in Leiden niet veilig Meeste CcifcS Tevergeefs langs de Ringvaart wachten op Henry Dunant BVD alert op wraakacties vanwege Milosevic NOKIA 8210 GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Extra geld voor stipt vervoer van gewonden 8 Willem-Alexander even terug in universiteit Reve krijgt Prijs der Letteren Wervingsactie kraamhulpen heeft succes GRATIS SUPERSALE 2 WEKEN peelproject leuteldrop: een uccesverhaal Diploma van de sserijschool goud waard' eel te beleven Dag van de chitectuur e baas van Van e Kaasplank Lst geen kaas 20-22 wolken velden W3-4 NR. 42654 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG ƒ2,75 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad DONDERDAG 28 JUNI 2001 Voor professioneel gereedschap, veiligheidsprodukten, hogedruk- reinigers, en nog veel meer i Geopend: ma.-vrij.: 08.00-17.30 uur zaterdag: 09.00-12.00 uur door Janneke Dijke oude wetering/kaag - Met honderden kwamen ze gisterochtend naar de Ring vaart, gewapend met klapstoeltjes en thermoskannen koffie. Vanuit de wijde omtrek stapten mensen op de fiets of in de auto om de Henry Dunant voorbij te zien komen, het enorme vakantieschip van het Rode Kruis dat voor het eerst in de geschiedenis door de smalle wateren van deze regio zou varen. Maar de Henry Dunant kwam niet en komt ook niet meer. Vanwege het slechte weer werd de tocht afgelast. Het schip vaart vandaag terug naar het Brabantse Grave. Het duurt tot halverwege de middag voordat alle belangstellenden dat door hebben. De meeste mensen kunnen het niet geloven en bellen naar Marian van der Donk, de echtgenote van organisator Jos van der Donk en bewoonster van de Googermolen in Roelofarendsveen, die aan de Ringvaart staat. Ook de brug wachters krijgen heel wat bezoekers in hun brugwachtershuisjes met dezelfde vraag: komt-ie nou nog? Behalve het.publiek is ook Jos van der Donk teleurgesteld. De Rode-Kruisvrij- williger is anderhalfjaar bezig geweest met het voorbereiden van de komst van het schip dat normaal alleen op de grote rivieren vaart. „Ik voel me wel een beetje bedompt. Echt, ik vind het heel erg." Daarbij doelt hij niet op zichzelf, on danks al het werk dat hij voor de unieke vakantieweek heeft verzet. „Mijn activi teiten doen er niet toe. Ik vind het vooral triest voor al die mensen die langs de Ringvaart zaten. Maar ik respecteer het besluit van de kapitein. Sterker nog, ik kan zijn beslissing alleen maar toejui chen, want het schip vaart voor de gas ten. Ik moet er niet aan denken dat er ongelukken zouden zijn gebeurd." Pagina Rijn Veenstreek: "Volgend jaar proberen we het weer" van der Plas st is verstandig zich ©rde reis niet al te :el voor te stellen van at men zal zien. De erkelijkheid klopt ooit met de irbeelding Lemmon •rieden Ngeles - De Amerikaanse cteur Jack Lemmon is gis- op 76-jarige leeftijd aan ir overleden. Lemmon, echte naam John Uhler non III was, won in 1973 Iscar voor Beste Acteur zijn rol in Save The Tiger, ir werd hij genomineerd maar liefst zes films, waar- 'Some Like It Hot' (1959). varen Broadway-acteur 10k op in comedies en tv- zoals Heaven For Betsy' vist Of Fate'. :sers uit tionsweg - De gemeente Leiden etsers gaan weren uit de straat en de Stationsweg, treven is om fietsers van aar het station langs het terveld te loodsen. De on- ondse fietsenstalling voor tation krijgt daartoe een iksvriendelijke ingang aan :huttersveld. a Leiden regio rdachte moord arts uitleveren' es - Een Franse rechtbank vanmorgen een positief gegeven over de uitleve- an een verdachte van de d op de Amerikaanse isarts Barnett Slepian. De ige James Charles Kopp, 129 maart werd gearres- kan nog in beroep gaan de uitspraak. ef lokaal en duurder aag - Het telefoneren via ste net van KPN wordt uk duurder. KPN moet lecomtoezichthouder Op- arieven voor lokaal bellen ptrekken. Per 15 augustus et standaardtarief van aar 6,25 cent, het daltarief 05 naar 3,31 cent en het en weekeindetarief van aar 2,20 cent. Het begin- gaat omlaag, van 10 cent ,71 cent. door Robbert Minkhorst leiden/regio - Om ambulances vaker op tijd te laten rijden, gaat minister Borst (volksgezond heid) op zoek naar tien miljoen gulden. Spoedvervoer moet bin nen vijftien minuten op de plek des onheils aankomen, maar dat lukt gemiddeld 19.500 keer per jaar niet. Dat is 5,9 procent van alle gevallen. In Leiden en om geving zijn de cijfers iets minder alarmerend. Daar is een op de 25 ziekenwagens (4 procent) niet binnen het vereiste kwartier ter plaatse. De Centrale Post Ambulance vervoer (CPA) in Leiden en ver schillende gemeenten maken zich al geruime tijd zorgen over de aanrijtijden van ambulances die worden ingezet voor spoed vervoer. In opdracht van de CPA, die de ambulancezorg voor de Leidse regio, de Bollen streek, de Rijnstreek en de om geving van Gouda coördineert, is daarom onderzoek gedaan. Vergeleken bij de gisteren be kend geworden landelijke cijfers - die onder andere uitwijzen dat 1,3 miljoen Nederlanders in ge val van nood niet binnen een kwartier kunnen worden gehol pen - komt het verzorgingsge bied Hollands Midden er nog goed van af. Wel zijn de lokale verschillen groot. In Oude Wete ring en Woerdense Verlaat komt ongeveer de helft van de ambu lances te laat, in Roelofarends veen een kwart, maar in de hele Leidse regio bijvoorbeeld 'slechts' 3,4 procent. Het ver plaatsen van enkele ambulance posten moeten zowel de bereik baarheid als de beschikbaarheid van ziekenwagens verbeteren. Vorige maand gaf gedeputeer de Van Ruijven van de provincie Zuid-Holland toe dat er 'struc tureel te weinig geld naar de ambulancezorg gaat'. De pro vincie is toezichthouder van de ambulancediensten. Het extra geld is nodig om de aanrijtijden te versnellen en om de CPA's te reorganiseren. Daarmee maakt Hollands Midden nu een begin. De extra miljoenen van Borst komen dan ook als geroepen. Overigens zegt de sector zelf dat de toezeg gingen van de minister niet toe reikend zijn. Borst had eerder dit jaar al 15 miljoen gulden toe gekend en waar nu dus tien mil joen bij moet komen. De ambu lancevervoerders claimen min stens 45 miljoen gulden. leiden - Kroonprins Willem-Alexander heeft vanochtend in de Leidse Universiteitsbibliotheek het eerste exemplaar gekregen van het jubileumboek 'Magna Commoditas'. Met dit boek viert de bibliotheek het 425-jarige bestaan. De prins, die duidelijk plezier had in zijn korte bezoekje aan zijn oude universiteit, werd ontvangen door rector-magnificus D. Brei- mer, L Vredevoogd van het college van bestuur en door bibliothecaris Gerretsen. Pagina Leiden en regio: Universiteitsbibliotheek viert jubileum met prachtige uitgave. Foto: Hielco Kuipers 'Volksschrijver' geeft geldbedrag aan armen Amsterdam - De zelfbenoemde 'volksschrijver' Gerard Reve krijgt de zestiende Prijs der Ne derlandse Letteren. Dit meldt de Volkskrant vanochtend. De be langrijkste literaire prijs in het Nederlandse taalgebied wordt sinds 1956 om de drie jaar toe gekend. Koning Albert van Bel gië zal de onderscheiding in no vember uitreiken. De Prijs der Nederlandse Let teren valt onder verantwoorde lijkheid van de Nederlandse Taalunie. De jury bestond dit keer uit onder anderen litera tuurcriticus Kees Fens en schrijfster Nelleke Noordervliet. Eerdere prijswinnaars zijn Paul de Wispelaere (drie jaar gele den), Harry Mulisch, Hugo Claus en Willem Frederik Her mans. Een verheugde Gerard Reve zei vanochtend in de Volkskrant: „Wordt aan de auteur ook een belangrijk bedrag betaald? Niet dat het wat uitmaakt hoor, ik geef toch alles aan de armen." Aan de prijs is een geldbedrag verbonden van 16.000 euro (35.000 gulden). door Ferdi Schrooten en Axel Veldhuijzen den haag - De Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) is in verhoogde staat van paraatheid gebracht vanwege de mogelijke uitlevering van Slobodan Milo sevic aan het Joegoslavië-tribu- naal in Den Haag. De inlichtin gendienst sluit niet uit dat me destanders van de Joegoslavi sche ex-president uit wraak aan slagen plannen op prominente Nederlanders. „We houden altijd al de bewe gingen in de gaten van bepaalde groeperingen die een mogelijk risico kunnen betekenen voor de staatsveiligheid. Nu volgen we die van Joegoslaven met ver hoogde aandacht", zegt BVD- woordvoerder Vincent van Steen. De inlichtingendienst waar schuwt al langer voor het onver schrokken geweld van Joegosla vische criminelen, die niet zel den connecties hebben met po litieke en militaire kopstukken op de Balkan. De BVD houdt dan ook serieus rekening met professionele aanslagen uit Joe goslavische kringen. „En dan gaat het niet alleen om halve zo len, mensen die denken: laat ik eens even een aanslag plegen", aldus Van Steen. Hij stelt dat de activiteiten van de BVD in de kwestie-Milosevic zich niet beperken tot de Neder landse landsgrenzen. De dienst sluit niet uit dat Nederland te maken kan krijgen met een sce nario la Jill Dando. Deze po pulaire Britse tv-persoonlijkheid werd in april 1999 voor haar huis in Londen doodgeschoten. De aanslag is nog niet opgehel derd, maar zou volgens sommi ge bronnen door een Joegoslavi sche huurmoordenaar zijn ge pleegd in opdracht van de Servi sche militieleider Arkan. Het zou gaan om een vergeldingsac tie voor de NAVO-bombarde- menten op Servië gedurende de Kosovo-oorlog. „Je kunt je voorstellen dat men sen hier iets vergelijkbaars doen. Dat ze een geliefde persoon te grazen nemen als vergelding voor het oppakken en berechten van Milosevic. Dat is niet on denkbaar, zeker als je weet dat bepaalde elementen van de Joe goslavische onderwereld al in Nederland zitten," zegt Theo van der Mark van Cassidy Davis Insurance Group in Amsterdam. Het bedrijf is gespecialiseerd in hulp bij ontvoeringen en afper singen wereldwijd, waarbij het voormalig Oostblok een van de belangrijkste werkterreinen is. „Milosevic heeft nog steeds een achterban die zeer fanatiek en bemiddeld is. Het zit ze daar niet lekker, de uitverkoop van hun held aan het tribunaal. Daarmee heb je twee belangrij ke potentiële doelwitten: de Ver enigde Staten als de drijvende kracht achter alle acties tegen Milosevic en Nederland als land waar de berechting gaat plaats vinden." Van der Mark sluit niet uit dat ook grote Nederlandse bedrij ven het slachtoffer kunnen wor den van wraakacties. Over mo gelijke menselijke doelwitten wil hij niet speculeren. Premier Kok lijkt voor de hand te liggen, ze ker nu hij net een nieuwe, zwaar beveiligde dienstauto heeft ge kregen. „Maar als vergelding is ieder geliefd persoon van enige relevantie denkbaar." Van der Mark doelt daarmee op de tv- oproep van Jill Dando voor steun aan de Kosovaarse vluch telingen, drie weken voor haar dood. „Maar Henny Huisman zullen ze zeker niet pakken." Meer nieuws op pagina buiten land door Sjaak Smakman noordwijk/streek - 'Nog even en dan is 't zover: geen kraam hulp'. Met die alarmerende ad vertentie heeft Zilveren Kruis een onverwacht succes geboekt. Tot nu toe hebben zich al ruim vijftig verpleegkundigen aange meld om deze zomer bij te springen als kraamhulp. En de telefoon gaat nog regelmatig over bij het hoofdkantoor in Noordwijk. In een groot aantal kranten luidde de zorgverzekeraar van anderhalf miljoen Nederlanders zaterdag de noodklok over de kraamzorg. Deze zomer dreigen in de Randstad ruim tweehon derd kinderen geboren te wor den zonder dat er kraamhulp voor aanwezig is. Het gevolg van een al 2,5 jaar durende geboor tegolf die deze zomer een piek bereikt. Maar ook van een allang bestaand tekort aan kraamhul pen, vooral in de Randstad. Voor alle zwangere vrouwen in de Leidse regio is in elk geval de minimale zorg van drie maal acht uur beschikbaar. Pagina Duin Bollenstreek: Zilveren Kruis verwacht veel van wervingsactie (advertenties) i.c.m. DUTCHTONE ALLIN1801 :l=U.*H=l t'IH=n 2ZHÏZ2ZSD KORTINGENTOT 70% - BANKSTELLEN - EETHOEKEN - KASTEN - SALONTAFELS - FAUTEUILS - SLAAPKAMERS (Jencikova) vQntzrnatxmal)y Spectaculaire Opruimprijzen met kortingen tot wel 50%! Kom snel langs, want op is op. Met de auto: A4, afslag Leiderdorp (afslag 6). Parkeren is gratis. Informatie nummer: 071-5416585. MEUBELPLEIN -X LEIDERDORP KIJKEN KUN JE OVERAL. SLAGEN DOEJE BIJ MEUBELPLEIN LEIDERDORP. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Telefoonnummer:" (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik Per maand automatisch (ƒ37.30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad Dl WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldechdagblad.nl Zeventig procent voldoet niet aan eisen door Eric-Jan Berendsen leiden - Ruim zeventig procent van de Leidse cafés die zijn ge controleerd op brandveiligheid voldoet niet aan de eisen. Een inspectieronde van de brand weer langs 60 kroegen leerde dat 43 bars in geval van brand on voldoende veilig zijn. Burge meester Postma maakte deze gegevens gisteravond bekend tijdens een commissievergade ring. In de kroegen die niet aan de brandveiligheidseisen voldoen, ontbreekt met name de nood verlichting in geval van brand en zijn ook de vluchtwegen niet of onvoldoende verlicht. Daar naast is de draairichting van de deuren verkeerd. Een voordeur moet naar buiten open kunnen bij noodsituaties, maar bij veel kroegen gaat de deur naai' bin nen open. Zeventien cafés zijn wel in orde bevonden. Voor de ze gelegenheden kan een ge bruikersvergunning worden af gegeven. De brandweer moet nog 74 café's controleren. Voor 3 oktober moet de inspectieron de zijn voltooid. De brandweer deelt alle 134 te controleren kroegen in drie ca tegorieën in. Een café is niet di rect gevaarlijk (17), een café biedt onvoldoende brandveilig heid (43) of een café is onveilig (0). Als een café onveilig is, moet dat direct worden gesloten. „Maar zo'n café zijn we gelukkig nog niet tegen gekomen", aldus brandweercommandant Van Oosten. Met de eigenaars van de 43 cafés die momenteel zijn voor zien van het predikaat 'onvol doende brandveilig' wordt over legd hoe hun zaak wel aan de ei sen van brandveiligheid kan vol doen. Het is de bedoeling dat verbeteringen voor 3 oktober zijn aangebracht. Zijn er op dat moment nog steeds horecaza ken die niet aan de eisen vol doen dan lopen ze het risico tij dens de feestelijkheden niet open te mogen. Leiden besloot eind vorige maand tot een inspectieronde naar aanleiding van de brand in café De Hemel in Volendam op nieuwjaarsochtend. Er worden in totaal 134 kroegen en eetcafés gecontroleerd. Is deze inspectie ronde voltooid, dan zijn socië teiten, restaurants en sportkan tines aan de beurt. Normaal zou het controleren van alle horeca- inrichtingen een jaar duren. Door het aantrekken van extra krachten en een juiste afstem ming van de betrokken instan ties verwachten brandweer en gemeente de klus nog deze zo mer te kunnen klaren. Maandag 9 juli komt de brand weer met een tussenrapportage. Ambulance te vaak niet op tijd

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1