Weg met kuddegedrag -let unieke an Franz oenigs' kunstcollectie Jongeren krijgen maling aan status, merken en conventies Bij van Dagblad 530 ZATERDAG 16 JUNI 2001 Jongeren zijn zeer individualistisch. De tijd van de grootschalige hypes lijkt voorbij. Jongeren ontlenen hun identiteit steeds meer aan de sociale netwerken waarin ze zich bewegen en niet meer aan het merk schoenen dat ze dragen. Foto: Erwin Johann Wodicka De jongeren van de internetgeneratie zetten Nederland op zijn kop. Over een jaar of tien ziet onze maatschappij er 'totaal anders' uit. Zonder poldermodel, partijpolitiek en het najagen van merken en status. Jezelf zijn, dat wordt het nieuwe ideaal, stelt onderzoekster Karin van Steensel in een studie. door Homme Krol r is een stille revolutie aan de gang. Stil, maar zeer ingrijpend. Over een jaar of tien ziet onze maat schappij er totaal anders uit. Dankzij de internetgeneratie: alle jongeren die na 1980 geboren zijn. Ze zullen het poldermodel slopen, lak hebben aan de aloude partijpolitiek en inspi rerend leiderschap omarmen. Daarbij blijft het niet. De internet - jongeren zullen een werkgever eer der kiezen voor hun eigen zelfont plooiing dan voor een zak met geld. Ook zullen ze hun eigen consump tiegedrag bepalen, de macht van merkenmonopolies breken en hun kinderen opvoeden in stabiele, mo nogame relaties. Valse toekomstmuziek? De wens droom van ouwe zakken? Nee, een veelbelovend scenario, op grond van opmerkelijk onderzoek. Anderhalf jaar lang struinde wetenschapper Karin van Steensel (29) het internet af op uitingsvormen, meningen en beweegredenen van jongeren, in op dracht van Stichting Maatschappij en Onderneming (SMO). De resultaten combineerde zij met de kennis die binnen SMO voorhan den is over maatschappelijke ont wikkelingen. Vervolgens trok ze de conclusie dat onze samenleving aan de vooravond staat van een nieuwe sociale beweging. „Met geloof heeft mijn scenario niets te maken", be weert Karin van Steensel. „Het is ook geen wensconstructie, het is getoetst en het blijkt te kloppen." Ze heeft theologie gestudeerd, maar koos uiteindelijk voor bedrijfsethiek als hoofdvak. Toen ze bij SMO kwam bestond daar al een beeld over de ei gen oordeelsvorming van jongeren. „Ik wist helemaal niets van de inter netgeneratie, ik kende die jongeren niet echt. Ik kende alleen het gezeur van oudere generaties over de jeugd. Pak maar een willekeurige krant. Het wemelt van berichten over teleurge stelde docenten, radeloze ouders en verontruste politici. Ze gaan alle maal over de jongere van vandaag. Die lijkt stuurloos. Jongeren ontspo ren vaak, kennen geen normen en waarden meer, hebben nauwelijks respect voor volwassenen, laat staan voor ouderen. Maar dat beeld klopt niet met de werkelijkheid. Het gaat beter met jongeren dan ooit. In gro ten getale maken ze hun opleiding af. De meeste jongeren geven aan dat ze een prettige relatie hebben met hun ouders, waarin openheid en eerlijkheid centraal staan." Die negatieve berichtgeving slaat volgens haar aan omdat veel oude ren ongerust zijn over het idee dat 'die verwende generatie' straks het roer moet overnemen. „Ze begrijpen niet wat de huidige welvarende jon geren precies beweegt. En dat ge brek aan inzicht vinden ze onpret tig" Van Steensel geeft toe dat het in Ne derland barst van de onderzoeken die de bezorgdheid over jongeren bevestigen. „Maar ze bedienen zich van achterhaalde onderzoeksmetho den. Dat toon ik ook aan in mijn stu die. Ik laat bijvoorbeeld zien dat je de internetgeneratie niet meer kunt beschrijven aan de hand van tegen polen als 'autonoom' of 'volgzaam'. Daar kom je niet verder mee. Ik heb een andere bril opgezet om naar jongeren te kijken. Samen met mijn observaties op internet levert die speurtocht een heel ander beeld op van de jongste generatie." Authentiek In haar studie schetst ze een gelukki ge generatie. De jongeren van na 1980 zijn opgegroeid in een tijdperk zonder angst voor oorlog of econo mische crisis. Ze zijn optimistisch over het milieu, volkomen ver trouwd met internet en ICT en ook nog eens opgevoed in gezinnen met openheid en communicatie als cen trale waarden. „Deze jongeren wijken in hun den ken en doen sterk af van vroegere Volgens onderzoekster Karin van Steensel zijn veel ouderen ongerust over het idee dat 'die verwende gene ratie' straks het roer moet overnemen. „Ze begrijpen niet wat de huidige wel varende jongeren precies beweegt. En dat gebrek aan inzicht vinden ze on prettig." Foto: GPD/Tom van Dijke generaties. Typerend is dat ze zich niet afzetten tegen hun ouders. Ze denken ook niet in termen van links of rechts, evenmin in begrippen als progressief en conservatief. Autono mie en inbedding in bestaande soci ale verbanden zien ze niet meer als tegenpolen, maar juist als voorwaar den voor hun authentieke identiteit. Jezelf zijn, dat is hun ideaal. Ze vor men de eerste generatie die zich al leen maar zorgen hoeft te maken over de eigen zelfontplooiing. In al hun andere behoeften is voorzien." Van Steensel is niet bang dat Neder land straks zit opgescheept met een stel verwende eigenheimers, die bij een zuchtje tegenwind al beginnen te mekkeren. „Nee hoor, daarvoor is hun zelfvertrouwen veel te groot. De eerste twintig jaar zijn heel bepalend voor de manier waarop je in het le ven staat. Dat zelfvertrouwen is heel basaal. Wat er ook gebeurt, van daaruit blijven ze redeneren. Ze heb ben een mentaliteit van 'de wereld zit op mij te wachten, eens kijken wat ze mij te bieden heeft'. Minder welvaart zal aan die mentaliteit geen afbreuk doen. Van Steensel doet opmerkelijke voorspellingen in haar studie. Jonge ren zullen bijvoorbeeld heel andere werknemers zijn, minder belust op een hoog salaris en sociale status, maar veel meer gericht op zelfont wikkeling. Ze raadt werkgevers aan om vooral daar op in te spelen. Doen ze dat niet dan kunnen ze het schudden. Als ze het wèl doen, krijgen ze er trouwe werknemers voor terug. De tijd van de high-potential jobhoppers is voorbij. Salaris en status zijn voor deze jongeren van minder belang dan een werkkring waarin ze hun ta lenten kunnen etaleren. Werk is voor hen entertainment en een vorm van inbedding. Het verschaft een be langrijk sociaal netwerk. Ook de sfeer op het werk vinden ze heel be langrijk. Teamwork wordt door hen heel letterlijk opgevat. Organisaties die er niet in slagen aan die behoef ten te voldoen zullen het moeilijk krijgen." Merk Als consumenten zullen deze jonge ren volgens de onderzoekster veel minder kuddegedrag vertonen. Van Steensel durft zelfs het einde van 'het merk' te voorspellen. „Deze jon geren zijn zeer autonoom in hun consumptiegedrag. De mening van anderen, bijvoorbeeld over hun kle ding, is wel belangrijk, maar niet doorslaggevend. Jongeren zijn zeer individualistisch. Marketingspecia- listen klagen al jaren over de on voorspelbaarheid van hun gedrag. De tijd van de grootschalige hypes lijkt voorbij. Deze jongeren ontlenen hun identiteit aan de sociale netwer ken waarin ze zich bewegen en niet meer aan het merk schoenen dat ze dragen. Alleen kleine groepjes zijn nog te porren voor trendy kleding en mobiele telefoons." Volgens Van Steensel prikken inter- netjongeren steeds meer de reclame door die een bepaalde levensstijl wil opdringen. „Jongeren herkennen die pogingen feilloos. Ze wensen niet door multinationals tot een bepaal de levensstijl of overtuiging te wor den aangezet. Eerder maken ze zich kwaad over de arrogantie van grote ondernemingen en de macht die zij via hun merken uitoefenen. Jonge ren verzetten zich meer en meer. Kijk maar naar de wereldwijde acties op internet tegen de farmaceutische industrie die haar merkenmacht misbruikt tegen de Afrikaanse slachtoffers van aids. Er komen steeds sterkere signalen dat dit wan trouwen de opmaat is naar het einde van het merk. Dat is veel dichterbij dan menigeen denkt." De nieuwe generatie zal het polder model slopen, de partijpolitiek ten grave dragen en charismatisch lei derschap toejuichen. Komt de de mocratie dan niet in gevaar? Van Steensel: „Ben ik niet bang voor. Deze jongeren hebben niets met partijpolitiek, voorzover die op ideo logie is gebaseerd. Dat stelsel met al lerlei gekissebis werkt in hun ogen verlammend en zal op de helling moeten. Jongeren staan inhoudelijke politiek voor, gericht op de lange ter mijn. Daarbij zien ze het partijstelsel als een obstakel. Blijft het toch be staan dan zullen ze zich meer en meer organiseren in actie- en belan gengroepen via het internet om be sluiten af te dwingen. Dat zie je nu al gebeuren. Denk maar aan de recente intemetactie tegen de veiling van etherfrequenties. Verder laten de in ternetters zich graag inspireren door charismatische leiders, maar hun in vloed zal wel transparant moeten zijn. Aan ongecontroleerde macht hebben jongeren namelijk een broertje dood." De jongeren geven hun ouders een dikke voldoende, constateert ze. Toch zullen ze hun eigen kinderen anders opvoeden. „Ze zijn heel te vreden over de verhouding met hun ouders. Ze krijgen genoeg vrijheid, er is begrip voor de dingen die ze wil len doen, al snappen hun ouders vaak niet waarom, en ze ervaren de sfeer van gelijkheid die in veel gezin nen heerst als positief. Maar dat be tekent niet dat ze hun eigen kinde ren precies zo zullen aanpakken. In het besef dat de ontwikkeling van de persoonlijkheid ook voor een deel genetisch is bepaald zullen ze hun rol als opvoeder minder overdrijven, meer relativeren. Tegelijk zullen ze, gelet op het belang dat ze aan socia le inbedding hechten, een steviger beroep doen op de omgeving als op voeder. Op de grootouders bijvoor beeld." Een stabiele relatie met de partner vinden internetters belangrijk. Ze zullen minder snel scheiden, on danks hun individualistische gedrag, beweert Van Steensel. „Voor jezelf kiezen betekent voor hen niet nood zakelijk dat ze uit een relatie stap pen. Ik verwacht dan ook dat het scheidingspercentage de komende decennia zal dalen. Er zulleMninder kinderen opgroeien in ééna®erge- zinnen." In de nieuwe sociale beweging die de internetgeneratie in gang zet dicht ze ouderen een troostrijke rol toe. Oud is straks niet langer out. Jongeren en jongvolwassenen zullen hen weer gaan waarderen. De oude ren maken deze comeback doordat de hernieuwde nadruk op inbedding en stabiliteit een herwaardering van hun levenservaring met zich mee brengt. Ouderen hebben de samen leving weer iets te bieden." Internetgeneratie - de broncode ontcijferd, K.M. van Steensel, uitg. Stichting Maatschappij en Onderneming, internet: http://www.smo.nl Product-reclame ravot met kinderen De geschiedenis van de Leidse veemarkt Reportage Geweld in de mooiste stad van Macedonië

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1