Boeren eisen openhouden veemarkt OPRUIMING IKEA ZOMERSALE GRATIS -ndel in cd's reden glreiging van gezin Meeste slachtoffers geweldsdelict doen geen aangifte Bewoners geëvacueerd bij brand in Rijnsburg Rolletje met beelden Srebrenica vermoedelijk met opzet gewist LEIDSCH DAGBLAD fonisch ;ekuur tn meubels Iduurder H"mkz Schildersmarathon op Noordwijkse strand Soldatengraf uit de Eerste Wereldoorlog TARTAN SHOP 2 WEKEN tuur van enfeesten èit Leiden H n tballers ij jden voor 01 isonveldje el yjÉSÉ te te bOOS r houding ei woude Muller Jijft is niet altijd je tijd doorstaat, dat wat zich lijk aan de tijd d ast jde ie heimse jongen op de vlucht NR. 42647 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad WOENSDAG 20 juni 2001 Massale steun veehandelaren voor Leiden hebben gisteravond jemaakt van de l om commentaar te de nieuwe vormgeving ïgvan het Leidsch lEr kwamen meer dan id telefoontjes lie helaas niet allemaal ird konden worden, onze excuses. De actie stelt u daarom 1 opnieuw in de om te bellen. Van 19.30 uur staan wij u ird. .200. ^liden: Veel reacties op ormgeving 1 Oomkes Als een verlaat gevolg ikz-crisis worden meu- isten geconfronteerd ine na de andere prijs- Die prijsstijgingen ze aan hun klanten kenen. Sinds begin dit het prijskaartje van le- ïbelen gemiddeld tien loger, terwijl uitschie- !4 procent geen uitzon- vormen. Specialisten 'an een novum, lo-klassieke leren bank Bentz - een belangrijke het bovenste markt- deed begin dit jaar bij jecialist Van Duiven- ertek hartje Haarlem zo'n 35 Ie. Krap zes maanden et je daar zeker eentien- lellen. (071-^conomie: Detaillisten over prijsstijgingen door Wim Wegman leiden - Boeren en handelaren zijn massaal voor het behoud van de Leidse veemarkt. Tijdens een protestbijeenkomst in de Groenoordhallen keerden giste ren ruim 400 veehouders en han delaren zich tegen de strenge richtlijnen van minister Brink horst. De veemarkten besloten vorige week niet open te gaan na de mkz-crisis omdat het vele miljoenen kost om aan die eisen te voldoen. Veel regels zijn voor handelaren en veehouders bo vendien vrijwel onuitvoerbaar. Directeur A. de Jong van de Groenoordhallen zwaaide giste ren tijdens de protestbijeen komst met een bijna twee meter lange fax, waarin het ministerie van landbouw alle richtlijnen had opgesomd. „Tot voor kort kwam heel Europa kijken hoe goed wij de veehandel hebben geregeld, en nu moeten we dit opeens allemaal uitvoeren. En als we alles hebben gedaan, hebben we nóg geen zekerheid. Want ongetwijfeld komt het mi nisterie al snel met verdergaan de eisen." De Jong, en met hem de boe ren en veehandelaren, eist dat de richtlijnen van tafel gaan en dat de veemarkt weer zo snel mogelijk opengaat. Gebeurt dat niet, dan dreigen er wellicht ac ties. Een handelaar stelde onder donderend applaus voor om op 2 juli 'heel Nederland plat te gooien' als de veemarkten dan nog zijn gesloten. Ook De Jong vreest dat er 'oorlog uitbreekt' als er niets gebeurt. De directeur van de Groenoordhallen heeft echter goede hoop dat de maatregelen tegen die tijd door de Tweede Kamer zijn teruggedraaid. Vol gens hem tekende zich in de vaste Kamercommissie al een meerderheid af. „Maar je weet nooit hoe het volgende week loopt, wanneer de Kamer zich er weer over buigt. Wellicht wor den Kamerleden teruggefloten. Het is daarom zaak dat we zo veel mogelijk druk blijven uitoe fenen", hield De Jong boeren en veehandelaren voor. Morgen is er in Zwolle een landelijke pro testbij eenkomst. Tijdens de vergadering in de Groenoordhallen uitten de boe ren veel kritiek op de leiders van hun eigen vakorganisaties, de LTO en WLTO. Vooral de LTO moest het ontgelden omdat voorzitter Van Gisbergen van de afdeling varkenshouderij van deze organisatie ruim een maand geleden voor sluiting van de veemarkten pleitte. Boe ren vonden dat de LTO onvol doende afstand van Van Gisber gen had genomen. Maar ook bestuurslid K. Romyn van WL TO kreeg gisteren van de boeren de volle laag omdat hij mestvee niet meer op de veemarkt wil toelaten. Enige veehouders verweten Romyn en WLTO-bestuurder J. van Schie verder dat hun orga nisaties veel te lauw hadden ge reageerd op de plannen van Brinkhorst. „Zeggen dat je het er niet mee eens bent, is niet ge noeg. Je moet er echt tegen age ren", meende een van de aan wezige boeren. Pagina Leiden: 'Belangrijk sig naal aan landelijke politiek' noordwijk - Honderd bekende en minder bekende Nederlanders, onder wie Xaviera Hollander en Monique Sluyter, laten zich sinds gisteravond op het Noordwijkse strand portret teren door honderd schilders. Deze schildermarathon, die in het leven is geroepen door de Amsterdamse galerie Donkersloot, is de hele nacht doorgegaan en duurt nog tot van avond acht uur.Foto: ANP amsterdam/gpd - Ruim tachtig procent van de mensen die slachtoffer worden van een ge weldsdelict, doet geen aangifte bij de politie. Het gaat hier om slachtoffers van straatroof, be dreiging en mishandeling. Uit angst voor represailles van de dader durven mensen niet naar de politie te stappen. Ook blijkt dat ze weinig vertrouwen heb ben in het optreden van de poli tie. Dat staat in de nog niet eerder gepubliceerde Politiemonitor Bevolking 2001, een tweejaar lijks onderzoek dat in opdracht van de ministeries van justitie en binnenlandse zaken wordt uitgevoerd. Voor het onderzoek heeft bureau Intomart ruim 88.000 mensen van vijftien jaar en ouder ondervraagd. Uit de Politiemonitor 2001 blijkt onder meer dat 29 procent van de slachtoffers van een geweldsde lict wel melding maakt van het misdrijf, maar niet officieel aan gifte durft te doen. Het gevolg is dat de politie dan geen getui genverklaring heeft: de geweld pleger gaat vrijuit. Slechts 17,5 procent van de gedupeerden doet wel aangifte van een ge weldsdelict waarbij het gaat om straatroof, bedreiging en mis handeling. Vooral in achterstandswijken in grote steden is de lage 'aan giftebereidheid' een groot pro bleem. „Er zijn talloze zaken die we niet rond krijgen, omdat we geen getuigen hebben zegt ju rist Chris Wetjens, coördinator van het project Justitie In de Buurt in Amsterdam-West. „Een man kreeg een pistool op zijn hoofd in zijn eigen zaak. Hij wil-; de wel bij ons zijn verhaal kwijt, maar durfde geen aangifte te doen. 'Als jij naar de politie stapt, vermoord ik je' had de da der gezegd." Om ervoor te zorgen dat men sen niet bang hoeven te zijn aangifte te doen, pleiten zowel Wetjens als voorzitter Van Duijn van de Nederlandse Politiebond voor anonieme getuigenverkla ringen. „Bij het oprollen van cri- Lille- In het noorden van Frankrijk hebben ar cheologen de stoffelijke resten opgegraven van 24 Britse soldaten die sneuvelden in de Eerste Wereldoorlog. De resten werden drie weken geleden gevonden op de bouwplaats van een BMW-fabriek tussen Saint-Laurent- Blangy en Athies. De lichamen, die arm in arm werd begraven, zijn overgedragen aan de Oorlogsgravencommissie van het Britse Ge menebest. Waarschijnlijk worden ze in juli herbegraven op een Britse begraafplaats bij de Franse stad Arras. Vermoed wordt dat de soldaten zijn gesneuveld in de strijd om Arras in april en mei 1917. Foto: Reuters door Gerard Baas Rijnsburg - Een bedrijfspand aan de Tulpenstraat in Rijns burg is afgelopen nacht door brand gedeeltelijk verwoest. De bewoners van veertien huizen in de directe omgeving moesten uit voorzorg worden geëvacu eerd. Zij werden in de buurt op gevangen en mochten om kwart over drie terug naar hun wonin gen. De brandweer van Rijnsburg was vannacht vanaf één uur tot iets over drieën met vier wagens bezig om de uitslaande brand in het centrum te blussen. Het vuur werd ontdekt door twee brandweerlieden die na een uit ruk naar het Katwijkse bedrij venterrein 't Heen weer naar huis fietsten. De brand ontstond op de eer ste verdieping van het pand, waar een bedrijf in tweede- hands-spullen zijn voorraad had opgeslagen. Dat gedeelte van het pand is in vlammen opge gaan. Van de inventaris, voorna melijk meubels, is niets meer over. Het bedrijf dat daarnaast én onder de opslagplaats is ge vestigd, is er beter van afgeko men. Eigenaar D. Schaap van een onderneming die riolerin gen reinigt en ontstopt, kon zijn twee voor het pand geparkeerde gloednieuwe busjes verplaatsen. Hij was daarna ook nog op tijd om zijn administratie te redden. Zijn schade bleef daardoor be perkt tot wat verloren gegaan gereedschap, enkele WC-cabi- nes en een aanhangwagen. De brandweer had vanmor gen nog geen aanwijzing hoe de brand was ontstaan. Woord voerder Van der Gugten ver wachtte niet dat vandaag al kon worden begonnen met het on derzoek, omdat de eerste ver dieping - de plek waar de brand vermoedelijk ontstond - op in storten staat. Pagina Duin- en Bollenstreek: Gezelligheid wint het van de schrik (advertentie) ie perl g<" osten )p cas t Blok li zijn is een 486486 len Lf -«j aal Dai j i - De Sassenheimse het bedreigde gezin oningstraat is op de or criminelen die op in illegale cd's han- jongen heeft hen ver zij wilden daarop hun en, bevestigt persoffi- Ze geeft ook toe dat vanwege de bedrei- middels al twee weken thuis woonde. Of ook al een week niet op [eweest, is ondergedo- ole in het belang van 'chtelijk onderzoek en edenen van het gezin n. tan en wil de persoffi- iet al te veel kwijt over nheimse bedreigings- Irin zaterdag drie aan lie houdingen zijn venicht. De drie verdachten, die de Sassenhei- mer met een vuurwapen zou den hebben bedreigd, blijven langer vastzitten. Het drietal, 33, 34 en 40 jaar oud en woonachtig in de regio Utrecht, hebben zich volgens Kole schuldig gemaakt aan de handel in illegale cd's, bedreiging en afpersing. De zoon van het gezin uit de Koningstraat is een keer onder het oog van zijn overige familie leden bedreigd met een vuurwa pen. De bedreigingen hebben al vanaf 29 mei plaats. Justitie is in verband met deze zaak met een uitgebreid straf rechtelijk onderzoek bezig. De politie houdt het ouderlijk huis van de Sassenheimer nog steeds in de galen. Justitie houdt on danks de aanhoudingen nog al tijd rekening met represailles. Mannenmode, van alle bekende merken, voor zéér aantrekkelijke prijzen! herenmode Breestraat 152-154, Leiden Breestraat 150, Leiden Winkclhof, Leiderdorp den haag/gpd - Het fotorolletje met beelden uit Srebrenica, dat in 1995 verloren ging in een fotolab van Defensie, is vermoedelijk moed willig vernield. Dat concludeer den gisteravond deskundigen die door het tv-programma No va waren ingeschakeld om het rolletje te onderzoeken. Het rolletje werd indertijd door de Nederlandse kapitein Rutten ingeleverd bij de Militai re Inlichtingen Dienst. Die meldde later dat het teloor was gegaan door een fout van een fotolaborant van Defensie. Aan die lezing werd algemeen ge twijfeld. Volgens Rutten bevatte het fotorolletje beelden van oor logsmisdaden die Serviërs onder de ogen van het Nederlandse Dutchbat zouden hebben be gaan. Rutten kreeg het rolletje later terug van Justitie. Hij leverde het rolletje vervolgens aan Nova, dat het onder meer liet onderzoe ken door directeur Meuleman van de fotoafdeling van het Ne derlands Omroepproductiebe- drijf (NOB). Volgens Meuleman 'kan het haast niet anders' dat alle emulsie van het rolletje met opzet is gewist. Dat zou onder meer blijken uit het ontbreken van de nummering van de nega tieven en van de naam van de fabrikant van het fotorolletje. Normaal verdwijnt dat niet bij een fout. Naar het mislukken van de fo to's zijn verschillende onderzoe ken gevoerd, zowel door Justitie als Defensie. Zo kwam de tom missie-Van Kemenade drie jaar geleden nog tot de conclusie dat de fout inderdaad door een la borant was gemaakt. Maar Van Kemenade moest later toegeven dat zijn commissie nooit met die laborant had gesproken. De Tweede Kamer-fracties reageerde gisteren gelaten. Alle fracties wijzen erop dat er ai tal van onderzoeken zijn gedaan naar het mislukken van de fo to's. Een besluit over een parle mentaire enquête naar het rolle tje kan pas worden genomen als het onderzoek van het Neder lands Instituuut voor Oorlogs documentatie (NIOD) naar de val van Srebrenica is afgerond, zo stellen ze. Pagina 3: De zweem van doof pot en opzet minele organisaties wordt er ook regelmatig gebruik gemaakt van een zogeheten 'getuige on der nummer'. Voor ernstige ge weldsdelicten tegen burgers moet dat ook worden ingevoerd. De anonieme verklaring moet wel voor honderd procent con troleerbaar zijn, anders wordt ons rechtssysteem aangetast. Politie en justitie zijn dan veel beter in staat om keihard op te treden tegen deze geweldple gers, die nu vrij rondlopen." Palace Hotel als barometer NOORDWiJK - De grootste baro meter ter wereld opent op 1 september zijn deuren. Het Pa lace Hotel in Noordwijk krijgt een extra attractie. In de toren tjes op het dak komen twee fi guren van 2,40 meter hoog te staan. Bij mooi weer komt uit het ene torentje het vrouwtje naar buiten, bij slecht weer uit de andere koepel het mannetje. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode! Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automat^h (ƒ106,95) Per kwartaal acceptffR/107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bi] machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DK WERELD OM JE HEIN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl (advertentie) In de prijzen gevallen? Zie de trekklngsultslag van de Staatsloterij verderop In dere krant.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1