STERK BOKMA Woonlasten in de regio stijgen fors 'Henry Dunant' wringt zich naar Alphen en Kaageiland STAALTJE Grote ommezwaai KPN ■V Roep om interventie in Macedonië luider GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 16 19 12 Botsing ontregelt treinverkeer Toch promotie Stompwijk '92 Planta Vit spant kort geding aan tegen De Boer 2 WEKEN NDERDAG 14 JUNI 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad NR. 42642 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 Poëzie jeugd op de Burcht: 'Vandaag ben ik een nare' Sparta blijft nog een jaartje op het hoogste plan YL* 'Boys' van musical Saturday Night Fever bijna klaar voor de gang naar de disco c-Remko Voor professioneel gereedschap, veiligheidsprodukten, hogedruk- Veel te doen bij Dubbelexpositie Zuid-Hollandse kunstenaar Aad j reinigers, en nog veel meer i 1 waterdagen Leiden Donker in Leida® Geopend: ma.-Vrij.: 08.00-17.30 uur t~\ 11 ,.r /-Tixr Ei zaterdag: 09.00-12.00 uur en Bollenstreek WaagenCBK 1 lem-Alexander nt naar Leiden I - Prins Willem-Alexander donderdag 28 juni naar n. Hij neemt in de Univer- ibibliotheek het eerste pilaar in ontvangst van het Magna Commoditas, 425 eschiedenis van de Uni- eitsbibliotheek Leiden. In lileumboek schetst de de Leidse hoogleraar tiane Berkvens-Stevelinck, ihiedenis van de biblio- a de meer dan vier eeu- ran haar bestaan. all terrorisme )ot gevaar iaac - Nederland zou bij roristische aanslagen een udig doelwit zijn. Door ien karakter van Neder- unnen microbiële ziekte- kkers makkelijk worden oerd. Door de hoge mobi- •n de urbanisatiegraad en ziektes daarna snel om leen grijpen. Dat stelt de idheidsraad in een advies Ie verdediging tegen bio- isme. gdclub marine een succes mg - De jeugdclub Subs je Koninklijke Marine lijkt k te boeken. Vierduizend gen hebben zich inmid- ingemeld. Het gaat om Iren tussen de 12 en 18 lie geïnteresseerd zijn in Jrine, maar nog te jong i te kunnen werken. De- e hoopt via Subs jongeren usiast te maken en te n zodat ze er aan de slag fen als ze oud genoeg zijn. a geld voor Uitdelingen - Het kabinet stelt ex- Id beschikbaar om resul- liankelijke beloningen Tdelingen) voor werkne- Tn het bedrijfsleven aan- fclijker te maken. Voor is daarvoor 100 miljoen pi beschikbaar. Vanaf 2003 ;t om blijvend 150 mil- ulden per jaar. Minister léend van sociale zaken en «tegenheid wil zo de vak- 'In zo ver krijgen dat ze plariseisen matigen. kenspest in irden Spanje - Nog maar driejaar rorige epidemie, waarbij ;n miljoen varkens wer- _emaakt, is in Spanje op- de varkenspest uitgebro- i de provincie Lerida in ordoosten van Spanje iteren 2.000 dieren afge- nadat een eerste test tgewezen dat het om de ïsde ziekte ging. De pest is stateerd in een gebied V veel varkens worden ge- Ook veel Nederlandse i brengen daar hun big- lartoe om te worden ld ebracht. Als ze volwassen 1 an ze vaak weer terug ns land om te worden ge- il)AAG 11 PAGINA'S iland iland mie Ringvaart afgesloten en draaibrug onttakeld voor komst kolossaal vakantieschip rige J. van der Donk uit Roelofarendsveen, die het plan samen met kapitein T. Buining bedacht. Van der Donk, die als vrijwillig ziekenverzorger al zeker 55 bootreizen heeft meegemaakt, is er an derhalf jaar mee bezig geweest. Op woensdag 27 juni komt zijn droom uit. Dan vaart de Henry Dunant van het Alphense Avifauna naar de aan legplaats van jachtenbouwer Van Lent op Kaagei land. -JUITENVELDERT; ARNHEM; 'T EINOHOVEN-C; GRONINGEN; ■nH,.CHT; ROTTERDAM-C; üg*M-ALEXANORIUM: UTRECHT. alphen/kaag janneke duke De Henry Dunant, het vakantieschip van het Ne derlandse Rode Kruis, 'wringt' zich over twee we ken naar Alphen aan den Rijn en Kaageiland. Het is uniek dat dit enorme schip koers zet naar deze regio, omdat de rivieren en kanalen er eigenlijk te smal voor zijn. Om de Henry Dunant door te la ten, moet een deel van de draaibrug bij Nieuwe Wetering worden verwijderd, wordt de Ringvaart rond de Haarlemmermeer tussen Oude Wetering en de snelweg A44 tijdelijk afgesloten voor al het vaarverkeer en krijgt het schip politiebegeleiding. Het schip, waarop het Rode Kruis jaarlijks veertig vakantieweken voor zieken, gehandicap ten en ouderen organiseert, is met een lengte van 96.40 meter en een breedte van 11.40 meter ko lossaal te noemen. Om die reden vaart de Henry Dunant normaalgesproken alleen op rivieren als de Rijn, de Maas en de Waal. Voor de Gouwe, waar het schip doorheen moet om Alphen te be reiken, gelden een maximumlengte van 80 meter en een maximumbreedte van 8.10 meter. Een schip dat in de Ringvaart wil varen, mag maxi maal 70 meter lang en 7.50 meter breed zijn. Een groter schip past er wel, maar moet over een goe de stuurman beschikken. Bij het Ringvaartaqua duct en bij Nieuwe Wetering is de doorgang slechts 12 meter. Dat betekent dat de Henry Dunant aan beide zijden dertig centimeter spe ling heeft. Om toch in de smalle wateren te mogen varen, heeft het Rode Kruis toestemming gekregen van alle mogelijke overheden, waaronder de provin cies Noord- en Zuid-Holland, de politie, de brandweer en rijkswaterstaat. Bij wijze van uit zondering heeft het hoofdkantoor van het Rode Kruis dit niet zelf geregeld, maar is de gigantische voorbereiding in handen gekomen van de 63-ja- Pagina 17: 'Ik heb er wel slapeloze nachten van gehad' UTRECHT - Het treinverkeer rond Utrecht was vandaag nog vrijwel de gehele dag ontregeld als gevolg van het treinongeluk van gistermiddag. De sporen waarop de twee treinen met elkaar in botsing kwamen zijn zwaar beschadigd. Waarschijnlijk is het baanvak pas weer vanavond bruikbaar. Bij de aanrijding waren een stoptrein van Utrecht naar Den Bosch/Tiel en een stoptrein uit Geldermalsen betrokken. Er vielen drie gewonden, van wie er twee naar het ziekenhuis zijn gebracht. Pagina 3: Reizigers wachten gelaten op treinen die niet meer komen. Foto: Reuters/Michael Kooren 3 5 -6,7 f en Samenleving12 ek van de Dag2 11,13,14,15,17 18,19,21 üeprogramma's9 12 V EREN Stompwijk '92 speelt volgend jaar toch in de vierde klasse. Om een goede indeling moge lijk te maken, besloot de KNVB om de nummers twee uit de nacompetitie in de vijfde klasse alsnog te laten promoveren. Dat geldt ook voor de indeling in het zaterdagvoetbal, waar door ook Aarlanderveen en Wassenaar volgend jaar in de vierde klasse uitkomen. Voorzitter Jan Luiten van het hoofdbestuur van de Stomp- wijkse club kon het nieuws van ochtend niet geloven. Drie keer achter elkaar lukte het de club niet om via de nacompetitie promotie af te dwingen. „Wat gaan we nou krijgen? Meen je dat nou? Tjonge, jonge, dit is heel bijzonder. Is het water dicht? Absoluut waar?" De Stompwijker is 'meer dan blij' met het onverwachte nieuws. „Niets ten nadele van de andere clubs, maar wij vin den de vijfde klasse toch een apart verhaal. Voor de uitstra ling van de club en de ontwik keling van de jeugd is het nood zakelijk om in de vierde klasse te spelen. Wij waren bar teleur gesteld dat het dit jaar ook niet was gelukt", aldus Luiten. In de reguliere competitie eindigde het elftal van schei dend trainer Charl van Goozen dit jaar op de vierde plaats. UD- WS won de nacompetitie. Door de onverwachte promotie van Stompwijk '92 staat volgend jaar weer de derby tegen SJZ op het programma. De Zoeter- woudse club werd kampioen van de vijfde klasse. r l\\ f 1 j? fl bokma 1 Hf Nu 10, - korting op het autojaarboek bij 2 literflessen Bokma 'Telecomconcem trekt zich terug op Nederlandse markt' amsterdam anp KPN gaat zich grotendeels te rugtrekken op de Nederlandse markt, zo heeft Het Financieele Dagblad donderdag gemeld. De zakenkrant zegt zich te baseren op bronnen binnen KPN. Het telecomconcem zal vol gens de krant volgende week bekendmaken dat het zijn acti viteiten in Duitsland en de Be nelux verkoopt. Tegelijkertijd wordt de claimemissie aange kondigd waarmee KPN 5 tot 5,5 miljard euro hoopt op te halen. Volgens een woordvoerder van het telecombedrijf is een ver koop van mobiele activiteiten in de twee genoemde landen niet aan de orde. Een vertrek uit Duitsland en de Benelux zou wel een grote ommezwaai betekenen. Zo'n stap maakt een einde aan de mobiele avonturen met E-Plus (Duitsland) en KPN Orange (België). KPN zou zich op de Nederlandse markt gaan rich ten op de exploitatie van het vaste netwerk. Vooral onder voormalig be- Warmond in toptien van duurste gemeenten Huishoudens zijn dit jaar gemiddeld 8 procent meer kwijt aan gemeentelijke woonlasten dan vorig jaar. De gemiddelde woonlasten voor huishoudens met meerde re personen bedragen 1.241 gulden. Eenpersoons huis houdens zijn gemiddeld 100 gulden goedkoper uit. De verschillen tussen gemeenten zijn echter groot. leiden/regio marun krampven zich dulden in de toptien Dat blijkt uit de cijfers in de 'At las van de lokale woonlasten 2001' van het Centrum voor on derzoek van de economie van der lagere overheden (COELO). Warmonders betalen in deze regio gemiddeld het meest, in Katwijk is men het goedkoopste uit. In Warmond is een gemid deld meerpersoons huishouden 1.681 gulden kwijt. Warmond staat daarmee landelijk op de negende plaats in de toptien van hoogste lasten. Op de eer ste plaats staat Rozendaal met 2.177 gulden. De goedkoopste gemeente in Nederland is het Zeeuwse Oostburg met 751 gul den. Vorig jaar kreeg Katwijk dit predikaat. Toen waren de ge meentelijk woonlasten voor een meerpersoonshuishouden in deze plaats 763 gulden. Dit jaar zijn ze gestegen tot een bedrag van 892 gulden. Daarmee moet Katwijk negen gemeenten be stuursvoorzitter W. Dik spreid de KPN zijn vleugels uit in Duitsland en Oost-Europa. Een aantal telecombedrijven werd overgenomen. Een belangstellende voor de internationale activiteiten is het Franse Orange, aldus Het Fi nancieele Dagblad. Orange zou voor een deel in aandelen wil len betalen, waardoor KPN een strategische partner wordt van het moederconcern France Té- lécom. van de laagste lasten. Leiden is met 1.196 gulden voor een ge middeld meerpersoonshuis houden ook relatief goedkoop in deze regio. Het gemiddelde rioolrecht stijgt dit jaar met 6,5 procent en de reinigingsheffing met 3,1 procent. Het COELO vindt deze stijging gezien de inflatie van 4 tot 5 procent meevallen. Het OZB-tarief is dit jaar gemiddeld 36 procent lager dan in 2000. De waarde van de huizen waar op de OZB-aanslag is geba seerd, steeg dit jaar door de hertaxatie echter gemiddeld met 67 procent. De waarde van bedrijfspanden steeg met 27 procent. De combinatie van de lagere tarieven en de hogere waarde leidde tot een stijging van de totale OZB-opbrengst met een bescheiden 6,4 pro cent. Het COELO concludeert dat de gemeenten de hertaxatie niet hebben aangegrepen om meer opbrengst uit de OZB te halen. BRUSSEL ANP-AFP-Rtr Een interventie van de NAVO in Macedonië komt steeds dich terbij. Dit om escalatie van het conflict tussen etnische Albane zen en Macedoniërs te voorko men. Zowel de Amerikaanse president Bush als president Chirac van Frankrijk en de Brit se premier Blair zinspeelden daar gisteren openlijk op tij dens de kennismakingstop met Bush op het NAVO-hoofdkwar tier in Brussel. Bush zei in de vergadering dat de alliantie meer zichtbaar moet zijn en actiever tegen de rebellen. Chirac vond zelfs dat geen enkele actie moet worden uitgesloten om het broze be stand in Macedonië te redden en een geweldsuitbraak te voor komen 'die de stabiliteit in de gehele regio in gevaar zou brengen'. Ook de net herkozen premier Blair sprak waarschuwende woorden. De geschiedenis van ingrijpen in deze regio „leert ons dat het beter is ons voor te bereiden en de situatie te stabi liseren, dan te wachten en de zaak te laten verslechteren". De Duitse kanselier Schroder zat echter op het politieke spoor en mikt op diplomatiek overleg. Ook premier Kok wilde niet vooruitlopen op de legering van troepen. De etnisch Albanese rebellen hebben vandaag hun eisen be kendgemaakt om de gewapen de strijd te staken. Ali Ahmet, politiek leider van de rebellen, noemt het inzetten van NAVO- vredestroepen, amnestie voor HE T WOORD I'. AAN Mae West Liefde overwint alles, behal ve armoede en kiespijn. T— - WEERSVERWACHTING 1 9 VOOR VRIJDAG karit op r onweersbuien vooruitblik zatir zon maan 13719" 13718" "715" 5STg 70% 70% 60% SKSS! 30% 20% 20% l^r gendringen gpd The Ortho Company, produ cent van het voedingssupple ment Planta Vit, spant een kort geding aan tegen Frank de Boer en Rob Cohen. Het bedrijf meent beschadigd te zijn door uitspraken van de voetballer en zijn zaakwaarnemer die sugge reren dat het voedingssupple ment de oorzaak is van de te hoge nandrolonwaarde die bij De Boer is geconstateerd. Bij de verdediger van Barce lona en het Nederlands elftal werd na een dopingcontrole van de Europese voetbalbond UEFA een te hoge nandrolon waarde aangetroffen. De 31-ja rige De Boer hangt een langdu rige schorsing boven het hoofd, waarover vandaag en morgen wordt beslist door een discipli naire commissie van de UEFA in het Zwitserse Nyon. The Ortho Company eist dat De Boer en Cohen het voe dingssupplement niet meer in verband leggen met nandrolon. Bovendien eist het bedrijf een schriftelijke verklaring van De Boer en Cohen dat Planta Vit geen nandrolon bevat. Het be drijf heeft ter bevestiging het voedingssupplement onder zocht op nandrolon. Dit blijkt niet het geval te zijn. De zitting dient op 6 juli in Amsterdam. Pagina 19: De Boer 'gaat voet balwereld op zijn kop zetten' de opstandelingen en politieke hervormingen als voorwaarden voor het neerleggen van de wa pens. Bij de hoofdstad Skopje heb ben leden van de Albanese re bellenbeweging U£K gisteren voor het eerst posities van de politie beschoten. Het ging om sporadische schoten in de rich ting van agenten in de dorpen Stracinci en Brnjarci, ongeveer een kilometer van Aracinovo, dat onder controle staat van de opstandelingen. Er zouden door de beschietingen gisteren geen slachtoffers gevallen zijn, aldus het ministerie van buiten landse zaken. Een politiewoordvoerder in de Macedonische hoofdstad maakte bekend dat mannen wapens krijgen uitgereikt. Zij kunnen worden ingezet als het al maanden durende conflict met de rebellen niet snel wordt beëindigd, zei de woordvoer der. Volgens een westerse diplo maat is de bewaping van de burgers een slecht voorteken. Het zou erop kunnen duiden dat de kans dat het conflict om slaat in een algehele burgeroor log groter wordt. Vanmiddag bespreekt NAVO- secretaris-generaal George Ro bertson in Skopje het vredes plan van president Boris Trajk- ovski, waarin wordt voorgesteld de etnisch-Albanezen meer in vloed te geven en zo een einde te maken aan de opstand. Pagina 5: 'Een oorlog blijft niet tot Macedonië beperkt' Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Telefoonnummer: controle bezorging) I I I l I I Bank/giro nr. Handtekening l Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien I I I een 1/5 staatslot met 1 I jackpot cadeau. I Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 100S0, I 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: I 071- S128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1