Tandartsen weren nieuwe patiënten Leerlingen maken eigen school schoon Binnenland universiteit prdubbeling van spoor $L-Oost van de baan Women on Waves ziet toch af van abortussen Verstekelingen in truck naar afvalverwerking vantiMiïBÏSffi EU moet veranderen ieve vloerkleden bij Van Til Skeelertocht ten einde Last Minute Leiden 22 juni Uw doorlopend krediet kan véél goedkoper! 7,3% 'Je kunt op zo'n moment maar beter niet thuis zijn' ERDAG 16 JUNI 2001 Ibinet wil er ider afval bij kaag - Er moet minder af- ij komen in Nederland. Het iet heeft gisteren besloten in 2012 maximaal 9,5 me- e m afval mag worden gestort Vli ebrand. De hoeveelheid af in Nederland groeit nu al '0" jer hard dan de economie. 1:1 ens het kabinet moet het jiil nog groter worden. Dit \\an de doelstellingen in andelijk Afvalbeheersplan 1), Het kabinet heeft giste- ver het LAP gesproken. wordt in het najaar gepu- ,e; jerd en zal eens in de vier erschijnen. Het LAP komt plaats van het huidige af- jflenbeleid. 'li, erschot over go 13,9 miljard ic - Het begrotingsover- lover het vorig jaar is uit kijk uitgekomen op 13,9 id gulden. Dat is 700 mil- gulden meer dan minister (financiën) aanvankelijk e Tweede Kamer had ge- orteerd. Het verschil wordt laard door nieuwe cijfers onder meer de saldi van de 11e fondsen over vorig jaar. ercentage van het bruto inlands product (bbp) het begrotingsoverschot 2000 daarmee van 1,5 naar rocent. Het begrotings chot wordt voor de aflos- de staatsschuld ge utrecht gpd Het Utrechtse Dr. F.H. de Bruij- ne Lyceum (mavo, havo, vwo) heeft een nieuwe manier ge vonden om het schoolgebouw schoon te houden. Leerlingen maken sinds een maand 's morgens voor schooltijd tegen betaling de lokalen en gangen schoon. Het De Bruijne is de eerste school in de stad die voor de schoonmaak van de diensten van scholieren gebruik maakt. Voordelen: het gebouw is lekker schoon en het levert leerlingen een bijbaantje op. Volgens rec tor Grotenhuis zijn de eerste er varingen met het nieuwe schoonmaaksysteem positief. De school heeft al jaren twee vaste schoonmaaksters in dienst die de toiletten, de do centenkamer en kantoorruim tes schoonmaken. De rest van het grote gebouw werd gedaan door een schoonmaakbedrijf. Over de inzet van het schoon maakbedrijf waren ze op het De Bruijne steeds minder tevreden, zegt Grotenhuis. In de eerste plaats waren er problemen met de beveiliging. Grotenhuis: „Het alarm werd wel eens uit geschakeld en dat soort dingen. Verder waren we niet meer te vreden over de kwaliteit van het schoonmaken." Van een collega-rector in Hil versum had Grotenhuis ge hoord dat daar leerlingen wor den ingezet voor de schoon maak van het schoolgebouw. Dat idee is op zijn school over genomen. Het De Bruijne krijgt jaarlijks van de overheid zo'n anderhal ve ton voor het schoonmaken van het gebouw. Daarvan wor den de beide schoonmaaksters betaald. De rest gaat naar een speciaal opgerichte stichting 'Vrienden van het De Bruijne'. De poetsende leerlingen zijn in dienst van de stichting. Zij heb ben een arbeidsovereenkomst en verdienen netto ongeveer een tientje per uur. Conciërge en bestuurslid Van den Berg, die de schoonmakers 'aanstuurt', heeft inmiddels veertien mensen in dienst. Tien vaste schoonmakers en vier re serves. Vier leerlingen staan op de wachtlijst. Afgesproken is dat de twee vaste werksters van de school de wc's, de docenten kamer en de kantoren blijven schoonmaken in verband met de privacy van de leraren. De leerlingen 'doen' de lokalen, gangen en dergelijke. Mocht een lokaal niet schoon genoeg zijn, dan kan de docent die er lesgeeft een briefje invullen en wordt de 'klacht' 's middags door een van de reserve schoonmakers verholpen. Landelijke wachtlijst moet Borst dwingen tot tariefsverhoging Tandartsen zullen de komende maanden geen nieuwe patiënten meer in hun praktijk opnemen. De geweigerde patiënten komen op een landelijke wachtlijst totdat mi nister Borst (volksgezondheid) instemt met een verho ging van het tandartstarief. Doet zij dat niet, dan moeten alle patiënten straks bij een tandartsbezoek uit eigen zak direct bijbetalen. utrecht anp De leden van de tandartsorga nisatie NMT hebben gisteren besloten deze acties te voeren. De NMT zal alle tandartsen in Nederland oproepen de hele zomer nieuwelingen te weige ren. Alleen noodhulp wordt verstrekt. Volgens een woord voerder was dit de 'meest pati ëntvriendelijke' variant die ze konden bedenken. Een adver tentiecampagne moet het pu bliek inlichten over de acties. Overigens is zo'n zeventig procent van de tandartspraktij ken al gesloten voor nieuwe cli ënten, omdat ze overvol zitten. „Het is niet duidelijk hoeveel mensen op de wachtlijst zullen komen. Maar tandartsen wor den nu al dagelijks gebeld door nieuwe patiënten. Het is een te kort dat nu onzichtbaar is. We zullen het als politiek signaal gebruiken", zegt een woord voerder van de NMT. Een verhoging van het tarief is volgens de tandartsen nodig om de gestegen praktijkkosten te betalen. In totaal gaat het om een bedrag van 280 miljoen gulden. Dat kan worden ge haald door een gemiddelde ta riefsverhoging van 18,60 gulden per patiënt per jaar. De praktijkkosten zijn de af gelopen jaren omhoog gegaan door de hoge kosten die wor den gemaakt voor infectiepre ventie en door betere arbeids voorwaarden voor de assisten ten. Daarnaast zijn de premies voor arbeidsongeschiktheids- en ziektekostenverzekering voor de tandartsen flink geste gen. Over de premies heeft de NMT een procedure bij de be stuursrechter aangespannen. Borst heeft onlangs besloten de premies te zullen compense ren vanaf 1 juli, maar de tand artsen willen dit met terugwer kende kracht vanaf 1 januari. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten COMMENTAAR 'De manier waarop in de Europese Unie besluiten worden geno men werkt niet. De bevolking begrijpt de beslissingen niet en voelt zich er niet bij betrokken. We moeten af van de obscure nachtelij ke debatten, die leidden tot een verdrag dat van compromissen aan elkaar hangt en daardoor niet te begrijpen is'. Romano Prodi, voorzitter van de Europese Commissie (het dage lijkse bestuur van de EU) bezigde harde woorden na de negatieve uitslag van het Ierse referendum over het verdrag van Nice. De re acties van de EU-regeringsleiders waren milder van toon. 'We moeten niet in paniek raken en de uitslag eerst analyseren' en 'de uitbreiding van de Unie komt niet in gevaar' klonk het geruststel lend. Feit is dat het verdrag van Nice een slecht verdrag is. Het was be doeld om de EU beter te laten functioneren na de uitbreiding met landen uit het voormalige Oostblok. De poging om de democratie en de transparantie in de EU te verbeteren, liep in Nice uit op een mislukking. In 2004 moet een nieuw verdrag de transparantie en democratie in de EU beter regelen. Natuurlijk is het referendum van Ierland niet representatief. Slecht 32,9 procent van de Ieren nam de moeite om te gaan stemmen. Maar de lage opkomst kan als een teken aan de wand worden ge zien. Als in een land dat zijn hele economische bloei aan Europa dankt slechts een derde van de bevolking de moeite neemt om de stemmen, is er iets mis. Dat er iets mis is, bleek donderdag ook uit een peiling waaruit bleek dat meer dan de helft van de Belgen te gen de uitbreiding van de EU is. Nota bene de Belgen die vanaf het begin af aan meedoen en met hun hoofdstad het middelpunt van Europa vormen. De regeringsleiders met hun sussende woorden zullen in het geval van Ierland wel gelijk krijgen. De Ierse regering gooit er extra pro motie tegenaan en in een tweede referendum wordt het verdrag alsnog aangenomen. Maar het is verstandig voor de Europese lei ders om de woorden van Prodi eens goed in hun oren te knopen. Een gezamenlijk Europa bestaat niet alleen op papier, het bestaat uit de mensen die er wonen. En naar die mensen moet eens een keer worden geluisterd. ten. Het kabinet vindt daarom dat de kosten van verdubbeling, tien miljard gulden, niet opwe gen tegen de baten. Een betere benutting van het bestaande spoor kost een miljard gulden. Op een paar knelpunten wordt het spoor over kleine afstand verdubbeld, overgangen wor den ondertunneld en er komen geluidwerende maatregelen. De huidige maximumsnelheid van 140 kilometer per uur blijft ge handhaafd. Op termijn is 200 kilometer mogelijk. Het vervoer over de HSL-Zuid tussen Amsterdam en Parijs komt waarschijnlijk in handen van de NS en de KLM. Netelen bos vindt het bod van het Ne derlandse samenwerkingsver band op de exploitatie van de flitstreinen het beste. linet heeft gisteren op van de ministers Nete- (verkeer) en Pronk besloten af te zien van verdubbeling van tussen Amsterdam en grens voor de hoge- ijn-Oost. Het kabinet ir betere benutting van iaande spoor. Studies n uitgewezen dat met udige maatregelen de ca- it ook in de verre toe toereikend is. Voor het lationaal vervoer is de ko- twintig jaar een trein ir voldoende om de groei ;t aantal pasagiers op te Bovendien bedraagt de nst op dubbel spoor tot >0 furt slecht enkele minu- a; Ot korting op exclusieve vloerkleden. ev Afdeling Woontextiel bij Van Til vindt u een ongekend grote collectie "e vloerkleden, waarvan veel naar eigen ontwerp. Tijdelijk kunt u profiteren Hse speciale aanbiedingen. De kortingen lopen op tot liefst 60 procentl diverse dessins en kleurstellingen, etltü 0x240 cm, nu met 60% korting. Gabbeh kleden (geknoopt van zuiver scheerwol, 170x240 cm, met uniek Gabbefvmotief nu 895,- Van Til collectie Exclusieve dessins naar eigen onlwerp, hondgetuft van zuiver scheerwol. Aanbiedingsprijs:* 170 x240 cm nu 895.- 200 x250 cm nu 995.- Zolong de voorrood slrek» Openingstijden: Ma-DI-Wo 9 30-17.30 ui Do-Vr: 9.30-21.00 uur Za. 9.30-17.30 uur Zondags gesloten www.vantll.nl AMSTERDAM - Ruim drie ton stond er giste ren op de rekening van de stichting Steun Leu- kemieonderzoek. Hoofddorper Ad Verheij za melde dat geld de afgelopen drie weken in met een skeelertocht door Nederland. Behalve via de kaartverkoop van een sponsorconcert, kwam het geld ook binnen via bedrijven en particulieren. Zo overhandigden deze week Rotterdamse gedetineerden een bedrag van 1.500 gulden dat ze hadden gespaard. Giste ren reed Verheij het laatste stuk, van Utrecht naar de Amsterdam Arena. Zijn zoons en dochter Vincent Laura en Edward (tweede, derde en vierde van links) vergezelden hem op skates door de hoofdstad. Hoewel het streef bedrag van vijf ton niet werd gehaald, was Verheij 'heel tevreden'. „Ik ga de komende dagen alle indrukken van de afgelopen weken verwerken", zei hij voldaan. „Ik ga naar huis en de draad met mijn gezin weer oppakken." Foto: United Photos De Boer/Rob Hendriks dublin gpd Tien dagen lang draaide Wo men on Waves erom heen, maai; gistermiddag in de haven van Dublin kwam het hoge woord er toch uit: op het voor malige vissersvaartuig worden geen abortussen uitgevoerd. Zo'n 250 ongewenst zwangere vrouwen uit Ierland hadden zich al aangemeld voor een abortuspil, waarmee het me disch team van de organisatie hun zwangerschap zou afbre ken. Women on Waves is 'com pleet overdonderd' door het aantal verzoeken om een abor tus. Er zou veel te weinig tijd zijn om alle vrouwen te helpen. Een belangrijker reden voor de wijziging van de plannen is waarschijnlijk dat het medisch team in strijd met de Neder landse wet handelt. De Inspec tie voor de Volksgezondheid heeft geen vergunning voor de drijvende kliniek afgegeven om dat het schip nog niet is gecon troleerd. Verder verbiedt de ha venmeester van Dublin dat het schip met passagiers de zee op gaat. Ook daarvoor is een ver gunning nodig waarover Wo men on Waves niet beschikt. Een duidelijk aangeslagen Rebecca Gomperts, initiatief neemster van Women on Wa ves, sprak tegen de massaal uit gerukte pers van 'een ramp'. „Ik kan jullie niet eens zeggen hoe zeer mijn hart bloedt dat we deze beslissing hebben moeten nemen." Ze verzekerde dat er 'maatregelen' worden ge troffen voor de vrouwen die zich hadden aangemeld voor een abortus. „We laten ze niet staan." Wellicht krijgen de vrouwen financiële steun om een redelijk kostbare legale abortus in Groot-Brittannië te ondergaan, maar dat werd niet hardop gezegd. Gomperts kreeg veel kritiek van de internationale pers te Rotterdam gpdden in busjes naar het politie bureau gebracht voor onder vraging. Daar kon hun identiteit niet worden vastgesteld, omdat de communicatie moeizaam verliep. De politie vermoedt dat het gaat om vier Chinezen (on der wie twee vrouwen), twee Sri Lankezen en twee mannen uit India. Alle acht zijn naar schat ting tussen de 20 en 30 jaar. De Almelose vrachtwagen chauffeur vertrok gisteravond uit zijn woonplaats. Onderweg nam hij in Woerden een koffie pauze. De politie vermoedt dat de acht op die plek in de vrachtwagen zijn geklommen. Zij moeten daarbij hulp hebben gehad van buitenaf, omdat de deuren van de vrachtwagen al leen van buitenaf kunnen wor den afgesloten. Een vrachtwagenchauffeur uit Almelo schrok zich gistermor gen te pletter toen hij zijn partij huis-, tuin- en keukenafval bij de Afvalverwerking Rijnmond in de Rotterdamse Waalhaven wilde afleveren. Eenmaal op het bedrijfsterrein aangekomen, opende hij de deur van zijn vrachtwagen en zag tussen de acht rolcontainers plotseling een paar benen en schoenen. De trucker bedacht zich geen moment, sloot de deur weer en waarschuwde de politie. Die haalde even later acht versteke lingen uit de wagen. De zes mannen en twee vrou wen, die geen papieren op zak hadden en slechts over mini male bagage beschikten, wer- verduren. Een Ierse journalist stelde dat Women on Waves de Ierse vrouwen 'valse hoop' heeft gegeven door uit te varen zonder vergunning. Het is on duidelijk of het geplande pro gramma nog doorgaat. Volgens woordvoerster Van Kampen wordt daar binnen de organisa tie verschillend over gedacht. Waarschijnlijk blijft de boot nog enkele dagen in Dublin voor workshops en andere voorlich tingsactiviteiten. Maar het is onduidelijk of nog andere ha vens worden aangedaan. Van Kampen: „Wat mij betreft halen we de vergunning op en zijn we hier over twee weken weer." zoek de verschillen Geslaagd voor je eindexamen? Tijd voor je definitieve studiekeuze. De Universiteit Leiden is anders dan de andere. Zoek de verschillen op vrijdag 22 juni. Doe een studiekeuze test, bezoek je favoriete opleiding en ontdek Leiden als studentenstad. I(gf Universiteit Leiden Last minute informatie: www.studereninleiden.nl of 071 527 11 11 DESIGNCENTRUM Overstappen is héél eenvoudig! Als u 25.000,- leent en 2% per maand betaalt, bent u via www.ohra.nl goedkoper uit: Uw geldverstrekker Effectieve rente op jaarbasis Looptijd Rentebedrag Uw besparing OHRA 7,3% 60 4.736,39 FBTO 8,5% 62 5.680.35 f 943,95 Postbank 8.8% 62 5.937,59 1.201,19 SNS Bank 9,8% 64 6.835,35 2.098,96 Rabobank 9,8% 64 6.835,35 2.098,96 Centraal Beheer 10.0% 65 7.022,24 2.285,85 Taneven per 11/05/2001. Bron: MoneyView Research. Wijzigingen voorbehouden. Deze bedragen gelden over de gehele looptijd. Er is hierbij vanuit gegaan dat u het bedrag zonder tussentijdse opnamen of vertragingen aflost. Verschillen in productvoorwaarden zijn mogelijk. Kijk en vergelijk op: www.ohra.nl mal Bijna vijfduizend varkens geruimd in verband met varkenspest Spanje deurne gpd Omdat vorige week nog twaalfhonderd big gen van varkensbedrijf Nooyen in Deurne in Spanje zijn geweest, moesten gisteren al le 4.700 varkens worden afgemaakt. De rui ming duurde van de vroege ochtend tot de late avond. „Het is een akelig gezicht. Je kunt op zo'n moment maar beter niet thuis zijn", meent een buurman. Het is even voor vijven in de ochtend. Op het varkensbedrijf van de familie Nooyen in Deurne is volop bedrijvigheid. De taxa teurs hebben zich al gemeld. Zij maken een waardeschatting van de varkens in de stal len. De dieren worden in de loop van de ochtend geruimd; met een stroomstoot om het leven gebracht om via de grijper in een vrachtwagen naar de destructor te worden gebracht, alwaar ze zullen worden vemie- tigd. De vrees is dat met de 1.200 biggen van Nooyen ook de varkenspest vanuit Spanje naar het bedrijf is gekomen. „Het is goed dat ze het zo resoluut aanpakken", zegt een buurman. Hij kijkt vanaf zijn erf uit op de boerderij van Nooyen. Hij maakt zo weer van dichtbij de ruimingen mee, net als in '97 met de uitbraak van varkenspest. „Wij zijn toen ook geruimd. Het is een akelig ge zicht." Het is absoluut onverantwoord dat de big gen vanuit Spanje terug naar Nederland zijn gekomen, meent een ander. „Ze had den daar afgemaakt moeten worden. Moet je kijken wat voor risico's er zijn genomen. Die varkens hebben tot twee keer toe half Europa doorkruist." Zijn verwijt is niet aan Nooyen gericht. „Ik neem aan dat hij volgens de wet heeft ge handeld. Anders komt hij de grens niet eens over. Dat de overheid dit heeft toege staan, dat is onbegrijpelijk." Een verre buurman, vindt het 'een grote schande' wat er is gebeurd. Leunend tegen het straatnaambordje kan hij net de kraan zien die de dode dieren in de vrachtwagen werpt. Hij kan zich er behoorlijk kwaad over maken. „Dat gesleep met die varkens is nergens goed voor. Dat is vragen om moeilijkheden, om dergelijke gruwelijke maatregelen." Andere buren van de Nooyens, de meesten zijn ook boer, wekken een gelaten indruk. „We wachten het maar af. Het heeft geen zin om je druk te maken. Als de pest komt, kun je toch niets anders doen dan het over je heen laten komen", zegt een van hen. De ruiming gisteren van de veestapel bete kent het definitieve einde van het bedrijf van Nooyen. Er waren al verhuisplannen, aan het einde van dit jaar. „Dat is nu heel abrupt gebeurd. We hadden liever gezien dat de dieren naar een normale bestem ming waren gegaan; het slachthuis", zegt Nooyen. „Het is jammer." t I

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3