Operatiekamers LUMC gesloten na wateroverlast Drie aanhoudingen na bedreiging gezin Boeren in Leiden in actie voor openhouden veemarkt Slecht beleid velt internetbedrijven GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 9 13 16 21 2 DRUKKERIJ DELTABACH Lissenaar komt om bij auto-ongeluk 'Vertrek van NS-treinen niet veilig' Ambulance botst op middenberm Theatergroep Imperium wint festival Nieuwe vormgeving in de krant 2 WEKEN Laandag is juni 2001 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad NR. 42645 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 fuinmeester geeft les ii groene ringers krijgen Woubrugge op de kade voor Open Dag Waterrecreatie Vaartocht onderstreept verhuizing van sociëteit Leiden in titelstrijd is nagenoeg uitgespeeld Rol FC Lisse AS Roma wordt in Italië 'uitgekleed' kampioen De 25 jaar durende puberteit van LTV Merenwijk ienduizenden op -O-jongerendag «sterdam - In de Amsterdam- „ArenA kwamen zaterdag 2.000 bezoekers bijeen voor de 'eEO-jongerendag, metmas- ale gebeden, samenzang en ptredens van christelijke ands. Spreker Henk Binnen- ijk leerde het publiek met be- ulpvan een stoplicht dat het jde signaal moet gaan bran- enals zij zich aangetrokken oelen tot porno of paranora- liliteit. Zaterdag sprak Bram ebergen, medewerker van buth for Christ. Pagina Geloof en Samenleving Solovaart Fosset opnieuw mislukt kalgoorue - De Amerikaan Ste- ie Fosset heeft na een nieuwe nislukking gisteren zijn droom ipgegeven om als eerste in een iichtballon solo rond de wereld egaan. Het luchtschip van de imerikaan scheurde bij de lan- ;eiing in West-Australië. De ijfde flop in het nieuwste pro- ectvan de voormalige effecten- landelaar kostte een kleine wee miljoen gulden. Fosset loudt het voorlopig voor gezien net ballonvaren. Ex-burgemeester overleden iotterdam - Oud-burgemees- erThomassen van Rotterdam i zaterdag overleden. Dat heeft ijn familie vandaag bekendge- naakL Hij-is 91 jaar geworden, lij was van 1965 tot 1974 bur- :meester van de Maasstad. Jaarvoor was de PvdA'er al lid an de Eerste en Tweede Ka- ner. Thomassen was burge- neester van Enschede, lid van e Provinciale Staten van loord-Holland, secretaris van Ie PvdA en, in de laatste oor- ogsjaren, redacteur voor onder neer Vrij Nederland en Het 'rije Volk. (PN werkt aan reddingsplan en haag - Uiterlijk donderdag omt KPN met een uitgewerkt lanvoor het verlagen van de norme schulden van het be- rijf, zo meldt Het Financieele tigblad. Het lijkt steeds waar- chijnlijker dat KPN de schul- enlast via een zogenaamde laimemissie te lijf wil gaan. ien overname van KPN - of de in van het bedrijf - door een uitenlandse concurrent be- oort ook tot de mogelijkhe- en. Minister lorritsma van ronomische zaken liet afgelo- en weekend weten daarmee mstig rekening te houden. Sgina7 McCartney niet iveral bekend inden - Voor velen mag hij an een levende legende zijn, een op de tien Ameri- aanse jongeren weet niet wie aul McCartney is. Uit een on- erzoek onder 16- tot 24-jari- fflvan Edison Media Research lijkt dat negen procent van de idervraagden nog nooit van f voormalige Beatle heeft ge oord. McCartney hoeft zich verigens geen zorgen te ma- en. In hetzelfde onderzoek zei Oö procent van de 35- tot 40- Bigen te weten wie hij is. VANDAAG 24 PAGINA'S nnenland uitenland Bituur en Kunst, tonomie 3 5 14 -6,7 eloof en Samenleving10 esprek van de Dag 2 egio9,11,12,13 'ort17 t/m 23 elevisieprogramma's Veer Goed drukwerk, snel geleverd Energieweg 25 2382 NB Zoeterwoude Tel. (071)589 92 41 Fax (071541 53 82 Kiezelsteentjes van het dak slaan gat in inpandige regenpijp leiden wilfred simons In het Leids Universitair Medisch Centrum worden van daag en mogelijk ook morgen slechts beperkt operaties verricht. Het ziekenhuis moest voor vandaag 36 geplan de operaties afzeggen nadat een wolkbreuk het zieken huis trof. Achttien van de tweeëntwintig operatiekamers zijn in elk geval tot morgen gesloten. sijpelend water de plafondpla ten heeft doorweekt." Het LUMC heeft de operatie kamers uit voorzorg gesloten. Gistermiddag al werden alle af spraken telefonisch afgezegd. „De afdeling heeft nu niet de vereiste graad van steriliteit", zegt Mulder. „Vier operatieka mers, die op een ander deel van de vierde etage liggen, houden De vijfde verdieping, pal boven de operatiekamers, kwam giste ren omstreeks twaalf uur blank te staan na een breuk in een in pandige regenpijp. Volgens woordvoerster E. Mulder zijn de operatiekamers 'op het oog ongeschonden'. „De schade is vooral in de gangen, waar door- we beschikbaar voor hart- en longoperaties en voor acute ge vallen." Mulder verwacht dat de infectiecommissie van het LUMC de afdeling vandaag nog zal inspecteren. Of er morgen kan worden geopereerd, is nog niet duidelijk. De lekkage ontstond tijdens de enorme onweersbui die Lei den gisteren trof. Met het re genwater stroomden kiezel steentjes vanaf het dak mee een regenpijp in. Op de vijfde ver dieping maakt de pijp een bocht. Een vrije val van veertig meter had de steentjes zoveel kracht gegeven dat ze een gat sloegen in die bocht. In een mum van tijd stond toen de vijfde etage blank. Hier staan vooral computerkasten en af zuiginstallaties. „Gelukkig staat alles op pootjes", zegt Mulder. „Daardoor ziet het er naar uit dat de computernetwerken geen schade hebben." Meteen nadat de brandweer en het ziekenhuispersoneel het water hadden opgezogen, be gonnen het OK-personeel en de technische dienst aan het her stel. „Een groot deel van de schade is inmiddels verhol pen", zegt Mulder. Het zieken huis onderzoekt hoe de kiezel steentjes in de regenpijp te recht konden komen. Politie bewaakt huis in Sassenheim sassenheim dreigd. Verder wil justitie niets kwijt over de zaak. Voor bewo ners van huize Bemardus, aan de overkant van het streng be waakte huis, is een informatie bijeenkomst geweest. Ook daar had de politie weinig meer te melden dan dat het gezin onder 'de bewaking stond die justitie op dat moment nodig achtte'. De leerlingen van het Rijn lands Lyceum aan de Van Al- kemadelaan werd vrijdag drin gend verzocht niet via de Zui derstraat te fietsen. De posten de agenten, allemaal voorzien van kogelvrije vesten, moeten in hun auto blijven en telefo nisch contact houden met het hoofdbureau. De politiewagens mogen het dorp niet verlaten. Pagina 12: De verhalen wor den steeds gekker De politie heeft afgelopen za terdag drie aanhoudingen ver richt in een bedreigingszaak in Sassenheim. De persofficier van justitie, E. Kole, wilde niet zeg gen waar dat is gebeurd. Wel verwacht zij dat de politie bin nenkort nog meer mensen zal aanhouden. De bedreigingszaak in Sas senheim is onderdeel van een groter strafrechtelijk onderzoek, dat al enige tijd loopt. De afge lopen week heeft de politie constant gepost bij een huis aan de Koningstraat in Sassen heim. De aanhoudingen die zijn verricht, vormen geen aan leiding om de bewaking van het huis te verminderen. Het gezin dat aan de Koning straat woont zou worden be- Een 23-jarige Lissenaar is in de nacht van zaterdag op zondag overleden nadat hij op de Lis- serweg frontaal met zijn auto tegen een boom is gebotst. De man reed om twee uur 's nachts richting Lisse. Hoewel de toedracht van het ongeval niet geheel zeker is vanwege het ontbreken van getuigen, ver moedt de politie dat de man te hard heeft gereden en bij de eerste van de drie verkeers drempels bij de Olmenhorst is 'gelanceerd'. Daarna botst hij tegen een van de bomen langs de kant van de weg. De politie moest het lichaam uit het wrak zagen. De Lisserweg is tot half vijf 's morgens afgesloten ge weest. Een tweede dode viel dit weekeinde op de A12 bij Bode graven. Zaterdag rond midder nacht kwam hier een 21-jarige man uit Utrecht om het leven. Door nog onbekende oorzaak verloor hij ter hoogte van de af rit Bodegraven de controle over de auto. De wagen sloeg over de kop, waarna het slachtoffer uit het voertuig werd geslin gerd. De auto vatte vlam. Hoe wel een medewerker van de ANWB eerste hulp verleende en direct de hulpdiensten waar schuwde, overleed de Utrechter ter plaatse. den haag anp De vertrekprocedure van trei nen- van de NS is allesbehalve veilig. De communicatieappa ratuur werkt niet altijd, deuren gaan niet vanzelf open als er een arm of een been tussen zit en op perrons belemmeren re clamezuilen het zicht van de conducteur. Dat blijkt uit een rapport van onderzoeksbureau Qualimax uit Utrecht. Het bureau deed het onderzoek in opdracht van een vrouw uit Santpoort, die in 1998 haar benen kwijtraakte nadat zij vast was komen te zit ten tussen de deuren. Qualimax baseerde zich op interne stuk ken van de NS. Volgens het on derzoeksbureau weten de NS al jaren dat de procedures niet veilig zijn. Naai- aanleiding van het rapport, dat vorig jaar werd afgerond, loopt er inmiddels een rechtszaak tussen de vrouw en de NS. De conclusies van het rap port zijn volgens een woord voerder van de spoorwegen „wat makkelijk getrokken". In middels zijn er verbeteringen doorgevoerd. Zo heeft het NS- personeel deugdelijke commu nicatieapparatuur, en worden alle treinen de komende jaren voorzien van een beveiliging waardoor mensen niet meer tussen de deuren klem kunnen komen te zitten. HILLEGOM - Op de kruising Van den Ende- laan/Wilhelminalaan in Hillegom is gisteroch tend een ambulance tegen een lantaarnpaal gebotst. De 42-jarige bestuurder van het voer tuig - met zwaailicht en sirene onderweg naar een spoedklus - verloor de macht over het stuur. De ambulance botste tegen de stoep rand van een middenberm, kantelde en kwam tot stilstand tegen een lantaarnpaal. De chauf feur kwam met de schrik vrij. Ook een meerij dende verpleegkundige bleef ongedeerd. Foto: Frans Roomer leiden robbert minkhorst Boeren komen in Leiden in actie voor het open houden van de veemarkten. Morgenmiddag houdt de WLTO een manifestatie in de Groenoordhallen. De Westelijke Land- en Tuin bouworganisatie nodigt veehouders en hande laren uit 'om met lege en ontsmette veewagens' naar de Groenoordhallen te gaan. De WLTO wil dat minister Brinkhorst (landbouw) de eisen die hij stelt aan de veemarkten, afzwakt. Die zijn 'niet werkbaar en hanteerbaar'. „De bedoeling hiervan is uiteraard dat de veemarkten open gaan", zegt WLTO-bestuur- der J. de Jong uit Ter Aar. „Zodat boeren weer een eerlijke prijs kunnen krijgen voor kalveren, lammeren en ander slachtvee. Om het inko men, dat toch al niet rooskleurig is op dit mo ment, te ondersteunen. Daar hebben we de markten voor nodig." Directeur A. de Jong van de Leidse veemarkt in de Groenoordhallen ondersteunt de actie. Vorige week besloot hij na overleg met zijn col lega's dat zij met geen mogelijkheid kunnen voldoen aan de eisen van de minister. Van Brinkhorst mogen de markten na de mkz-crisis weer open, zij het onder strenge voorwaarden. „Het is wat laat", vindt De Jong, „maar de boe ren komen er nu ook achter dat ze niet zonder markt kunnen." Veehouder De Jong: „Je kan het laat noemen. Maar we hebben eerst met z'n allen de mkz be dwongen. Dan worden de regels vanzelf soepe ler. Op een moment dat een dusdanig aantal ei sen wordt neergelegd, dat niet werkbaar en hanteerbaar is, komen wij in actie." Het is het eerste protest van boeren en veehandelaren te gen het nieuwe beleid van minister Brinkhorst voor de veemarkten. Het is de bedoeling dat de actie in Leiden gevolg krijgt en uitmondt in lan delijke demonstraties. Los van de wens om de veemarkten weer open te krijgen wil de WLTO dat Brinkhorst ook de zogenaamde dertig dagen regeling afschaft. Die regeling houdt in dat als een boer nieuw vee op het bedrijf krijgt, dertig dagen lang geen enkel dier de boerderij mag verlaten. De minis ter denkt zo verspreiding van ziekten te kunnen voorkomen. Onnodig en ondoenlijk, zegt De Jong, zeker voor 'inlands vee'. „Bij de export kunnen we ons voorstellen dat vee een poosje in quarantaine gaat, omdat er wat risico's zijn." Zo kwam ook de mond- en klauwzeer hier: geïmporteerd Iers vee reisde via een verzamelplaats in Noord-Frankrijk door naar Nederland. Verder is de actie in Leiden bedoeld om de LTO, de Bond van Handelaren in Vee en de po litiek 'weer om de tafel te krijgen', voor overleg over de toekomst van de veemarkten. Voor de boeren, handelaren en veemarkten wordt het een spannende week, zegt directeur De Jong. De Tweede Kamer bespreekt volgende week de maatregelen van Brinkhorst. Op dit moment staat volgens De Jong nog een meerderheid achter hem. Dat zou betekenen dat de politiek de minister volgende week dwingt om zijn maatregelen te versoepelen. den haag gpd Onder internetbedrijven vindt een ware slachting plaats. Meer dan de helft van de faillisse menten die door de rechtban ken worden uitgesproken, valt in de intemetsector. De curato ren laken het redeloze potverte ren van de betreffende onder nemers. Tot het begin van juni zijn in Nederland 122 bedrijven in de informatietechnologiesector failliet verklaard, meldt de Au tomatiseringsgids op basis van het handelsregister van Dun Bradstreet en onderzoek van bureau Graydon. In de regio Amsterdam, kerngebied van de intemetsector, kwamen de af gelopen vier weken 16 van de 24 faillissementen uit de inter- nethoek. Meestal gaat het om bedrij ven die nog in de opstartfase verkeerden. Door de 122 faillis sementen verloren duizend mensen hun baan. De curatoren die de faillisse menten afwikkelen hekelen de kwaliteiten van de betreffende internetondernemers en hun geldzucht. De curator van de HET WOORD IS AAN Koos J. Versteeg Er zijn patiënten wier enige kwaal is dat ze verslaafd zijn aan geneesmiddelen. tt weersverwachting j 9 voor dinsdag 1 afwissteld zon en wolken amsterdam coen polack De Leidse theatergroep Imperi um heeft gisteren het Festival Amateur Theater in Amsterdam gewonnen. De jury vond de voorstelling 'De dood en het meisje' de beste van zes voor stellingen die tijdens het festival werden gespeeld. Imperium ontving de Arend Hauer Thea terprijs, waaraan behalve een beeldje een geldbedrag van tienduizend gulden verbonden is. De jury, die onder leiding stond van regisseur Christiaan Nortier, noemde 'De dood en het meisje' een 'belangwekken de voorstelling, die sober en in dringend is geregisseerd. Het acteerwerk is prachtig en intel ligent'. 'De dood en het meisje', ge baseerd op een stuk van Ariel Dorfman, vertelt het verhaal van een vrouw die na lange tijd geconfronteerd wordt met ie mand van wie zij zegt dat hij degene is, die haar tijdens de burgeroorlog in haar land gegij zeld, vastgebonden, gemarteld en verkracht heeft. De man, die zij gevangen neemt, ontkent al les. De jury van het festival be nadrukte dat Imperium de di lemma's van de personages in het toneelstuk goed uit de verf laat komen. Pagina 14: Lovende woorden voor Imperium J» vooruitblik WOENS DONDER VRIJ SSJTrnw' *722° 11722° 12721° 10% 20% 20% 60% 40% 40% Deze krant presenteert zich morgen in een nieuw jasje. De afgelopen tijd zijn al enkele veranderingen doorgevoerd. De opmaak van een aantal bijlagen, zoals Weg Wiel en Erbij, is geheel vernieuwd. Met de introductie van een nieuw lettertype en een andere vormgeving worden de toegankelijkheid en leesbaarheid van de krant verder verbeterd. Wie als lezer vragen heeft over de wijzigingen, kan morgenavond met de hoofdredactie bellen. Van 18.30 tot 19.30 uur staat de hoofdredactie u graag te woord: 023-5150200. IWOLKY J J. LUMBERJACK! Fine qualuy-lhi.** 4: .kxc uooc* wncc 1403 PAANAKKER CO START OPRUIMING DINSDAG 19 JUNI OM 9J0 UUR Su ai ruime sfrtaiAï Maarsmansteeg 12 Leiden F PAUL GREEN MARIPE PANACHE Curatoren laken redeloos potverteren Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. failliete internetwinkel Uno- wear, R. Klaassen: „Als het geld van de investeerders binnen is worden er dure computers ge kocht en moet iedereen in een lease-auto rondrijden. De waar de van de voorraden staat in geen verhouding tot de ge maakte kosten en de marge. Dit type ondernemers heeft het za kelijke besef van de eerste de beste aap." De curator van on der andere Letsbuyit.com en Marchfirst signaleert „een ab soluut gebrek aan managemen- tervaring". In een aantal gevallen wordt bekeken of de directie van de failliete bedrijfjes persoonlijk aansprakelijk kan worden ge steld. Bestuurders die zichzelf hoge salarissen en bonussen hebben toegekend zonder dat er al van een substantiële om zet sprake was, lopen volgens incasso-advocaten het risico te worden aangesproken op 'on behoorlijk bestuur'. De faillisse menten laten veel boze leveran ciers achter, die zich bedrogen voelen.Vooral reclame-, marke ting- en adviesbureaus kampen met stroppen door de faillisse menten in de intemetsector. Naam: Voorletters: Adres: Postcode: Telefoonnummer (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37.30) Per kwartaal automatisch (ƒ106.95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtigin0Kot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldachdagblad.nl 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1