Reconstructie brengt gevoel rampnacht terug Onderzoek aanhouding asielzoeker Geen kaasschaaf over GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Buschauffeurs ziek van drempels 11 i i Leids 3 oktoberfeest Onschuldige werd opgepakt onder druk publieke opinie eslegende n Lee Hooker rieden Ziekenhuizen onder druk door de MRSA-bacterie Ilse de Lange slikt vlieg in tijdens concert 2 WEKEN 'Archie Bunker' overleden TV West zendt thuisduels ADO rechtstreeks op tv uit Zondagmiddag junj Co open 2001 nr. 42649 losse nummers 2,25 ?aterdag 2,75 OPGERICHT 1 MAART 1860 rij Leidsch eken naar pvolger van ieFi6 Macedonië «stookt tbellen (PN praat liet elgacom Dagblad VRIJDAG 22 juni 2001 45.5 mm x 35.0 mm Fotos 'Kernonderdelen moeten behouden blijven' tockman rint prijs met ipgeknapt huis pknapbeurt irk Rusthoff an doorgaan indré Theuriet lensen wier jeugd ilukkig en vertroeteld geweest, bewaren in in hart altijd iets van lekkere warmte van et nest Geregeld zon 17-20" zw3-4 oenen voor den Bergh IDWUK - Het zorgcentrum m van den Bergh in divijk krijgt 32 miljoen gul- roor de bouw van 121 »e woningen voor zijn ver- elijk gehandicapte bewo- Wanneer de eerste paal de din gaat, is nog niet be- Het plan maakt onder st van een grootscheepse richting van het terrein eNoordwijkse Zwarteweg, lij onder meer 400 huizen particulieren op het ter- rorden gebouwd, ia Bollenstreek ndstichter phol celstraf im - De 25-jarige dakloze 118 januari een miljoe- and veroorzaakte op de laven Schiphol, is gisteren irlem veroordeeld tot een if van drie jaar, waarvan ar voorwaardelijk. De nichtte brand door bin- orte tijd driemaal een rtoiletrolhouder in een nte steken. Het laatste ijewerd niet op tijd ge- Daardoor kwamen gas- ijdie een grote explosie ind tot gevolg hadden. Segverkeer lag uren stil. Er n 27 mensen licht ge- tncisco/rtr-an p - De hanse bluesmuzikant «e Hooker is gisteren op |e leeftijd overleden, t overleed thuis in het Ca- iche Los Altos in zijn ier werd in Detroit ont- inam in 1948 zijn eerste Dat was Boogie Chillen. ken vijftig en zestig nam ipulariteit gestaag toe. Ier, die met zijn gruizige ïi ritmische gitaarspel zijn i in vervoering bracht en iverse generaties muzi- leen inspiratiebron Ie, maakte meer dan hon- bums. Tot zijn bekendste *rs behoren Boom Boom in the mood. en aantal rustige jaren toker in 1990 opnieuw Ucces met zijn album The ■waarop onder anderen Santana, Bonnie Raitt en 'Cray meedoen. 'Kunst Cultuur: ne- k door Annet van Aarsen leiden - De in financieel zwaar weer geraakte 3 October-Ver- eeniging wil de Leidse 3 okto berfeesten niet 'uitkleden'. De kaasschaafmethode, waarbij op alle onderdelen van het feest moet worden bezuinigd, zal niet worden toegepast, belooft voorzitter P. van Sterkenburg. „Het bestuur is zelfs wars van deze methode", schrijft hij van daag in een opinie in deze krant. „De kaasschaaf leidt eer der tot een regelrechte afbraak, dan tot handhaving van een su perieure kwaliteit. De kernon derdelen van het feest moeten hoe dan ook behouden blij ven." Wat er dan wel moet gebeu ren om de financiële positie van de vereniging, die vorig jaar met een tekort afsloot en ook dit jaar weer verliezen lijdt, gezond te krijgen? De 3 October-Vereeni- ging wil onder andere het feest programma eens goed tegen het licht houden. Van Sterken burg: „Met enig historisch besef is het gemakkelijk in te zien dat bijvoorbeeld de bridgedrive, de drie-oktoberlezing en de wieler ronde op het Rapenburg minder tot de kernactiviteiten behoren dan de optocht, de taptoe of de Koraalzang. De financiële problemen van de 3 oktoberfeesten gaan de Lei- denaars - een enkele 3 oktober- hater daargelaten - aan het hart Na een lezersoproep in het Leidsch Dagblad reageerden ve len. De suggesties die ze aan droegen om de financiële posi tie van de Vereeniging weer ge zond te krijgen, zijn vandaag te lezen op de specide 3 Oktober- pagina in deze krant. De horeca laten meebetalen aan het volks feest is een veel geopperde mo gelijkheid, net als het verhogen van de contributie van de ver eniging. Aan dat laatste wil Van Sterkenburg overigens niet be ginnen. Een naar Canada geëmigreer de Leidenaar wil de koningin in schakelen als 'publiekstrekker'. Immers: „Leiden is de enige stad waar je voor koningin kan studeren." Zie verder de 3 Oktoberpagina in het regiokatern Meer gevallen zonder 'buitenlandconnectie' door Judy Nihof leiderdorp - De bestrijding van de bacterie MRSA legt een steeds grotere druk op de zie kenhuizen in Nederland. Dat constateert P. van den Broek, in ternist en infectioloog bij het Leids Universitair Medisch Cen trum (LUMC). De gevreesde bacterie komt de ziekenhuizen meestal binnen via patiënten die eerder in een buitenlands hospitaal waren opgenomen. Deze patiënten gaan in Neder landse ziekenhuizen onmiddel lijk in quarantaine. Het isole ment wordt pas opgeheven als de kweekjes van hun bloed 'schoon' zijn. Veel lastiger is het als een pa tiënt de bacterie bij zich draagt die niet tot de groep behoort die van tevoren uitgebreid wordt gescand. Die patiënt verblijft op een gewone afdeling en komt in contact met talloze medewer kers en patiënten. Dit komt steeds vaker voor. „Je ziet steeds meer gevallen opduiken die geen relatie met het buitenland hebben", aldus Van den Broek. „Het is dan volstrekt onduidelijk hóe ze de bacterie in Nederland hebben opgelopen." Ook het Leiderdorpse Rijn lands Ziekenhuis, dat sinds be gin mei de handen vol heeft aan de bestrijding van de bacterie, heeft met zo'n geval te maken. De patiënte die besmet bleek te zijn kwam niet uit een buiten lands ziekenhuis. Nog steeds is het een raadsel hoe zij de be smetting opliep. Deze week ontdekte het Rijn land Ziekenhuis de bacterie voor de derde keer bij iemand. In medische kringen is er nie mand die vindt dat het Leider- dorpse ziekenhuis iets te verwij ten valt. Het LUMC spreekt van 'pure pech'. Ook de Inspectie voor de Volksgezondheid ziet geen enkele aanleiding om in te grijpen. Zij laat de bestrijding geheel over aan de instelling zelf. „Daar zijn hele goede MR- SA-protocollen voor", aldus een woordvoerder van de inspectie. „Voor het ziekenhuis is het al leen maar heel vervelend want het legt alles plat." Pagina regio: MRSA-proble- men 'pure pech' Rug-, schouder- en armldachten 22 procent 'kort' ziekteverzuim utrecht/gpd - De aanleg van verkeersremmende maatregelen als rotondes en verkeersdrempels draagt bij aan het stijgende ziekteverzuim onder buschauffeurs. Daarom wil vervoersmaatschappij Connexxion worden betrokken bij de aanleg van mini-rotondes, drempels en andere obstakels. Nu al staakt Connexxion busdiensten zodra voor chauffeurs het gehobbel en gedraai door allerlei verkeersmaatregelen de spuigaten uitloopt. „Het gebeurt nu nog te vaak dat we tijdens werkzaamheden of achteraf moeten wijzen op de gevolgen voor onze chauffeurs", aldus Connex xion-woordvoerder M. Feenstra. „Meer dan tien hobbels of drempels op een kilometer is in het ka der van de Duurzaam Veilig-acties geen uitzonde ring. Dat 'gedraai en gekeer' is er volgens onder zoeken mede debet aan dat het ziekteverzuim stijgt. Drempels zorgen vooral voor slijtage aan de wervelkolom; rotondes doen vooral een aanslag op de schouders en armen." Rug-, schouder- en armklachten zijn samen goed voor 22 procent van 'kort' ziekteverzuim bij Connexxion. Bij het langdurig verzuim ligt dat zelfs op dertig procent. „Eén chauffeur heeft in een uur 148 obstakels geteld. Dat geeft het pro bleem aan." Feenstra geeft toe dat niet alle klachten zijn toe te schrijven aan verkeersmaatregelen. „Ook het aantal psychische klachten stijgt, met name om dat de reiziger steeds mondiger wordt. Dat neemt niet weg dat gemeenten onze inbreng serieuzer dienen te nemen. Er zijn al trajecten waar we zijn gestopt met onze busdiensten. De gemeente Ab coude heeft bijvoorbeeld alsnog drempels wegge haald, waarna we weer zijn gaan rijden. Zonde van het gemeenschapsgeld. Bovendien: door het gehobbel en de langere reistijden haken reizigers af." door Kees van der Linden bloemendaal - Tijdens een openluchtconcert in Theater Caprera in Bloemendaal heeft Ilse de Lange gisteravond een vlieg ingeslikt. De Twentse countryzangeres was bezig met de laatste strofe van haar gevoe lige nummer I still cry, toen ze het zingen plotseling moest sta ken met een vreemde kuch. Pas na een paar flinke slokken water kon ze het nummer afsluiten. „Ik dacht, wat proef ik nou?", zei ze giechelend tegen het pu bliek. „Ik heb geloof ik een vlieg in geslikt Gatverdamme!" De Lange werd zo vrolijk van de vlieg, dat ze minutenlang niet meer in staat was te zingen van wege de slappe lach. culver city De Amerikaanse acteur Carroll O'Connor - die de rechtse driftkop Archie Bunker uit de comedyserie All in the family onsterfelijk maakte - is op 76-jarige leeftijd overleden. Hij stierf gisteren in een Ca- lifornisch ziekenhuis na thuis te zijn getroffen door een hartaanval. In Ail in the family spuide O'Connor ais Archie Bunker zijn gal over min derheden en alles wat links was, maar in het bijzonder over zijn lang harige schoonzoon Mike, die hij immer liefkozend met Meathead aan sprak. O'Connor gaf de onuitstaanbare Bunker iets kwetsbaars, waar door het publiek ondanks alles sympathie voor hem opvatte. Ook in Nederland was All in the Family razend populair. De serie, in Neder land uitgezonden door de VPRO, hield het in de VS dertien jaar vol, het vervolg Archie Bunker's Place meegerekend. Vanaf 1988 was O'Connor te zien als politiecommissaris Bill Gillespie in de serie In the heat of the night. De laatste jaren ging hij gebukt onder tegenslagen (zijn geadopteerde zoon pleegde zelfmoord) en had hij problemen met zijn gezondheid. Foto: Reuters den haag/anp - TV West gaat de thuiswedstrijden van ADO Den Haag in de eerste divisie rechtstreeks uitzenden. De uit zendingen beginnen in augus tus bij de aanvang van het nieuwe voetbalseizoen. Het is voor het eerst in Nederland dat een publieke omroep op struc turele basis competitiewed strijden uit het betaald voetbal rechtstreeks op het scherm brengt. De partijen willen niet be kend maken hoeveel geld er voor de uitzendrechten moet worden betaald. De gemaakte afspraken gelden tot de win terstop, met een optie voor verlenging tot het einde van het voetbalseizoen in 2002. Behalve de live-wedstrijden begint TV West in augustus te vens met de uitzending van een wekelijks ADO Den Haag journaal. Naast de prestaties van het eerste team wordt in de journaals het wel en wee van de club gevolgd. (advertentie) t*T Zondagmiddag, en u wilt iets ongewoons doen? Ga dan eens langs bij Wooncentrum Co van der Horst, want dan start ook de opruiming met kortingen tot 60%. Laat uw ogen genieten en beleef topmerken als Cappellini, Gelderland. B&B Italia, Leolux, Cassina, Hülsta, Giorgetti en Minotti. Of bekijk onze bijzondere bedden, accessoires en verlichting. Dus zondagmiddag, Co middag! Binderij 2, Amstelveen, 020-6412505. www.vanderhorst.nl Zondag 24-6 geopend van 12.00 tot 17 00 uur. co var» der horst: Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. J Naam: I Voorletters: m/v 1 Adres: I Postcode: Plaats: Telefoonnummer: i.v.mwiuoc pctorginGJ I Na da eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37.30) Per kwartaal automatisch (ƒ106.95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107.95) Bank/giro nn Handtekening fir I j BIJ machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I Jackpot cadeau. I Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, I 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 1 071- 5128 030 of abonneren vla: I www.laldschdagblad.nl 8 712141 400114 j den haag/anp - Minister Kort hals (justitie) stelt een onderzoek in naar de mogelijk onterechte aanhouding van een Irakese asielzoeker wegens de moord op Marianne Vaatstra. Officier van justitie R. de Graaf heeft toege geven dat de onschuldige man alleen maar is aangehouden we gens de druk van de publieke opinie. „Ah dit waar is, is dat een ernstige zaak", aldus Korthals. Het recherchebijstandsteam joeg acht weken op de man, die kort na de moord op de 16-jari- ge Marianne Vaatstra in mei 1999 verdween uit het nabijgele gen asielzoekerscentrum in Kol- lum. Een week voor zijn aan houding in Turkije werd het jus titie en politie uit getuigenver klaringen duidelijk dat de man ten tijde van de moord niet in Friesland was. „Maar ik kon er niet onderuit om de man toch aan te houden. De druk was te groot. In een normale zaak had ik hem nooit gearresteerd", aldus De Graaf. De leiding van het openbaar mi nisterie (OM), het college van procureurs-generaal, zegt in een reactie dat deze handelwijze on juist zou zijn. Overigens gaat het college er vanuit dat er niet zo is gehandeld. Volgens het OM was de man wel degelijk verdacht. Uit getui genverklaringen, een week voor de aanhouding, kwam naar vo ren dat de Irakees tijdens de moord niet in Friesland was. Dat maakt de man volgens het OM weliswaar minder, maar nog altijd verdacht. De Tweede Kamer drong gis teren bij Korthals aan op duide lijkheid. Kamerlid Dittrich (D66) noemt het een zeer kwalijke zaak dat het OM de aanhouding verrichtte door de grote maat schappelijke commotie die ont stond na de moord op het Friese meisje. Veel mensen meenden dat de dader in een nabijgelegen asielzoekerscentrum moest worden gezocht, en vonden dat politie en justitie te laks optra den. Volgens M. Moerings van het Willem Pompe Instituut in Utrecht ging het OM in Leeu warden met de aanhouding alle perken te buiten. Moerings noemt het oppakken van ie mand van wie je weet dat hij onschuldig is een onrechtmati ge daad en in strijd met de Grondwet., Als dit waar is, is het een ondermijning van het ver trouwen in justitie. Een zeer, zeer kwalijke zaak." Pagina binnenland: commentaar volendam/gpd - Ze zijn stil als ze uit de Vincentiuskerk in Vo- lendam komen. Jongens en meisjes met verband om. Een enkeling met een plastic masker om de wonden te beschermen tegen infecties. Een nabestaan de wordt al weggebracht voor dat de presentatie van de com- missie-Alders ten einde is, on dersteund door twee hulpverle ners. Achthonderd Volendammers hoorden Alders aan. Vooral de video met reconstructie viel hen zwaar. „Gelukkig werd er weer een gedicht voorgelezen, zodat je even kon slikken." Jaap Smit komt alleen de kerk uit. Zijn zoon Fred die in het Belgische Charleroi werd verpleegd, is er niet bij. Aanvankelijk was Fred ontslagen uit het ziekenhuis, maar sinds 24 april ligt hij in het AMC. „Hij is al drie keer van het randje van de dood gehaald." De luchtwegen van Fred hebben een zware knauw gekregen van de brand. Littekenweefsel rond de luchtwegen verstikt hem bij na. Daarom heeft hij nu een plastic pijp in de keel om te kunnen ademen. „De doktoren zeggen dat degenen die dit soort verbrandingen is overkomen al lemaal al dood zijn. Maar Fred blijft optimistisch. Toch verke ren we steeds in het ongewisse. Komt het goed, of komt het niet goed? Wat gaat er in de toe komst gebeuren? Dat is een lo den last die we met het gezin dragen." Rector Dekkers van het Don Bo- sco-college en andere Volen dammers die de kerk verlaten, noemen de video met recon structie van de brand heel aan grijpend. Het opent ze ook de ogen. „Nu kan ik begrijpen waar ze het over hebben", zegt Dek kers. Ook vader Jaap Smit is on der de indruk. „Nu kan ik alles plaatsen en zit ik op één lijn met de verhalen die Fred me heeft verteld." De videofilm 'De Hemel brandt' begint met de woede van Marjo- rie Koning, die tijdens de stille tocht het algemene gevoel van Een slachtoffer van de brand in café 't Hemeltje verlaat de St. Vincentiuskerk in Volendam. Foto: Robbert Slagman Volendam vertolkte. Woede over de gemakzucht waarmee met veiligheid is omgesprongen. Ca fé-eigenaar en gemeente zijn te kortgeschoten, zegt de com mentaarstem verwijtend. Er vol gen beelden van de verkoolde resten in de kroeg en een recon structie van feestende mensen in die Nieuwjaarsnacht. En dan een reconstructie van de brand die ontstond door sterre tjes in dennentakken. Binnen twintig seconden loeit een vuur- golf door het café. Wie de film ziet, huivert. Binnen een minuut staat alles in brand. En dan is het plots ook weer donker, doordat zuurstofgebrek de brandende Hemel dooft. De re constructie toont dan hoe de gevluchte gasten zich vervolgens vastlopen op een plat dak waar mensen in paniek afspringen, hoe de mensen elkaar klemlo pen op de trap naar beneden en hoe ze stranden voor getraliede ramen. Monique en Nancy Plat waren in 't Hemeltje. „Die film was heel emotioneel. Dat het zo snel uitbreidde, hebben we helemaal niet in de gaten gehad. Nu be grijpen we beter wat er is ge beurd." Het rapport maakt voor hen één ding duidelijk. De schuld ligt bij de eigenaar en de gemeente. Jaap Smit: „De ge meente en de eigenaar die steeds tegen elkaar in zijn ge gaan in plaats van de veiligheid van onze kinderen te garande ren. Die film is heel erg. Maar het had erger gekund. Als ik dit zie, zeg ik: het zijn er maar der tien, het hadden er ook driehon derd kunnen zijn. Dat rapport van Alders geeft je wel antwoor den op vragen, maar je kunt er zo weinig mee. Eigenlijk breekt nu opnieuw een periode aan waarin je deze klap moet ver werken. Dit valt zwaar." Meer over het rapport-Alders op de pagina binnenland

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1