Tussen God en gekte GELOOF SAMENLEVING Smetvrees bij tandarts neemt extreme vormen aan Hulplijn voor moslims in Egypte: 'Mag ik masturberen?' Bisschop geschokt door 'pornografische' dans 'Zwangere vrouwen mijdei rk abortus-adviesbureaus' Liberale joden VS aanvaardei 'traditionelere' toelatingsregel Amerikaans bedrijf wil 'allergie-vrije katten' Joggen geeft sterke botten VANDAAG I Negenentwintig juni is de sterfdag van de Nederland se inquisiteur en bisschop Franciscus Son- nius (1507-1576). Een toen tertijd gehaat man in pro testantse kringen. Sonriius werkte als hoogleraar in Leuven en stapte in 1545 voor drie jaar over naar de gevreesde inquisitie. In 1568, tijdens de beelden storm waarin protestanten hun woede uitten op rooms-katholieke kerkbeel den (als symbool van macht en foute roomse de votie), moest hij vluchten voor zijn leven. Nadat de eveneens gehate Spaanse opperbevelhebber Alva te rugkeerde in de Nederlan den, keerde ook Sonnius te rug. Hij werd bisschop van Antwerpen. Nederlandse bende kerkdieven opgepakt parijs/afp - De Franse politie heeft in samenwerking met Nederlandse en Belgische agenten een Nederlandse ben de van kerkdieven opgerold. Dat heeft de Franse politie gis teren bekendgemaakt. De bende wordt verantwoor delijk gehouden voor de dief stal van kunstvoorwerpen uit kerken in Frankrijk. Ook uit Ita liaanse, Belgische en Duitse kerken zouden de bendeleden kunstvoorwerpen hebben ont vreemd. Bij negentien huiszoe kingen in Nederland en België werden bijna tachtig religieuze kunstvoorwerpen in beslag ge- Aramese christen in Turkije gearresteerd enschede/anp - Een uit Duits land afkomstige Aramese chris ten is kortgeleden in Idil in het zuidoosten van Turkije gear resteerd. Abrohom S. was bezig het dagelijks leven in Tur Ab- din, de bakermat van de Ara mese christenen, op video vast te leggen. Dit meldt de in En schede gevestigde Aramese be weging voor mensenrechten. In april werd de Aramese priester Yusuf Akbulut vrijge sproken van het aanzetten tot rassenhaat. Hij stond terecht omdat hij had gezegd dat bij de volkerenmoord tussen 1915 en 1923 door het Ottomaanse Rijk niet alleen Armeniërs, maar ook Arameeërs waren ver moord. Na de rechtszaak werd de toegang tot de Aramese ker ken en christenen voor toeris ten versperd. VRIJDl 29 JUNI 20 cairo/epd - 'Hoe doe ik een condoom om?' Moslims in Egypte die met deze of andere vragen worstelen, kunnen hun toevlucht zoeken tot de sjeik- weet-raad-hulplijn. Vierentwintig uur per dag zitten daar wetenschappers klaar om hun telefoontjes te beant woorden. Eenderde van de bellers naar de telefonische hulplijn wil iets weten over seks. Alle andere vragen hebben te maken met de islam. Vol gens El-Gendy, een van de medewer kers, 'doen we altijd zo serieus en ge spannen als het over religieuze kwes ties gaat'. Als het aan hem ligt, hou den de moslims daar gauw mee op. Ze zouden met al hun vragen naar buiten moeten kunnen komen. Zelfs als die gaan over delicate onderwer pen als de visie van de islam op mas turbatie. De meeste vragenstellers krijgen met een een antwoord. Over lastige kwes ties, bijvoorbeeld over het erfrecht, vergaderen de sjeiks van de hulplijn. De beller moet dan maximaal een week wachten voordat hij uit zijn pro blemen geholpen wordt. De hulplijn is ontstaan op initiatief van El-Gendy en andere wetenschap pers van de in de hele islamitische we reld gezaghebbende universiteit Al- Azhar in Caïro. Een zakenman die er brood in zag, voerde het plan uit. In Jordanië startten ze ook een lijn en de wetenschappers hebben plannen om het bel-een-sjeik initiatief uit te brei den naar Marokko, Jemen en de Pa lestijnse gebieden. Verder behoort een internationale Engelse hulplijn tot de mogelijkheden. El-Gendy en zijn medewerkers hou den het erop dat de hulplijn zeker niet alleen een commerciëel oogmerk heeft. „We stellen technologie in dienst van de godsdienst", legt Gendy uit. Hij wijst er graag op dat hulplijn iets veel beters te bieden he dan andere informatienummers, zo bijvoorbeeld de hulplijn van de An rikaanse ambassade. „Onze hulpl geeft je ook een visum, maar dan e visum voor het paradijs", aldus Gendy. Promovendus Sytze Ypma: 'Zowel gelovigen en psychoten geloven in iets dat niet te zien is' Zeven jaar deed Sytze Ypma over zijn promotie-onderzoek naar de omgang met het begrip zeker heid bij psychotici met waanbeel den en gelovigen. Hij ziet heil in de manier waarop de omstreden theoloog Harry Kuitert als een soort moederfiguur de gelovigen helpt omgaan met gevoelens van onzekerheid, verwarring en angst. door Wiebe van der Hout Wie de ogen sluit voor de rijen theologische boeken in de werk kamer zou zich kunnen vergis sen in het beroep dat Sytze Yp ma uitoefent. In de ruimte neemt een divan een belangrijke plaats in en staan twee stoelen tegenover elkaar voor een inten sief gesprek. Toch werkt er geen psychiater, maar de hervormd predikant van Oost-Terschelling met warme belangstelling voor de godsdienstpsychologie. Gis teren promoveerde hij op de studie 'Tussen God en gekte' over geloof en psychose. Toen de uit het Friese Heeg af komstige, net-afgestudeerde theoloog in 1993 gevraagd werd aan te blijven aan de Rijksuni versiteit Groningen voor dit godsdienstpsychologisch onder zoek had hij nooit een psychoti sche patiënt meegemaakt. Toen Sytze Ypma dubde over het aan bod kwam hij in een winkelcen trum in botsing met een in ge dachten verzonken andere fiet ser. Bij nadere kennismaking bleek de man een psychose boordevol religieuze waanbeel den te hebben doorgemaakt. De Groninger verschafte hem een helder verhaal over verwar rende zaken als slapeloosheid, een overleden kind dat de zoon van God zou zijn geweest, eigen Messiasgevoelens en lichtflitsen uit de hemel. Geloof en psycho se zijn verwant aan elkaar, om dat in beide gevallen zeker ge loofd wordt in 'iets' dat niet te zien is. Diepreligieuze mensen kunnen op dezelfde overtuigde wijze als schizofrene of paranoï de mensen getuigen van on- Door onze correspondent Armand Snijders Voor het eerst in zijn 75-jarige leven zag de Antilliaanse bis schop Wim Ellis onlangs via de televisie de traditionele Cura- gaose tambüdans. En wat hij daarbij aanschouwde, schokte hem enorm. Hij verkeerde in de veronderstelling dat deze 'ordi naire en pornografische' dans nog steeds verboden was. Als kind kreeg Ellis nooit de kans om de door hem gewraak te sensuele dans, waarbij de heupen en billen flink los wor den gegooid, te zien. „Toen wij klein waren en met de auto langs een huis reden waar tam- bü werd gedanst, bedekte mijn vader de ogen van de kinderen", zo vertelt hij in een persbericl d over zijn jeugd. Hij zegt nu te begrijpen waarom pastoors iii het grijze verleden de bullenp n' zen van de tr ommels doorkni n< ten, om het spelen van de tan bümuziek onmogelijk te maki cl Ellis is de mening toegedaan t Ir de dans weer op de zwarte lijs moet komen. De bisschop spuit verder zijn over Nederlandse televisieprohc gramma's die de huiskamers van Curagaose gezinnen bere ken. „Ik heb Nederlandse pro/l gramma's gezien over de speiie mabank en over homoseksuele len. Zend deze programma's niet meer uit. Mensen verand ren, maar Gods wet niet", stel de monseigneur. ib frankfurt am main/anp - Zwangere vrouwen in nood mij den de adviesbureaus van de rooms-katholieke bisschoppen in Duitsland. Sinds het begin van het jaar verstrekken die geen verklaringen meer waar mee zij strafvrij een abortus kunnen laten plegen. Daarentegen bezoeken de vrouwen wel de alternatieve bu reaus die de lekenorganisatie 'Donum Vitae' heeft opgezet, en die in het bisdom Limburg, dat zich nog niet aan de pauselijke richtlijnen heeft aangepast. Om dit echec van het officiële beleid 'De verzoeking van dé Heilige Antonius' op een schilderij van Salvador Dali. Sint Antonius werd geplaagd door visioenen en waandenkbeel den. te verhullen, heeft het Vatici bisschop Franz Kamphaus Limburg opdracht gegeven te voegen naar de eisen paus Johannes Paulus II, sch deze week Die Zeit. Vorig jaar dwong de paus Duitse bisschoppen te stop] met het verstrekken van de genaamde abortusbriefjes. A gens de paus staat dit gelijk medeverantwoordelijkheid v het doden van ongeboren lev J Alleen Kamphaus, de laa progressieve bisschop in Du1 land, bedong dat hij nog jaar door mocht gaan. wrikbare zekerheden. Een van de verschillen is echter dat psy choten vastzitten in hun beel den en de 'gewone' gelovigen het contact met de realiteit doorgaans niet verliezen. Tijdens een werkstage in een psychiatrisch ziekenhuis kwam Ypma erachter dat religieuze thema's in waandenkbeelden afnemen. Hij schrijft dit toe aan de ontkerkelijking. „Je ziet nu dat mensen bijvoorbeeld den ken dat zij een televisiepersoon lijkheid zijn." De 38-jarige Sytze Ypma bepleit in zijn promotiestudie de zoge naamde container-contained- hulpverlening van psychoanaly ticus Wilfred Bion. De Bijt vraagt van hulpverleners in een langdurig proces met regelmati ge ontmoetingen de hevige emoties en waanbeelden van de patiënt over te nemen en in voor de ander draagbare pro porties langzaamaan terug te geven. Ypma schrijft dat het in zo'n contact voor de predikant of therapeut aankomt op „het standhouden en uithouden in een situatie van niet-weten en niet kunnen handelen". Al te snel staan hulpverleners, vooral theologen, volgens hem met ei gen oplossingen klaar. Als pro totype van de methode schetst Ypma de moederrol. „Zij neemt de onzekerheid en angst van haai' kinderen in zichzelf op en geeft daar antwoord op met troostende woorden op het ni veau dat het kind aankan." Harry Kuitert krijgt in 'Tussen God en gekte' uitgebreid aan dacht als containerhulpverlener voor onzekere gelovigen. De ge reformeerde theoloog, die vol gens critici gelovigen juist de grond onder de voeten weg haalt, verschaft volgens Ypma inzicht en neemt mensen bij de hand naar nieuwe mogelijkhe den voor oude religieuze inzich ten „die het niet meer doen". Sytze Ypma is in een van de stel lingen bij zijn proefschrift wel kritisch over diens vervagende godsbegrip: „Kuiterts antropo logische vloertje van geloven mist een goddelijk dak". monterey/anp - De beweging van liberale joden in de Verenig de Staten heeft nieuwe richtlij nen uitgevaardigd voor de toela ting van niet-joden. Die bevat ten traditionele gebruiken die ooit door liberale rabbijnen wa ren verworpen, zoals een ritueel bad voor bekeerlingen. De 570 rabbijnen, die deze week in Monterey (Califomië) vergaderen, hebben de richtlij nen bijna unaniem aanva; n meldt de website van The I York Times. Daarbij verplich toekomstige leden zich on meer om aansluiting te zoe bij een joodse gemeente. het gebruik dat bekeerlin door drie geleerden (een zc naamd bet din) worden on(n zocht, en de besnijdenis wori voortaan door de liberale joi erkend. ui WETENSCHAP Opkomst genetisch veranderde huisdieren Overdreven angst voor bacteriën en infectie jaagt beroepsgroep op kosten londen/anp - Het moet een uit komst worden voor allergische mensen die toch een huisdier willen; een Amerikaans bedrijf kondigde woensdag aan een kat zodanig genetisch te manipule ren, dat het beestje geen allergi sche reacties meer oproept bij mensen. De meeste mensen die op kat ten reageren met tranende ogen en een verstopte neus, zijn aller gisch voor een bepaald eiwit dat het dier door zijn huid produ ceert. De firma 'Transgenic Pets of Syracuse', eigendom van een allergisch Amerikaans echtpaar, wil binnen drie jaar een kat klo nen, die dat eiwit niet uit scheidt. Het bedrijf heeft het pa tent op dat idee al binnen. Des kundigen zeggen dat er geen wetenschappelijke belemmerin gen bestaan om het plan uit te voeren, zo heeft het tijdschrift New Scientist donderdag ge meld. Een kloon-expert van de Uni versiteit van Connecticut heeft toegezegd aan de productie van genetisch gemanipuleerde kat ten mee te werken. Deskundi gen zullen huidcellen van de kat zo manipuleren dat het bewuste eiwit wordt geëlimineerd. Ver volgens worden met deze gema nipuleerde cellen nieuwe katten gekloond. Allergische kattenlief hebbers zullen dan voor circa 1000 dollar, zo'n 2500 gulden, zo'n beest kunnen aanschaffen. Het enige obstakel dat Transge nic Pets of Syracuse nog moet nemen is de financiering van het project. Het bedrijf heeft nog een slordige 5 miljoen gulden nodig om met het werk te kun nen beginnen. De fondsenwer ving zou wel eens op problemen kunnen stuiten, omdat nog niet alle gevolgen van het genetisch manipuleren van katten duide lijk zijn. Zo staat nog niet vast wat voor invloed het te verwij deren eiwit heeft op de gezond heid van het dier. washington/ap - Jonge man nen die geregeld joggen ontwik kelen sterke botten en hebben waarschijnlijk minder kans op botontkalking, heeft nieuw on- derzoek aangetoond. In een artikel in de American Journal of Public Health berich ten onderzoekers dat mannelij ke dertigers die minstens negen keer per maand joggen een bot- dichtheid ontwikkelen die 5 procent hoger is dan die van mannen die minder joggen. De botdichtheid van joggers ligt zelfs 8 procent hoger dan die van mannen die helemaal niets aan sport doen. Volgens de on derzoekers toont hun onderzoek aan dat je geen marathonloper hoeft te zijn om sterke botten te ontwikkelen, een redelijke jog- frequentie is al voldoende. Botontkalking of osteoperose komt voornamelijk voor bij vrouwen na de menopauze, maar ook mannen kunnen er last van krijgen. De opbouw van sterke botten tijdens de jong volwassenheid wordt door ex perts gezien als een belangrijk middel om botontkalking in la tere jaren te voorkomen. De handschoenen, het mondkap je, een hoes over de tandarts stoel. Tandartsen zijn per jaar ge middeld 27.500 gulden kwijt om te voorkomen dat in hun praktijk besmetting door bloed- of slijm- resten voorkomen. Het is de voornaamste kostenpost die hen aanzet tot actie voeren. En dat terwijl de patiënt een paar bacte riën best kan hebben. door Wilma de Cort Een patiënt komt bij de tandarts voor het vullen van een gaatje in een kies. Dagelijkse routine. Maar bij zo'n behandeling maakt de tandarts kosten die hij niet terugziet in het tarief dat de zorgverzekeraar hem voor de verrichting betaalt. Het gaat dan vooral om het extra geld dat hij sinds enkele jaren kwijt is ter voorkoming van besmetting van zichzelf of de patiënt. Woordvoerder W. Verhoeven van de Nederlandse tandartsen organisatie NMT rekent voor dat een tandarts gemiddeld per pa tiënt en per jaar elf gulden uit eigen zak betaalt voor infectie preventie. Twee gulden is de tandarts kwijt voor een paar handschoenen, één gulden voor een mondkapje, 1,40 gulden voor overig wegwerpmateriaal zoals tissues, 3,50 gulden voor de afschrijving van machines om z'n instrumenten te desin fecteren en te steriliseren en een rijksdaalder gulden voor het ge bruik van reinigingsvloeistoffen. De tandartsen voeren actie voor een tariefverhoging om hun ge stegen kosten te dekken. Ze wil len compensatie voor hun met vele tientallen procenten geste gen arbeidsongeschiktheids- en ziektekostenpremies en de ge stegen kosten van tandartsassis tenten. Maar het grootste deel van de tariefverhoging is nodig om extra kosten voor infectie preventie te dekken. De infectiebestrijding heeft op sommige punten ietwat extreme vormen aangenomen, zegt R. Burgersdijk, voorzitter van de subfaculteit tandheelkunde aan de Katholieke Universiteit Nij megen. Tandartsen maken steeds meer gebruik van weg werpmateriaal, van het mond kapje tot het spoelbekertje. „Vroeger hing een injectiespuit in de alcohol en die gebruikte je meerdere malen. Nu wordt de spuit bij iedere patiënt vervan gen. Werkten we eerst met tubes waaruit je met je instrument materiaal haalde om een kies te vullen, nu hebben we apart voorverpakte vullingen per pati ent. Daarbij is de hoeveelheid aan de ruime kant gehouden zodat je per patiënt niet tekort komt. Watje over houdt, gooi je weg." Hechtdraad, ook zo'n voor beeld. Voorheen zat het draad op een klos en knipte de tand arts de benodigde hoeveelheid draad er af. Nu is het draad in kleine porties voorverpakt. Burgersdijk: „Vroeger, als je iets in een kies moest kwasten, stop te je het houdertje met het kwastje terug in het flesje voor het volgende gebruik. Dat doen we niet meer. Nu druppelen we de stof uit het flesje op een 1 schaaltje waarna het met een wattenstaafje in de kies wordt aangebracht. Het is allemaal niet onlogisch. Het gros van de tandartsen doet er alles aan om te voorkomen dat de ene patiënt door de andere wordt besmet. Maar soms lijken we te vergeten dat het lichaam een bepaalde invasie van bacteriën heus wel 'ledereen die op de stoel van de tandarts komt, wordt tegenwoordig behandeld alsof hij besmet is met hepatitis' Foto: archief aan kan. Nu wordt eigenlijk ie dereen die op de stoel van de tandarts komt, behandeld alsof hij besmet is met het aids- of hepatitis B virus." Ondanks alle maatregelen in de tandartspraktijk kan een patiënt, als hij weer in de bus naar huis zit, opeens besmet raken omdat een passagier tegenover hem in z'n gezicht hoest, merkt Bur gersdijk op. Met hun acties hopen de tand- artsen te bereiken dat ze 46.500 gulden per jaar meer ontvangen. Daarvan is 27.500 gulden nodig voor infectiebestrijding, 10.000 gulden voor gestegen premies en 9000 gulden voor meerkos ten die ze kwijt zijn aan hun as sistenten. .Alleen al de handschoenen kosten veel", zegt C. Oldenkamp van adviesbureau Grip in Am- hem dat is gespecialiseerd in in fectiepreventie. „Er zijn gigan tisch veel soorten en wie aller gisch is voor latex handschoe nen zal al gauw genoodzaakt zijn over te stappen op de duur dere handschoenen van vinyl. Maar ik ken ook tandartsen die nog steeds geen handschoenen gebruiken. Die zeggen: 'ik was m'n handen gewoon goed tus sendoor'. In veel gevallen is dat ook afdoende, behalve als je kleine wondjes aan je handen hebt." Sinds 1995 is het bon ton om als tandarts het nodige te investe ren in infectiepreventie. In dat jaar werd een landelijke richtlijn ingevoerd van de Werkgroep In fectie Preventie en de NMT. De hygiënevoorschriften zijn niet wettelijk verplicht, stelt Verhoe ven van de NMT. „Maar het is wel conform het beleid van de minister van volksgezondheid." Sinds de richtlijn van kracht werd, vragen de tandartsen de minister om voor de uitvoering ook geld te geven, maar dat is er nog steeds niet van gekomen Intussen hebben de meeste tandartsen een instrumenten wasmachine of een sterilisatqe aangeschaft. De vaatwasser zorgt voor reiniging, desinfec en sterilisatie van onder mee haakjes, tangetjes en spiegelt waar de tandarts mee werkt. Wie een sterilisator heeft, mo de instrumenten vooral zelf 1 vloeistof reinigen en desinfec 1 ren, vertelt Oldenhof van Gri] 4 Ook zijn er speciale machine om zogenaamde hand- en hoekstukken mee te reinigen zoals het apparaat waar de vreesde boor in zit. Burgersi „Om besmetting met legion< tegen te gaan dienen tandart te investeren in een goede w<ef terkwaliteit want de bacterie h zich theoretisch gezien ook v 01 de nevel verspreiden uit de sproeier die bij patiënten in ckc mond komt. Bepaald hecht- fn draad is intussen uit den bo; omdat het van darmen is ge maakt, waardoor er een risici bestaat van bse-besmetting. Theoretisch klopt het, maar soms heb ik het gevoel dat Nederlanders een beetje dool schieten in het uitsluiten vai sico's. We willen ons zo sterk]b indekken tegen het kleinste co, dat het tot de meest ged< tailleerde maatregelen leidt, het misschien niet effectieve) zijn om de miljoenen die wojte den uitgegeven aan legionellj bestrijding te besteden aan zend extra verkeerslichten? scheelt wellicht meer doden. Maar zelfs tandartsen die vin den dat de infectiepreventie enigszins is doorgeschoten, doen er meestal toch volop a mee. Burgersdijk: „Patiënten zijn mondig. Die informeren meteen bij hun tandarts waa om hij bepaalde maatregeler achterwege laat."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 10