VN: Minder executies in Srebrenica Vrij van mkz, maar niet van vrees 'Die trendy drankjes worden toch wel gekocht' Heinekeri <?Heineken\ IKEA ZOMERSALE Hitte funest voor startbaan van Schiphol GRATIS LEIDSCH DAGBLAD er houdt :nry Dunant a de kant Vader Christel Ambrosius wil nieuw politieonderzoek Eerbetoon in de regen 'Longpatiënten dupe keuze voor zuurstofleverancier' 2 WEKEN I. >esi Bouterse ;ehoord over )ecembermoor- ien „8-22° ZW3-4 sing over iofrequenties iaag - Kabinet en Tweede koersen volgende week een harde confrontatie de verdeling van de ether- enties voor commerciële Het kabinet houdt on- verzet van de Kamer vast en veiling. In ieder geval CDA en D66, samen een derheid, eisen dat be de zenders als Sky en Ra- !8 niet aan de veiling hoe- leedoen. Deze zenders igen nieuwe acties aan te- t besluit. els voetbal ien bij RTL rsum - Beelden van de En- voetbalcompetitie, de Pre- League, zijn de komende aar te zien bij RTL5. Het terciële station meldde :htend dat het daarvoor de en heeft verworven. Hoe ;eld daarmee is gemoeid, bekendgemaakt. Tot nu as de Premier League te )ij Canal+. RTL5 gaat van 1/ig tot en met maandag eschouwingen, samen- gen en live-wedstrijden iden. r anneke Dijke >st (1 NR. 42653 LOSSE NUMMERS f 2,25 ZATERDAG ƒ2,75 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad WOENSDAG 27 juni 2001 Lijst van vermisten klopt niet Boeren bang voor nieuwe uitbraak door onze correspondent Cees van Zweeden Srebrenica - Na de geruchtma kende val van Srebrenica in juli 1995 zijn veel minder moslims geëxecuteerd dan tot dusverre is aangenomen. Van de ruim 7.500 mensen op de lijst van vermisten waren er bijna 1.000 al dood vóór de val van de moslimencla ve. Duizenden anderen kwamen vermoedelijk om in gevechten met Servische eenheden. Dit concludeert VN-diplomaat Darko Trifunovic, die gedurende drie jaar in en rond Srebrenica onderzoek heeft gedaan. De di plomaat had als enige toegang tot het 40.000 pagina's tellende archief dat de moslims bij hun overhaaste vertrek in Srebrenica achterlieten. Srebrenica werd in juli 1995 opgegeven door Dutchbat, het Nederlandse VN- bataljon dat de enclave stad moest verdedigen. Daarna trok ken de Serviërs er binnen. Na de val van de enclave meldden ruim 7.500 moslims bij het Internationale Rode Kruis de vermissing van een familielid. Van die mensen wordt aange nomen dat ze zijn geëxecuteerd. Trifunovic twijfelt aan de be trouwbaarheid van de lijst. Bijna 1.000 van de als vermist opgege ven mensen komen ook voor in het in Srebrenica achtergeble ven archief van het Bosnische Leger (het moslimleger). Het waren soldaten die al vóór juli 1995 waren gesneuveld, in vele gevallen zelfs jaren daarvoor, zegt de diplomaat. Hij wijst ook op een andere onvolkomenheid in de lijst van het Rode Kruis: bij ongeveer 3.000 namen staat geen geboor tedatum. Volgens woordvoerder Coutau van het Internationale Rode Kruis in Sarajevo weten moslims in dorpen veelal niet de geboortedatum van familie leden. Maar de meeste moslims in Bosnië vieren wel hun ver jaardagen. Het Rode Kruis geeft toe dat de lijst nooit is geverifi eerd. In Bosnië hebben veel men sen dezelfde naam; zonder ge boortedatum is verificatie on mogelijk. De internationale or ganisatie verschafte desgevraagd aan nabestaanden van 'Srebre- nica-slachtoffers' een attest. Met dit document kregen duizenden mensen politiek asiel. Alleen in Nederland al belandden naar schatting 2.000 moslims uit Sre brenica. Pagina buitenland: Meer over Srebrenica Willem-Alexander gehoord over rol Dutchbat Kroonprins Willem-Alexander is gehoord door het Neder lands Instituut voor Oorlogs documentatie (NIOD) over het Srebrenica-drama. Dat meldde RTL Nieuws gisteren. Willem- Alexander zou zijn gehoord omdat hij na het drama de Ne derlandse militairen bezocht, en toen met verschillende van hen heeft gesproken. De kroonprins maakte deel uit van een zware delegatie die in juli 1995 in Zagreb Dutchbat be zocht. Het NIOD doet onder zoek naar de val van Srebreni ca in juli 1995. Het NIOD doet gedurende het onderzoek geen mededelingen over wie het hoort, aldus een woordvoer der. door Tim Brouwer de Koning ter aar/h00gmade - Nederland beleeft zijn eerste mkz-vrije week. Maar ondanks de officiële afkondiging daarvan zijn de betrokkenen bij de mond- en klauwzeer crisis nog allerminst vrij van mkz-vrees. Met angst en beven zien zij het najaar te gemoet. Als de temperatuur daalt, stijgt de kans op een nieuwe uitbraak van de besmettelijke veeziekte, die nog steeds in Groot-Brittannië woedt. „We hebben geen enkele garantie dat het virus ons land overslaat." En: „Een volgende klap kunnen wij niet meer verwerken." Kinderboerderijen zijn weer open, boeren mogen elkaar weer opzoeken en proberen te leven met de aangescherpte regels voor vervoer en handel van hun vee. De meeste veehouders en -handela ren zijn na de crisis, die in Nederland ruim drie maanden duurde, blij met de herwonnen vrijheid. Maar zij denken niet dat het ooit weer wordt zoals het voor de mkz-uitbraak was. Jeroen de Vlieger, zoon van een veehandelaar uit Hoogma- de wiens vee in maart uit voorzorg werd geruimd, betreurt vooral de nieuwe re gels. „Het einde van de mkz-crisis is voor ons het begin van het einde", zegt hij bit ter. „Die ruiming en alle gevolgen daar van zijn vreselijk, want je bent 45 jaar veehandel in een klap kwijt. Ik verwacht niet dat de veemarkt nog terugkomt. Geen enkele hal kan draaien op een schapenmarkt in de ene week en een rundveemarkt in de andere week." Jan Houdijk uit Ter Aar, schapenhou der en bestuurder van de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie, is min der somber dan De Vlieger. Volgens hem hoort een veeziekte bij het boerenbe staan en komen er na een slecht jaar weer betere tijden. Houdijk is vooral op gelucht dat hij de laatste vergadering met boze veehouders achter de rug heeft. Zijn bestuur, maar vooral afgevaardigde Ro- mijn van de landelijke koepel LTO, kreeg maandagavond van de Ter Aarse leden onderuit de zak. Zij zouden de belangen van de sector hebben verkwanseld. Als iedere mopperend boer woord houdt, re gent het nu opzeggingen bij de organisa tie die de belangen van de achterban hoort te behartigen. Volgens Houdijk be draagt het aantal opzeggingen bij de WL- TO nu "slechts honderd'. Pagina Rijn- en Veenstreek: 'Deze disci pline brengen we niet nog eens op' almere/gpd - Als het nieuwe proces in de Puttense moord zaak tot vrijspraak leidt, dan eist de vader van het slachtoffer een nieuw politieonderzoek. Harm Ambrosius zal het openbaar mi nisterie met alle middelen ver zoeken om een onderzoek in gang te zetten teneinde de wer kelijke moordenaar van zijn dochter alsnog op te sporen. De Hoge Raad beval gisteren dat het onderzoek naar de moord op Christel Ambrosius wordt heropend. Om herope ning was verzocht door Herman Dubois en Wilco Viets, de twee Puttenaren die in 1995 tot tien jaar cel werden veroordeeld we gens moord op en verkrachting van de Puttense stewardess. Volgens de vader heeft hij al tijd sterk getwijfeld aan de be trokkenheid van de beide ver oordeelde inwoners van Putten. „Het zijn gewoon twee zielige jongens, die niet tegen de druk van de verhoren waren opge wassen." De zoon van Ambrosius kwam onlangs in het nieuws toen hij met zijn auto tegen het voertuig van Dubois, een van de veroordeelden, botste. Volgens de politie wees sporenonder zoek uit dat er geen opzet in het spel was. De vader echter denkt dat er wel degelijk sprake was van opzet. Volgens hem heeft zijn zoon de gewelddadige dood van zijn zus niet kunnen ver werken en heeft hij hard hulp nodig. Pagina binnenland: Puttense moordzaak heropend soestdijk - In de tuin van Paleis Soestdijk hebben zich 2.100 veteranen en oud-verzetsmensen verzameld om prins Bernhard hulde te brengen. Voorafgaand aan het defile van de militairen en verzetslieden schuilden de veteranen voor de regen. De prins wordt vrijdag negentig jaar. De prins werd vergezeld door prins Willem-Alexander. Bernhard inspecteerde vanochtend vanuit een jeep de aangetreden militairen, onder wie een aantal zogenoemde 'jonge' veteranen van acties uit de naoorlogse periode, en de daarbij gevoegde oud-ver zetsmensen. Daarna volgden een 'fly-past' van een handvol historische luchtmachttoestellen van het vliegtuigmuseum in Soesterberg en het défilé. Foto: GPD/Phil Nijhuis Woede over besluit Zorg en Zekerheid n aan den rijn/regio - De Dunant, het kolossale va- ischip van het Nederland se Kruis, vaart vandaag loor de Leidse regio naar ETTE iland. Vanwege het de wind acht kapitein T. Bui- :en tocht over het ondiepe jmci iemermeer en de smalle beschaart onverantwoord. afblazen van de tocht is G eleurstelling voor Rode- rijwilliger Jos van der uit Roelofarendsveen. De was anderhalf jaar bezig iet loskrijgen van de ver- ngen. De Henry Dunant normaal alleen over de ivieren. schip meerde gistermid- ij Avifauna aan, na een culaire tocht door Al- De Henry Dunant had bij gezo alste bruggen slechts der- ïtimeter speling aan beide en kreeg veel bekijks. a Rijn en Veenstreek: 'Als Ktloop op de Braassem wprpldt door Richard Mooyman schiphol/leiden - Vanwege loslatend voeg- vulsel heeft Schiphol gisteren de Aalsmeer- baan buiten gebruik moeten stellen. De kit op de landingskop bleek niet bestand tegen de hitte en begon als een kauwgomachtige massa tussen de betonplaten uit te puilen. Dat leidde vooral in de Leidse regio tot meer geluidsoverlast van overkomend vliegver keer omdat Schiphol van andere banen ge bruik moest maken. De problemen werden 's ochtends ont dekt tijdens een inspectie. De kit is vorige maand door aannemers aangebracht bij een onderhoudsbeurt. De baan is na het vervan gen van de kit vandaag weer in gebruikt ge nomen. Volgens een woordvoerster waren er gis termiddag geen meldingen binnengekomen van luchtvaartmaatschappijen die het kleve rige spul op de banden hebben gevonden. Schiphol waarschuwde gisteren voor vertra gingen van maximaal een uur op drukke momenten. De luchthaven kan de schade nog niet becijferen. Volgens de. woordvoer ster is het te vroeg om te spreken over een eventuele schadeclaim. Door de problemen konden inwoners van Aalsmeer ongestoord door vlieglawaai in hun tuin zitten. Maar boven veel andere plaatsen in de regio was het vliegverkeer juist intensiever dan normaal. In het lucht ruim boven het Amsterdamse centrum is het dezer dagen wel rustig omdat de om streden baan op Schiphol-Oost bijna drie weken buiten gebruik is vanwege groot on derhoud. door Annette Lameijer leiden- Patiënten met longziek ten die zijn aangewezen op me dicinale zuurstof, zijn onaange naam verrast door een brief van zuurstofleverancier Vital Aire uit Eindhoven. Daarin staat dat zorgverzekeraar Zorg en Zeker heid uit Leiden per 1 juli 2001 het contract met de huidige zuurstofleverancier heeft opge zegd. Volgens directeur B. Reit- sema van Vital Aire is zijn bedrijf bestookt met telefoontjes van huilende patiënten die niet we ten waar ze aan toe zijn. „In to taal bedienen wij zo'n 450 pati ënten in de regio Leiden/Al phen. Die kun je onmogelijk in een week tijd laten overschake len op andere apparatuur." Zorg en Zekerheid is in zee gegaan met het bedrijf Tefa Por- tanje uit Woerden. De zorgver zekeraar is met het nieuwe con tract een miljoen gulden goed koper uit per jaar. Reitsema van Vital Aire is boos over de gang van zaken. „Twee weken voor het beëindigen van het contract kregen wij een brief in huis waarin ons contract werd opge zegd door Zorg en Zekerheid. Natuurlijk kan het gebeuren dat een overeenkomst wordt opge zegd, maar dit kan echt niet. De mensen zijn helemaal niet op de hoogte gebracht door de zorg verzekeraar. Daarom ook heb ben wij een toelichtende brief gestuurd. We krijgen huilende mensen aan de lijn." „Wij zijn zelf ook verrast door de brief van Vital Aire", zegt M. Meijer namens Zorg en Zeker heid. „Temeer omdat er afgelo pen vrijdag nog overleg is ge weest tussen de zuurstofleve rancier en ons. Daarin is over eengekomen dat er een over gangsregeling komt van drie maanden." Ook de zorgverzekeraar heeft, omdat ze overspoeld werd met telefoontjes, deze week een brief geschreven om de longpatiën ten op de hoogte te stellen. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: door Daan Stet bloemendaal - Onder de zestien en lekker nippen van alcoholische versnaperingen. De Stichting Al coholpreventie vindt het maar niks en wil strenge re reclameregels. Zeker nu er met Wave een vari ant is gekomen op trendy drankjes zoals Bacardi Breezer. Met de slogan High five, rip it, suck it wil Wave (tien procent alcohol) de markt veroveren. Het spul is verpakt in plastic zakjes met een kan goeroe met bokshandschoenen erop. Volgens de Stichting Alcoholpreventie het zoveelste voor beeld van alcoholpromotie die zich op minderja- Breezers, shooters, kant en klare mixdrankjes, allemaal in flitsende kleurtjes en trendy flesjes, zijn enorm populair onder jongeren. De stichting meent dat de agressieve promotie van dit soort drankjes uitermate onwenselijk is. Het alcoholge bruik onder jongeren neemt nog altijd toe, aldus de stichting. „Ze moeten niet lullen, het wordt toch wel ge dronken", zegt Michiel (17) op het snikhete strand van Bloemendaal, dat ook gisteren was bezaaid met lege bierblikjes en jawel; lege bacardiflesjes. Bij Nicole (14) is er vandaag geen alcohol in het spel. „Ik drink meestal Bacardi Breezer in het neem ik er drie tot zes." Als ze hoort van het be staan van Wave glinsteren haar ogen: „Een nieuw drankje, dat wil ik wel proeven." Volgens haar broer Roy (17) zullen strengere re clameregels nauwelijks invloed hebben op haar, of zijn drinkgedrag. „Je komt het toch wel tegen in de kroeg, of proeft het van iemand." Wel erkent Roy dat reclame een niet te onderschatten invloed heeft. „Een nieuw drankje komt wel in de wereld door de reclame. Eén iemand probeert het en nog iemand, en zo gaat het balletje rollen." Zou reclamebeperking dan toch nut hebben? Michiel betwijfelt het, ook gezien het verbod om toch niet voor zorgen dat jongeren geen alcohol meer drinken. Als je iets gaat verbieden of beper ken, ga je het juist meer doen." Roy verwacht zelfs meer ellende: „Stel dat jongeren niet meer in de kroeg een biertje mogen drinken, dan gaan ze buiten op straat zuipen en van alles slopen." Hij vindt dan ook dat iedereen zelf moet weten wat hij of zij doet. Van anti-drankspotjes of verbo den is hij dan ook niet onder de indruk. „Ik hecht er geen waarde aan, omdat ik weet waar mijn grens ligt, al ga ik er wel eens overheen Michiel: „Met drinken loopt het negen van de tien keer goed af. Als het dan toch fout gaat, leer je er alleen maar van." Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: 1 Per maand automatisch (ƒ37.30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening J Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien I een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch sOj Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 512S 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag idenaar al f jaar vaste nt bij Tros mtenkabinet j] itaureert ide foto's j! iderdorp (koord met lopplannen Hare Callewaert e mensheid zal altijd iel verdeeld zijn tussen ie twee opvattingen: e rust een akelige ilte vinden of de stilte eri heerlijke rust inden af en toe zon 1 fisSüüsHft t najïan n9Jl9ni9H tï

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1