Oegstgeest ligt dwars Een gouden jeugd in Huis ter Wadding h, Oegstgeestse kinderen debatteren om 't echie in jongerenraad Regio Weer tien jaar geëist voor moord op Balfoort tTERPAG 16JUNI 2001 17 egstgeest voelt zich niet verplicht om de centrumfunc- van Leiden 'op een evenwichtige manier te waarbor- Zo'n opstelling pakt mogelijk nadelig uit voor de «stuurlijke toekomst van het dorp, denken burgemees- en wethouders. rr.PFST ERNA STRAATSMA brief die de Leidse regio aan 281 provincie stuurt over de be- jurlijke toekomst van lokale •rheden in dit gebied kan gstgeest op dit punt niet on- [schrijven. Na een interne cussie is besloten tot het ver- Iden van een Oegstgeestse «tnoot. Hierin meldt de ge- IWin jfnte dat ze bij verdere dis- 0°/( >sies over de bestuurlijke toe- nst van de Leidse regio, de 13| itrumfunctie van Leiden jguit 'in acht neemt'. )e overige gemeenten die zit- hebben in het Samenwer- fcgsorgaan Leidse Regio (SLR) «jen geen moeite met het 'waarborgen' van de centrum functie van Leiden. Leiderdorp, Alkemade, Voorschoten, Zoe- terwoude en Warmond onder schrijven de volledige tekst, die over enkele dagen naar gedepu teerde Dekker gaat. De Leidse wethouder HUlebrand heeft Valkenburg ook gevraagd om de brief te ondertekenen, maar de gemeente heeft dit verzoek afgewezen. De gemeenteraad van Oegst geest streeft naar behoud van zelfstandigheid en wil in het ui terste geval alleen samengaan met Warmond en/of Sassen- heim. In een fusie met Leiden ziet het merendeel van de poli tiek geen heil. Hillebrand heeft vergeefs ge probeerd om bij Oegstgeest meer aandacht te vragen voor de positie van Leiden. Het stadsbestuur streeft naar schaalvergroting om meer in komsten te genereren en zaken als wonen, werken en verkeer beter te regelen. Herindeling van gemeenten zou hiervoor de beste oplossing zijn, vindt Lei den. Omdat Oegstgeest geen ge hoor vond bij de overige regio gemeenten is na lang getouw trek besloten tot het vermelden van een Oegstgeestse voetnoot. „De formulering 'in acht ne men' vinden wij voldoende", zegt gemeentesecretaris R. Mauer. „In het kabinetsstand punt wordt ook de formulering 'in acht nemen' gebruikt. Maar blijkbaar is die formulering voor Leiden onacceptabel. De andere gemeenten kiezen nu voor een formulering die ge voelsmatig het idee geeft dat de belangen van Leiden zwaarder wegen dan die van de regioge meenten." Met de rest van de tekst, die vorige week in een besloten vergadering ook aan de raad is voorgelegd, is Oegstgeest wel akkoord. De brief maakt onder meer melding van het streven naar meer samenwerking en het werken aan een plan van aanpak voor 'richtinggevende uitspraken'. Naast het gezamenlijke standpunt overweegt Oegst geest ook nog een aparte brief aan Dekker te sturen. Mauer: „Ik ga ervan uit dat meneer Dekker nog wat extra informa tie krijgt over ons eigen plan om een strategische toekomst visie te ontwikkelen. Daar zal het college volgende week een besluit over nemen." De toe komstvisie voorziet onder meer in een meting van de 'bestuurs kracht' van C DEN HAAG/VOORSCHOTEN MAARTEN DEKKER De aanklacht was niet veran derd, de strafeis evenmin. In hoger beroep werd gisteren te gen een 31-jarige Katwijker tien jaar gevangenisstraf geëist voor het ombrengen van Voorscho tenaar Jan Balfoort. Een jaar ge leden werd de verdachte vrijge sproken van die moord, maar het openbaar ministerie ging in hoger beroep tegen de uit spraak van de rechtbank. De zitting van gisteren was de laatste in een serie. Tijdens drie eerdere bijeenkomsten werden onder andere diverse getuige- -deskundigen verhoord, dit keer mochten het openbaar mi nisterie en de verdediging om beurten hun zegje doen. De ad vocaat-generaal stelde dat in het omvangrijke dossier in de 'zaak-Balfoort' voldoende en overtuigend bewijs tegen de Katwijker te vinden is, waarna de verdediging trachtte het te gendeel aan te tonen. Advocaten Franke en De Mil- liano probeerden daarbij vooral allerlei ondersteunende bewij zen van tafel te vegen, bijvoor beeld de gegevens van de mo biele telefoon van de Katwijker. Bij het verhoor van een deskun dige van KPN was immers aan het licht gekomen dat er een ruime marge bestaat als perso nen aan de hand van zend- mastgegevens op een bepaalde locatie worden geplaatst. De mobiele telefoon van de verdachte was op 20 januari 1999 ingeschakeld op een Kat- wijkse mast, maar daarmee stond niet vast dat man 's avonds in zijn garage was ge weest. Het OM denkt dat hij daar Balfoort ontmoette, ruzie kreeg over een auto en de Voor schotenaar vervolgens met ze ven kogels om het leven bracht. Zes dagen later werd het leven loze lichaam van Balfoort ge vonden in de laadruimte van een busje dat in de Douw van der Kraplaan stond geparkeerd. De advocaten hadden sinds de eerste zittingen een onder zoek uit laten voeren door de importeur van het busje. Daar uit zou blijken dat de auto on mogelijk zes dagen onafgebro ken in Voorschoten gestaan kan hebben. De achterklep was na melijk niet goed afgesloten waardoor een waarschuwings lichtje brandde en het display van de autoradio brandde eveneens. Volgens de raadslie den kan de accu daar onmoge lijk zes dagen lang stroom voor hebben geleverd. Het onder zoek door de importeur sterkte ze in die mening: de accu kan het maximaal anderhalve dag hebben volgehouden. Ook de toestand van het li chaam bij het eerste onderzoek zou er volgens Franke en De Milliano op kunnen wijzen dat Balfoort op een later tijdstip stierf. Ze baseerden zich daarbij op de 'lijkstijfheid' zoals die door de patholoog was vastge steld en die erop zou wijzen dat Balfoort pas een tot twee dagen dood was. Maar er was ook bewijs waar minder op af te dingen viel. Zo werden in het garagebedrijf van de Katwijker aan de Sandtlaan zijn sportschoenen gevonden, met daarop bloedsporen. De zooltjes van de gympen komen overeen met het voetspoor dat door de politie werd aangetrof- fen.En niet in de laatste plaats: ook het jachtgeweer van de ver dachte zat onder het bloed. Met DNA-methodes is aan getoond dat dit bloed van Balf oort is. Franke betwistte in zijn pleidooi dan ook niet dat de Voorschotenaar met het be wuste geweer is doodgescho ten. Daarmee staat echter niet vast dat de Katwijker heeft ge vuurd, betoogde de advocaat. Over twee weken maakt het gerechtshof bekend hoe het over de zaak denkt. Cruciaal is daarbij of de rechters de over tuiging hebben dat de Katwijker schuldig is aan de dood van Balfoort. Bij de rechtbank ont brak die overtuiging vorig jaar, zodat vrijspraak volgde. Voormalige bewoonster keert terag naar monumentaal Voorschotens gebouw Geny Hamersma-Lautenbach in de voormalige zitkamer. Foto: Hielco Kuipers woude. 'Voor elk los paard, muildier of ezel 7 l/2cent. Voor elk rund 5 cent'. „Het is leuk om dat te weten, maar toen hing dat er echt niet." Een steile trap leidt naar de tweede verdieping, waar de meeste vertrek ken zijn veranderd in werkkamers. Volgens de ARBO-voorschriften met moderne bureaus. Slechts één ka mer is intact gelaten. „Dit was het boudoir van mevrouw Charente. Als mevrouw genoeg had van iedereen ging ze hierheen om te handwerken of om even bij te komen." Ook hier zijn de wanden bedekt met gobelin, het dikke wandtapijt waarmee zo veel muren zijn behangen. „Daar achter is het betingeld (latten waar aan het tapijt is bevestigd, red.). Bij ons hadden we dat ook. Je hoorde vaak de muizen lopen. Heel grieze- lig" Een tweede steile trap voert de be zoekers naar de zolder, die als op slagruimte dient. „Het keukenmeisje en het eerste en tweede kamermeisje hadden hier kamers. De butler en de werkster gingen gewoon naar huis." Dochter Marianne overziet de nisjes en hoekjes en kan maar één conclu sie trekken: „Ma, hier heb je zeker altijd leuk verstoppertje kunnen spe len." Moeder Gerry kijkt haar ver baasd aan: „Hier hadden we niets te zoeken. We mochten hier niet eens komen. Trouwens, we hadden mo gelijkheden genoeg om te spelen. De paardenstallen, het bos, de speeltuin van de Grote Vink aan de overkant, de boerderij van Breukink." Het maakte het verblijf op het land goed voor Gerry Hamersma tot een 'gouden jeugd'. Ze is dan ook blij dat de provincie het Huis ter Wadding dertig jaar geleden heeft gekocht, waardoor allerlei 'onheil' kon wor den afgewend. Zo waren er plannen om op het landgoed een bungalow park te laten verrijzen of om dwars over het terrein de ontsluitingsweg voor de wijk Stevenshof aan te leg gen. Begin dit jaar werd bekend dat de provincie erover denkt om van Ter Wadding een opleidingscentrum of ontvangstruimte te maken. Van Vliet: „Tot 1 april 2002 blijft alles bij het oude." Tot groot genoegen van Gerry Ha mersma: „Van mij mag dit nog veel langer zo blijven. Ze'moeten er niet aan gaan rommelen. Ik had vandaag echt het gevoel dat ik weer eventjes thuis was. Mocht ik nog eens terug komen, dan wil ik graag datzelfde gevoel hebben." jTGEEST NANCY UBERT in Jp* m nsen hebben al een 1 leven achter zich. Wij zijn en hebben de toekomst." die woorden verwerpt An- letta van de Jongeren Poli- e Partij (JPP) het voorstel voor de oudere inwoners Oegstgeest zitbanken in •n op te hogen. k raadzaal in het gemeente- Is van Oegstgeest is vrijdag- P,end in beslag genomen de achtste-groepers van Hofdijckschool. Zij nemen |l aan de jongerenraad die de gemeente voor het tweede achtereenvolgende jaar heeft georganiseerd. Het gaat om het 'echie', want er is 2.000 gulden te besteden. Dit keer hebben Leefbaar Oegstgeest, WD, CDA en PrO niets in de melk te brokkelen. Een nieuwe generatie politieke partijen heeft zich aangediend. Naast de volksvertegenwoordi gers van JPP hebben leden van Het Goede Doel (HGD), de Vier Van 8 (W8) en Beter Oegst geest (BO) in de raadszetels plaatsgenomen. De publieke tribune is overvol en in de loop van de vergadering wordt van het inspreekrecht veelvuldig gebruik gemaakt. Burgemeester Timmers houdt de wind er goed onder. Deze ochtend wordt immers een serieuze beslissing geno men. „Politiek is keuzes ma ken", waarschuwt wethouder Steens de jonge volksvertegen woordigers nog. Waar gaat de 2.000 gulden heen? Wordt aan het eind van de vergadering toch nog beslo ten een aantal zitbanken te ver hogen of worden twee skateat- tributen in de speeltuin bij het Rijnlands Lyceum geplaatst. De jonge raadsleden kunnen ook kiezen de Kindertelefoon fi nancieel te steunen. Daarnaast kan het geld gebruikt worden als startkapitaal voor de aanleg van een trapveld in het Hof- brouckerpark of voor de aan schaf van een kunstwerk. Van alle 'raadsleden' weet Sophie Timmers (inderdaad, de dochter van de burgemees ter) misschien wel het best hoe zij politiek moet bedrijven. On langs heeft ze in de klas nog een spreekbeurt gehouden over lokaal bestuur. Zij heeft namens W8 dan ook een voor stel ingediend: er moet een kunstwerk komen in de buurt van het nieuwe winkelcentrum Lange Voort. „Een standbeeld waar ouderen naar kunnen kij ken en kinderen op kunnen klimmen of vanaf kunnen glij den", zegt Sophie. Sebastiaan van BO vindt dat maar niks: „Kleine kinderen vallen er vast vanaf en dat is zielig voor de oude mensen, want die moeten naar al die ongelukken kijken." Als zelfs de fractiegenoten van Sophie even later een tegen stem uitbrengen, is haar plan compleet van tafel geveegd. Vanuit het gemeentelijk ap paraat zijn drie voorstellen in gediend, waaronder het plan van de zitbanken. Dat krijgt geen enkele stem. Het tweede gemeentelijke voorstel behelst het plaatsen van twee curb bars nabij het Rijnlands Lyceum. Een curb bar is een soort stalen stoeprand waar skaters en ska teboarders over kunnen glij den. HGD vindt dat te weinig kinderen van dergelijke voor zieningen gebruik maken en BO moppert over de slechte lo catiekeuze. Uiteindelijk haalt ook dit voorstel de eindronde niet. Het gemeentevoorstel om de kindertelefoon te sponsoren bereikt de eindstreep wel. Dat is vooral te danken aan JPP. Jongerenwethouder Steens is enthousiast. Voor het plaatsen van twee voetbaldoelen in het Hofbrouc- kerpark is 2.000 gulden niet ge noeg, blijkt tijdens de discus sies. Het geld kan wel als aan betaling worden gezien voor de aanschaf van de palen. De ver dere financiële consequenties worden dan op het bord van de 'volwassen' gemeenteraad ge schoven. Hoewel dit plan de leerlingen dus geen concreet resultaat oplevert, haalt het ook de beslissende eindronde. Tijdens een schorsing wordt het politieke vuur door ge meentesecretaris Mauer stie kem flink opgepord. Hij leert de kinderen lobbyen. In de hervatte vergadering probeert JPP nog iets voor de Kindertele foon te doen door te opperen het geld over de twee overge bleven voorstellen te verdelen. Volgens wethouder Steens is dat niet mogelijk, omdat 2000 gulden sowieso al te weinig is voor een set doelpalen. „Laat staan dat we het met de helft moeten doen." Met elf stem men voor, zes tegen en één onthouding wint het plan voor een trapveldje. Gerry Hamersma-Lautenbach kan zich niet voorstellen dat iemand een gelukkiger jeugd heeft gehad dan zij. „Ik had hier een gouden jeugd, wat heb ik genoten", zegt ze over Huis Ter Wadding aan de Leidseweg-Noord in Voorschoten. De eerste zestien jaar van haar leven heeft ze hier doorgebracht. Op verzoek van deze krant ging ze als 75-jarige terug naar haar oude woonstek, om vast te stellen dat de tijd in dit monumentale gebouw heeft stilgestaan. bouwd tot landhuis. Dat is ook het jaartal dat in Romeinse cijfers op de voorgevel aan de kant van de Leidse- weg prijkt. Tot 1970 was het particu lier bezit. Sindsdien gebruikt de pro vincie het als kantoor voor de direc tie economie en vervoer van het dis trict west. Die afdeling houdt zich onder meer bezig met gladheidsbe- strijding en het beheer en onder houd van provinciale wegen, rivie ren en bruggen. „Niet alles zal zo oud zijn." In de zitkamer slikt ze die woorden weer snel in. Oneerbiedige uitspra ken passen niet bij zoveel historie. „Kijk eens naar dat hoge plafond en die schouw. Die engeltjes zijn toch schitterend." Een mooie omgeving dus om haar te vereeuwigen. „Ik op de foto? Nee toch? Daar ben ik niet zo geschikt voor. Moet u die maar goed retoucheren." Ze heeft zelf ook foto's meegeno men. Gemaakt in 1923, toen haar va der voor Moll van Charente ging werken. „Hij was doctor in de che mie, maar in die tijd werkte hij niet meer." Haar dochter Marianne on derbreekt haar: „Dat kun je toch niet zomaar zeggen?" Gerry Hamersma zit daar niet mee: „Dat geeft toch niet? Het was toch zo. Die mensen waren schatrijk. Multimiljonair. Mijn vader verzorgde de auto's. Drie stuks. Mevrouw had een Roosevelt - auto. Mijnheer had een winter- en zomerauto. Een dichte en een open wagen dus, met alle luxe erop en er aan. Mijn vader vervoerde hen, bij voorbeeld als ze op vakantie gingen. Naar Spanje, Zuid-Frankrijk of Zwit serland. Mijn moeder mocht niet mee. Natuurlijk niet. In die tijd moest je echt je plaats weten. Mijn vader was gewoon een van de twaalf leden van het personeel. Naast de vier tuinknechten, de tuinbaas, het keukenmeisje, drie kamermeisjes, een butler en een werkster." Voor Gerry maakte het niets uit.Als kind was het heerlijk, ook al moch ten we niet alles. We mochten nooit op de grasranden lopen. En niet schreeuwen. Dat hoort immers niet op een buitenplaats. We zijn streng opgevoed. Daar ben ik trouwens al tijd wel blij om geweest. Het is goed als je van huis uit manieren worden bijgebracht. En we moesten altijd netjes gekleed zijn. Niet zo netjes als mijnheer en mevrouw hoor. Die za gen er vaak heel apart uit. Vooral als hier diners werden gegeven. Dan stonden we als kinderen uren te wachten om al die gasten in hun lange jurken en bijzondere kapsels te zien." Die beelden komen terug bij het doorlopen van de zitkamer (nu de kamer van het districtshoofd en ver gaderzaal), de eetkamer en de salon met kroonluchter. „Je houdt het toch niet voor mogelijk dat alles ge woon in dezelfde staat is gebleven." Wim van Vliet, de pr-man van de provincie, schudt haar enigszins wakker. „Het lijkt erop alsof er niets is veranderd, maar dat is niet hele maal zo. Toen de provincie Huis Ter Wadding in 1970 overnam, is bewust alles in de oude staat hersteld. Het pand had een aantal jaren leeg ge staan en was behoorlijk verwaar loosd. Er moest heel wat gebeuren om het weer zijn achttiende-eeuwse uiterlijk terug te geven. Neem alleen maar deze ramen. Die waren groot, terwijl er vroeger altijd van die kleine ruitjes inzaten. Die zijn dus weer te ruggekomen." Niet alles is in de oude luister her steld. In de keuken zijn alleen de blinden, een kast en de plavuizen nog authentiek. De provincie heeft een bord opgehangen om ook dit vertrek wat ouder te laten lijken: het tarief van 'weggeld', voor het gebrui ken van de Gemeeneweg te Hazers- De vroegere salon, tegenwoordig in gebruik bij de provinciale districts-directie economie en vervoer. Foto: Hielco Kuipers «provincie kocht Huis ter Wadding in 1970, voor 350.000 gulden. oto: Hielco Kuipers We mochten als kinderen bijvoor beeld niet zomaar naar binnen gaan. Ik ben hier wel eens geweest, maar niet vaak. Onze plaats was in de chauffeurswoning. De chauffeurswoning, oftewel het koetshuis, interesseert de al 29 jaar in Noordwijk wonende Hamersma niet zo. Het landhuis des te meer. Dat statige pand heeft dan ook zo veel uitstraling dat ze meteen weer vol vuur over haar herinneringen praat. „Het is toch schitterend dat ik hier aanbelde en bedacht dat dit de zelfde bel is die er ook in mijn tijd al was." Het is niet de enige band met het verleden. Als ze de hal binnenstapt, gaat haar hart open. Alsof ze terug is in de jaren twintig en dertig van de vorige eeuw. „Er is niets veranderd. Zelfs de barsten zitten nog in de marmeren vloer. De kast en het bankje van toen staan er nog. De lambrizering is ongewijzigd. Grappig hè?" Hoe oud alles is, weet ze niet. Het is ook nergens vastgelegd. Het is alleen bekend dat Huis Ter Wadding aan vankelijk een boerderij was, die in 1687 is neergezet en in 1770 is ver- i AsserLjCHOTEN JAN PREENEN UIDi rrot en W -EIDE ïrwege haar wandeling door de 3431 hiedenis doet Gerry Hamersma nburc teling een bekentenis. „Ik heb n Hef fgd dat ik hier na mijn zestiende t meer ben teruggeweest. Dat 4415 it niet Ongeveer tien jaar gele- was ik hier ook al eens. Stilletjes, «niemand het merkte. Aan het van de tuinen ben ik over een I gesprongen en heb ik hier ook Ven rondgekeken. Nee, nietbin- "•at mocht toch niet?" egt het alsof ze een ernstige jjjSf treding heeft begaan, terwijl het gewoon open is voor publiek, e contact had opgenomen met ivincie, die het gebouw met [oed in 1970 voor 350.000 gul- teeft gekocht, had ze ongetwij- ook toen al een kijkje in het huis i en nemen. Ze was echter nog de ebeha ?ewend dat ze met haar ouders chauffeurswoning naast Huis Wadding woonde. Dat was de de «1 ode waarin haar vader particu- ihuisK ihauffeur was van dr. Jacob Moll Char ante, een van de vele bewo- iski die het pand heeft gehad. „We hten veel, maar veel ook niet.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17