Wahid herschikt kabinet opnieuw Handsfree krijgt voorrang Buitenland Vrouwenjager Bloomberg denkt New York aan te kunnen VN'ers dromen van Clinton Politie verijdelt aanslag tijdens EU-top Zweden Kinderporno aangepakt Spanje ontvangt Bush Noodhulp niet naar dorpen in Macedonië (ENSDAG 13 JUNI 2001 ID fl0° esd AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters lir onder vuur loonsverhoging jen - De beslissing van de 5e premier Blair om zichzelf oonsverhoging toe te ken- van ruim 1,5 ton per jaar is •ht gevallen. De kritiek op de ringsleider, die ook het sa- van zijn ministers flink op- e, was gisteren niet van de it Die kwam zoals te ver- iten vooral uit de hoek van Conservatieve tegenstan- Maar ook vakbonden rea len furieus op de loonsver- ingvan 40 procent voor ren 15 procent voor zijn isters, omdat de Labour-lei- continu loonmatiging heeft edikt. renslang voor islagen Afrika york - Een jury in New heeft gisteren een Saudiër de aanslag in 1998 op de ■rikaanse ambassade in Ke- eroordeeld tot levenslang, rkans op vervroegde vrij- De aanslag kostte 213 >n het leven. De jury kon liet eens worden over een vonnis, waardoor de straf- voor de 24-jarige man au- itisch uitkwam op levens- De jury had de man eind il schuldig bevonden. Drie ire veroordeelden krijgen [straf de komende dagen te Ingreep president maakt wederom weinig indruk ten Groenen coalitie Berlijn - De sociaal-democrati- iPD en de Groenen zijn iren eens geworden in overgangsregering in n. Die zal voorrang geven lering van het begro- ;ort en de organisatie Yroegde veriaezingen, n wordt nu nog bestuurd de SPD en de christen-de- atische CDU onder leiding DU-burgemeester Eber- Diepgen. De SPD heeft ns de financiële proble- en een schandaal bij de van de hoofdstad het ver- Yen in de 'grote coalitie' zegd. isterdammer ir tribunaal york - De Algemene Ver ing van de Verenigde Na- eeft dinsdag 27 tijdelijke ers voor het Joegoslavië- naal benoemd. Onder de- Lijgeheten ad-litemrechters Nederlander mr. A.H. rte|t, raadsheer bij het ge- A shof in Amsterdam. Met tra rechters zal het tribu- Den Haag het achter- =dge werk gaan aanpakken, verdachten klagen dat zij un arrestatie te lang op het ivan hun proces moeten ten. Vanaf eind augustus 'n september zal het tri- gelijktijdig zes proces ouden. - ital doden door ring flink lager u dabad - De autoriteiten in #1 diase deelstaat Gujarat en het aantal slachtoffers e aardbeving van 26 janu- ,j j^teren neerwaarts bijge- 11 n van 20.085 tot 15.537. Het I9J tl doden was te hoog, deels rege valse aangiftes en idoordat verschillende in dezelfde slachtoffers jmalen hadden geteld. Di- ia de beving werd het aan- >den op 30.000 geschat, en ster van defensie George tndes speculeerde later over 100.000 doden. De af in maanden zijn bij het men van ingestorte ge en echter nog maar twee gevonden. ;eluk Iran kost ifghanen leven *n - Een verkeersongeluk zuidoosten van Iran heeft en aan 47 mensen het le- ikost, aldus radio Tehe- en vrachtauto die 60 ille- wh n het land verblijvende Af- pn vervoerde, kwam op de ussen Yazd en Zahedan in botsing met een au- Tweeënveertig Afghanen f inzittenden van de bus 'en om het leven, dertien nen raakten gewond. hoofde lijken de Filipijnen iiLA Filipijnse militairen en op het zuidelijke eiland twee onthoofde lijken itden. Volgens Manilla is chaam van een gegijzelde ikaan die door de islamiti- ebellenbeweging Aby fzou zijn onthoofd er niet e Amerikaan, de 40-jarige pmo Sobero, zou zijn ont- als geschenk voor het r gelegenheid van onaf- töjÜieidsdag', aldus Abu f. President Arroyo rea- e furieus, en bezwoer de uit zullen te roeien. De Indonesische president Wahid, tegen wie een afzet tingsprocedure loopt, heeft gisteren voor de tweede keer in anderhalve week enkele ministers vervangen. Maar deze noodsprong maakte weinig indruk in Jakarta. In de eerste week van augustus moet Wahid zeer waarschijn lijk zelf het veld ruimen. Jakarta theo haerkenslaar in het kabinet, Susilo Bam- bang Yudhoyono. Later bleek dat het staatshoofd zo de steun van vice-president Megawati Soekarnoputri wil terugwinnen. Deze jeugdvriendin dreigt bin nen zes weken zijn positie over te nemen. De PDI-P van 'Mega', die op nieuw niet is gekend in de kabi netswisseling, ziet ook nu geen reden de afzettingsprocedure te stoppen. Evenmin als Golkar- leider en parlementsvoorzitter Akbar Tandjung die de ingreep nutteloos vond. Moslimpartij PPP zei dat Wahid zich beter kon voorbereiden op de specia le bijeenkomst van het volks congres in de eerste week van augustus. De kabinetswisseling wordt gezien als de laatste stuiptrek king van de president die zich het land afgelopen anderhalf jaar van de ene crisis naar de volgende sleepte. De wispeltu rige Wahid wil niet inzien dat het parlement hem hoe dan ook kwijt wil en houdt vol dat hij zijn positie nog kan redden. Met Wahids voorganger, Soe- correspondent Coördinerend minister van economische zaken Rizal Ramli is vervangen door Burhanuddin Abdullah, vice-president van de Centrale Bank en voormalig vertegenwoordiger van het In ternationaal Monetair Fonds (IMF). Hij moet geannuleerde leningen bij het IMF los zien te peuteren. Ramli kon het niet vinden met het IMF, dat de ingestorte Indonesische economie nog enigszins overeind houdt, en verwijt de organisatie chantage omdat het structurele verande ring eist vóór het met geld over de brug komt. Ramli verdwijnt overigens niet, maar neemt de taak over van minister van fi nanciën Prijadi Praptosuhardjo, een vriend van Wahid, die wél is ontslagen. Wahid zei dat de kabinetswij ziging nodig is om doelmatiger te werken. Anderhalve week ge leden zei hij dat ook bij de be noeming van Agum Gumelar ten koste van Wahids steunpi- harto, gaat het intussen weer beter. Hij werd gisteren met spoed opgenomen wegens een veel te lage hartslag. De artsen noemden zijn toestand zelfs kritiek, maar na implantatie van een pacemaker is het levensge vaar inmiddels geweken. Op het sociale front was het vanmorgen onrustig in Indone sië. Duizenden mensen de monstreerden voor het presi dentiële paleis in Jakarta en in andere steden tegen nieuwe ar beidswetten. Voor het paleis werd met stenen gegooid naar de oproerpolitie, in de stad Bandung gingen auto's in vlammen op. In Surabaya loste de politie waarschuwingsschoten om een menigte van 3.000 mensen te verspreiden. Op een andere plaats in dezelfde stad gooiden demonstranten stenen naar de politie. Eén persoon raakte ge wond en de politie verrichtte vier arrestaties. In Bandung gingen 10.000 mensen de straat op en in Lubuk Pakam, 1.500 kilometer ten noordwesten van Jakarta op Sumatra, nog eens 1.000 mensen. De demonstranten eisen dat de regering nieuwe wetten in trekt die het makkelijker maken om werknemers te ontslaan. Volgens de vakbonden zijn ook de ontslaguitkeringen verslech terd. MADRID - Ondanks enkele demonstraties, vooral tegen de Ameri kaanse defensiepolitiek en de doodstraf, is het eerste bezoek van presi dent Bush aan Europa gisteren in Spanje ontspannen begonnen. Na een etmaal op het Iberisch schiereiland is hij uit Madrid vertrokken naar Brussel. Daar woont de president vandaag een NAVO-top bij, en zal hij zijn plannen voor een raketschild toelichten. Een belangrijk doel van Bush' Europese reis is het zoeken van Europese steun voor zijn plan. Hij wil dat de Europeanen hun 'koude-oorlogsmentaliteit' laten vallen. Volgens hem moeten de VS en hun geallieerden hun krachten bundelen tegen 'schurkenstaten', die raketten op het Westen zouden kunnen richten. In Madrid sprak Bush met premier Aznar over zijn plan, waartegen binnen de internationale gemeenschap veel weerzin be staat. Het raketschild is strijdig met het Anti Ballistic Missile (ABM) verdrag met de vroegere Sovjetunie uit 1972. In Madrid noemde de Amerikaanse president dat verdrag 'een relikwie uit het verleden'. Az nar en Bush spraken zich na hun overleg uit voor een 'systeem van to tale veiligheid'. Aznar voegde daaraan toe dat het hem 'normaal lijkt dat wij nieuwe initiatieven nemen nu de koude oorlog achter ons ligt'. Foto: AP/Armando Franca washington john wanders correspondent Wordt de schatrijke zakenman Michael Bloom berg in november gekozen tot de nieuwe bur gemeester van New York? Als het aan hemzelf Ugt zeker. In dat geval gaan de roddelbladen in Amerika's voornaamste metropool gouden tij den tegemoet. Want sinds zijn echtscheiding, acht jaar geleden, gaat Bloomberg er prat op dat het versieren van mooie vrouwen tot zijn favoriete hobby's behoort. En voor een schatrijke vrijgezel die verzot is op vrouwen, is het altijd bruisende Manhattan een paradijselijke omgeving. Michael Bloomberg is klein van stuk, maar dat weerhield hem er niet van om talloze malen te poseren voor de fotogra fen van de roddelpers, met aan beide zijden een bevallige dame die torenhoog boven hem uitstak. Het leven is er om geleefd te worden, vindt deze miljardair. En in zijn optiek kan New York alleen maar beter worden van zijn tomeloze energie en rijke ervaring in het bedrijfsleven. Michael Bloomberg is een selfmade man, die een fortuin opbouwde als handelaar op Wall Street. Maar dat fortuin begon pas echt uit te dijen toen hij begin jaren tachtig zijn inmiddels befaamde financiële nieuws- en informatiedienst oprichtte. Bloomberg bundelde alle relevantie informatie voor en over bedrijven en financiële markten in één en dezelfde terminal. De Bloomberg-termi nal is het ideale instrument voor elke insider op Wall Street. De wereld waairin de Bloomberg- nieuwsdienst opereert, is die van het snelle geld. Het is een betrekkelijk kleine wereld: Bloomberg bericht over dezelfde insiders waarvoor hij schrijft. Het aantal gebruikers van zijn dienst is daarom relatief klein (circa 157.000). Maar de op brengst per terminal is vanwege het hoge abon nementsgeld meer dan aanzienlijk. Het bedrijf, dat een begrip is op alle grote aandelenmarkten van de wereld, is goed voor een jaaromzet van 2,4 miljard dollar, een omzet die nauwelijks on derdoet voor die van marktleider Reuters. De al- Bloomberg zoals hij zichzelf graag ziet: op zijn eigen feest, omringd door vrouwen. Links MTV-presentatrice Molly Sims, direct naast hem actrice Julia Stiles en rechts actrice Rain Phoenix. Foto: Reuters/John Harrington lesbehalve bescheiden Bloomberg schat dat de inwoners van New York komend najaar massaal zullen vallen voor zijn flamboyante karakter, zijn directe manier van praten en zijn uitgesproken opvattingen. „Ik zeg het zoals het is", zei hij deze week in een interview met het Britse blad The Daily Telegraph. ,,Ik ben recht door zee." En zich rechtstreeks tot de verslaggever wendend: „Niet dat ik alles zeg, begrijp me goed. Ik vind uw stropdas bijvoorbeeld erg lelijk, maar ik kom hier niet binnenstappen met de uitroep: 'Wat een vre selijke stropdas dat is dat'. Dat zeg ik dus niet." De 59-jarige Bloomberg stelt zich kandidaat in naam van de Republikeinse Partij. Die keuze be spaart hem vrijwel zeker een in potentie fatale voorverkiezing. Had Bloomberg zich als Demo craat gepresenteerd, dan had hij in de aanloop naar november een riskante en ongetwijfeld bloedige slag in Democratische kring moeten zien te overleven. Het nadeel van zijn Republi keinse etiket is dat New York overwegend Demo cratisch stemt, al bleek dit de afgelopen jaren geen werkelijke hindernis voor de huidige Repu- blikeiose burgemeester RudyGtulianL Bloomberg behoort tot het groeiende legertje van dBEvilJaidairs dat met liefde grote^ommen geld schenkt aan goede doelen. Hij heeft speciaal oog voor de financiële noden van onderzoekers op medisch terrein. Maar volgens waarnemers in zowel Londen, waar hij een flat heeft, als in New York wekt de egocentrische Bloomberg te vaak de suggestie dat hij het respect van het publiek wil afdwingen met dollars en publiciteit. Hij gaf wanstaltig exotische diners voor de high society van Londen. En hij schreeuwt net iets te vaak van de daken dat hij vreselijk rijk is, vrijgezel en tjok vol testosteron. Michael Bloomberg is verzot op een leven waarin de telefoon constant rinkelt en waar de agenda's van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat zijn vol geboekt. Wat dat betreft zouden de talrijke socia le verplichtingen die samenhangen met het bur gemeesterschap van New York uitstekend beant woorden aan een bestaande behoefte. „Niet dat ik mij nu verveel", verzekert hij de verslaggever van The Daily Telegraph. „Ik houd er niet van om toe te kijken hoe andere mensen iets doen. Ik wil het zelf doen. Ik wil niet schrijven over die dingen. Ik wil de persoon zijn waarover geschre ven wordt." En het burgemeesterschap van New York is een wereldbaan, weet hij. In Bloombergs visie behoort de burgemeester van New York thuis in de top-4 van mooiste en belangrijkste functies op aarde. Samen met de president van de Verenigde Staten, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties en de directeur van de We reldbank. LIPKOVO-BEPINJE DPA-Rtr-AFP Een voorgenomen konvooi met noodhulp voor dorpen in het noorden van Macedonië is op het laatste moment niet door gegaan. Skopje weigerde giste ren de vrachtwagens naar de door Albanese rebellen bezette plaatsjes door te laten, omdat er journalisten in zaten. De bevoorrading van de be zette dorpen maakte deel uit van het zogenoemde voedsel- voor-water akkoord tussen de rebellen van het UQK en Skop je. In ruil voor hulpgoederen zouden de UQK-strijders de drinkwatervoorziening in het gebied weer op gang brengen. De opstandelingen beheer sen een drinkwaterreservoir waarvan meer dan 120.000 in woners in het gebied afhanke lijk zijn. Al dagen komt er geen water meer uit de kraan. De re bellen willen dat leden van de pers met het konvooi meeko men om ze te laten zien dat zij de watervoorzienig niet hebben afgesneden. Het fragiele staakt-het-vuren dat beide partijen sinds maan dagmiddag in acht namen lijkt ondertussen te zijn verlopen. De gevechten in het noorden van het Balkanland zouden in middels zijn hervat. Volgens een woordvoerder van het Ma cedonische leger hebben rebel len het vuur weer geopend op militairen. geneve bob kroon correspondent Bill Clinton als opvolger van Kofi Annan. Voor het eerst een Amerikaan als secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, 's werelds meest gerenommeerde bureaucratie. En niet de eerste de beste. Acht jaar president van 's werelds machtigste natie. Dat staat goed bij een sollicita tie. En daar houdt het niet op. Hij heeft goede contactuele ei genschappen, internationale ervaring en bewezen leider schapskwaliteiten. Zo op het oog een voor de hand liggende kandidaat, als de VN dit najaar een opvolger gaat kiezen voor Annan. Het is een interessant, maar ab stract scenario, want Clinton heeft niet gesolliciteerd en is door geen enkel land voorge dragen. Bovendien verdient de ex-president in het toespraken circuit tegenwoordig 4.000 gul den per minuut. Vergeleken daarbij betaalt de VN een schijntje. In elk geval niet ge noeg om tien miljoen aan uit staande advocatenrekeningen af te lossen. 'Monicagate' is Bill nu eenmaal niet in de koude kleren gaan zitten. Dat alles daargelaten, denkt een aantal prominente en minder prominente stafleden van de VN dat Clinton toch eens een gooi moest doen naar de post van secretaris-generaal. In de VN-wereld van Genève zien ve len hem als op maat gesneden voor 's werelds hoogste politie ke ambt. En ze willen ook wel kwijt waarom. Ten eerste kijkt Clinton, in te genstelling tot zijn opvolger Bush, verder dan zijn Ameri kaanse neus lang is. In de we reldpolitiek zwemt hij rond als een vis in het water, getuige zijn vredesapostolaat in het Mid den-Oosten en Noord-Ierland. Zijn persoonlijke relaties met staatsleiders zijn een extra bin nenkomer. Clinton mag dan nogal wat schelmenstreken hebben, de VN zijn duidelijk minder puriteins dan de VS. Clinton is intelligent, vindt men, een man met overre dingstalent. Vergeleken met eerdere secretarissen-generaal is hij ook nog jeugdig. Maar het doorslaggevende ar gument is zijn Amerikaanse na tionaliteit en zijn ervaring met het weerspannige Congres in Washington. Daar ligt de volke renorganisatie slecht, getuige de achterstallige Amerikaanse contributie. Amerikanen heb ben weinig op met een interna tionale club waar ze het niet voor het zeggen hebben, maar wel voor de hoogste bijdrage aan de miljardenbegroting moeten opdraaien. Annan en diens voorgangers hebben hun tanden stukgebe ten op het Congres. Clinton zou als secretaris-generaal de aan gewezen man zijn om de VN bij de kritische Senaat in een wat vriendelijker daglicht te stellen. Argumenten te over dus. Heeft niemand daar nu ooit bij stilge staan? Kennelijk niet, want Clinton is geen kandidaat en Annan wel. De vaderlijke Gha- nees wordt komende herfst zo goed als zeker herkozen voor een nieuwe termijn van vijf jaar. Een overigens verdiende erken ning dat Annan van zijn onmo gelijke job heeft gemaakt wat ervan te maken is. Hij heeft al tijd de kool en de geit gespaard, en heeft dus weinig vijanden. Maar die behoedzaamheid heeft het imago van de Volke renorganisatie niet kunnen uit deuken, zeker niet in de VS. En gek wordt Annan in zijn eigen Afrika minder vereerd dan in de rest van de wereld. Want Kofi is wel in Ghana geboren, maar niet getogen. Met zijn Westerse opleiding en Scandinavische echtgenote wordt hij door Afri kanen nog al eens uitgemaakt voor 'een blanke in een zwart vel'. Desondanks zal het Afri kaanse blok zijn herverkiezing zeker niet blokkeren. De VN hangen nu eenmaal van com promissen aan elkaar. En het VN-personeel heeft geen in spraak. Swing'280 Met gratis Easy-to-install carkit ter waarde van ff 179,-* Makkelijk zelf te installeren Voordelige telefoon voor gebruik M-info (WAP) Kom langs, bestel via 0800-1515 of surf naar www.primafoon.nl De actie duurt tot en met 30 juni 2001. gotenburg afp-dpa De Zweedse politie heeft vijf jonge Denen gearresteerd, die ervan worden verdacht een aanslag te hebben willen plegen tijdens de EU-top in Gotenburg op vrijdag en zaterdag. De vijf werden maandagnacht opge pakt in de Zweedse stad. Nade re details zijn niet bekendge maakt. De politie is extra alert van wege het bezoek van de Ameri kaanse president Bush aan Go tenburg, morgen. Bij de top worden zo'n 20.000 demon stranten verwacht. Of het daar door ook tot grote rellen zal ko men, zoals de afgelopen jaren in Seattle, Praag, Nice en Davos, is nog onduidelijk. Vol gens een politiewoordvoerder heeft Zweden wel een model bedacht dat rellen moet voor komen De Zweedse premier Persson is van plan met de betogers in discussie te gaan. Hij wil ook zijn veertien EU-collega's op roepen tijdens onderhande lingspauzes naar buiten te gaan om met hun critici te praten. De Zweedse premier fril daar mee situaties zoals vorig jaar in Nice voorkomen, waar volgens hem 'overtrokken' werd gerea geerd. STRAATSBURG ANP Primafoon Het Europees Parlement heeft gisteren een voorstel van de Eu ropese Commissie over het be straffen van seksueel misbruik van kinderen en kinderporno drastisch aangescherpt. Het parlement wil ook een ruimere definitie van kinderporno han teren dan de commissie. Vol gens een aantal Nederlandse europarlementariërs schiet het daarbij door. Volgens het com missievoorstel moet seksueel misbruik van kinderen onder de 18 met maximaal vier jaar cel bestraft worden. Is het kind onder de tien, dan moet dat maximaal acht jaar worden. Het parlement nam een wijzi gingsvoorstel aan waarbij die leeftijdsgrens wordt opgetrok ken naar zestien jaar. Verder wil het europarlement alle materi aal waarop geslachtsdelen of schaamstreek worden getoond voor seksuele doeleinden als kinderporno aanmerken.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5