De eindeloze ariëteit van iet gezicht Bernhard ondanks alles nog steeds actief ZATERDAG 23 juni 2001 Peter Post: 'Van Winnen en Rooks zakt mijn broek af Mannen gaan meer vreemd dan vrouwen Prins Bernhard op 3-jarige leeftijd. Foto: ANP In september 1936 verloofde Bernhard zich met Juliana. Op de achtergrond koningin Wilhel- mina. Foto: ANP Auto's - maar dan natuurlijk wel snelle - zijn een passie van de prins. Deze opname is uit 1947. Noord wijk: de bewogen geschiedenis van een gat aan zee Prinsheerlijk De negentigste verjaardag van prinses Juliana ging twee jaar geleden stil voor bij, zonder felicitaties, bloe men en toespraken. Haar flamboyante echtgenoot daarentegen viert deze mijl paal groots in de tuin van paleis Soestdijk, omringd door zo'n tweeduizend oude strijdmakkers. Prins Bern hard wordt komende vrijdag 90 jaar. Een hele prestatie voor een notoire vrijbuiter die het ziekenhuis wel eens gekscherend zijn 'stamkroeg' noemt. door Berrit de Lange s tomverbaasd waren de afge vaardigden van de Stichting Eerbe toon Z.K.H. Prins Bernhard, toen zij onlangs op het paleis het défilé - van oud-strijders, voormalige verzets mensen en koopvaardijpersoneel - van komende woensdag met de prins doornamen. Aan het slot van de bijeenkomst merkte Bernhard droogjes op: 'Zo, nu over vijfjaar maar weer.' Het zoveelste bewijs dat de prins nog altijd blaakt van levenslust. En er is niemand te vinden die openlijk durft te betwijfelen dat de bijna ne gentigjarige er niet gewoon wéér staat over vijfjaar. Het prinselijk re cept: een ijzeren wil en dagelijks een glaasje bier bij het ontbijt. Het verjaarsdefilé in de paleistuin toont dat Bernhard nog altijd „leeft voor de gemeenschap van ouwe strijdmakkers", zegt J. van den Bergh, vice-voorzitter van de Vereni ging van Oud-strijders. „Want om nou te zeggen dat hij in een blaken de conditie verkeert, is een ander verhaal. Lang staan is voor hem niet gemakkelijk. Hij zou net zo goed kunnen zeggen: 'Ik hou het voor ge zien'. Tenslotte heeft hij ons niet no dig. Hij staat er woensdag dan ook niet als prins, hij staat er als ouwe maat." Het feit dat Bernhard als negentigja rige in het middelpunt staat, mag ge zien zijn lichamelijke kwalen van de afgelopen jaren op zich al een won der heten. Alleen al de laatste drie jaar onderging de prins negen ope raties, nadat hij eerder in zijn medi sche loopbaan al onder meer een gebroken nek, een schedelbasisfrac- tuur, darmkanker en een bijna fatale longaandoening overleefde. In de cember nog werd een kwaadaardige tumor in zijn borstkas zonder pro blemen verwijderd. De prins moest vorig jaar zomer ver stek laten gaan bij de jaarlijkse uit reiking van de Zilveren Anjers en het huwelijk van kleinzoon Bernhard jr. Hij was nauwelijks ontslagen uit het Medisch Centrum Utrecht of hij reisde naar het koninklijke verblijf de Vrolijke Olifant in het Toscaanse Porto Ercole om in alle rust te her stellen van zijn buikoperatie en de complicaties aan zijn luchtwegen. De meeste hinder ondervindt Bern hard van het buisje in zijn luchtpijp, dat het ademen moet vergemakkelij ken. Niet lang na deze operatie gaf de prins dat zelf aan. „Slecht, slecht," stamelde hij, wijzend op zijn keel. „Ik kan niet spreken." Bernhard vertelt altijd ronduit hoe zijn operaties zijn geweest, zegt oud strijder Meijer, vice-voorzitter van de stichting Eerbetoon. „Alsof het de normaalste zaak van de wereld is laat hij z'n littekens zien. Maar dat buisje noemde hij 'toch wel een aparte ervaring'. Hij heeft er een ze kere angst aan overgehouden, vooral in gezelschap. Hij heeft dan ook lie ver niet al te veel mensen om zich heen, dan wordt-ie kriegelig." Op de parade van zo'n tweeduizend oud-strijders verheugt de prins zich nog altijd, weet Meijer. Toen Bern hard in de tweede helft van de jaren zeventig verguisd werd als gevolg van de Lockheed-affaire, waren het immers de oude strijdmakkers die hem onvoorwaardelijk bleven steu nen. En zo ontstond in 1981 het eer ste verjaarsdefilé. Meijer: „De prins zei toen: 'Ik zat onder het podium, jullie hebben me er weer bovenop geholpen'." Als opperbevelhebber van de strijd krachten in de Tweede Wereldoorlog genoot Bernhard bij terugkeer uit Engeland groot aanzien. Een aan zien dat hij de jaren ema handig aanwendde voor een zinvol bestaan als prins-gemaal. Schrikbeeld was voor hem zijn schoonvader prins Hendrik, die strak onder de duim werd gehouden. Voor officiële staatszaken achtte Wilhelmina haar echtgenoot gewoonweg niet ge schikt. „Ik ben slechts bagage", zei Hendrik eens. Bernhard was echtgenoot van ko ningin Juliana, maar onttrok zich waar mogelijk aan de koninklijke Op 7 januari 1937 trouwen Juliana en Bernhard in Den Haag. Het gelukkige bruidspaar poseert met de wederzijd se moeders, Wilhelmina en Armgard (links). Foto: Nationaal Foto Persbu reau verplichtingen om zich met overga ve te storten op zaken die hij écht belangrijk vond. Het bedrijfsleven bijvoorbeeld, waarvoor hij zich op wierp als reizend ambassadeur. En het natuurbehoud, dat hem in staat stelde lustig de wereld rond te rei zen. De charmante Bernhard genoot van de macht en het respect die hem in het buitenland ten deel vielen. Tot in de uithoeken van donker Afrika stond steevast het glaasje roze champagne klaar. Hij liet zich niet kooien, zelfs niet achter tralies van goud. „Zonder de oorlog zou ik nooit de dingen heb ben bereikt waarnaar mijn hart uit ging. Ik kon nooit meer zijn gewor den dan een koninklijke marionet op het toneel van mijn land", zei Bern- hard ooit. Hij kweet zich plichtsgetrouw van zijn taken als prins-gemaal, maar al tijd met een zweem van relativering. Zo richtte hij samen met prins Philip van Engeland gekscherend de klein ste vakbond ter wereld op: die van prinsgemalen. In plaats van eronder gebukt te gaan, genoot Bernhard met volle teugen van officiële ont vangsten, rode lopers en ceremoni eel vertoon. Bij langdradige bijeen komsten of ellenlange diners kon de prins zich echter al gauw stierlijk vervelen. „Hij schoot dan stiekem propjes servet naar zijn bewakers, die aan een belendende tafel zaten te eten", vertelt een voormalig lijf wacht. „Bernhard heeft zonder twijfel ge zorgd dat het leven zo aangenaam mogelijk voor hem was", zegt vriend en veteraan Hemmes. „En dat ver diende hij ook. Als hij genoot van het bestaan, deed hij dat nooit al leen. Hij wilde het altijd delen met zijn vrienden. Hij laat zelden verstek gaan op onze reünies. Hij is er dan niet als prins, maar als vriend. Maar het is niet zo dat mensen hem jovi aal op de schouders slaan. Het is en blijft Koninklijke Hoogheid." Ondanks de vele lichamelijke onge makken ontbreekt het de prins ook de laatste jaren niet aan ontembare levenslust. Enkele dagen geleden nog dobberde hij op het prinselijke jacht de Jumbo op de Hollandse wateren en voor zijn 88ste verjaar dag deed hij zichzelf het allernieuw ste type Ferrari cadeau. „De man heeft een ijzeren wil", zegt Hemmes. „Eind 1994, toen hij in kri tieke toestand in het ziekenhuis lag, hebben we hem bezocht. Hij had overal slangen, kon zich niet verroe ren, niet spreken. Naast zijn bed lag een leitje, waarop hij schreef: '5 mei Wageningen'. En inderdaad, hij was er." Nog geen twee maanden na zijn laatste operatie, reisde Bernhard af gelopen februari twee weken door Zimbabwe en Zuid-Affika, waar hij onder meer natuurbeschermers lau werde. Bernhard wilde geen media- aandacht voor dit bezoek. Deson danks verscheen er een karakteris tieke foto: de bejaarde prins in tro- penuniform en knielaarzen staand voor een jeep, met zijn camera in de aanslag. „Bij toenemende leeftijd krijg je een zwak voor eenvoud. Je richt je ster ker op de kern van de dingen, op hun ware en eenvoudige propor ties", zei Bernhard een paar jaar ge leden. „Men noemt dat wijsheid, maar in feite is het tijdnood. Je hebt geen tijd meer voor gewichtigdoene rij en bijkomstigheden." Oorlogsveretera- nen, oud-verzets strijders en de prins hebben een speciale band. Hier een défilé uit 1996 bij de 85ste verjaardag van Bernhard. Foto: Fotopersbu reau Dijkstra Het behoud van de natuur heeft een belangrijke rol gespeeld in het leven van Bernhard, die hier door een olifant boeken krijgt aangereikt ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag. Foto: ANP Prinses Juliana en prins Bernhard met onder anderen Beatrix, Irene en Margriet (Christina is dan nog niet geboren) in 1946 op het bordes van paleis Soestdijk. Foto: ANP De Lockheed-affaire leidde bijna tot een crisis. Hier de prins in 1956 met mana ger Robert Cross. Foto: ANP Opa Bernhard poseert met het koninklijke bruidspaar, prins Constantijn en prinses Lauren- tien. Foto: ANP A

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1