Slachtoffers dreigen hoop te verliezen Gesprek van de Dag Vragen naar salaris is als vragen naar seksleven Kinderen liever achter computer dan in boek De Dodengang ZATERDAG 16 JUNI 2001 152 Het gebruik van internet ver wijst het leesboek naar het tweede plan. Dat is een van de conclusies van een nationaal onderzoek naar het leesgedrag van leerlingen van basisscho len. Ruim 80.000 kinderen uit de groepen 7 en 8 van het basison derwijs hebben in het school jaar 2000-2001 met het zoge naamde 'leespaspoort' gewerkt. Dat is een initiatief van de Stichting Krant in de Klas. In het paspoort staan meerdere opdrachten, zoals het lezen van strips en advertenties tot het le zen op internet. Het doel ervan is om leerlingen in de twee hoogste groepen van het basis onderwijs te laten ervaren dat lezen leuk en nuttig is. Een steekproef waarbij duizend leespaspoorten zijn onderzocht toont aan dat internet een steeds volwaardiger 'gebruik smiddel' voor jongeren wordt. Dat gebruik van internet blijkt met name ten koste te gaan van het lezen van boeken. Daaraan besteden de jongeren minder tijd, wijst de steekproef uit. Boeken worden 'saai' gevonden (zegt 73 procent), 'te dik' (vindt 15 procent), 'te moeilijk' (oor deelt 9 procent) of 'bevatten geen leuke tekeningen' (aldus vijf procent). Over andermans (te hoge) salaris praten Nederlanders graag. Maar wat er maandelijks op de eigen bankre kening wordt gestort, houden ze bij voorkeur zo geheim mogelijk. „Hoe veel verdien jij?", wil Han van der Horst weten. Na het aarzelend prijs geven van dit bedrag vraagt hij reto risch: „Voel je behalve een soort gê ne niet ook woede over zo'n vraag?" Nederlanders zweren immers bij pri vacy, stelt de historicus en auteur van 'The Low Sky, Understanding the Dutch', een boek waarin 'de' mentaliteit van de Nederlanders op de ontleedtafel is gelegd. „Vragen wat iemand verdient, komt hier toch een beetje in de buurt van vragen naar zijn geliefde seksuele handelin gen." De behoefte het privéleven te be schermen, is niet de enige reden dat Nederlanders vaak over geld, maar liever niet over hun eigen inkomen praten. „Wij doen graag alsof we al lemaal gelijk aan elkaar zijn", meent Van der Horst. „Moetje eens oplet ten hoe vaak mensen als je vraagt hoeveel ze verdienen, antwoorden met: 'Genoeg'." In een land als Thai land hebben ze niet veel aan zo'n antwoord, weet hij. „Daar is het heel gewoon als je naar het salaris vraagt. De Thaise taal kent een aantal vor men van jij en u en je wilt weten of je op basis van gelijkheid spreekt." Mensen praten zelfs nog eerder over hun seksleven dan over hun salaris, is de ervaring van Marjan van Lier, directeur van management- en be zinningscentrum Carnac in Amster dam. „Er zit wel wat in de theorie dat we ons het liefst als gelijken voor doen. Als je je inkomen vertelt aan iemand die minder verdient dan jij, ben1 je bang om diegene te kwetsen. Zeggen wat je verdient tegen iemand met een hoger inkomen, geeft het idee dat die je dan misschien minder hoog inschat." Van Lier vindt het 'wonderlijk' te zien hoe vooral vrouwen de nodige moeite hebben over salaris te praten. „Ze vinden het niet prettig om te zeggen 'ik verdien twee ton'. Alsof ze het niet waard zijn. Vooral als ze loy aal zijn aan een bedrijf zijn ze bij promotie geneigd te zeggen: dat ex tra geld hoef ik er niet bij. Ze willen trainingen die ze hier komen doen ook liever zelf betalen, terwijl man nen zeggen: stuur de rekening maar naar kantoor." In een cultuur als de Nederlandse past de terughoudendheid om over geld te praten. „Niet boven het maai veld uitsteken", zegt Gert Jan van Reenen, senior consultant bij ASI en toegepast cultureel antropoloog. „Als een topman er 38 procent loon bij krijgt, is er onmiddellijk een schan daal. Rijdt hier iemand in een Ferra ri, dan denkt iedereen: dat zal wel een patser zijn, of die zal wel in de drugs zitten. Je denkt niet als eerste: dat is een aardige man." In vergelijking met omringende lan den is Nederland hierin redelijk uniek. „Engelsen lopen er niet zo mee te koop, maar laten wel op sub tiele wijze merken of ze veel verdie nen, bijvoorbeeld door een bepaalde woordkeuze. In Italië tel je niet mee als je niet in een design pak loopt. Ook Duitsers hebben minder moeite met het onderwerp." Gij zult in de pas lopen, is voor Ne derlanders ongeveer het elfde gebod, zegt Jaap Vossestein. De schrijver van het boek 'Dealing with The Dutch' wijdt buitenlandse managers, studenten maar ook toegelaten asiel zoekers in de geheimen van onze maatschappij in. Zo leren zij datvjl gen naar inkomen, net als vragen® welke partij iemand stemt, not don is. „Wij zijn natuurlijk hartstikke m geld bezig, maar we doen alsof hel eigenlijk te laéig is om over te prate dat we alleen zinvolle gesprekken voeren." Maar omdat we toch ra zend nieuwsgierig zijn hebben we 'wel 634 indicatoren om die inforn tie te ontfutselen', meent Vossesttj „Als je in een huis bent waarvan di bewoners er niet zijn en je kijkt na- de cd's, de boeken in de kast enw er voor de deur staat, dan kom je toch tot tamelijk goede conclusies waar iemand op de welstandsscha MENSELIJK De speelfilm Costa.'van Johan Nijenhuis krijgt een ver volg op televisie. BNN begint 1 oktober met een tiendeli ge serie over de belevenissen van zogeheten 'proppers' aan de Spaanse kust die vakantiegangers naar de disco moeten lokken. In de tv-serie zullen ook hoofdrolspelers uit de film te zien zijn zoals GEORGINA VERBAAN (Ja- net) en KATJA SCHUURMAN (Frida). Froukje de Both speelt de rol van Michelle, jeugdvriendin van Frida. Ook Angela Schijf zal in de serie spelen. Costa! ging op 1 maart in première. De film staat in de top drie Van best- bezochte rolprenten over de eerste zes maanden van dit jaar. Een TREINENLIEFHEB- BER uit Hollandscheveld heeft donderdagmorgen onder grote belangstelling een echte locomotief in zijn tuin laten zetten. De man is een liefhebber van treinen en grote machines. De gemeente Hoogeveen heeft de Hollandschevel- der in maart, toen hij be gon met het aanleggen van de rails, al laten weten dat deze niet in het bestem mingsplan passen. Woens dag heeft de gemeente de man opnieuw gesommeerd om de rails en de trein te verwijderen. Doet hij dit niet, dan wordt hem vol gens een gemeentewoord voerder een dwangsom van 1000 gulden per week op gelegd met een maximum van 50.000 gulden. De man laat weten hier niet van onder de indruk te zijn: hij gaat twee weken op vakantie en laat de trein in de tussentijd rustig in zijn tuin staan. kurkdroog en schoon. De zandzakken, er zit tegenwoordig cement in, leken opgepoetst. Het klinkt gek maar de hele zaak, lag er fris bij. De loopgraaf werd in 1915 gegraven in de richting van petroleumtanks die in Duitse handen waren. Bij de aanleg werden de Belgische soldaten voortdurend onder vuur genomen wat veel levens gekost heeft. Van daar de trieste bijnaam: de Dodengang. Aan het einde van de gang ligt een vierkant kel dertje. Als ik daar aankom heeft zich op de rand juist een schoolklas geposteerd rond een gids. Ik klauter de kuil uit en luister mee: 'Mannekens, blijft een meter van de rand. Het vorig jaar nog is er een jongen in de kuil gevallen. Wij hebben hem met ont velde schedel moeten transporteren naar het hospitaal te Roesselaere. Hier ziet gij dan het uiteinde ofwel het hoofd van de loopgraaf. Daar nauwelijks 20 meter verder lagen de Duitse loopgraven. Maar wat de den de Belgen met het stuk niemandsland, gij hebt het op het filmpje kunnen zienHet is juist, zij lieten het onder water lopen. Waarom kinderen? Omdat gij door het wa ter de vijand beter kunt horen aankomen. Hoorden onze jongens de Duitser dan werd er meteen geschoten. De vijand die niet ge raakt werd, zocht dekking in deze kuil. Maar wat lag hier op de grond, denk aan de film. Juist daar lag prikkeldraad. En dan floten de kogels, die uit die gaten daar kwa men, u al om de oren. Wie in deze kuil viel, kwam er niet levend uit vrienden. Het is daarom dat zij wel de Muizenval genoemd werd. Kijkt nog even naar de bloemen die gij hier langs de rand ziet staan. Juist de klaproos, het symbool uit de eerste wereld oorlog. Allé mannekens, loopt voorzichtig terug en als gij bukken moet, denkt om uw hoofd en om de ratten'. Een gids met een verheugend gebrek aan objectiviteit Bij de uitgang krijg ik een folder nu tiegeschenk van het Departement landsverdediging', zegt de portier gerjasje draagt. Ik lees dat de Doden vele malen gerestaureerd is. In '24,1 '81, '95 en '98. En om het beheer isü gestreden door allerlei Belgische int De Touring Club, de stad Diksmiil IJzerbedevaartcom ité. Tegen woord de zaak beheerd door Leger en Lut 'Om de week moeten wij hier zittel mensen brochures te geven', zegt dl een beetje treurig. Het is merkwaardig te bedenken dl de oorlog gestreden is om 350 mets feerde modder, die mij in niets meê een oorlog deed denken. Afgezien i« enkele klaproos langs de kant. Overal zit de sleet op, maar niet op haar hersens. Dankzij een scherpe geest en een gezonde dosis ei genwijsheid zorgde de Gro ningse Lini Gibcus (86) vooreen primeur in de zorgsector: een ROLLA- TOR VOOR SLECHTZIEN DEN. Het looprek - wit met rode strips - is sinds kort in het hele land verkrijgbaar. Dooreen oogbloeding bleef er niet veel meer over van haar gezichtsvermo gen. Mevrouw Gibcus vroeg vervolgens om een witte rollator met rode strips, maar die bestonden niet. De Groningse liet toen haar blauwe looprek overspuiten en van strips voorzien. Ze bleek een gat in de markt te hebben aan geboord. De 'blindenstok op wieltjes' is inmiddels in productie en vindt volgens de fabrikant gretig aftrek. JASON BROWN, alias Jay van de Britse jongensband FI VE, is het vrijgezellen leven zat. Het probleem is alleen dat hij geen vriendinnetje kan krijgen. Volgens Brown is het verbazingwekkend moeilijk een vrouw te vinden als je lid bent van een populaire jongensband en door duizen den meisjes wordt aanbeden. ,,0m je de waarheid te zeg gen, het wordt echt frustrerend", aldus de zanger. Brown wil graag een vriendin omdat hij de 'kleine dingetjes als knuffelen, zoenen en praten' mist.Ik wil graag met ie mand hand in hand lopen of samen een filmpje kijken. Maar wanneer ontmoet ik nu iemand?" De acteur CAS JANSEN speelt de hoofdrol in de nieuwe Nederlandse hor rorfilm Deadline die deze zomer wordt opgenomen. Deadline is geschreven en geregisseerd door de 26- jarige Jonathan Kray, die hiermee zijn regiedebuut maakt. De korte film wordt digitaal opgenomen en ver schijnt begin 2002 op dvd. De makers van de film zoeken nog een distribu teur voor een beperkte bio- scooproulatie. Deadline vertelt het verhaal van een nieuwsploeg die met een gewelddadige moordpartij in een klein softwarebe drijf wordt geconfronteerd. De enige overlevende van het schier onoplosbare drama is de jonge manager Mike (Jansen) die bezig is een revolutionair nieuw computerspel te ontwikke len. Een bijrol in de film is weggelegd voor nieuwsle zeres Henny Stoel. Lotgenoten Bijlmerramp richten gespreksgroep op De golf publiciteit over de nasleep van de Bijlmerramp is weggeëbd. Media en publiek zijn de slachtofferverhalen moe, maar ondertussen worstelen de gedupeerden voort. Voor een flink aantal Bijlmerbewoners en hulpverleners is het leven sinds het neerstorten van de El Al-Jumbo in oktober 1992 een kwelling geworden. Zij kampen met lichamelijke en psychische klachten die zij toeschrijven aan de ramp en de giftige stof fen die daarbij zouden zijn vrijgekomen. De Bijlmer een paar dagen nadat de El Al-Boeing er neerstortte. Foto: Archief Ook na een reeks medische on derzoeken en een parlementai re enquête naar de vliegramp overheerst bitterheid bij de be trokkenen. „Velen dreigen de hoop te verliezen", zegt Dineke Klanke-Heil, een van de initia tiefnemers van de pas opge richte groep Lotgenoten Bijlmer Vliegramp. „Wij willen ze een hart onder de riem steken." De groep houdt woensdag een eerste ontmoetingsavond in een kerkcentrum in Amster dam-Zuidoost. Dit vooral om slachtoffers met elkaar in con tact te brengen en de klachten te inventariseren. Volgens Klan- ke gaan er veel geruchten die opgehelderd moeten worden, zoals over sterfgevallen en mensen die in een rolstoel zijn beland of een hersenbloeding hebben gehad. Belangrijk is dat de slachtoffers van de Bijlmerramp hun ver haal kwijt kunnen, aldus de in Abcoude woonachtige Klanke. Een aantal van hen dreigt in een isolement te raken. „Er is veel behoefte aan contact. Sinds de bijeenkomst is aange kondigd, staat hier de telefoon niet stil." Meer belangenorganisaties houden zich bezig met de Bijl merramp, maar het ontbrak volgens Klanke tot dusverre aan een praatgroep waarbij de menselijke kant voorop staat. „Hoeveel mensen lopen er niet helemaal alleen in de rondte, terwijl ze absoluut niet meer weten wat ze moeten doen? Ve len gaan van dokter naar dok ter, om tenslotte bij een psychi ater te belanden." Zelfwas Klanke een van de vrij willigers bij de rampenbestrij ding die in actie kwam nadat het Israëlische vrachtvliegtuig neerstortte op een Bijlmerflat. „Ik heb op de puinhopen ge staan en zelf lichamen moeten rapen." Haar verhaal is illustra tief voor veel betrokkenen. Na enige tijd kreeg zij vage gezond heidsklachten, waaronder grote vermoeidheid. „Ik was altijd een heel energiek mens, maar ik moest overdag gaan slapen. Eerst dachten we dat ik als moeder van drie kin deren leed aan oververmoeid- Dineke Klanke-Heil. Foto: Kastermans heid, maar later kreeg ik ook zware spierpijn en kwam ik twintig kilo aan in vier maan den tijd." Pas najaren drong het tot haar door dat zij kampte met een soort 'Bijlmersyn droom', toen een hulpverlener op de televisie vertelde over soortgelijke ziektesymptomen. Inmiddels is ze weer wat opge krabbeld. De klachten zijn ver minderd, de bloeddruk is ge daald en ze is tien kilo kwijt. Helemaal de oude is ze nog steeds niet, maar de energie die ze nu weer terugheeft wil ze graag wijden aan haar lotgeno ten. Het grote medisch onderzoek naar de vliegramp Bijlmermeer stelt volgens haar niet veel voor. „Het zijn aardige mensen, ze hebben bij mij de gegevens van eerdere medische onderzoeken genoteerd, maar dat nemen ze weer niet mee in het onder zoek. Wat schiet je er zo mee op?" Ze is weinig hoopvol gestemd over het epidemiologische deel van het onderzoek, dat weten schappelijk hard zou moeten maken of er nu wel of geen ver band bestaat tussen de vlieg ramp en de gezondheidsklach ten. Doordat er niet voldoende mensen worden gevom de controlegroep, die no voor de vergelijking tuss slachtoffers en niet-slac! dreigt dit deel niet vand te komen. „Het komteii dat we straks weer meti kluitje in het riet wordeo stuurd." Bij de vuurwerkramp in schede heeft de overheli gens Klanke veel alerter geerd. Daar is de gezom toestand van omwonen andere betrokkenen vrij de ontploffing nauwkeii kaart gebracht. „Ik benl dat het bij ons destijds n gebeurd vanwege de ir van het vliegtuig." De exacte lading van de Boeing is ook na de pari taire enquête nooit bovf gekomen. Klanke is niet gesteld door onderzoek stellen dat er nauwelijtë stoffen zijn vrijgekomen als veel wantrouwendel ten vreest ze dat de stol degelijk de oorzaak zijn ziekteverschijnselen. „1 len elkaar gaan helpen,! we de moed niet opgeï RICHARD MOOYMAN Mijn zussen hadden me aan- geraden er met slecht weer ff'..: heen te gaan. Dus nam ik op een bewolkte ochtend de N35 vanuit het Belgische Nieuwpoort richting Diks- muide. Dat stadje ligt aan de Ijzer. Voor de brug sloeg ik links af en twee kilometer ver der lag mijn reisbestemming aan mijn rechterhand in het jaagfjad tussen weg en rivier: de Dodengang. Een loopgraaf, 350 meter lang, uit de eerste wereld oorlog. Bij regen is de bodem wat modderig waardoor je nog een beetje de indruk hebt in 1915 te zijn aanbeland. Maar het weer was in de loop van de morgen opge klaard en toen ik uit de auto stapte scheen het zonnetje. De grond was i

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2