I Bond wil af van verkoop oude bollen Ouders en scholen eisen snel maatregelen Engelselaan Katwijkse hondenbezitters moeten poep opruimen Duin Bollenstreek Neem een proefabonnement, WEKEN VOOR 45,00 BEL 071-5128030 Berencamping ag nog blijven 'Katwijk moet verder met winkelcentrum' Pronk wil geld voor vliegkamp Valkenburg iTERDAG 16JUNI2001 tarsus Creatief wlff papier isenheim - De stichting Wel- 1 Ouderen Teylingen begint l(jinsdag 25 september met i cursus Creatief op papier, cursus bestaat uit tien les- ,en vindt op de dinsdagen j 10.30 tot 12.00 uur plaats in jnderdak in Sassenheim. De sten bedragen 35 gulden. dgen voor iginners isenheim - In het sociaal cul- «1 centrum 't Onderdak dt op 12 september een be- gemaakt met een bridgecur- voor beginners. Het gaat twaalf lessen op de woens- ochtend van 9.30 tot 11.30 De kosten zijn 120 gulden, stichting Welzijn Ouderen lingen organiseert de cur- iEM/USSERBROEK camping die boer Clemens jegonnen achter de Hille- imerdijk in Lisserbroek, voorlopig blijven bestaan, heeft bestuursrechter G. au in een spoedprocedure aid. Clemens' buurman ike, die op de Hillegommer- woont, had een rechtszaak jespannen tegen B en W Haarlemmermeer, die een unning gaven om vijftien ipeerders op het terrein toe iten. De buren waren daar 'er geïnformeerd, ike vreest dat het komen van kampeerders zijn aan zal tasten. „Zij allemaal langs mijn als ze 's avonds gaan wan- i." B en W hadden geen :hap aan Hoekes be- chrift omdat hij veel te was. Dat is echter aan de ite zelf te wijten, vindt I Guinau. De dijkbewo- kon niet eerder reageren at hij niet was ingelicht de vergunning. Bovendien ft de gemeente een fout ge- akt door een vergunning r vijftien 'kampeereenhe- te verstrekken. Dat mag hts voor tien, met een uit- naar vijftien op een be- t aantal hoogtijdagen, nder die voorwaarden moet camping voorlopig kunnen tien, vindt de rechter. De en het bestemmingsplan deraJbieden de camping niet. En nover Hoekes bezwaren de financiële belangen Clemens. Hij heeft al flink ivesteerd in sanitaire voor- lingen. loordwijk is Noordwijk weer. bi tijdje was het rustig tijdens vergaderingen, en bleven de aadsleden bij het onderwerp, let Leefbaar Noordwijk van tuud Ohlenschlager leek zijn bestaansrecht verloren te )ben. Helaas, we verlangen er ijna naar terug, Ruud en zijn ilgbare uitspraken. Laten gewoon een paar kilometer verderop gaan wonen, in torhout. Daar zijn ze heel wat goeds van plan. ^^navol Hgew verd t zo lang geleden loofden wij een uit voor de nieuwe naam van de rdwijkse lokale partijen. Leefbaar irdwijk, zei Ruud 'de volksdichter' enschlager. De duidelijke winnaar, azijn reep chocola heeft hij nooit ehaald. Dat begrijpen we wel, die ar- man kan van zijn aow'tje de bus t Leiden niet betalen en voor zijn Bevruchten krijgt hij ook geen cent.' we gingen de reep maar brengen, troffen hem aan op een gezellig ter- e in zijn geliefde Noordwijk. Ruud geëngageerd als hij is, net een paar Ken mee naar het gemeentehuis, rwas een commissievergadering de gang, hij wilde zijn medeburgers Blaten zien hoe belangrijk dat is. In aadscommissies wordt tenslotte ook toekomst bepaald, roffen het: op de agenda stonden jongerenwerk (dat geen plek heeft met jongeren te werken) en de Witte ooi (waarvan alleen zwartgeblakerde tnover zijn). Nu zullen ze het eens snaken, dacht Ruud hoopvol. Dit onderwerpen om spijkers met kop- 'over te slaan, de nood is hoog, er ft snel en doortastend gehandeld den. Dus ook snel en doortastend, be-point, vergaderd worden, halfuurtje later kwamen ze terug. 'Ruud", vroegen de Noordwijkers, ijl ze hun volgende biertje bestel- ..hebben ze het hier in het gemeen ds wel eens ergens over? En dan op normale manier?" d bleef stil. Een traantje welde op in linkeroog. Hij herinnerde zich nog Itts de ruzies, de afdwalingen, de KATWIJK PETER BLOK Katwijkse hondenbezitters krijgen binnenkort de plicht om de uitwerpselen van hun hond op te ruimen. Dat staat in het nieuwe hondenbeleid van de gemeente. Doel van de opruimplicht is 'om overlast door honden zoveel mogelijk te voorkomen'. De opruimplicht geldt in principe in de hele bebouwde kom en in de parken en groenstroken. Op enkele plaatsen in het dorp worden aparte uitlaatplaatsen aangelegd, waar de hondenpoep niet hoeft te worden opgeruimd. Jarenlange ervaringen van met name de mi- lieupolitie geven volgens de gemeentelijke nota aan dat het tot nu toe gevoerde lik-op-stuk beleid niet het gewenste resultaat heeft opgeleverd. „Dit komt doordat het moeilijk is een hondenbezitter op heterdaad te betrappen. Ook is het niet effec tief om met het bonnenboekje te zwaaien omdat er nauwelijks voorzieningen zijn die als alterna tief kunnen dienen", aldus de nota. Katwijk ziet meer heil in het aanleggen van hondenuitlaatplaatsen, waar honden legaal hun uitwerpselen mogen lozen. En in een opruim plicht op alle andere plaatsen. Dat schept de meeste duidelijkheid voor de hondenbezitters, zo verwacht de gemeente. De speciale hondenuitlaatplaatsen worden in de toekomst regelmatig door de gemeente schoongemaakt. Behalve uitlaatplaatsen worden op andere plekken in het dorp, waar weinig ruimte is voor uitrenplaatsen en poepstroken, hondenpoepafvalbakken met zakjesautomaten neergezet. Niet alleen de opruimplicht moet paal en perk stellen aan de overlast die wordt veroorzaakt door honden. Ook de aanlijnplicht moet ervoor zorgen dat er in Katwijk, met uitzondering van het strand en 'enkele uitrenplaatsen' geen hon den 'los' lopen. Om het nieuwe hondenbeleid kans van slagen te geven, is het volgens de gemeente van belang dat er voldoende draagvlak is bij hondenbezit ters, dat er duidelijke regels komen over de op ruim- en aanlijnplicht en dat er voldoende hon- denuitlaatvoorzieningen zijn. Voor effectieve controle en handhaving is bovendien een ver plicht hondenpaspoort en een identificatieplicht wellicht noodzakelijk, vermoedt de gemeente. De hondenbelasting blijft losgekoppeld van het hondenbeleid. Volgens onderzoek zou het draag vlak van hondenbezitters worden vergroot door al het geld dat zij betalen aan hondenvoorzienin- gen uit te geven. De afdeling belastingen en fi nanciën op het gemeentehuis voelt daar echter niets voor. In Katwijk wonen ongeveer tweeduizend hon den. Katwijk trekt voor het nieuwe hondenbeleid 100.000 gulden uit. De aanleg van de nieuwe, zand kleurige bestrating in het win kelcentrum van Katwijk aan Zee moet zo snel mogelijk worden hervat. Dat vinden de raadsle den Aanhaanen (CDA), Ten Hove (RPF), Griep (PvdA) en Slings (D66/Gemeentebelan- gen), zo bleek deze week tijdens een commissievergadering. Zij vinden het onbegrijpelijk dat al dan niet meebetalen aan het zogenoemde 'stedelijk ta pijt' door winkeleigenaren het verschil moet maken tussen een fraai nieuw centrum en een winkelcentrum dat half af is en voorlopig ook blijft. „Nu houdt het stedelijk tapijt halverwege op. Dat is werkelijk geen gezicht", zei Ten Hove. „Het centrum is van ons alle maal en moet zoveel mogelijk uitstraling krijgen. Inmiddels duurt de impasse tussen de ge meente en de winkeleigenaren al maanden. In die tijd kunnen we ons centrum slecht promo ten. Snelle voortgang is in mijn ogen noodzakelijk om van het centrum blijvend iets moois te maken." Aanhaanen verbaast zich er al maanden over dat de ge meente zo makkelijk de hand doek in de ring heeft gegooid. „Een mooi centrum is in het belang van ons allemaal. Het wordt tijd dat we de strijdbijl met de winkeliers begraven, ze ker als dat ten koste gaat van de uitstraling van ons centrum." Griep vindt de actie van de ge meente om de aanleg van het stedelijk tapijt ineens stop te zetten 'nogal ridicuul'. Inspectie neemt 180.000 bloembollen in beslag Het is de Bond voor de Groothandel in Bloembollen en Boomkwekerijproducten (BGBB) een doom in het oog dat op straat verdroogde en beschimmelde bloembollen worden verkocht. Op verzoek van de in Lisse gevestigde bond zijn de afgelopen weken door de Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van landbouw grote par tijen bollen in beslag genomen. Dat is gebeurd bij kramen aan de Heereweg in Lisse en op de Singel in Amsterdam. Ook vorig jaar nam de AID op dezelfde plekken bollen in be slag. Dit jaar is de buit 180.000 bollen. „Diep triest", zegt direc teur Henk Westerhof van de BGBB. „Maar als je als sector een kwaliteitskeurmerk voert, moet je die kwaliteit ook waar maken. Dat moet je niet terug deinzen voor harde maatrege len, ook al loopt het imago van de bloembol een deuk op." Westerhof wordt veelvuldig geconfronteerd met klachten van (buitenlandse) kopers, die een kat in de zak kochten. De Bond vindt dat een onverteer bare zaak. „Het gaat soms om behoorlijke bedragen en dan kan ik me voorstellen dat je je als buitenlander bekocht voelt als blijkt dat die bollen verrot zijn." Westerhof benadrukt dat die zelfde bollen ooit van goede kwaliteit waren. „De groothan del, waar wij als bond mee te maken hebben, valt dus niks te verwijten. De kleinhandelaren kopen de bollen in grote hoe veelheden en slaan die op in koelhuizen." Na verloop van tijd loopt de kwaliteit van de bol terug. Wes terhof: „Vroeger was er een ver ordening dat er van januari tot juni geen bollen verkocht mochten worden. Maar de Eu ropese Commissie was daar op tegen, die vond dat een zogehe ten marktbeperkende maarre gel. Op deze manier is de kans groot dat de consument oude bollen koopt. Bollen die geen bloeikracht meer hebben." DEN HAAG HANS JACOBS Minister Pronk (ruimtelijke ordening) vraagt 260 miljoen gulden voor marinevliegkamp Valkenburg. Het geld moet ko men uit het potje dat zijn col lega Jorritsma heeft voor ver sterking van de economische structuur van Nederland. Het verzoek staat vermeld op een waslijst aan wensen die minis teries, provincies en grote ste den bij Jorritsma (economi sche zaken) hebben inge diend. Voor bijna vijfhonderd projecten wordt maar liefst 245 miljard gulden gevraagd. Prank's ministerie wil niet zeggen waar het geld voor is bedoeld. „Dat is geheim tot volgend jaar februari", aldus de woordvoerder van de mi nister. VROM wil nog veel meer geld voor het marine vliegkamp, dat hoogstwaar schijnlijk plaats moet maken voor woningbouw. Ook minis ter Jorritsma wil in dit stadium geen inzicht geven in de ver schillende voorstellen die zij heeft ontvangen. Verkeer en Waterstaat alleen al vraagt om vijftig miljard. „Proost, Bart. En nogmaals heel, heel hartelijk bedankt." Foto: Dick Hogewoning verkeerde aannames en de afspraak dat de plannen verder ontwikkeld zouden worden om er op een later tijdstip, als iedereen terdege kennis heeft genomen van de stukken, weer op door te gaan. Maar toch vooral de chaos. En de ruzies, de ruzies, de ruzies. Hier kon ook Ruud Ohlenschlager geen chocola van maken. 'Leefbaar Noord wijk', dacht hij weemoedig. Hij nam een hapje van zijn reep. Droomnota Joepie, joechei, johooooo! Voorhout heeft een voorzieningennota! En wat voor één. Het is een droomnota: er komt meer kinderopvang, een sport hal, een sportzaal, allerlei soorten sport velden, een nieuwe ijsbaan, een niet lek kend jongerencentrum en ook nog een nieuwe school. Het kost een paar volkstuinen en de bi bliotheek moet plat, da's alles. Maar als er dan ook nog een paar winkels bijko men dan is Voorhout warempel op weg een echt dorp te worden. En let op: dat allemaal voor het luttele bedrag van 45 miljoen gulden, zomaar zonder verho ging van de onroerende zaakbelasting. Dat heeft wethouder Renée Lucas met de hand op het hart beloofd. Voorwaar, een prestatie van wereldfor maat! Want was Voorhout ook niet die gemeente die geen twintig mille over heeft voor een onderzoek naar het ge bruik van softdrugs? (Om maar een klein voorbeeldje te noemen van de zui nigheid van het gemeentebestuur, dat iedere keer weer de bodem van de ge meentelijke schatkist voor zich ziet op doemen als er eens iets nuttigs gedaan kan worden). Maar nu, in een jaar voorafgaand aan de gemeenteraadsverkiezingen, belooft Voorhout van alles. Eh, wacht even, een jaar voorafgaand aan de wat?! ANTON DIEDRICH ROZA VAN DER VEER Onrust over sluipverkeer door wijk Frederiksoord in Rijnsburg voorhout.rozavwpeevee» RUNSBURG WIM VAN WANROOY Schoolbesturen en ouders van kinderen op de drie Rijnsburgse scholen willen dat er zo snel mogelijk maatregelen worden genomen tegen het sluipver keer door de wijk Frederiks oord. Door die wijk raast al eni ge tijd al het verkeer van en naar Katwijk dat niet meer over de tot rotonde omgebouwde splitsing van de Oegstgeester- weg en Rijnsburgerweg kan rij den. Met het gevolg dat ouders van schoolgaande kinderen op De Wegwijzer, De Dubbelburg en De Schakel al weken hun hart vasthouden. Een enkel schadegevalletje heeft zich al voorgedaan, maar de kans wordt volgens de Rijns- burgers met de dag groter dat er echte ongelukken gebeuren. Reden om actie te onderne men. Om de ernst van de situa tie te onderschrijven werd deze week geteld hoeveel verkeer er door de wijk precies rijdt. Op een door-de-weekse middag op de Koningin Julianalaan blijken dat er heel veel te zijn. ,,'s Mor gens is het wel heel erg druk, zegt H. vom Hofe, moeder van een dochter op De Wegwijzer en tevens actief bestuurslid van 3VO, voorheen Veilig Verkeer Nederland. Ze laat op een vel papier zien dat er uit één rich ting binnen een half uur maar liefst 150 passerende auto's zijn geteld. „En daar zitten veel zware jongens tussen. Die vrachtauto's met bloemen, lijn- rijders, ja. Ze kunnen amper de bocht nemen. Onze kinderen moeten daar de straat overste ken. Er is niks beveiligd." Zij wil dat de gemeente Rijns burg in actie komt. Van ver keerswethouder Mostert ver- De Engelselaan in Voorhout wordt binnenkort in twee delen geknipt. De helft van de Engel selaan in de richting van Sas senheim blijft open voor auto's, het deel in de richting van Voorhout blijft alleen beschik baar voor fietsers en wande laars. De knip wordt gemar keerd door de nog deze maand aan te leggen rotonde op de kruising met de Zuidelijke Randweg. Nu loopt de weg nog dood vlakbij de Engelselaan. De Engelselaan is van ouds her een route die door veel au tomobilisten wordt gebruikt om naar Sassenheim te gaan. In middels is echter de Zuidelijk Randweg aangelegd, die dwars over de Engelselaan naar de Ja- coba van Beierenweg moet gaan lopen. Het laatste stuk van deze weg, tussen de Engelse- laan en de Jacoba van Beieren weg, wordt de komende maan den afgemaakt. Het laatste stukje Randweg wordt wellicht nog voor de zomervakantie opengesteld. Auto's kunnen dan naar en van de Zuidelijke Randweg wel via de Engelselaan naar Sassen heim rijden, maar niet meer naar Voorhout. Volgens J. Hol lander, hoofd openbare wer ken, wilde de gemeente aan vankelijk de hele Engelselaan afsluiten voor doorgaand auto verkeer. „Maar daar waren de bewoners fel op tegen." Om eventueel sluipverkeer tegen te gaan, wil Voorhout snelheids- remmende maatregelen nemen op de Van de Berch van Heem- stedeweg. Met het openstellen van de complete Zuidelijke Randweg hoopt Voorhout het bebouwde deel van de Jacoba van Beieren weg maar ook de Oosthoutlaan wat te ontlasten. Hel ma vom Hofe wacht tot ze met een aantal schoolkinde ren de Ko ningin Juli analaan in Rijnsburg kan overste ken. Foto: Henk Bouwman wacht ze bijvoorbeeld dat er bij de scholen zebra's worden aan gelegd, knipperlichten komen en eventueel plantenbakken als wegversperring geplaatst wor den. Het verkeer moet afge remd worden. „Gelukkig is er nog niets ernstigs gebeurd, maar het kan elk moment wel gebeuren. En dan zitten we met de narigheid." Vom Hofe heeft haar hoop gevestigd op een bijeenkomst met een gemeentelijke werk groep, die 20 juni bijeenkomt. Daar moeten beslissingen over verkeersremmende maatrege len genomen worden, vindt ze. En niet alleen gedurende de werkzaamheden aan de roton de bij de splitsing aan de Rijns burgerweg. „Nee, permanent. Want straks krijg je hier weer te maken met de ontsluiting van de wijk Kleipetten en de Val- kenburgerweg. Dus de situatie van nu blijft. Als je weet dat hier drie basisscholen zijn met elk zo'n 250 leerlingen, dan be grijpt iedereen hoe groot het gevaar van het sluipverkeer is." Hans van Rietschoten, direc teur van De Wegwijzer, onder schrijft het betoog van Vom Hofe. „We hebben de situatie bij de gemeente al eerder aan gekaart, maar dat was toen nog kennelijk in een te vroeg stadi um. Iedereen die nu naar het verkeer komt kijken, begrijpt de ernst ervan. Al het verkeer uit en naar Katwijk komt hier in eens langs. We maakten ons daar als schoolbestuur al grote zorgen om. Maar nu die omlei ding er door de aanleg van de rotonde is gekomen, zijn we pas goed geschrokken. We doen ons best om nu iets gerea liseerd te krijgen."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 21