alle tijden is van Gesprek van de Dag Niemand wil de roman van Janmaat Huidkanker ontdekt bij Pieter van Vollenhoven Modieus touwtje zet de toon in ondermode Dymphna WOENSDAG 13 JUNI 2001 MENSELIJK De Amerikaanse r&b-groep DESTINY'S CHILD komt begin november naar Ne derland voor een optreden in Ahoy' Rotterdam. Dat heeft Mojo Concerts giste ren bekendgemaakt. Het optreden van de zeer popu laire band rond voorvrouw Beyoncé Knowles heeft plaats op dinsdag 6 no vember. Destiny's Child heeft de laatste jaren een groot aantal hitsingles ge scoord. Nummers als 'Say my name', 'Bills, bills, bills', 'Independent Wo men' en 'Survivor' bereik ten over de hele wereld ho ge posities in de hitparade. De drie albums die tot nog toe werden uitgebracht, haalden stuk voor stuk mil joenenverkopen. Een Spaanse BAKKER heeft maandag in een dorpje in de buurt van Barcelona het GROOTSTE BROOD ter we reld gebakken. Het baksel weegt een ton, is 57 centime ter breed en 74 meter lang. De bakker haalde met zijn prestatie het Guinness Book of Records. Het reusachtige brood werd later op de ochtend in 10.000 stukken ge sneden en verdeeld onder 6000 belangstellenden. De broodstukken werden met tomaat ingesmeerd en opgege ten met vijfhonderd kilogram worst en 2000 liter wijn en Cava (Spaanse champagne). Drie vrouwen uit de Engelse stad Stoke-on Trent zijn van plan hun café om te toveren tot thema-pub over zanger ROBBIE WILLIAMS. Williams is halverwege de jaren ze ventig geboren in het pand, waar zijn ouders in het café werkten. De drie barvrouwen willen een collectie Robbie Williams-artikelen aanschaffen om ze in hun café te to nen. Dat kan een dure grap worden, aangezien persoon lijke bezittingen van de zanger onlangs bijna 580.000 gulden opbrachten. Lisa Smith (21), Donna Chevin (31) en Dawn Greatback (32) houden de pub sinds februari draaiende en zijnaljfdrie fan van de Britse zanger, die tot zijn derde jaar'in het huis heeft gewoond. Het gezin verliet het pand toen de ouders uit elkaar gingen. MATTHEW MAXWELL KENNEDY, een zoon van Robert Kennedy, ziet voor alsnog af van een campag ne om in het Amerikaanse Congres verkozen te wor den omdat zijn jonge gezin nog een te groot beslag legt op zijn tijd. Dat heeft Max Kennedy (36) deze week bekendgemaakt. Zijn neef Patrick Kennedy, lid van het Huis van Afgevaar digden en zoon van senator Edward Kennedy, geeft hem groot gelijk: ,,lk denk dat hij een stuk gelukkiger zal zijn, gelet op het huidi ge klimaat (in Washington) Het is een heel andere omgeving dan toen zijn va der en mijn vader hun en tree maakten." Max Ken- Naar kantoor doe je geen KORTE BROEK aan, vindt 80 procent van de Duitsers. Uit een peiling van het tijd schrift 'Stil Etikette' blijkt dat vier op de vijf Duitsers hun collega's liever niet met blote benen op het werk zien verschijnen. Het taboe op de korte broek geldt voor zowel mannen als vrouwen, blijkt uit de enquête. Vooral werknemers van justitie, banken, verzekeringsbedrijven en de belastingdienst kunnen hun benen maar beter be dekt houden, vinden de ondervraagden. Ook T-shirt en spijkerbroek zijn voor die beroepsgroepen uit den boze. nedy zei voorlopig te zullen blijven werken bij het Wa tershed Institute, een door hem opgerichte non-profit- organisatie die voorlichting geeft over milieuvraagstuk ken. Hans Janmaat, leider van de Centrum-democraten, ziet er de lange arm van de overheid in. Hij heeft een roman over zijn jaren aan het Binnenhof geschreven, maar slaagt er niet in het manuscript te slijten. Alle gfote uitgeverijen gaven hem al nul op het rekest. Meulenhoff zpnd het ongeopend retour, bij de Arbeiderspers kwam hij niet verder dan de telefoon, en bij E}e Geus in Breda hebben ze het weggegooid na er eerst har telijk om te hebben gelachen. Maar Janmaat geeft niet op. Na de grote volgen nu de kleine uitgeverijen, en als hij daar ook geen gehoor krijgt, gaat hij het in Vlaanderen proberen. Hij ge looft in zijn boek, dat de titel De vrouw van dè secretaris draagt. „Bij een belangrijke uitgeverij in Amsterdam, waarvan ik de naam helaas niet kan noemen, zeiden ze tegen me: Meneer Janmaat, uw boek zou een da verend succes worden, maar we durven het niet uit te geven. Ze waren bang om opdrachten van de overheid te verliezen." Janmaat omschrijft zijn pen nenvrucht als een politieke ro man vol anekdotes over het le ven aan het Binnenhof. „Je zou het opgeleukte memoires kun nen noemen. Ik beschrijf heel precies welke machinaties er in gang werden gezet om een on gewenste partij, de CD dus, de voet dwars te zetten. Maar ook zult u er een verslag van mijn amoureuze ervaringen in vin den." Maar alles wat hij schrijft is waar gebeurd? „Ja, zoals die keer, net na mijn beëdiging tot Kamerlid, dat ik Erica Verkerk- Terpstra op de trappen van het oude Kamergebouw tegen kwam. Ik ging een stap opzij, maar zij niet, waardoor we nog al hard tegen elkaar aan bots- rv* ten. Toen ze onderaan de trap LU was, draaide ze zich om en riep: O hufter. Waarop ik terugriep: En jij kon niet zwemmen, je dreef." 3 In zijn boek is niets terug te vin- den van het gedachtegoed van de Centrum-democraten. „Ik Z kijk wel uit. Alles wat ik daar- over zeg, brengt me voor de IE rechter. Daar heb ik geen zin meer in." Bij Pieter van Vollenhoven, de echtgenoot van prinses Mar griet, is een vorm van huidkan ker ontdekt. Hij zal op 21 juni in het Nederlands Kanker Insti- tuut/Antoni van Leeuwenhoek ziekenhuis in Amsterdam wor den geopereerd. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst giste ren bekendgemaakt. Naar verwachting zal Van Vol lenhoven enkele dagen in het ziekenhuis moeten blijven. Na dere details, over wat voor soort huidkanker het gaat en wan neer die werd geconstateerd, wil de RVD niet geven. Het aantal gevallen van huid kanker in Nederland is de afge lopen jaren gestaag toegeno men, waarschijnlijk onder in vloed van overmatige blootstel ling aan zonnestraling. Per jaar krijgen ongeveer 18.000 men sen huidkanker. Er zijn drie vormen van huid kanker, waarvan melanoom het gevaarlijkste is. Per jaar ontwik kelen in Nederland ongeveer 2000 personen een melanoom, van wie 60 procent vrouwen. Elk jaar overlijden er 450 men sen aan. Symptomen zijn een moedervlek of wrat die veran dert, nieuw ontstaat of gaat bloeden. Een melanoom kan uitzaaien en moet worden ver wijderd. Minder ernstige types huidkan ker zijn het basaalcel- en pla- veiselcelcarcinoom. Per jaar krijgen ongeveer 3500 mensen een plaveiselcelcarcinoom in de bovenste huidlaag en naar schatting 10.000 mensen een basaalcelcarcinoom, dat dieper in de huid zit. De kwaadaardige celvorming is goed te behande len door verwijdering. Toch sterven hier jaarlijks ongeveer negentig mensen aan, meestal doordat het gezwel niet tijdig ontdekt en behandeld wordt. ANP» De fictieve dagboekschrijfster Bridget Jo nes, die op het moment schittert in de bioscoop, mag dan een enorme oma-on derbroek naar een eerste date aantrekken, bij de Nederlandse vrouw is dat kleding stuk definitief uit de gratie. Klein moet het zijn, liefst nog kleiner dan klein, en dan nog kleiner: de string. En dat modieuze touwtje mag ook best wat kosten. Wie denkt dat de string vooral populair is in de bungalowtent van de spreekwoor delijke Sjonnie en Anita in Salou, vergist zich. Hoe hoger de opleiding, hoe groter de kans dat de vrouw een string draagt. De opmerkelijke gegevens zijn afkomstig van onderzoeksbureau GFK, gespeciali seerd in mode-onderzoek voor Bodyfas- hion Promotion, een samenwerkinggsver- band van de lingerie-industrie. „De vrouw is veranderd", stelt de woordvoer der van Bodyfashion Promotion. „Ze is vrijer en onbevangener dan ooit. Ze wil nauw en aansluitend, zonder strepen en randjes. De string is niet langer het lustar- tikel in de taboesfeer." Vrouwen die strings kopen, zijn hoger ge schoold of met een hogere studie bezig. Ze wonen in elk geval niet in noordelijk Nederland, zo blijkt uit het onderzoek. De stringdragende vrouwen zijn daarbij 'zware gebruikers' van lingerie in het alge meen: ze geven zo'n 80 gulden per jaar aan dit soort slipjes uit, terwijl de gemid delde Nederlandse vrouw met 55 gulden is uitgekocht. De trends voor het komende najaar zijn volgens Bodyfashion Promotion helder. Bridget Jones zat er toch niet helemaal naast: retroromantiek wordt een van de trends, zo voorspelden de kenners bij een modepresentatie dinsdag in Amsterdam. Ondermode en nachtkleding in de sfeer van grootmoeders tijd, zelfs borstrokjes en geribbelde jerseys - het kan weer. Wie hip wil zijn, moet dus achterom kijken. Naadloos is overigens het toverwoord in de lingeriewereld. De introductie van high-tech materialen door de grote che- miefabrikanten, maakt het mogelijk ge heel naadloze bh's te fabriceren. Ook mannen kunnen wat dit betreft naadloos door het leven, met de introductie van naadloze herenslips. Wie het allerfijnste en allermooiste maakt, kan dit jaar voor het eerst een prijs in de wacht slepen. De bedrijfstak heeft voor zichzelf een serie prijzen ingesteld, de Bodyfashion Awards. Pers en publiek mo- gen oordelen wat de toppers zijjn op 1> gebied van shapewear ('corrigeren, ma puleren, pronoceren of miniseren', aid Bodyfashion), lounging (nachtkledingi dergelijke), glamour ('de versiering van het lichaam'), trendwear (de nieuwe m de), next generation (voor de jongeren) innovations, de kleding die gebruik ma van technische vernieuwingen. Hoe sexy de industrie durft te zijn, moi dit najaar blijken als de lingerie-expres over het spoor door Nederland rijdt. Et sexy wil de industrie zijn, zodanig zelfs dat men op zoek moest naar een trein zonder gespiegelde ruiten. Gluren mag zelfs gewenst. Waarnaar? Sexy, nogal b te modellen die alles laten zien, in elkj val hun lingerie. Toegang tot de trein is echter alleen voor klanten van de linge zaken, niet voor de toevallig wachtend) forens die de dag ook eens aardig wil bi ginnen. „Die wacht maar op de volgen trein", aldus de woordvoerder. Net als Bridget Jones natuurlijk. Zij komt er mi haar omabroek natuurlijk helemaal nie in. De Nederlandse speeltuin bestaat op 16 juni honderd jaar. De allereerste was de Oosterspeel tuin in Amsterdam. Die strak georganiseerde speeltuin leek in niets op die van nu. Vrij rond rennen was er niet bij, meedoen aan strak gelei de gymnastiek wel. Hoewel de manier waarop volwassenen vinden dat kinderen moeten spe len in honderd jaar flink is veranderd, vinden de kinderen zelf wippen, schommelen en glijden nog steeds onverminderd leuk. In sommige speeltuinen hangt zijn beeltenis nog aan de muur: een wat norsige, oude man met een lange wit grijze baard. De man aan de muur is Vader Klaren. Hij richtte precies hon derd jaar geleden de eerste Nederland se speeltuinvereniging op, de Ooster speeltuin in Amsterdam. De sociaal bewogen scheepstimmer man Ulke Jan Klaren maakte zich be gin vorige eeuw erg boos over de min achtende wijze waarop instanties als woningbouwverenigingen en gemeen te zich uitlieten over het wangedrag van arbeiderskinderen. De oorzaak van dat gedrag lag volgens Klaren niet bij de arbeiders zelf, maar in de be roerde maatschappelijke omstandig heden waarin zij leefden. Zoveel is er in honderd jaar kennelijk niet veranderd, want volgens Klaren kwam het wangedrag van de jeugd voort uit het uit verveling rondhangen op straat. Het oprichten van een speel tuin zou volgens hem de oplossing zijn. Op 16 juni 1901 richtte Klaren met der tien anderen de Vereniging Ooster speeltuin op, die kort daarop van de gemeente de beschikking kreeg over een terrein aan de Czaar Peterstraat. De ouders van de kinderen die door hun gezinslidmaatschap van de tuin gebruik konden maken, zorgden in hun vrije tijd voor de afrastering en de inrichting van de tuin. Er kwamen houten schommels, wipplanken en draaimolens en op 23 april 1902 werd de Oosterspeeltuin voor het publiek geopend. Klarens initiatief bleef niet op zichzelf staan. Al snel ontstonden er vergelijk bare speeltuinen en speeltuinvereni gingen door het hele land. In de speel- Een eeuw speeltuinwerk: van rekstok en tucht tot rioolbuizen en zelfexpressie tuinbeweging wordt Ulke Jan Klaren nog steeds herdacht als Vader Klaren. Zijn naam blijft verbonden aan de 'Va der Klarendag', die lange tijd in veel speeltuinen op de derde zaterdag van juni gevierd werd. Die allereerste speeltuin leek in weinig op de speeltuinen van nu. In de speel tuinen van de eerste generatie stonden orde en discipline centraal. Kinderen mochten er nauwelijks vrij spelen, er werden vooral strak geleide gymlesseri en andere spelactiviteiten georgani seerd. Het doel van speeltuin was dat kinderen discipline moesten leren door, liefst onder strakke leiding, te bewegen en te spelen. Er mochten daarom vooral niet te veel speeltoe stellen staan. Een ruim opgezette, wat lege tuin verdiende in die tijd de voor keur. Naast enkele toestellen, vooral gymnastiekapparaten zoals rekstok en klimrek, waren losse attributen als springtouwen en ballen bij de portier verkrijgbaar. Pas vanaf de jaren twintig raakten de gymnastische apparaten wat op de achtergrond. Er kwamen toestellen van metaal, zoals schom mels en glijbanen. Nieuw waren ook apparaten als zweefmolens en familie schommels, meteen al enorm popu lair. Veel speeltuinen beschikten vanaf die tijd ook nog over een soort pieren- badje. Meestal was dat een rechthoeki ge, betonnen bak die bij warm weer met water werd gevuld. Na de oorlog tot eind jaren zestig maakte het speeltuinwerk een storm achtige ontwikkeling door. In die pe riode nam het aantal speeltuinvereni gingen toe van 150 tot 650. Nieuwe speeltuinen ontstonden nu niet alleen in de steden, maar juist ook in middel grote en kleinere plaatsen. In 1931 ont stond ook een landelijke organisatie voor speeltuinwerk, de Nederlandse Unie van Speeltuinorganisaties (NU- SO) In de jaren zestig ontstond onder pe dagogen voor het eerst het idee dat een speeltuinterrein ruimte moet bie den voor avontuurlijk spel en zelfex pressie. Kinderen moesten holen kun nen graven, er moesten bosjes zijn en de mogelijkheid tot het bouwen van hutten. In nieuwe speeltuinen kwamen naast een hoek met 'traditionele' toestellen riu ook apenbomen, schots en scheef liggende balken en rioolbuizen om doorheen te kruipen. In de jaren zeventig en tachtig beleef Vroeger werd kinderen tucht en discipline bijgebracht in de speeltuin. Tegenwoor dig kunnen ze er lekker spelen. Fotos: United Photos de Boer de het speeltuinwerk een moeiliji riode. De belangstelling van vrijw gers om in een speeltuin te werkf nam af waardoor veel speeltuine slechts met moeite draaiende gel den konden worden. Veel gemee f( zorgden inmiddels ook zelf voon bare speeltuinen waardoor speel verenigingen enigszins overbodij den. Vanaf midden jaren tachtig treed een kentering op. 'Zelfwerkzaam! 'sociaal leefklimaat' en 'buurtcob zijn vanaf dat moment de kernw i< den van het overheidsbeleid eno d het stimuleren van het speeltuin) c: is dat te merken. Nieuwe speeltui r worden geopend en bestaande gemoderniseerd. Zij zien er weer anders uit dan de speeltuinen vai jaar daarvoor. k Tegenwoordig zijn vooral bouw 1; waterspeelplaatsen erg populair, deren kunnen daarin uitgebreid I fantasie uitleven, zonder dat zed gehinderd worden door volwassi uitgedachte pedagogische plann De moderne speeltuin ondervin teraard flinke concurrentie van| parken en subtropische zwempi zen. Toch hebben zelfs Nintendi gameboys en internet niet kunn voorkomen dat een simpele wip schommel of glijbaan nog steed enorme aantrekkingskracht op k ren uitoefent. En getuige de drukte op een doo woensdagmiddag in een doorsnl speeltuin is, ondanks al die mod vormen van vermaak, ook de 'ge speeltuin nog onverminderd po| Verleden week is mijn fiets gestolen. Gewoon terwijl zij keurig geparkeerd stond op slot en wel voor de grote vensterruit van een galerie op een stille kade. Vanuit de schilderijen winkel was het zadel goed zichtbaar boven de rand van het kozijn. Het misdrijf zal in een gespleten seconde hebben plaatsgevon den. Ineens is het zadel wegen de fiets die eraan vast zit eveneens. In paniek naar het politiebureau gerend tref ik daar niet meer de klassieke oom agent in hemdmouwen achter een murw gebeukte schrijfmachine. Het is een nichtje agent dat in mijn geval Dymphna Splinter heet en een computer scherm met veel toebehoren tot haar beschik king heeft. Wel tuchtigt ze het toetsenbord met louter de twee wijsvingers zoals in de da gen van weleer. 'Als je iemand met tivee vin gers ziet tikken dan weet je het wel, die zit bij de politie', zegt leuke en jonge Dymphna, die voor mij zo op de wervingsadvertenties mag. Het proces-verbaal is tegenwoordig een com puterprogramma. Alleen de naam van het slachtoffer en het merk van de fiets dienen ingetikt (in mijn geval een Altra Prisma, blauwzwart van kleur, framenummer 0004402341) en klaar is Dymphna. Ze zegt dat de mensen niet naar het bureau komen voor aangifte van een strafbaar feit, maar voor de verzekering. Het is het ritueel dat de bestolene danst om penningen te bekomen die als pleister op de wonde die nen. 'Ik had net zo goed bij een verzekeringsbedrijf kunnen werken', vindt Dymphna. 'Dan werd je vast minder be taald', zeg ik daarop weer. Maar die bal laat ze wijselijk lo pen. Als aan alle formaliteiten in het bureau is voldaan en ik weer buiten sta in de zon kan het rouwproces om het verlies definitief een aanvang nemen. Een fiets is niet zomaar een gebruiksmiddel als een fluitketel of een auto van Japanse makelij. Een fiets is een logisch verlengstuk van de eigen persoon. Het is de tweede persoon. Men lijdt mee als de ver snelling kraakt. Men ondergaat een knik in het voorwiel als een teken van het eigen verval. De hufter die een fiets pikt, maakt zich derhalve niet louter schuldig aan diefstal, maar hij breekt ook willens en wetens een emotionele relatie af tussen mens en bijna vleesgewor den materie. Voor de dertig zilverlingen die hij ontvan\ van de heler - een hufter in het kwadraat - gooit hij de stolene in een diep gat. Zoiets is niet echt met een schal vergoeding te repareren. De enige genoegdoening voori ontroostbare, aan wie tenminste tiuee ledematen, een a en een been, zijn ontrukt, zal eruit moeten bestaan dat de hufters langdurig op het drukste plein van de stad ii schandblok ten toon worden gesteld. Ik denk vooralsnt aan een jaar of tien, omdat mijn vriendelijke aard uitt lijk wel weer genade voor recht zal laten gelden. Gedut die periode bestaat hun bezigheidstherapie eruit datz in dag uit met hun handen vanuit het schandblok lek zeer lekke fietsbanden oppompen, waaruit voor hun ht voeding en reclassering het ventiel is verwijderd. Maar wat zit ik te dagdromen. De daders zullen nooit het kerkhof liggen en mijn Altra Prisma is al lang 'om% en van kleur verschoten. Zij leidt voortaan een schemel staan. Gelukkig beschik ik voor mijn geestelijk hestel ot een goede therapeut in de persoon van mijn bonafidej senmaker. Hij is intussen de adoptieprocedure vooreen nieuw kind gestart. Ik denk aan een lichtere variant qit frame en velg en zal haar Dymphna noemen. ii

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2