Kamer: Hef ontslagverbod zieken op GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Leidse balpenmoord niet meer voor rechter Postagentschappen uitgekleed 2 WEKEN 'Irak kon volop verboden materiaal importeren' MV&Gc&A chting stopt organisatie ^enfeesten CNV-voorzitter betreurt standpunt WD, CDA en D66 Veranderingen in de krant Politie slaags met demonstranten in Banja Luka Operaties in LUMC nog beperkt NR. 42642 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 OPGERICHT 1 MAART 1860 DINSDAG 19 JUNI 2001 J indenjongen vonden Chili jden verkoopt edieten adsbank mwen op et gat' van 3' iordwijk Minco (toppunt van ellen een kil vertrek te eten zitten met ie- and die uitsluitend :r zichzelf praat. new york/ap Ondanks de door de Verenigde Naties ingestelde sancties heeft Irak in de jaren negentig van be drijven in Oost-Europa en Rus land militaire uitrusting voor de bouw van raketten en kernwa pens weten te importeren. Naarmate de sancties verder verslappen en de Iraakse in komsten uit illegaal geëxpor teerde olie groeien, zullen de Iraakse aankopen waarschijnlijk alleen maar toenemen. Dat zeg gen Amerikaanse onderzoekers van het Wisconsin Project on Nuclear Arms Control, die zich baseren op een nooit gepubli ceerd rapport van Unscom, de Speciale Commissie van de VN die op de ontmanteling van de Iraakse massavernietigingswa pens moesttoezien. Directeur Gary Milhollin en onderzoeker Kelly Motz publi ceren hun bevindingen in het juli-augustusnummer van het tijdschrift Commentary. De pu blicatie komt terwijl de Veilig heidsraad debatteert over een Amerikaans-Brits voorstel om het meer dan tien jaar oude wa penembargo tegen Irak aan te scherpen. De sancties kunnen pas wor den opgeheven als inspecteurs van de VN verklaren dat de Iraakse programma's voor nu cleaire, chemische en biologi sche wapens, alsook het pro gramma voor langeafstandsra- ketten gestaakt zijn. De inspec teurs van Unscom zijn echter in december 1998 uit Irak vertrok ken. Uit een Unscom-rapport blijkt dat Irak uit zeker twintig landen verboden spullen heeft geïm porteerd. De smokkelwaar werd vrijwel zonder uitzondering naar Jorda nië gevlogen of verscheept en van daar over de weg naar Irak getransporteerd. (advertentie) HU r 40% een groo, v"n de t0 EXTRA KOOPAVOND: DINSDAG 19 JUNI Leidsch Dagblad zonnige perioden zw 3 -4 Het ziet er naar uit dat tenfeesten van dit jaar - rdag 5 juli tot en met zon de laatste ooit zullen et bestuur van de Stich- kenfeesten heeft vanmid- vertrek aangekondigd, s organisator A. van der het zomerfeest niet meer aniseren door de toene- kosten, die de gemeente et evenement in rekening en de telkens aange- te eisen. „Ik stop er mee andere bestuursleden wil- ook niet verder. Het ziet uit dat dit de laatste La sten zijn. Tenzij er nu personen opstappen, in hoger incasseringsver- dan wij hebben, die de len gaan trekken." en bij ingenisoproer luatemala ka la-stad/ap - Twintig leerden in een gevange- iuatemala hebben van de lezoekuren op vaderdag gemaakt om vuurwa- innen te krijgen en zich ae een weg naar buiten te n. Drie gevangenen en ewakers zijn daarbij om 'n gekomen. olitie heeft de directeur, ssistent en achttien be- aangehouden op de ver- gdat zij het binnensmok- ran de wapens hebben aan of van de uitbraak- op de hoogte waren. van binnenlandse za- on Barrientes zei dat de len geholpen zijn door 'angene werd door de doodgeschoten, twee :en in een rivier die zij oversteken. De ande- iapten door een bus en auto's op een nabij- [snelweg aan te houden, ien inzittenden van de len korte tijd door de ?rs gegijzeld. elf van de 75 uitgebro- üneerden, onder wie van zeven die te voet Ie weg te komen, wer- ren weer aangehouden, anderen te vinden zijn ten politieagenten en en vliegtuigen ingezet, kers zijn er op een of lier in geslaagd AKL- ren de zwaarbewaakte is van Escuintla, even !n van Guatemala-Stad, je smokkelen. De leiders itbraak, onder wie een 1 terdoodveroordeelden, daarmee een bewaker politieagent die als be- fungeerde dood. Iets dan de helft van de ge- Kien waagde zich niet ontsnapping en bleef in banja luka - De Bosnisch-Servische politie is gisteren in de stad Banja Luka slaags geraakt met ongeveer 1200 demonstranten. Die probeer den een plechtigheid ter gelegenheid van de wederopbouw van een verwoeste middeleeuwse moskee te verstoren. De politie gebruikte traangasgranaten en waterkanonnen. De nationalistische actievoer ders gooiden met stenen en flessen en riepen antimoslimleuzen. Ten minste vijftien politiemensen zijn gewond geraakt, aldus een woord voerder van de gemeente. De Ferhadjiamoskee is in de 16e eeuw ge bouwd en gold als een van de mooiste buiten de Arabische wereld. De bijeenkomst maandag was zwaar beveiligd. De autoriteiten hadden een 2200 man sterke troepenmacht bijeengebracht in Banja Luka. Fo to: Reuters/Ranko Cukovic den haag/anp - Zieke werkne mers die niet alles in het werk stellen om weer aan de slag te komen, moeten door hun werk gever kunnen worden ontslagen. Een Kamermeerderheid van WD, CDA en D66 wil zo het grote aan tal WAO'ers terugdringen en zie ke werknemers tot reïntegratie aansporen. Op dit moment is het nog verboden om zieke werkne mers te ontslaan. De drie partijen kwamen giste ren met hun wijzigingsvoorstel bij de behandeling van het wets voorstel verbetering poortwach ter van staatssecretaris Hooger- vorst (Sociale Zaken). In dat wetsvoorstel staan veel maatre gelen die ervoor moeten zorgen dat werknemers al in het eerste ziektejaar actie ondernemen om weer aan het werk te gaan, zo dat ze niet in de WAO belanden. Er zitten nu bijna een miljoen arbeidsongeschikte mensen in de WAO. WD, CDA en D66 sluiten met hun wijzigingsvoorstel aan op de WAO-plannen die de com- missie-Donner onlangs heeft gepresenteerd. Ook Donner, die zich over een betere aanpak van het groeiend aantal WAO'ers heeft gebogen, pleitte ervoor werknemers te ontslaan als ze passende arbeid weigeren. CNV-voorzitter D. Terpstra is „verbijsterd" over de opinie van de Kamermeerderheid die wat hem betreft „als een duveltje uit een doosje komt".„Dit legt een fikse hypotheek op het lopende debat in de Sociaal Economi sche Raad (SER)", aldus de voorman van de vakvereniging. Hij betreurt het dat de Kamerle den met deze extreme optie ko men nu partijen eindelijk „ont vankelijk zijn voor dit moeilijke debat". „Dit is terug naar de loopgraven", vreest hij. Terpstra is overigens voorstander van ei gen verantwoordelijkheid, maar wil over sancties verder praten. Hoogervorst zelf wil weiger achtige zieken eveneens stren ger aanpakken. Hij stelt voor om werkgevers de mogelijkheid te geven het loon stop te zetten van zieke werknemers die niet meewerken aan hun eigen her stel. Maar de WD, het CDA en D66 vinden dat niet ver genoeg gaan. Zij willen ontslag van on willige zieken mogelijk maken. De PvdA gaat niet akkoord. Zieke werknemers die werk wei geren, mogen best flink worden gestraft, vindt PvdA-Kamerlid Smits. Maar de uitvoeringsin stantie moet toetsen of de werk gever wel een geschikte nieuwe functie heeft aangeboden. Als dat niet het geval is, mag de werknemer volgens Smits niet zomaar worden ontslagen. Na een maandenlange voorbereiding toont de krant vandaag een nieuw gezicht. De redactie hoopt u daarmee een plezier te doen. Als u naar de voorpagina kijkt, vallen meteen de afwijkende koppen boven de artikelen op. Dat komt door het gebruik van een ander lettertype. Hoewel het even wennen is, is de krant hierdoor beter leesbaar. Verder helpt de uitgebreide inhoudsopgave op de voorpagina u bij het vinden van de weg in de krant. Ook de indeling is hier en daar veranderd. Gesprek van de Dag wordt een luchtige pagina over bekende en minder bekende mensen, die in het nieuws staan. Het hoofdredactioneel commentaar vonden wij daar niet op zijn plaats en staat daarom op de binnenlandpagina De tv-recensie vindt u op de pagina met de programmagegevens, waarover we nog niet helemaal tevreden zijn, maar waaraan nog druk gewerkt wordt. Na de zomer komt er op verzoek van veel lezers een tweede pagina met nog meer medianieuws. De krant introduceert vandaag een Servicepagina met uitgebreide weer informatie. Op deze pagina vindt u ook een dagelijkse filmagenda en ander nieuws over uitgaan. Verder hebben de dagelijkse CD- en boekbespreking hier een plaats gevonden. Ook de dagelijkse strip keert terug. U maakt kennis met Casper Hobbes, De Rechter en B.C. Na de zomer zijn er nog andere redactionele verbeteringen te verwachten. De bijlage Weg Wiel wordt uitgebreid met toeristische informatie, waaronder een vaste kampeerrubriek. Het zaterdags bijvoegsel Erbij bevat straks een tweede katern met veel aandacht voor gezond leven en lekker eten. maar ook voor tuinieren, nieuwe media, denksport en boeken. De hoofdredactie realiseert zich dat de lezer elke verandering niet per definitie een verbetering vindt. Als u daarom vragen of opmerkingen hebt, laat het ons dan weten. Vanavond van 18.30 uur tot 19.30 uur staan wij u graag te woord. Bel: 071 - 5356200. U kunt ook een e-mail redactie.ld@damiate.hdc.nl. DE HOOFDREDACTIE door Herman Joustra den haag/leiden - Wettelijk is het niet mo gelijk de Leidse balpenmoord opnieuw voor de rechter brengen. Dat heeft te maken met het feit dat het hoger beroep dat in 1996 diende, eindigde in vrijspraak voor de ver dachte. Het openbaar ministerie zal de zaak dan ook niet heropenen. De persofficier van justitie, E. Kole, heeft dat gisteren meege deeld. De Leidse balpenzaak zorgde destijds voor veel opschudding. In 1991 werd een 53-jarige Leidse dood in haar huis aange troffen, met een balpen in haar schedel. De zoon werd ervan verdacht zijn moeder met een kruisboog de balpen door een oog te hebben geschoten. Hij werd in hoger be roep vrijgesproken door het gerechtshof, omdat zo'n moord naar het oordeel van het hof technisch vrijwel onuitvoerbaar was. Men baseerde dat oordeel onder meer op de resultaten van de schietproeven die des kundigen met kruisboog en pen uitvoerden op lijken. In alle gevallen drong de pen niet volledig door de oogbol heen. Bij de Leidse was dat wel het geval geweest. De balpenzaak kwam vorige week weer in het nieuws naar aanleiding van een artikel in het rechercheblad Modus. Daarin stelt de gepensioneerde neurochirurg M. van Dui nen uit Roelofarendsveen dat een dergelijke moord wel degelijk uitvoerbaar is. De me disch specialist had daar de afgelopen jaren op eigen houtje onderzoek naar verricht. Uit tal van medische rapporten uit de hele we reld blijkt dat verscheidene mensen op een soortgelijke manier als de Leidse met een scherp voorwerp om het leven zijn ge bracht. Hij zegt verder dat de schietproeven 'van nul en generlei waarde zijn', omdat lij ken keihard worden door de formaline waarmee ze zijn geprepareerd. Plannen leiden in Leidse regio soms zelfs tot sluiting kantoren door Ruud Sep LEIDEN/REGIO - Het merendeel van de post agentschappen in de Leidse regio wordt op ter mijn uitgekleed. Postkantoren bv wil landelijk bij ongeveer driekwart van de agentschappen relatief weinig voorkomende handelingen als het versturen van postpakketten naar het bui tenland uit het assortiment schrappen. In enke le gevallen, zoals in Aarlanderveen, leiden de plannen van Postkantoren bv zelfs tot sluiting van het agentschap. De meeste exploitanten van postagentschap pen in de regio weten nog van niets. Postkanto ren bv hoopt de komende vier weken alle on dernemers persoonlijk in te lichten over de toe komst van hun agentschap. Zolang dat niet is gebeurd, zwijgt de woordvoerder van Postkan toren over de toekomst van de individuele agentschappen. Het bedrijf wil landelijk bij 1200 agentschappen het assortiment beperken om dat ze onvoldoende klanten trekken. Nadat de Tweede Kamer twee maanden gele den het nieuwe vestigingsplan van Postkanto ren bv heeft goedgekeurd, is de gezamenlijke onderneming van TPG en de Postbank nu druk bezig om het plan nader uit te werken. Op dit moment is de onderneming zo ver dat duidelijk is welke agentschappen in welke vorm verder zullen gaan. In de plannen van Postkantoren bv wordt de service op de meeste agentschappen danig be perkt. Zo zal het in de toekomst niet meer mo gelijk zijn om bij de agentschappen snel geld over te maken of een postpakket naar het bui tenland te versturen. Voor dit soort handelingen zullen bewoners van het platteland in de toe komst naar een volwaardig postkantoor in de stad moeten reizen. Aan de andere kant benadrukt Postkantoren dat het totale aantal vestigingen de komende ja ren juist zal worden uitgebreid, en dat er ook postagentschappen zijn waarbij het assortiment straks net zo groot is als in een regulier postkan toor. Bij de ongeveer duizend extra vestigingen die bij Postkantoren in de planning staan, gaat het echter slechts om servicepunten waar niet veel meer gekocht kan worden dan postzegels en telefoonkaarten. Rijn Veenstreekpagina: Postkantoor Aarlander veen gaat toch dicht leiden - Zeven operatiekamers van het LUMC zijn nog gesloten na de lekkage die het ziekenhuis afgelopen zondag trof. Hierdoor gaan twintig voor vandaag ge plande operaties niet door. Tij dens een wolkbreuk, die Leiden zondagmiddag trof, kwamen kiezelsteentjes van het dak in een inpandige regenpijp terecht, die daardoor brak. Het regenwa ter zette de verdieping boven de operatiekamers blank en lekte door naar de gangen van de vierde verdieping, waar de ope ratiekamers zich bevinden. Inmiddels vordert het herstel. „Het gaat vooral om de vervan ging van plafondplaten, vloerbe dekkingen en isolatiemateriaal", zegt voorlichtster E. Mulder van het LUMC. Morgen is de situatie naar verwachting weer normaal en zijn alle tweeëntwintig ope ratiekamers weer in bedrijf. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. I I I Naam: Voorletters: Adres: Postcode: j Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) ID Per kwartaal autom^Ébch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107.95) Bank/giro nr Handtekening Bij machtiging tot 1 automatische betaling krijgt u bovendien I een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.laldschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1