u PC Uefa Challenge concurrent voor Fifa Office: zegetocht in de zakenwereld Game Boy Advance -este zakspelcomputer II: Een eigen website (3) Multimedia U P UU R pneij 353 Mijn eigen website UTERDAG 16JUNI 2001 samenstelling Frank Buurman en Jan van der Nat T 6 Music Generator I muziekprogramma maken voor een in dit opzicht niet zo han- t spelcomputer was tot op heden een wat hachelijke zaak, maar fede komst van de gevavanceerde Sony PlayStation 2 heeft soft warehuis Codemasters toch de stap gewaagd. Niemand minder dan DJ David Morales werd ingehuurd om hier een succes van te maken. De MTV Music Generator 2, zoals het programma officieel heet, biedt de mogelijkheid om op eenvoudige wij ze videoclips in elkaar te zetten en geluiden te mixen. Een database met 9000 samples en een heuse vi- - deo-editor, die optimaal gebruik maken van de hardware (48 geluids kanalen) van de PlayStation 2, zijn 6 dit doel beschikbaar. De Music Generator kan acht muziek- n verwerken, waaronder house, rock, garage en trance. L.codemasters.com dband helpt illegaliteit ■illegale software-circuit vaart wel bij de groei van het aantal Viband-internetverbindingen, zoals adsl en kabel. Dat consta nt het Nederlandse maandblad Net Magazine in het juni-num- I. Dankzij breedband en speciale programma's is het voor de tone consument 'kinderspel om in enkele uren tijd voor tien- kenden guldens aan illegale software en de nieuwste bioscoop- kste downloaden', aldus het tijdschrift dat onder meer de films nibal' en 'Traffic' wist te vinden. Net Magazine legt uit dat het egale kopieerder vooral makkelijk wordt gemaakt door zoge- n peer-to-peer-software zoals het Nederlandse Kazaa. Daar- 6 worden via het internet directe verbindingen gelegd tussen I volgens hetzelfde principe als bijvoorbeeld Napster. Deze Vniek is tot nu toe vooral grootschalig gebruikt voor MP3-mu- jbestanden, maar kan in principe voor elke vorm van software men toegepast. ndex verticaler jderlandse zoekmachine www.vindex.nl is verbeterd. Er zijn jcifieke interessegebieden benoemd, waarbinnen zoekop- jiiten sneller worden uitgevoerd. De gebieden zijn: nieuws, fi- l, telecom, reizen en muziek. Daarnaast blijft het mogelijk op trefwoord het hele Nederlandse gedeelte van het world wi- veb af te zoeken. Verticalisering', zoals zo'n maatregel wordt uemd, is ook al bij andere zoekmachines ingevoerd. Deze ont- :eling is het gevolg van het steeds meer toegespitste gebruik het internet. Minder mensen gaan 'zomaar' wat surfen, meer uikers weten nauwkeurig wat ze zoeken en worden zo sneller ilpen. zijn in de loop der tijd di- jrée goede spelcomputer- oor onderweg uitgebracht, Ide Atari Lynx en de Sega pear, maar alleen Ninten- leeft met zijn Game Boy en K Boy Color het genre tot uortdurend (al 12 jaar du ll succes kunnen maken, eeste computertjes zijn al n de markt verdwenen lat er geen nieuwe spellen voor werden uitgebracht, at dat uiteindelijk alle spel- Juters wacht. De consu- Iwiluit- elijk >keni ihet Boy mee (Nintendo het leven van Ifliameboy nog vele jaren te ngen. Dat lijkt te lukken 'in Japan zijn al een ruil exemplaren verkocht. Met ipparaat kunnen ook de spelle- 'ogwor- gespeeld, terwor- lelijk nieuwe uit- acht, die «lfspre- d de ver- Ie mo theden naai be ft De Japanse spellenfa- nt heeft ook nog een kop- 'g gelegd naar de nieuwe fndo Game Cube, die in 'ajaar op de markt ver- nl- De Game Boy Advance namelijk functioneren als beeldscherm en controller HAAS ube>een geavanceerde fomputer voor thuis 'bij de vergelijkbaar met de Sony itation II. toie Boy Advance heeft 12-bits processor en een ïnschermpje met een 're- In bijna elk huishouden staat tegenwoordig een personal computer. Maar wat doen we er mee en wat kunnen we er mee? In de rubriek PC Wijzer elke week een onderwerp voor de thuiscomputeraar. Vragen en suggesties kunt u sturen naar: intemetredactie@damiate.hdc.nl Thuisgebruiker mist weinig zonder XP-versie delijke' resolutie van 240 bij 160 pixels. Daarmee kunnen plaat jes op het scherm worden gete kend die aanzienlijk beter zijn dan die van de Game Boy Co- lor, maar in vergelijking met de Nintendo 64 of de PlayStation stelt het allemaal niet zoveel voor. Ook de oude Super Nin tendo kan nog steeds betere beelden op het scherm bren gen. Maar dat is de prijs die je voor een draagbaar systeem moet betalen. Het zal de veelal jeugdige gebruikers niet veel kunnen schelen: zij kunnen in de auto op weg naar Frankrijk spelletjes spelen cfie er dan mis schien niet zo bijzonder uit zien, maar veel speelplezier zul len bieden, want dat is Nintendo wel toe vertrouwd. Voor een draagbare spelcom puter is een laag stroomver bruik belangrijk en aan die eis voldoet de Advance, want het apparaat werkt vol gens Nintendo 15 uur op twee batte rijen. De spelcom- putertjes kunnen aan elkaar worden gekoppeld om met meerdere perso nen tegen elkaar te kunnen spelen. Vanzelfsprekend wordt de Advance met een Super Ma- rio-spel uitgebracht. Daarnaast zijn ook het puzzelspel Kurukuru en het racespel F-Ze- ro beschikbaar. Andere spellen, zoals Rayman, zullen spoedig volgen. De Game Boy Advance is per 22 juni beschikbaar en kost 275 gulden. Spellen kosten tegen de 100 gulden. www.nintendo.nl FRANK BUURMAN Met een ware hype is Office XP over ons uitgestort. Vol met spannende nieuwe func ties voor wie ingewikkelde din gen wil. Wat blijft er over voor de thuisgebruiker die het sim pel wil houden, maar wel op zijn gemak gesteld is? Infola- bels. Verbeterde workflow. In tegratie met SharePoint Team Services. Meer mogelijkheden voor het creëren van zakelijke oplossingen. Het kan niet op in de teksten van Microsoft. En ook niet in de publiciteits stunts: Steve Ballmer zelf kwam in Rotterdam gesigneerde pak ketten verkopen voor 999 gul den per stuk. OfficeXP mag er wezen. Lang verwacht en vooraf al veelbe sproken is het pakket nu vast en zeker aan een zegetocht be gonnen onder de zakelijke ge bruikers. Daar is het in eerste instantie ook voor bedoeld: als kantoorpakket dat pas volledig tot z'n recht komt in de samen werking tussen verschillende mensen die met verschillende toepassingen werken. De ver beteringen op dat gebied zijn talrijk en de eerste reacties wij zen erop dat ze breed worden gewaardeerd. Maar wat is het nut van een kostbare upgrade voor de thuis gebruiker, die Word gebruikt voor briefjes en werkstukken, mogelijk Excel voor wat huis houdelijke administratie en heel misschien Access voor een adressenbestand? Misschien waren ook de voorgaande Offi ce-versies al wat te veel voor deze doelgroep. Toch waren er altijd handige functies die je ook als eenling niet wilde mis sen, en die niet zaten in Micro soft Works, de huisversie van Office die bijna iedereen gratis met z'n pc heeft meegekregen. Bij het bekijken van OfficeXP hebben we ons geconcentreerd op Word, omdat dat nu een maal het meest gebruikte pro gramma in de huiselijke kring Seconden Na de installatie van Word val len twee dingen meteen op: het taakvenster dat een flink deel van de schermruimte in beslag neemt, en een periode van een seconde of vijf dat Word na het starten helemaal niets doet. Geen schijfactiviteit, geen zand lopertje, geen melding op de statusbalk. Maar wel een heel systeem dat in beslag wordt ge nomen door een tekstverwerker die blijkbaar even goed moet nadenken over wat komen gaat. Geen doodwond, wel gek en een beetje lastig voor als je snel aan de slag wilt. Van het taakvenster zelf zien we aanvankelijk het nut nog niet zo erg. Alles wat je daar kunt doen, kan ook via de menu's en ge wone dialoogvensters. Het eni ge verschil is dat het document beter zichtbaar blijft, omdat de bediening zich in een aparte ruimte afspeelt. Wie het niet hebben wil, kan het taakvenster overigens simpel wegklikken of zelfs in de opties helemaal uit schakelen. Bij het schrijven van tekst biedt de XP-versie van Word weinig nieuws. Het tellen van woorden is wat handiger geworden dankzij een apart werkbalkje. Redigeren wordt wat makkelij ker gemaakt door de royale klembord-functie: daar kunnen maximaal 24 stukken tekst (of andere objecten, zoals illustra ties) op. Handig voor als je uit voerig gaat schuiven en hier be wijst het taakvenster zich wel: het biedt een overzichtelijke lijst, waaruit je vreemd genoeg alleen geen stukken naar het document kunt slepen. Plakken gaat alleen door het kiezen van het bewuste commando of door op het klembord-object te dubbelklikken. Nieuw is ook de mogelijkheid om meervoudige selecties te maken en die dan in één keer naar het klembord te kopiëren. Ook bij het opmaken valt op hoe praktisch het taakvenster is, met uitvoerige informatie over de eigenschappen van elk tekstfragment. Eindelijk heeft Word de destijds zo geprezen 'onderwater-functie' van Word Perfect weten te evenaren. Het gebruik van opmaakprofielen, al veel langer beschikbaar in Word maar niet altijd even in zichtelijk in het gebruik, is dankzij het taakvenster nu echt praktisch geworden. Ook hier valt er trouwens niets te slepen; het lijkt wel of Microsoft deze Windows-handeling in Office wil uitbannen. Tekenen Tekstverwerken is tegenwoor dig meer dan lettertjes maken. Simpele en zelfs niet zo simpele tekeningen horen er ook bij, en Word kan al sinds een aantal versies aardig mee als er lijnen, pijlen en vormpjes in een docu ment moeten. Dat is in de XP- uitvoering natuurlijk niet min der geworden. Wel minder han dig. Waar vroeger een lijn of een pijl er gewoon stónd als je de betreffende functie gebruik te, verschijnt nu een fors kader rond het tekenobject. 'Maak hier uw tekening' staat er met koeienletters, alsof er een kunstzinnige prestatie van for maat van ons wordt verwacht. De zin van deze verandering is onduidelijk en gelukkig kan ook dit via de opties worden uitge schakeld. De bestanden die WordXP maakt, zijn gelukkig ook te ope nen in Word 2000 en 97 (niet in voorgaande versies). Omge keerd natuurlijk ook, hoewel we een probleem hadden met een ingewikkeld en 'vreemd' docu ment uit Word 2000. Daarvan kregen we om onduidelijke re denen de illustraties niet te zien en de opmaak klopte niet meer. Een ander probleem deed zich voor bij het gebruiken van XP- documenten in 'vreemde' soft ware: het Unisys-redactiesys- teem op deze krant bleek deze bestanden niet als Word-docu- menten te willen herkennen. Helemaal hetzelfde zijn ze dus niet. Zoals altijd heeft het niet lang geduurd voordat we de nieu- wigheidjes in Word XP op prijs begonnen te stellen. De volgen de stap is dan dat je ze niet meer kunt missen - en dat is waarom Bill Gates zo onmete lijk rijk is geworden. Wie nuch ter blijft, zal toch constateren dat zelfs de voordeligste aan bieding een hoop geld kost en dat die paar handigheidjes voor de thuisgebruiker nauwelijks waarde hebben. De 2000- of de 97-versie zijn met het verschij nen van XP bepaald niet ach terhaald of ouderwets gewor den - de 95-versie misschien wel wegens het bestandsfor maat - en niemand die XP te duur vindt, hoeft zich ongeluk kig te voelen. ROB VERMEULEN Wie een eigen website wil gaan maken moet zich vooraf altijd één vraag stellen: 'Heb ik de wereld iets te mel den?' Anders gezegd: is hetgeen ik op mijn site wil gaan zetten wel interessant voor anderen. Hoe leuk dat voor je directe omgeving ook is, buiten de fa milie is er niemand die zit te wachten op 'De Familiepagina van de Janssens'. En ga maar eens zoeken tussen de duizen den Nederlandse homepagina's bij de diverse providers, het barst ervan. Stukjes huisvlijt waar niemand verder iets aan heeft. Deze week kreeg ik een nieuw boek in handen over Dream weaver 4, het voor particulieren wat te kostbare wysiwyg-pro- gramma, dat bij de voorbeelden gebruik maakt van een site over een reis door diverse nationale parken in de Verenigde Staten. Dat is al een veel beter onder werp, al moet je wel iets extra's melden, want steunen alle lettertypes. Met Arial, Verdana, Times New Ro man vaar je op safe. Over de kleuren heb ik het ook al gehad: let goed op de leesbaarheid te gen de achtergrond en kleuren die pijn doen aan je ogen, doen dat ook aan de ogen van de be zoekers en die zijn dan zo weer van je site weg. Belangrijk is ook de maat van de letters. De zogenoemde broodtekst kan mooi op 10 punts. Dat is groot genoeg. Voor de koppen beschikken de- meeste programma's over een uitrolmenu met een aantal vas te maten. Dat is handig, want dan zijn koppen, tussenkoppen en eventueel andere afwijkende tekst altijd dezelfde maat. Een website zonder illustraties is natuurlijk dodelijk saai. Dat is te voorkomen met een be schaafd gebruik van illustraties en foto's. Op tal van sites zijn bakken vol illustraties te vinden en ook bij een programma als Word wordt ttrnp op het inter net staan tal loze sites over die stukken natuurschoon aan de andere kant van de plas. Omdat ik zelf de VS van noordwest tot zuidoost en van zuidwest tot noordoost heb door kruist, zou ik zelf zo'n site ook gemakke lijk kunnen maken. Informatie en foto's te over. Maar heb ik dan iets toe te voegen aan wat al dan niet offi ciële sites over Yellowstone, Yo- semite of MesaVerde te melden hebben? Tenslotte levert Yose- mite' bij www.google.com al leen al bijna 450.000 treffers op. Dus moet je vertellen over die bison in Yellowstone, die het pad van mijn zoon en vrouw kruiste tussen lodge en restau rant. Of dat je op de dodelijk saaie weg tussen Chicago en In dianapolis (je moet tenslotte iets als basketballfan) prima kunt eten in een leuk country- restaurantje halverwege. Dat is informatie, die wellicht nog niet op het www en in de tallo ze reisgidsen staat. Toegevoeg de waarde dus. Daar gaat het om. In de vorige afleveringen heb ik het al even gehad over letterty pes. Doe niet te gek. Kies een mooie strakke letter en beperkt je daarbij tot de standaarden, zodat iedereen ze ook kan le zen, want niet alle pe's onder een aardige hoeveelheid meegeleverd. Wie echt crea tief is maakt zelf leuke - en dus unieke - plaatjes. Der gelijke illustra ties moeten gemaakt wor den in gif (graphics in terchange file) Over hoe je dat soort plaatjes maakt een volgende keer meer. Foto's krijgen in principe altijd de extensie jpg, een samentrek king van JPEG. Voor wie het weten wil, dat staat voor Joint Photographic Experts Group. Foto's zijn ook te vinden op het internet, maar uiteraard ook zelf te produceren. Hetzij van uit een digitale camera, hetzij via een scanner. Foto's mogen nooit in hun oorspronkelijke omvang op een site worden ge zet. Dan duurt het veel te lang eer een foto binnen is en dus gaat de bezoeker zich ergeren. Met een fotobewerkingspro gramma (Photoshop, PaintShop, enz.) moeten ze worden teruggebracht tot onge veer 72 dpi (dots per inch). Bij die bewerking wordt aangege ven hoeveel seconden de laad tijd bedraagt (meestal bij een 28.8K modem). Een seconde of tien is goed. De meesten be schikken over een snellere ver binding en dus zal die tijd nog korter worden. JAN VAN DER NAT FRANK BUURAAAN Als het om videovoetbal gaat staan Fifa 2001 van Electro nic Arts en zijn voorgangers al geruime tijd op eenzame hoog te. De concurrentie leek te heb ben afgehaakt. Maar het Franse Infogrames waagt nu toch een poging met Uefa Challenge. Het spel is opgehangen aan enkele zeer goede Europese voetbal lers, die in het spel ook goed zijn te herkennen. Luis Figo, wellicht de beste voetballer ter wereld, en klassespelers als de irritante Stefan Effenberg, de kopsterke Oliver Bierhoff, de explosieve Dwight Yorke en de jeugdige Gianluca Zambrotta hebben hun naam aan Uefa Challenge verbonden. Uefa Challenge, gemaakt door het Engelse softwarehuis Shef field House is een goede con current voor Fifa, hoewel het niet in alle opzichten het ni veau van Fifa 2001 haalt. Gra fisch gezien mag het spel er ze ker zijn. De spelers zijn goed getekend en soms dus herken baar, en ook de beroemde sta dions zoals Old Trafford van Manchester United zijn nauw keurig in beeld gebracht, net zoals het enthousiast meele vende publiek. Wat Uefa Chal lenge uitzonderlijk maakt zijn de vele spelmogelijkheden. Het spelen van de Champions Lea gue is mogelijk, maar net zo leuk is om met je favoriete club in een lagere afdeling te begin nen en je dan in zes seizoenen in een lange reeks wedstrijden naar de top te werken. Dit doet enigszins denken aan de voet balmanager-spellen, maar Uefa Challenger is wel een spel waarbij de speler zelf aan de bak moet. Wel kunnen er veel zaken worden ingesteld die op het bordje van de trainer thuis horen, zodat de speler een soort voetballer/trainer wordt. Bepaal bijvoorbeeld wie er mandekking speelt op bepaalde spelers van de tegenpartij, wij zig de rol van verdedigers en middenvelders, bepaal waar spelers moeten staan op het veld, ga met een aanvallende instelling het veld in of besluit om hoofzakelijk te verdedigen en te counteren. Het is allemaal mogelijk. Waar het bij een voetbalspel echter uiteindelijk om gaat is de speelbaarheid en het realisme. Omdat een speler maar één voetballertje tegelijk kan bestu ren is het belangrijk dat de computergestuurde teamgeno ten goed 'meevoetballen'. Dit is dik in orde bij Uefa Challenge. Eentweetjes zijn mogelijk en er stormt altijd wel iemand naar voren die je voorzet op maat kan inkoppen. Uefa Challenge is verder iets realistischer dan concurrent Fifa. Een tackle gaat bijvoorbeeld nogal eens mis, hetgeen gezien de strengheid van de scheidsrechters aardig wat gele en rode kaarten kan opleveren. Het Vlaamse commentaar bij de wedstrijden van Carl Huy bregts is niet om over naar huis te schrijven, het Engelse com mentaar is een betere optie. Verder valt op dat Infogrames kennelijk niet alle rechten van de spelers heeft, want Barcelo na speelt bijvoorbeeld met Frank de Beuker in plaats met Frank de Boer, terwijl Kluivert wel keurig in de voorhoede staat. Maar misschien heeft de Franse firma alvast een voor schot genomen op de langduri ge schorsing van onze landge noot. Al met al is Uefa Challenge een meer dan behoorlijk alternatief voor Fifa, met daarbij wel de aantekening dat Fifa 2002, wel licht sterk verbeterd, ook alweer bijna af is. Min. systeemeisen: Pentium II, 32 Mb Ram, Windows 95/98/Me, 3D-kaart sterk aanbevolen. Prijs: 99 gulden. Beschikbaar gesteld door Infogrames.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 41