'Wij zijn de winkel van Europa' Sport iport is nu eenmaal niet winstgevend' NBA? IERDAG 16 JUNI 2001 37 Het Nederlandse voetbal biedt nog volop talent neMühren, een van Neerlands meest begaafde Iers ooit, stond onlangs in Amsterdam-Noord te irtanden toen hij kleine jongens zag voetballen, imigen niet eens acht jaar oud. „De meesten wa- van Surinaamse en Antilliaanse komaf. Vooral jongetjes zitten niet de hele dag achter de com- a' er, maar voetballen nog lekker op pleintjes, op at. Wat ik daar zag deed me denken aan wat je 'to ^tegenkomt in sloppenwijken in Brazilië: puur Sb balgoud." Volgens Mühren, al jaren scout van ik doopt er genoeg talent rond in Nederland. „Al- missen we het besef dat we zoveel talent heb- Toch zijn wij écht de winkel van Europa. Jawel, winkel wordt vaak leeggekocht, maar dat is een erverhaal. Het talent is er, meer dan ooit." amende drie weken mag de oud-intemational f irgenieten van 'voetbalgoden' uit de hele wereld i ens het WK voor junioren (landenteams onder 20 dat maandag begint. Acht dagen zit de voor- i/i> igAjacied in Argentinië, waar ook Oranje aanwe- is. Het thuisfront moet het doen met samenvat- :k fn op televisie. De eerste uitzending is maandag "I «Nederland 2-programma 'Na Elven' om 22.55 Oranje speelt eerder die dag tegen Costa Rica. olgens spelen de pupillen van Louis van Gaal op iderdag 18 juni (tegen Ecuador) en zondag 24 ju- egen Ethiopië). De nummers één en twee van de gaan door naar de achtste finale. Ook de num- rie heeft nog een kansje, ren op grote toernooien is nooit de sterkste eweest van Nederlandse jeugdteams. Maar het jt vorig jaar drie vertegenwoordigende elftallen ije onder 16 jaar, onder 18 en onder 21) op in- ionale podja present waren, is volgens Han het beste bewijs dat er wel degelijk voldoende it is in ons land. „Met het Nederlands elftal, dat [speelde, meegeteld hadden we vier nationale ies op internationale toernooien. Dat is maat- id. Een beter signaal bestaat niet," zegt de di- r technische zaken van FC Utrecht, im het dan met jeugdploegen toch niet lukt als irvan de waarheid aanbreekt? Dat komt door- andere landen de nadruk al op jonge leeftijd jsteren ligt, meer dan in Nederland. Verder Berger dat het te maken heeft met wasdom, •bondscoördinator: „Raymond Verheijen, in- ingsfysioloog van de KNVB, heeft eens gezegd et aantal zon-uren bepalend is voor de hor- ihuishouding van voetballers. Je ziet dat Turk- iliaanse, Spaanse jongens van zestien, zeven aar over het algemeen net wat volwassener zijn lun Nederlandse leeftijdsgenoten." Frans neester sluit zich daar bij aan. De scout van lord zag laatst op het jeugdtoemooi in Toulon je onder 19 aan het werk tegen Portugal. „Die lwaren allemaal een jaartje ouder dan de Ne- idse jongens. Ze hadden een achterhoede die mpleet in de eredivisie terecht zou kunnen. Fy- terk, in de duels en in de lucht. Groot, en kei- in de duels hè. Die Portugezen waren in alle hten een stukje verder. Volwassener." Toch viel het niveau van de Nederlandse ploeg hem niet .Bouwmeester meent dat we een paar jaar ïn moeten wachten op de toevoer van excel- jongelingen, maar nu breken mooie tijden aan. nk dat dit een nieuwe stroming van hele goede spelers is. Kijk naar Arjen Robben, Rafael van aart. Fantastische voetballers. Maar niet louter or die jongens. „Civard Sprockel van Feye- nmer toor Rafael van der Vaart is een van de grootste Nederlandse voetbaltalenten. Foto: ANP/Jasper Juinen Rafael van der Vaart (18), Arjen Robben (17). Twee toppers in de dop. Tieners nog maar die afgelopen seizoen doorbraken bij hun club en de eredivisie verrijkten met frivool spel. Hoezo, Nederland heeft geen puur voetbalgoud in handen.. „We missen het besef dat we zoveel talent hebben." Door FRANK BUSCHMANN noord en Johnny Heitinga van Ajax zijn nog niet zo bekend, maar die spelers komen er aan", verwacht Bouwmeester. Het heeft er alle schijn van dat het Nederlandse voetbal goud in handen heeft. Bovendien is daar nog die extra 'bonus'. Gerrie Mühren legt uit: „Wij kun nen terugvallen op met name de Surinamers en An- tillianen die in Nederland opgroeien. De tijd heeft ons geleerd hoever we er mee kunnen komen. Suri namers, Antillianen, en inderdaad ook Zuid-Europe anen: zij zijn op jonge leeftijd rijp. Staan er vaak eer der dan Nederlandse jongeren, soms al op hun zes tiende. Kijk naar Clarence Seedorf. Was op z'n sterkst toen hij zestien was. Kijk ik naar Seedorf nu, dan vraag ik me af of hij zoveel beter is geworden." Volgens Mühren gedijen Nederlandse voetbaltalen ten in een rustiger tempo. In zijn ogen hebben Ne derlanders meer weg van Noord-Europeanen dan van voetballers uit het zuiden. Mühren: „Neem Jari Litmanen. Toen ik hem in eerste instantie zag, dacht ik: Wat is dit nou?' Later werd hij pas goed. Scandi- naviërs zijn een beetje als Amerikanen. Ze investeren meer, gunnen zichzelf de tijd om zich te ontwikke len. 'Dit jaar willen we zover zijn, een jaar later is dót ons doel', dat idee. Ze gaan over het algemeen iets langer door, hoeven er niet per se direct te staan. Geldt ook voor Nederlandse voetballers. Een paar jaar later halen wij spelers uit Zuid-Europa in. Tac tisch zijn we namelijk beter." Hij stipt twee voorbeelden aan, reeds gememoreerd door Bouwmeester: Van der Vaart en Robben. Tie ners die het voorbije seizoen doorbraken bij respec tievelijk Ajax en FC Groningen. Briljanten om te koesteren, de ruwe kanten die er nog aan zitten moeten we voor lief nemen. Mühren: „De stap van de A-junioren naar het eerste elftal is het moeilijkst. Spelers worden vaak weggekocht, maar moeten met een worden vervangen. Je ziet dan dat jonge spelers er vaak niet klaar voor zijn. „Van der Vaart en Rob ben zijn de eerste twintig, dertig minuten op hun best. Daarna vallen ze nog wel eens weg. In het be gin denken ze de hele wereld aan te kunnen. Dose ren kunnen ze niet. Dat moeten ze leren." Kritische noten van een oude meester. Mühren krijgt bijval van Feyenoord-scout Bouwmeester „Ik zie steeds meer trainers in Nederland die jonge spelers voor de leeuwen gooien. Van mij mogen ze. Het kan geen kwaad iemand vroeg te brengen." Alleen moe ten coaches niet overdrijven. „Ik denk niet dat het goed is om jonge voetballers alles te laten spelen. Je hebt 34 wedstrijden, af en toe de Europa Cup er tus sendoor. Iemand van zeventien, achttien jaar kan gewoon niet alles spelen." Daarom moeten we blij zijn met de inbreng van buitenlandse toptalenten in de Nederlandse competitie. Niet zeuren over het feit dat zij de ontwikkeling van eigen spelers in de weg staan, vindt Bouwmeester. „Moeten de Nederlandse jongens maar zorgen dat ze beter worden. Trou wens, ze kunnen zich toch optrekken aan het niveau van die buitenlanders?" Volgens de kenners zijn er dus talenten in overvloed. Nu nog leren presteren op eindtoemooien. „Leren winnen", aldus Han Berger, „leren prestaties neer te zetten is een onderdeel van topsport." Andere lan den zijn daar verder in, geeft de technische baas van FC Utrecht toe. Hij refereert aan het Nederlands elf tal onder 16. Dat sneuvelde verleden jaar op het EK tegen Tsjechië. Niet alleen een fysiek sterke ploeg, ook sluw. „Intimideren, maten naaien. Die Tsjechen bleven maar rollen over de grond, tijdrekken, ons kaarten aansmeren. Zij volwassener? Nee, ik denk dat het gewoon niet onze mentaliteit is. Wij willen niet intimideren, maar in bepaalde landen ligt inti mideren juist opgesloten in het karakter van men sen." De ingeslagen weg volgen, is het devies van Berger. „Ik blijf zeggen dat we geld, tijd en energie in onze eigen opleiding moeten blijven steken." Frans Bouwmeester: „Sinds we een jaar of zes gele den bij Feyenoord zijn begonnen met de voetbal- school, is het alleen maar beter geworden met de ontwikkeling van talent. Vanaf de C-jeugd trainen ze twee keer per dag. Zouden meer clubs moeten doen. Wat me het meeste opvalt? Dat er meer voetbal in die gasten zit dan ooit. De balbehandeling, de snel heid van handelen, het ziet er allemaal goed uit. En dat zijn toch zaken die belangrijk zijn." Ook Gerrie Mühren ziet de toekomst rooskleurig. „Johan Cruijff zegt dat er geen goede jeugd is en dat er geen oud-voetballers betrokken zijn bij de oplei ding. Dat moet Johan niet zeggen, want het is niet waar. Er zijn alleen maar oud-voetballers betrokken bij de opleiding van clubs. En juist dat vind ik een goede zaak. Zij kunnen dingen goed overbrengen op talenten." Wanhopen voor de langere termijn hoe ven we in Nederland al helemaal niet. „Je moet eens naar talentendagen voor de E-tjes en D-tjes gaan," adviseert Mühren. „Je weet niet watje ziet. Het gaat maar door en door. We kunnen nog lang vooruit in Nederland." li/s onderzoek naar problemen in het amateurvoetbal iedere club ondervindt i den lijve, maar het is nu enschappelijk bewezen: iteurverenigingen kam- |met geldgebrek, onvol- (ie en verouderd kader en ïglopend ledental. Dat [uit een onderzoek, geti- ')ning voetbal, koning van Jos Meloen (51), wetenschappelijk ;rker aan de Leidse uni- Clubs uit Leiden vor- geen uitzondering op de ilijke gegevens die Meloen melde. Sterker nog, meer elders vrezen Leidse ver- ngen (een op de vijf) voor roortbestaan. Volgens de èlserbroek afkomstige on- leker moet de politiek zich fr meer dan minder met [problematiek bezighou- let moderne marlrtden- de samenleving is de [in de pot voor de sport", Meloen. rom dit onderzoek? J de vakgroep sociologie Én veranderingen en de jnisering van de maat- Ipij onderzocht. In de ïorg en het amateurvoet- P de laatste tien jaar heel nderd. In beide geval lijn commercialisering en pering de oorzaak. Door nquête te houden onder [nderd willekeurige voet- cnigingen in Nederland [clubs in Leiden konden I problemen en verande- P in kaart brengen. De res- is groot, meer dan drie- td. Daarbij heb ik, op een na, de besturen van alle verenigingen geïnter- zijn de voornaamste •des van het onderzoek? ps hebben steeds meer F om te overleven. Ze zijn I afhankelijker van spon- !n de leden hebben steeds t binding met hun ver- fe Ze zeggen veel te mak- I af voor een wedstrijd en ■zich niet meer onbetaald [hun club inzetten. Dat dies met de toenemende isering te maken, [wordt het steeds moei- joni kader te vinden, ter poor allerlei wetgeving, Jos Meloen: „Voetbalclubs hebben steeds meer moeite om te overleven. Ze zijn steeds afhankelijker van sponsors." Foto: Taco van der Eb voor de functie van bijvoor beeld penningmeester een ac countant of boekhouder nodig is. In de Randstad zijn er nog andere problemen. Ten eerste de toename van allochtonen die een andere opvatting heb ben over sport en -organisatie. Ouderparticipatie kennen ze bijvoorbeeld niet en aangezien het vaak om de allerarmsten gaat, komt contributieachter stand veel voor. Ten tweede speelt ruimtegebrek. De grond prijzen in de grote steden zijn hoog en daar zijn vooral in Den Haag clubs de dupe van gewor den." Zijn er oplossingen? „Besturen moeten zich er niet bij neerleggen, maar juist inspelen op de problemen en durven experimenteren. Ze moeten ervan doordrongen zijn dat sponsors, leden en kader echt geworven moeten worden. Er gaat in dat opzicht gemid deld nog veel te weinig aan dacht uit naar het werven van 'nieuwe groepen' in het voetbal zoals vrouwen, gehandicapten, allochtonen en veteranen. Ver enigingen moeten echt klantge richt opereren. Een omni-ver- eniging stichten of een fusie aangaan kan een oplossing bie den, maar is zeker niet zaligma kend en in Leiden zijn fusies in ieder geval een heikel punt. Be ter enthousiast kader bij een kleine club dan ongemotiveerd kader bij een grote." Hoe ziet u de rol van de overheid? „Sport is, met uitzondering misschien van het betaalde voetbal, nu eenmaal niet winst gevend. Het is in het belang van de politiek dat clubs in stand worden gehouden. Het klinkt ouderwets, maar het houdt kin deren en jongeren van de straat en verenigingen verstevigen de sociale participatie van ouders en kind. Omdat clubs meer be drijfsmatig moeten worden ge rund, wordt steeds minder in gezien dat clubs mensen bij el kaar brengen. Doet een ge meente niets dan bijt zij zich zelf in de staart. Dan moet er la ter weer veel geld aan het wel zijnswerk worden uitgegeven om bijvoorbeeld een bezigheid voor criminele jongeren te be denken, terwijl voetbal, juist door de inzet van vrijwilligers, een goedkope oplossing is." Hoe is de situatie in Leiden, afgezet tegen de rest? „Het is heel opvallend dat Leiden bijna niet afwijkt. Lei den heeft alleen geen profclub. Daar is geen aanwijsbare reden voor al vermoed ik dat het een politieke achtergrond heeft. Verder zijn er in Leiden relatief veel zaalvoetballers actief." Het onderzoek is al twee jaar oud. Waarom is het nu pas in boekvorm gepubliceerd? „We waren lang op zoek naar een uitgever, maar ik denk dat de uitkomsten nog steeds gel den. Uiteindelijk is het in eigen beheer bij het departement be stuurskunde van de universiteit uitgebracht. Het is bij de vak groep te bestellen en alle clubs die meewerkten, hebben er een gekregen. De KNVB wilde niet aan de verspreiding meewer ken. Ik denk omdat er toch een paar kritische noten in staan." loman leefmans Jassen, petjes en rugzakken met het embleem van de Chicago Bulls en Nike-schoenen van Michael 'Air' Jordan sierden de schoolgaande jeugd. De wereld wijde populariteit van Jordan en in mindere mate 'Magie' Johnson en Dennis Rodman zorgde er in het begin van de jaren negentig voor dat de NBA - de Amerikaanse profcompetitie basketbal - steeds meer aandacht en invloed in Nederland kreeg. Mo menteel woedt de finale tussen de Lakers en de Sixers. Heeft de National Basketball Association nog altijd dezefde impact? ten. Ach, basketbal is, op wat kleine oplevingen na, altijd een kleine sport in Nederland ge bleven. Peter Paulides, werd in 1978 Nederlands kampioen met het Leidse Parken „Jordan gaat misschien weer beginnen en zo niet, dan staat er echt wel weer eens een nieuw fenomeen op. Je merkt duide lijk dat basketbal aan popula riteit heeft ingeboet. De middel bare schooljeugd weet nog re delijk veel van Amerikaans basketbal en Mart Smeets brengt het altijd enthousiast op tv. Maar hij is weer extra kri tisch op het Nederlandse bas ketbal en jongeren kunnen wel tien namen uit de NBA noe men, maar niet één uit het Ne derlands team, op Rik Smits na. Dat jongeren tussen de 14 en 18 jaar via de tv enthousiast worden gemaakt voor basket bal, is aardig, maar daar schiet het Nederlandse basketbal wei nig mee op. Het ledental van de bond wordt er niet groter door en als je op je ach tste niet al duizend keer de bal hebt gestui terd, word je ook nooit meer een echt goede speler. Rien Bergers van Wout Ber gers Sport: „Er is een tijd geweest dat we meer straat-basketballen ver kochten dan voetballen. Dat is al aardig wat jaartjes geleden. Hetzelfde gaat op voor Ameri kaanse sportkleding met club logo's. Jordan was uniek. Nu lopen er uiteraard nog steeds goede basketballers in de NBA rond, maar toch veel van het zelfde. Allemaal grote getatoe- eerde jongens met zilveren haar die een veel minder grote uit straling hebben dan Jordan. Shaquille O'Neal had zijn op volger moeten worden, maar dat is er niet van gekomen. Wat ook speelt, is dat de NBA-wed strijden achter de decoder zit- Mart Smeets van Studio Sport: „Ik denk niet dat de populari teit van de NBA is afgenomen. In plaats van Jordan zie ik nu jongetjes op straat lopen met Kobe Bryant-shirts. Ér is een verschuiving van Nike naar Adidas aan de gang. Ons pro gramma op zondagmiddag waarin we NBA-beelden lieten zien, trok tussen de 700.000 en 900.000 kijkers die een hoge waardering gaven. Nee, ik zie mij niet als een warm pleitbe zorger van de NBA in Neder land. Ik geef commentaar op een toon die aanslaat. Er zit al leen een scheef aspect aan. In december en januari zonden we een halfuur NBA uit. Nu de finale aan de gang is, moet ik het doen met maar een paar minuten zendtijd. Daar ga ik niet over, ik ben hier slechts werknemer. Canal+ zendt de fi nale's live uit. Het is jammer voor de mensen die er werken, maar daar kijkt geen hond naar. Alleen de héél fanatieken hebben een decoder en komen er om half drie hun bed voor uit." Sid Bruinsma, trainer van het Voorschotense Blitz en oud speler van Parken „De populariteit van de NBA is zeer zeker gedaald sinds Jordan is gestopt. Ik volg het nog via de kranten en CNN. Canal+ zou ik wel nemen als ik naast het Ne derlandse ook het oorspronke lijke commentaar zou kunnen ontvangen. Dat is nu nu niet mogelijk. De stadions zitten nog vol, maar ook in Amerika DE KWESTIE is de aandacht voor de NBA minder. Daarom doen ze er al les aan het marktaandeel weer te vergroten. Allerlei spelregels worden veranderd met als doel het show-element te vergroten en scoren makkelijker te ma ken. Verdedigen wordt steeds moeilijker gemaakt. Ik vind die veranderingen te begrijpen, maar het karakter van het spel verandert en er ontstaat een spelletje dat mij niet aanstaat. 'Lopen' wordt steeds vaker toe gestaan en 'doordringentoege laten. Het is niet voor niets dat het team van de VS het tijdens de Spelen plotseling moeilijk had met Litouwen; die verde- digden 'oudenvets' en ijzer- sterk. Ik hou toch meer van tac tisch basketbal. Toch kan de populariteit van de NBA ook in Nederland wel weer groter wor den. al was het alleen maar door de overkill aan voetbal. BV Leiderdorp: „Ik volg de NBA via internet en ik laat mijn oom video's maken van de wedstrijden op Canal+. Elke dag kijk ik of er nieuwtjes zijn. Ik vind basketbal nm\een maal een fantastische sport. Wat wil je als je bent opge groeid naast het basketbal pleintje aan de Leiderdorpse Tollenaersingel. Ik speel al 17 jaar. Vroeger volgde ik de In diana Pacers omdat Rik Smits daar speelde en de Phoenix Suns vanwege Jason Kidd. Ik merk dat de jeugd heel veel weet van de NBA. Het is alleen jammer dat je in Nederland met de Amsterdam Admirals wel naar American Football kan kijken, maar niet naar een soortgelijk basketbal-equiva lent. Toch ervaar ik het als po sitief dat er in de media steeds meer aandacht voor de NBA komt." Ed de Kier (23), statisticus bij loaaan leefmans

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 37