Olympisch Comité: wielerstop in Italië t Feyenoord zet Arsenal onder druk Bram Marbus: 'Cambuur heeft niets te verliezen, wij alles' Leidse voetbalclubs weer rond de tafel met gemeente Sport U Tiger Woods verkent de baan Schumacher: Formule 1 mag niet achter decoder WOENSDAG 13 JUNI 2001 19 >nnis lliohan lar Cyprus „jheim - Dennis lliohan jt volgend seizoen niet bij Leede, maar op Cyprus. De nvaller tekende deze week i contract bij een profclub het eiland. lliohan was eer- r in dienst bij ADO Den Haag kortstondig bij een Noorse b. Daarvoor speelde hij bij Lisse. intree Krajicek Los Angeles iterdam - Richard Krajicek 0pt eind juli in Los Angeles i rentree te kunnen maken, [herstel van de operatie aan lüeboog verloopt voorspoe- >r dan verwacht. De tennis- juit Muiderberg is weer vol ui training. „Het gaat bijzon- irgoed", aldus zijn manager ^es van Veen. „Hij ligt zwaar jorop schema. Zo als het er uitziet is Los Angeles haal- r." Krajicek werkt dagelijks trainingssessie af. Binnen- wil hij gaan serveren. „Dan at hij zijn elleboog weer vol- lig belasten. Het is even af- acnten hoe dat zal verlopen, aar als dat goed gaat, ver- cht ik hem in Los Angeles te- i het circuit." lier twee ar geschorst hun - De Duitse atleet Falk ber is twee jaar geschorst |(j gens dopegebruik. De hor- ,e nloper kreeg de straf gisteren n, n de Duitse atletiekbond. 10 dzer (26) was al voorlopig uit- sloten, nadat zowel de eerste m stals de contra-expertise ndrolongebruik had aange- uid. Balzer won brons bij het indoor 1999 en zilver bij het van 1998. De Amerikaanse jp. irdenloper Tony Dees (37) is ,ej or twee jaar geschorst. De onaar van de zilveren me- illeop de 110 meter horden lens de Olympische Spelen c n 1992 in Barcelona werd tij- pi iswedstrijdenop3maartin anta betrapt op het gebruik nnandrolon. eer drie clubs in Rampions League Het Nederlandse tui Btbal mag in het seizoen 2-2003 opnieuw drie clubs lal chrijven voor de Europese lampions League. Dit voor behouden door de zes- rar. plaats op de coëfficientielijst de Europese voetbalunie ;el|FA. Met Nederland mogen hij litsland en Frankrijk drie te tbs inschrijven. Engeland Plaakte een flinke sprong op de iwe t. Door de Europese succes van de topclubs Manches- United, Arsenal Leeds Uni- „Dl en Liverpool (UEFA-beker- igf e) klom Engeland van de Ie naar de derde plaats, rdoor mag het land in het tf nende seizoen vier clubs in- ijven voor de Champions ague. Spanje en Italië, die ite en tweede staan, mogen vier clubs inschrijven. Mtenrijker volgt innegoor op Hij is niet het type dat zich op de borst slaat. Bram Marbus (29) weet wat hij wel en niet kan. Hij kent zijn beperkin gen als spits. „Ik ben geen goalgetter", weet hij, maar zijn waarde als aange ver voor Nederlands vice-topscorer Ali Elkhattabi kan hij niet ontkennen. De Noordwijker in dienst van Sparta is niet zelfzuchtig, altijd bereid tot het verrichten van hand- en spandiensten in het belang van de ploeg. Hij is niet belust op een heldenrol, maar denkt louter in het belang van het collectief. Hij weet ook exact wanneer hij goed of slecht heeft gespeeld, omdat zelfkritiek hem niet vreemd is. Na enige aarzeling geeft hij toe, dat zijn invalbeurt - zaterdag op het Kas teel tegen Excelsior - zijn 'beste inval beurt is geweest.' „In elk geval beter dan bij Cambuur", voegt hij er meteen aan toe. „Dat was niet zo best. Alleen had ik tegen Excelsior die bal er moe ten inkoppen. Ik vraag me nog af hoe ik 'm tegen de paal heb kunnen kop pen. Van Hanegem zei later nog: 'Wat is die paal dik, hè?' Mooi verhaal, maar die bal moet er natuurlijk wel gewoon in. Ik weet nog dat ik bewust voor de eerste paal koos, omdat Carlo l'Ami meer kans zou hebben gehad als ik naar de verste paal had gekopt. Maar dan nog..." Bram Marbus verwerkte zo'n vier maanden geleden zijn teleurstelling op zijn eigen manier, toen de nieuwe trai ner Wim van Hanegem hem duidelijk maakte te kiezen voor drie aanvallers. „Ik had er begrip voor", zegt de kop- sterke spits, die niet had verwacht op de bank te zullen belanden. „Want ie dereen was redelijk tevreden over mij en dan doet het je toch wel wat. Het was de keus tussen mij en Ali Elkhatta bi en dan is het logisch dat je de top scorer de voorkeur geeft. Van Hane gem heeft me dat keurig uitgelegd en daar heb ik me bij neergelegd." „Maar na de komst van Dennis de Nooijer", geeft hij toe, „heb ik toch even moeten slikken. Dan is het voor mij over, heb ik meteen gedacht. Want waarom nóg een spits erbij, vroeg ik me af. Ik heb niets tegen Dennis de Nooijer. Als Sparta denkt er beter van te worden, moeten ze zo'n speler ha len. En natuurlijk was iedere verster king welkom, maar die had ik voor een andere positie verwacht. Er lagen vol gens mij andere prioriteiten, we had den spitsen genoeg. Daarom kwam de terugkeer van De Nooijer voor mij har der aan dan de mededeling dat we met drie spitsen zouden gaan spelen." Bram Marbus zag voor zichzelf een definitieve plek in het verschiet op de bank. „Eerst denk je dat je bij de be langrijkste spelers van het elftal be hoort, maar dan sta je er ineens naast. Het is afgelopen, waren mijn eerste ge dachten, dat wordt drie maanden bankzitten. Maar dan mag je toch weer invallen, al was dat tegen Cam buur niet zo best. Tegen Excelsior liep het inderdaad beter, maar of ik van avond in de basis sta? Ik zou niet we ten waarom. Het zou mij eerlijk gezegd verbazen, al hou ik er altijd wel reke ning mee." Niet dat hij vermoedt dat de teen blessure van De Nooijer daarin een rol speelt. „Dat heb ik zelf ook wel eens meegemaakt. Het is pijnlijk, maar met een injectie valt 't mee." Maar gezien de fysieke kracht van Cambuur zou hij Sparta wellicht beter van dienst kunnen zijn dan De Nooij er. „Cambuur is een ploeg die blijft gaan. We zullen ons daartegen moeten wapenen", ontwijkt Bram Marbus een direct antwoord. Het krachtsverschil zal niet groot zijn. Kwalitatief zijn wij wat beter, Cambuur fysiek. Maar daar moeten we niet bang voor zijn. Het verschil is alleen dat Cambuur niets heeft te verliezen en wij alles. Ik weet hoe dat is voor een periodekampioen. Ik heb 't meegemaakt bij Excelsior, Go Ahead Eagles en bij Cambuur als eer- stedivisionist." „De nacompetitie werd beschouwd als een leuk toetje. Dat ligt nu anders. Sparta heeft alles te verliezen. De druk ligt bij ons, ook al is de accommodatie, noch de begroting van geen enkele eerste-divisieclub berekend op pro motie naar de eredivisie." Bram Marbus: „Ik heb niets tegen Dennis de Nooijer." Archieffoto: Mark Lamers khede - De Oostenrijker Ro- rd Kollmann wordt de opvol- bi: vanjan Vennegoor of Hes- chc ik bij FC Twente. De 24-ja- uizi Kollmann is afkomstig van ede divisie-ploeg FC Karn- len behoort sinds kort tot de ntóponale selectie van Oosten- De spits tekent een drieja- lefcontract in Enschede. Koll- nn is een linksbenige spits, m thet afgelopen seizoen 29 >me scoorde in de competitie wd dertien keer in het beker- 0 zij imooi. Met zijn club won hij 3er| beker en werd hij kampioen ïoiK ii de tweede divisie. fs inflict Telstar 'tf t de wereld leri »n zuid - Bestuur en spelers em Telstar hebben een ak- r w 3rd bereikt over de premies Vanlr de nacompetitie. Telstar et f ift de selectie aanvankelijk n, 000 gulden voor zes nacom- evfl idewedstrijden geboden. De n. E Iers eisten 45.000 gulden, alve Ik bedrag de voetballers nu insj asseren, is niet bekend. Aan- we rder Tevreden: „Daar wil ik der niets over zeggen. Het ipst angrijkste is dat we tevreden e re niet dit akkoord. nte ano valt !e{ cord aan ie li1 1 be duid - De Spaanse wielren- Abraham Olano valt ko- jerei ide zaterdag in San Sebasti an! net werelduurrecord aan. De 3 nmer twee van de Giro :eliJi alia probeert op de wieler- bbf' evan Anoeta de afstand van Brit Chris Boardman (49,441 •eter) te verbeteren. Zolang er nog geen duidelijke ethische code rond do- pinggebruik is vastgesteld en opgenomen in de contrac ten met wielrenners, zouden er geen wedstrijden meer gereden moeten worden in Italië. Dit concludeert het Italiaans Olympisch Comité (CONI) na een lang beraad met vertegenwoordigers uit de wielerwereld. stop van dertig dagen, creëer je slechts verwarring en onrust en uiteindelijk heb je nog steeds dezelfde regels." Voorzitter Ceruti van de wie lerbond stelt voor dat een alter natief voor een onmiddellijk wedstrijdverbod kan zijn dat de wielerwereld na het kampioen schap in juli een bezinningspe- riode organiseert. CONI-voor- zitter Petrucci verontschuldigde zich voor de non-oplossing van een wedstrijdstop: "Wat we ook beslissen, het is nooit goed", zei hij in het sportjournaal. „Het is een feit dat we hiermee een sterk signaal afgeven aan de renners. Die zullen uiteinde lijk zelf de verantwoordelijkheid moeten nemen." Marco Pantani liet na het overleg weten dat volgens hem de verantwoordelijkheid niet slechts bij de atleten ligt Het is nu aan de Italiaanse wie lerbond (Federciclismo) om te beslissing of de wedstrijdstop er ook daadwerkelijk komt. De raad van bestuur van de wieler bond komt vandaag om vijf urn- in spoedzitting bijeen. Ver wacht wordt dat de stop onge veer een maand zal duren. Het dopingdebat van het CO- NI duurde gisteren ruim vijf uur en werd bijgewoond door zo wat alle belangrijke afgevaar digden uit de wielerwereld. De renners zelf werden vertegen woordigd door de huidige Giro winnaar Gilberto Simoni en door de klimmer Marco Panta ni. De laatste werd twee jaar ge leden nog tijdens de Ronde van Italië drie maanden geschorst vanwege een te hoge hemato- crietwaarde, wat op het gebruik van het bloeddoping EPO zou wijzen. Ook de wielerbond was verte genwoordigd, maar lijkt niet veel te zien in een wed strijdstop. In de pauze van het debat zei het bestuurslid Zeno- ni van de bond „Een bezin- ningsperiode is alleen zinvol als er ook een duidelijk actieplan op tafel ligt en dat zie ik niet." Ook Ingrilli van de wielervak- bond is het daar mee eens: „Het heeft geen zin, want er is al een duidelijk anti-doping wetgeving, waar de renners zich aan moeten houden. Na een Schone ploegen Ondertussen liet het Openbaar Ministerie van Florence, dat de verboden middelen onderzoekt die vorige week bij een politie- inval bij de deelnemers aan de Giro in beslag werden geno men, weten dat van de twintig deelnemende ploegen er slechts twee vrij van doping zijn. In totaal zouden 86 perso nen verdacht worden van het bezit van verboden middelen. Onder hen bevinden zich tus sen de vijftig en zestig renners, liet het parket weten. Namen werden niet genoemd, maar Gi ro-winnaar Gilberto Simoni, Marco 'Piraat' Pantani en 'Su per' Mario Cipollini staan niet op de onderzoekslijsten. Negen personen worden door het parket van Padua on derzocht. Openbare aanklager Cameran van justitie in Padua, die ook betrokken was bij de in val van de narcotica-brigade in San Remo, heeft er nooit een geheim van gemaakt wie hij verdenkt: tweevoudig Giro-win naar Ivan Gotti en twee familie leden van hem, de ploegarts van Liquigas Enrico Lazzaro en de renners Zanette, Faresin, Gontchar, Zanotti en Rastelli van diezelfde ploeg. Die werden meteen geschorst door de ploegleiding van Liquigas. Er is overigens nog steeds niemand in officiële staat van beschuldiging gesteld of zelfs nog maar verhoord. Vanuit Pa dua laat men weten dat het nog zeker een week zal duren voor dat de verworven informatie verwerkt zal zijn. Daarna zal pas duidelijk worden wie er ook daadwerkelijk strafrechtelijk vervolgd zal worden. Dario Frigo, die vrijdag op staande voet werd ontslagen door zijn team Fassa-Bortolo, nadat hij dopinggebruik beken de, zal een dezer dagen ver hoord worden. Op zijn kamer zouden verboden bloedprepa- raten gevonden zijn die nog in de experimentele fase verkeren. Het zou gaan om RSR-13 dat de zuurstoftoevoer naar de spieren bevordert. Ook zou het medi cijn HemAssist zijn gevonden, dat echter drie jaar geleden al na slechte resultaten in de ex perimentele fase in de Verenig de Staten uit de handel is geno- LEIDEN JANET VAN PUK Sportwethouder Alexander Pechtold gaat be stuurders van alle Leidse voetbalclubs uitnodi gen om samen te praten over de toekomst en an dere zaken. Het idee daarvoor werd geboren tij dens een gesprek dat de Leidse wethouder on langs voerde met vertegenwoordigers van clubs aan de Boshuizerkade. Pechtold nodigde de clubs uit nadat enkele maanden geleden een ge sprek over een fusie vastliep. „Het wordt een bijeenkomst zonder agenda, een open gesprek, waarin diverse punten aan de orde kunnen komen", aldus Pechtold, die al heeft aangegeven dat de gemeente een rol wil spelen bij eventuele fusieplannen. Frits Rijsbergen, voorzitter van LFC en initia tiefnemer van het laatste fusieplan, is blij met de actie van de wethouder. „Niet alleen voor mijn TULSA - Tiger Woods trainde gisteren op de golfbaan van de Southern Hills Country Club in Tulsa. Op deze baan in de Amerikaanse staat Oklahoma begint morgen het 101ste US Open. Woods, die in Tulsa zijn titel verdedigt, kan zijn vijfde major op rij winnen. Foto; AP Club wil duidelijkheid over transfer doelman Dudek eigen cluppie, maar voor het hele Leidse voetbal. We kunnen nu toch weer gaan kijken of we iets concreets op poten kunnen zetten. Zo kunnen we misschien een vuist maken tegen de grote Bollenstreek-clubs. We geven het niet op", aldus Rijsbergen. Begin dit jaar maakte hij met met Dick Barn- hoorn, voorzitter van De Sleutels, en Jan Duijves- tein, oud-hoofd van de gemeentelijke sportafde- ling, een plan voor een grote, nieuwe club aan de Boshuizerkade. Ook UDWS en FC Rijnland wer den bij die gesprekken betrokken. De Sleutels haakte echter af, waarmee het plan van tafel was. Pechtold: „Ik blijf primair van mening dat het niet mijn taak is om clubs tot fusies te dwingen. Maar als verenigingen zelf aangeven dat ze pro blemen hebben om zelfstandig voort te bestaan, en er zijn fusieplannen, dan wil ik kijken of de gemeente daarbij een rol kan spelen." pmet De onderhandelingen tussen Feyenoord en Arsenal over een overgang van doelman Jurek Dudek naar de Engelse club verkeren in een impasse. Voor zitter Jorien van den Herik van de Rotterdamse club weigert nog langer op de Engelse club te wachten en schermt in een poging een beslissing te force ren met belangstelling van an dere Europese topclubs. Van den Herik beweert nog voor deze week met een andere vereniging dan Arsenal te gaan praten over een mogelijk ver koop van Dudek. Hij wil de ge- interesseerde club echter niet bij naam noemen. Wel is be kend dat Barcelona voorlopig niet bereid is ruim 60 miljoen gulden voor keeper Toldo van Fiorentina te betalen. De Cata lanen werden al eerder met Du dek in verband gebracht. Dudek bereikte ruim drie we ken geleden een akkoord met Arsenal over een vijfjarig con tract. Beide clubs kunnen het echter niet eens worden over het bedrag waarmee de num mer twee van Engeland het contract van Dudek, dat tot me dio 2003 loopt, moet afkopen. Arsenal wil 22 miljoen gulden betalen. Feyenoord heeft 10 miljoen gulden meer in het hoofd. De Rotterdammers beweren nog steeds geen serieus bod voor Dudek te hebben ontvan gen. Dudek weet niets van inte resse van andere clubs en zegt alleen naar Arsenal te willen. Desondanks acht voorzitter Van den Herik de tijd rijp met andere gegadigden te gaan pra ten. Feyenoord lijkt het geld voor Dudek nodig te hebben om de selectie te versterken. De Rot terdammers bereikten al over eenstemming met linksback Van Haaren (Roda JC). Ook de komst van middenvelder Ono van Urawa Red Diamonds is nagenoeg zeker. Feyenoord heeft een vierjarig akkoord be reikt met de speler maar moet nog met Urawa Red Diamonds om de tafel gaan zitten. Feyenoord informeerde eer der bij AZ naar de mogelijkheid Barry van Galen over te nemen. De Rotterdammers hadden zo'n 3 miljoen gulden over voor de 31-jarige middenvelder die vooral als versterking in de breedte werd gezien. Trainer Henk van Stee ziet Van Galen echter als een bepalende speler voor zijn ploeg en wil de mid denvelder net als de Alkmaarse clubleiding niet graag kwijt. Feyenoord vroeg eerder al bij AZ naar de mogelijkheid Oscar Moens naar Rotterdam te ha len. De doelman is evenals Ga- bor Babos (NAC) en Sander Boschker (FC Twente) kandi daat om het eventuele vertrek van Dudek op te vangen. Feyenoord verloor eerder al de slag om Twente-spits Ven negoor of Hesselink. De aanval ler hoopt vandaag met PSV tot een akkoord te komen maar is anders ook te duur voor de Rot terdammers. Ook een overgang van Pierre van Hooijdonk van Benfica is financieel niet haal baar. Aanvaller Connolly heeft nog steeds een aanbieding van Fey enoord op zak. De transfervrije Ier vindt het bod te laag. AZ had lange tijd goede hoop Connolly te kunnen inlijven. De club re kent echter niet meer op zijn komst nu ook andere clubs voor de international in de markt zijn. HAMBURG DPA De Formule 1 moet niet ach ter de decoder verdwijnen. De drievoudig wereldkampioen Michael Schumacher pleit hiervoor in een interview met het Duitse blad Capital. „We moeten het publiek blijven aanspreken. De Formule 1 moet niet toegankelijk voor een beperkte groep worden." De vrees bestaat dat de Duitse mediamagnaat Leo Kirch wil gaan laten betalen voor de wedstrijden. Hij heeft de wereldwijde uitzendrech ten in zijn bezit. Toch ver wacht Schumacher niet dat er veel zal veranderen. „De soep wordt waarschijnlijk niet zo heet gegeten als hij wordt op gediend. De vraag is wat de neer Kirch zich van de sport voorstelt en wat hij ervan ma ken wil. De Formule 1 heeft zich in de jaren ontwikkeld tot een prachtige sport. Ik ver wacht niet dat hij dit kapot wil maken." •Schumacher gelooft niet in de oprichting van een andere competitie. De belangrijkste Europese autofabrikanten Ja guar. DaimlerChrysler, BMW, Renault en Fiat hebben on langs een akkoord bereikt over de start hiervan in 2008. „Er zal altijd maar een echte For mule 1 blijven."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19