wat rbij voor schade aan de natuur is toegebracht. Het invoeren ,-aj zulke souvenirs levert ook nog eens flinke boetes op bij de ane en leidt dan tot inbeslagname van de spullen. Zowel de iger als de natuur is er dus bij gebaat op de hoogte te zijn van ite' souvenirs. Het nationaal natuurhistorisch museum Natura- taat aan de Darwinweg 2. Meer informatie is te vinden op ww- a; mf.nl ALGEMEEN z( hting SMU Moultaka houdt een spreekuur om mensen te rmeren over de vragen die gerezen zijn in verband met het erzoek naar bezit in Marokko van Marokkanen met een tandsuitkering. Het spreekuur wordt elke dinsdag en derdag van 10.00 tot 12.00 uur gehouden aan de Langegracht Bellen kan ook: 5222942. Leidse Volkshuis heeft het programmaboekje voor het seizoen 1/2002 uitgebracht, met een groot aanbod aan cursussen en kshops erin op het gebied van taal, computers, kunst of mene ontwikkeling. Het boekje is te verkrijgen bij het Leidse cshuis aan de Apothekersdijk 33a, telefoon 5149180 of sevolkshuis@lwonl lfi fee 1' jri] Rector Monique Smits aat het Stedelijk Gymnasium het einde van dit schooljaar. 'ertrekt naar het Libanon Ly- n in Rotterdam waar zij fec ïeens een leidinggevende 'jtie gaat bekleden. Smits, gltjhuis uit lerares Duits, kwam ge isic ig- W vanii terk ed< dL evefp wo nell - Internetstation 't Spoor- heeft van het VSB Fonds •kvjooo gulden gekregen. Het is bestemd voor het aan- en van begeleiders die jon- n en ouderen betrekken bij eerste schreden in de digi wereld. Internetstation 't )rtje aan de Bernhardkade is zogenoemd digitaal lokaal, ictiviteiten zijn erop gericht erstanden op het gebied gebruik van digitale infor- ie en digitaal communice- bij bepaalde groepen zoals eren, allochtonen, vrouwen, ren en werkzoekenden te leinen. initiatief van minster Van el van Binnenlandse Zaken le en (advertentie) waal ;eler| OP ZOEK NAAR EEN VOORDELIGE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN Hillebrand: 'Waslijst aan plannen niet in gevaar' in oktober 1991 naar Leiden vanaf het Barlaeus Gymnasium in Amsterdam. Haar functie op het Stedelijk Gymnasium wordt per 1 sep tember tijdelijk waargenomen door Aad van der Werf, die nu conrector is. worden zo'n dertig 'digitale trapveldjes' in buurten in de grote steden opgezet. Het inter netstation in 't Spoortje maakt deel uit van het wijkontwikke lingsplan 'Leiden-Noord op weg naar 2010'. Het Leidse internetstation staat niet op zichzelf. De samen werkende partners, de Openba re Bibliotheek en de Leidse Wel zijnsorganisatie zetten in 1999 al een digitaal lokaal op, in de cen trale vestiging van de biblio theek. Het is de bedoeling van beide partners een soortgelijk internetstation te verwezenlij ken in Zuid-West en kleinere in ternetvoorzieningen gekoppeld aan verzorgingscentra. door Robbert Minkhorst leiden - De politiek hoeft voor alsnog geen keuzes te maken uit de waslijst aan projecten die in Leiden op stapel staan. Het wordt krap, zowel in tijd als in geld, geeft wethouder Hillebrand toe. Maar dat betekent niet dat de gemeenteraad zaken moet schrappen of uitstellen. Gisteravond behandelde de commissie ruimtelijke ordening, wonen en verkeer de Perspec- tiefnota. Meerdere partijen had den eerder deze maand bij hun beschouwingen op die nota hun ongerustheid geuit over de da dendrang van B en W. Liggen de ambities niet zo hoog dat de ge meente zich uiteindelijk verga loppeert? Hillebrand heeft alle begrip voor hun vrees. Er is ook nogal wat in voorbereiding, gaf hij aan: het Aalmarkt-project, uit breiding van de Lakenhal, als mede de wens om van de omge ving van het museum de cultu rele poort van Leiden te maken, en bebouwing van Roomburg, het terrein van de voormalige gasfabriek en het Van Gend Loosterrein. Maar ook de uit breiding van begraafplaats Rhijnhof, de aanleg van een be drijventerrein in de Oostvliet- polder, voltooiing van het Bio Science Park, het Wijkontwikke lingsplan voor Leiden-Noord en de aanleg van een tracé voor de sneltram in de stad. En dat zijn dan alleen nog maar de grote projecten in de gemeente. De voorspelling van het CDA dat de gemeente onvoldoende geld heeft voor al die plannen, waardoor keuzes onvermijdelijk zijn, lijkt Hillebrand voorbarig. Het tekort in de begroting van het Aalmarkt-project slinkt. Voor de bouwplannen bij sta tion Leiden Centraal en in Roomburg en de uitbreiding van Rhijnhof is het geld beschik baar. Hij erkende dat de finan ciering van het bedrijventerrein, de wijkplannen in Noord en de bouwplannen rond de Lammer markt nog niet rond is. maar grote zorg baart hem dat niet. Enigszins ongerust is Hille brand wel over de hoeveelheid hooi die de gemeente op haar vork heeft. „De organisatie kraakt in haar voegen", zei de wethouder. „Er wordt heel veel inspanning gevraagd. Het is echt aanpoten om alle dingen voor elkaar te krijgen. Uiteinde lijk denk ik wel dat we met onze organisatie deze projecten op een goede manier voor elkaar kunnen krijgen of kunnen bege leiden." KNMG houdt avond over levenseinde, in Lakenhal door Wilfred Simons leiden - Elk mens moet het recht krijgen om zelf over zijn eigen levenseinde te beschik ken. 'Mensen die niet meer ver der kunnen' moeten zelf het moment kunnen kiezen waarop ze overlijden en daartoe ook de middelen krijgen. Met deze prikkelende stelling zette publi cist Hans van Dam gisteravond de toon in de Leidse Lakenhal, tijdens een bijeenkomst van de KNMG afdeling Leiden en om streken. Niet alleen artsen wa ren naar De Lakenhal gekomen, zeker veertig 'gewone' Leidena- ren mengden zich in de discus sie over 'het levenseinde'. Binnenkort krijgt Nederland, als eerste land in de wereld, een euthanasiewet. Artsen worden, mits zij volgens de regels wer ken, niet meer vervolgd als zij een patiënt op diens verzoek doden. Het is de vraag of de dis cussie over het levenseinde daarmee is afgerond. Het zijn immers nog altijd artsen die over dood of leven beslissen. Zij doen dat op medische gronden. Maar stel nu dat iemand die niet ziek is, toch wil sterven. Artsen mogen zo'n verzoek niet hono reren. Moet zo iemand zelf over zijn leven kunnen beschikken of moet een ander dat besluit ne men? En in het laatste geval, wie dan? Toch een arts? Een com missie van wijzen? Familie? Een overheidsinstelling? Volgens Van Dam kunnen hoogbejaarden een proces van 'natuurlijke onthechting' door maken. Zij raken langzaam maar zeker los van het leven, van mensen om hen heen. „Zij genieten niet meer van het le ven", zei hij. „Ze zeggen: 'Die bloemen zijn wel mooi, maar ik heb er niets meer mee'. Van sommige dingen genieten zij nog wel, maar het is te weinig om ze nog aan het leven te bin den." Onthechting is een ver schijnsel dat vooral optreedt bij hoge ouderdom. „Het is dus iets nieuws, want vroeger werden mensen niet zo oud", aldus Van Dam. „Onthechte ouderen erva ren het leven als een golf in de branding, die wegzakt in het zand. Jongeren kennen dat ge voel doorgaans niet. Bij hen overheerst de levenswil." Van Dam vindt dat 'onthech te' hoogbejaarden het recht moeten krijgen om met een pil een einde aan hun leven te ma ken. Publiciste Karin Spaink, die ook naar de Lakenhal was geko men, vindt dat ook een oplos sing voor mensen die zich nu voor de trein werpen of die zich zelf verhangen. Angst voor een massale zelfmoordgolf heeft zij niet. „Het aantal zelfmoorden is in alle Westerse landen nage noeg gelijk. Zestien tot achttien mannen op de 100.000, bij vrou wen ligt het getal iets lager. Al leen bij 80+-ers neemt het aan tal zelfmoorden, doorgaans door verhanging, toe tot wel vijf tig mannen per 100.000." Niet iedereen in de zaal was gevoelig voor de argumenten van Van Dam en Spaink. Som mige aanwezigen schrijven de doodswens van ouderen toe aan de slechte zorg. .Als die verbe tert, dan verdwijnt de helft van de vraag naar euthanasie", meldde een aanwezige. Een an dere vraag was: hoe weet je of iemand onthecht is? Kun je mensen zo'n 'bizar' concept niet aanpraten en zo de dood indrijven? Hoe ondervang je het gevaar dat iemand zo'n pil slikt in een vlaag van vertwijfeling, iemand die niet zeker weet of hij dood wil? Vragen te over in De Lakenhal. En dus was de avond 'als bijdrage in de meningsvor ming' volgens KNMG-bestuuder J. de Bruyne zeer geslaagd. AUTfiEBEEBZEEK E R K R. 071-3312866 Dat spelletje met die steentjes die over het water ketsen, schrijft Anneke Bink, dat noemden wij geen zeïlderen, maar keilderen. En Willem Koore man kent nog een andere variant, nl. keilen. Blijk baar is dat al een heel oud Leids woord, want de 18de-eeuwse, in Leiden geboren schrijver Le Francq van Berkhey schrijft in zijn 'Natuurlijke Historie van Holland' over de steentjes waarmee je het beste kunt keilen: De Jongens... zoeken ze op, om er langs het water mede te keilen; en noe men ze daarom keilstenen. In huize Bink gebruik ten ze overigens wel het woord zeilderen, maar dan voor 'omvallen' of'uitglijden'. Bijvoorbeeld: zij zeilderde uit over de glad de brug. Of: hij zeilderde zó de trap af, want hij was lam- lazerus. Ronald en Lisan Breugelmans kennen het af geleide woord zeilder voor een 'schuiver, glijpartij': de auto ging met een zeilderde bocht door. Er zijn van die woorden die in de algemene taal een vol strekt andere betekenis heb ben dan in het dialect. Zo zullen de meeste Nederlan ders het woord slurf alleen maar kennen voor een 'sterk verlengde, beweeglijke snuit, met name van een olifant'. Maar voor een Leienaar is een sluif ook een 'smalle zij straat'. "Toen wij pas ons rij bewijs hadden", vertelde Wim Kooreman, „en hard over de Hoge Rijndijk reden, zei mijn vader: 'Rij toch ver domme niet zo hard met al die slurfen hier'." Overigens, Van Dale geeft als één van de betekenissen van slurf, 'doodlopend steeg, slop'. Maar dat lijkt me zeker geen Standaardneder lands. Ook kolk is zo'n woord met een in Leiden afwij kende betekenis. Normaal gesproken is voor ons een kolk hetzelfde als een 'draaikolk'. Maar een Leienaar verstaat er iets anders onder, namelijk een 'rioolputje'. Uit de 'Verslagen van de Gemeen te Leiden' uit 1936 blijkt dat het woord kolk hier zo ingeburgerd is, dat het ook gewoon in een raadsverslag is opgenomen. „Een geregelde en grondige lediging der kolken was... mogelijk, zoodat verstopte kolken zoo goed als niet voor kwamen", staat in de bijlage VI op pagina 5 te le zen. Leiden heeft nogal wat te lijden gehad onder de Spanjaarden. Je zou verwachten dat het Spaanse beleg ook zijn sporen zou hebben nagelaten in de Leidse taal. Ik heb daar tot nu toe nauwelijks voorbeelden van aangetroffen, op één, zeer onze kere na. Willem Kooreman stuurde me het woord kavalje, met name in de verbinding oude kavalje voor een 'oude, versleten vrouw'. Nu is er een Spaans woord caballejo dat 'knol' betekent, ofte wel 'oud paard'. Het zou kunnen zijn dat dit ka valje door de Spanjaarden is achtergelaten. Maar ik houd het er eerder op dat het een van die vele Leidse woorden is die door de Vlamingen naar Leiden zijn meegebracht. Want kavalje 'oud paard' komt vooral in Vlaan deren voor. Hoe het ook zij, kavalje in de betekenis 'een tot verval gekomen persoon' (en dat lijkt wel wat op 'ou de, versleten vrouw') komt al voor in het dichtwerk van de Leidse stadssecretaris uit de 16de eeuw, Jan van Hout. Hij schreef de volgende re gels: 'Myn schade es de deerlicste diemen vint', zegt ene Steven en hij bedoelde daarmee: Ik heb de ergste schade geleden. En een van zijn gesprekspartners ant woordt hem dan met de woorden: 'Wa, wat een po- veren cavaelge kavalje)'. Dus: Tsjonge, wat een ont zettende armoedzaaier. Merkwaardigerwijs kende ook Simon Carmiggelt het woord kavalje, maar dan in de betekenis 'oude, onaan trekkelijke vrouw". Hij laat een van zijn mannelijke per sonages uit zijn 'Kronkels' zeggen: 'Ik zou wel aan trouwen denken, maar zo'n afgelikt kavalje...'. Zeker Vlaams tot slot is dat is allemaal een toet mem, 'dat is allemaal een pot nat'. Toet mem is ui teraard de verbastering van het Franse tout 'alles' en même 'hetzelfde'. Met dank verder aan Olga Koet en Thijs Wolters. Hans Heestermans Reacties en tips voor deze rubriek kunt u sturen naar de redactie van deze krant, Postbus 54, 2300 AB Leiden, onder vermelding van de ru brieksnaam 'Leids dialect'. E-mailen naar de au teur kan ook: heestermans@inl.nl. uit de Leidsch DagbladAKCHIEVEN ANNO 1901 Zaterdag 29 Juni ALGEMEEN - Het is bekend, dat in 1490 te Keulen een Kroniek is gedrukt, waarin voor het eerst een omstandig bericht omtrent de uitvinder der boek drukkunst is opgenomen en wel afkomstig van Ul- rich Zeil, den man, die de boekdrukkunst van Mainz naar Keulen had overgebracht en vermoedelijk wel aan de drukkerij van Gutenberg was verbonden ge weest en dus volkomen op de hoogte van diens be drijf kon zijn. In dat bericht nu wordt gezegd, dat Gutenberg omstreeks het jaar 1440 te Mainz begon nen is de kunst van het boekdrukken te onderzoe ken, en dat men in het jaar 1450 begon het eerste boek te drukken en wel den Bijbel in het Latijn. Dat de uitvinding der boekdrukkunst dus geschied is te Mainz; alhoewel, zoo voegt Zeil daaraan toe, 'de eer ste voorbeelding (daadwerkelijke uitvoering) is ge vonden in Holland uit de Donaten, die daar reeds voor dien tijd gedrukt waren, en dat daaruit het be gin der Kunst genomen is geworden'. Onder de ver schillende oudste Nederlandsche drukwerken, die nog heden ten dage, bekend als de 'Costeriana', be waard worden, komen ook voor overblijfselen van Donaten (een leerboek uit die dagen). In 1844 wer den in een band van een Delftschen incunabel twee bladen van een Donaat op perkament gevonden. Zij berusten thans op de Koninklijke Bibliotheek te 's- Gavenhage. En zoo is dan het bericht van Ulrich Zeil, dat de oudste proeve van drukwerk, die in Hol land reeds vóór Gutenberg gemaakt was, bestond in een Donaat, en elk opzicht door de feiten bevestigd. ANNO 1976 LEIDEN - Verte genwoordigers van het Steunco mité nieuwbouw Academisch Zie kenhuis overhan digden gister avond de handte keningen aan wethouder Waal. In korte tijd zijn bij de ingang van het ziekenhuis 6oo handtekenin gen en elders in de stad 825 hand tekeningen verza meld, die de eis tot nieuwbouw onderschrijven. Foto: archief Leidsch Dagblad Dinsdag 29 juni LEIDEN - De Leidse universiteitsraad is gisteravond unaniem - met één stem onthouding - akkoord ge gaan met het globale programma van eisen en het structuurplan voor de Witte Singel en het Doelenter rein. Het structuurplan loopt vooruit op de definitie ve bouwplannen voor de universiteitsbibliotheek, de faculteit der letteren, de faculteit der godgeleerd heid, de centrale interfaculteit, het Leids Acade misch Kunstcentrum, het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde en het Lexicologisch Instituut. Het gehele complex, dat ruimte biedt aan 3000 onderwijsvragende studenten, heeft een totale vloeroppervlakte van 39.600 vierkante meter. Grote bezwaren tegen het structuurplan werden er niet aangevoerd; iedereen was het er wel over eens dat er zo spoedig mogelijk met de bouw begonnen moest worden. Niettemin was er wel enige bezorgd heid over de gevolgen van de bouwplannen voor de verkeersproblematiek in de binnenstad. Met name het buiten-universitaire raadslid drs. J.P. van der Reyden had daar enige moeite mee. Hij noemde in dit verband de geprojecteerde woningbouw op het Doelenterrein een verdachte zaak, omdat die onge twijfeld auto's zou aantrekken. Dit terwijl er, volgens de plannen, op het Doelenterrein geen andere auto's zullen worden toegelaten dan ambulance-, brand weer- en soortgelijke auto's. SPORT - Zijn blijdschap kende geen grenzen. Tien tallen meters na de verlossende eindstreep in Bor- nem gloeide Hennie Kuiper van trots om zijn eerste Tour-zege. De in België vaak minachtend aangeke ken wereldkampioen troefde in de vierde etappe van de Tour de France de chauvinistische Belgen in ei gen huis af. ■PBRi een ingevulde cheque (geen oversclirijvingskaart) Ier waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) op te «turen mur het Leidsch Dagblad, t.n.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Lelden of door contante betalt Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na pb a 13 bij 18 in z HHH m Hij WÊtaling a: Dagblad aan de RoosevclLstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weker Wethouder Hillebrand verwacht niet dat grote projecten, zoals de bebouwing van het Van Gend en Loosterrein (in het midden van de foto), in het gedrang komen door gebrek aan geld of menskracht. Foto: Frans Roomer

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 11