KPN schuift claimemissie voorlopig op Tientallen treinen NS vallen uit door personeelsgebrek Verpleeghuis blijkt smerig en onveilig '7miles' slippers! éi £tos Uitlevering 'Slobo' komt stapje dichterbij GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Parkpop: vooral zien en gezien worden Beurskoers explodeert Te veel penicilline in melk 2 WEKEN Lijk gevonden in Ringvaart Muziek op het water eed zaken et Irak ouwen vaker ipressief en mannen irzekeraars ven cijfers echt weer tijden Iden blij alternatief nr. 42651 losse nummers 2,25 zaterdag 2,75 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad 25 juni 2001 VRAGEN 071-5128030 Lisse voert Ljüreda lijke strijd witt heeft Rosmalen en praatjes men Sylva grootste geluk is n wensen te ben; het grootste eluk ook den haao/anp-opd - KPN ziet Op korte termijn af van een claim emissie om zijn schuldenpositie te verbeteren. Het telecomcon- cern heeft dat vanmorgen be kendgemaakt. Het aandeel KPN boekte bij opening van de AEX een winst van meer dan tien pro cent. Begin juni doken in de Britse fi nanciële pers voor het eerst be richten op dat KPN door de uit gifte van nieuwe aandelen geld zou willen aantrekken. Bij een claimemissie kunnen bestaande aandeelhouders de nieuwe stukken tegen een fikse korting in handen krijgen. Direct na deze berichten schoot het aandeel KPN naar beneden. De neergang zette zich de afgelopen weken gestaag door, tot een niveau van 5,96 euro op vrijdag. Deze lage koers maakt het voor KPN haast on mogelijk de beoogde 5 tot 5,5 miljard euro op te halen. Het te- lecomconcem ziet zich genood zaakt langs andere wegen de enorme schuldenberg (zo'n 25 miljard euro) aan te pakken. Uit het summiere persbericht van vanmorgen valt op te ma ken dat KPN bereid is haar zelf standigheid op te geven. Het be drijf 'bekijkt op dit moment ac tief de mogelijkheden' van alli- antievormen of een fusie. Daar mee hoopt het telecomconcem een uitweg te vinden voor de fi nanciële problemen waarin het is beland. Een woordvoerder van KPN verklaarde vanochtend dat het zoeken van een partner in de Europese telecommunicatiesec tor nog weken kan duren. „Het is absoluut geen kwestie van da gen." Vorige week bevestigden zowel KPN als het Belgische Belgacom met elkaar in gesprek te zijn over samenwerking. KPN wilde geen namen noemen van andere bedrijven waarin het een nieuwe partner ziet. KPN herhaalde dat het voort gaat met het verkopen van be drijfsonderdelen die inmiddels zijn bestempeld als 'niet-kern- activiteiten'. De schuldreductie heeft 'prioriteit', schrijft KPN. Het bedrijf heeft ruim vijftig mil jard gulden schuld en lijdt op dit moment verlies omdat de schuldverplichtingen te zwaai drukken op het resultaat. Het Nederlandse telecomcon cem heeft al eerder geprobeerd om in Europa een alliantie aan te gaan. Onderhandelingen met het Spaanse telefoonbedrijf Te lefonica liepen vorig voorjaar echter stuk. leiden - De bezoekers van de overvolle terassen in de Leidse binnenstad werden afgelopen weekeinde vergast op gratis muziek. Zo'n 25 bandjes en muziekgezelschap pen brachten vanaf de boot hun repertoire ten gehore. Het werd gewaardeerd. De Leidse Waterdagen zijn in en kele jaren tijd uitgegroeid tot een evenement van for maat. Behalve muziek op het water was er ook muziek op de Beestenmarkt. Dat plein was gisteren onder meer het toneel voor de eerste Leidse Muziek Play In, georganiseerd door Muziekvereniging De Burcht en bedoeld als onder steuning voor het Anjerfonds. Organisator Peter Labruyè- re zong er later op de avond, samen met het Eurokoor, een nieuw Leids Lied. Pagina Leiden: Nieuw Leids lied weerklinkt op waterdagen. Foto: Henk Bouwman Advocaten ex-president Joegoslavië vechten decreet aan belgrado/afp-dpa-anp Met de uitvaardi ging in Belgrado van een decreet over sa menwerking met het Joegoslavië-tribunaal is de uitlevering van Slobodan Milosevic naar Den Haag een stapje dichterbij geko men. De partij van de ex-president en zijn advocaat proberen echter met juridische procedures roet in het eten te gooien. Milosevic' partij, de Socialistische Partij van Servië (SPS), noemde het decreet on grondwettig en wil naar het Federale Consi- tutionele Hof stappen om het te laten ver nietigen. De Servische premier Djindjic schatte zaterdag dat het nog zeker 15 a 20 dagen zal duren totdat Milosevic naar Ne derland wordt gebracht. Nadat de wet in het parlement kansloos was gebleken, besloot de DOS de zaak te re gelen via een kabinetsdecreet. In de regering heeft de DOS wel een meerderheid. De SNP-ministers bleven zaterdag uit protest weg, op één uitzondering na. Daardoor was net het quorum aanwezig. De SNP werkte dus indirect wel mee aan de totstandko ming van het besluit, mogelijk om een ultie me breuk met de DOS en een regeringscrisis te voorkomen, die Belgrado zich niet kan veroorloven.De Joegoslavische economie is door de oorlogen van het afgelopen decen nium verwoest, en het land heeft dringend Westerse hulp nodig. Die wordt echter af hankelijk gesteld van samenwerking met Den Haag. Op 29 juni is in Brussel een inter nationale donorconferentie voor Joegosla vië, dat er 2 a 3 miljard gulden hoopt op te halen. De VS dreigen echter weg te blijven, als de samenwerking met het tribunaal niet verbetert. Over een regeling van de samenwerking met het VN-hof in Den Haag is na de val van Milosevic in oktober 2000 maandenlang gesteggeld. De Democratische Oppositie van Servië (DOS) van de nieuwe president Kostunica is in het Joegoslavische parle ment voor een meerderheid afhankelijk van de Montenegrijnse Socialistische Volkspartij (SNP). Die heeft jarenlang met Milosevic sa mengewerkt, en is fel gekant tegen uitleve ring van verdachten naar Den Haag. Pagina binnenland: commentaar holcursus nauwelijks - De verplichte alco- voor automobilisten, :en slok te veel op zijn leeft nauwelijks effect rijgedrag. Ook na de len ze rustig weer on- d. Dat concludeert de enst Verkeer en Ver en onderzoek naar de ffecten van de zogehe- atieve Maatregel Alco- rkeer (EMA). rande voeten imvorming - Een dagje teamvor- ïet Nijmeegse Goffert- een aantal ambtena- e gemeente verbran- bezorgd. Vrijwillig I van de dag was na- :n over gloeiende il 'om de eigen gren- rleggen', maar de ko- n voor sommigen toch et. Een onbekend aan- ïn te lijke werknemers tafloop van de dag en in het ziekenhuis eorgen. aangevallen vier honden Een 65-jarige inwo- teen wijk is dit week- stig gewond geraakt, werd aangevallen honden. De man was k bij kennissen in l Toen hij opstond, langevallen door de ir van de heer des hui- Oo beet hem in zijn been 01' gezicht. De andere waaronder een labra den het voorbeeld van iiler. De eigenaar kon sn ternauwernood on- role krijgen. Volgens de jn twee van de vier ^honden in de loop Wekeinde afgemaakt. (advertentie) utrecht/gpd - In veel verpleeg- en verzorgingstehuizen is het onveilig en niet schoon, ont breekt elke vorm van privacy en weten verzorgenden weinig tot niets van de bewoners. Breekt er brand uit in een instelling, dan weten de meeste bewoners niet wat ze moeten doen. Deze en andere conclusies staan in de eerste landelijke rap portage over de kwaliteit van de zorg die de stichting Cliënt Kwaliteit in opdracht van zorg instellingen en patiëntenorgani saties uitvoerde. Uit het rapport 'Alles naar Wens?' waaraan ruim 1.900 bewoners van 48 verpleeg- en verzorgingshuizen meede den, blijkt vooral dat de bewo ners weinig te vertellen hebben over de zorg waaraan ze behoef te hebben, de levenssfeer en hun privacy. Verder komt naar voren dat verzorgenden het pa tiëntendossier van de bewoners slecht of helemaal niet kennen. Niettemin zijn de ondervraag de bewoners 'redelijk' tevreden over de zorg, maar er gaat vol gens het onderzoek veel kwali teit verloren door gebrek aan tijd en aandacht bij de hulpver leners. De helft van de cliënten vindt dat medewerkers in ver pleeg- en verzorgingshuizen te weinig tijd krijgen de kamers schoon te maken; een kwart vindt de douches en toiletten smerig. Het personeel is wel vriendelijk, maar is altijd te ge haast en een derde van de be woners vindt dat verzorgenden hun vak niet goed verstaan. Met de privacy is het treurig gesteld. Veertig procent van de cliënten in verpleeghuizen vindt dat er geen ruimte is om alleen te zijn. Zelfs in hun eigen kamer is 'binnen zonder kloppen' eer der een gewoonte dan een uit zondering. Tweederde van de onderzochte bewoners in ver pleeghuizen heeft geen afsluit bare kast. Met als gevolg dat bij na eenvijfde van de bewoners in zowel verpleeg- als verzorgings huizen zegt dat er in hun huis gestolen is. Verder is het, volgens de on derzoekers, opmerkelijk dat bij na alle- instellingen werken met een individueel zorgplan, maai" dat cliënten daar weinig invloed op hebben doordat het plan meestal buiten hen om tot stand is gekomen. Een andere uit komst van het rapport is, dat maar weinig instellingen het ethisch beleid rond het le venseinde met de bewonërs be spreken. Waar haal je de energie vandaan? utrecht-leiden/gpd - Als gevolg van gebrek aan personeel bij de Nederlandse Spoorwegen zijn het afgelopen weekeinde enkele tientallen treinen uitgevallen. Het betrof vooral stoptreinen op trajecten rond en vanuit Am sterdam en Rotterdam. Zo vie len onder meer treinen uit tus sen Amsterdam en Lelystad en Uitgeest, en tussen Rotterdam, Hoek van Holland en Leiden. Reizigers kregen zaterdagmor gen vroeg ook enige tijd te ma ken met uitval van treinen tus sen Utrecht en Leiden. Ook op het traject Amersfoort-Zand- voort hadden de reizigers zater dagmorgen te kampen met ver tragingen. De spoorwegen werden giste ren bovendien getroffen door een storing aan het beveiligings systeem in de Willemsspoortun nel in Rotterdam, waardoor het treinverkeer naar Dordrecht na genoeg geheel werd stilgelegd. Brandmelders en melders van de nooddeuren in de tunnel functioneerden niet. De ver keersleiding hield zich aan de veiligheidsvoorschriften en zette de treinenloop stil. Er werden extra trams en metro's ingezet om gestrande reizigers te ver voeren. Volgens voorlichter John Krijgsman van NS Reizi gers hadden de treinen best ver der kunnen rijden in de tunnel, maar zijn ze louter uit veilig heidsoverwegingen tegengehou den. „En dat werkt tot in Lim- woerden/anp - In ongeveer 150.000 pakken consumptie- melk van Melkunie zit te veel penicilline, zo is gebleken uit een kwaliteitscontrole. Con sumptie levert geen gevaar op voor de gezondheid, wel kun nen mensen met een overge voeligheid voor penicilline last krijgen van huiduitslag. Het grootste deel van de besmette melk is al geconsumeerd, aldus een woordvoerder van Campina Melkunie. De controle heeft uitgewezen dat er in de melk 8 tot 30 deel tjes penicilline per miljard zit ten. Dat mogen er hooguit 4 zijn. Ter vergelijking: in een cap sule penicilline zit een miljoen deeltjes per miljard. De penicil line is per abuis in de melktank terechtgekomen. De penicilline zit in halfvolle en volle melk met de code NLZ- 0035 EEG en de houdbaarheids datum 26 en 27 juni van de merken Melkunie (0,5/1/1,5 li ter), Albert Heijn (1/1,5 liter), Zuivelaer (1/1,5 liter), 's Lands Beste (1/1,5 liter) en Grasland (1,5 liter). In Melkunie Magere Melk met de code NLZ-0035 EEG en een houdbaarheidsda tum 28 juni kan ook te veel pe nicilline zitten. Consumenten kunnen de aankoopprijs terug krijgen. Melkunie heeft een tele foonlijn geopend voor vragen: 0800-0230389. burg door op het treinverkeer." Enkele ongevallen droegen bij aan verdere vertragingen. Op het traject Geldermalsen-Dor- drecht deed zich in Sliedrecht zaterdagavond een ernstig on geval voor. Een auto vloog in brand op de overweg. De treinuitval is volgens de NS-voorlichting vooral veroor zaakt door het al langer heer sende personeelsgebrek, waarbij nu bovendien veel extra ziek meldingen en vakanties komen. Voorlichter John Krijgsman ver zekert dat de vertragingen niet het gevolg zijn van het op 10 ju ni ingevoerde nieuwe rooster systeem voor het personeel, dat bekend staat als het 'rondje om de kerk'. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. door Olof van Joolen Haarlemmermeer - In het water van de Ringvaart is gistermiddag het stoffelijk overschot van een nog onbekende man gevonden. Een passerende watersporter stuitte ter hoogte van Nieuwe Brug op het lijk dat in plastic was verpakt. Het verpakkings materiaal raakte verstrikt in de schroef van zijn boot, waardoor hij niet verder kon varen. De brandweer haalde het plastic uit de schroef en ontdekte dat er een dode man in zat. De politie gaat ervan uit dat er sprake is van een misdrijf. Hoe het slachtoffer aan zijn einde is gekomen, weet de recherche nog niet. Op het lichaam zijn geen sporen van geweld aange troffen. Op dit moment heeft de politie ook nog geen gegevens over de identiteit van de man. Sectie moest later vandaag meer duidelijkheid brengen. den haag/gpd - Het is al enorm druk op Parkpop als Ilse DeLan- ge om 15.25 uur het podium op komt. Tot diep op het veld zin gen en swingen mensen mee. Ook vooraan is de sfeer gemoe delijk. Geen gedrang, geen crowdsurfen. Nette zangeres, net publiek. Zo verlegen als Ilse DeLange tussen de nummers door 'dank u wel' zegt met haar oosterse accent, zo geweldig gaat ze te keer als de muziek haar eenmaal begeleidt. Ilse overtuigt in een uur niet alleen de echte fans, maar eigenlijk alle bezoekers. Ze erkent vooraf wel een beetje ze nuwachtig geweest te zijn. „Ik wist namelijk dat jullie allemaal zouden komen." Als de zon schijnt, kan Park pop meer stuk. Op de 21ste ver sie van het Haagse popfestijn is het weer perfect. Veel zon, maar ook weer niet te heet of te be nauwd. Zelfe de Nederlander heeft dan mets te Wagen. Een Op het grootste gratis popfestival van Europa is het aardig om er toch nog even bovenuit te steken. Foto: WFA fantastisch optreden als dat van (Edwin Rutten) krijgt duizenden Ilse DeLange is dan alleen maar mooi meegenomen. Voor veel bezoekers draait het toch vooral om de zon, een drankje en een hapje. De goede sfeer is koren op de molen van het dj-duo Wipneus en Pim, die in de namiddag op treden. Hun gast 'Ome Willem' mensen mee bij 'Deze vuist op deze vuist'. Zelfs de meest stoere kerels in het publiek schreeu wen luid en lachend 'broodje poep'. En bij de cover 'Hands up' gaan massaal de handjes de lucht in. Op zo'n mooie dag kan een optrede» op Parkpop ge woon niet mislukken. Zien en gezien worden. Soms in weinigverhullende Weding. Vanuit de lucht naar de men senmassa Wjken kan ook. Bun- geejumpen, voor honderd piek 75 meter vrije val. Voor de halve prijs kun je ook vier minuten 50 meter boven het Zuiderpark zweven in een heliumballon. Maar op de grond is het ook prima toeven. Languit in het gras. Ouwehoeren, met elkaar en vooral ook door de telefoon. Voor sommigen is de muziek bijzaak. Wat verder weg van de podia hoor je allerlei muziek door elkaar. Ook disco, vanuit de 'dance area'. Maar wat geeft het, de ook talrijke echte fans hebben er geen last van. Die sluipen vanzelf naar voren bij populaire artiesten als The Fun Loving Criminals, George Tho- rogood en, als slotact, 'onze' Anouk. MuzieWiefhebber of niet, vrijwel iedereen gaat tevre den naar huis. Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch 106,95) Per kwartaal acceptgiH(^107.9S) Bank/giro nr Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad Dl WMKLD OM Jt Hf IN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldachdagblad.nl 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1